61"* Jaargang. No. 12401 Een Kind van de Heide. BUITENLAND. BINNENLAND, Deze courant verschijnt d a ge 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: \oor Seliiodameri Vlaardingen fl. 1.25 Francs per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dageljjks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een nur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven.) Prijs der Advertentiën: Van 16 regels 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordcelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, hij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. T m f f voor de Eedactie No. 123. Interc. Telefoon j TOor do Admin}stratio No. 103. Schiedam, 3 Juni 1907. FRANKRIJK. De staking der, matrozen en offici. ren der handelsvloot heeft zich Zaterdag Mige- oreid en is thans vrijwel algemee.i. Uit Larochelle, Brest, Boulogne, St. Nazaire, Bor deaux zyn Zaterdag geen schepen vertrokken. Het ss. «Rijndam van de Holland—Ame- rika-lijn Zaterdag uit Rotterdam vertrokken met bestemming naar New-Yorkzal te Boulogne sur mer honderden Fransche pas sagiers aan boord nemen, die wegens de staking daar zijn achtergebleven. De Trans atlantische stoomvaartmij heeft een contract met de Duitsche stoomvaartmij de Ham burg— Amerika-lijn afgesloten om de pas sagiers van eerstgenoemde maatschappij naar de Vereenigde Staten over te brengen. Een stoomschip van de HamburgAmerika-lijn wordt vandaag te HAvre verwacht om de ook daar achtergebleven talrijke passagiers in te schepen. Andere schepen van buitenland- sche maatschappijen zullen volgen. De staking der sinscrits maritimes" heeft zooals men weet een politiek doel, nl.omte protesteeren tegen de pensioenwet-Thomson, die aan de bemanning te lage pensioenen naar hun zin toekent. De regeering is van plan krachtig weer stand te bieden. De pakketboot «Isly", die rijks werklieden van Marseille naar Bizerta (Tunis) moest overbrengen, kon Zaterdag niet vertrekken, omdat de officieren dienst weigerden. De Transatlantische stoomvaartmij. heeft hare kapiteins op de groote vaart, die aan de staking deelnemen, ontslagen. Tegen de sta kende officieren zijn aanklachten ingediend op het marine-bureau. De postdienst NiceCorsika wordt onder houden door torpedobooten. Te Nhnes had gisteren weder een groote betooging van arbeiders in de wijngaarden plaats. Uit de departementen Midi en Var waren duizenden betoogers samengestroomd. Er was, zooals te begrijpen, geen onderdak voor zoovelen en duizenden brachten dan ook den nacht in tuinen en parken door. Zondag morgen vroeg heerschte reeds een levendige drukte in de stad. Aan deze 5de betooging van wijnbouwers hebben, naar schatting 3 maal honderd duizend mensehen dcelgeno men, onder wie vele vrouwen. In de geheele stad en zelfs van enkele ker ken had men de vlag uitgestoken. Marcelin Albert, de organisator van de betooging, die in een auto reed, werd begroet met kreten als: sieve de bevrijder!" De optocht der honderdduizenden begon 's middags om 1 uur, de stoet was 2 KM. lang Op liet plein der Republiek hield de burgemeester dr. Cr-ouzet een redevoering. Hij zei dat de wijnbouwers een grootsche en vredelievende betooging Helden om hun rechten op het leven op te eischen «Wij verwachten van de overheid maatregelen van rechtvaardige schadeloos stelling", besloot hij. Marcelin Albert zeide«Het uitgehongerde volk uit het zuiden staat op om aan zijn kameraden in Frankrijk zijn ellende bekend te maken. Indien zijn stem niet gehoord wordt, zullen de wanhopigeu nog andere middelen te baat nemen om recht te krijgen." 300 wijnbouwers uit Perpignan wilden gratis naar Nimes reizen: zij forceerden s nachts de deur van het station en kropen in een trein. Zij werden door de gendarmen verwijderd. De zesde en laatste betooging zal aanspan den Zondag te Montpellier worden gehouden. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Engeland. Joe Chamberlain is van zijn verblijf aan de Riviera, Zaterdag te Londen teruggekeerd. Hij moet bijna geheel hersteld zijn en bin nenkort zijn zetel in het Parlement gaan in nemen. Duitschland. De Engelsche journalisten zetten hun reis voort door Duitschland. Zaterdag waren zij op bezoek bij Koning Frederik August van Saksen, die zijn bevrediging te kennen gaf over de komst van de Engelsche gasten te Dresden. De verkiezingen voor den Beierschen land dag, voor het eerst onder het reehtstreeksche algerneene kiesrecht, hebben aan de libera len 2 nieuwe zetels en aan de socialisten 8 nieuwe zetels gebracht. Yan de 163 afge vaardigden (vroeger 158) zijn 99 Centrums leden (vroeger 103)25 liberalen (vroeger 23)Vrijzinnige vereen. 19 (20)sociaal democraten 20 (12). Portugal. De president van het kabinet, Franco, heeft gisteren in de liberale club te Lissabon op helderingen gegeven over de crisis. Hij be weerde tegenover hen die protesteeren tegen dc Kamerontbinding, dat deze noodig was terwille van de openbare orde. Franco zei getrouw te zullen blijven aan het liberale program Zoo dra alle partijen zich weer bewust zijn van baar plichten, dan zal het parlement weer geopend kunnen worden. 7 maanden heeft Franco getracht met het parlement te regee- ren eu is evenals het vorig kabinet daarin niet geslaagd. Do financieele toestand van het kabinet is gunstig en het besteedde 5330 conto's de reis minder dan het vorig kabinet in een zelfde tijdsverloop. Franco's dictatuur is dus jgoed- koop in 't gebruik". Roman naar het Duitsch van SEORG- HARD WIG (Emmy Koeppel). 56) De opmerking, welke zijn moeder met r, iin- acbiing had uitgestooten, had in horinnc ing de opmerking, die zijn moedor toonier- ten opzichte van Willy Seller had ge- maakt, zich diep genoeg in Mer&baclr's hart gegrift, om daarin voort te wroeten en verder te gisten. Ilij kende den advocaat ni«t. Miu had zijn' naam wel nu en dan gc- noemd. maar niets was hem zoo onvorschil- 2 geweest als deze man. Nti verscheen hij hem plotseling in een ander licht, in een ander verband met Mia aan wier betoovering hij zich onmogelijk z«u hebben kunnen onttrekken. En hoe gemakkelijk zou in den opgcwoel- etl bodem van haar hart, ook een nieuw "(aadkorreltjo voor haar gevoel kunnen wor- aen geplant, dat dan zooveel te sneller en weelderiger zou gaan bloeienMisschien had zaadkorreltje reeds wortel geschoten, toon ;la zija toenadering met stroeve koelheid wees. Dit idee riep in Mersbach een nooit ge tónde jaloerschheid wakker. Machteloos ®oest hij het aanzien dat een vreemde man H hart van. zijn vrouw trachtte te winnen '6 gedachte sloop als gift 'door zijn bloed. Hot was een ellendige nacht, dien hij Mar doorbracht. ■oen den volgenden middag de in diepe Rusland. De czaar heeft Zaterdagavond opPelerhof den Rijksdoema-voorzitter Golowin, in audi ëntie ontvangen. Na hem maakten een 30-tal rechtsche Doemaleden hun opwachting bij den vorst. Onder hen waren de bisschoppen Eulogius en Plato, alsmede graaf Bobrinski en Poerisjkewitsj leiders van den «bond der ware Russen." Poerisjkewitsj drong er bij den czaar op aan de Doema te ontbinden; de keizer zon daarop geantwoord hebben dat hij zelf wel wist wat hem te doen stond. De Petersburgsche rechter EssejefT werd gisteren in de hoofdstad vermoord door een arbeider. De dader werd gepakt. Te Sossnowka doodde een werkman een ingenieur. Nabij een politiepost in de Rijtuigstraat te Petersburg ontplofte Zaterdagnacht een bom, zonder slachtoffers te maken. Graaf Kayserling werd Zaterdag op zijn landgoed op de grens van Kovno en Koerland, door een boer doodgeschoten. Te Riga zijn tengevolge van gepleegde moorden en plunderingen 42 personen in hechtenis genomen. Te Lodt werden 13 per sonen gearresteerd in een café, waar een mand met revolvers en bommen was ontdekt In de provincies Kherson, Orel en Poltawa zijn agrarische onlusten aan den gang. De huizen der grondbezitters worden in brand gestoken. Zaterdag zijn te Petersburg 2 ingenieurs door onbekenden doodgeschoten. Een jonge man schoot Vrijdag den rector van het semi narie te Pensa dood. Marokko. In den Franschen