STADSNIEUWS. De staatsmachine staat reeds lang stil. Hervormingen laten op zich wachten. Do socialistische agitatie vooi at beids wetge ving is echter prachtig geklaagd, vooral het Amsterdamsehe congres. De staking te Rijs- sen. tic onthullingen omtivnt kinderarbeid, de ramp van de „Bulin". „goede gologen- hcid om een impopulairen prins populair te maken' al deze feiten dienon de socialisten saam te roepen tegen het kapitalisme. (Ap- plans.) Met een enkel woord lierdenkt de voorzit- ter velschillende partijgenooten in liet at'sje- loopen jaar overleden. „Fn nu, pattijgonooten aan het werk roept de lieer Vliegen uit. „Aan toezicht is geen gebrek, De gausche kapitalistische pers let op ons, maar ook de ootjen van het Xe- derlandsehe proletariaat zijn Oj) on- geves tigd. Het emigre- i-> hiermede geopend." (Luid appLuts). Over de volgorde der te behandelen pun ten ontstaat eenig debat. Den Haag wil allereerst beginnen met de houding der partij bij de Provinciale Statenverkiezing die komt. A'dam VI wil. zooals de heer Fovuiyn 't ty pisch uitdrukt, het „hanengevecht tussehen Troelstra en Gorter" (een ander noemt "t 'n „worstelpartij"') laten vervallen, maar direct komt Schoonhoven daartegen op. „De partij is nog niet genoeg ingelicht". Waarop Bus- sum een motie indient om „hot hanenge vecht", zooals de heer Fortuyn 't noemde, niet te houden. Middelburg weer wil de geheele tactiek kwestie nog een jaar van de baan schuiven. De heer an KolXog langer ntzio maken I Een nieuw idee verkondigt Rotterdam IV. Die afdeeling wil voor de partij-geschillen een buitengewoon congres houden, maar na mens het partijbestuur komt de heer Spiek man. dringend en met klem betoogen, dat de bespreking der tactiek allereerst inoet ge schieden. Zij. die in de partij vooraan staan, moeten een votum van vertrouwen hebben van dit congres. Ten slotte wordt de dagorde van het partij bestuur met groote meerderheid goedgekeurd. Nadat besloten is, na eenig debat, om aan den heeren Wibaut en Van der Goes verlof te geven, het woord te voeren, wan neer zij dat vragen, al zijn z.e geen afge vaardigden, en nadat de -oeretaris hoeft me degedeeld. dat 12S afdeelingen zijn ver tegenwoordigd met 17? afgevaardigden, komt' dr. H. Gorter nan het woord om de beschuldiging, in zake „beginselverklaring" toe te lichten. Z'n tank is moeilijk, zegt hij, wij! hij heeft op te roeien tegen 'n steeds sterker wordende strooming. Vroeger stond midden in den strijd de kwe-tie zelf. maar sinds twee ianr is dat veranderd. Troelstrn is twee jaar geleden in „De Xienwc Tijd" begonnen op te treden, op een zeer scherpen toon. Sinds dien tijd wordt er niet meer gestreden over zaken, maar over persoonlijke dingen. Daartegen protesteert spr. met ener gie. (Applaus.) Er is. zoo klaagt hij. tegen ons opgehitst. "Wat in de partij gebeurde, werd op onzen rug geladen. Men tracht liet voor te stellen, alsof er feitelijk geen verschil is in de partij. Aan de hand van verschillende citaten tracht spr. aan te toonen, terwijl het congres zeer aan dachtig luistert, dat men hem en z'n rich ting op kleingeestige wijze bestrijdt en als oproermakers voorstelt. En. vervolgt spr. tot het partijbestuur, n u hebt ge mij uitgenoodigd. n u wilt ge dat ik spreken zal. ntaar het gnnsche jaar door is geweigerd dat wij ons verdedigden in de krant, in „Hor Volk", het gansche jaar door is het debat gesmoord. (Daverend ap plaus.) Tot de zaak zelf komend, zet spr. het verschil tussehen Marxisten en revisio nisten uiteen. Litvoerig tracht spr. aan Se toonen. dat van de burgerlijke radicalen niets te ver wachten en dus toenadering tot hen geheel verkeerd en