-- stïïïsmeüws£ RecMzalieiu H. M. verliet het gesticht onder betuiging van tevredenheid over het gezien», Daarna bezocht II. M. het buitengesticht van het krankzinnigengezicht het St. Joris Gasthuis". In laatstgenoemd onderdeel lichtte de tweede geneesheer II. M. in. Tot enkele patiënten richtte II. M. vriendelijke woorden en op alle zalen werden bloemen aehterge- laten, Het ganscho bezoek duurde twee uren, vergadering hield, Onze Marine. Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht is llr. Ms. instructieschip «Nautilus", onder bevel van den kapitein luitenant ter zee K. j. Karseboom, 29 April jl. Prawlepoint gepasseerd. (sStct.") Dr. A. Kuyper. Naar men aan het «Hbl." mededeelt, beeft zich een comité gevormd met het doel gelden in te zamelen teneinde aan dr, A. Kuyper op diens 70sten verjaardag, op 29 October a.s., een huldeblijk aan te bieden. De tweedo vredesconferentie Naar wij in een buitenlandsch blad lezen, zal Portugal op de Haagsche conferentie vertegenwoordigd zijn door Viego-Beirao, oud- minister van builenlandsehe zaken en van justitie. Volgens een bericht uit Kopenhagen heeft de Deensche regeering tot haar vertegen woordigers op de Haagsche conferentie be noemd Brun, den Deenschen gezant te "Was hington, schout-bij-nacht Scheller en Vedel, afdeelingschef aan buitenlandsche zaken. De namen van de Engelsche vertegen woordigers ter conferentie zijn bekend. Aan die vertegenwoordiging zullen toegevoegd zijnals deskundigen van leger en vloot generaal-majoor sir Edmund Elles en de kapitein-ter-zee Ottley, verder als secretaris sen de heeren Eyre en Crewe, als rechtsge leerd secretaris de heer Cecil M Hurst, als tweede secretarissen Tuston en Addison dan nog overste Jarde-Buller, kapt.-luit. ter zee Legrave en majoor Cockerill, toegevoegd aan de deskundigen van leger en vloot. Provinciale Staten-verkiezlngen. Tot definitieve candidaten voor de Prov. Staten in het distriet Vlaardingen stelde de vrijz, kiesvereeniging te 's-Gravenzande de hh. A. Hoogendijk Jz., reeder te Vlaardingen, en P. M. v. Nierop, gemeente-secretaris te 's-Gravenzande. Door de Centrale R.-Kath. kiesver. voor dit district zijn tot candidaten voor de aan staande Statenverkiezingen bij acclamatie gesteld de heeren A. H. C. J. IJzermans en A. Hoogeboom, aftredende leden. De afd. Vlaardingen van de S. D. A. P. heeft tot candidaten gesteld de heeren mr, P. J. Troelstra en J. H. Schaper. De antirev, kiesvereeniging te Ridderkerk heeft tot candidaat voor de Prov. Staten ge steld den heer T, Plantenga, notaris te IJselmonde. De liberale kiesvereeniging te Numansdorp stelde tot candidaten voor de Provinciale Staten de heeren J. Vlielander te Numans dorp en dr. K. Lodder te Oud-Beijerland. In de gisteravond gehouden vergaderingen der liberale kiesvereeniging «Vooruitgang" en de vooruitstrevend liberale kiesvereeniging «Rotterdam" werden voor de Provinciale Staten van Zuid-Holland in Rotterdam IV can didaat gesteld de heeren J. van Stolk Azn., aftredend lid, en E. P. de Monchy Rzn. In de vergadering van de «Vrijzinnig-demo- cratische kiesvereeniging" werd eerst vast gesteld dat met andere liberale kiesvereeni- gingen bij deze Statenverkiezing zal worden niging een candidaat zou stellen voor district II en verder, met terzijdestelling van alle be zwaren, die in andere omstandigheden zou den kunnen gelden,in de overige districten de door de andere vrijzinnige vereenigingen gestelde candidaten zullen worden overge nomen. Daarna werd bij acclamatie tot candidaat gesteld mr. S. J. L. van Aalten, nadat o. a. mej. Knappert, namens de-vrouwelijke leden der