61"* Jaargang Woensdag 24 April 1907. No. 12368 Een Kind van de Heide. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prtjs per kwartaal: Voor Schiedam en Yi&ardingen fl. 1.2&. Franco mi post fl. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke ruim mors 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een \mr aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (heek Korte Haven.) Prijs der Advertentiën: Van 16 regels 0.92; iedere zegel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groot-a letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsda g-, D o nderdag-en Zaterdagavo nd verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. BUITENLAND. Schiedam, 23 April 1907. SPANJE. De verkiezingen. De algemcene verkiezingen zijn rustiger verkopen dan gevreesd werd, intusschen is liet toch niet zonder bloedige tooncelen xun- nea atloopen. Word aan den vooravond der verkiezingen de republikein Cambo,, Salmc- roa'a vriend, te Barcelona doodelijk gewond, te Victoria, Bilbao en Barcelona zijn de heetbloedige kiezers ook aan 't schieten en. ste ken geweest. Bij gevechten, tusschen repu blikeinen en Carlisten te Vittoria zijn een 10-tal burgers en 8 politic-agenten ge wond. Te Barcelona vielen l doode en 4 gewonden. Te Madrid sloeg een kiezer een stembus stuk en loste een schot op den voorzitter van het stembureau, gelukkig zon der dezen te raken. De verkiezingen hebben een groote mi- sisterieele meerderheid van kenbaar clericaal karakter in de Cortez gebracht. Volgens officieclo opgaven zijn gekozen 180 conser vatieven, 50 liberalen, 30 republikeinen, 8 katholieken en 2 wilden. De totale uitslag is nog'niet bekendde Cortez telt ruim 400 feden. De republikeinen hebben in sommige sleden als Madrid en Valencia overwinnin gen behaald. In het Noorden werden conser vatieven gekozen. Tn de hoofdstad is onder de gekozen republikeinen de beroemde schrijver Perez Galdos. Te Sevilla zegevier den de clericalen, zij gaven, zeer karakteris tiek-Spaanseh, eiken kiezer die op hun can- didateri. stemde een vrijbiljet voor een stie rengevecht en een pond brood. Het succes der conservatieven was te ver wachten. Na de mislukte pogingen der libe ralen om een meerderheid in. de Cortez te dnden kwam do conservatieve staatsman Maura eenige maanden geleden aan. liet bewind on aanstonds gaf do koning zijn toe stemming tot Kamerontbinding om de cle- ricale macht te versterken. Het is bekend dat de clericale regeeringen in Spanje steeds zulke maatregelen weten te nemen dat haar succes verzekerd is, dc ultra-reactionaire nof- kliek is een zeer vaste burcht. Zijn grooten- tels het platteland en de provinciesteden ioor dc liberalen onoverwinlijk, in dc groo'e steden hebben de vrijzinnige denkbeelden voor goed post gevat, getuige de republikein- sche overwinningen. De partijvcrdeeling in de Cortez zal, maar verwacht wordt alBus zijn: de conservatieven hijgen de beschikking over 230 h 240 ze tels, dc liberalen 90 h 95, republikeinen <0 45, de overige zetels worden ingeno men door Cariiaten en wilden. Een meerder heid voor de regeering van een 100-tal stem men. Het kenschetsende van deze verkiezin gen is de winst der republikeinen, tot nog ke een 10-tal zetels, hetgeen als een protest fordt beschouwd tegen de steun die de ko ning en de hofpartij aan de clericalen ver- Iconen, bijv. de clericalen kregen aanstonds toestemming de Kamer te ontbinden, waar de liberale ministers te vergeefs om verzoch ten. De koningsvijundige partij komt ge sterkt uit den strijd te voorschijn. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Roman naar het Duitsch van GE0RG HARD WIG (Emmy Koeppel). 