Rechtzaken BIlSSENLAm STADSNIEUWS." VLAARDINGEN. Sport. Gemengd Nieuws. V dat tiet oen provocatie geldt, en dat de autocratie zich op gemakkelijke wijze wil ontdoen van een haier gevaarlijkste tegen standers. GEMENGDE MEDEDEELTNGEN. Frankr ij k. Nadat reeds Pelletan, de voorzitter van de socialistisch-radicale groep, in de Dépêche de Toulouse de openbaarmaking der Mrm- tagnini papieren had geëischt, deelde ,1 au res in de sHumauité" mede, dat de socialistische Kamergroep besloten heeft, zoodra de minis- tsr-president uit Toulon zou zijn teruggekeerd in de Kamer een voorstel te doen, waarbij deze een commissie van onderzoek eiseht, voorzien van gerechtelijke volmachten, om kennis te nemen van den inhoud der Mon- tagnini-papieren. Dit voorstel, schrijft Jaurès, zal'ongetwij feld eenstemmig worden aangenomen, want welke partij, hetzij van links of van rechts, zon zich durven verzetten tegen den eisch, om klaarheid te brengen in deze materie en om daarbij loyaal te blijven. liet halfduister, waarin tot dusver dio stukken gehouden worden, de zeer onvolledige onthullingen daarover, dat alles draagt er toe bij, de open bare meening in verwarring te brengen, legenden te verwekken en intriges te begun stigen. Daarom is algeheele openbaarmaking een strikte noodzakelijkheid geworden. B u 1 g a r ij e. Vorst Ferdinand kwam juist te laat uit het buitenland, om bij de begrafenis van den vermoorden minister-president PetkofT tegenwoordig te zijn. Torst Ferdinand had een krans gezonden, waarop de woorden oden grooten patriotzijn dankbare Vorst". Na de begrafenis hielden de aanhangers der regeering een vergadering, waarin de ministers verklaarden, dat de regeering be sloten was in den geest van Pel koff de zaken verder te leiden. Petkoff is bijgezet naast het graf van Stamboeiof De voorzitter van de Sobranje, dr. GoedeiV, is tot minister-pres. benoemd. T u r k jj e. Namdi pasja, de militaire commandant van Trebizonde, werd Zaterdag door een officier doodgeschoten, die zich wilde wreken omdat hij geer, soldij had ontvangen. Z u i d-A f r i k a. De «Daily Mail" verneemt uit Johannes burg, dat generaal Christiaan de Wet ver klaard heeft, sterk te zijn ingenomen tegen de reis van minister Botha naar Londen. Generaal de Wet vreest, dat overtalrijke feestmalen Botha's aandacht zullen afleiden van de waarachtige belangen van het Trans- vaalsche volk en vindt, dat Botha Trans oranje had moeten raadplegen, alvorens de uifnoodiging aan te nemen. Botha's tractement als eerste minister van Transvaal is vastgesteld op 4000 p. sterling 's jaarsdat van de overige ministers op 3000 p. sterling. M i d d e n-A m e r i k a. De consul van Nicaragua te San Salvador is door de regeering van de republiek Sal vador gevangen genomen, waaruit valt op te maken, dat deze republiek besloten heeft Honduras te helpen in den krijg tegen Nicara gua, welk voornemen ook de republieken Costa Rica en Guatemala moeten hebben en te Washington ziet men de zaak klaarblijke lijk óok ernstig in. De kanonneerboot «Pa- ducha" is althans uit Guantanamo in het Zuid-Oosten van Cuba, naar Bluefields aan den mond van de rivier van denzelfden naam in Nicaragua vertrokken, om met de kanon neerboot ^Marietta" te waken voordeAme- rikaansche belangen. De consul der unie te San Juan in Nicaragua heeft zijn regeering kennis gegeven van de oorlogsverklaring tus- schen Nicaragua