vereeniging, en de heer De Groot, namens een aanzienlijke groep werklieden, hun sym pathie met dezen candidaat betuigd hadden. haar eerste algemcene niet nutteloos is geweest. Dankbaar mankte spr. melding van den steun en de sympathie die bij de voorberei- ring tot dit Tweede Congres was ondervon den van zoo vele zijden en Van de belang stelling die de leden van het Vorstenhuis in dezen arbeid betoonden, zoomede van de Regeering. Spr. zei aan het slot zijner redevoering te hopen dat dit congres zou medewerken de Zondagsrust te brengen aan velen die haar wenschen, dat het vuur van den ijver in anderen moge doen ontbraden om het dool tc hereiken waarvoor allen zijn samengekomen. De Ministers van Landbouw, Binnenland- sche Zaken, Justitie, Marine, Waterstaat, zoomede de burgemeester der residentie, woonden de opening van het congres bij, aan welke autoriteiten door don voorzitter dank gebracht werd voor hun tegenwoor- •igheid. Onder daverend applaus deelde de voor zitter mede, dat het II. M. de Koningin behaagd had, den lieer II. Mcyboom, pen ningmeester der vereeniging, te benoemen tot officier in de orde van Oranje-Nassau en wenschte hij den heer Mcyboom geluk met deze onderscheiding als een welverdiende belooning voor zijn ijveren voor Zondagsrust. De eerste spreker was dr. E. Laurillard, emeritus-predikant te Amsterdam, over: ..Zondagsrust en Volksleven". Spr. betoog- •de de wenschelijkheid van rust na een nor malen arbeidsdag, voor welke rust om reli gieuze en andere redenen de Zondag de aan gewezen dag is. Voorts wees spr. op de ge varen, die voortspruiten uit de gejaagdheid, welke onzen tijd kenmerkt en pleitte voor rust in liet belang van het volksleven. Tweede spreker nas mr. J. A. N. I'atijn, over Zondagsrust en wetgeving in den zin van een sociale Zondagswet tot steun van de economisch zwakkeren ,met een piivaat- rcehtelijke regeling, doch een strafwet met algemeen verbod van Zondagsarbeid, in be drijven en huisnijverheid met medewerking der arbeiders en behoudens technisch nood zakelijke uitzonderingen. Algcmeene wette lijke regeling sluite daarom bewegingsvrij heid voor gemeenten niet uit ten behoeve van den winkelstand. Er volgde debat, waarin de inleider als gemeentetaak beschouwde te zorgen dat de Zondag geen dag van vermaak wordt. H. M. de Koningin-Moeder was heden op liet congres voor Zondagsrust vertegen woordigd door kamerheer Graaf v. Limburg Stirum. Bij de te 's-Gravenhage gehouden examens L. O. zijn o.m. geslaagd de dames A. Maltha, M. Duhen en J. van der Laan van hier. "Wereldbond voor Vrouwenkiesrecht. De tijd, waarop de vierde samenkomst van den wereldbond voor vrouwenkiesrecht in 1908 te Amsterdam zal worden gehouden, is thans bepaald op de week van Maandag -15 Juni tot Zondag 21 Juni. Het centraal comité ter voorbereiding van dit congies is er in geslaagd om voor die dagen de be schikking te verkrijgen over het Concert gebouw, te Amsterdam dat met zijn vele groote en kleine zalen, zijn tuin en zijn gunstige ligging een bij uitstek geschikt terrein voor de werkzaamheden verzekert. Vrouwenkiesrecht. In een vergadering in Mercusius te Rot terdam is gisteravond, nadat mej. mr. E. C. van 'Dorp en mevr. W. Wijnaendts FranckenDyserinck het woord hadden ge voerd, besloten tot de oprichting eener af- deeling Rotterdam van den Nederlandschen JBond voor Vrouwenkiesrecht. Een comité is benoemd, dat de verkiezing van een bestuur zal voorbereiden. dering van nationaal congres voor Zondagsrust Zondagsrust. Do Nederiandsche Vereeniging tot bevor- Zondagsrust hield heden liet 2e in het jebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's-G