23) HOOFDSTUK IX. Engeland. Op de koloniale conferentie te Londen is naar de rKoln, Ztg." meldt een uitgewerkt vlootplan vastgesteld, waarbij elk der koloniën een eigen vloot zou organiseeren, waarvan Engeland de schepen en het materiaal voor zijn rekening zou nemen, terwijl de koloniën zouden hebben te zorgen voor de levering der noodige manschappen. Het gemeentebestuur van Antwerpen heeft de 7 koloniale ministers, onder wie Botha, te Londen, uitgenoodigd, na afloop der con ferentie, Antwerpen te bezoeken. De wind streek over de natte dreven, daardoor Mersbach in gedachten verzonken Voortreed, De hartstocht, die nog in hem Jjtade, en het gevaar, waaraan hij zich had afgesteld, voerden een wanhopigen strijd zijn binnenste. Rij had liet eenige middel aangegrepen, d de prinses en hem kon. redden. Nu kwa- R® gevolgen, die zich aan elke men- füjke daad vastklemmen en niet zijn af schudden, R'j dacht niet aan Min, hij dacht aan de Wouw, die hij tot in het diepst van haar y ^ad getroffen. Aan dat wat hij zichzelf d aangedaan en door moest zetten ter vaa zijn eigen eer. 1-n tusschen deze gedachten laaide als •T" v|axn het bewustzijn van een gepleegde, '"kzinnig© dwaasheid op. Daarover hoon Me geen weg, niet rechts waar het on- r niet links, waar de ontgooehe- l,ng loerde. Alexandra Louise was geen vrouw, die echts voor haar liefde leefde. En al had 9 riles voor hem opgeofferd, beorschen wil itt! rn Zij altijd. -c-htcr was wederom niet de man om van zijn vrouw te zijn. België, Zondag werd te Brussel een vergadering gehouden van den algemeenen Bond van Belgische mijnwerkers, waar de kwestie van den achturigen werkdag besproken werd. Nadat er verzet was aangeteekend tegen de intrekking van de desbetreffende wet, ont spon zich een langdurige bespreking over de vraag of men, door een staking te beginnen van 2 Mei af, den achturigen werkdag zou afdwingen. De socialistische afgevaardigde Marville kwam daartegen op, met verwijzing naar een wetsvoorstel door zijn partijgenoot Destrée bij d« Kamer ingediend, dat tot strekking heeft den werktijd langzamerhand te bekorten, totdat eindelijk de achturige werkdag verkregen zal zijn. Wanneer men thans ,een staking begon, dan zou dit voor stel weinig kans op aanneming hebben, ter wijl bovendien een staking niet lang zou kunnen worden volgehouden. Mochten de plannen tot wettelijke verkorting van den arbeidsduur niet slagen, dan zou men tegen half November in alle rnijndistricten den aibeid nederleggen. Het referendum onder de Belgische mijn arbeiders, boven 18 jaren, voor of tegen den achturendag, heeft als totaal-resultaat opge leverd, dat stemdenvóór den achturendag 67646 arbeiders, tegen 538. de vaderlandslievendheid uit te roeien, ver diende, volgens hem, de scherpste veroor deeling. Italië, Koning Alfons van Spanje heeft kardinaal Merry del Val, den staatssecretaris van het Vatieaan, het grootkruis in de orde van Karei III verleend. Koning Edward zal zich einde Mei, na zijn lentetocht in de Middellamlsche Zee, per extratrein uit Napels naar Parijs begeven en eenigen tijd in de Fransehe hoofdstad ver toeven voor zijn vertrek naar Londen. Frankrijk. Over den strijd, die een groot aantal Fran sehe onderwijzers hebben aangebonden tegen de regeering over liet verbod van aansluiting bij de ïConfédération du travail" en de wijze, waarop de regeering tegen 'tstreven der onder wijzers optreedt, maakten wij melding. Zon dag jl heeft nu de onder-secretaris van bin- nenlandsche zaken Sarraut in een rede op een feestmaal van onderwijzers te Lyon, het optreden der regeering trachten te recht vaardigen, waarbij hij o. a. zeide, dat, zoo men de anarchie Jiet voortwoekeren, demo cratische hervormingen daardoor tegenge houden worden. Een staking van onderwijzers zou de nood'jttigste gevolgen hebben en de li Confederation du travaill" die vergeefs tracht Duitschland. Een der grootste mijneigenaars uit West- falen, Mattias Stinnes, is gisteren te Keulen overleden. De Bondsraad zal in een van de eerstvol gende zittingen het wetsontwerp behandelen op de beperking van de processen van maj esteitsschennis. Hij drukte zijn paard de sporen in dc flanken, dat het hoog steigerde en voor