gO-* laargang Zaterdag 9 Maart 1907 No. 12331 Dieper het land in. Kenu is ge y i ng. Uit de Pers. Deze courant mschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor S cliieda m en Ylaardlagen fl. 1.25.Firan.ce per post 11.1.65. Prijs per weck: Vjor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertonfiën voor liet eerstvolgend nummer moeten des middags vódreen aan het bureau bezorgd zijn. i Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven.) Prijs der Advertentiën.: Van 1—6 regels fl. 0.92, iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsda g-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intere. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Geven kennis aan de ingezetenen, dat op heden aan M. KRANEN en zijne rechtver krijgenden de navolgende vergunningen zijn verleend lo. tot uitbreiding zijner bran derij, staande aan de 's-Gravelandsche straat no 2, kadaster sectie II no. 117/118, met een stoomwaterketel met een verwarmings- oppervlak van 8 M' lo. tot uitbreiding zijner bran derij, staande aan de Kethelstraat no 15, kadaster sectie A no, 1032, met een stoom- waterketel met een verwarmingsoppervlak van 10 M1 3o. tot uitbreiding zijner bran derij, staande aan den Noordvestsingel no. 125/127, kadaster sectie H no. 109/110, met een stoomwaterketel met een vervvarmings- oppervlak van 13 Ml Schiedam, den 7den Maart 1907. Burgmeester m Wethouders voornoemd M. A. BRANTS, üe Secretaris, V. SICKENGA. BUITENLAND. Schiedam, 8 Maait 1907. IiüSLAND. Het parlementair programme der consti tutioneels democraten bevat vorens den „Temps"-eorrespondent te Petersburg het navolgende lo. De pailementaire taktiek vast te stel len naar de besluiten van het 3e congres der partij in April 190G. Een ministerie ie ver krijgen dat het vertrouwen der Doema bezit, opdat in het land het denkbeeld kan ingang vinden dat de Docmn een nationale vertegen woordiging is. De wetsontwerpen betreffen de locale zelfregeering en beticffende de po litieke vrijheden op den voorgrond stollen. 2o. Aan het ministerie too te kennen het recht van wetgevend initiatief, samengaand met bet recht tot het indienen van wetsont werpen door de Docma. Deze laatste wets ontwerpen zullen ingediend worden na voor afgaande overeenstemming tussehen de par tijen der linkerzijde. In 't geval lat overeen stemming onmogelijk is, zullen dc wetsont werpen worden ingediend door die partij, die ze urgent verklaart. Dc noodzakelijkheid van Naar het Engelsch •van LOUISE LANYER. A) Beatrice luisterde als onder een betoove- nng. Zulk een zvvervclingetje als dit had zi n°g nooit ontmoet. »Arnt klein ding," riep ze uit. „Wat een «ven voor je." >,0, wanneer moeder gezond is vond ot prettig genoeg," verklaarde het kind iivertel me nu eens wie u bent," ging j°°Lrb terwijl ze met vermakelijke vrijmoe- 'grand «de bordjes verhing. Jk? Ik ben een zangeres. Ik verdien ®ij.u brood door op concerten tc zingen 1 'li man en ik zullen hier vanavond een «Meert geven, maar ik denk dat alle mon- a ®n haar jelui zullen gaan kijken." Dit - een opgevvekten vricndclijkon- glimlach. iZing nu eens, dame," verzocht liet kind eafrice vond het kind aardig en stelde eatig in haar. Ze zong daarom „het Av°tiinkrijk"Alle toedprhaid en pas rij 'n 'laar was en dat was veel ui haar heerlijke stem, terwijl zij op het gezichtje van het kind geves hield. Verwondering," eerbied, droef- 1 sympatliie, bewogen om beurten ^gezichtje. Bij het einde van Tour jkelijk lied weerklonk een luide 'die, weinig kinderlijks had. ij ct' Is praeh tig," snikte ze. tlT" ais vogels en heekjes en de regen. an het niet verdragen, de es- cf- dat 's e „Het verandering in het ministerie zal afhangen van den loop der parlementaire zaken en niet van een preventief votum van wantrou wen van de Doemn. Interpellaties zullen slechts gehouden worden onder controle der partij. 