J Kunst en Wetenschap. STADSNIEUWS. Rechtzaken. over doen te beoordeelen staat." wat hun in deze te (sliet Volk/') De vrijz.-dem. kiesvereeniging te Rotter dam heeft besloten bij de a.s. herstemming voor de Staten-vevkiezmg te steunen in dis trict II mr. S. J. L. van Aaltenm district III C. H. v. Dam in district IV J. v. Stolk in district V mr. A. R. Zimmerman, die ook reeds bij de eerste stemming cundidaat waren gesteld. Voorts werd het volgende besluit genomen Overwegende voorts dat bij de herstem ming voor een lid der provinciale Staten in district I op 21 Juni a.s. te kiezen is tus- schen een candidaat der rechterzijde en een sociaal-democratischen candidaat Overwegende dat, al staan beide candida- ten in beginsel tegenover de vrijzinnigen, de strijd bij de Statenverkiezingen in dit jaar in hoofdzaak gericht is tegen de rechterzijde en hieruit voortvloeit, dat ook bij de her stemmingen gezorgd moet worden dat de rechtsche meerderheid in de Staten van ZuiU-Holland zoo klein mogelijk worde Besluit bij de herstemming in district I ten krachtigste te steunen de candidatuur van H. Spiekman. Naar aanleiding van het bericht in zake het niet deelnemen van onderofficieren der pontonniers aan de verkiezingen, daar zij te laat van de oefening tehuis kwamen, ver zoeken eenige onderofficieren het »Hdbld." mede te deelen, dat zij er verre van zijn, aan politieke bedoelingen bij hun chefs te denken. Van andere zijde wordt gemeld, dat de chef der oefening meende, dat de manschap pen tijdig te Dordrecht terug zouden zijn, doch dat zij door onvoorziene omstandigheden werden opgehouden. Personalia. Sedert eenigen tijd bevindt zich met verlof te 's-Gravenhage de heer G. D. Advocaat, consul-generaal der Nederlanden te Shanghai voor midden-China. De president van de Vredesconferentie, ambassadeur Nelidow, is voornemens een groote avondpartij te geven ia het. Hotel den Ouden Doelen. Do vaststelling van den da tum hangt echter samen met de komst van mevrouw Nelidow, die in den loop de/er week te "s Gravenhage verwacht wordt. Behalve de reeds vermelde gastmaaltijden zijn nog deze week diners ter eere van ge delegeerden ter Vredesconferentie bij den gezant van het Duitsehe keizerrijk en bij dien van Italië. De Britsche gezant bood Zaterdag zijn medeafgevaardigden een vervvelkomingsmaal in de legatie aan. Voor leden van de Vredesconferentie viel or ook heden nog niet veel te verhandelen en de uffievaanlisïden maken van den lam w nog gelaten vrijen tijd gebruik tot hot wedcr- zijdsch brengen van bezoeken en het bezien van stadsmerkuaardigheden, ten einde zich te onéntcoren in de twee maanden dat hun aanwezigheid in de residentie zal gsöiseht worden. Want men rekent erop, dat de con ferentie niet vóór 15 Augustus zal uiteen gaan. lntusschon heeft do voorzitter de heer Nelidow heden zijn besprekingen in verband met de voorbereiding der regeling van de werkzaamheden der groote vergadering voort gezet, in overleg met de hoeren do Beau fort, do Martens en in tegenwoordigheid van de hoeren Doude van Troostwijk secretaris- eeneraal en van Brozor, adjunct secretaris generaal. Bij het bureau van de Vredesconferem zijn door den secretaris-generaal werkzaam gesteld als adjunct-secretarissen de heeren F. Donker Curtius, jhr. C. de Jonge, jhr. G. van Tets, jhr. O, van Svvinderen, allen wonende te 's-Gravenhage. men nog gebruik kunnen maken van 'de in garnizoenen dienstdoende mariniers. Tegen het corps mariniers als