V STADSNIEUWS. s. e. t. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. Kerk en School. Sport, Staten Generaal. Door do centrale r.-k. kiesvereeniging te 's Gravenhage werd candidaat go.iioid voor de Prov. Staten de heer AY. B, van Lief land, die ook door de overige christelijke vereenigingen gesteld zal worden, wier can didate» eveneens door de r.-k. kiesvereeni ging zullen worden overgenomen. Door de S D. A. P. is, naar »Het Volk" meldt, besloten deel te nemen aan de ver kiezingen voor Provinciale Staten en ge meenteraad, te Delft. Voor de Staten werd candidaat gesteld de heer Ter Laan. Door de christ.-hist. kiesvereeniging te Rotterdam is candidaat voor de Prov. Staten gesteld in district I de heer Jac. v. Vessem. lid van den raad; in district V de heerjhr, mr. 0. G. A. van Asch van YVijek, griffier bij het kantongerechtterwijl berioten werd in de districten II en IV de antirevolutio- r.aren en in district III de r.-kath. te steunen, (»Ned.") Vredescon torent ie. De afgevaardigden van Griekenland ter Hnagsche conferentie zijnCleon Rangabe, Grieksch gezant te Berlijn, eerste afgevaar digde; George Streit, hoogleeraar aan de hoogeschool te Athene, tweede afgevaardigde. De Grieksche regeering behoudt zich voor later de technische afgevaardigden aan te wijzen. Vrijzinnigen-partijdag-. Te Gorinchem zal in de Doelen een partij dag worden gehouden van de vrijzinnige partij in Zuid-Holland op 1 Juni a. s. Boud van R.-K. KiesTereeningingen. De R.-K. kiesvereeriigingen te 's Graven hage hebben gisteravond haar bestuur ge machtigd naar samenwerking te streven met de andere, ook vrijzinnige, kiesvereenigingen, op den grondslag van een program van actie inzake de grondpolitiek bij de gemeenteraads verkiezingen, en zulks nadat van de instem ming van antirevolutionaire zijde met dit denkbeeld gebleken was. Redding van schipbreukelingen. Te 's Gravenhage bad naar aanleiding van den ramp met het stoomschip »Berlin" eene bijeenkomst plaats van afgevaardigden van vereenigingen op de zeevaart betrekking heb bende en andere belanghebbenden. Na breed voerige besprekingen werd besloten eene com missie te benoemen ten einde bij de regeering aan te dringen op het nemen van tijdelijke voorzieningen om reeds gedurende dezen winter bij eventueele stranding de redding met meer succes te kunnen bewerkstelligen. Tevens werd haar opgedragen middelen te beramen om tot meer geregelde samenwer king op dit gebied zoowel binnenslands als ook ten aanzien van het buitenland te ge raken. Afschaffing van den nachtarbeid In het bakkersbedrijf. Zooals wij reeds kort mededeelden, bestaat bij het Hoofdbestuur van den Brood-, Koek en Banketbakkersbond het voornemen een congres te organiseeren, waarop de kwestie der afschaffing van nachtarbeid in het bak kersbedrijf ernstig zal worden besproken. Wij kunnen omtrent deze zaak thans het volgen de mededeek-n. Door liet hoofdbestuur van genoemden Bond werd in zijn laatst gehou den vergadering een comité gevormd, waar in zitting namen de heeren J. E. v. d. Graai', voorz., Rotterdam; C. Sluyt, pen- mngm., Beverwijk, van den Brood-, Koek en BanketbakkersbondP. Vellmga, te Arum. Friesland, en H. K. de Vos, te Jub- bega, Friese!)o bakkersbond; F. W. Hutter, Amsterdam, en H, Diemer. Rotterdam, Chr. 33ond van bakkersgezellen in NederlandH. Hevblorn en A. G. Rietveld, beiden te Rot terdam, Bijstand zij ons doelG. II. A, Kool en H. B. F. van Bossum, secretaris, Keil. R.