ministerraad is voor lezing gedaan van een telegram van den gezant te Tanger, Regnault, waaruit blijkt, dat het onderhoud van den Franschen ver tegenwoordiger in Marokko met don ver tegenwoordiger van den Maghzen, over de ten uitvoerlegging der toegezegde maatregelen met betrekking tot den moord op dr. Mau- champ, bevredigend was. Z u i d-A f r i k a. Minister Botha, die Zaterdag te Pretoria aankwam ontving een deputatie van stakers en deelde deze mede, dat er twee commis sies waren benoemd om een onderzoek in zake de staking in te stellen en dat de regee ring gevolg zou geven aan de voorstellen, die deze commissies in hare rapporten zou den doen. Een scheidsgerecht-ontwerp acht te hij van geen nut, tenzij de maatschappijen verklaarden zich aan de beslissing daarvan te zullen onderwerpen. China. Yan de onlusten in Zuid-China wordt ge meld dat er tusschen Amoy en Swatow een gevecht plaats had tusschen keizerlijke troe pen en opstandelingen, waarbjj 700 man vielen. De opstandelingen ruimden het veld, men verwacht echter dat zij den aanval zul len hervatten zoodra de troepen vertrokken zullen zijn. Do opstandelingen zijn goed geor ganiseerd, maar slecht gewapend, er wordt niet geplunderd en buitenlanders worden niet lastig gevallen. De opstand is ontstaan uit ontevredenheid, omdat er door de overheid geen rijstmeel was verstrekt in de door hon gersnood geteisterde districten. De opstand is overgeslagen naar Cheangchew, op 30 K.M. afstand van Amoy, en de inwoners vluchten binnen de muren der stad. Britseh-Indië. Te Bombay is het proces tegen de leiders van den opstand begonnen. De «Pioneer" te Allahabad publiceert de maatregelen, die in het belang van de orde zijn genomen. De civiele en militaire autoriteiten in de ge troffen districten hebben versterking gekre gen en zoo dit niet voldoende blijkt, zullen stoombooten de rivieren afpatrouiïleeren, ter bescherming van den handel. Verder vraagt de regeering den Kamers van Arbeid haar dadelijk bericht te zerden, wanneer wan ordelijkheden plaats hebben. Hofbericht, Gedurende de maand Juni wordt ten Pa- leize Het Loo dienst gedaan door Harer Majesteits kamerheer jhr. Van den Bosch adjudant luitenant-kolonel graaf Schimmel- penninck ordonnans-officier, baron van Har- denbroek van Boekhorst en luit. ter zee le kl. baron van Asbeck, adjudant van Z. K. II. den Prins. Baron De Vos van Steenwijk, referendaris van het Kabinet der Koningin, zal gedurende de maand Juni ten Paleize Het Loo dienst doen. Van het hof. De jonge prinses Reuss VII bracht Zater dagmiddag een bezoek aan Haarlem, verge zeld door een tweede dame en een heer van het gevolg van II. M. de Koningin-Moeder. De lunch werd gebruikt in hotel Funckler en per gewoon huurrijtu'g werd toen een toer gemaakt en o. m. Teyler's museum be zocht. Corps diplomatique. De gezant van de Argentijnsche Republiek bij de hoven van België en Nederland, de heer Wilde, en de secretaris van legatie van de Argentijnsche republiek de heer de Oliveira Cézav, zijn te 's-Gravenhage In het Iiotel des Indes aangekomen. Personalia. Bij Kon. besl. is: lo. aan den vice-admiraal II. F. Kouwen- burg, op zijn verzoek, met 17 dezer, ontslag uit den zeedienst verleend, onder teekening van pensioen en het bedrag van. het pen sioen bepaald op 4125 's jaars; 2o. aan genoemden vlagofficier Hr. Ms. dank betuigd voor de vele goedo en gewich tige diensten, door hem aan den lande be wezen. Vorstelijke reizigers. De koning en koningin van Denemarken zullen Vrijdag 7 Juni om vqf uur des mid dags per extra-trein te Vlissingen aankomen en dan met het Kon. Engelsch jacht «Vic toria and Albert" de reis naar Engeland voortzetten. rouw gekiende barones op haar zoon wachtte om naar de slotkerk tc rijden, schrok zij van zijn bleek gelaat en den vreemden glans in zijn oogen. Van alle torenklokken der kerken van de residentie werd luid verkondigd, dat bet uur was gekomen, dat een lid van hel, regeerende huis zou worden bijgezet. Dit lid was reeds bij het leven zoo goed als vergeten