1 61- Jaargang. Donderdag 4 April 1907, No. 12351 Een Kind van de Heide. D. Uit de Pers. xat, 40, rdam Dew courant rarsclumt dagelijks, met mtzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam cn Vlaardingon fl. 1.95. Romeo per post fl. 1.65- Pxijs per weck: Voor Schiedam. eP VI aar dingen 10 cent Afzondei lijkc nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vó&reea nur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven.) Prijs der Advertentiën: Van 1—6 regels fl. 0.02; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cenis per regel. Grooto letters naar do plaats die zij innemen. Advertentiën. by abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zjjn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond versckynen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per adveatoitie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor de Redactie No, 123. voor de Administratie No. 103. BUITENLAND. 3381. ro 18. aar ich ië), or- le) *rl, 5A ge e- d- st sn !- il ia I- Schiedam, 3 April 1907. RUSLAND. Kokowzeü', de minister van financiën, leeft gisteren in de Domna de Staatsbe groting ingediend, een belangrjjk feit, daar deze begroeting sterke opposi'io zal. ont moeten, die der regeering een geschikt voor wendsel zou kunnen geven om deüoema weer naar huis to zenden. Kokowzeff hiekT oen redevoering, waaiin hjj een exposé gaf Tan den financioelen staat des rijks, geen gemakkelijke taak, daar de begrooting in pen zeer wankelbaar evenwicht verkeert. Be Doema hoorde de rede zwygend, zon der protesten aan. Ln hot algemeen ver klaarde de minister geen aanvullingsbe- grooting to zullen nooddg hébben voordo gewone staatsuitgaven; maar bijzondere uit gaven zijn noodig voor de kosten van oor spoorwegen en tot bestrijding van den nood in verschillende doelen des lands. Do minister wees er verder op, dat on derzoek en goedkeuring van de beg rooting noodig is, omdat een groolo slaat rils Rus land niet normaal kan bestaan zondereen behoorlijke begrooting, die de levensvoor waarde voor eiken staat is. Mocht de bc- ;rootingscommissie bij het onderzoek van de door de regeering met gematigdheid op gestelde begrooting fouten ontdekken, dan zou do regeering bereid zijn deze te cr- iennen, Rusland krui sommige uitgaven, nis de terugbetaling van leeningcn en an dere uitgaven van econoniischen aard, niet verlagen, daar anders ook 'de ontvangsten zouden verminderen. Met veel moeite is het den minister ge lukt voor 1907 met de bestaande inkom sten toe te komen, de gewone begrooting sluit zonder tekort, wat bij de buiteng< none niet het geval is, maar dat behoeft {een reden tot ongerustheid te zijn. Iedere staat heeft onder dezelfde omstandigheden zijn toevlucht tot leuningen genomen. De onlusten die hot vaderland teisteren, moe ien ophouden, opdat ieder w-ete, dat hij jveder rustig kan arbeiden en de vruchten yan. zijn arbeid genieten, liet her-del van ,Ruslands crediet en van zijn gunstige fi- nanrieele positie zullen dan niet uitblij ven, zooals te- verwachten valt van een land met 150 millioen inwoners on onuit puttelijke rijkdommen. De minister verzocht den leden der Doema mede te werken tot yerbetering van den finaaicieblen toestand ffl het ontwerp van begrooting oumiddel lijk in handen van de bogrooüngseommis- de te std'kfn. Aan het slot zijner redevoering gaf Ko- kowzeff der Doema den raad bij de be proofing geen pa it ij politiek, maar finan- riede politiek te voeren, en kahh. deskun dig 3e voorstellen tier regecring te onder zoeken. (Bijval rechts.) Nadat de minister van financiën had ge sproken voerde de oud-minister van land bouw, Koetier, het woord over de begroo ting. Koetier, thans constit. dem. Doemalid, eritiseerde 's ministers exposé met veel welsprekendheid. Hij verzocht de Doema haast te maken met liet afhandelen der begrooting, opdat het parlement in staat zou zijn aan de wenschen van het volk to voldoen. Koetler drong min. op bezui nigingen op alle regeermgsdepartementen. Naar zijn meening laat de begrooting aan duidelijkheid veel te wenschen over. (Bij val links en in het centrum.)