Mk gadeving als geëindigd knn worden be schouwd. Tot uiteenzetting van het. doel van een coöperatief ziekenfonds, gaf hij het woord aan den heer F. M o 11, bestuurslid van het coöperatief ziekenfonds ..De Volharding" te 's-Gravcnhage. Spreker begon met den toestand te --chet- sen in /.ij a geboorteplaats Work urn, en deelde verder mede hoe 't coöperatief ziekenfonds van ,,De Volharding", dat nu 2C»000' leden telt, met een voor Den Haag gering aantal leden begonnen is en ondanks do tegenwerking is geworden wat het nu is. Vele specialiteiten zijn er aan verhonden, zij heeft een eigen po likliniek, twee apotheken en in het gemeen te- en een particulier ziekenhuis, verschillende bedden waar zieken voor rekening der ver- eeniging kunnen worden verpleegd. Het bewijs is daar geleverd dat door samenwer king veel goeds tot stand kan worden ge bracht. Hij wees er nadrukkelijk op dat een coöperatief ziekenfonds niet moet worden op gericht om dividend to ontvangen, het doel is veel edeler en hooger, n.l. het hulp en steun verleunen aan de lijdende menschheid door medische hulp zoo ruim mogelijk aan de leden te vorleenen en voor verschillende on gesteldheden specialiteiten aan te stellen, zoodat men niet. zooals nu zoo dikwijls ge beurd, voor eigen rekening, al is men lid van een ziekenfonds, naar een anderen dokter moet. Natuurlijk zal men in Schiedam, dat zooveel kleiner is dan Den Haag, niet alles zóó kunnen inrichten als daar. doch door samenwerking kan men het een eind bren gen en hij meende dat. aaneensluiting van alle hier bestaande ziekenfondsen, waartoe m de rondgezonden circulaires den wensch was uitgesproken, zeker zeer zou zijn aan te bevolen. Doelt al werd die wensch niet ver wezenlijkt, raadde hij toch aan op den inge slagen weg voort te gaan en hier een coöpe ratief ziekenfonds op te richten, waarbij hij niet twijfelde of het zou levensvatbaarheid hebben. (Applaus.) De heer De Bruin dankte den spreker. Daar niemand het woord verlangde consta teerde hij dat allen het met den spreker eens waren en verzocht hen die geneigd waren lid te worden, om te blijven, waarna hij de openbare vergadering sloot In de daarop gevolgde bijeenkomst werd tot oprichting besloten, daar een voldoend aantal personen zich opgaf. Statuten en re glement zullen worden ontworpen door het voorloopig bestuur dat als volgt is samenge steld: P. de Kuiter, voorzitter, -T. .T. Gabel Jr., Seer., A. Dijkhoffs, penningm., C. de Ronde Jr., E. van Kampen en C, W. Lobman. Kamer tan Koophandel en Fabrieken. Maandagmiddag hield bovengenoemde Ka mer, onder voorzitterschap van den heer mr W. H. Jansen, vergadering. De notulen der vorige vergadering werden voorgelezen en ongewijzigd vastgesteld. Van den Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel had de Kamer ontvangen 3 exemplaren van een door de inspecteurs van den arbeid ontworpen algemeenen maat regel ingevolge artikel 4 der arbeidswet met toelichting en een begeleidende missive, waarin door Zijne Excellentie werd medege deeld, dat het hem aangenaam zou zijn van de Kamer te vernemen tot welke opmerkin gen de kennisneming van het ontwerp haar aanleiding heeft gegeven. De Kamer besloot den Minister te antwoorden, dat het ontwerp haar geen aanleiding heeft gegeven tot het maken van opmerkingen. Ook was o. m. ingekomen een missive van Burgemeester en Wethouders, waarin zij mededeelen, dat het hun aangenaam zou zijn het advies der Kamer te mogen ver nemen omtrent het door hun College bij den Gemeenteraad ingediend voorstel tot wijziging der Verordening op het Havengeld. Bij de behandeling van dit voorstel ontspon zich een vrij langdurige discussie over de vraag of het wenschelijk