geweest en kwam door zijn dood eerst weer ter sprake. Plotseling was de catastrophe op het oude siot ingetreden en Klceschen was bijna ge dood door schrik. De waskaarsen, waarvan het zachte licht zoo vreedzaam als altijd op het plekje bij het haardvuur viel en do ge zichten der drie oude dames verlichtte, toon den door niets, dat langzaam eu met uitge strekte hand een donkere gestalte over clen kamevdrempel trad en op de oude hoogheid toeliep, om haar hart te doen stilstaan. De ouderweteche klok tikte rustig voort, en de breinaalden tikten om het hardst voor het vervaardigen van kerstgeschenken voor arme kinderen toen, plotseling in een reeds begonnen zin, zuchtte de oude prinses diep als of haar iets drukte en zij liet het breiwerk uit de handen vallen. De voorlezeres bukte zich zoo snel moge lijk toen was het reeds afgcioopcn. Klceschen viel in onmacht, toen ze de cloodc oogen van haar gebiedster en vriendin op zich zag gericht. Daarna zat ze urenlang, in een zwarte krippen muts en zwarte wol len handschoenen, gewikkeld in een groote zwarte doek naast het lijk en weende bitter, Nu stond de met zilver beslagen eikenhou ten doodkist, waarover liet met kronen be stik te fluweelen pivrperkleed lag, op de kata falk voor liet altaar bloomenbcrgen aan alle kanton. Rechts eeri kussen met do orden der prinses, links handschoenen cn waaiers. Waskaarsen in reusachtige candelabres- wier pen lnm geel licht over de majesteit van den dood. Aan den kant van het altaar stonden stoe len voor de hoogheden cn liet bevoorrechte gevolg, daaronder de langzaam voortgaande Klceschen, die een bloedverwante de arm bood en ze voorzichtig naar haar plaats ge leidde, waar zo ditmaal geen voorwerp van snot, maar van oprechte deelname was. Ook mevrouw von Mersbach hohoorde tot deze be voorrechten, die een plaats mochten inne men, terwijl de ritmeester niet ver van den kansel plaats nam. In de stampvolle kerk werd geen geluid gehoord, toen liet orgel met zachte tonen in stemde. Voorgegaan door den hofmaarschalk, ont vangen en begeleid door de geestelijkheid betraden de hoogheden het Godshuis. Achter het hertogelijk paar liepen de erfprins en de erfprinses, Alexandra Louise statig en slank, zwaar gesluierd liep zij do middelgang door, hel onware cn gemaakte van dezen romvdiens' met bitter sarcasme voelend. ,,IIoe zacht ze rusten, alle dio zaligen - Dit troostbod werd bi zonder mooi door het koor gezongen. Alexandra Louise deed het pijn. Het gpheele leven maakte haar weemoe dig, nu het op een valschen toon was ge stemd was het niet meer harmonisch te ma ken. De mooie woorden van den hofprediker, Provinciale Sfaten-verktezing, Nadat de heer A. P. J. Aarse voor de can- didatuur had bedankt, hebben de Christen democraten besloten aan de verkiezing voor de Provinciale Staten te Scheveningen met geen eigen candidaat deel te nemen. Vrijzinnige Partijdag. De zaal van Do Doelen to Gorinchem was Zaterdag geheel gevuld. Daar werden opgemerkt de Kamerleden Plate, Lieftinck, mr. Limburg en Piersondeze laatste, de afgevaardigde van Gorinchem met den voorzitter en de beido andere sprekera voor deze samenkomst, plaats nam op het, platform. In zijn openingswoord constateerde de heer Goeman Borgesius met voldoening de groote opkomst, bewijzende, dal de be doeling van hel Centraal Comité volkomen begrepen was en tevens dat ook de belang rijkheid der aanstaande verkiezingen in de kringen der Zuid-llollandsoho vrijzinnigen ten volle wordt begrepen. Van do hoeren Roodhuyzen. Drucker, r.Isscl de Schepper en Schim van der Loeff waren kennisgevingen van verhindering in gekomen. Medegedeeld werd, dat na shil ling van de vergadering de afgevaardigden do.i verschillende kie.