aanhangsel van de marine bestond hij velen voortdu rend ernst bedenking, zxx> herinnert de Dr. Kujper. Men deelt aan de Bakkersbondscourant mede, dat dr. Kuyper vermoedelijk op het nationaal congres tot afschaffing van den nachtarbeid in het bakkersbedrijf een rede zal houden. Baron Tan Heemstra. Uit zeer vertrouwbare bron wordt meege deeld dat het alom verspreide bericht, dat Baron van Heemstra een militaire wacht zou geweigerd hebben, bezijden de waarheid is. De gouverneur van Smyrna heeft het gerucht verspreid, dat hem 10 h 15 man tot zijn beveiliging waren aangeboden en dat hij daarvoor bedankt had, en zelfs het wachthuis dat op zijn landgoed stond, had afgebro ken. Hij heeft nooit een wachthuis op zijn grond gehad. Even buiten de grenzen van zijn bezitting staat een wachthuis, dat nooit wordt gebruikt. Toen hij Oghlan-Anasin gekocht had, heeft het gouvernement hem gevraagd of hij voor zijn rekening een wachthuis en een stal wilde laten bouwen, en dat hij dan twee of drie soldaten ter bewaking kon krijgen. Dat voorstel heeft hij niet aangenomen, om dat twee of drie man geheel nutteloos zou den wezen op de groote uitgestrektheid en tegenover een bende bandieten. Yredesconterentie. Het aantal voorstellen dat door gedele geerden ter Vredesconferentie over de aan hangig gemaakte onderwerpen en vraagpunten is of nog zal worden ingediend, moet zéér groot zijn. Zij worden, zoodra de com missies gevormd zijn, aan deze verzonden. Volgens de loopende geruchten zou de strooming vóór de openbaarheid der beraad slagingen, en mitsdien vóór de toelating der binnen- en buitenlandsche persvertegenwoor digers, niet gunsjig zijn. Omtrent de houding door de Nederlandsche gedelegeerden ter Vredesconferentie aan te nemen, wordt vernomen, dat de Nederland sche delegatie omtrent de verschillende aan de orde te stellen punten een zeer besliste meening heeft en deze dan ook zal uiten, ■waar zulks noodig is, doch dat zij in het belang van het welslagen der conferentie deze meening niet op den voorgrond zal stellen, noch trachten naar gemeen overleg Donderdag is er diner bij den Belgischen gezant en Zaterdag bij den gezant van Roemenië. Donderdagavond zal de Haagsche Jour nalistenvereniging receptie houden in het Restaurant de Twee Steden in Den Haag. waartoe uitgenoodigd zijn de autoriteiten, die de ontvangst der buitenlandsche pers steunden In verband met de Vredesconferentie geelt de oud-minister van buitenlandsche zaken baron Melvil van Lijnden, een soiree ten zijr.ent. op 25 Juni a.s, Op 4 eertigde hof, de Tndes. Juli a.s. geeft de gezant der Yer- Staten van Noord-Amerika bij ons heer Hill, een feest in Ilotel des In Hotel des Indes is aangekomen de heer Pain, president van de Peace Ligue in Amerika. De heer Naby Bey, een der gedelegeerden van Turkije ter Vredesconferentie, heeft zijn intrek genomen in Hotel de Twee Steden De mededeeling in buitenlandsche dagbla den, dat de nunciatuur te 's-Gravenhage tij den.» de Vredesconferentie niet bezet zou zijn, wordt gelogenstraft door het feit dat Memorie van Antwoord Naar aanleiding van de opmerkingen in het voorloopig verslag nopens do aanneming van jong volk hij de verschillende opleidin gen, deelt dc Minister mede, dat de aanne ming thans is opengesteld voor onbevaren jongelingen van 19 cn 20 jaar als matroos 3e klasse met een dienstverband van 0 jaar, terwijl, 10, 17 en van 8 jaar evenals tot dusver, jongelieden van IS jaar met een dienstverband als