6T laargang. Vrijdag 21 Juni 1907. No. 12416 Renate Werkentin, Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prjjs per kwartaal: Voor S ck ied a m en VI aar dingen fi. 1.25. Franco per post fl.l.Cö. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertontiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóÓTeen nat aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven.) Prijs der Advertentiën: Van 16 regels £1. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te hekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tet den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan liet Bureau te voldoen. latere. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. 4 Bericht. Zij, die zich met ingang van 1 Juli a.s. op de „Schiedamsche Courant" abon- neeren, ontvangen do tot dien datum verschijnende nummers gratis. BUITENBAND. Schiedam, 20 Juni 1907. FRANKRIJK. D e w ij n b o u vv c r i s i s. De regeering kan tevreden zijn over het verloop, van do crisis in de Zuiderdcparte- menten nu haar actie tot nog toe zoo weinig tegenstand ondervindt. Gisteren is men be gonnen enkele voorname leiders der bewe ging, zooals dr. Ferroul, burgemeester van Xnrbonne on leden van liet comité van Arge- liers, in hechtenis te nemen en men heeft daarbij een groot aantal troepen op de been gebracht. Een buitengewone uitgave van den ..Matin" deelt de arrestatie mede van dr. Ferroul en drie andere leden van liet comité van Argeüers. Twee eskadrons kurassiers waren gisteren om 4 uur in den morgen Narbonne bin nengekomen; de burgemeester kon zonder tegenstand in hechtenis worden genomen. Do menigte was groot en zeer opgewonden er naren vooral veel vrouwen onder. De vier gevangenen werden overgebracht naar een extra-trein, die aan een klein sta tion in de nabijheid van Narbonne gereed stond. liet rijtuig waarin dr. Ferroul plaats moest nemen, werd geëscorteerd door 150 ruiters. De militaire wagens waarin do an dere leden, van het comité van Argeüers werden overgebracht naar den extra-trein, moesten oen grooten omweg maken, daar een brug in brand was gestoken. De gevangenen werden, in den trein, naar Montpellier gebracht, waar hun aankomst zonder incident plaats had. Minister Clémenceau heeft den nacht in zijn departement doorgebracht. Hij had den geheelen nacht de telephonische verbindin gen tusschen Parijs en de voornaamste plaat sen van het Zuiden laten aanhouden. Toen liij het bericht van de arrestatie ontvangen had ging hij kalm slapen. Dr. Ferroul, de in hechtenis genomen burgemeester van Narbonne, bleef tot op het laatste oogenhlik zijn koelbloedigheid ixnvaren. Toen de bevolking, opgewonden door het loopende gerucht, dat de lioog ver eerde leider in hechtenis zou worden geno men, begon, volgens alle regelen dor kunst, barricades op to werpen, riep hij uit: ,.XVerp die rommel zoo gauw mogelijk om, dwazen, die gij zijtWilt go misschien veroorzaken, dat ik tien jaren dwangarbeid krijg?" En toen de Narbonneczcn. aarzelden om het werk hunner handen weder te vernielen, zeide hij„Wilt gij niet, dan zal ik het doen." En onmiddellijk voegde hij de daad bij het woord en begon hij de opgeworpen barri cades weder uiteen te weipen. Dit duurde echter slechts kort, want zijn aanhangers namen hem onmiddellijk het werk uit de handen en vernielden weder, wat' ze kort te voren met zooveel zorg hadden opgebouwd. Toen een Narbonnees den dokter kwam medcdeelen, dat er zooveel soldaten waren aangekomen, antwoordde hij doodleuk: „Er zullen er nog wel meer komen. Ik kan niet anders doen, dan 'de regeering dank baar zijn voor de groote achting, die ze mij toedraagt en voor de eer, die ze mij aan doet, daar ze om mij te vangen een ge heel legercorps zendt." Drie regimenten infanterie en een regt ment cavalerie bezetten sedert gisternacht Natbonne. De menigte omringde schreeu wend het rijtuig, waarin dr. Ferroul na zijn arrestatie werd weggevoerd. De infanterie zette de bajonet op het ge weer, de cavalerie dreef de betoogere uiteen. Een steen trof den kolonel van de kuras siers. Sedert de gevangenneminc van dr. Ferroul is de beweging in