- De minister van financiën Kokowzeff weerlegt daarop de aanvallen van den heer Koetier, hij wijst er nogmaals op, dat al leen de binnenfandsche onlusten dereden zijn van de buitengewoon hoogo rente, die Rusland voor zyn Wningen moet betalen, maar dat ook Frankrijk en Engeland duur den' hadden moeten betalen na de door den oorlog ontstane crisissen. Nadat daarop nog, de minister-president Stolypin eenige opmerkingen van den heer KoeÜer had weerlegd en oen aantal spre kers van de uiterste linkerzijde de be grooting aan oen scherpe critiek hadden onderworpen, werd de zitting omstreeks zes uur gesloten. Tijdens de laatste de batten hield de revolutionaire socialist Gait- sel'f een heftige rede tegen oje regeering en ofschoon vele malen tot de arde ge roepen, wei genie hij de tribune te ver laten. In de couloirs der Doema werd beves tigd dat 'de meerderheid de begrooting zon der amendementen zal aannemen, maar zich minder welwillend zal betoonen in zake een nieuwe leening die Stolypin van plan 'is te sluiten om de „aanvullingsbo- greeting" te dekken. Gisteren is te Moskou begraven de ver moorde journalist dr. Jollos, in het bij zijn van de Do-omaleden Kiescwetter en Jordanski en onder toeloop van eengroote menigte, onder wie veel studenten. Aan de baar waren vele- kransen geheeld, van do kadettenpartij, van de pers en van pro fessoren. Na een door den rabbi uitge sproken gebed begaf de stoet zich naar bet kerkhof van Dorogoiniiowo. Aan "de groeve werd dloor 30 redenaars het woord gevoerd. Geen incident. J)c aibeider Lebedeii en de praoüzijn ^lexandmff, die tijdens het onderzoek in zake den moord op dr. .folios werden ge arresteerd, zijn gisteren op vrije voeten gesteld. Een heer e.n een dametje reden 1 April in een rijtuig door Aioskou; de beerschoot een voorbijgaanden politic-agent met 6 re volverschoten dood. Do moordenaar ont kwam. Het dametje, dat gearresteerd werd, bleek te zjjn een leerlinge van een gym nasium. Roman naar het Duitsch van GE0RG HARDWTG (Emmy Kooppei). Te Petersburg heerscht in militaire krin gen vrees voor een opstand 'm Finland, zoo wordt aan do „Temps" gemeld. Do regecring zou in dat geval Finland aan stonds door troepen later bezetten, maar aan do betrouwbaarheid flor troepen, zeüfs aan de garde wordt getwijfeld. In hofkringen blijft men de Doema met verachting beschouwen en meent men dat oen ontbinding aanstaande is. Agrarische onlusten pijn. uitgebroken na- bij Nofgofod. Grondeigenaars te Samara zijn door oproerige boeren verjaagd. Bülow en Tittoni besloten den status quo op den Balkan te handhaven. Na een gesprek van derdehalf uur stelden beide ministers een rapport op over de behandelde vraag punten, dat- door beiden onderteekend naar Rome en Eerlijn gezonden werd. GEMENGDE MEDEDEEL1NGEN. ITALIË. Ministers b ij eenkomht. Minister Tittoni heeft, naar aanleiding van zijn onderhoud met prins Bülow te Ra- pallo, aan een redacteur van den „Resto del Cariino" medegedeeld, dat er volkomen over eenstemming lieerscht tusschen Italië cn DuitschJand. De heer Tittoni heeft gezegd, dat hij zich, zonder dat hij iets terugnam van lietgeen hij in de Kamer had gezegd nooit had verplicht onvoorwaardelijk de En gelsche voorsteilen op de vredesconferentie te steunen. Tittoni voegde daaraan toe, dat Duitsehiand geenszins afkeerig is van het denkbeeld van ontwapening, maar dat het op de conferentie te 's-Gravenhage weinig practische resultaten daarvan vei wacht. Iia lië zal een bemiddelende rol vervullen tus schen de twee opvattingen, de Engelsche en de Duitsche. Ook prins Bülow heeft zich uitgelaten over zijn gesprek met den heer Tittoni. Hij ver klaarde aan een medewerker van het „Gior- nale d'Italm"Ik acht me gelukkig een samenkomst te hebben gehad met den heer Tittoni en met hem van gedachten te heb ben kunnen wisselen, zoodat bleek van ons beider volkomen overeenstemming van denk beelden. Wij hebben samen alle kwesties der politiek van don dag nagegaan en liet bleek ons, dat wij beiden