lit. gl* Jaargang. ka, len nel Zaterdag 22 Juni 1907. No. 12417 m en i I s, h Renate Werkentin. Secr. Uott. :idel. Bericht. ien. JK, 164. KENNISGEVING. BUITENLAND, 5} V uur. nts per 3uiten- ,4 CHIEDAMSCHE Deze courant verschijnt d a g e 1 rj k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: \oor Schiedam en Vlaardingen £1 125 Franco pa post fl. 1.65. Prrjs per weck: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een m aan bet bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven.) Prrjs der Advertentiën: Van 1—6 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleino advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. Zij, die zich met ingang van 1 Juli a,s. op do „Schiedamsche Courant" abon- neeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. r 1.50 licht- Deen- tafel- van pond. ■stnk- 70 ct. slder- a45, Onder lAL, 1. n laan. 192. naren- hand- aakte 3- en eren. Lin- uwste es- en verlet. narkt -1 Drankwet. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ingevolge art. 12, le lid der Drankwet, ter openbare kennis, dat bij hen een verzoek is ingekomen van D. N. VIS SER, om verlof tot den verkoop van alco holhoudender! drank, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in bet pand Hoogstraat no. 162; Binnen twee weken, nadat deze bekend making is geschied, kan ieder tegen liet verkenen van het verlof schriftelijk bezwa ren inbrengen. Schiedam, 21 Juni 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemt! M. A. BRANT'S. De Secretaris, V. SICKENGA. Schiedam, 21 Juni 1907. FRANKRIJK. De wijnbouwcrisis. De kalme houding van de wijnboeren bij de arrestatie van enkele leiders is gisteren veranderd in een heftig verzet tegen de overmacht van soldaten, die de radicale re geering noodig vond naar liet Zuiden te stu ren. Te Narbonno zijn gisteien verscheidene personen, men spreekt van 5, doodgeschoten en enkele tientallen personen gewo id, het geen den toestand voor d6 regeering zeer be denkelijk maakt want zoodra er dootlen vallen, valt in Frankrijk meestal een mi nisterie. Te Narbonne heeft liet gisteren gespan nen. Een kurussiers-pntrouilje, die gister avond werd uitgejouwd op den boulevard Oambetta, chargeerde op de betoogers, die met steenen wierpen naar de paarden, waar van er een gedood werd. Er worden schoten gelost, waardoor de oud-secretaris van de Arbeidsbeurs doodc- l'jk gewond werd. Barricades worden opge worpen, die door de infanterie moesten «orden opgeruimd. Twintig personen werden gewond bij de ernstige tooncelen, die in an dere gedeelten van de stid werden afge spoeld. De gendarmerie schoot op de menigte, Naar liet Duitsch van H. COURTHS—MAI-ILER, t Rolf von Tornau was juist van, liet veld dsgekomen. Hij sprong van zijn paard al' wierp de teugel aan een knecht toe, die [TRANT zorgvuldig behandelde. Dp, Tornau ging alles op de minuut en was alles in orde. De jonge man liep door den grooton, goed onderhouden tuin, op het huis toe. Hij liep tevreden te fluiten en tikte o" de maat met ®)n 'rijzweep tegen zijn hooge laarzen aan. 00ri holde hij do trap naar zijn kariier op ca verwisselde zijn werkjas voor een gemak- ®'ijk huisjasje. Nu daalde hij de trap af ui -had de eetkamer, die in het sous-terrein, lag, tonnen, waar zijn moeder hem reeds aan de Piekte tafel zat te wachten. «Zoo moedertje - daar ben ik al. En «onger dat ik heb - onmenscheÜjk ge- Woon Dij omhelsde de oude dame, een lieve slanke vronvv met sneeuwwit haar en friseh jpkleurd gelaat, waaruit goede trouwe moe- oeroogen naar den grooten zoon opkeken. «Goeden dag, mijn jongen. Ga nu maar gauw zitten, anders val je nog van honger om, Hew was het op het land?" welke een aanval deed op het gebouw der onderprefectuur. Gisternamiddag werd door betoogers op het plein voor bet raadhuis do politie agent Uuillaume met kogels doorboord en toen in bet water geworpen. Nadat hii met moeite was opgehaald, word hij naar 't bureau gebracht. Toen de soldaten uittrokken om de be toogers uiteen te jagen, schoten