3. De voorstellen der rechterzijde, die een uittartend karakter dragen, worden verwor pen. Deze besluiten zijn genomen door de parlementaire fractie der ..kadetten", die zooals men weet uit 87 personen bestaat, in overleg met het centraal-comité der partij. Deze besluiten zijn volgens den correspon dent zeer belangrijk omdat de kadetten de politiek van de Doema zullen beheerschen. Zij hebben de medewerking der Polen ver kregen op alle programpunten, behalve de agrarische kwestie. De kadetten zullen een liberaal oppositie-blok vormen met 150 ft 200 stemmen. De uiterste Imkerpartijen zijn onderling te verdeeld om samen ie werken. Stolypin, de minister-president en Golo- wirt, de Doema-voorzitter, zijn naar Tsars- koje Selo ontboden om gemeenschappelijk op audiëntie te gaan bij den czaar. De officieren van alle regimenten te Pe tersburg in garnizoen zijn gisteravond bij eengekomen en hebben, volgens Je „Frankf. Ztg." bevel ontvangen ieder Doema-lid die een redevoering wil houden in de kazerne, te arresteeren. Zij hebben geen rekening te houden met de onschendbaarheid van de volksvertegenwoordigers. Een van de eerste wetsontwerpen die de linkerpartijen bij de Doema zullen indienen is een wet op dc onschendbaarheid van Docma-leden. Aan de orde komen dan de hervorming van het plaatselijk bestuur, de kieswet, de vrijheid van godsdienst, hervormingen op arbeidsgebied en ten slotte de agrarische wetsontwerpen. De bij den moord op prof. Ilorzenstein betrokken aanvoerder van de Zwarte Hon derd Juszkewitsj is naar het buiten land gevlucht. Men verwachtte, dat hij door de Finsche justitie zou vervolgd wor den. De stndscommandant van Petersburg liet huiszoekingen houden bij leden van het „Verbond ter bestrijding van de revolutie". Een aantal revolvers en ontplofbare stoffen werden in beslag genomen. Eergisteren heeft een jongeling een bom geworpen in het appartement •"an prins Ar- gutynski, directeur der hoogere gouvernc- mentaschool te Warschau. De ontploffing vernielde het appartement, maar de prins werd niet gekwetst. De dader is gevlucht. Op 't zelfde uur vond iemand in de voor stad Praga een bom onder een hoop hout Hij wilde deze onderzoeken, de bom ont plofte cn de man werd igedood. De Londensche „Tribune" verneemt uit Petersburg, dat de Russische regeering be sloten heeft, de veldkrijgwaden alsook de nog niet ten uitvoer gelegde doodvonnissen te schorsen. Gisteren is een groote diefstal ge pleegd in de hoogesehool te Aioskou. 8 ge wapende mannen als studenten eekleed, dron gen door in de gebouwen der hoogesehool en roofden uit een brandkast ÖO.O'OO roebel. Niemand durfde tussehenbeide te komen. Een politie-inspecteur die de roovers achter- olgde werd doodgeschoten. Er is geen spoor van de daders gevonden, GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Gebroken kwamen de woorden haar over de lippen en voordat Beatrice haar kon te genhouden was het kleine roode figuurtje gevlucht. V Beatrice ging naar huis en Hugh veront schuldigde zich dat hij zoo terneergeslagen en uit zijn humeur was geweest. Daarop ver telde zijn vrouw hem haar gesprek met liet kind. „Zeg eens Hugh," merkte zij op „het doet iemand altijd goed naar buiten in den zonneschijn te gaan, wanneer men bedroefd is, en zich dan voor te stellen het verdriet dat andere menschen hebben. De gedachte aan dat kind laat mij niet met rust.' Eigen lijk wciiseh ik bijna dat zij vanavond met het circus succes zullen hebben. Zij is zoo'n kleine schoonheid en dat heele circus schijnt eigenlijk op haar te drijven. Tk moet mor gen haar moeder eens gaan opzoeken. Die arme menschen! Wat een tragische tocstan den zijn er toch dikwijls achter dc scher men Hugh was het, zooals gewoonlijk, met haar eens en hun eigen zorgen verbleekten bij de halfonthulde tragedie in het leven van deze