vruchteloos is. In verband hier mee geeselt hij o.a. ook de houding der Ka merfractie bij de behandeling van het ar beidscontract. inzonderheid bij de bepaling van het staangeld. (De Kamerfractie spreekt aanhoudend door gebaren tegende heer Troelstra roept„ik begrijp er niets van.") Ook in zake de ziekte-verzekering criti- =>eert spr. de houding van partijbestuur en orgaan. „Het Volk" is in deze zaak zeer slop geweest:'dc Marxisten San nes en Van der Goes en Mendels. hebben de arbeiders eerst helder over de nadeelen van het ont werp ingelicht. De invaliditeitsverzekering toonde eveneens afwijking van de beginselen der partij bij velen onder de revisionisten. Spr. echter en de zijnen volgen een politiek, die zooveel mogelijk vraagt. De andere rich ting echter leidt or toe om radicaal-socialis ten te vormen, in plaats van sociaal-demo craten, wat spr. met verschillende kleinere feiten tracht te bewijzen. „Wii werden be streden, onze verdelging werd geknot, maar artikelen uit de „Blijde Wereld", die tegen ons.waren, werden als hoofdartikel afgedrukt in het partijorgaan (Luid applaus.) Dr. Gorter bestrijdt verder het optreden der Kamerfractie bij de Oorlogsbegrooting. Dat was hot kenmerk van haar politiek: men wilde voor de radicalen het socialis tische beginsel laten varen. Wat wint men met dat alles? Men, verzwakt er de partij mee. Ook in verband met de actie voor den rïen-ureu-dag z.ict spr. een afwijking van de socialistische actie, een stap naar rechts, een tegemoetkoming aan de radicalen. Resumeerende, zegt spr., dat op vele ortu- cele punten wnrdt toegegeven. Tiet gevaar van afwijking wordt grooter. „Daarom," zegt spr., „wend ik mij tot u, partijgenoo ten. Hoort de oude stem. (Applaus.) Hoort onze waarschuwing. Wij hebben het anar chisme overwonnen, wij hebben links ge zegevierd. past nu op voor rechts. Wij, Marxisten, wijken niet af van de oude tac tiek, wij worden niet anarchistisch. Wat moot er van hot revisionisme komen? De Marxis ten stellen zich op het socialistische program, wat spr. citeert. Het klasse-bewustzijn moet worden, opgewekt en bevorderd, en dat in de eerste plaats. Hervormingen komen eeist daarna. Mot kracht waarschuwt spr. tegen een bondgenootschap met de burgerlijke de mocraten, die niets tot stand brengen in de prnctijk. en die ten slotte het geld voor her vormen ook niet kunnen geven. Vier uren lang had dr. Gorlet gespro ken. liet -lot was heftig- cn vurig: het schuim stond den spreker op don mond. Z'n geheide mie. ieder, die buiten dit alles staat, zal 't moeten erkennen, was één stuk zakelijkheid, 'a aaneenschakeling van werkelijke argumenten, 't Applaus.dat tijdens de mie van dr. Gorter meermalen opsteeg, was vurig en hartstochtelijk, en zou een sterker aanhang doen vermoeden dan de Marxisten werkelijk hebben Na hem kwant mr. Troelstra aan 't woord. in een vurige, b mi sonde redevoering-, die den gansehen avond vulde, en die hem gelegenheid gaf zich -te toonen in z'n volle, brandende kracht. Z'n woorden werkten geweldig in op het congres, vooral toen hij concludeerde, dat hij de Kamer uit zou gaan, wanneer liet zoo doorging. Toon was de heer Troelstra één. zenuw'n snik brak in z'n geluid door en z'n stem trilde hevig. Hij begon met er op te wijzen, dat sa menwerking tussehen de beide groepen zeer goed 'nog mogelijk was. Het verschil is niet zoo heel groot. Allerminst zal hij persoon lijke elementen in den strijd lurengen. Daar toe zet hij nog eens de beteekenis der Utrechtseho motie uiteen. Dis wil het sys tematisch dogradeeren van partijgenooten tegengaan. Zoo vaak, roept spr. uil, zijn wij leeuwen, naar builen, zouden wij dan steeds poesjes naar binnen moeten zijn? Maar wat kwaad bloed zet, is 't wantrou wen der Gortertroep jegens ons, is een tactiek, die de partij moet verslappen cn haar prestige ondermijnen. Het venveer van spr. zal geëvenredigd zijn aan de scherpte \ym den aanval. En, roept mr. Troelslra uit, als gij. Marxisten, ons, die ons leven en onze ziel aan de partij ge ven, bestrijdt met aanvallen op de vrij zinnig-democraten, dan komtons bloed in opstand, ons bloed, als soc.