en Honduras, nadat reeds eenige vijandelijkheden plaats hadden gehad. Tan het hof. H. M. de Koningin-Moeder woonde Za terdagavond te 's-Gravenhage in het Ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen een gedeelte van het conceit bij, door het Concertgebouw-orkest, onder Riding van Mengelberg gegeven. Prins Hendrik te Berlijn. Prins Hendrik der Nederlanden is Za terdagavond 6 uur 41 min. te Berlijn aan gekomen en werd aan het station door prins Eitel Friedrich ontvangen, die den hoogen gast naar zijn paleis geleidde, waar deze zijn intiek nam. Bij den Keizer en de Keizerin zijn aan de avondtafel genoodigd Prins Hendrik der Nederlanden, de Kroonprins, de Kroon prinses en hertog Adolf Friedrich tot Mec klenburg. Ridderorde. Rij Kon. Besl. is benoemd tot riddei in de orde van Oranje-Nassau, de com mies bij hef departement van oorlog, J. C. Bautz. Celebes. De correspondent te Batavia van de „N. R. Ct." seint: 4 Den 13cn dezer vermeesterde de co lonne Verstege de Allahstellingen. De vijand verloor 280 dooden, 272 gevangenen en veel buit. Alle hoofden van verzet zijn gesneuveld. Poeang Tikoe is niet in de stelling geweest. Onzerzijds 1 dood en 3 gewond: Bovenstaand bericht wijkt niet veel af van het regeeringstctegram. Belangrijk is de medodeeling echter, dat Poeang Tikoe niet in de stelling is geweest. Een tele gram van den gouverneur van Celebes d.d. 13 Februari meldde toch beslist, dat Poe ang Tikoe naar dat z.g. Alluhcomplex was gevlucht. Moeten wij de medodeeling van onzen correspondent misschien zóó opvatten, dal Poeang Tikoe niet bij do ver dediging is geweest? Dit laat zich gcroede- lijk verklaren: de insluiting van Ravoepoe moot dat hoofd nog wel goed in het gelieti- geh zitten. Is hij werkelijk heelemaa! niet in de Allalistelling geweest, dan zou daar uit volgen, dat men hef spoor van Poeang Tikoe kwijt is. Wij lezen nu ook, dat de colonne, die den vijand zoo'n zwatelt slag heeft toe gebracht, onder bevel van den bekenden kapitein O. J. Verstege stond. De RuIJter-hnlile. Men schrijft aan het „Hbl": Waar dezer dagen ecu klacht wordt 'ge uit over het trage inkomen van bijdragen voor hetgeen ter herdenking van De Ruij- ter's geboortedag beoogd wordt, is het eigenaardig er op te kunnen .wijzen, dat uit Denemarken een aanzienlijke bijdrage is ingekomen bij de Historische Commissie, die een nieuwe levensbeschrijving van den grooten admiraal voorbereidt. Ter gelegenheid van de De Ruytor-herden- king zullen de vereeniging „Die Haghe" en de „Hangsehe Kunstkring'" een tentoon stelling van historie-prenten, op De Rnyter en het Ned. Zeewezen betrekking hebbende, orgn niseeren in het gebouw van den Kunst kring, van 2224 Maart. Iu onze vroedschap. De Nieuwe Schiedamseho antwoordt in haar nummer van Zaterdagavond op onze opmerkingen in ons nummer van Vrijdag avond. Die onzen strijd met dit blad ge volgd heeft, zal weten dat de redactie van dit blad tot heel wat in staat is. Toch zal de verwachting van een ieder we! verte overtroffen zijn door wat zij als slotwooul beeft gegeven. Wij nemen dat antwoord in zijn ge heel over, doch achten het .geen verdere besproking waard Do „Schied. Ct." bevat in haar num mer van gisteravond onder bovenstaan- den titel eenige opmerkingen over het geen wij in de aangeduide rubriek over de laatstgehouden vergadering van den gemeenteraad schreven. De bedoeling is