ravenhage. De opening van het Congres geschiedde door den voorzitter, professor' dr. S. D. van Veen, te Utrecht met een rede, waarin hij met genoegen constateerde dat het wer ken der vereeniging, die nu 25 jaar geleden 25-jarig feest. Hede* herdenjkt de gemeenteveldwachter H.. Fillekes den dag, waarop hij gedurepde 25 jaar in deze betrekking is werkzaam geweest, na geduren.de 6 jaar als agent van politie in gemeentedienst te hebben doorgebracht. Waar het zilveren jubilee vai\ zijn 'ge meentedienst officieel is herdacht, bepaal de zich ditmaal de herdenking tot meer beperkten kring. De commissaris zond hem een keurig geschenk, het politiccorps kwam de^ jubi laris gelukwenscbon en van verschillende zijden ontving hij blijken van waardeering op dezen feestdag. Maar de beste, zeker meest gewaardeerde en ook vvaardeerende hulde was die, wel ke Fillekes mocht ontvangen van de land bouwers en veehouders uit den, omtrek, de inenschen' dus, voor wie de waakzaam heid en trouwe pbchtsbetrachting van dezen nederigen gemeenteambtenaar van de grootste beteekenis is. Een deputatie uit dezen kwam vanmor gen aan Fillekes hun welgemecnden ge- lukwensch brengen en zij voegden daarbij als stoffeiijk bewijs van de erkenning zij ner verdiensten een goed gevulde enve loppe, die de jubilaris naar eigen genoe gen zou kunnen besteden. Een fraaie taart hadden zij reeds vroeger doenbezorgen als bewijs dat zij den jubilaris ook het zoete der aarde naast het nuttige gunden. In al den eenvoud van dezen herden kingsdag heeft Fillekes toch heden,' de dui delijkste bewijzen ontvangen 'dat groote toe wijding en, trouwe plichtsvervulling overal en altijd op hoogen prijs worden ges'teld. Met genoegen zal hij daaraan steeds kun nen, denken. Schiedam "Vooruit. Gisteravond 81/2 uur werd in het gebouw der Spoeling-Vereeniging de jaarljjksche leden vergadering gehouden van de vereeniging «Schiedam Vooruit". Na opening door den voorzitter, den heer A. G 0 u k a, werden de notulen dei- vorige vergadering gelezen en na een kleine verandering goedgekeurd. Het verslag van den directeur werd goedgekeurd en vastgesteld. Dit luidt; Verslag over 19 0'6. Volgens art. 7 van onze statuten hebben wij het genoegen U de Volgende mededee- lingen te doen over de werkzaamheden van onze Vereeniging in het jaar 190G. Moesten wij in een vorig verslag er reeds op wijzen dat van do weinige beschikbare, goed gelegen panden de prijzen zoodanig zijn gestegen dat er geen sprake meer van is dat die zoo uiterst voordeelig zijn te krij gen, toch hebben zich hier weder gevestigd: Laboratorium voor het onderzoek van perto- leum van de Kon Maatij. t. Expl. v, Petr,- bronnen in Ned.-ïndië; metaalwaren fabriek van don heer P. van Maaienfabriek van gccompr. geneesmiddelen, van de Maatij. ,,Galenus"; kurkraaaldorij en forgament- fnbrick van de Naam!. Venn, „de Lek streek", terwijl liet ons genoegen doet te kun nen constnteeren dat verschillende reeds vroeger gevestigde fabrieken belangrijk zijn uitgebreid. Er is tamelijk veel gebouwd in 't vorige jaar, toch is er nog steeds behoefte aan meerdere arbeiderswoningen en juist 't type dat 't meest gewild is on dat hier vroeger bijna uitsluitend gebouwd werd, wordt in 't geheel niet meer gemaakt, volgens '1 beweren van de bouwers omdat de grond te duur 's en overigens de bouwverordening 't onmo gelijk zou maken; een feit is en blijft 't echter dat een arbeidersgezin meer wil heefI van één groote woonkamer, keukentje en zol der dan aan een samenstel van 'n salon, 'n cabinetje, 'n spreekkamertje enz. die ieder op zichzelf te klein