zwervers. Het was zeven uur. Hoewel de Gillespies er volmaakt zeker van waren dat er niemand op hun concert zou komen, terwijl die betooveiende circus troep met geklink van bekkenslag en ge schreeuw van schrille kleuren in hot stadj de aandacht zocht te trekken, waren ze toch gereed om op te treden en Cupido bracht hen tot wederkeerige opgewektheid. Het resultaat was gedwongen vrooltjkheid en een conversatie die over allerlei onderwerpen liep, behalve over hun eigen concert. En gel and. Na breedvoerig debat nam het Lagerhuis gisteren met algemeene stemmen een besluit, waarbij het effectief der marine werd vast gesteld overeenkomstig het voorstel van de regeering op 128,000 man. Het personeel had in 1906—1907 een vredessterkte van 119,976 koppen en een oorlogssterkte van 178,376. Een groote vlootrevue zal plaats hebben den 3den Mei, te Spithead, ter eere van de ministers van koloniën, die voor de koloniale conferentie naar Londen komen, Frankrijk. Rouvier, de oud-minister-president en oud minister van financiën heeft plan een nieuw dagblad te Park's op te richten, waarvoor hij reeds 3 millioen frs. bijeen heeft. De uitgave zal beginnen zoodra het kapitaal tot 6 A 7 millioen zal zijn gestegen. De uitnoodiging tot bijwoning der tweede "Vredesconferentie te 's-Gravenhage is aan genomen op grond van een uitvoerig pro gram, door Rusland opgemaakt. Duitschland is voornemens elk voorstel, dat op de conferentie aan de orde komt, ernstig te overwegen, en op welwillende wijze mede te werken. Over enkele kwesties worden nog nadere inlichtingen van de departementen ingewacht. De ontwapeningskwestie komt op het program niet voor. P e r z i Na het Duitsche ultimatum in zake schade vergoeding voor een vermoorden zendeling hoopt men te Teheran op een Engelsch-Rus- sische tusschenkomst in de Perzische zaken. Engeland en Rusland staan wat Perzië betreft op den besten voet met elkaar. Een gezamenlijk optreden zjü. dus niet tot de onmogelijkheden behooren. De burgemeester van Tauris en het hoofd der geestelijkheid te Recht zijn op straat doodgeschoten. Te Ispahan zijn troebelen uitgebroken. Z u i d-A ra e r i k a. In het militaire kwartier te Niehteroy nabij Rio de Janeiro (Brazilië) sloeg het 38e infanterie-regiment gistermorgen aan het muiten. De oorzaak was naijver tussehen de militairen. De muiiers schoten op de politie er vielen verscheidene dooden en gewonden. De muiterij werd later onderdrukt. Offici eel werd bevestigd dat er gewonden gevallen waren. Portugal. De koning van Saksen is gisteren aan boord van het s.s. Kaap Portugal te Lissabon aan gekomen. Italië, Gallo, de minister van justitie is gisteren te Rome aan een beroerte overleden De minister van financiën Massinini ligt op sterven. Gisteren werd de Kamer wegens rouw verdaagd tot Dinsdag. De zTemps" verneemt uit Rome dat de Paus de helft der gaven voor zijn aanstaand priesterjubileum zal bestemmen voor de kerk in Fiankrijk In de dezer dagen *te houden consistorie zullen geen nieuwe Fransche kardinalen wor den benoemd. ZuidrAf rika. Generaal Botha heeft, volgens de t>Stan dard" de uitnoodiging van de Britsche regee ring aangenomen om de koloniale conferen tie te Londen bij te wonen. De heer Smuts wordt eerste-minister ad interim. J apan. Prins Toesjimi. die reeds vroeger een reis naar Europa deed, is weder in bijzondere zending door den Mikado naar koning Edward van Engeland afgevaardigd. De prins zal incognito liet vasteland bereizen en te Londen in het begin van,Mei aankomen. f Mag men den berichtgever van de Times" te Tokio gelooven, dan is men in Japan buitengewoon ingenomen met het denkbeeld van een Engelsch-Russisch verkond en ver klaren de bladen daar te lande, dat een en gere aansluiting tussehen Engeland, Frank rijk, Rusland en Japan voor jarenlang zeker heid zou brengen voor het behoud van den vrede in