gf Jaargang, Dinsdag 28 Mei 1907. No. 12395 Een Kind van de Heide. pMe courant verschijnt <1 a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen Prijs per kwartaal- Voor Sc hicda m en Vlaardingen fl. 1.25.Franco per post H.1.G5 Prijs per week: Voor Schiedam cn V]aardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonncmenlcn worden dagelijks aangenomen. Advertentie" voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau, bezorgd zijn. Bureau. Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven.) Prijs der Advertentiën: Van 1G regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Gxoote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intere. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. BUITENLAND. Schiedam, 27 Mei 4907. PERZIE. In het rijk van den sjah zijn sedert eenigen tijd onlusten aan den gang, eensdeels ten vevclge van liet autocratische bewind, dat ondanks de instelling van een parlement nog steeds heerscht, anderdeels door het uitblijven *an hervormingen, ten derde door het eigen machtig optreden van sommige gouverneurs. Perzië maakt kortweg een politieke crisis door, zooals elk land bij den overgang van autocratisch bestuur tot constitutioneelen regeervorm. De beweging ten gunste van uitgebreide rechten des volks op het staats bestuur is voor een zoo achterlijk land als Perzië vrij krachtig en wordt geleid door de priesters van lageren rang. Tabriz, in liet N.W. van Perzië, was in de laatste maanden het tooneel van ernstige onlusten en verzet tegen het sjah-regime. Een telegram uit die stad meldt dat de kei zerlijke ruiterij op speciaal bevel van den sjah de wetgevende vergadering van Tabriz heelt uiteengejaagd liever gezegd uitgemoord, want er zouden 200 dooden en gewonden door het optreden der troepen zijn gevallen. Onder de dooden zijn 6 leden van de Na tionale Vergadering. Het bericht van dezen massa-moord ver oorzaakte een heftige opwinding in de hoofd stad Teheran. De troepen die de moord bedreven waren ongeregelde ruiterij bestaande uit mannen van den Celebanstam onder aan voering van een zekeren Rahim Khan. Een volksmenigte verwoed over het ge beurde te Tabriz liep te Teheran te hoop voor het parlementsgebouw, belette de afge vaardigden het heengaan en eischte de terecht stelling van Rahim Khan. De Nationale Vergadering zond een depu tatie naar het paleis om het ooi deel van den sjah te vragen over de ernstige gebeurtenis. De souverein antwoordde leuk dat hij abso luut niets wist van de plannen van den Celeban-starn, Dit hooghartige antwoord deed de volkswoede natuurlijk toenemen en drei gende, oproerige kreten werden gehoord toen hel bekend werd dat de sjah zelf order had gegeven tot den moord te' Tabriz. De toestand in de hoofdstad is door de opwinding van een goed deel der bevolking zeer kritiek ernstige onlusten worden ver wacht. De bazars (winkels) zijn gesloten uit vrees voor plundering. De paleiswacht van den sjah is versterkt. In regeeringskringen is men niets opzijn gemak. De moord in de piovincie, lie opwinding te Teheran en de opmarsch van Salar es Dowleh naar Hamazan maken den toi stand onrustbarend, juist nu een goede verhouding bestond tussehen kabinet en par lement door een verzoenende redevoering van den premier en grootvizier Uadji Emin Sultan. Een duidelijke verklaring dat de regeering buiten den moord te Tabriz staat en de be straffing der moordenaars is de eenige op lossing uit den gevaarvollen toestand. 1 Roman naar het Duitsch van GEORG HARDWIG (Emmy Koeppel). 50) Mersbach sprong op. Hij ondervond ecu. schrijnende pijn, als werd zijn hoofd plat gedrukt, zoodat hij niet in slaat was holder te denken, niet meer wist, waarheen de weg leidde, die hij ging en gaan moest. Zij, die wortel, bloesem en vracht van zijn geluk was geweest cn die hij onbreekbaar eau. zich verbonden waande, zou nu van bom scheiden. En, waarom? Om iets, dat reeds lang dood gebloed, beteekenisloos was geworden. Maar indertijd was het iets grootsch ge wecst, waaraan hij een offer in strijd met roeht en eer had gebracht. Geen, greintje schuld kon van deze daad worden afgewischt. Mor.