-wroenigingen in de gelegenheid zouden worden gestold met het Cer.trmd-Comité ie confereeren. Onder applaus nam toen dc eerste spre ker, mr. M. Tydemnn Jr., plaats in het spreekgestoelte. Deze verheugde zich over het welslagen van deze samenkomst, vooral waar de libe rale landdagen uog tot de zeldzaamheden be boeren maar nood leert bidden. Daarna zette spr, uitvoerig uiteen de bc- tockcnis en het belang van den a.s. verkie zingsstrijd, vooral van groote beteekenis i« de provincie Zuid-Holland. Willen wij het liberale beginsel in het Staatsbeleid werkelijk tot zijnrecht laten komen, dan moet ieder, die in 1905 heeft mode gewerkt om liet toenmalig bewind te laten vallen, ook nu medewerken tot een omzetting der meerderheid van de Provin ciale Staten, het kiescollege voor de Eerste Kamer. Is er in de politieke constellatie zoodanige wijziging gekomen, om ons aanleiding te geven een andere houding aan te nemen? Of is de reden vervallen die in 1905 be stond om den strijd aan te binden, die toen mot inspanning van alle krachten en met, aanvankelijk succes gestreden is? En het antwoordt van spr. luidt ontken nend. Over de anti-these zegt spr. Er zijn twee godsdienstig-politieke anti thesen: een die men de gemoedelijke of de „onschuldige" zou kunnen noemen, de an dere, die men als de „politieke" of „machts antithese" moet karakterisceren. Niet de eerste wordt door de vrijzinnigen bestreden maar wel de tweede. Willen wij, aldus spr., ons volk niet voe ren in de omarming der kerk, die ons vrij die met moeite de goede eigenschappen der gestorvene in zijn toespraak prees, maakten haar weerspannig. Zij had nooit veel van de hoogheid gehouden en betreurde haar dood niet. Veel te trotsch om dit zich zelf en anderen te huichelen, bekeek ze de rijk ver sierde doodkist van de altijd uiterst zuinige prinses mot een ironisch lachje. Op deze zelfde plaats zou eenmaal ook voor haar de graftombe worden opgericht. Wat die man daar in zijn wijde toga wel durfde te beweren over haar geluk, over haar onmisbaarheid, over alles, wat niet waar was, nooit waar was geweest belmive in een uur, dat voorbij vloog ais een wolk in. den storm Toen zij uit deze gedachten opschrok cn ze opkeek naar de plaats waar het waskaar- ren licht zich in het eikenhout van den kansel weerspiegelde, ontmoette haar blik dien van Mersbach. Toen kwam een koortsrilling over haar. Ilij zag haar oogen onder den dichten sluier flikkeren en oen vree,«olijke schrik voer hem door zijn met jaloerschheid en verlangen ver vuld hart. Hot scheen hem een droom toe, dat deze koninklijke vrouw hem had opgericht, dat zij liet levensgeluk in zijn armen, in zijn kussen had gevonden. Een droom - een sprookje Waar was dit alles gebleven? Nu werd zij, die voor de wereld reeds zoo good als begraven was geweest, werkelijk begraven. Het hertogelijk paar daalde cenige oogenblikken n.ee naai' beneden. Buiten kwam er een rossige gloed aan den homo!. Na het klinken en luiden der klok ken heerschte nu plechtige stilte onder de wachtende menigte vóór het kerkportaal. Dc hertogin steeg in het eerste rijtuig, nadat ze Klceschen in dc kerk op heide wangen had gekust. De erfprins Ludwig August trad met zijn gemalin aan den arm naar buiten. Er ontstond een kort oponthoud, daar een der paarden der erfprinselijkc equipage on rustig was geworden. Vluchtig rondkijkend, ontdekte Ludwig August den ritmeester Von Mersbach, die naast de barones de trap afdaalde. Hij groette hem zeer genadig met het verzoek nader te komen. Achter den rouwsluier bleven twee don kore oogen met diepe aandoening naar den grond gericht, terwijl de erfprins zijn vroe- geren adjudant hartelijk de hand reikte en haastig, zooals hij altijd deed, een paar vra gen tot hem richtte. Dc lijfjager meldde dat hot rijtuig vcor het vertrek gereed stond. „Hoor eens Mersbach," zei dc erfprins, toen Alexandra Louise haastig met haar hoofd knikte, terwijl ze het opgewonden kloppen van haar hart slechts met moeite kon onderdrukken. „Als je tijd hebt kom dan morgenvoormiddag even aan„ik zou graag wat over de manoeuvres hooren." „Tot uw dienst, hoogheid „Nu tot weerziens!" Achter het venster boog zich even het gesluierde gelaat naar voren toen rolde hot rijtuig in vliegende vaart weg. (Wordt vervolgd,)

Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 1