was om het havengeld voor zeeschepen, uitsluitend met erts beladen, ad f 0.01 per Mu af te schaffen en die schepen wederom met andere zeeschepen gelijk te stellen, wat door Burgemeester en "Wethou- ders werd voorgesteld. Met 6 tegen 2 stem men, die van de heeren D. F. \Y Prins en B, A. J. "Wittkampf, vereenigde de Kamer zich echter met dit voorstel. Ook de andere door Burgemeester en Wethouders voorge stelde wijzigingen werden achtereenvolgens, met algemeene stemmen, goedgekeurd, zoo dat het antwoord aan Burgemeester en Wet houders op hun voormelde missive dus zal luiden, 'dat de Kamer met het door hun College bij den Gemeenteraad ingediende voorstel zich kan vereenigen. Door B. en W. waren ook in handen van de Kamer gesteld twee missives van den Schiedamschen Steenkolenhandel over de heffing van havengeld met het verzoek om by het uitbrengen van haar advies daarop te letten. In de eene dier missives werd op de daarin vervatte gronden in overweging gegeven om de vrijstelling van havengeld, die thans genoten wordt door de lichters, welke steenkolen overnemen, ook uit te strek ken tot de sleepbootjes, welke daarvoor ge bruikt worden, terwijl de andere de strekking had om te verkrijgen, dat de lichters der Steenk. Hand.-Ver., welke uit de booten laden, in het vervolg langere dan den thans toege- stanen tijd in de haven zullen mogen verwijlen. Er werd besloten om naar aanleiding dezer missives aan B. en W. mee te deelen, dat liet denkbeeld om ook de bedoelde sleep bootjes vrij te stellen de Kamer niet toelacht; dat zij er daarentegen geen bezwaar tegen heeft dat de lichters der Steenk, Hand. Ver., welke uit de booten laden, in het vervolg langer dan den ihans toegestanen tijd in de haven zullen mogen verwijlen, mits gecon tracteerd kan worden, dat er een belangrijk aantal van de bedoelde zeeschepen hier zal komen. Na de gebruikelijk rondvraag werd de ver gadering door d«n voorzitter gesloten. Bij de politie is te bevragen een lang harige lichtbruine trekhond, reu. Binnen 2 nnial 2-1 uren met afgehaald wordt het dier aFgemaakt. Uitslag der Verpachting. van hooi- en wetland, gelegen in het Zur'er- gors en in het West-Frankeland, der ge meente' Schiei'am, op "Woensdag 17 April 1907. Peiceel 1. 2 H.A., 68 A enöOcA f255; perceel 2. 1 H.A., 75 A. en 30 cA. f 205 perceel 3. 1 11.A., 90 A. en 50 cA, f220; perceel 4. S HA., 12 A. en 30 cA. f320; ,.erceel 5 2 H.A., 67 A. en 70 cA f305; persei 6. 2 II.A., 44 A. en 30 cA. f280; peree 1 7. 2 H.A., 25 A. en 70 cA. f225; perceel 8. 1 II.A., 56 A. en 60 cA. f170; perceel 9. 1 H.A27 A. en Oil cA. f 170; perceel 10. 1 H.A,, 26 A. en 30 cA. f130; perceel M. 1 H.A., 12 A. en 10 cA. f150; perceel 12. 3 H.A., 27 A. en 00 cA. f470. Voiksbadliuls. In de week van 8—14 April '07 wer den genomen 219 baden. kuipbaden 18 kuipbaden 29 regen 13 regen 136 school 5 ets. kinder 23 gevolge moesten hebben. Van dood door ver drinking is geen sprake. liet O. M. wi es op verschillende verzach tende omstandigheden, o. a. dat de dader komt uit een rireek waar een menschenleven niet zoo erg geteld wordt, en eischte 21/2 jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. v. Leeuwen, noemde dit requisitoir een unicum. Correspondentie. Wegens plaatsgebrek moet het Raadsover- zicht tot morgen wachten. VLAAKDXNGEN. De iStct." (no. 88) bevat de wijzigingen in de statuten van de naaml, venn Neder- landsche Zeevisscherij te Vlaardingen. Rechtzaken De Amsterdnmsche rechtbank veroordeel de lieden Iznak Engors tot een jaar ge vangenisstraf wegens diefstal van een rij wiel uit den winkel zijns vaders aan de Mui dergracht aldaar. Zijn vader had bij de politie op \ervolging van zijn zoon