-liacli stond als geslagen door deze berinneringen uit liet verleden, als laatste herinnering waarvan hii Mia's trouwring de hand hield. En hij kon niet dadeiijl ft'cg) niet naar haar toevliegen nu nog rietEn zij zou zoo lang, totdat hij kwam he druk der vertwijfeling en dor vervreem- 'n8 moeten dragen. Met zijn gevoel van eigenwaarde, met zijn succes in den dienst, Wet alles -wat zijn positie voor duizenden be nijdenswaard maakte hoe zou hij voor hen hom nanklngenden blik van deze jonge Vrouw staan? GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Engeland. Volgens ^Reynolds' Newspaper" heeft Bir- rell, staatssecretaris voor Ierland, zijn ontslag ingediend. In het Lagerhuis zal de regeering vandaag reïnterpelleerd worden over het gebruik van geregelde troepen voor politiediensten bij de mijnstaking in Transvaal. Van 8 tot 43 Juni zal het Deensche koningspaar een bezoek aan Londen brengen. Daarop gaan koning Frederik en koningin Louise naar Frankrijk. België. Aan de beroemde jaarlijksclie spring-pro- cessie te Echternach, die onlangs weer plaats vond, nameri deel 44892 springers, 3400 zangers, 2325 pelgrims, 484 muzikanten, 442 geestelijken en 24 vaandeldragers. Meer dan 20,000 nieuwsgierigen sloegen den stoet gade. Fr an krïjk. Koningin Alexandra van Engeland is ver gezeld van twee hofdames, incognito te Parijs aangekomen. Gisteren kwam te St. Etienne het congres van den socialistenbond bijeen om te beslissen of Briand, minister van onderwijs en onaf hankelijk socialist, al dan niet van de partij zal worden uitgesloten. In den ministerraad deed de minister van buitenlandsehe zaken, Pichon, Zaterdag mede- deeling van een telegram van den gezant te Tokio, waaruit blijkt, dat de overeenstem ming tussehen Frankrijk en Japan over de te sluiten overeenkomst volkomen is. De minister deed in den ministerraad ver der mededeeling over den arbeid der inter parlementaire commissie, die de onderwerpen onderzocht, welke aan de Vredesconferentie te 's-Gravenhage zullen worden onderworpen. Te Carcassone had gisteren een reuzen- betooging plaats van wijnbouwers, ontevreden over de heersehende malaise in d»n wijn bouw in het Zuiden, tengevolge van de knoeie rijen der wijnverkoopers. Tienduizenden betoogers stroomden toe uit de omliggende stadjes en dorpen, 's Morgens om tien uur waren reeds 100,000 betoogers te Carcassone Na de jongste betooging te Béziers, waar 150,000 wijnbouwers protesteerden, spant Carcassone de kroon, waar gisteren rond 200,000 personen in optocht door de stad trokken. De reusachtige betoogirig verwekte overal in de stod grooten indruk en geestdrift Om twee uur 's middags begon een omme gang door de stad. Onder de betoogers waren vele vrouwen. Italië, Bij gelegenheid van den ,400-jarigen ge boortedag van Garibaldi (4 Juli 1807) en als liet vuur giug uit. De maan daalde ach ter het boschje, dat dicht als een. zwarte muur in zijn matte schijn opdoemde. Steeds donkerder werd het daar buiten en steeds minder werd het tentendorp tegen den donke ren grond zichtbaar. Alles werd vochtig van den dauw en van de naaste dorpjes kondig den do lianen met hun gekraai het aanbre ken van een nieuwen dag aan. Merc-bacb ging in zijn tent. Gekleed liet hij zich op liet stroo vallen, waarover zijn oppasser zorgvuldig cenigc dekens luid ge spreid. Geen slaap kwam m zijn oogen, hoe wel hij lichamelijk doodvermoeid was. En daarbij brandde hem de grond onder de voeten, zoodal hij had willen weghollen in den nacht naar haar. HOOFDSTUK XIX. Reeds vroeg in den morgen was do kool verslindende geit in de stal gemolken, cn had do kip reeds een ei gelegd, toen Sod- mniin, ijverig als een jongeling, terwijl zelfs Fips nog