waarts rende. Onderweg verlieten die zwarte gedachten hem niet. Aan wolk een vreeselijkeu leugen had hij zich schuldig gemaakt. En die kist moest, hij met zich sleepen, eenlicel menscliciileven lang- Over den weg viel liet licht uit de dorps huizen. Jongens en meisjes kwamen zin gend den straatweg af, de dreinende tonen van een harmonica klonken dnartuschen door. Mersbach ontwaakte als uit een wilden droom, toen hij voor het slot Elbental stil hield. „Ts mevrouw de barones thuis?" „Tot uw dienst, mijnheer de ritmeester 1 Mevrouw is op haar kamer." Hij liep de trap op. Zijn sabel rinkelde over hot marmer hij hoorde het uici. Hij boorde slechts liet pijnlijke kloppen van zijn hart. Zonder kloppen trad hij binnen. Hij kende zijn moedor. Zij was niet zoo schrikachtig. Daarom ging hij vastbesloten naar haar stoel bij den smeulenden haard. „Hoor mo kalm aan, moeder; wanneer het mogelijk is, zonder me in dc rede te vallen." Zij zag de verandering van zijn gelaato trekken, en een boozc herinnering sloop haar ziel binnen. Reeds eerder had zij een kind zoo voor haar gezien, gcknigld en zij had den arm opgeheven en het do deur gewezen „Spreek!" zeide zij kort. Hij leunde zwaar op den greep van zijn sabel en sprak en vertelde het oude sprookje middellijke ontslag van twee aan de academie verbonden stafofficieren. Zoolang deze eischen onvervuld bljjven, staken de studenten. In de fabriek van Palm te Moskou had gisteren een ontploffing plaats, die brand veroorzaakte en de fabriek in de asch legde. Een student, die onvoorzichtig met ontplof- tingsstoffen omging, schijnt de ramp te heb ben veroorzaakt. Rusland, Te Lodz vielen twintig gewapende personen gisteravond een rijtuig aan, waarin een be lastingambtenaar zat, die 4925 roebel bij zich had, benevens een escorte, Zij wierpen een bom, die ontplofte, en schoten met pistolen. Een soldaat werd gedood, vijf man werden gewond. Het geld werd geroofd en de daders ontkwamen. De arbeidersorganisaties te Lodz hebben besloten aan de regeering verlof te vragen tot het houden van een conferentie van arbei ders van alle partijen, ter bespreking van middelen om de in den laatsten tijd toene mende politieke moorden tegen te gaan. Golowin, de voorzitter van de Rijksdoema, zal vandaag (Dinsdag) door den czaar in audiëntie worden ontvangen. De keizer heeft in antwoord op Golowin's verzoek om te worden toegelaten, gezegd dat het hem groot genoegen zou doen Golowin weer eens te zien want hij prees zijn openhartigheid bij de eerste ontmoeting. De keizer verklaarde nog gaarne met hem over Doema-zaken te spre ken, waarin hij veel belang stelt. Te Warschau zijn gisteren "en inspecteur en 2 soldaten op straat doodgeschoten. De veldkrijgsraad veroordeelde gisteren 8 personen ter dood, Te Rostof aan de Don werd Zondagmiddag de adjunct-gevangenisdirecteur gedood. De school voor opleiding van officieren van gezondheid te Petersburg is wegens het hou den v.m niet geoorloofde vergaderingen tijde lijk gesloten. De studenten hielden desniette min een vergadering, waarin de volgende eischen werden gesteldwederopname van de uitgewezen studentenuitwijzing van die studenten, die tot het Verbond dor Ware Russische Mannen behooren het on- van droom en ontwaken, van vergeten cn berouw, van geluk en leed. Zij zat als versteend. Begonnen do gees ten van dit huis niet hoonend to lachen? De dochter smadelijk diep zinkende met haar liefde, die zoon zicli verheffende, dat hij thans door een duizeling werd gegrepen. „Waar heb je je verstand gelaten?" viel zij hem bitter in de rede. „Vraag thans niet. Hoor me eerst aan Maar verlies niet uit liet oog dat we hier mol een uitgemaakte zaak te doen hebben verstaat u, moeder? Met een zaak, die on- omstootbaar vaststaat, met een ofiicieele mededceling, als u dat duidelijk is," voeg de hij er ruw aan toe. Zij keek hem vol verwachting aan. „Ik deelde den erfprins mijn verloving mee met Mia