lichtmatroos kunnen in dienst treden. Naar gelang der resultaten, welke deze maatregelen opleveren, ligt hot in het voornemen van den Minister tot beperking der aanneming van jongens over te gaaa. Nog wijst hij er op, dat gelegenheid be staat om tijdens de opleiding don dienst te verlaten, met geen andere beperking dan voor zoover die noodig is gebleken om het toegeven aan ondoordachte en overijlde ver zoeken te ontgaan, zoodat de vrees, dat het welzijn, van een geheel inenschenicven aan de belangen van den dienst zouden worden ten offer gebracht, niet behoeft te bestaan. Wapen van Noord-Holland. Men zal zich herinneren dat men in de Staten van Noord-Holland het er lang niet over eens was of dat lichaam het recht had over te gaan tot wijziging van het wapen der provincie, zonder vooraf daarin de regee 1 'ng te kennen. Die quaestie is nu opgelost, i >nr H. M. de Koningin Het door de meer derheid genomen besluit heeft goedgekeurd. Wij geven 'dit schrijven ter overdenking. Do organisatie van Voorst verdient navol- ging. Men schrikt d.utr niet op, wanneer een verkiezing voor dc deur staat, doch is het goheelc jaar door wakker. Komt een af tredend lid uit een vertegen woordi gen d lichaam te overlijden; verhuist er een; over valt oen Kamerontbinding men staat in Voorst gereed voor den strijd. In Januari en Februari worden do „reeruten" aangebracht, zoodat in dc zomermaanden den tiid der gewone verkiezingen eon goed georgani seerd, n(geëxerceerd leger'5 klaar staat. Na tuurlijk zijn do resultaten, die men in Voorst aan de/e organisatie dankt, niet in één jaar verkregen. Tlot ging geleidelijk, tot de over winning kon worden bevochten. En nu merkt men, "dat al het werk zijn nut heeft gehad. Welk een voldoening Als niets tusschenbeidc komt, zullen, over twee jaren nieuwe Tweede Kamerverkiezin gen. moeten worden gehoudenZou het dan niet kunnen blijken, dat de organisatie van Voorst navolging heeft gevonden? Er is nu nog twee jaar tijd Gemeenteraadsverkiezing. Men schrijft ons uit den Haag. De Bouwkundige Yereeniging ïOmlerne- ming en Vrijheid" heeft besloten zelfstandig mee te werken bij de aanstaande gemeente- aadsverkiezing en als candidaat gesteld de heer J C. Picéni, bouwkundige alhie, die de candidatuur heeft aangenomen. Vredesbeweging. Gisteravond om acht uur ontving in een der ruime zalen van Ilotel Wiftebrug de Nationale Vrouwenraad van Nederland de afgevaardigden van de andere bij den Inter national Council of Women aangesloten hon den. welke gekomen waren om het adres aan te bieden, dut inderdaad gisteren namens den International Council aan den president iler Vredesconferentie werd overhandigd, die beloofde hot aan de vergadering te zullen oorlozen. Mej. E. Boeide sprak een woord van wel kom. Na de toespraak van mej. Boeide verd een telegram van sympathie en groet voorge lezen, afgezonden door mevrouw Aberdeen. Mevrouw Stritt beantwoordde het welkom van mej. Roeide, daarbij de woorden van Nietzckc aanhalende, dat vrouwen die zich niet de vrouwenbeweging inlaten, „Frauen, die schleeht weggekomen sind°' zouden zijn. Had Mictzeke langer geleefd, hij zou van zijn dwaling zijn teruggekomen, aldus me vrouw Stritt, immers iemand heeft het over al zoo goed en prezierig als juist de Frauen- echtle/.ingen, dit getuige aisnu deze mooie ontvangst door de Nederlandsche vrouwen. Een niet lange, maar warme toespraak van mevrouw Vou Suttncr volgde. Ook andere dames voerden daarna nog het woord. Vreemde