aai>gedrongen De moord ie MUL Gisteren werd voor de arrondissements rechtbank te 's Hertogenbosch de afschuwe lijke moord berecht, gepleegd op den dienst- vanrdigen veldwachter te Mill, Johannes Maas, in den avond van 28 Januari 11., van welke onmenschelijke daad wordt verdacht zekere P. V., oud 54 jaren, geboren en wonende te Mill. Zoo tls wij reeds mededeelden luidt de aanklacht a, genoemden veldwachter opzettelijk van het leven te hebben beroofd b, althans hem opzettelijk zwaar licha melijk letsel te hebben toegebracht, dat den dood tengevolge heeft gehad c. althans hem zwaar lichamelijk letsel te hebben toegebracht, met het oogmerk Maas hoogst ernstig levensgevaarlijk te ver wonden, tengevolge waarvan Maas is ge storven d. althans hem te hebben mishandeld, waardoor ernstige levensgevaarlijke wonden zijn ontstaan, die den dood onmiddellijk ten gevolge hebben gehad. Negentien getuigen waren vanwege het O. M,, dat werd waargenomen door den substituut-officier van justitie Mr. N. Brant- jes, opgeroepen, waaronder als deskundigen M. Anderegg, arts te Mill, Dr. J. Kramer, arts en Dr. K. Lamers, scheikundige, beiden aldaar. Ambtshalve trad als verdediger voor be klaagde op mr. LI. J. van Leeuwen, advocaat en procureur alhier. De belangstelling van de zijde van het publiek is grooter dan ooit. In een oogwenk is na de opening der rechtszaal de publieke tribune gevuld met belangstellenden waar onder verschillende buitenliedenwellicht inwoners Van Mill of omstreken Beklaagde gevoelt zich oogenschijnlijk zeer op zijn gemak. Heel kalm beantwoordde hij de hem gestelde vragen, en antwoordt zelfs lachend, toen de voorzitter hem vroeg of hij niet den bijnaam had van »Pet-Schoen" ja Die bijnaam was hem gegeven omdat hij vroeger zoowat aan het schoenmaken had gedaan. Verschillende getuigen hadden V. en M. wel tegen 8 uur samen gezien, doch konden niet zeggen of ze opgewonden waren of twistten. Een paar 'getuigen wisten iets naders te vertellen. Petronella Verhoeven, dienstbode, was nl. in gemelden avond op weg naar Mill. Het was toen over 8 uur. Langs den weg in het weitje van Janssen, zag zij twee mannen op elkander liggen, Zjj spraken kwaad, en beide lichamen gingen heen en weer, hetgeen op haar den indruk maakte, dat ze ruzie hadden De mannen kon zij niet herkennen. Ook heeft ze niet waargenomen of de een er van een uniformpet op had. Toen ze een eind voorbij was, heeft ze hooren roepen. Zij heeft niet kunnen waarnemen of het de stem van V. af van M., die ze beide goed kent, was. "VVel was het een mannenstem. Een andere getuige had een lichaam op die plaats zien liggen, doch dacht aan een dronken persoonlater hoorde hjj er schieten, Een paar andere getuigen leggen ongeveer gelijke verklaringen af. Deze getuigen werden door den president gevraagd waarom ze niet terstond aan den wachtmeester der maréchaussée hadden ver klaard te hebben hooren schieten. Beiden geven voor te hebben gemeend dat ze aan den wachtmeester niet de waarheid behoefden te zeggen en beweren er volstrekt geen bedoelingen mede te hebben gehad. De medische getuigen verklaren dat, als tqdige hulp was verleend, M. wel had kun nen gered worden, daar de wonden wel ern stig waren, maar niat bepaald den dood ten Kerk en School. Nëd. Herv. Kerk. Aangenomen l^et beroep te Lutjegast, Gron, (toez.) door den heer J. Q. Steen beek jr. cand. te Weesp; te Steenwijk, (toez.) door ds. A. van Kooten te Garderen. Bedankt voor het beroep te Wouters- woude door ds M. Pol te Horssen (Geld.). Geref. Kerken. Bedankt voor het beroep te Harder wijk door ds. II. 11 Schoenmakers te Wor- kumte Huizen door ds. R. Zijlstra te Driesum. Remonstiuntsche Broederschap. Beroepen