-K. vaksecretariaat. Gisterenmiddag hield het comité zijn eer ste bijeenkomst in Krasnapolsky. te Amster dam. Besloten werd aan alle sociaal-econo mische vereenigingen in den lande te er- zoeken adhaesie te betuigen met bet doel van het congres. Voorts werd het bureau opge dragen zooveel mogelijk materiaal in zake de afschaffing van nachtarbeid te verzame len. Besloten werd het congre.- gedurende twee achtereenvolgende dagen in de laatste week der maand September te Utrecht te houden. Elke dag zullen drie vergaderingen worden gehouden. De meest eminente .-pre kers zullen het vraagstuk van medische, hygiënische en juridische zijde besproken. Mannen uit de practijk zullen de moge lijkheid van oplossing van dit belangrijk vraagstuk van hun standpunt behandelen. Tot rechtskundig adviseur van het comité word benoemd mr. Th. Stuart. Xlnderzlekenhuls en pleegzusters-Yoreeniging. Uit het verslag van het Sophia-kirtderzic- kenhuis en Pleegzustervereeniging te Rot terdam in do gisteravond gehouden verga dering uitgebracht, blijkt dat in September dr. J. v. d. Hoeven wegens vertrek uit de gemeente zijn ontslag nam als direceur en in dien? plaats benoemd werd dr. A. Schuld en ter vervanging van hem in zijn betrek king als heelmeester dr. C. D. van Rossom. ln de maand October overleed de voorzit ter van hot bestuur, de heer J. B. Cool, van wie de inrichting een gift van 10000 mocht ontvangen. Dt directrices te Rotterdam, mei. E. Browne en te Loosduinen, zuster Eorcherts, namen hun berekking met toewijding en liefdo waar. Uit de rapporten van de geneeskundigen blijkt dat tc Botterdam 1 Jan. 1906 in ver pleging waren 52 kinderen, opgenomen wer den 318, tesainen 570. Hiervan werden ont slagen 170 terwijl 50 overleden, blijft uit. Dec. 1906 50 kinderen. Te i/oosduinon waren 1 Jan. in verple ging 1 I. opgenomen werden 55, tesumcn 69, ontslagen werden 55 terwijl geen over leed, blijft, uit. Dec. 1906 11 kinderen. Op de chirurgische kliniek werden be handeld 965 kinderen en de geneeskundige polikliniek werd bezocht door 10*19, aan welke 543-1 adviezen met 1945 gratis recep ten gegeven werden. Tiet getal verpleegdagcn was te Rotterdam 20232 en te Loosduinen 6352 totaal 2G557. Er werden 167 operaties verricht. Wat. de geldmiddelen betreft bleek dat 1906 op do gewone ontvangsten weer een tekort opleverde van voor Rotterdam 6832,101, en voor Loosduinen 181S,S2, tesamen 8150.92J. Ondanks een vermeerdering van /S00 aan contributies is dit tekort voornamelijk toe te schrijven aan de post. pensioenverzekering 1062,20 en aan meerdere onderhoudskos ten der gebouwen. De contributies bedroegen 670S.44, de kwart-guldenscollecte bracht op 1039.08, de kaarten der polikliniek f 1434 en de vrij willige verpleeggelden 2146,S9J, Aan legaten werd ontvangen 4750, aan buitengewone schenkingen 3446,50' en de vermelde buitengewone gift van 10000. Weder werden ook tal van geschenken in natura ontvangen. Dir. bel. Invoerr. en Acc. De minister van financiën heeft bepaald, blijkens aankondiging in de sStct." no. 119 die nadere bijzonderheden bevat, dat in de maand Augustus of September van dit jaar te 's-Gravenhage zal worden afgenomen het examen A voor surnumerair der directe be lastingen, invoerrechten en accijnzen, bedoeld bij de artt. 1 tot en met 3 van het Kon. besl. van 13 Maart 1906, en wel voor ten hoogste 10 plaatsen. Bij Kon. besl. van 21 dezer zijn bjj het departement van financiën tijdelijk werk zaam gesteld. W, Guerin, ontvanger dei- directe belastingen