Oosterlingen in de koloniën. In zake de herziening van de vigeerende bepalingen op de toelating, het verblijf en de beweging varl de vreemde Oosterlingen in Nederlandsch-Indië waaromtrent sedert gemimen tijd tusschen de Indische regeemg en het opperbestuur van gedachten werd ge wisseld is men thans tot een beslissing gekomen. Teneinde de herziening in den voorgenomen zin zoo spoedig mogelijk tot stand te brengen is de Oost-Indische hoofd ambtenaar, mot verlof, A. A, de Jongh, laatstelijk hoofdinspecteur der opiumregie in Nederlnnd.'ch-Indië, bij het departement van koloniën te werk gesteld, met opdracht om de noodige uitvoeringsmaatregelen voor te bereiden en tc formuleeren. Commentaar overbodig. Men zal zich herinneren, dat wij, vóór de verkiezingen, niet eens, maar meermalen moesten waarschuwen tegen de verkeerde, vooral door bladen der rechterzijde gevoede, voorstelling, alsof het bij deze verkiezing eigenlijk erom was tc doen, voor het tegen woordig Kabinet een ander te verkrijgen. Ook „De Standaard" vonden wij toen aan die zij. Na de verkiezing hield het geroep, om een ander Kabinet aan. Als er iets uit do verkiezing was duidelijk geworden, dan was het wel dit, dat de kiezers naar een. nieuw christelijk Kabinet snakten. „Straks" zou het dan ook komen, juichte nog Zaterdag avond „Het Centrum". .Tegelijk is er echter één, doodnuch- ter, aan het vertellen, dat zoo iets, „een ern stige politieke fout" zoude zijn. „Zulk een toegeven aan een avercchtscli advies zou toch niet anders tot uitgangspunt hebben dan de geheele onjuiste voorstelling, alsof de politieke constellatie bepaald wordt door de Eerste Kamer. „En dit juist kan nooit, en mag nooit." En die één is „De Standaard". Is commentaar noodig? („N. R. C.") Hoe men «'e goegemeente yoorlicht. De «Standaard" schrijft Het arbeidscontract is van mr. Loeff, en niet van mr. van Kaalte, en van rechts vond het krachtdadigen steun." Wij meenden tot nu toe. merkt de N. R. Ct." op, dat liet arbeidscontract was van mr. Druckerdat het door mr. Cort van der Linden werd ingediend, door mr. Loeff overgenomen en ten slotte door mr, Van Raalte verdedigd. Ook dachten wij ons te herinneren, dat mr. de Savornin Lohrnan het ontwerp nog al had bestreden. Vergissen wij ons, of Hebben wij te den ken, dat als «De Standaard" aan het ge- schiedschrijven gaat Wet op koopvaardijschepen en. voor de visscherij. Naar de Avp. verneemt, heeft de minister van justitie aan prof. Molengraaf te Utrecht opgedragen een ontwerp gereed te maken vo >r een herziening van de wet op koopvaar dijschepen en voor de visscherij. Prof, Molen graaf heeft deze opdracht aanvaard. Giovannini, zaakgelastigde a. i. van Paus, te 5s-Gravenhage is gebleven en gich nog in de residentie bevindt. mgr. den Opheffing Tan het corps mariniers. In de Mem. van Antw. op het afdeelings- verslag nopens het wetsvoorstel tot verminde ring van de Marinebegrooting voor 1907 wegens de ophefiing van het corps mariniers verklaart de Minister van Marine, dat hij, na zijn voorstel tot reorganisatie van liet corps te hebben zien verworpen, er dc voor keur aan heeft gegeven, niet van een hervor ming. door hem dringend noo'dig geoordeeld, geheel af te zien, doch tc zoeken naar een weg, waarlangs ten minste een deel der be zwaren, in de Kamer tegen het oorspronke lijke voorste! gerezen, konden worden ont gaan. Zekerheid (die sommigen wilden), dat de opheffing van het corps geen nadeeligen invloed zou oefenen