klaarblijkelijk het de bat over de veelbesproken kwestie van den grondverkoop te heropenen. Wij zul len daar niet op ingaan, al zou er ook over de zaak-zelve nog wel een en ander te zeggen zijn. Wat de Opmerkingen der „Oude" be treft, willen wij alleen zeggen, dat wij 't nutteloos achten met een blad in de bat te treden, dal ons opzettelijke ver- valsching van een deel van het Raads- verslag verwijt. Zij, die de beide afdruk ken van het door den heer Wïttkampf gesprokene met elkaar vergeleken heb ben, zullen, billijk oordeelend, tot het besluit moeten komen, dat „Nieuwe" en „Oude", zij 'took in andere be woordingen, nagenoeg hetzelfde zeggen. Beslist willen wij verzekeren, dat de door de „Oude" gespatieerde woorden moet blijke.n niet de bedoeling heb ben, die dat blad daarin schijnt te wil len leggen. Met een blad dat zijn standpunt met zulke argumenten verdedigt, ons „in sinuatie" verwijt, waar die allerminst bedoeld is, en over 't geheel toont on ze beschouwingen over hot verhandel de ter Raadszitting niet te vatten, is verder debatteeren onbegonnen werk. Haalt de „Oude" het spreekwoord aan dat van beschermen tegen vrienden en vijanden gewaagt, ons komt 'teerder voor, dat de door haar bedoelde anti liberale Raadsleden zich bij hare lieve woordjes zullen herinnerd hebben het bekende woord Als de vos de passie preekt, boer pas op je ganzen. Juiste voorlichting? Het „Schiedamsche Volksblad" heeft aan stoot genomen aan ons laatste Kamerover zicht en dat als „onjuiste voorlichting" ge kwalificeerd. We wcnschen bij dat artikel uit het „Schiedamsche Volksblad" eenige kantteekeningen te maken, en dat om eens te laten zien hoe de anti-revolutionaire pers Laren lezers voorlicht. Ten eerste zijn wij een „scribent". Dit woord 's een Latijnsch woord, dat „schrij ver" beteekent, en is dus op iederen schrij ver tot-passelijk. Vergeten mag hier echter niet worden, dat Dr. Kuyper de journalis ten, die hem durfden critiseeren „scriben ten" noemde, en sinds dien heuglijken dag noemt het minste anti-revolutionaire blaadje iederen liberalen dagbladschrijver een scri bent, waaruit men kan leeren, dat papegaaien 'n ons land tot de inheemsche vogels kun nen gerekend worden. Ten tweede is de „Schiedamsche Cou rant voor het „Schiedamsch Volksblad" „een vijandig blad". Wij liberalen plegen hen die het niet met ons een zijn „tegen standers" ie noemen; we laten gaarne de veel scherper qunlificatie van v ij a n d i g aan onzen Christelijkea collega over. Ten derde konden wij niet weten, dat in de afdeeüngen het juist anti-revolutionairen zijn gewest die bezwaar hadden tegen 's mi nisters uiting dat de ooriogsbegrooting in de Eerste Kamer verworpen was om redenen buiten die begrooting gelegen, of wij moe ten lid van de Kamer zijn. We zouden hierop kunnen antwoorden, dat wij dit niet hebben beweerd, zooals uit de door hot „Volksblad" aangehaalde woor den uit ons overzicht voldoende blijkt, we willen er echter bijvoegen dat een kind kan begrijpen dat dit bezwaar slechts van anti revolutionairen kant kan komen, zijnde de anti-revolutionaire partij de eenige aan welke het principieel verboden, is oene be grooting af te stemmen op gronden b u i- t e n die begrooting gelogen. Hoewel wij dus uiot. beweerd hebben dat het bezwaar tegen deze zinsnede van anti-revolutionairen kant kwam, willen wij deze bewering als het geëischt wordt gaarne voor onze rekening nemen. t Wanneer het „Schiedamsche Volks blad" nu verder komt beweren dot de anti revolutionairen in de Eerste Kamer tegen de Ooriogsbegrooting hebben gestemd om de begrooting zelve en dat. dit door mr. 