éénstemmig daar over dachten. Italië en Duitsehiand zijn verbonden door een sterken vriendschapsband, cm hun bond draagt krachtdadig bij tot de handhaving van den status quo in Europa. Italië en Duitsehiand hebben geen enkel tegenstrij dig belang. Nadat prins Bülow dan nog had opge merkt, dat Italië en Duitsehiand eng ver bonden zijn door.een gelijksoortige politiek wees hij op den opmerkclijken vooruitgang van Italië, moer bepaaldelijk in de zuide lijke provincies. Van een' hooggeplaatsten Italiaan te Ra- pallo vernam de ,,N, Freie Presse" dat zoo wel Tittoni als ook prins Bülow als vertegen woordigors van den Driebond niet konden ingaan op de voorstellen, van Engeland tot beperking der oorlogstoerustingen. Italië is het niet van plan omdat Oostenrijk (n.b. zijn bondgenoot) steeds zijn weerkracht versterkt. Fraakry k. De „Figaro" heeit den tekst gepubliceerd van drie der voornaamste stukken uit het dossierMontagnini, n.l. twee brieven van den secretaris der voormalige nunciatuur aan mgr. Merry del Val en een brief van den laatste aan den bisschop van Lyon. In het artikel over deze brieven komt de schrijver De Narfon er rond voor uit, dat deze openbaarmaking ten doel heeft aan de offieieele publicatie, die weldra zal plaats hebben, haar waarde grootendeels te onb nemen. In do bladen van het bloc heeft de publicatie grootc- ontstemming teweegge bracht: de manoeuvre is dus uitstekend ge slaagd. Rumenië. De „Agence Roumaine" meldt, dat een hernieuwd uitbreken van den opstand niet te verwachten is. Overal hecrscht thans rust. De boeren hebben zoowel van de zijde der grondeigenaars als van die der pachters ver strekkende concessies verkregen. In Boe karest hcerscht thans volkomen rust. Aan de „Frankfurter" wordt daarentegen gemeld, dat er in Westelijk Waiaohye nog steeds gevochten wordt, doch ook daar wordt thans artillerie tegen hen in het vuur ge bracht. In het district Mehedinlzi werden een viertal dorpen door artillerie beschoten en de orde hersteld. Overal werden de rad draaiers gearresteerd. Enkele Weensche bladen maken melding van een gerucht dat tijdens den boerenop stand een samenzwering was op touw gezet om koning Carol te onttronen en van regime te Teranderen. Te Boecharest moeten «-torke patrouilles de stad doorkruisen en huis/oe kingen doen. De paleiswacht is gevormd uit de oudste -leerlingen van de militaire «chook van zij blijk gaf door de wijze waarop zij zich tijdens de crisis gedroeg cn onder aller lei drogredenen zich onttrok aan huur piiclit om te herstellen wat zij misdreef. Gelukkig dat zij nu haar verdiende loon krijgt en K Vedcrlandsche volk haar heeft leercn kennen als een zonderling^ behartiger van zijn belangen. Den persoon Staal raukt zij kwjjt maar zijn beginsel blijft. En wij weten nu dat die rechterzijde heeft belet het doen van een stap in de richting van veimindering van militaire lasten, zoo wel financieele als persoonlijke. BINNENLAND. Hofbericht. De dames die hare opwachting wenschen te maken bij Hare Majesteit de Koningin of aan Hare Majesteit wenschen te worden voorgesteld tijdens Iloogstderzelver verblijf in de hoofstad, worden uitgenoodigd het daar toe strekkend verzoek vóór den 1 Cn April e.k. met opgave van vol ledig adres te Amsterdam te richten tot Mevrouw Van Loon, Dame du Palais van Hare Majesteit de Koningin te Amsterdam, zullende de lijsten na dien da tum worden gesloten. Mevrouw van Loon, Dame du Palais van H. M. de Koningin te Amsterdam (Keizers gracht 672) zal gaarne visites afwachten op Dinsdag en Woensdag 16 en 17 April. Van het hof. Uit Apeldoorn wordt gemeld dat het ko ninklijk park gisteren voorloopig voor het pubiiek gesloten is. De koninklijke trein wordt Woensdagmiddag ruim zeven uur op 't Loo verwacht; het staldepartement Komt om 1 u. 55. De crisis. Dp „Middelburgsche Courant" zegt: liet is dus zoo goed als zeker dat bet kabinet-De Meester, met uitzondering van den heer Staal, blijft. Deze oplossing van de crisis wijst op de machteloosheid en de krachteloosheid der rechterzijde om op te bouwen; hanr gebrek aan "verantwoordelijkheidsbesef waar zij in de Eerste Kamer minister Staal een dementi gaf, zonder de gevolgen daar van te overwegen haar totaal gemis aan waardigheid, waar- Onz« Marine. Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht is Ilr. Ms. pantserdek- schip Gelderland, onder bevel ven den kapi tein ter zee W. D. 11. baron van A shock, 31 Maart j.l. van Tanger vertrokken, ter voortzetting van do reis muir West-Indie. („Stct.") Bidderorde. By Kon. besl, van 28 Maart is mr. W. J. J. Besier, secretaris van de gemeente Tiel, benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau, Koninklijk bezoek. Het jaarlijksche Koninklijke bezoek aan Amsterdam is ditmaal voorloopig bepaald van 23 tot 29 April a. s. Handelsreizigers en de ziekte-verzekering. Maandag kwamen le Ubocht de afgevaar digden der voornaamste llandclsreizigers- votreemgingein tesamen, £en einde te be sluiten tot bet voeren van een gezanten- «en gemengde gewaarwording van Wield en weemoed nam hij de hund die !1i hem toestak. «Dus geen woord, geen toespeling «Beslist niet. Wanneer de tijd gekomen !si 2sï ik zelf je belangen bepleiten. Ben 1° «aarmee tevreden?" >Jk moet wel." s'Tët ziens dan." Mieze kwam hem irt don voortuin tege- Bt*t loopen. «Zou je maar niet liever aan je werk ["Een?" zei juffrouw Helling. „Meneer Sel- hed ®epn ëijd meer voor 'kinderachtig- Zij zag hem na, terwijl hij over do heide onder do gloeiende stralen der zon, oor dr van warmte trillende lucht, ben paar dagen later deed juffrouw Beller '«e onder de gloeiende vlierstruik een me aling, die haar letterlijk deed omvallen. üooo is het en zoo blijft het," zeide de 1 e dame beslist, hoewel het haar genoeg hart ging. „Je moet eens zien hoe J !n ('c wereld toegaat. Een beetje andere ,®jcr°n mag je wel eens loeren. En hoewel 00 Seller een uitstekend onderwijzer is sjeest in de moderne talen en litteratuur, T le nog heel wat in te halen. moet nog veel leeren. En ik raad je aan je dezen tijd ten nutte te maken zoodat je er voor je geheele leven wat aan hebt." „Maar dat verschrikkelijke geld," snikte Mieze, terwijl ze haar armen om do magere schouders van de oude dame sloeg. „Ik zal voor ons beiden zuinig zijn, kleine huilebalk. Van mijn lijfrente heb ik altijd iets overgehouden dat is voor het pen- sionnaat. En houdt nu op met jammeren maar verheug je op het weerzien." „En Fips?" Een nieuwe tranenstroom brak kis. „Dien zal ik intusschcn wat manieren lec ren, want je hebt hem met veel succes aan alle orde en tucht ontwend. Met St. Michael ga je weg. Tegen dien tijd moet allea in ge-' reedheid zijn. Twee nieuwe dangsche jurken en een Zondagsc'ne jurk krijg je mee." Mieze sloeg de handen van verbazing in elkaar. „Drie nieuwe jurkenLieve hemel tante wat zullen de menschen wel zeggen!" Daarop sloeg zij opnieuw de armen om de oude dame heen en kuste haar onstuimig. Dat was een afscheid Dominee Seller die op zich had genomen Mieze te geleiden, daar zijn oude vrienden meenden dat dan het afscheid gemakkelijker zou vallen, verscheen reeds vroeg in den morgen, toen dc zon nog nauwelijks op was en de morgendauw nog over do heide iüng en de witte herfstnevo! zich langzaam in de blauwe lucht oplostte. Mieze, die aan haar nieuwe japonnetje dat haar zoo aardig stond niet de minste aan dacht schonk, stond snikkend naast haar tante, terwijl zij Fips aan een voorpoot vast hield. De dominee streek haar troostend over i de wang. „Liefde en trouw weven onophoudelijk haar draden. Wij zullen aan je denken en uit je brieven lezen hoe je blik zicli ver ruimt. Houdt vast aan God. dan za! Hij je ongetwijfeld tot veel goeds leiden. En nu moeten we weg, anders komfen we nog te laat aan den trein." „U kent mijn beweegredenen," fluisterde juffrouw Helling, terwijl zij den dominee de hand drukte. „liet leven stelt zulke hooge eischen aan onze zedelijke kracht." „Vaarwel kind!" Zij kuste Mieze op het voorhoofd. „Het gebeurt tot je bestwil. Be kommer je maar niet om mij, ik za! aflei ding genoeg hebben. Zeg nu gauw Fipa goe dendag, je trekt