de stad toege nomen. Tienduizend soldaten hebben de stad bezetdo jofficieren worden door de menig te met gefluit en gejoel begroet. De win kels, werkplaatsen en banken zijn ten toeken an rouw gesloten. Over 't geheel blijkt er wc! cenige tegen stand tegen do troepen geboden te zijn, bij de gevangennemingen, er werd vee) gc- chreeuwd, en ook mol stcenen geworpen, maai' er zijn echter geen ongevallen te be treuren. De tegenstand is, naar het schijnt, van denzelfden aard geweest als indertijd bij de inventarisaties, veel drukte, maar zon der gevaar. Ecu telegram viit Monfpc'Her zegt dat Marcelin Albert gearresteerd is en aldaar is aangebracht, bevestiging is nog niet verkre gen, inlusschen is het te verwachten dat van ernstig verzet tegen de troepen geen sprake zal zijn en dat de wettelijke toestand in 't Zuiden spoedig zal zijn hersteld, De Kamer zitting van morgen (Yrijdatr) waarin Aldy zijn interpellatie zal houden zal meer licht brengen over den toestand. Alen zegt dat Mil lerand een aanval zal doen op de regeering om Clémenceau te doen vailen. Fciroui, Albert en 5 andere leden van het comité van Algerics zullen vervolgd worden wegens opruiing tot onwettige daden, waarop staat 2 tot 6 maanden hechtenis en vcr- s van burgerrechten en ontzetting uit ambten voor 'den tijd van 10 jaren. Te Coursan op 7 K.M. van Narbonne is een brug vernield om te beletten dat de gevangenen naar Montpellier zouden worden gebracht. Maar de arrestatie was vervroegd en de trein reeds voorbij. Een regiment voet volk en dragonders is uit Lyon naar Mont pellier vertrokken evenals liet huzarenregi- ment uit Valence en het linic-regimcnt uit Mbntélimar. Te Lyon wordt nog een regi ment voetvolk gemobiliseerd. OO STENRIJK-HON G ARI JE. De Oostenrijkschc Rijksraad werd giste ren door keizer Frans Jozef geopend met Naar het Duitseh van II. COURTIIS—MAULER. i f) 2e lachte ironisch. „Blijft me dan een keuze over? Het is hoog tijd, dat ik iets Vlml om in mijn eigen onderhoud te kunnen i'ooraien." »En ik geloof, dat het noodlot het wel £°ed met u meent. Voor zoover ik de familie Tornau ken, zal het li wel niet erg moeilijk tslleti mot ze op te schieten-" „Als ik maar aan de eischen kan be antwoorden, die men aan mij stelt." «O, dat zal wel gaan. U moet maar moe. en tertrouwen in uw eigen kracht houden 1' jdfoo kan ik u genoeg voor alle moeite bedanken?" Hoor u in hot onvermijdelijke to schik waarde aan het en te trachten weer leven te gaan hechten." »Dat doe ik ook al uiL eigenbelang. Maar d heb ik misschien daarvoor wat lang tijd toodig, heb daarom toch nog maar wat ge it'ld met mij, mijn beste dokter. «Zeker, als ik do goede wil maar zie. Iet weerziens dan, mevrouwtje. Ik 'denk overmorgen wel bericht te zullen hebben V De bezitting van von Tornau, dat door de -'■•"loners van liet dorp het „slot" wordt ge ooomd, w'as een massief oud gebouw met kke muren en groote nissen. De voorgevel zeer eenvoudig in groote graniet zant - slecn- Aan de beide zijvleugels waren ronde een troonrede, waarin hij zeide: „De kies- thervorining berust op het vertrouwen, dat ik stel in den trouw mijner volken jegens den Staat. De nieuwe Kamer zal in het bijzonder tot taak hebben dat vertrouwen te rechtvaardigen en. te bewijzen, dat uitbrei ding van rechten ten gevolge heeft vermeer dering van de staatkundige krachten van den Staat. Het recht om gemeenschappelijk te beslissen legt een gemeenschappelijke ver antwoordelijkheid op voor het lot van allen." Verder zegt de rede, dat de talenkwestie nog niet is geregeld, maar dat het noodig is een oplossing te zoeken, die alleen gevon den kan worden door de welwillende ge zindheid van alle belanghebbenden om bin nen de grenzen dor fundamenten wetten tot overeenstemming tc geraken. ,IIet is," zei de keizer, „mijn innig ste wensch eens aan mijn volken als kost baarste erfenis na te laten de zekerheid, dat hun nationale goederen ten volle veilig zijn en daardoor den nationalen vrede te waarborgen. Vervolgens wordt in de rede aangekon digd de indiening van verschillende wets ontwerpen: verzekering bij ouderdom en invaliditeit, wijziging