't Hooft in zijne meesterlijke rode genoegzaam is aangetoond, dan weten wij eigenlijk niet waar onze verbazin» begint en eindigt. Zonneklaar bewijst hel „Schiedanvch Volks blad" hier, dat het die rede (die, nl zijn wij het er niet mee eens, zeer zeker van de bo venste plank K) nimmer onder de oogen ge had heeft. Mr. 't Hooft toch wire tenen de hegroo- ting omdat door de afschaffing van het blij vend gedeelte volgens hem de Grondwet ge sehonden werd. omdat die afschaffing in strijd zou zijn met de Militiewct. Ja, als hot „Schiedamsch Volksblad" niet begrijpt, dat dit argumenten zijn, buiten de begroeting gelegen, dan is hij niet te helpen. Wat nu do vraag betreft wie of meer met de verwerping van de Oorlogsbegiooting door de Eerste Kamer zit. link» of rechfs, we kunnen begrijpen dat liet „Sehiedunis-cht- Volksblad" dat zich niet eens de moeite geeft te trachten de redevoering van haren partijgenoot "t Hooft te lezen en misschien te begrijpen, daarvan geen flauw benul heeft. Aangezien toch de rechterzijde in de Eerste Kamer iu haar geheel do Oorloesbegrooting vmvieip, nu de verkla ring van den president-Minister de Meester wetende, dat ze daardoor cene crisis zou uit lokken, rustte op haar de plicht de Regee- ringstank te aanvaarden. Ze bleek daartoe noch bereid noch in staat, ware het ander», de crisis ware in een oogenblik opgelost. Dat cr, nu de partijen v erant voord c- 1 ij k voor deze crisis zich aan deze verant woordelijkheid onttrokken, stagnatie is ge komen, en van links meer dan één middel aan de hand gedaan werd om uit den ver warden toestand te geraken, kan. alleen hem verbazen die enkel p a r t ij belang, maar geen land sbelang kent. En van dien knlmen toon rechts is niets te bespeuren, getuige de zenuwachtige artikelen in tie „Stan daard", waaruit even veel vrees bleek voor een ministerie rechts zonder Dr. Kuyper, als voor een gemengd kabinet. Op de bewering dat het ministerie-Kuyper gevallen zou zijn door een schandelijken verkiezingsveldtocht van links, zullen wij maar niet ingaan. Wij verwijzen voor deze bewering naar de beraadslagingen bij de al- gemeene beschouwingen.in 1905 gehouden, speciaal naar de redevoeringen van de hee- ren Tydeman en Drucker, die de lust om deze bewering vol te houden aan ieder kop stuk van rechts voor goed deden vergaan. Ddf oud-liberale couranten als „Utrechtsch Dagblad" en „Nieuwe Courant" zich zeer verheugd hebben in de verwerping der be grooting-Staal was ons werkelijk niet onbe kend, en was natuurlijk. Het conservatisme wil van geen volksleger weten. Maar dat anti-revolutionairen - als het „Schiedamsch Volksblad" dit met zoo'n genoegen vermel den, betaamt niet. Weet dit Volksblad niet, dat volgens dr. Kuyper het ergste is wat een, anti-revohtfionair kan overkomen, is het terecht komen in den conservatieven hoek? Wie herinnert zich niet, hoe hij Mr. Idsinga, toen deze krachtig oppositie voerde tegen de opneming in het pensioenfonds van de bijzondere onderwijzers als ernstige waar schuwing volhield, dat bij hij de oud-libe ralen terecht kwam? Nu heeft, niet lachen, volgens het „Schie damsch Volksblad", de heer Duymaer van Twist aangetoond dat