en accijnzen te Meerssen, A. YV. Udo, inspecteur der directe belas tingen, invoerrechten en accijnzen te Alphen, en II. van Ebbenhorst Tengbergen, ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Blij- ham, eerstgenoemde met ingang van I Juni, laatstgenoemden met ingang van 1 Sep tember. OVERSCHIE, 24 Mei. Ter bewaking van den afgesloten kring, binnen welken heerscht de besmettelijke veeziekte mond- en klauw zeer, zijn gisteravond alhier uit Zeeland een zestal rnaréchaussées aangekomen. Provinciale Statenverkiezing. Door de R.-k. kiesvereeniging ïRecht, Plicht en Orde" zijn in hare vergadering van gisteravond gesteld de heeren L. Hoogerbrugge (attr.) te Overschie, en A. C. A. Noiet te Schiedam. Men deelt ons mede dat van de afd. Schie dam van de S. D. A. P. in de groote zaal der S. O. V. mr. P. J. Troelstra op 'Woens dag 5 Juni a. s. zal optreden met het onder werp De politieke toestand en de Staten verkiezingen. Drankbestrijding. Wij herinneren aan de hedenavond te 7lj% uur in Musis te houden openbare vergadering tot stichting hier ter stede van een afdeeling van den Volksbond tegen drankmisbruik. Ter verbetering van een onjuist bericht in een ander blad deelen wij op verzoek mede dat de echtelieden W. C. van Krugten en C. M. Moret a.s. Zondag hun 55-jarige echtvereeniging hopen te herdenken. De man is 76 en de vrouw 81 jaar oud. Eerstge noemde is nog steeds met lust werkzaam in de kisten makerij sde Kist" van den heer Th. A. J. Zoetmulder, alhier. Concert S. M, O. „Velleda", van Jos. Brambach was het hoofdnummer van het concert door Schied. Mannenkoor Orpheus" gisterenavond in de zaal der O. V. gegeven. Dit mooie werk stelt aan het koor en solis ten eischen welke het beste van hun krach ten vorderen om tot een goede uitvoe ring te komen; en 't is gebleken dat het koor ten volle voor zijn taak berekend was. Zeer mooi zelfs klonken, enkele gedeelten o. a. het slotkoor van het eerste deel „Ilin aus auf dor W a ld er Nacht" en in II „Nur langsam urid leise". Deze mannenzangen vol deden goed in de groote ruimte van deze zaal en 't is opnieuw gebleken dat „Or pheus" met groote ernst en volharding zich blijft toeleggen om deze uitvoeringen tot liet peil van kunstgenot to brengen. Mejuffrouw Coba Drop uit Amsterdam vervulde de sopraan-partij, die hier en daar moeielijk cn hoog ligt, op alleszins verdienstelijke wijze; het groote, zuiver, soms iets te scherpe ge luid, kwam in deze omvangrijke niet altijd dankbare partij, volkomen tot recht. De heet de Wert, tenor, van Rotterdam, ter elfder ure om zijn medewerking verzocht, ter ver vanging van den zanger, die in zijn afspraak het bestuur teleurstelde, en die dus weinig voorbereid was, heeft desniettegenstaande, ze ker wel voldaan. Het duet (met sopraan) „Sieh' die Wel len", klonk zeer goed, en al mag deze tenor zich niet kunnen beroemen op een groot of „helder tenorgeluid", een beschaafde en ge voelige voordracht zal men dezen zanger niet kunnen ontzeggen. Onze baryton-zanger, de heer J. van Rijsselberg, had ook nog een klein solo in het derde deel le vervullen, geheel voor zijn groote stemmiddclen ge schikt, en bijzonder geslaagd. De heer Limbach begeleidde op bekwame wijze met klaveir. Deze gclieclc tweede af deeling was wel een succes voor Orpheus! Voor wie er belang in stelt kunnen we mododeden, dat van Brambach vernield wordt, dat hij in 1833 to Bonn is geboren, nan het conservatoire to Keulen en latei- bij Ferdinand Hiller te Frankfort