zijn voor '11 ge zin Aangezien dit een klacht is die 200 dikwijls vernomen wordt, is 't misschien van belang daarop hier nog eens te wijzen. Uit de vorige zomordicnstregeling van de Iïoll, Spoorw. Maatij. bleek dat trein 1-13 weer,niet moer hier zou stoppen, de directie daarop attent gemaakt, beloofde mot de be langen van verzoekers rekening tc zullen houden bij de invoering van de laatste nnn- lerdienst en waar toen toch geen gevolg werd gegeven. aan hun verlangen, vernamen wij van de directie dat die verbetering inder daad in den wintordiensl was opgenomen, maar door de Regeering weer was nigeuok- ken; op een nader adres aan den Minister wachten we nog bericht. Overal waar wij konden vestigden wij cie aandacht van dc industrie op Schiedam, tot ons leedwezen waven wij echter genood zaakt onze reclame eenigermate in te srim- pen met het oog op den bedenkelijken toe stand onzer geldmiddelen. Opnieuw bevelen wij dus de belangen van de vereeniging bij u aan. met het dringend verzoek in uw kringen cenige nieuwe leden te trachten aan te werven. De heer D. L. Tngelse die in 1906 aan de beurt van aftreden was, is herkozen >n het bestuur. Onder dankzegging voor dc door u betoon de belangstelling doen wij ten slotte een be roep op u allen tot voortdurende steun aan onze vereeniging. Hierna werd overgegaan tot benoeming van een bestuurslid, wegens periodieke aftreding van den voorzitter, den heer Gouka. De vergadering wenschte den heer Gouka bij acclamatie te herbenoemen, doch deze, niet cl weependc met deze methode, die t ij een verkeerd gebruik achtte, verzocht schrif telijke stemming Het resultaat daarvan was dat de heer Gouka met algemeene stem men werd herbenoemd. De heer Gouka verklaarde deze herbe noeming te zullen aannemen, omdat hij, de toestand der vereeniging vergelijkende bij een zinkend schip, zich a ls kapitein verplicht achtte op de brug te blij ven tot het laatste oogenblik, of tot het schip in veilige haver, was gebraclu. De rekening en verantwoording van den secretaris den heer "Willem Beukers, was door een commissie nagezien eri blijkens mededeeling van den rapporteur, den heer Arn. Zoetmulder in orde bevonden. Uit de voorlezing bleek dat de rekening was geopend met het saldo ad. fil5.821/o der vorige rekening, in totaal beliep f 2,378,021/2 en sloot met een voordeelig saldo van f 3.35. De rekening werd goedge keurd. De voorzitter, den secretaris en de commissie dankende vuur het gehouJeü be heer en de gedane contróle, drukte zijn leed wezen uit dat geen gunstiger resultaten te constaleeren waren Het blijkt dat dit jaar voor het laatst is geteerd op het kassaldo van vorige jaren. Dit is het gevolg van het jaarlijksch tekort op de exploitatie-rekening, dat nu f '100 ruim bedraagt. Deze toestand is voor do vereeniging zeer gevaarlijk, omdat de uitgaven reeds tot een minimum zijn teruggebracht. De gemeente levert met haar subsidie het grootste deel der ontvangsten en het is be zwaarlijk een verhooging daarvan te vragen, waar de ontvangst uit contribution geregeld achteruit gaat. Evenmin schijnt er voel kans te bestaan tot uitbreiding van het aantal leden of verhooging van de contribution. Toch blijven de resultaten van het wer ken van »Sehiedain Vooruit" gunstig, doch, waar de ongebruikte panden thans bijna allen in andere handen zijn overgegaan, spieekt dit werken niet meer zoo rechtstreeks tot het publiek, waardoor de belangstelling is ver flauwd. Indien hierin geen verandering komt, staat men voor het begin van het einde. Het vorige jaar heeft het Bestuur advie zen gekregen ter verbetering, 0. a. de uit gaven van