Oost-Azië. Er is, zeggen ze, niets wat, wel beschouwd, aan zulk een aansluiting in den weg staat, die mocht zij tot stand komen, ,de regeering van koning Edward zou stempelen tot een der schitterendste tijdperken uit de geschie denis der wereld. Duitschland. In de begroolings-commissie uit den Rijks dag" verklaarde de minister van buitenlandsche zaken, Von Tschirschky, dat de beide Duit sche officieren die in den laatsten tiid naar Marokko gingen, als ingenieurs en niet als reorganisateurs der Marokkaansche troepen daarheen gegaan zijn. Peinzend merkte Beatrice op „Ik zal het gezichtje van dat kind den ge- heolen avond voor mij hebben. Het verwon dert mij Wat haar verwonderde zal de wereld nooit weten. Een zacht kloppen op de deur deed haar den begonnen zin plotseling afbreken. „Kom binnen," riep Hugh en het circus kind stond in de kamer. Alaar wal zag ze er verschrikkelijk uit! In een oogenblik was Beatrice bij haar. Zij sloeg dc armen om haar heen en trok haar vriendelijk naar de canapée, terwijl zij het blecke gezichtje", met den reeselijken rooden striem over de wang, dichi tegen zich aandrukte. „Wat is er gebeurd, kindje? Vertel het me maar. Kom, beef nu niet zoo. Hier zal niemand komen om je kwaad te doen." Hugh reikte kalm zijn vrouw een zakdoek toe, dien hij in' frisch water gedoopt had en daarmee bette zij zacht het pijnlijke gezichtje van het kind. „Dame," begon de kleine met haar iieve, zachte stemmetje, „moeder is vanavond vree selijk ziek. Zij is veel erger geworden cn huilt van pijn en blijft aldoor om mij roe pen. Ik kan niet optreden, dame, terwijl moeder misschien ligt te sterven. Ik heb het tegen Bill gezegd en vroeg hem de ver tooning uit te stellen, maar hij begon tegen mij te vloeken, en toen ik zei dat ik niet wou optreden sloeg hij mij met zijn zweep. Jinlcs, dat is de clown, wou ook niet op treden, en zij zijn verschrikkelijk aan het twisten. O, dame, moeder is zoo ziek en ik ben zoo bang." Groote tranen liepen haar 'angs de wan gen en zij beefde verschrikkelijk, „Maak je maar niet bezorgd kleintje," Vereenigde Staten. Het Staatsdepartement te Washington heeft bevelen gegeven, waarbij de Stille Oceaan-, de Phillippijnen- en de China-eskaders tol een geheele vloot vereenigd worden. Deze vloot zal als operatiebasis en vei dediningsuit gangspunt voor den Stillen Oceaan Honolulu nemen. Wel is waar wordt daarbij in het oog ge houden, dat de samentrekking van deze zee strijdmachten niet direct verband houdt met de gebeurtenissen in Griifornië en het karakter der huidige betrekkingen van de Vereenigde Staten tot Japan, echter acht de regee ring het van belang, de vlootsterkte in den Stillen Oceaan op zulk een sterkte te houden, dat zoowel de Phi lippijnen en Hawai, als de aan de kust van den Stillen Oceaan ge legen staten beschermd worden. De Amerikaansche zaakgelastigde van Honduras zal, daar generaal Chamerro van Honduras nu met een sterke strijdmacht een inval heeft gedaan in Nicaragua, en daar Guatemala, Costa Rica en San Salvador zich gereed maken om Honduras bij te staan tegen Nicaragua, de zaak krachtig ter hand nemen, ten einde zoo mogelijk een spoedig einde aan het oorlogspelen der republieken te maken. De kanonneerboot rPrinceton" en de krui ser nChicago" zijn op weg naar de Midden- Amerikaansche wateren. fluisterde Beatrice haar toe. „We zullen jou en je moeder helpen." l3e tent bood met haar omgeving een zon derlingen aanblik. Een menigte mannen en jongens hadden zich buiten verzameld ter wijl binnen een vrij groot aantal vrouwelijke belangstellenden zat die zich den tijd, wel ken ze moesten wachten, kortten met liet eten van taartjes en het drinken van gem berbier. Achter de groote tent, in een kleiner tentje, stonden twee mannen woedend tegen over elkaar en zagen elkaar met dreigende blikken aan. In een hoek lag een