op het totaal van de sterkte der zeemacht, kan Z.Exc. niet ge ven, vooral niet omdat nu nog de gelegen heid tot dienstneming als marinier bestaat en buitendien omdat bij vrijwillige dienstne ming niets omtrent de toekomst zeker is, maar wèl bestaat de zekerheid, dat het corps zooals het nu is, niet voltallig is te houden. Mocht nu later blijken, dat de sterkte van het geheel niet is tc behouden, dan zou Propaganda. Het district Voorst, in Gelderland, is een van de weinige, die aan de vrijzinnigen bij de verkiezingen van verleden week winst hebben opgeleverd. De ,,N. R. C." ontving nu van een barer lozers het volgend schrij ven, dat nuttige wenken bevat. Reden, waar om wij mcenen het mede te moetea deelen Wellicht zal men. er elders zijn voordeel mee kunnen doen. Sehr. dan wijt de hoofdoorzaak van den ongunstigen uitslag der verkiezingen voor de vrijzinnige partijen elders dan in. Voorst aan de organisatie, die in tegenstelling van die te Voorst gebrekkig en t ij d e l ij k is „Slechts dan wanneer over het geheele district een cenlraal-comitó voort du rend werkzaam is cn propaganda maakt en daarin bijgestaan wordt door ijverige be sturen en ijverige wijkmeesters de laat sten uit alle klassen der samenleving gerecru teord eerst dan kan men bereiken, wat wij nu weer in het. district Voorst bereik hebben Ware de aftredende anti-revolutio nair de Bruin niet zoo'n uiterst bekende en populaire persoon in Apeldoorn, dan hadden wij direct twee zetels gewonnen. Nu hopen wij dit bij de herstemming te bereiken. „Onze kracht zit hem vooral in de wijk meestere. In onze kiesvereeniging hebben wij zo uit alle kringen: boeren, boertjes, arboi dors. timmerlui, notabelen, enz. Die spreken dagelijks met hun omgeving en propagandee- ren het heele jaar door, en zoo doen wij het in het heele district. De besturen der kicsvereenigingen zijn te beschouwen als de hoofdofficieren; de wijkmeesters als onze lagere officieren, en de kiezers als de man schappen. Wat zouden wij, besturen, zijn zonder die lagere officieren? „En als het tegen 15 Februari loopt komt iedere wijkmeester met zijn reeruten aan, die wij dan in het leger indeden. Mocht ons systeem maar overal op het platteland (en in de steden, Red.) worden gevolgd, dan zoude men andere uitkomsten zien" werd het lid A Muste geroyeerd, op grond dat hij bij de jongste statenveikie/ing de kandidatenlijst der kerkelijke partijen had onderteekend. (sliet Volk") 11e collecte voor den gewapenden dienst, Zondag hier gehouden» heeft opgelnachl 142,841/2 legen f 164.38 hol vorig jaar. Op den nationale» tooneelwedstrijd, uitge schreven door de tooneelvereeniging «Door inspanning uitspanning' te Haarlem, zal de tooneelvereeniging «Vriendenkring" alhier op 27 October optreden met het blijspel in een bedrijf: «Frontin of gehuwd en vrijgezel". Op de Koemarkt zgn gistermiddag de paarden gespannen voor een flesechenwagen van de glasfabriek vdo Schie," zonder dat men weet waardoor, op hol geslagen, doch konden spoedig weer gegrepen en tot staan gebracht worden zonder onheil te hebben veroorzaakt. Van een anderen üesschenwagen schrikte de paarden op den Rotterdamschen dijk van een automobiel en reden in den heg. Daarbij werden de tuigen onklaar die eerst weer in orde gebracht moesten worden alvorens de reis kon worden voortgezet. Stichting voor Internationalisme. Voor het uitvoeren der plannen van de Stichting voor Internationalisme, strekkende tot stichting van een wereld