-democra ten. (Donderend applaus.) Sedert jaren, zoo roe)pt de vurige leider uit, sedert jaren lijd ik onder de aantasting- van mijn wezen als sociaal-democraat, en daarom heeft hij z'n gal eens moeten uitstorten. Do debatten zijn niet onnoodig: ze moeten gehouden worden, op dit congres, en desnoods nog op 'n ander. Mr. Troelstra vervolgt en zet uiteen, dat de strijd toch niet te lang mag duren. Hij gaat vervolgens over tot het behande len 'van cenige speciale punten. Hij ver dedigt z'n houding in zake de agrarische kwestie, do schoolkwestie, ook, kort in zake do stakingskwestie. En wal de zaak van het arbeidscontract betreft: die had uit moeten zijn na het amende honorable, dat de Kamerfractie verleden jaar gal. (Luid applaus.) Dat hel Marxisme in de partij gepredikt wordt, is goed, maar de wijze, waarop het gedaan wordt, is verkeerd. En verder: waarom hebben de Marxisten de aanvallen niet weerlegd, die op de theorie gedaan zijn in „Onze Eeuw", in de „Vragen des Tijds", in „De Economist", enz.? Waarom antwoordt gjj, Marxisten, de schrijvers daarvan niet: mr. Treub en mr. Van Blom en prof. d'AuInis, terwijl gij ons wel bestrijdt? is het soms, omdat gij toe nadering toont lot hen? (Luid applaus en gelach.) Gorter moet bewijzen, dat onze beginselen gevaar loopen. Dat kan bij niet. Do verwaandheid van zijn groep is groot. Maar gij zijl. onze schoolmeesters niet,ert wij lijn geen schooljongens. Dat school meesteren is de grondslag van de Marxis tische tactiek. In sommige afdeelingen schijnt de ken nis van het Marxisme groot; men neemt zelfs al moties aan legen de redactie, te gen ons. O, wat is men daar met het Marxisme vertrouwd, roept Troelstra uit LeidenDat heeft Pannekoek ons ge leerd Mr. Troelstra (op heftigen toon):Maai den zal ik het u weer aiieeren. (Groote beweging. Een donderend applaus stijgt op.) Een ander: Zijn de arbeiders somsstomp- koppen Mr. Troelstra-. Ja, dkwijts "wel, maar ze moeten zich niet allerlei theorieën laten opdringen, zonder dat ze zelf studio er van maken(Rumoer, applaus.) Spr. meent, dat de Marxisten vaak in de afdeelingen demagogisch optreden. Dat zijn wij voorbij. (Hevig applaus.) Hevig "bewogen verheft dr. Gorter zich van z'n zetel en roept hartstochtelijk uit: „Dat is een schandaal Hierop ontstaat rumoer. Als dat bedaard is, gaat de heer Troelstra voort: De hon gerende klasse smeekt om hulp, en die heeft niet genoeg aan een tactiek, als dio van de Marxisten. Zeer uitvoerig zot spr. z'n standpunt uiteen. De Kamerfractie ver dedigt hij. En nu wil" men haar gaan af breken? Men verwijt haar toenadering tot de burgerpartijen, maar 'dat verwijt krijgt, wanneer men haar werk ziet, vaak het karakter van een beleediging. De fractie werkt hard. Zij zou zwak staan tegenover do vrijzinnig-democraten. Maar bewijs dat dan toch. De progx-amherziening is juist begonnen om sterker tegenover ben te staan. Hoe stond van Kol steeds tegen over Van Deventer? (Applaus.) Hoe agi teerde Schaper tegen Van Raalto in zake het gratie-vecht? in het licht van dit alles is het insinueeren, om de fractie verwijten te doen als gedaan zijn. Voortgaan in dezen geest zou zijn hot bederf der party. Wij verwerpen het Maixisme niet, zegl spr., want het zit in ons. (Donderend applaus.) Doch laten de Marxisten toonen de proleta rische deugd van gehoorzaamheid. Maarzoo gaal liet niet langer. Spr. hoopt nog op samenwerking, maar intrekking dei- Dtrechl- sche resolutie, dat kan niet. Geschiedt dat, dan geef ik er de brui van, roept de heer Troelstra uit, die hoe langer hoe be woner wordt, en eindelijk op hevig harts tochtelijke» toon uitroept: „Ik wil overdc geschillen niet meer debatleeren.