dezen met revolvers op den troep, die het schieten be antwoordde. Er vielen een aantal gewon den en naar men zegt ook dooden. Het is niet bekend of do agent nog leeft, dan wol of hij reeds overleden is. De rechtbank te Montpellier heeft verschil lende vonnissen geveld in zake de ongeregeld heden van gisteren. De gewonden zijn bete rende. "Volgens de «Patrio" zijn er te Narbonne tweemannen en een jong meisje, die vóór een koffiehuis zaten, gedood. De eerste schoten werden gelost door de gen darmes, die zich in de onder-prefectuur be vonden, toen de menigte zich gereed maakte de deur in brand te steken. De jPatrie" bevat nog een aantal veel ernstiger berichten, maar die met elkaar in tegenspraak zijn. De Algemeene Raad van het departement Aude wil, onder den indruk van het bij de wanordelijkheden gebeurde, collectief altre den. De ministerraad vergaderde gisteren op het Elysée. Clemenceau deed mededeeling van de berichten, die hij ontvangen had uit Nar bonne en Montpellier. Na afloop van den ministerraad deed Cle menceau aan de journalisten een verhaal van het gebeurde te Narbonnemaar hij kon niet bevestigen of er dooden gevallen zijn. Cathala, Richard en Bernard, leden van het comité van Argeliers, hebben zich te Montpellier in arrest begeven. Te Narbonne zijn volgens geloofwaardige Frar.sche bladen gedood de secretaris dei- arbeidsbeurs en zwaar gewond 4 betoogers. bovendien zijn er nog een 30 gekwetsten, onder wie verscheidene officieren, soldat'en en gendarmes. Te Montpellier zijn enkele gewonden gevallen; daar wilde de menigte het paleis van justitie in brand steken, het geen door de troepen werd belet. Reactionaire bladen te Parijs spreken van 150 dooden, in de hoop door overdrijving der gebeurtenissen pressie op de Kamer uit te oefenen. Men schrijft de botsingen toe aan de reactionairen die uit de troebelen in het Zuiden munt willen slaan legen de Republiek. Marcelln Albert, de «verlosser" van het zuiden is nog steeds op vrije voeten, Hij houdt verblijf te Argelies. De berichtgever van de Temps" aldaar maakt melding van een komisch geval, 's Nachts was het te Argelies zeer woelig en de »Temps"corresp. door het rumoer uit zijn slaap gewekt opende het venster in zijn hotel en zag een donkere schaduw op het dak van het tegen overgelegen huis. Half slaapdronken, suffend over de eigenaardige liefhebberij van zijn vis-avis, om te middernacht over het dak te gaan wandelen, hoorde hij op eens met ge dempte stem zeggen«Wil je een ladder „Dank u alles was in orde de lui ge dragen zich allemaal best, ja dat zijn nog eens kranige mannetjes! Als het weer ons nog een beetje gunstig is dan krijgen we een'oogst, zooals die sedert jaren niet is ge weest. Laat toch, als 't u belieft, van mid dag een goede hoeveelheid koude koffie naar het land brengen maar daaraan zal de juffrouw zelf wel denken." „Ik zal er wel voor zorgen, Rolf. Ben jc nog bij Petermann geweest?" „Ja, moeder hij verkeert niet in ge vaar, hij heeft slechts een onschadelijke won de. De zeis heeft zijn laars in elk gevui meer kwaad gedaan dan zijn voet. Hij laat zijn vrouwtelkens het verband vernieuwen en scheldt 'als een bezetene, dat hij nu niet bij 'den korenoogst kan helpen. Hij vroeg me bet toch niet kwalijk te nemen, dut hij con gat in zijn been had." Hij lachte vroolijk cn zijn moeder streek hem lachend over liet haar. „Ja jou werklui zijn de beste in den geheolen om trek. Maar jij loont ook een goede lieer voor ben." Ze zei hot met vriendcüjken trots. „Dat is sleehls mijn eigen voordeel, moe der, zuiver egoïsme." „Welzeker natuurlijk) je bent een vree- selijkc egoïst Alles moet vroolijk en tevre den rondom je zijn, alleen maar opdat jij je dan behugelijk zult gevoelen." „Juist zoo. tl behoeft 'daarbij volstrekt niet zoo'li vergenoegd twijfelaarsgezicht te zetten, moedertje IIó, waf dampt dat heer lijk Er gaat toch maar niets boven een goed middagmaal, als men vanaf "s morgens vier uur op de been is." Hij gebruikte zijn maaltijd