zijn op leiding genoot en in 1861 tot muziekdirec teur te Bonn werd aangesteld waar liij in 1903 overleed. Als zijn voornaamste werkon komen in aanmerking „Das Eleusisehe Fest", „Vallcda", „Alcestes", Prometheus", „die klac-ht des Gcsanges" en meerdere groote cantates voor mannenkoor en orkest bovendien zijn vele stukken voor klavier cn voor kamermuziek, alsmede liederen van hem uitgegeven. Ook als directeur stond B. goed aangeschreven. Met een aria uit „Tphigenie" vnm Gliick en liederen van v. Oort en van Wagenuar. in welk laatste wij met voldoeriine de mooi gezon gen climax opmerkten van 't einde der laatste strophe n, behaalde mejuffrouw Drop, deze sympathieverwekkende zangeres, veel succes. Ook de heer de Wert, in aanmerking ge nomen den weinigen tijd voor voorbereiding, gaf veel voldoening met liederen van Miin, Verhulst en een Aria uit Martha" van Flottow, zeker wel in iaren met gezongen, iets van verouderd genre, maar blijkbaar toch nog gewild. Ouderen konden zich nog eens te goed doen met de herinnering aan de Rotterdamsche Duitsche operablijde her denking liet koor deed het concert aanvangen mot ,,Goe morgen" van Hol!, en „Wnldesran- schen" van Ullrich, een heel mooi nummer, dat bijzonder goed verzorgd, gezongen -verd, v.el geschikt om mannenzang op 't. voordee- ligst te doen uitkomen. Eon pittig geestig zangnummer in Ilon- gaarscho dans-i'hytmus „Der Obschied" van Rudolf Wagner (niet te verwarren met den grooten. Richard), dat later nog wel eens gaarne zal gehoord worden, besloot de cerate afdeeling. Dat het geheel zoo goed slaagde is ook nu weder te danken aan de goede leiding van den directeur, den heer Georg Rijken, die zijn volgzame en geoefende zangers wel weet to bezielen. Van morgen zijn twee jongenr door de politie aangehouden, wijt zij zich vermaakten met revolverschieten op den Vlaardingerdijk en in de Nieuwe Mariastraat, die op den Vlaar dingerdijk uitkomt, door welk schieten gevaar voor personen en goederen ontstond. Teren hen is proces-verbaal opgemaakt, terwijl de revolver en de patronen zijn in be slag genomen. De navolgende muziekuitvoeringen zullen gedurende den zomer van 1907 in de Offi: cieren-Vereeniging te Schiedam plaats hebben. Zondag 26 Mei. Matinée. Stafmuziek Reg. Huzaren Den Haag. Kapelm. A. de Goede- Donderdag 13 Juni. Concert. Stafmuziek Reg. Inf. Leiden. Kapelm. W. v. Erp. Donderdag 27 Juni. Concert. Stafmuziek Reg. Inf. Leiden. Kapelm. W. v, Erp. Zondag 30 Juni. Matinée. (Met oplaten van luchtballons). Donderdag 11 Juli. Concert. Schiedams Mannenkoor Orpheus, dir. Georg Rijken. Zangvereen. ïPolyhymnia", dir. B. Jurgens. Donderdag 25 Juli. Concert. Stafmuziek Reg. Huzaren Den Haag. Kapelm. A. de Goede. Donderdag 1 Aug Concert. Stafmuziek Reg. Huzaren Den Haag. Kapelm. A. de Goede. Donderdag 15 Aug. Concert. Stafmuziek Reg. Huzaren Den Haag. Kapelm. A. de Goede. Donderdag 29 Aug. Concert. Stafmuziek Reg. Inf. Leiden. Kapelm. W. v. Erp. Donderdag 5 Sept. Concert. Zangver. ïSt. Cecilia", dir. A. M. den Draak. Harmonie- gezelschap ïSt. Ambrosius", dir. J. F. M. Smits Het Bestuur behoudt zich het recht voor bjj slecht weèr de concerten en matinees op een anderen dag te laten plaats hebben. Geveilde en verkochte onroerende goederen. Verkocht24 Mei. Notaris W. J. A. Roldanus en Makelaar J. F. W, Meijer. Een woonhuis en erve met overdekte plaats» aan do Lange Singelstraat no. 29, groot 84 centiaren, f1775. Een woonhuis en erve met open grood, aan den Singel no. 