centrum bij den Musschenberg te 's Gravenhage wordt een wereld-comité gevormd, bestaande uit geleerden, kunstenaars, afgevaardigden en publicisten. Tot het voorloopig comité zijn eeds 156 personen uit alle deelen der we- eld toegetreden. Leger «les Hells. Al wat het Leger des Heils aan officieren bezit in ons land, komt heden te Amsterdam samen. Niet minder dan 350 officieren en kadetten uit alle oorden des lands komen bijeen, om laatste samenkomsten te houden met den kommandant in Nederland, den heer Estill, die Woensdag met den Siberischen spoorweg naar Japan gaat. Te Amsterdam zal een zeer groote optocht van het Leger des Heils plaats hebben, ter eere van den vertrek- kenden kommandant, die zooveel deed tot bloei van het Leger des Heils in Nederland. Door den zaehtcn toestand van den grond zakte gasteravond een wagen van de firma Kooiman zoover in de straat, dat'dc paar den dien niet verder konden krijgen. De wagen moest eerst afgeladen worden om het wiel uit de put te 'krijgen. Door dit omgeval werd schade) Veroor zaakt aan de tuigen. De „Amsterdammer" deelt mede, dat het "boek, waarin dr. Kuyper zijn indruk ken over zijn reis naar liet Oosten tc boek stelt, zijn voltooiing nadert. Het grootste gedeelte, waarin o. a. de hoofd stukkon: Roemenië, Rusland, de Zigeuners, de Joden, Konstantinopel, Klein-Azië, Syrië en Palestina voorkomen, zal in het najaar verschijnen. Het tweede gedeelte, waarin behandeld zal worden: Egypte, Soudan, Griekenland, Sicilië, Tunis, Algiers, Marok ko, Spanje en Portugal, zal in het voor jaar vaar (908 Verschijnen. Het boekwerk wordt uitgegeven door de firma Van Holkema en Warendorf Ie Am sterdam. Dir. bel. Invoerr. en Ace, Bij kon. Besl. van 44 dezer zijn, ingevol ge de burgerlijke Pensioenwet en krachtens art. 4 der bij de wet van 6 Juni 4900 (Stbl. no. 403) gewijzigde wet van 28 Juni 4898 (Stbl. no. 152) de navolgende pensioenen verleend als aan J. "W. Brjleveld, deurwaar der der directe belastingen, f 4424J Hay- kens, kommies 4ste klasse bij 's rijks belas tingen, f575 A. van der Steen, kommies te water 4ste klasse bij 's rijks belastingen, f 054S. Ney, kommies 1ste klasse tyj 's rijks belastingen f693. Aan de Leidsche universiteit werd gisteren met gunstigen uitslag afgelegd het theoretisch geneeskundig examen door den heer J. van der Drift van hier. 0 emcenteraadsTerklezlng. De afdeeling Schiedam der S. D. A. P. neemt aan de verkiezing deel met in elk district éen candidaat, waarvoor P. de Bruin is aangewezen. Door de R. K. kiesvereeniging »Recht, Plicht en Orde" zijn candidaat gesteld voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing in district I de heeren W. A. Beukers en B. A. J. Witt- kampf, terwijl besloten werd voor de beide andere districten samenwerking te verkrijgen met de andere rechtsche partijen. Ter herinnering aan den slag bij "Waterloo wapperke heden de nationale vlag van den toren en het stadhuis. Hulde aan Chr. Huygens, Zondagmiddag heeft de Nederlandsche Bond van Horlogemakers een hulde gebracht aan de nagedachtenis van Christiaan Huygens, wien 250 jaren geleden octrooi werd verleend voor het eerste slingeruurwerk. Vele leden van den Bond verzamelden zich met dit doel in het koor van de Groote Kerk, voor den muursteen, die de plek aanwijst waar Huy gens begraven ligt. De Bondsvoorzitter en de voorzitter der Haagsche vereeniging spraken redevoeringen uit en aan den gedenksteen werd een krans bevestigd. Van de kerkvoogden