door Minister Staal onze weermacht, vooral bij de bereden wa pens op onverantwoordelijke wijze zal worden gedesorganiseeid. Natuurlijk, daar hebben wij nimmer aan getwijfeld, de heer Duymaer van Twist'Weet alles veel beter dan generaal Staal, sous chef van den generaien staf', veel beter dan de heer Thomson, die den oorlog in Indië vijf jaar meemaakte en daar de Militaire Willemsorde verdiende, die den Transvnal- sehcu oorlog meemaakte, en die zelfs door Minister Borgesius zoo Hoog gewaardeerd werd, dat hij niet voorbijgaan van zeer velen in 1903 in de stakingsperiode belast werd met het aangeven op welke wijze onze sta tions door militairen zouden worden he waakt. Maar dit daargelaten. Wij wcnschen enkel de vraag te stellen Als de heer Duymaer van Twist gelijk heeft gehad met zijne bewering dat Minister Staal door zijne bezuiniging onze weermacht des organiseerde, hoe ter wereld hebben dan de anti-revolutionairen Talma en Okrna, om van den hooggeachten lieer Lobman te zwij gen vóór Staal's begroeting kunnen stem men? Wil daarop antwoorden, o Volksblad. En nu het klein gedoe. Klein gedoe was het om een demissionair Minister, die cene credietwet indiende aanmerkingen te maken; men had het in de Tweede Kamer den Mi nister niet lastig te maken over zijne uitin gen omtrent de Eerste Kamer, om de een voudige reden dat diezelfde Minister zijne credietwet ook nog voor de Eerste. Kamer moest verdedigen. De Eerste Kamer heeft trouwens op zeer nette wijze de kritiek op Minister Stual in de Tweede Kamer over zijne credietwet ge uit'als ongepust gebrandmerkt; zij toch, zij wie het gold, heeft zonder óéne aan- of op merking die wet aangenomen. Eindelijk iets over ons vermeend klein gedoe. We hadden niet mogen vermelden dat de Christ.-Historische Jhr. Van (fitters (want hij is Christ.-Historisch en niet anti-revolutionair en daarom is dan ook in eigen kring over 'zijne enndidatnur in Ede zooveel te doen geweest) zich in zijn gewoon jasje liet beëedigen. Waarom niet? Er zit in dut al of -niet aandoen bij die gelegen heid van het gnlnpak een stuk beginsel, en het heeft ons verbaasd dat in deze Jhr. van Citteis met de sociaul-uf moeraten meeging, al hebben wij tot heden de oplossing van het raadsel niet. En ook des hoeren Duymaer van Twist's houding zon 'niet door ons besproken mogen zijn. Waarom niet? een Kamerlid is een pu bliek persoon, en deze verzekering kunnen wij het ,,S'aiedamsca Volksblad" geven, dat wij ma .men van de perstribune onafhan kelijk vf/i onze richting ons allen ergeren over de hoogst aanmatigende houding van Stoenwijk's afgevaardigde, cene houding zoo weinig in evenredigheid met de plants die hij bi de Kamer inneemt. Maar dat kan niet amhrs; een man zoo rijk in kennis en erva ring o.v. als de heer Lohmun is de bo=chei- denhi id in persoon. En zoo zou ook het „Schiedamsch Volks blad" zijn artikel hebben binnengehouden, als het den rem had kunnen aanleggen van ken nis en ervaring op politiek gebied. Stoommolen Nederland. Naar wij uit vertrouwbare bron vernemen zullen curatoren in het faillissement van A. M. Jansen, firma Stoommolen Nederland, het bedrijf dezer firma voortzetten. Door de politie is liedenmorgen aange houden de 25-jarige zeeman NV. H. D., die in het «Algem. Politieblad" gesignaleerd stond voor 14 dagen gevangenisstraf wegens desertie. Gisteravond is door de politie aangehouden de