met den goe en het eveneens zacht gegeven antwoord «Zet ze maar tegen den muur 1" De berichtgever herkende de stem, het was die van den leider der beweging Marce- lin Albert, die, met schrik wakker geworden door het rumoer in de straten, in de mee ning verkeerde, dat zijn huis reeds door de gendarmen werd belegerd en daarom door een zoldervenstertje op liet dak was gekropen. De ladder werd tegen het huis gezet en de «bevrijder" maakte zich uit de voeten en toen tegen den ochtend de vertegenwoordi gers van de openbare macht kwamen opdagen om beslag op hem te leggen, was hij spoor loos verdwenen, evenals zijn helpers Cathala, Richard en Marthy. Het debat in de Kamer over de bloedige botsingen in het Zuiden begon gisteren en was aanstonds zeer rumoerig. De rad. soc. afgev. Aldy uit het wijnbouwdistrict kwam aan 'twoord: «Ik weet niet, zei hij, of ik wegens groote droefheid wel zal kunnen spreken. Clemenceau heeft misbruik gemaakt van de volmachten die de afgevaardigden hem hadden gegeven om de onlusten te onderdrukken. Wat wjj vreesden is gebeurd. Er is bloed gevloeid in het Zuiden. Er zijn dooden. Vrouwen en kinderen zijn gedood. De namen der gevallenen die ik ken, zijn die van de meest vreedzame burgers (toejui chingen). Onder toejuichingen der uiterste linkerzijde vraagt Aldy ten slotte aan Cle menceau wat er ginds gebeurt. Clémcnceau beklimt de tribune en verklaart tot de or ders van de Kamers te zijn. Gij moest inlichtingen geven over de droevige feiten zonder dat men er u naar vroeg, schreeuwt de progressist Ribot. Clémcnceau Indien er geen interpellatie was ingediend had ik zelf begonnen met een opheldering. De minister herinnerde aan de kwestie van de rechterlijke volmachten voor welke hij de Kamer een uitstel van drie dagen had verzocht, en zei dat ze op één na ten uitvoer zijn gelegd. Alles liep kalm van sta pel, toen op eens ecnige benden oen aanval deden op de prefectuur te Narbonne en het paleis van justitie te Montpellier. „Ik acht het mijn plicht," ging Clémenceau voort, „de aangevallen openbare monumenten te ver dedigen en ik zal ze blijven verdedigen tot men mij uit mijn ambt verjaagt." Spreker deelt daarop verder aan de Ka mer mede, welke instructies er waren ge geven en hoe de soldaten, met revolverscho ten ontvangen, deze niet hadden beant woord. Toen echter het vuren aanhield, ge beurde er, wat niet kon uitblijven, er viel een doode, de heer Ramon, en zijn dochter werd gekwetst, evenals vijftien betoogers; ook de troepen luidden een groot aantal ge- kwostcn. Te Montpellier waren cr onder de gearresteerden 7, die reeds vroeger een rechterlijk vonnis hadden ondergaan. De bevelen tot inhechtenisnemingen werden uit gevoerd, zonder dat daarbij ongeregeldheden voorkwamen. den eetlust van een buitenman on zijn moe der reikte hem telkens en telkens weer met zichtbare tevredenheid de schotels toe. „Ziezoo, mijn jongen, nu je dan weer wat krachten hebt gekregen, moet ik je dan nog zeggen, dat vanmiddag om vijf uur me vrouw Werkentin met den trein zou aan komen. Heb je tijd mij te vergezellen? Ik zou haar zelf graag gaan halen. Daardoor moet ze dadelijk het gevoel krij gen, dat wij haar beschouwen bij de lamilic te belmoren." „Goed, moeder ik rijd mee. Ik ben. zelf ook wel wat nieuwsgierig naar onze nieuwe huisgenoote." Zijn moeder zuchtte. „Eerlijk gezegd, zie ik er toch wol wat tegen op, plotseling in ons stil-vreedzaam leven een vreemde te krijgen „Maak u daarover nu maar niet bezorgd Hellmann schrijft ons toch zeer geruststel lend over haar. Een officiers-weduwe, fijn he schaafd, tactvol, met goeden wil wat wil u nog meer?" De oude dame glimlachte flauwtjes en wreef verlegen haar handen in elkaar. „Ja, dat is alles goed en wel, maar nu je kent mijn zwakheid immers Rolf. Ik had eigenlijk zoo graag vooruit geweten hoe ze er uitzag." Rolf sprong lachend op en omhelsde zijn moeder. „Moedertje moedertje, daar heb hen we liet nu weer! Uw voorliefde voor mooie mcnschen is toch werkelijk