v. Helling." Zij stiet een toornigen uitroep uit en sprong op. „Ben je wel bij je verstand Richard1 Ik vraag je of je bij je verstand bent?" „Neen Of jaOp het oogenblik dat ik dien naam noemde, wist ik maar al tc dui delijk wat gebeuren moest," zei bij bedrukt, Voor zijn oogen rees dc heerlijke vrou wengestalte op, wiens adem hij had gedron ken, wiens lippen hij had gekust, die zijn eigendom was geweest, een polsslag lang. „Kwel me niet met verwijten," mompelde hij tusschen zijn tanden. „Ik weet anders niet, wat er nog zal gebeuren." Hij stampte radeloos op den vloer. „Ik wil niet, dat ook maar óón schaduw op Alexandra Louise valt Mag het offer, dat ik breng, zoo groot zijn als het. wil dat tenminste wil ik haar besparen." Servië. Alexander Masjin, de chef van den gene- ralen staf en de leider van de partij der koningsmoordenaars heeft een referaat uitge geven, waarin hij den toestand van het Servi sche leger in een zeer ongunstigen zin be schrijft. Het artikel wekt veel opzien, ook omdat erkend wordt dat Masjin gelijk heeft het is een janboel in het leger. De oppositie-partijen in het parlement zul len de regeering heftig aanvallen bij de be- handeling der legerkwestie in de Skoepschtina. Er wordt een commissie verlangd die de legeruitgaven zal controleeren en het leger zal reorganiseeren. Masjin's onthullingen maken op het publiek een neerslachtigen indruk. De perswet verbiedt het afdrukken van Masjin's referaat in binnenlandschejbladen. klappen van geheimen, vruchteloos bleken, zoo krachtig als ze werden afgeslagen door den tijdelijken voorzitter van den Minister raad, die elke beschuldiging beantwoordde met ambtelijke documenten, elke aanklacht van verkeerd beleid weerlegde met een be roep op de inacht der feiten. En daartegenover maakten de beeren van rechts vrijwel een poover figuur. Waar elk wapen hun aldus rif de hand word gesla gen, kwamen ze telkens met nieuwe excep ties, werden ze gedwongen tot heel wat ver klaringen welke hun later berouwen zullen, hebben ze bij herhaling de daad hunner broe deren in het Hoogcrhuis verloochend. net blad zegt verder onder meer, dat vooral dr. Kdyper met droefenis zal neerblik- ken op het verloop van de crisis. Overal is dr. Kuyper blijkbaar buitenge houden., hoezeer hij door zijn brutale ont- kentenis der opdracht tot Kabinets-formatie van rechts zich aanstelde of hij trok aan de touwtjes. Dr. Kuyper is uit de gratie. Het is ge daan met zijn gezag in 't Parlement, waar hij vier jaar lang zoo'n Imogen toon kon aan slaan. Is 't niet droevig, zijn roem zóó te over leven? Griekenland. Tengevolge van de aanvallen uit rassen haat waaraan de Grieken in Bulgarije bloot staan, zijn tot nog toe HQ00 Grieken naar Thessalië geëmigreerd. De regeering heeft een leening moeten sluiten om hen aan een stuk land te helpen. Marokko. Mohammed el Torres heeft den Franschen gezant te Tanker, Iiegnault, een nota over handigd, waarin de Maghzen belooft alle Fransehe eischen betreffende deu moord op dr. Mauehamp in te willigen. In. het antwoord van den Maghzen is den wensch uitgedrukt tot verzoening tusschen Marokko en Frankrijk. 'Volgens de sLiberté" heeft de sultan een schip met wapenen en patronen ten g schenke pegeven aan den rnaraboet van Adrar om de Franschen te bestrijden. Uit de Pers. Na. de Crisis. De „Zutph. Ct." zegt: Versterkt keerde het Kabinet terug. Versterkt in practischen zin, in zoover de onmogelijkheid gebleken is, dat anderen dan zij bij de huidige partij-verhouding de re- geertank overnamen. Versterkt in politieken zin, waar de destructieve daad van de Eerste Kamer tot een negatief resultaat geleid heeft. Versterkt in moreelen zin, waar alle po gingen van rechts, in en buiten het Parle ment aangewend, om aan de heeren De Mee. ter c. s. allerlei leelijks ten laste te hggen, tot zelfs de bedekte aantijging van 't v-r- BIMENLAND. De barones had met haastige schreden op en neer geloopen Thans bleef