een Brochure, maar de uitvoeringis, hoewel de copie gereed is, achterwege gela ten met het oog op de kosten. Er moet dus begonnen worden met meer leden te verkrijgen. Deze minder opwekkende toestand is de oorzaak dat spr. niet heeft willen bedanken voor zijn herbenoeming tot voorzitter. Weet men echter iemand die meer tijd en krachten kan ter beschikking stellen voor de vervul ling dezer taak, dan is spr. gaarr.e bereid voor dezen ruimte te maken. Men behoeft daarbij niet bevreosd te zijn voor gevoelig- heidjes, want het belang der vereeniging gaat bij spr. voor persoonlijke overwegingen. Echter kan spr. namens het bestuur ver klaren dat dit zal blijven werken in het belang der vereeniging. Aan den Diieetour heeft spr. echter den raad gegeven, indien hij «en andere passende, betrekking kan krijgen, die aan te nemen. Misschien is het echter mogelijk dat hij een bij-betrekking kan krijgen waardoor hij zou kunnen aanblijven. Waren de gemeenteterreinen voor exploi tatie gereed dan zou de gemeente desnoods de taalt/ van de vereeniging kunnen over nemen thans is dit naar spr's meening niet geraden. Spr. zou gaarne het woord vindon, dat do gemeentenaren deed beseffen de nood zakelijkheid van het voortbestaan der ver eeniging in het waarachtig belang der ge meente. Na deze sombere uiteenzetting ontstaat een discussie, waaruit gelukkig ook nog bij verschillende leden een meer optimistische geest blijkt, indien in de wijze van werken der Vereeniging slechts wat verandering wordt gebracht. «Schiedam Vooruit" moet zoodanig werken dat de burgerij aan haar blijft denken, dat de burgerij voor zich zelf dadelijke resul taten van dien arbeid ziet. Vooral de heer Arn. Zoetmulder dringt op deze wijziging aan en wijst op toestanden in de gemeente, die dringend behoefte aan verbetering hebben en, wanneer «Schiedam, Vooruit" deze zaken ter hand nam, zou zij daarmede zeker meer tastbare sympathie van Schiedam ondervinden. De lieer Th. E. J. Kramers vreest dat het gebrek aan inkomsten tot de noodzakelijkheid zal leiden om het salaris van den directeur te herzien en meerit dat het dus diens per soonlijk belang is om leden te werven, doch de beer Lis sa meent dat juist dit nauwe verband het voor den directeur minder ge- wenscht maakt persoonlijk op leden-werven uit te gaan. Uit het debat blijkt dat de vereeniging reeds zou geholpen zijn met een hoogere janrlijksche ontvangst van f100 tot f200, terwijl algemeen voorop gesteld wordt, dat «Schiedam Vooruit" voor de gemeente niet gemist kan worden De heer v K a t w ij lc wil de plaatse lijke bladen een hartig woordje laten sproken tot de burgerij om steun voor Schiedam Vooruit te verkrijgen. De heer Loef de Meyer zegt dat hij niet voor alle hier als gewenscht genoemde veranderingen mag werken, omdat het bestuur daarover anders denkt. Ten slotte verklaart de heer Gouka dat het Bestuur nog eens met een circulaire zal probeeren het aantal leden uit te breiden Ovèr de uitgave der brochure zal nog nader in het bestuur gesproken worden. Het slot der discussie toonde een weder opleving van het vertrouwen in de toekomst en de Voorzitter besloot met een op wekking tot krachtig propageeren bij vrien den en kennissen voor aansluiting bij de vereeniging, waardoor deze nieuwe levens kracht zou verkrijgen en nog jaren zou kun nen blijven arbeiden in het welbegrepen belang van Schiedam, waardoor de naam der vereeniging zou blijven wat ze tot heden was voor onze gemeente, de leuze van het streven van allen «Schiedam Vooruit 1" De heer Smit bracht namens de ver gadering den heer Gouka dank voor zijn besluit om, zooals