te Waddingsveen de heer J, O. Wannée, prop. te Amsterdam Hersteld Evang. Luthersciie Kerk. Beroepen te Hoorn ds C. A, Stelhvag C.Fzn., te Ti el. Israëlietische Kerk. De heer S. A. Rudelsheim, opperrabbijn van Friesland, die het aanzoek had ontvangen zich beschikbaar te stellen voor het vacante opperrabbinaat van de provincie Noordbrabant en Limburg, heeft voor dit aanzoek bedankt. Hooger Onderwijs. Bij Kon. Besl. is benoemd tot gewoon hoog leeraar in de faculteit der letteren en wijs begeerte aan de rijksuniversiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de aesthetiek en de kunstgeschiedenis, dr. W. Vogelsang, on der-directeur van het Nederlandseh museum van geschiedenis en kunst en privaat docent aan de gemeentelijke universiteit te Amster dam. Aan de universiteit van Amsterdam is bevorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift «Misvormingen van extremitei ten", de heer Bodo Siingenberg, geboren te Amsterdam. Landbouw en Yeeteelt Landbouw ongevallenwet. Door het bestuur van de «Vereeniging van Patroons in 't Tuinbouwvak te Amsterdam" is een schrijven gericht tot het hoofdbestuur van de Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, waarin verzocht wordt een openbare vergadering uit te schrij ven, waartoe zullen worden uitgenoodigd, afgevaardigden van alle tuinbouwvereeni- gingen in ons laud, teneinde een bespreking te honden over het ingediende wetsontwerp op de landbouw-ongevallenwet. Het bestuur voornoemd is van meening, dat het ontwerp vele fouten aankleven, en dat, zoo de tuin bouw in zijn geheel zich niet uitspreekt over het ontwerp, men zal krijgen een dure, lastige en onpractische wet. Staten Generaal. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag '17 April. Onder veel belangstelling op de tribunes werd heden het crisisdebat voortge zet, waarbij de heer LOHMAN er op wees dat de door dc Koningin geraadpleegde zes staatslieden van rechts, geen oogenblik ge:" dacht hebben aan een inconstitutioneele daad van het demissionaire kabinet door ver korting van het veto-recht der Koningin. "Ware dit zoo, zij zouden dadelijk de rech terzijde het bewind hebben doen overnemen. Maar men kan niet weten dat de geïncrimi neerde zinswending in den brief aan de Koningin een vergissing was. Dit nu is gis teren door den Minister erkend en daarover spreekt de heer Lohman voldoening uit. Voorts deelde spreker nog mede dat oen van de zes door Hare Majesteit gehoorde staatslieden van rechts steeds van oordeel was, dat de rechterzijde wM de bestuurstaak behoorde over te nemen. MINISTER DE MEESTER ging nog eens na de motieven die do rechterzijde bewogen tot niet-aanvaarding van de be stuurstaak en deed dit aan de hand van een schrijven van den voorzitter der Eerste Kamer, waaruit o. a. verschillende bezwaren blijken voor het vormen van een rechts Minis terie. In de eerste plaats de vrees dat cr geen meerderheid in dc Kamer zou zijn te vinden; voorts de moeilijkheid tot vorming van een cabinet d'affaires 'terwijl de heer Schimmelpenninek ook geen ontbinding wenschte, omdat niet was uit te maken onder welke leuze de strijd zou moeten aangegaan worden. Ook gaf de heer Schimmelpemiinck niet aan het tegenstemmen der rechterzijde in de Eerste Kamer de beteekenis van een politieke afkeuring van het Regeeringspro- gram. Uitvoerig zotte do Minister dc motieven voor de ontslagaanvrage van het kabinet uit een, welke daad gegrond was op het feit dat de kwestie van het blijvend gedeelte wel de gelijk een deel uitmaakte van het Regce- ringsprogram, hetgeen de Minister nog eens nadrukkelijk uiteenzette. De Minister deed nog uitkomen dat Mi nister Staal de maatregel ten aanzien van het