op de mat in dc huiskamer sliep, bezig was voor de teruggekeerde het ontbijt gereed te zetten; op do tafel plaatste hij het kopje van de oude freule en legde daar naast eenige bloemstengels uit het tuintje. Ilij was niet verwonderd, hij verheugde zich slechts, dat weer een schaduw van vroegere tijden op het heidehuis vieldat hij icte te rug kon doen voor al het goede, dat hij in dat huis had genoten. Maar toen hij Mia zoo eiken dag bleek en stil en zonder aan icits deel te nemen aan het venster zag zitten naar buiten te sta hulde aan diens nagedachtenis heeft minister Giolitti bij de Kamer een wetsontwerp inge diend om een crediet van een millioen lire te bestemmen voor arme Garibaldi-veteranen. Oostenrij k-H ongarp. Bij een verkiezingsgevecht te Ilorucko, in Galicië, werden de gendarmes met steenen geworpen, waarop deze hun geweren af vuurde met het gevolg dat 4 boeren gedood en 9 gewond werden. Duitschland. Keizer Wilhelm bracht gisteren een lang bezoek aan graaf Sjoewalofi', oud-Russisch gezant te Berlijn en op dit oogenblik op een doorreis in de Duitsche hoofdstad. Meer dan een uur confereerden de keizer en de oud- gezarit. Sjoewalofi" vertrekt eerstdaags naar Petersburg waar hij den czaar een rapport zal aanbieden over zijn reis naar Berlijn. De Engelsche dagbladschrijvers zullen van daag, Maandag, te Bremerhaven aankomen om hun bezoek aan enkele groote Duitsche steden te brengen. Hun reis door Duitsch land zal een aaneenschakeling zijn van fees ten, banketten en ontvangsten. 46 Juni komen andere Engelsche gasten te Berlijn, n 1. een aantal burgemeesters en gemeenteraadsleden met den Londensclien lord-mayor aan het hoofd. De Engelschen zullen als gasten van het gemeentebestuur worden ontvangen. Een crediet van 40,000 mark is daarvoor aan den gemeenteraad ge vraagd. Zaterdag werd het koloniaal-proces Pöplau te Berlijn voortgezet. De staatssecretaris van koloniën Dernburg, Erzberger, von Stengel, staatssecr. van financiën waren als getuigen gedagvaard. Alleen Erzberger, het jong katho lieke Rijksdaglid, verscheen, maar hij legde zijn getuigenis niet onder eede af, omdat er verdenking op hem rust van medeplichtigheid. De twee ministers waren niet verschenen omdat hen vooraf niet was opgegeven waar van zij getuigenis moesten afleggen. Een Russisch dagbladschrijver Mac Wal lach is wegens deelname aan politieke samen spanningen uit Duitschland verbannen. naar een patient, die vijn hulp ingeroepen had. Toen het rijtuig door de stille, leege straat ging, kwamen plotseling twee jonge mannen te voorschijn en losten een groot aantal schoten op den predikant, die doode- lijk gewond uit het rijtuig stortte. De koetsier liet hem liggen, terwijl de jonge lingen de vlucht namen, en legde de zweep over de paarden. Nadat de gewonde gerui- men tijd op straat gelegen had, vonden hem eenige voorbijgangers, die hem naar een ziekenhuis brachten. De koetsier werd gear resteerd, maar van de daders van den aan slag heeft men nog geen spoor kunnen ont dekken. Vereenigde Staten. Rootde minister van buitenlandsclie zaken heeft aan den gouverneur van Cale- fornië instructies gezonden om de Japanners op afdoende wijze te beschermen en de ver plichtingen ten uitvoer te leggen die voort vloeien uit het verdrag tussehen de Vereenigde Staten en Japan. Abessynië, De Duitsche missie onder leiding van dr. von Rosen had onlangs uit naam van keizer Wilhelm den negus Menelick een automobiel aangeboden. Het voertuig bleef een jaar staan in het station Dire-Daoera, en werd naar Frankrijk vervoerd, waar Menelick het van de hand deed. De negus wilde intusschen keizer Wilhelm bedanken voor zijn geschenk en zond hem twee leeuwen en een rhinoceros Keizer Wilhelm zal echter de transport kosten van Dire Daoera naar Berlijn moeten betalen en dat kost hem dan de kleinigheid van 42,500 mark. Uit de Pers, Rusland. Goerko, de diefachtige adjunct-minister, heeft