lS-jarige ,1 C, S en de '17-jarige J. II M., wonende alhier, die van een pand aan den hoek der Hoogstraat een spionspiegel tegen den grond geslagen en daardoor ten deele vernield hebben. Zij zijn vanmorgen weer uit arrest ontslagen. Gistermiddag omstreeks 3 uur is A. Geriach op het voetbalveld te Rotterdam gevallen, waardoor zijn arm brek. Per rijtuig is hjj naar de ouderlijke woning in de Putters- hoeksche straat alhier gebracht. Geveilde en verkochte onroerende goederen. Verkocht 15 Maart. Notar.s NV. J. A. Roldanus. Een pakhuis met zolders en erve, aan de Ooievaarsteeg no. 8, groot 69 centiaren, in vei ling f1530, verkocht voor (1550. 1T- Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten van hier verzonden gedurende de le helft van de maand Maart. Brieven. II. II. Hamen - Amsterdam. J. Buijs Leiden. Wed. A. Pronk Scheveningen. De Rotterdnmsche rechtbank veroordeelde Zaterdag zekere P. H. V., 31 jaar, zonder beroep, geboren te 's-Gravenhage, die zich tijdelijk onder den naam van dr. Martin, had gevestigd aan de Oostzeedijk te Rotterdam, wegens overtreding van nrr. 297 W. v. S. (abortus) tot 6 maanden gov. en sprak hem van het meerdere ten laste gelegde vrij, gelastende zijn invrijheidstelling. De eisch was 3 jaar. Moordaanslag Do Utrechtsche rechtbank deed heden morgen uitspraak in de zaak tegen den 23- jnrigen gepensionnccrdcn Oost-Indischen mi litair W. Domves, ter zake dat hij in don laten avond van 10 Januari 1907 te Utrecht gepoogd heeft opzettelijk en met voorbeduchten rade zijn vrouw Cornelia de Jager van het leven te beroven, ter uitvoe ring van welk zijn voornemen hij op korten afstand een 5-tal schoten uil een met scherp geladen revolver op haar heeft gelost en haar heeft getrofen, zijnde de uitvoeringen van zijn bovenomschreven en voorgenomen misdrijf, niet voltooid, alleenlijk door de van zijn wil onafhankelijke omstandigheid, dat de schoten niet tot het hart of andere voor het leven onmisbare organen zijn doorge drongen en dan ook niet den dood van die vrouw hebben veroorzaakt. Veertien getuigen werden in deze zaak gehoord. De verdediger, mr. R. Heidemn achtte het opzet' tot het dooden niet bewezen en riep de clementie der rechtbank in Deze. heden uitspraak doende, veroordeelde Douwes tot 4 jaar gevangenisstraf omlor ai' trek van de preventieve hechtenis. Door de arrondissements-rechtbank t0 Dordrecht is, ter vervulling eener vacatie van iechter in dal college, opgemaakt (|c navolgende, alphabelische lijst "van aanbó- veling: mr. .1. .1. Bergsma Thz.; mr. j A. van Rhcncn van der Kloot; mr. J. Wiar' da; allen substituutgriffier, respectieve]! bij do arrondissements-rechtbank te Dor- dreeht, Rotterdam en Amsterdam, Een voetbalwedstrijd gisteren op het veld van Sparta te Rotterdam gehouden tusschen een Nederlandsch elftal en de Belgische Racing-Antwerpen-eornbinatie, werd door Je onzen gewonnen met 0—-1. Gisteravond werden in liet Palcis voor Volksvlijt te Amsterdam, voor een goed bezette zaal, de eind-wedstrijden gespeeld der dames-worstelkamp. De uitslag is, dat de le prijs gewonnen word door Louiso Philippi, van Rotterdam; de 2e prijs door Krik a Bertram, Hamburg; de 3e prijs door Lisa Kniistka Rusland, en de 4e prijs door Knthnrinn Smit, Dc*n Hang. Louise Philippi ontving een mand bloe men. De Uarwichboot. Eergisteravond is op Rozenbuig een lijk aangespoeld, dat herkend is als dat