* ik wil op propaganda uit. (Onbedaarlijk gejuich.) Moet hel langer zoo voortgaan; dan ga ik de Kamer uit. en dan za! ik buiten de Kamer trachten onze partij weer op te bouwen. (Hevig, langdurig gejuich.) Dan moeten de Marxisten maar in de Kamer. .(Gejuich.) Laten de Marxisten hun theorie brengen in do hoofden dor arbeiders en haar op bouwend verkondigen. Dat "is een mooie taak. En 'n werk .voor hen. Wij roepen dc Marxisten op, 0111 te doorzien de zwakte dei- partij in deze crisis. We moeten tegen liet kapitalisme strijden. En het hangt van u af, partijgenooten, ot we na dit congres gezamenlijk litd. kapitalisme weer zullen bekampen. (Ontzettend applaus). Na deze indrukwekkende rede wordt dc zitting verdaagd. Twee d e <1 a g. Bij de heropening van hel congres te 10 uur stolde kust P. B. voor, thans de af deelingen aan 't woord to laten, na een paar verklaringen van Kamerfractie en P. B. en de Redactie, en in de niiddagzittingen de Prov, Statenverkiezingen te behandelen. Na eenige discussie weid dit voorstel aan genomen. De heer Schaper sprak daarna over de positie van de Kamerfractie. Zij kan, be toogde hij, in de Kamer alleen als arbei derspartij optreden, indien zij de partij ach ter zich heelt. Daarom komt spr. op te gen de actie door de intellectueele jon geren, en namens de Kamerfractie legt hij eene verklaring af, waarin zij uitspreekt, dal indien deze beschuldigingen door de partij worden gedeeld, zij haar mandaat zal neerleggen, en eisclit dat het Congres zich hierover zal uitspreken. De heer Spiekman beantwoordt het geen Gorter heeft gezegd over de actie voor den 10-uren-dag, waarover door Troelstra niet is gesproken. Hij verzekert namens het P.B., dat het er geen oogenblik aan heeft gedacht door deze actie, die voor den S- urendag te verzwakken, en dit zal ook niet geschieden, indien men zich niet van anar chistische zijde laat intimideeren. De heer W. H. Vliegen spreekt na mens de Redactie. Ilij betoogt, dat wan neer ooit het 'inzicht van de groep-Gorter het inzicht der partij zou worden, deze onherroepelijk te gronde zou gaan. Voorts zegt hij. dat er nooit een stuk .van „De Nieuwe Tijd"-grocp is geweigerd, dat hij herhaaldelijk Roland 'Holst, Boiler eu Van der Goes tot meewerking heeft uit genoodigd. Van der Goes: Nadat gij '1 ons eerst on mogelijk hebt gemaakt! Voor hei debat gaven zich 26 sprekers op. Fortuyn kwam op tegen den toon van Troelstra, die sprak van: wij moeten er maar uit. en tegen de harde woorden van beide kanten geuit. Mevr. Roosje VosStel verweet Troel stra een meten met twee maten in zijn houding tegenover Gorter en Vliegen, en ook in de wijze waarop in „Het Volk" de strijd is gevoerd. Zij betoogt dat aan de Marxistische strooming; in het blad geen plaats werd gelaten en geen recht werd gedaan, en dringt er op aan dat :nen, ook aanvaardend in Raad en Kamer wat men krijgen kan, toch altijd de pxincipieele pischen zal blijven stellen. Mr. Mendels za! over vorm en toon van Troelstra's rede niet spreken, maar hij ves tigt de randacht op een aantal verschijn selen die wijzen op een nieuwen geest. Toch acht hij de klove zoo groot niet ais do onkameraadschappelijke woorden bei derzijds zouden doen vermoeden. Aan Troelstra verwijt spr. dat hij den Marxis ten. verwijt een truc, een relletje van do tzaak te maken. Natuurlijk zijn er oogen- blikken. waarop cle criliok minder te pas komt. Tot Gorter zegt spr.Gij hebt het recht een kat een kat te noemen, maar öf gij daarvoor altijd den rechten tijd hebt gekozen, 'dal is de vraag! (Applaus.) Voorts drltiseert spr. het gebeurde bij de Ouder- doms-pensioneering en bestrijdt^ de voor telling van „Het Volk", als zou op het soe.