het Doemalid Roditsjef tot een duel uitgedaagd, omdat deze in een Doema-rede de waarheid over de graanleveranties had ge zegd. Het publiek te Petersburg is op de hand van Roditsjef; men raadt hem afteduellee- ren met een geschorsten ambtenaar, die onder gerechtelijke vervolging staat. Vrijdag is het nieuwe Finsche parlement voor het eerst bijeengekomen. Men weet, dat onder de 200 leden 80 sociaal-democraten en 19 vrouwen zijn. Te Lodz heeft een moordaanslag plaats gehad op een Luthersch predikant. Deze be gaf zich eenige dagen geleden per rijtuig ren, was hij stil naar Schwarken naar den dominee gegaan. Maar Seller hield noch van door list ver kregen noch van afgedwongen vertrouwen. Zoo wachtte hij dus vol zorg af tot Mia langs dc heide zou komen. Gisterenmiddag was zij door het dorp naar het kerkhof gegaan, waar het kleine kerkje midden tussehen de graven stond nis een moeder tussehen haar kinderen. Zij liep geheel in gedachten verdiept over het voetpad, waar naast op de heuvels nog de laatste rozen bloeiden, waar vergane takken zich verweerd ter aarde hogen en langs dc muur wolkruid trolsch in dr hoog te schoot. Zoo was zo dan op dc plaats aangeland, waar toentertijd haar tranen van onwetend verdriet nederdroppclden in liet ontspruiten de gras, waar de barmhartige Samaritaan- sclio vrouw sliep, die zich in den laatsten nood vol genade over haar moeder had ont fermd. Toen had zc urenlang op hot bankje ge zeten Sodmann's Zondagspiekjo en over haar verdriet gepeinsd en, zich do vraag gc&teld, of liet. voor haar met haar dood ziek hart, niet beter was daar beneden te rusten dan hier op aarde zoo voort te leven. En toen ze thuis kwam, was ze weer voor liet raam gaan zitten, dc handen om haar knie gevouwen,, haar hoofd diep daar over gebogen, innig verlangende toch einde lijk eens in tranon te kunnen uitbarsten. Met een koortsachtigen blos op haar wan gen liep zc den geileden avond in de donkere kamer op en neer, totdat Sodrnami haar De minister van Marine aan den grond. Mand en Volk" behelst onderstaande driestar De Kamer zal nu de Marinierskwestie de volgende week behandelen. Is de bedoeling, dat men dan gelegenheid zal hebben tot grondiger behandeling, zoo kan niemand daartegen ander bezwaar heb ben dan dit, dat er onderwerpen wachten van dringender belang. Maar was werkelijk de toeleg van den voorsteller, den tijdelijken voorzitter van den Ministerraad erin te betrekken, dan zal deze verstandig doen met zich aan dien toeleg niet te storen. Hij heeft bij zijn optreden duidelijk ge zegd, wat het standpunt in dezen is van het Kabinet. Hij kan dit, zonder aan zijn waardigheid te kort te doen, slechts her halen. De Kamer moet zelf weten, wat zij in dezen als haar oordeel wil doen kennen. Slechts dan zou er voor den minister, die uit naam van het geheele Kabinet pleegt te spreken, aanleiding kunnen zijn om zich in de discussie te mengen, indien hij meenen mocht, dat het beleid van zijn collega van Marine van het door het Kabinet ingenomen standpunt verdedigbaar was. In dat geval zou een behulpzame hand voor onzen Marineministcr waarlijk niet overbodig zijn. Dat is echter moeielijk aan te nemen De heer minister van Marine zit aan den grond. Er kunnen er wel meer aan den grond komen, maar vlot te krijgen is hij niet, BINNENLAND, Hofbericht. Vrijdag 24 Juni a. s. <:al ten paleize het Loo een matinee plaats hebben. hand vatte on haar verzocht toch eens rust te nemen. Doodop was ze toen in liet kussen gezon ken on sliep don loodzwaren slaap van het Aan den haag ratelde een wagen voorbij. Dadelijk sprong Mia op en werd ze dc heide opgedreven. Voorhij den pijnboom liep ze naar Schwarken. Met zijn roodp daken cn zijn blinkende torenspitsen gaf het dorp een vriendelijken aanblik. De lindeboomen vóór de pastorie begonnen reeds geel te wor den cn liet stof van den zomer lag in dikke lagen op dim stamdc stokrozen werden