bleeke vrouw kreunend op een armelijk veldbed. Jinks, de clown, met zijn grappig beschil derd gezicht, sprak tegen den eigenaal van het circus op alles behalve onderdanigen toon. „Neen Bill, het dient nergens toe, ik ga er niet langer mee voort, 'k Heb genoeg van jou minne handelingen en je gedrag van vanavond heeft den beker doen over loopen. Je bent een schurk en ik weet meer van je dan je aangenaam vindt. Alsjeblieft' Handen thuis, hé? Ik ben er de man niet naar om me door jou te laten afranselen.' Op dit oogenblik kwamen Hugh en Bea trice met het zenuwachtig bevende kind binnen. Hugh zei tot den clown: „Ga den menschen in en urn dc tent maar zeggen dat ze heen kunnen gaan. Er zal vanavond geen vertooning piaats hebben en jij," wendde hij zich tot Tlill, „doe wat je gezegd wordt, of het ziet er slecht voor je uit. Maak dat je hier uit deze tent komt De clown volgde maar al te gaarne het bevel van den vreemdeling op en Bill, die in het diepst van zijn hart een lafaard was; Concentratie der linkervleugel De schrijver der „Ilaagsche corresponden tie" in de Zutph. Ct." bepleit in het alles beheerschende belang des volks een concen tratie der gauches van alle pai tijgroepen. Jiiist thans, nu, verklaart hij, nog gelegen heid bestaat dc finale vertroebeling eener onder de niets zeggende leuze: „Christelijk of paganistisch" gekozen Eerste Ivamer te voorkomen is z. i. zoodanig een concentra tie raadzaam. Over de sociale wetgeving bestaat zoo merkt hij op links en recht min der verschil, dan den slecht gcadviseer- den kiezer in dc ooren tuit. Samenwer king tussehen de democratische groepen, links en rechts is mogelijk gebleken en zeer vruchtbaar uitgevallen bij de be raadslaging over'het Arbeidscontract zou zij bij ouderdoins-, invaliditeits- en ziekteverzekering falen? Een Kabinet, op die samenwerking ge vestigd, zou met groote kans op succes kunnen ondernemengrondwetsherzie ning, sociale wetgeving, militaire hervor ming voor dit laatste zou een onafhan kelijke bezuigingseommissie wellicht een uitgangspunt kunnen vormen. Dusdanig Kabinet zou ons uit den waagde het niet iets anders te doen dan binnensmonds eenige venvenschingen te mompelen, toen hij den kalmen, vasten blik van den jongen musicus ontmoette. Hij sloop langs de wanden der tent naar buiten. Beatrice naderde de zieke vrouw. In haar avondtoilet van glanzende zijde, waartegen haar sneeuwblanke hals en schouders zoo heerlijk uitkwamen, knielde zij neer, terwijl goddelijk medelijden op haar mooi gezichtje te lezen stond. Een plotselinge mist kwam voor Hugh's oogen en belette hem alles dui delijk tc zien. „Die lieveling," fluisterde hij. De tent was zoo klein dat de zwakke stem der vrouw er toch luid in klonk. „liet is gedaan met mij," zei de zij kalm. „Ik ben geen goede vrouw geweest en nu wensch ik, dat ik anders geweest was. Haar vader," zij streelde het handje van het kind, dat haar gloeiende hand gegrepen had, „haar vader was een lieer. Zijn naam haar stem brak cn zij greep Beatrice's hand in een aanval van hevige pijn. Een dokter, die gelukkig on zijn weg naar Cummock een nacht in Manildra zou overblijven endie natuurlijk in hetzelfde hotel logeerde als Beatrice en Hugh kwam de tent binnen en Hugh trok zachtjes zijn vrouw een eindje van het bed weg. De oogen der zieke vrouw volgden haar en Beatrice beantwoordde haar stomme bede. 7-ij legde de hand op het donkere hoofdje van het kind en. keek de moeder recht in de doffe oogen, terwijl ze zacht en duidelijk zei „Maak u niet bezorgd. Tk zal voor haar zorgen. Er zal haar geen kwaad overkomen. Vertrouw haar gerust nan mij toe. Ik moet nu even weggaan, maar ik zal terugkomen." Slot volgt.) SCHIEDA /ISCHE COURANT BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN SCHIEDAM, VAN ALLE GROEPEN.

Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 1