-dem. program de invaliditeitsverzeke ring niet staan. In do te half 2 geopende middagverga dering leidde de neer Schaper kort ineen voorstel van het P. B„ betreffende deProy. finten-verkiezing, luidende: a. togen den tijd van de verkiezing Voor fio Staten wordt door het P. B. een ma nifest uitgegeven, waarin de beteekenis van deze verkiezingen wordt uiteengezet en de afdeelingen worden aangespoord aan de ver kiezingen met eigen eandidaten deel to nemen; b. de houding der partij bij de herstem- piingen wordt door het partijbestüur vast gesteld; - i e in districten, waar wij niet mei eigen eandidaten aan de verkiezing deelnemen, wordt de houding der partijgenooten vast gesteld in overleg met het partijbestuur, liet voorstel wordt aangenomen. Besloten wordt naar het Intern. Congres 0 afgevaardigden te zenden, die op voor stel van Amsterdam lil het vrouwen kies- recht ter sprake zullen brengen. 1 Dan worden de lactiek-k tvesüos door cle verschillende afgevaardigden besproken, waarbij de sprekers bij interruptie herhaal delijk van leugens worden beschuldigd. lir, van Leeuwen (Schiedam) zette daar bij uiteen dat hel streven van bet P. B. niet opportunistisch is. Het feit van het verschil in opvattingen is er, en dat neemt men niet weg door de debatten hier, maar door gezamenlijk te zoeken naar het mid del om het volk tot on» te trekken, en als het er eenmaal is, dan is het noodig de 'eiseh van de zuivere sociaal-democratie scherp te stellen. Niet alleen dus verhel deren de theorie, maar ook bestudeeren wat er omgaat in do harten en de hoofden van hot volk. Dat moet het Congres uit spreken. Verschillende debaters spreken zich nog uit voor of tegen opheffing der Utrecht- sche resolutie. In cle te ruim halfacht heropende zitting deelde do voorzitter mede dat 'Duys zijn beschuldiging, als zou Van der Goes de Kamerleden niet behoorlijk heb ben verde digd, intrekt. Nadat verschillende spiekers hun mee ning nog hadden uilgesproken en mevrouw Rolnnd Holst haar standpunt had uiteen gezet, werden verschillende moties inge diend. De heer Van. Kol verlangde een afzon derlijke moiie van vertrouwen voor de Kamerfractie, wat de heer Troalstra ont raadt, aangezien hij zich solidair verklaart met alle leidende organen der partij. Na nog eenige discussie wordt ten slolte de volgende motie aangenomen, voorgesteld door tien afdeelingen. Ilcl congres, gehoord de debatten om trent de beschuldiging van afwijking von de taktiek van strijd tegen dc bourgeoisie, door sommige partijgenooten gericht tegen de lei dende organen en de meerderheid der partij overwegende, dat zij, die deze beschuldi ging hebben uitgesproken, het bewijs daar van niet hebben kunnen leveren, wijst deze beschuldiging van de hand en ontkent de juistheid van de verdeeling der partij in twee groepen, waarvan de eene in het bezit zou zijn van het juiste inzicht in de sociaal democratische theorie en taktiek en de andere zou afdwalen naar burgerlijke zijde. Het con gres spreekt zijn volle vertrouwen,,uit in' de goede soc.