200, groot 63 centiaren, f2375. Een woonhuis en erve met open grond, Kreupelstraat, genummerd Bleekerstraat 2, groot 95 centiaren, f1775. Een winkelhuis met bakkerij, voorzien van twee ovens en meelzolder, erve en open plaats, aan het Oude Kerkhof no. 7, hoek Bagijnhof, groot 65 centiaren, f720. Een winkel- en woonhuis en erve, aan de Breedstraat no. 36, groot 51 centiaren, f 560. Een huis en erve, aan de Bakkershaven no. 11, groot 42 centiaren met open grond en water, f1160. De sSignale" meldt, dat Mengelberg de Museums-concerten te Frankfort zal leiden (één om de veertien dagen), maar zijn be trekking te Amsterdam behoudt (zonder svoorloopig"). De Linnaeus-hulde, ter gelegenheid van den 200-jarigen geboortedag van den grooten natuuronderzoeker, had gisteren te Bennebroek plaats op nde Hartenkamp", in 't bijzijn van een schare genoodigdende Linnaeus-com- missie, de commissaris der Koningin, de Zweedsche consul te Amsterdam en tal van plantkundigen. Na een rede van dr. GreshofT werd een fraai bronzen borstbeeld van Lin naeus onthuld, staande op een voetstuk van Zweedsch graniet. In Zweden -werd de geboortedag van Lin naeus gisteren herdacht door een algemeen vrijaf op de scholen van het gansche land. De hoogeschool te Upsala vierde den grooten man gisteren en zal dat heden voortzetten. De koning en de koningin namen er aan deel benevens een groot aantal Zweedsche geleerden. Ook zijn geleerde vertegenwoor digers van verscheidene Europeesehe naties en van Amerika overgekomen. De 5c Kamer der Amsterdamsche recht bank deed lieden, .uitspraak in de zaak van den wagenbestuurder der gemeentetram, die terechtgestaan heeft ycgens het ver oorzaken van, de trambotsing op de krui sing Weteringschans en N. Vijzelstraat, ton gevolge waarvan moj. jlennin liet leven verloor. Overeenkomstig den eiscli van het 0. M. werd de beklaagde vrijgesproken van hel hem ten laste gelegde. De Rechtbank achtte hot wettig en overtuigend bevvy's niet geleverd. Geref. Kerken, Beroepen teNieuw-Buinends. Tonkens te Lnngeslag. Hersteld Evanq. Luthersche Kerk. A a n g e n o men het beroep te Bal lingen door ds. Joh. Stellwag, Ev. Lutli. pred. te Groede, IIoogeu Onderwijs. Aan de universiteit te Groningen is tot arts bevorderd de heer J. Andriessen, geboren te Leeuwarden, en tot doctor in de rechts wetenschap, op stellingen, jhr. 0 Q. J. J. van Swinderen, geboren te Groningen. A. 2V, W. B. De algemeene vergadering en de Bonds- feesten van den Alg Ned. Wielrijdersbond zullen dit jaar Zaterdag en Zondag 27 en 28 Juli te Utrecht gehouden worden. Volgens ))De Fiets" houdt onze landgenoot Piet Dickentmann op met wielrennen. Hij is binnen en gaat zich vermoedelijk ii.Australië vestigen. In de Trevèszaal te 's-Hage had gisteren de eerste bijeenkomst plaats van het intern, comité, dat het plan vaststelt voor de Olym pische spelen, het volgend jaar te Londen te houden. De opening geschiedde door den vertegenwoordiger van Prins Hendrik, baron Van Asbeck en door den minister van buiten- landsche zaken. ln de vergadering van heden bracht gene raal von der Asseburg (Duitschland) de groeten en beste wenschen over van den Duitschen Kroonprins. De voorzitter verzocht hem den Prins daarvoor eerbiedig hulde te willen betuigen. De vergadering stelde een reeks van 7 oefeningen in de gymnastiek vast, die als personeele oefeningen zullen toegestaan wor den. Een rapport over de paardensport werd goedgekeurd en nader onderworpen aan het oordeel der groote