waren de heeren jhr. Repelaer van Driel en mr. Lisman, bij deze plechtigheid tegenwoordig. Het door de kerk voogden verleend verlof om een cantate ten gehoore te mogen brengen, was door een bij- zonderen kerkeraad gecasseerd. Aanhouding van Trcemde schepen In Engeland. Belanghebbenden worden opmerkzaam ge maakt op dc bepalingen van de Merchant Shipping Act 190G, die vanaf den 1 Juni van kracht zijn geworden. Volgons deze be palingen kan een vreemd schip, dat zich in een Engelsche haven bevindt, onverschil lig of het' daar lading inneemt of niet, wor den aangehouden, wanneer het onveilig is ten gevolge van den gehrekkigen. tosstand van de romp, de uitrusting of de machines, of ten gevolge van overlading of ondoel matige belading, of omdat het onvoldoende bemand is. Aan belanghebbenden wordt daarom drin gend aanbevolen, op dezo zakon te letten en zich op de hoogte te stellen van de be palingen, die in Engeland gelden voor het vervoer van graanladingen, dekladingen, hout en ontplofbare, of om andere redenen ge vaarlijk geachte goederen. Dc cenigo reden, tot vrijstelling van 'deze bepalingen bestaat, wanneer een schip, dat naar elders bestemd is, een Engelsche haven als noodhaven aandoet, ten gevolge van slecht weor of ander zeegevaar, maar niet, wan neer hot schip er komt, om bunkerkolen in te nemen. (Mededeeling van de afd. Nijverheid van het Ministerie van Landbouw, Nijverheid en Handel.) Een royement. Op de Zondag gehouden huishoudelijke ver gadering ran de afd. Schiedam der S. D. A. P. •Opnieuw stond gisteren voor de Haagsche rechtbank terecht een bewoner uit don omtrek van Noordwajk, beschuldigd van brandstichting. Den beklaagde, H. B., rangeerder bij de H. IJ. S. M., wxrrdt ton laste gelegd bran.d- stichting in, zijn woning, waardoor gemeen gevaar voor leven ei\ goederen van de bu ren had bestaan, daar 'do woning stond te midden van, een blok huizen, alle onder óén dak gebouwd. In den, avond van don Gen Mei, toen de brand was onjdekt, was een sterke petro leumlucht in de wonjng waargenomen, en hot beddegoed gedrenkt in, petroleum ge vonden, in de nabijheid'' waarVan zich be- ■'onden, afgestreken en ongebruikte lucifers. De beklaagde ontken.de beslist, verkla rende dc aanwezigheid van petroleum op hei beddegoed hierdoor dat men in, de wo ning last hebbende van insecten, deze plaag trachtte te koeren door petroleum. Dc hoe veelheid petroleum was Volgens de ver klaring van den veldwachter echter zoo groot, dat hot onmogelijk was *n de slaap gelegenheid te slapen. Verschillende verzwarende omstandighe den voor den, bekl, werden nog ^bijge bracht. '0. a. avaxen "op hem bevonden voorwerpen, die inen in den regel nictbij zich 'draagt, terwijl bokh verzekerd was voor 11000.Welk bedrag te hoog werd geacht in verband met de waarde van den inboedel. Het '0. A(., tot do conclusie komende dat bekl. en geen ander den brand heoft gesticht, eisohto 2 jaar en 6 maanden ge vangenisstraf. De verdediger concludeerde tot vrijspraak en tot onmiddellijk ontslag uit d.o voorioo- pige hechtenis. De rechtbank willigde' lief» verzoek m tot ontslag van. beklaagde uit de voorloo- pige hechtenis en bepaalde, do uitspraak op 27 Juni. De 4e Kamea* der Amsterdamschc recht bank veroordeelde 'heden wegens poging tot moord Jacob Kraan, tot oen gevange nisstraf van drie jaar. Deze is do man, die op 19 April "1.1. ia perceel 75, Zeedijk, een revolverschot lostq-

Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2