zacht heen cn woer bewogen door een koeltje, toen Mia dOor liet voortuintje naar de deur ging. Voor zijn schrijftafel gezeten had Seller haar de dorpsstraat zien afkomen. Hij zelf deed haar de deur open. Toen hij in haar veranderd en door deze verandering wonder mooi geworden gezichtje keek, kwam hem iets andei's over zijn 'lippen dan: „Kom binnen!" Ze trad haastig de kamer in, waar haar kinderlijk hart altijd zulk een vrede en rust had gevonden. Ze rukte haar hoed af als werd ze door de zwaarte hiervan neergedrukt. „Heb je je door woede laten meeslcepen?" vroeg Seller, terwijl hij haar rechterhand nam. Zij knikte. „En nu?" „Ik wil" haar stem klonk gebroken „niets meer met hen te doen hebben. Ik moei hier blijven." Tan het hof. H. M. de Koningin is Zaterdagavond van 's-Gravenhage naar het Loo teruggekeerd in den koninklijken salonwagen, die deel uit maakte van den gewonen Staatsspoortrein van 7.53. Er waren veel menschcn bij 't vertrek op het perron tegenwoordig. Z. K. II. de Prins was via Amsterdam naar 't Loo teruggekeerd en nam te Amers foort in den koninklijken trein plaats. Consulaire berichten. Bij Koninklijk besluit is aan den heer F. "W. H. A. Clement, vice-consul der Neder landen te Rostock, de persoonlijke titel van consul verleend. (»Stct.") Audiënties. De gewone audiëntie van den minister van Oorlog zal op Donderdag 30 Mei eerst komende niet plaats hebben. De De Rnyterfeesten. De feestelijkheden welke tot huldiging van den grooten admiraal op 44 Juni a. s. te Den Helder zullen plaats hebben, bepalen zich in hoofdzaak tot de volgende Des morgens half acht reveille door de ge meente daarna 40 uur voormiddags muziek op het Havenplein door een muziekkorps in Oud-Hollandsche kleederdracht. Vervolgens zal ongeveer half een de landing van De Ruyter plaats hebben, waarbij een zangers koor zal zingen rllollands Glorie" van Ri chard Hol, en de stafmuziek van de marine zal spelen een marsch van den heer A. L, Hazebroek, kapelmeester van dat korps, waarin een trio voorkomt, gezongen door 400 kin deren. Na de ceremonie van de eedsaflegging van De Ruyter als opperbevelhebber der vloot, wordt de cantate gezongen, waarop de histo rische optocht plaats heeft. Des avonds zullen twee muziekkorpsen op verschillende plaatsen uitvoeringen geven terwijl het vendel alsdan evolutiën zal houden. Afgaande op de moeite en kosten, besteed aan de voorbereiding der feestelijkheden, mo gen wij het welslagen verzekerd achten. Binnenkort verschijnt de officieele feest wijzer. Er worden pogingen aangewend om extra- treinen te laten loopen. Ilij dacht aan zijn vermaning tegenover de stervende, die onbegrijpelij leerwijs op de uitvoering van haar wil had gestaan cn een diep medelijden met zooveel vernield geiuk vertoonde zich in zijn trekken. „En je man?" vroeg hij zacht. „Hij is vrij." „Gaf jij hem die vrijheid of hij jou?" „Ik hem fluisterde zij. Met moeite kon ze zich slechts meer goed houden. Hij nam haar in zijn armen. „Terwille van jc moeder?" Zij schudde liet hoofd, liet sneed haar weer door de zich Hij vroog niets meer. Toen pakte zij zijn handen en vlijde haar hoofd legon zijn schouder. „In dc dorpen hier is genoeg ellende. Ik wil helpen en ver zorgen zoo veel ik kan. En verder wil ik niets meer." „Ellende maakt niet vroolijk zei hij. „Maar stilfluisterde zij. Zijn hart, dat eons zoo vol hoop voor het geluk van zijn zoon had geslagen, opende zich voor deze stomme bede. „Zoo zij liet.! Als het slechts was, dat je het leed van anderen zagWant wat ons zelf wordt op gelegd, dat vergrooten wij zoo graag, cn wij onderschatten, wat andoren ondervinden." Hij leidde liaar naar dezelfde stoel, waarop Richard von Mer&lnich gezeten had toen liij kwam infonnecren. naar zijn verdwenen zus ter Marianne, en hij ging zelf tegenover haar zitten. fWordt vervolgd.) SCHIEDAMSCHE COURANT.

Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 1