paardensport-vereenigingen in België, Frankrijk, Engeland, enz. EERSTE KAMER. Zitting van Vrijdag 24 Mei. Goedgekeurd werd het ontwerp, houden de een crediel van f 100.000 voor de ont vangst van de afgevaardigden ter Vredes conferentie, na een korte toelichting van den Minister van Buitenlandscho Zaken, die, evenals in de Tweede Kamer, zcide niet te kunnen beantwoorden de vraag, in het voorloopig verslag gedaan, welke opdracht aan de Nederlandsche gedelegeer den ter Conferentie is verstrekt. Met de meeste voortvarendheid wordt gearbeid aan de voltooiing van het Vredespaleis. Spoedig zal het tijdstip der eerste steen legging bekend worden gemaakt. Verder werden nog verschillende ont worpen goedgekeurd, o.a. betreffende ont eigening voor de verbreeding van de Paar- densteeg ie Leiden; bekrachtiging van vestinggrond te Coevordcn cn Bergen pp Zoomheffing van invoerrecht van naar het buitenland ter bewerking uitgevoerde en daarna weder ingevoerde goederenwij ziging en aanvulling van art, 77 dor Mid delbaar Onderwijswet, grensverandering tusschen Maastricht en Meerssen en Hees. Daar ,ging de Kamer even in comité- generaal ter benoeming van een adjunct- commies ter griffie. Na heropening deelt de VOORZITTER mede dat tot adjunct-commies ter griffie der Eerste Kamer benoemd is de heerll. van der Bout te 's-Gravonhage, op een salaris van f 1600. Hierna hield de hoer STORK zijn inter pellatie betreffende den toestand der Rijks verzekeringsbank. Vooraf kwam hij op .te gen lasterlijke'aantijgingen in adressen van het Bestuur der Rijksverzekeringsbank te gen spreker, aantijgingen, welke hij zich persoonlijk niet aantrekt, maai- hij acht het in het algemeen belang, af te keuren, dat in stukken, die een ambtelijk karakter dra gen, dergelijke aantijgingen voorkomen en hij hoopte dat het de eerste cn de laatste keer zou zijn dat het bestuur op 'deze wijze optreedt. Spreker vroeg, komende tot hel eigenlijke doel. zijner interpellatie, in do eerste plaats welke ile oorzaken zijn van de minder gunstige finaneioolo uit komsten dor Rijksverzekeringsbank. Spr, schrijft het hieraan toe, dal de admini stratiekosten niet alle gedragen worden door de risicodragers. De heer Stork vroeg verder hoe de re- gocring denkt tc voorzien in, hot vermoe delijk (ekort. der Rijksverzekeringsbank'; wat do uitslag is van het onderzoek dos Ministers tot staving der mcening in het verslag der bank geuit, dat liet stelsel van risico-overdracht tot gevolg hoeft, dat on gevallen lichtelijk worden verzwegen, cn. eindelijk vroeg spr. of de Minister niet van oordeel is dat het instituut risico-overdracht een zoo nuttig mogelijk effect moeL hebben. MIN. VEEGENS antwoordde dat hetde- ficit bij do bank zit in do hoogere admi nistratiekosten dan .geraamd was; voorts in liet renteverlies op beleggingen en voor al ook in de verliezen geleden hij de ver zekeringen betreffende hot laden on lossen van schepen. Do vraag, hoe do. regcering in hot tekort denkt te voorzien is in overweging. De Minister betoogde verder dat do werkge vers niet beschuldigd wórden van opzet telijke verzwijging van ongevallen, maar dat zij in strijd met de bedoelingen dor wet de beslissing omtrenf aanwezigheid van een ongeval zelf in de hand houden. De Minister, hoewel zeïï tegenstander van risico-overdracht, zal, nu het instituut een maal in de wet is opgenomen, de wet loyaal uitvoeren en ook de bank doen mee werken, opdat de risico-overdracht een nuttig effect hebbc; maar