van de arbeidersver zekering, wet op den nachtarbeid, den vrou wen- en mijnnrbeid en verschillende wetten op nijverheid en landbouw; ook zal de actio tot naasting van spoorwegen worden voort gezet. „De pogingen tot handhaving van een duurzame vrede kunnen rekenen op den steun van mij en mijn regeeringen. Onze betrekkingen met de verschillende mogend heden zijn voortdurend van vriendschappc- lijken aard, die met onze bondgenooton blij ven hartelijk. Onze goede verstandhouding met alle mogendheden stelt ons ia slaat teeds op te ti eden in verzoenenden geest bij opkomende geschillen. Ten aanzien van de onderhandelingen tusschen 'de twee regee- ringen over de regeling der betrekkingen, zegt do troonrede, dot aan alle voorwaar den het leidende denkbeeld van het behoud van 'de politieke banden, die door een eeuwenlang samengaan gelegd zijn ten grondslag moet liggen. Daar het leger de hechtste steun is voor vrede en welvaart moot do noodzakelijke ontwikkeling van de middelen ter verdediging niet langer wor den tegengehouden. Met zekerheid wordt er op gerekend, dat de Rijksraad de legersterkte op de noodzake lijke hoogte zal brengen. De rede eindigde met een uitdrukking van voldoening over het feit, dal de vorst, die geroepen is geweest om zijn volk ge durende twee menschenleefiijden te regce- ren, zijn pogingen beloond heeft gezien door de liefde en den trouw van zijn volk. De keizer heelt zijn geheclc leven ge wijd aan den vooruitgang en iict welzijn van zijn volk en getracht getrouw de erfe nis van zijn voorouders te behecron, dat is ook 0e taak, dio 'de Rijksraad voor zich ziet liggen op den weg van binnenlan'dschcn vrede. GEMENGDE MEDEDEELÏNGEN. Engeland. Het wetsontwerp op het territoriale leger is in derde lezing door het Lagerhuis aan genomen met 286 tegen 63 stemmen. De minderheid bestond in hoofdzaak uit leden der arbeiderspartij en nationalisten, daar de wijzigingen, die minister Haldane had aan gebracht, de oppositie tevreden hadden gesteld. Frank'r ijk. President Fallières en koning Chulnlong- korn van Siam hebben gisteren bezoek bij elkaar afgelegd. Duitschland. Keizer Wilhelm is gisteren te Kiel aan gekomen om de zeilwedstrijden van de Kieler- Woolie hij te wonen. Een paar Japansche kruisers zullen dezer dagen Kiel bezoeken. De lord-mayor van Londen brengt op dit oogenblik een bezoek aan Berlijn, Rusland. In de gevangenissen te Petersburg zitten thans 5500 politieke gevangenen, van wie de meesten in de laatste dagen zjjn gearres teerd. Te Tillis zijn de directeur van een am bachtsschool Pedodimof en een rechercheur doodgeschoten. De Fransche ingenieur Robin, fabrieksdirecteur, werd door een onbekende op straat zwaar gewond. Van de Doema-leden zijn thans bijna alle sociaal-democraten (60) gearresteerdenkele leden van de arbeidersgroep zijn ook in hech tenis genomen. 500 soldaten van een sappeursbatal.jon te Kief zijn Maandagnacht aan 't muiten ge slagen. Zij plunderden het depot en voorzagen zich van patronen. Kapitein Akoelofï, die de oproerlingen wilde kalm' eren, werd dood geschoten. Tusschen de mu'telingen en trouw gebleven troepen werd daarop een gevecht hoektorens uitgebouwd en in den bouw van hot middengedeelte lag een vaag streven om aan te goven dat het gebouw in Barockstijl zou moeten zijn gehouden. Inderdaad kon het eigenlijk geen aan spraak op c-en bepaalden stijl maken. Het was sedert ecnige eeuwen het verblijf der von Toman's cn daar het altijd goed was onder houden zag het er recht deftig uit in elk geval voornamer als menig modem gebouw, dat met allerlei mooio versieringen over laden is. De hoeren von Tornau waren altijd soliede hestuurdms geweest, al was er nu en dan ook wel eens een in zijn jeugd uit den band gesprongen, toch varen ze dan weer tot stil stand gekomen, z.oodra zij zelf de verant woordelijkheid van hel beheer van het goed droegen. De Tornau s waren toch niet bizon- dor vermogend. Het prachtige goedsbezit was in elk geval wol vrij van schuld en bracht, genoeg op om zijn bezittere in de gelegen heid te stellen volgens hun stand te leven, maar over bet geheel