ze met toor nig gelaat voor hem staan. Moest je juist dien naam noemen? Waren er niet andere genoeg, waarvan je even zeker waart?" „Neon!" zei hij stroef. „U vergeet, dat ik bij ieder ander eerst morgen had kunnen vragen en dus mij en haar zou logen straffen. tiet kon slechte een uitgemaakte zaak zijn, die ik kon meedeelen. „Ik was ver loofd, moeder ik was reeds met Mia von Helling verloofd, toen ik het erfprinselijk paleis betrad. Begrijpt u?" „Ik begrijp," zei zij kort. Hij lachte bitter. „Een jammerlijke come- clic Ik moest er toch nog wel hedenavond mijn bruid er mee in kennis stellen, dat zij morgen don verlovingsring zal dragon. Het arme ding het is zoo verlangendMaar voor ik Alexandra Louise opoffer, offer ik mij cn dat dwaze kind op. Ik weet overigens dat Alia mij lief heeft." En hot gezicht der barones trok zich samen als een onweerslueht. „Dat kind je vrouw! Had ik haar toch niet in mijn huis genomen. Ik duld haar om mij, dat is alles. Geen greintje sympathie heeft ze mij kunnen inboezemen. Er staat iets tusschen ons, dat haar tegenwoordigheid mij doet tegenstaan. Eu dat meisje voer je mij als dochter in liuis. O, mijn zoon, een vonkje hartstocht heeft je hecle levensgebouw in de asch gelegd 1" „Ik weel hot," zei hij diep bewogen en kuste de hand van zijn moeder. „Maar ver geef mij moeder, ik kan aan niemand denken op hot oogenblik, als aan haar. Ook niet aau u en aan uw groot verdriet," Van hot hof. H. M. de Koningin-Moedor heeft gister avond in bet Gebouw voor Kunsten en We tenschappen te 's-Gravenhage, de opvoering bijgewoond van Lohengrin, door de Nedcr- landsche Opera-vereeniging. Onze Marine. Blijkens bij hel departement van marine ontvangen bericht is Ilr. Ms. pantserschip »Piet Ilein", onder bevel van den kapitein luitenant ter zee W. van Voss, 21 dezer Dungeness gepasseerd. (Stct.) Generanl-majoor J. J. Bergansins, f Te 's Gravenhage is gisteren overleden in den ouderdom van 83 jaar de heer J, J. Bergansius, gep. met rang van generaal- majoor der artillerie, bij welk wapen hij laatstelijk werkzaam was aan de artillerie- inrichtingen le Delft. Te Delft was hij na zijn pensionneering ook eenige jaren lid van den gemeenteraad. Na zijn vertrek uit Delft vestigde hij zich een 8-tal jaren geleden metterwoon te 's Gra venhage. Onderscheidingen. Hare Majesteit de Koningin heeft den jager- meester en kamerheer in b. d„ H. L. baron van Heemstra te Veenklooster, benoemd tot commandeur in de Huisorde van Oranje. By Koninklyk besluit is Verleend de eere-medaille in zilver, ver bonden aan de orde van Oranje-Nassau (met de zwaarden), aan L. de Klerk, brigadier der Koninklijke marechaussee te Heerlen. Zij staarde naar de gloeiende kolen in den haard. „Ik zal dat meisje haten." „Dat is verkeerd en onbillijk," zei liij barnek. „Mia von Helling zou er werkelijk wel recht op hebben om uit liefde genomen te worden. Wij gebruiken haar om ons doel tc bereiken hoe kunt u haar nu haten?" Hij keerde zich haastig om en verliet vlug de kamer. Onzichtbare draden sponnen zicli gedurig tusschen Elbental en de residentie. Wat men op de cone plaats wist, werd ook dadelijk op de andere bekend. Wanneer dus liet gerucht van zijn ver loving morgen in de vroegte daar bekend werd, dan zou het ook dadelijk tot het per soneel op het kasteel zijn doorgedrongen. Mersbach trad zijn kamer binnen, wierp zijn muts en handschoenen op de tafel cn gooide zijn sabel af. Toen liep hij eenige aan elkaar grenzende kamers door en klopte bij een laatste deur aan. Mia stak haar hoofdje door de reet. „Wie is daar?" Toen zij Mersbach zag opende ze ver baasd haar mond. „Mijnheer de ritmees ter Toen hij in dit lieve gezichtje zag, dat hen: met zoo'n onverholen uitdrukking van schrik aankeek, mengde zich een zachter ge voel bij de bitterheid, waardoor zijn hart werd verteerd. (Wordt vervolgd,) SCHIEDAMSCHE COURANT

Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 1