blijvend gedeelte niet mocht en kon uit stellen, wilde hij niet in conflict komen mot zijn belofte aan de Tweede Kamer gedaan. Ten slotte constateerde de Minister twee hoofdpunten: lo. dat het votum der Eerste Kamer liet Regceringsbeginsel volkomen aan tastte; 2o. dat de Regeering de rechterzijde tot tweemalen toe in de'gelegenheid heeft gesteld het bewind te aanvaarden, maar dat dit door rechte tot tweemalen toe geweigerd is, waardoor de rechterzijde getoond heeft de logische gevolgen van haar daad (het toebrengen van een knak aan het zittchde kabinet) niet te durven aanvaarden. (Luide bravo's.) In verband hiermede betoogde spre ker dat in 1880 de toenmalige minister Heemskerk, ook Lij gelegenheid van een crisis, in deze Kamer .ride dat wie de won de toebrengt, haar ook dient tc genezen. De heer VAN KARNEBEEK critiscerde dat het kabinet de technische kwestie van het blijvend gedeelte heeft opgeblazen tot een kabincts-kwestie. Het heeft er dén schijn van dat men deze technische kwestie gebe zigd heeft als de hefboom om de bestaande politieke verhoudingen te breken. De poli tiek echter behoort geheel buiten deze kwes tie te blijven, en als dan de nieuw opgetre den Minister van Oorlog, van wiens be kwaamheden spreker veel verwacht, goede middelen weet te vinden om liet blijvend gedeelte in onze tegenwoordige legerformatie te vervangen, zal deze bewindsman spreker nan zijn zijde vinden. De heer HEEMSKERK prijst het. kabinet vom zijn terugkeer en heet liet welkom (luid gelach). Hij prijst hot echter alleen, omdat die terugkeer is een erkenning dat het een politieke fout beging door de collectieve ont slagaanvrage na een votum dat beslist niet het kabinet in zijn geheel, doch slechts den Minister van Oorlog trof, spre ker houdt en zul steeds het kabinet blijven houden aan de verklaring indertijd van den Minister Do Meester, dat do politiek geheel stond huiten de kwestie van het blijvend ge deelte. De heer HEEMSKERK constateerde nog dat het conflict in de Eerste Kamer voor komen ware, indien het kabinet aan den heer 't Hoofd luid toegezegd wat nu toch moet ge daan worden, namelijk de regeling der kwes tie van het blijvend gedeelte bij afzonderlijk ontwerp. Spr, critiscerde voorts dat het terugge keerde kabinet de militaire kwestie al dade lijk weer tot strijdpunt voor de politieke partijen mankt, bestrijdende hij dat de rech terzijde wil tegengaan do door de linkerzijde aaa de orde gestelde legerhervormingen. Ten slotte bestreed hij dat de rechterzijde met aandurft de consequentie van haar daad, hebbende de rechterzijde herhaaldelijk en uitdrukkelijk doen uitkomen dat ze eerst dan de legeeringstaak zou overnemer, indien het kabinet bij zijn houding bleef volharden en de linkerzijde geen uitweg meer wist. 8pr. verklaarde ter. slotte dat de rechterzijde tegenover het kabinet welwillend bleef doch als oppositiepartij zonder politiek vertrouwen. De "heer BORGESIUS critiscerde dat de rollen werden omgekeerd en de rechterzijde de schuld der crisis geeft aan het kabinet terwijl de schuld iigt bij de rechterzijde, die daarna weigerde het bewind over te nemen. Onder voortdurende interrupties critiseer- de spr. de houding der rechterzijde, die zich, tijdens de crisis in een impasse be vindende, alles deed en nog doet om haar' houding goed te pratenen als men zegt dat het votum der Eerste Kamer niet het gansche ministerie wilde treffen, dan ver geet men dat tegen de politieke gevolgen van dat votum toch vooraf door het kabinet duidelijk was gewaarschuwd. Het kabinet is, wel verre van verzwakt, in zijn prestige versterkt uit het crisisstrijdperk te voor schijn gekomen omdat het zijn beginsel om trent het blijvend