hem haast den poot uit het lid." Mieze bukte zich haastig, nam den poe del in de armen en drukte zijn snoet tegen haar wang. „Adieu Fips, adieu, mijn beste oude Fips En alsof de hond de beteekenis van dit uur begreop, sprong frj niet vroolijk blaf fend het wegrollende rijtuig na, maar sloop langzaam achter de oude juffrouy het huis binnen en ging onder Mieze's stoel liggen bij du ronde eettafel In het pensionaat verwekte de nieuweling groote verbazing eu bewondering. Door hanr bevallige verschijning, waarin echter toch nog zoo iets onschuldig kinder lijks lag trok ze ieders aandacht. De jonge meisjes, die zoo gehoei anders opgevoed waren dan Mieze, lachten hanr wel dikwijls uit, maar benijdden hanr toch ook weer tegelijkertijd. Do grondige kennis, die zij van enkele dingen had, kwam haar in de«e omgeving geheel niet te pas en telkens bleek weer hoeveel aan haar opvoeding had ontbroken. Vele aanmerkingen vielen, er dus te maken en om te beginnen wilde men haar naam veranderen. Mieze is een kattennaam, werd er gezegd. Wij zullen je een naam geven, dio ook beter bij je gezichtje past en je in het vervolg „Mia" noemen. Gelaten liet het kind zich omdoopen'en even gelaten ook stak ze 's nachts haar gezalfde en gemasseerde vingers in hand schoenen om wat damesachtige handen te krijgen. Verder trachtte zo, zoonis haar was gezegd, om het door de zon verkleurde haar door wasschen met sodawater en inwrijven met poeder, wat mooier van kleur te doen worden. Ze waschte zicli met gerstewater en amandelmelk om de van nature blanke teint weer te krijgen en liep op lichte lak schoentjes rond, waardoor ze het gevoel had niets aan haar voeten te hebben. Eens huilde ze diep bedroefd, nadat de directrice hanr had gezegd, dat haar Zondag- Bche japon in 't gehoei niet geschikt was voor liet feest, dat in Juni zou plaats heb ben, ter herdenking van het stichten der in richting. „Je moet allemaal in het wit verschijnen. We zullen de grootc eer hebben de bescherm vrouw van de inrichting, de hertogin in ons midden te zien. Mot een rozendans die door alle leerlingen tezamen za! worden uit gevoerd, moet de hertogin worden begroet. De japonnetjes moeten allen precies gelijk zijn en bij dezelfde modiste worden ge maakt. Dat moet je maar aan je tante schrij ven, Mia." Bij al deze mededeelingen duizelde het haar. Angst vreugde maakte» zich va*. haar meester, toen ze van haar tante ant woord ontving, dat deze het goed vond haar aan te laten schaffen wat de directrice noo dig oordeelde. In het bewustzijn van haar geringe kennis der talen en omdat ze vreesde, dat er mis schien wel eens een proef der vorderingen zou moeten worden afgelegd door het houden van een toespraak, leerde Mm Engelsch en Fransch, dat haar hoofdje soms bijna omliep. Op zangles, waar de zungleeraar haar een zelf gecomponeerde hymne liet instudee- ren, zong Mia verschrikkelijk valsch, maar was er altijd met grooten ijver bij. Op andere uren weer trachtte een oude dikke dansmecsteres met behulp van een kleine vioolspelende jongen, wat gratie te brengen in do ongelooflijk stijve en lompe bewegingen der jonge dames. Dan was het heidekind in haar element cn onwetend leg de zij zoo huppelend en dansend een grootc bevalligheid aan den dag. Daar er nog niemand gekozen was om het begroetingsgedicht voor de hertogin op te zeggen, besloot men dit aan Mia op te dra gen, daar 7,ij do lieflijkste verschijning was. Het gaf niets of Mia zich al tegen dit plan wilde verzetten. In do uren der ge schiedenisles waan an zij was vrijgesteld, leerde zo liet lange gedicht vol overdreven lof, waaruit duidelijk bleek hoe bij de maak ster ervan voorop had gestaan de hoop, om een bijzondere onderscheiding te krijgen. Eindelijk was alles in gereedheid, iiicfdc en vreugde, onschuld en jeugd waren, zoo als de directrice verklaarde, in de schoonste harmonie veroenigd om het hooge bezoek te ontvangen, Wordt vtrvolpd.) SCHIED COURANT. fü h» BI jr fl U i. on, 'rl. tlJ 1). ap •st de in n. i' id

Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 1