van'den Kugelschman Arthur Herbert, 'koerier des Konings, een der passagiers van het stoom schip „Berlin", liet lijk is naar don Hoek van Holland overgebracht. Het was geheel ongekleed. Nader wordt ons gemold Hot lijk dat gevonden is op do Zand plaat,1 van hot eiland Rozenbuig, de z.g. Scheurpolder, en dat vermoed werd te zijn van den koerier van den koning van Enge land, sir Arthur Herbert, is slechts door con persoon le Hoek van Holland twijfel achtig herkend. Daarom is het gisteroch tend in eon zinken kist overgebracht naar Engeland. De herkenning was daardoor moeilijk, doordal op de Zandplaat ilc kraaien op het lijk hadden gezeten en ren oog uitgepikt. Hoewel hot lijk naakt was, had het toch een zwemvest aan, De berichtgever van het „HM." lellook van Holland, schrijft: Nadat, mast, davits, zijwand enz. van het voorschip van het in den Waterweg gezonken s.s. „Berlin" zijn weggeschoten, om gemakkelijker een toegang tot de ver trekken en hutten te verkrijgen, zijn, bij een oncleizoek gisterpn door den duiker Martin Sperling godaan, in de vertrekken en hutten, voor zoover die zonder levens gevaar waren te bedekken, geen lijken ge vonden. Admiraal De Ruijter-Feestm. Den heör llenri Ter Jïall directeur van het circus variété Pfkiging, komt de eer toe van de feesten te Rotterdam, ter her denking van don SOOsten geboortedag van den grooten zeeheld, Admiraal De Ruy- ter, geopend te hebben, met een welge slaagde hulde aan dien admiiaal in zijn circus. Wanneer het scherm opgaat, ziet men ,een schilderachtige groep van Zeeuwsche boeren, boerinnen) en kinderen, welke de oud-vaderlandsche liederen, op de Ruy ter betrekking hebbende, ten gehoore brengen. Een oude visscher wijst er op, dat boven Piet Hein, wiens lof en het lied vim den zilveren 'vloot bezongen werd, zeker nog staat Michiel Adriaansz. De Ruyter. Do jeugd geeft de verzekering, dat ook bijeen welbekende bij hen is en het koor bezingt "de geschiedenis uit zijn kinderjaren, toen hij op hot haantje van den toren klom. Nu verplaatst zich de groep ter zijd" van het tnoneel, het tweede scherm gaat op en we zien als tableau De Ruyter als jongen het"' wiel van de lijnbaan draaien. Terwijl zijn geschiedenis geleide lijk bezongen wordt in koorzang, duet en solo, wisselen de tableaus zich af. zien Michiel als jongen aan het stiand zijn begeerte kenbaar makend de zee te ba- varen; vervolgens een fraaie tableau waar hij van zijn ouders afscheid neemt, voorts zijn ontmoeting met Jan Kompanie in Afri ka, en eindelijk een tableau voorstellende zijn sneuvelen. Vervolgens zien we het standbeeld van De Ruyter te Vlissingen, en ïlu begint de eigenlijke hulde. De elf provinciën, voorgesteld door da mes in het wit, met de wapens der pro vinciën en in hun midden do Hollandsche maagd, treden aan, nadat eerst een kin derkoor, gekleed in de nationale kleu ren met bloemen, guirlandes en vlaggen, aan weerszijden van het standbeeld had den plaats genomen. De Maagd treedt, naar voren en breng- in dichtregelen de hulde van het nage slacht tuin den grooten zeeheld. De Ruyter neemt nu zelf het woord om zijn vreugde uil to sproken dat do oude heldenmoed bij den Ncderlandschen Ionian nog steeds is blijven voortleven, zooals dezer dagen aan den Hoek van Holland getoond is en waarbij hij ook. me vergeet hulde te brengen ami Z. K-

Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2