dan moeten ook de werkgevers de wet .eerbiedigen, waartoe met 1 Juli een circlukiire aan de werk gevers zal worden gezonden, hen wijzende op den plicht tot aangifte ook'van kleine ongevallen. De heer VAN DEN BIÈSEN wilde als bezuiniging de Raden .van Beroep afschaf fen en. trok .ook te volde tegen de hoogc declaration der doctoren hij de Rijksver zekeringsbank, welke voor .hen een melk koetje is. De heer 1IOVY acht het noodig dat meer uniformiteit worde verkregen omtrent de vraag wat een ongeval'is dat voor aan gifte in aanmerking .moot komen, waar omtrent thans een gro.it ^meningsverschil heerscht. De Ijecr STORK ^repliceerde uitvoerig en was niet voldaan door het antwoord van den, Minister. TWEEDE KAMER. Zitting van donderdag 23 Mei. (Vervolg.) De heer SCHAPER zeide, dat de regoe- 'ringsverklaring van 1905 misschien als dub belzinnig beschouwd zou kunnen worden als de heer Talma haar had uitgesproken, maar niet wanneer zij komt uit den mond van een man als Minister do Meester, die wij niet hebben loeren kennen als een phra«eur of een diplomaat in de slechte betcekenis van het woord, maar als oen rechtschapen man. En mot die verklaring heeft de Min. v.Marino in strijd gehandeld. Als men inderdaad een vakorganisatie een goed hart toedraagt, han delt men niet nis deze Minister. Daarom is de inotie-IIugenholtz zeer juist gesteld. De heer VERIIEY meent, dat militair?- vereenigingen aan zekere voorwaarden moe ten voldoen om contact met de regeeiing mo gelijk ie maken. En voldoen zij aan die voorwaarden dan ziet spreker geen reden waarom een Minister op een gepast ver zoek niet zou antwoorden. Nu is de vraag: welke voorwaarden stolt de regcering aan vereenigingen om met haar in aanraking te kunnen komen, ln afwachting van een nadere verduidelijking door minister de Mees ter van de bewuste regeeringsverklaring van 1905 stelt spreker voor het debal tot een nader te bepalen dag van de volgende week te schorsen. De lieer ROODTIUTJZEN was tegen uit stel. De zaak is eenvoudig op te lossen in dien de Minister slechts verklaart, dat hij door zijn houding de hoofdbestuurders ont stemd heeft. Spreker meent overigens dat de heer Talma meer een politiek spelletje' spoelt en de, zaak noodcloos verward maakt. Er ontstaat nu een rumoerig debat- De heer HUG ENTTOLTZ ontkent, beslist dat zijn motie 'tegen de Rcgeering is ge richt, met welke men in deze zaak niets te maken heeft. De heer LOIIMAN acht nadere verkla ring door den voorzitter van den minister raad noodig. De heer VERIIEY trok zijn motie van orde in ten einde politieke verwikkelingen te voorkomen, maar de heer LOIIMAN nam 's heeren Verhey's motie toen dade lijk over. De lieer LTEFTFNCK uciit de bewuste Regeeringsverklaring zoo duidelijk, dut na dere toelichting absoluut overbodig is. Ten slotte wordt liet voorstel tot verda ging, dat dan nu het voorstcl-Lohman was gewerden, verworpen met 37 logen 31 stemmen. (Rechts tegen links.) De ^MINISTER VAN MARINE betoogt, dat hij sedert zijn optreden gereed staat om do hand toe te steken aan de vakorganisa ties, docli slechts wacht op daden der Ver eenigingen. Ilij herinnert echter opnieuw aan hetgeen hij vroeger heeft gezegd, dat de Ver eenigingen de tucht en het gezag niet- mo gen ondermijnen. Indien de Bonden werk zaam zijn in de richting als door hem aange duid, zal hij ze gaarne erkennen. Vertrou welijke onderhandelingen heeft de Minister reeds gevoerd.

Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2