deze het had uitgedrukt, op de brug van het zinkende schip te blijven, en hij vertrouwde wel dat door eendrachtig samenwerken het scheepje behouden zou worden. De vergadering werd hierna gesloten Kolonlehttis. Heden wordt officieel geopend en. in ge bruik genomen het gebouw van de Sehie damsche en Delftsche vereeniging voor ge zondheidskolonies te Voorthuizen. rende de maand April '1907 bij de Rijkspost spaarbank ingelegd f 12722 30, terugbetaald f 15724.20. liet laatste door dat kantoor uitgpeven boekje draagt het nummer 0482. YLAAllDITOEff. Bij de te 's-Gravenhage gehouden examens L, O. is 0. m, geslaagd mej. L. van den Ende van hier. Ter gelegenheid van bet 25-jarig bestaan van de «ïïollandia", Iloliandsche fabriek van melkproducten, werd heden in de feestelijk versierde zaal Harmonie aan den heer 0, H. Hunnnelinck, namens de aandeelhouders bij monde van den heer 0. A. van Buuren van Ileijst een huldeblijk aangeboden. Ook ontving de jubelaris (want de lieer Humme- linck was vanaf de oprichting der fabriek de directeur) nog tal van andero geschenken o.a, een fraai schilderstuk, voorstellende een gezicht in de Rijnstreek. Werf „Gusto". Van de werf «Gusto" is gistermiddag met goed gevolg te water gelaten de laatste van een tweetal baggermolens, die voor Neder iandsche rekening in aanbouw ziju. liet vaartuig heeft een lengte van 43 M. is 7.50 M. breed en 3.30 M hol. Deze bag, gprmolen is vnnr/ipn van ppn triplo expansie- machine van 200 I. P. K. en van een stoom ketel met een verwarmend oppervlak van 82 Ms. en ten slotte van de noodige stoorn- en hundlieren voor het rnanoeuvreeren van het vaartuig en de baggerinrichting, Voorts is het schip nog voorzien van de noodige hutten en logies voor de bemanning. Aan het Centraalbureau der Staatsspoor weg-Mij. te Utrecht is gistermiddag aan besteed bestek no. 1107 liet vervangen van de gegoten ijzeren draaibrug over de Ringvaart van den Zuidplaspolder in de lijn GoudaRotterdam, nabij Moordrecnt aanfluiting door een draaibrug van vloer ijzer, met bijbehoorendc wei ken. Begroeting 15.(500. Ingekomen zijn zes biljetten, iaog- 4o aanbieding van de naaml. vennootschap constructicwcrkplaatfeon, machinefabriek cn scheepswerk v/li. II. T. Landman en Zoon to Schiedam voor 14000. Gisteravond omstreeks 81 uur is het paard van P. v. d. Kooy op hol gegaan in do Stationstraat en sprong daar over ecu hekje voor een der woningen. liet paard werd nabij de Sehie gegrepen door J. Ekens, wonende in de Polderstraat. Door de politie is aangehouden de 21-jarige polderwerker P. M., die in het «Algemeen Politieblad" gesignaleerd stond voor een boete van f3 subsidiair 3 dagen hechtenis. Daar de man die boete niet kon betalen is hij naar het huis van bewaring te Rot terdam overgebracht tot het ondergaan van zijn straf. S. T. M. In de maand April vervoerde de paarden tram alhier 21833 passagiers. In de tramrijtuigen zijn achtergelaten en aan 't kantoor in de Remise terug te be komen Een handschoeneen wandelstokeen dames-parapluie. Aan het postkantoor alhier werd gedu- Gisteren is bij liet ophalen der groote mast op een loggerschip van den reeder H. van der Burg, door liet breken van een touw de mast gevallen, waarbij deze middendoor brak en de stoomspil beschadigd werd. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. Aan het postkantoor alhier werd gedu rende de maand April 1907 bij de Rijkspost spaarbank ingelegd f 10229.721/2 en terugbe taald t-18334.701/2. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 0151. De rechtbank te Rotterdam veroordeelde gisteren nog K. II,, huisvrouw J. II., .18 jaar, zonder beroep te Vlaardingen, wegens mishandeling tot f'0.50 boete subs. '1 dag hechtenis. Ter beschikking van de regeering werd gesteld zonder toepassing van eenige straf de '15-jarige P. Sindrager op eene glas fabriek te Schiedam, die zich liacl schuldig gemaakt aan diefstal van 85 cent (lade- lichterij)P. S., 11 jaar en K. v. "W., 10 jaar, beiden zonder beroep te Vlaardingen, die een stuk ijzeren pijp hadden weggenomen, werden aan hunne ouders teruggegeven, zonder toepassing van eenige straf. Op 20 Februari was ten huize van een winkelierster, te Vlaardingen, een jongen gekomen, vragende sigarenpijpjes te zien. Een tweede persoon, de 22-jarige T, R., los werkman, was toen ook in den winkel gekomen. Na hun vertrek miste de winke lierster eenige pijpjes en sigaartjes en bij onderzoek bleek beklaagde van eerstgemelden jongen eenige sigaartjes als geschenk aange nomen te hebben. Beklaagde was niet aanwezig. Eisch 14 dagen gevangenisstraf. Nog werd geëischt tegen S. d. K., 19 jaar, kuiper te Vlaardingenwegens verzet in dronkenschap tegen de politie1 maand gevangenisstraf. Iloliandsche Hypotheekbank. In de zaak der Iïoll. Hypotheekbank con tra de Nederiandsche Maatschappij van Ze- kerheidsstclling, deed de lsto kamer voor civiele zaken heden uitspraak, en ontzegde aan eischercs haar vordering. De zaak tramongeluk aan de Wetering schans. Men herinnert zich het ernstig tram- ongeluk in den laten avond van 4 Novem ber van het vorige jaar aan de Wetering schans bij de Vijzelgracht te Amsterdam. Circa 12 uur kwam de laatste' der heide volgwagons van tramlijn 10 op het kruis punt aan de Weteringschans voor de Vijzel gracht in botsing met een tramwagen van lijn 4 die in de richting Ferdinand Bolstraat aankwam. Zoo incn weet, waren de gevolgen ontzettend. Door den schok kantelde de na- gen van lijn 4. Eenig verwondingen bekwa men de daarin zittende passagiers, Joch een dame, mejuffrouw Augustina Lenain, een on derwijzeres, 24 jaar oud en staande op het voorbalcon, verloor daarbij het leven. Heden stond de wagenbestuurder (thans ontslagen) voor de 4e kamer der Anister- dainsche rechtbank terecht wegens hot door schuld veroorzaken van iemands dood. Aan dezen gewezen wagenbestuurder, Hen drik Jacobs, wordt bij dagvaarding ten laste gelegd dat hij in den nacht van 4 op -5 No vember 1906 te circa 12 uur als wagenbe stuurder van een tram, bestaande uit een motorwagen en een bijwagen der electa train der gemeente Amsterdam, in de Nieuwe Vijzelstraat rijdende, gezien had, dat van het Frcderiksplcin naar het Lcidschcpkun een tram van lijn 10 kwam aanrijden, welke tram dichter bij hel kruispunt genaderd was dan do door hem bestuurde wagen, en hij hoogst onvoorzichtig, in plaats de snelheid te verminderen in groote snelheid liet door rijden, waardoor de hotsing voornoemd plaats vond en genoemde dame aan de gevolgen der bekomen wonden overleden is. Gedagvaard zijn in dezo zaak 83 getui gen, Van de 57 gelugen it charge zullen 5 als deskundigen optreden. Voorts zullen worden gehoord G getuigen en deskundigen a décharg" De publieke tribune was geheel bezet met belangstellenden in deze zaak. Als verdediger van bekl. Jacobs treedt op mr. E. Philips. De rij banken voor getuigen waren allen bezet, terwijl de gereserveerde plaatsen mede voor het mcerondeel door getuigen mg0- nomen waren. Nadat do off. van justitie, mr. Boll, «c acte van beschuldiging had voorgelezen en. medegedeeld had dat zijnerzijds 58 getui gen en van de zijde van bekl. G getuigen ,1-* aaiiiciig)c»ciivi,j m uien aiU) uwt uc/.c vcicc-

Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2