gedeelte handhaafde. Spr. huldigde generaal Staal en hoopte dat minis ter Van llappard de door hem thans op zijn schouders genomen taak niet te zwaar zou vinden. Ook de heer VAN NISPEN ontkende dat het vraagstuk van het blijvend gedeelte tot een kabinets-kwestie moest leiden. Gemengd Nieuws. De ramp van de Berlin Rechter Kennedy en drie scheepvaartkun- digen, die het officieeie onderzoek hadden geleid in zake de schipbreuk van de «Berlin", trachtten in hunne gisteren uitgebrachte vei klaring aan te toonen, dat de ramp toe geschreven moest worden aan het geweld der golver.tevens brachten ze hulde aan de verrichtingen van de bemanningen der reddingsbooten. Gistermiddag werden twee belangrijke ge tuigen gehoord In de eerste plaats Parkin son, de geredde lersche kapitein, die een verhaal deed van de ramp. Deze getuige geloofde ook, meldt de corresp. van de «N. R Ct.", dat de (Berlin" door het stormweer uit den koers is geslagen, maar hjj kon niet zeggen hoe hij zelt onder dergelijke omstan digheden zou handelen, daar alles er van afhing of er genoeg waterruimte aanwezig was, zoo ja dan zou getuige niet doorgegaan maar naar volle zee teruggekeerd zijn. Getuige bevestigde, dat de tucht aan boord uitstekend gehandhaafd bleef, ook onder de passagiers ontstond geen paniek, en zeide, dat zijn ondervinding hem geleerd had, dat scheepsvlotten aan boord als reddingsmidde len goede diensten kunnen bewijzen. Het'oordeel van Parkinson, dat het mogelijk en wenschelijk geweest ware, de «Berlin" naar volle zee te laten terugkeeren, werd bevestigd door Plooy, Holiandsch zeeloods, die ook ver klaarde dat hjj het niet beproefd zou hebben onder die omstandigheden met de «Berlin" door te varenhjj zou anderhalf uur buiten gebleven zijn. Getuige beschreef den Hoek van Holland als'gevaarlijk bjj noodweer. Het stoomschip «Holland" van de Batavierlijn is in 4901 op dezelfde plaats op hetzelfde zee hoofd geslagen. Het opgeroepen matroosje Fisher zeide verder, dat niet de loods aan boord, maar de kapitein den voorganger had toegeroepen Sterk bakboord wenden. Volgens Fisher ha perde er niets aan het stuurtoestel. De voorzitter van het Hof van enquête wenschte kapitein Parkinson geluk met zijn redding. r Het Ijjk van kapitein Precious is uister- morgen in Parkeston aangebracht, opgepacht door talrijke verwanten, vrienden enambte- naren van de Great Eastern. Vandaag zal da plechtige teraardebestelling plaats hebben. Toov de slachtoffers der Russische gruwelen. Gistermiddag werd te Amsterdam in de Veilingzaal van de Beurs, onder leiding van den heer S. P. van Eeghen, gehouden de jaarvergadering van het Amsterdamsch comité ter verzameling van gelden voor het Fonds ter ondersteuning van de slachtoffers der Russische Jodengruwelen, Uit het verslag van den secretaris, den heer Beanlmrd C. Polak, bleek dat het ver scheidene duizenden emigranten in hetalge- loopen jaar voortgeholpen heeft. De ontvang, sten bedroegen f 55.145, de uitgaven f 29.897 zoodat er een batig saldo in kas is van f25,218'. Het bestuur besloot de ontvangen steun- penningen niet naar Rusland te zenden, maar te besteden ten bate der hier te lande uit Rusland aankomende vluchtelingen, die op doortocht zijn. Daartoe stelde het zich in verbinding met de Vereeniging tot steun der doortrekkenden, welke te Amsterdam een passantenhuis heeft opgericht, en elke emi grant die thans aankomt, wordt voor den korten duur van zijn verblijf in dat tehuis voor rekening van het comité verpleegd. Verder helpt men ze voort, als ze onvoldoende van reisgeld zjjn voorzien; geldzendingen afwachten, verkeerde kaarten hebben geno men, enz. Is een lid van het gezin ziek, dan neemt men