-dein. gezindheid der leidende oign- nen in de partij en vereenigt zich in het algemeen met de tot heden gevolgde taktiek. Ten slotte doet hel congres een beroep op het soc.-dem. bewustzijn van alle partijge nooten, om kameraadschappelijk en in on derling vertrouwen met elkander samen te werken aan den algenseenen strijd tegen hot kapitalisme. In zake de kritiek wordt de volgende mo tie-Leiden, geamendeerd door het partij-be stuur, aangenomen „liet congres, gezien de velschillende uit leggingen der ten vorigen jure in zake de geschillen binnen de partij aangenomen mo tie, die de vrijheid van kritiek binnen de partij onverkort handhaaft, en aan elk par tijgenoot het volste recht geeft op te komen tegen hetgeen hij nis een afwijking van onze beginselen beschouwt, verlangt echter dat bij elke onderlinge krititek alle onnoodige scherpte en bitterheid vermeden en de belan gen der partij op voldoende wijze in het oog worden gehouden. Deze motie werd aangenomen met 260 stemmen tegen 11, blanco 1-1 stemmen. (Applaus.) Hierna werd het congres verdaagd tot hedenochtend negen uur. Vredesconferentie. Op een telegraphisch gedane vraag van de Tribune" seinde de Duitsche minister van buiteniandsche zaken v. Tschirschky und BögendorfT: nik machtig u, mede te deelen dat de mededeeling van de »Temps" nis zou Duitschland weigeren deel te nemen aan de vredesconferentie te 's-Gravenhage, wanneer Engeland zal voorstellen de quaestie der ont wapening te behandelen, van allen grond ontbloot is. Ik hoop, dat trots alle onware berichten over de houding van Duitschland het streven naar een nauwere aansluiting tussehen Duitschland en Groot-Brittannië vordering zal maken. Tschirschky. Tolkssanat*rIa. De alg. penningmeester van de vereeniging tot oprichting van Volkssanatoria voor borst- byders heeft van het bestuur van den Ned. Voetbalbond te Amsterdam ten bate van het Volkssanatorium te Hellendoorn ontvangen f220.56, zijnde de netto opbrengst van een wedstrijd den 3en Maart te Deventer gehou den en de bij die gelegenheid door jonge dames gedane collecte, Alg««. Nederlamlicb Terbond. Donderdag te elf uur werd in het- Hotel Ponsen te Dordrecht de algemeene vergade ring gehouden van de groep NederUuulsch .Verbond. Vertegenwoordigd waren 17 afdeelingen, tezamen uitbrengende 92 stemmen. Dr. H. <T. Kiewiet de Jonge heette als voorzitter de aanwezigen welkom. Aan het jaarverslag van de groep Neder land is het volgende ontleend Het aantal leden tolde op 1 Jan. 1906 3801, op 1 Jan. 1907 5124, en kan nu op ruim 5500 geschat worden. Met de alge meene leden huilen onze landgrenzen, i;jet I tot een andere groep of zelfstandige afdee- ling behoorende, die volgens de statuten on. der groep Nederland gerekend worden, komt men op bijna 6000 leden. Deze vermeerdering nrng beschouwd wor den. nis de vrucht van stage propaganda zoowel uitgaande van het dagelijkach bestnw ais van den propagandist, die. ofschoon ah ambtenaar van het Verhond door hel hoofd, bestuur aangesteld, uitsluitend in Nederland' werkt. Toch is er in het Verbond oen kleine strooming. die zich tegen deze wijze van pro. pagancia zelf verzet. Dc hoer Post, de propagandist, aanvaardde I zijn tank huif Mei 1905. Tot heden, dus in 22 maanden, werden 1850 leden aange bracht, waurvarv-250 sedert bedankt hebben. Het verslag zrogt: Overliet „blijvend ge deelte" zal dus in onze vereeniging moeilijk ontevredenheid en verdeeldheid kunnen heer- schen. Hot aantal afdeelingen steeg vnn 21 tot 2-1. De drie nieuwe zijn Delft, Leeuwarden en Sneck. Dat Friesland, door velen als cea taalparticularistisch gebied beschouwd, voor het Verbond gewonnen is, mag wel ah een der iieuglijkste gebeurtenissen van het afge- loopen jaar worden