kon in dezen o.igun- stigcu tijd weinig worden overgespaard. Daar echter de prachtige boschstreek, die bij het landgoed behoorde zeer goed werd onderhouden, en ook overal de verbeterin gen van den nieuwen tijd. werden inge voerd, werd de waarde van de bezitting van jaar tot jaar grooter. De tegenwoordige bezitter, Rolf von Tor nau, was, niettegenstaande hij eerst vijf-en- dertig jaar was, reeds sedert tien jaar ulleen- heorscher op Tornau. Zijn vader was met al lerlei gebroken van den veldtocht tegen Frankrijk teruggekomen en was in zijn beste jaren reeds gestorven. Rolf was zijn eenig kind en luid na den 'dood van zijn vader de leiding van het landgoed in handen ge kregen. Ilij was evenals zijn voorvaderen na cenige dolle uitspattingsjaren, een vlijtige flinke goodsbesiuurder geworden en leefde samen met de door hem hooggeëerde en geliefde moeder. Met de naastbijgelegen families hadden ze geregelden en vriendschappelijken om gang, z.ooals dat op het land gewoonlijk het geval is. Groote partijen werden echter niet aangericht. „Daarvoor moest er eerst een jonge vrouw in huis komen," placht mevrouw von Tor nau tot haar beste kennissen te zeggen. Het was dan ook haar grootste zorg, dat haar zoon niet tot een huwelijk zou kunnen besluiten. Ilij was dikwijls genoeg in de ge legenheid geweest met aardige meisjes kennis te maken, die wel gaarne hcerseluwes over Tornau hadden willen worden. Rolf von Tornau was een knappe, deftige heer van slanke gestalte en een scherp be sneden gelaat met intelligente schitterende oogendie echter bij tijden zacht en droo- merig konden uitkijken. Zijn voorhoofd was hoog, het kortgeknipte dikke haar iets don kerder dan de blonde snor, die de roode smalle lippen even bedekte. Het gezicht was door de zon donker bruin gebrand en deed de oogen beter uitkomenook op zijn voor hoofd was de afscheiding van zijn hoed dui delijk zichtbaar. Zijn gehcele persoonlijkheid maakte een rustigen, kaimen, ernstigen in druk. Misschien wel te ernstig voor zijn leef tijd en ook ziin moedor zag die ernstige trekken niet graag. Vroeger was hij vroo- lijker, opgewekter geweest en zij herinnerde zich heel goed, hoe hij plotseling was veran derd. Ze had wel vermoed wat de oorzaak was geweest, maar nooit roerde ze ook maar met een enkel woord dat onderwerp aan, daar ze wist, dat ze daarmee niets goeds zou uit geleverd 3 dooden en 60 gewonden. 250 muiters werden gearresteerd, de overigen, 200 in getal, ontvluchtten. Deze muiterij is van ernstiger aard dan de officieels berichten deden vermoeden. Het telegram van den »Bond der ware Russen" aan den czaar gezonden bij gelegen heid der Doema-onlbindïng bevatte het vol gende Tranen van dankbaarheid en van vreugde beletten ons uitdrukking te geven nan de gevoelens, die ons bezielen bij de lezing, van liet manifest van u, czaar, dat een einde maakt aan het bestaan van de misdadige Doema. y> Wij smeeken den Almachtigen God u kracht en sterkte te geven ten ate van het vaderland en dat geluk en gezondheid u en uwe doorluchtige familie ten deel mogen blij ven. Wij hebben de onwankelbare overtuiging, dat onder uwe hooge leiding ons arm en ongelukkig vaderland het hoofd zal bieden aan alle rampen en tegenspoeden, dat de oude macht en roem van Rusland opnieuw in al hun glans zullen schitteren en dat de samenzweringen en kuiperijen van onze bin nen- en buitenlandsche vijanden geen vrees behoeven te wekken, zoolang het Russische volk het geluk zal hebben de bescherming te genieten van zijn absoluut autocratischen Czaar, het geschenk van den Hemel. De czaar haastte zich deze vrome onder danen voor hun trouw te bedanken. Ook de monarchistische partij zond den czaar een hulde-telegram. Het slot luidt zeer kenschetsend Bluscb liet vuur dat door vijan den in Rusland is aangestookt, kalmeer het land en roep dan een nieuwe Doema bijeen, maar roep geen Joden en hun dienaren als raadgeveis op, maar slechts Russen, ortho doxen die kerk, troon en vaderland zullen beschermen. Golowin, de voorzitter van de ontbonden Doema heeft in een interview verklaard dat de kadetten in 't minst niet