dien persoon in verpleging, zoodat de anderen kunnen doorreizen. De achterge blevene volgt dan na zijn herstel. Bij het verleenen van steun moet groote omzich tigheid worden in acht genomen, daar ook het comité wordt lastig gevallen door tal van bedriegers. Dit ook ter verklaring van het betrekkelijk groot saldo. Tevens heelt het comité ook, met het oog op de toekomst, eenige zuinigheid in acht genomen. De emi gratie is thans, kort na Januari, niet erg sterk, maar er komen toch geregeld emi granten, Het comité heeft mede steun ver leend aan de grenscomité's te Deventer, 01- denzaal en Zevenaar. Luitenant Schuurman. De toestand van luitenant Schuurman, die bij-- de ontploffing aan de Hembrug werd gewond, baart nog altijd veel zorg Wel be staat er geen direct levensgevaar, maar de gevolgen van de ernstige wonden aan het hoofd doen zich nog steeds gevoelen. De helderheid van geest is nog niet terugge keerd. Overigens genezen de wonden zeer gord. Stakingen. In de gisteravond te Dordrecht gehou den vergadering der stakers bij de firma Vriesendorp is besloten, met slechts8stem men tegen, den strijd voort te zetten. Deie stemming geschiedde schriftelijk. De acht tegenstemmers stemden echter niet tegen, omdat zjj bij Vriesendorp werk wilden vra gen. Door den Dordrechtschen Bestuurders- bond is een verzoekschrift gericht aan den Minister van Binnenlandsche Zaken, waarin aangedrongen wor.dt op de tusschenkomst van Zijne Excellentie in zake de huisvesting der nieuw aangenomen arbeiders bij de fir ma Vriesendorp en Zoonen. Er wordt in dit verzoekschrift op gewezen, welke groote gevaren deze opeenhooping van ongeveer60 man in een daartoe bij uitstek ongeschikte ruimte oplevert voor den gezondheidstoestand aan de Mijl uit een hygiënisch oogpunt. (D. Ct.) V Gisteren is de schikking tusschen het werkvolk in de Amsterdamsche straat te Schevingen en den onderbaas van het werk tot stand gebrachtnadat te elf uur het loon aan het werkvolk was uitbetaald, kon met den verderen bouw worden voortgegaan. Te Oldeouwer (Fr.) staken 200 veenarbei ders. Zij eischen 10 ct. loonsverhooging per roede. De arbeiders van de kalkbranderij der firma Kruissink te Deventer zijn allen ont slagen, toen zjj een vast weekloon van f7.50 verlangden. Moordaanslag. Een 17-jarig deurwaardersklerkje te En schedé heeft Maandagavond 4 revolverschoten gelost op zjjn vroeger meisje, de 17-jarige Johanna Heins. Gelukkig bleef het meisje ongedeerd oor zaak van dit «drama" is minnenijd: de ouders hadden zich tegen de «stille verkee ring" verzet en het meisje had daarop den verliefden klerk de buns gegeven. Het klerkje, J. G. Barske, is gisteren naar de gevangenis te Almelo overgebracht. Hq heeft tot dusver nog geen enkel blijk vatl berouw over zjjn daad gegeven. Uit den trein gesprongen. Even voorbij het station Made-Drimmelen sprong Maandagavond een reiziger uit den m volle vaart zijnden trein, die te 9.06 uur van daar vertrekt. De man was blijven slapen, toon de trein stilhield. "Wijl hij echter had moeten uitstappen, sprong hjj uit den trein en viel op den grond. De reizigers, die hier van ooggetuigen waren, zagen den man echter niet meer opstaan. Nadere bijzonderheden ontbreken. Misdaad 1 Men meldt uit Utrecht aan de >Tel-"- In de Suikerstraat alhier, leefde een echt paar in gestadigen twist. Dat de vrouw het als gevolg daarvan zwaar te verantwoord®1 had, laat zich wel begrijpen. Het arme schep sel kreeg in den laatsten tijd slaag en nog eens slaag. Gistermorgen kwam het opnieuw tot een 1 »r»K»ï?«yneaaK0^ rzsa.TCaao«*.'w«*mïa(rt>fl31 iraaua w*v*3**m ®*°ra*rijcr*r;j;, 1st» klasse. 2de kUssa. 1

Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2