aangemerkt. In Zutfen en Gouda zijn afdeelingen in voorberei ding. Met groote^ ingnomem >d begroet het ver slag het toetreden van mgr. Collier, r.k. bisschop van Haarlem, die een som geld schonk, waarvan de rente als jnnrüjksche bij drage strekt. Bijna 200 leden voldeden aan den oproep om dc vroegere minimum-bijdrage von 1.50 te verhoogen tot het tegenwoordig minimum van f 2.50, cn daarboven, zoodat 250' meer op de begrootiiig vnn inkomsten kon worden geboekt. Het bestuur onderging in zijn samenstel ling weinig verandering. Alleen werd in do plaats van luitenant Eekhout, dio bedankte, tot bestuurslid gekozen) nfr. A. II. Brandt, burgemeester van Rhedon. Het bondgenootschap met Volksweerbaar heid werd bezegeld door de benoeming van dr. Kiewiet de Jonge, voorzitter van het Verbond, in het hoofdbestuur van Volks weerbaarheid. f Aan de oprichting cener Vereeniging tot Verbetering van den Volkszang verleende het bestuur medewerking. De Vc,rcemging liet Nedorlandsche Lied werd gesteund met een bijdrage van 50 terwijl ook werd toe gezegd de uitvoeringen van haar licdeieu- koor te bevorderen. Hulde wordt gebracht aan de medewer king en belangstelling der pers in het werk van het Verbond, en met vreugde wordt herdacht de toenemende belangstelling in het n o streven. Uit de afdeelingsvcrslagen blijkt, hoe het ledental overal is toegenomen. Na de pauze wordt de uitslag der verkie zingen hekend gemaakt. .Gekozen zijn: nis vertegenwoordigers in liet hoofdbestuur: dr. IT. J. Kiewiet de Jonge (attr.), J. D. baron van Wassenaer van Ropande (aftr.) en voor de open plaats, ontstaan door het bedanken om gezondheidsredenen van prof. mr. IV. van der Vlugt, rnej. E. Raelde te Rotter dam: als leden van bet groepsbestuur: jbr. mr. O. F. A. H. van Nispen lot Sevenaer (aftr.), dr. W. -an E verdingen, Rotter dam, mr. A. B. Cohen Stuart. 's-Graven- huge. B. en \V. van Rotterdam stellen den ge meenteraad voor, de benoeming van den1 heer G. Lindeijer, te Kethel, tot onderwijzer aan de school voor g. 1. o. 3e klasse no. 68 aldaar op zijn verzoek in te trekken. Zooals men weet is de heer Lindeijer-in de jonaste raadszitting alhier, tot onderwij zer aan school G benoemd. Bij de te's-Gravenhage gehouden examens nuttige handwerken is o. m. geslaagd mej. E. de Vries van hier. Bij Kon, besl. is benoemd tot lector in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de "Rijksuniversiteit te Leiden, tot het geven van onderwijs in de Romaansche taal en letterkunde, dr. K. Sneyders de Vogel, te Arnhem. Niet op 21 April zooals wij reeds ver meld hadden maar in de avond godsdienst oefening van Zondag 5 Mei a.s. zalDs. E. B. Couvée, zijn afscheidsrede houden. Oratije-Tere#n!glng, Door het voorloopig bestuur van wjjk III (binnenstad) der Oranje-Vereeniging is een propaganda-vergadering belegd, waarin de heer dr. C. J Vinkesteyn als spreker zal optreden. Gaarne willen wij de aandacht op deze vergadering vestigen, overtuigd als wjj zp dat het opwekkend woord van dezen enthou- sisten Nederlander door velen gaarne zal worden gehoord en het zeker zal medewerken om de sympathie van de Oranje-Vereeniging nog meer te verhoogen. Door de politie zijn bij een oud-roest in beslag genomen verschillende koperen nm* chinedeelen en koperen kranen, vermoedelijk van diefstal afkomstig. De verkooper werd aangehouden en verklaarde die voorwerpen gevonden te hebben. Gisteren werden hier door de politie zwer vende aangetroffen twee knapen van 10 en 11 jaar, die bleken te Rotterdam thuis te be- hooren. Ze zijn daarheen gebracht om fl»n hunnen ouders te worden teruggegeven,

Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2