wanhopen, zij zien de toekomst met vertrouwen tegemoet en gelooven dat zij in de derde Doema een overwegenden invloed zullen uitoefenen. Het geheele volk wenscht een gematigde oppositie. Ondanks het beperkte kiesstelsel zal die op positie de parlementaire instelling doen be houden, welke instelling door de zege der uiterste linkschen of rechtschen zou verloren gaan, Stolypin moet de kadetten gunstig gezind zijn en zelfs hun partij willen erkennen. De kadetten zullen geen tweede Wijborg-manifest opstellen, zooals na de ontbinding der eerste Doema, zij zullen slechts hun vei'kiezings- taktiek in een manifest aan het volk bekend maken. Men meent dat vooral door toedoen van het ultra-reactionaire Doe:na-lid Poerisjke- witsj de Doema is ontbonden. Volgens de Petersburgsche bladen zijn Dinsdagnacht ongeveer 500 personen in hech tenis De vroegere ondervoorzitter werken.: Rolf von Tornau had ongeveer zes jaren geleden liet plan gehad om te gaan trouwen. Ilij hield met al de passie van zijn jonge jaren van een bccldschoone levenslus tige blondine, Mel an ie von Birkfeld. Deze jonge dame, de 'dochter van een verarmden edelman, liet zich zijn liefde welgevallen, en verborg ook niet, da'- zij Rolf bizonder graag mocht en zelfs stond ze juist op liet mint gehoor aan zijn aanzoek te geven, toen plots een -zekere terughoudende schok hem afschrok. De reden hiervan was, dat de buitenge woon rijke baron Bcvkow op de schoone Melanie opmerkzaam was geworden toen hij een tijdje op zijn bezittingen, 'die naast die vim Tornau lagen, doorbracht. Ilij maakte bizonder veel werk van Melanie en verlengde ter wille van haar zijn verblijf. Berkow had een groote paardcnstoetcrij, die in het ge heele land bekend wan en zijn inkomsten elk jaar vermeerderden. Zijn bedienden waren goed op de hoogte en berekend voor hun taak, maar toch hield von Berkow zelf de leiding in handen, terwijl zijn relaties met de voorname wereld, die hij hoog hield, hem veel voordeel opleverden. De baron was zeer gevoelig voor vrouwelijke schoonheid, en Melanie zette zijn licht ontvlambaar hart dadelijk in vlam maar zij was even slim on berekenend als mooi. Plotseling leek het haar aanlokkelijk barones Berkow te worden. Dc vorstelijke rijkdom, het vooruitzicht, op een amusant leven in de residentie en op rei zen lokte haar meer aan als de gedachte om met sleutelbos en eerbare waardigheid eener huisvrouw in het Tornauer kasteel te heer- sehen. Weliswaar was de baron, die weduwnaar was, reeds een oude man, en eigenlijk had zo Rolf liever tot man gehad, maar het leek haar toch ook vervelend om zelfs mot den knapsten man zoo jaar in jaar uit buiten te wonen en Melanie wilde werkelijk het leven genieten. Zoo gal ze den baron haar jawoord en Rolf moest zich maar tevreden stellen en troosten met cenige onduidelijke verontschuldigingen, waarin ze voel over „opofferingen der kin derliefde" en dergelijke dingen sprak. Ilij was buiten zich zelf van verdriet cn boosheid. Toen hij echter van Melanies va der zelf vernam, hoe deze tegen het huwe lijk met Berkow was, omdat hij veel te oud voor zijn levenslustige Melanie was, ont dekte hij de lage berekening in haar karak ter en de verachting hielp hom over zijn verdriet heen. Maar een diep geworteld wantrouwen tegen het lieelc vrouwelijke ge slacht bleef in zijn hart achter en niets wii- de hij in 't vervolg meer van trouwen hooren. Mevrouw von Tornau, die na haar operatie nog wat zwak en spoedig veunoeid was, zag al gauw in, dat ze er niet op kon wachten, dat haar zoon een schoondochter thuis bracht. Daarom verzocht ze haar zoon, iemand tot hulp in de huishouding en voor gezelschap te zoeken, die voor een gedeelte haar taak zou kunnen overnemen. Tornau had zich daarom tot dokter Hellmarm ge wend en ontving van dezen liet voorstel, Re nate aan te nemen. Volgens Hellmann's be richt was zij een uiterst geschikt pereoon voor deze betrekking. Rolf antwoordde den 'dokter daarom, dat mevrouw Werkentin hem en zijn moeder wel kom zou zijn. (Wordt vervolgd.) SCHIEDAMSCHE COURANT ken i

Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 1