sterk. Ik heb er lieusch niet aan gedacht, dat u een portret van haar had willen hebben." „Ja, spot jij maar met je oude moeder! Ik ben er al bang voor geweest, dat je mij De heer Aldy verzocht onmiddellijke be handeling van zijn interpellatie en de regee ring verklaarde zich ook daarvoor, maar bij handopsteken besloot de Kamer morgen de behandeling voort te zetten. Vandaag (Vrijdag) zal het dus nog een warm debat geven in de Kamer. Of Clemen ceau valt? Wjj zullen ons niet aan voor spellingen wagen, maar zonder twjjfel is zijn positie zwak. De Kamer ging gisteren nog voort met de beraadslaging over de wet op de wijn- vervalsehing. De wijnbouwers krijgen op de meeste punten hun zin niet bijv. bljjft suikerwijn (sucrage) voor eigen gebruik ge heel onbelast, De afgevaardigde Aldy ontving gisteren een telegram uit Bise, een gemeente dicht bij Argeliers, waaruit wordt medegedeeld, dat er buitengewone opgewondenheid heerscht en dat het ergste gevreesd wordt. Aldy heeft tot kalmte aangemaand. Bij ontvangst van het telegram uit Arge liers, waarin de vorming van een tweede comité ter vervanging van het eerste, dat in hechtenis is genomen, werd medegedeeld, verklaarde Farmes, een comitélid tePerpïg- nan«Wanneer ook dit tweede comité ge vangen mocht worden genomen, vormen we onmiddellijk een derde. Het is noodig, dat allen zich aaneensluiten om onze eischen ingewilligd te kragen." Toen de ontvanger van Perpignan op zijn gewone reis te Villelongue de belastingen wilde innen, werd hij daar ontvangen door het comité der wijnbouwers, die hem den toegang tot het Raadhuis weigerde. Inzake de troebelen op Woensdag heeft de rechtbank te Montpellier de volgende vonnissen uitgesproken: de landbouwer Ma- lafosse, wegens politie-beleediging en wei go- ring om door te loopen 5 frs. boeteBous- guet, 19 jaren, wegens belcediging van een gendarme 15 dagen hechtenis, de 6S-jarige boer Joseph Barral voor soortgelijk misdrijf 6 dagen hechtenis en 5 frs. boete, do 26- jarige graveur Elie Derayolles, die steenen in den zak droog 4 maanden hechtenis en 16 frs. boete. De straten rondom het paleis van justitie te Montpellier zijn met zand bestrooid voor de charges der cavalerie. De kosten voor de troepenbeweging in het Zuiden en voor do arrestatie der leiders, be dragen reeds 650.000 frs. GEMENGDE MEDEDEELÏNGEN. kend uit de koloniale schandalen, is door de rechtbank te Berlijn wegens laster ten nadeele van gouverneur v. Bennigson, tot 8 dagen hechtenis en in de kosten veroordeeld. Het gerucht van het aftreden van Speek von Sternburg, den gezant te Washington wordt beslist tegengesproken. Tijdelijk moest de gezant wegens ziekte naar Duitschland terugkeercn. De lord-mayor van Lon'den en de overige Engelsche gasten te Berlijn legden gisteren op de graven van Frederik de Groote en van keizer en keizerin Frederik te Potsdam kransen neer. Luxemburg. In de Kamer werd gisteren het wetsont werp op de troonsopvolging behandeld. De minister van staat Eyschenbestreed de rechten van graaf Merenberg, die troons- opvolgingsrechten meende te hebben. In het rapport der Kamercommissie wordt oók de candidatuur van graaf Merenberg bestreden. Duitschland. Eizberger, hot katholieke Rijksdaglid be zon uitlachen, andere had ik ook stellig wel om een fotografie verzocht." Rolf bleet nog maar steeds doorlachen. „Ja, ik 1110011" het wel niet zoo erg, al houd ik u wat voor den mal. Ik zie ook wel liever een knappe persoon dan een leelijke, maai" hij werd plots ernstig „de knappen zijn niet altijd de besten, moeder. Mam we zullen maar hopen, moeder, dat zo bij haar overige goede eigenschappen ook een aangenaam uiterlijk heeft. In elk geval is ze iong en gezond, met drie-en-lwintig jaar ziet een vrouw er niet jicht org Icelijk uit als ze niet bepaald een monster is. Til elk geval ga ik met u naar den trein, want op dit punt zou ik me ook graag willen ge ruststellen." Mevrouw Von Tornau bracht haar zoon een kopje koffie, dat hij altijd na tafel ge bruikte. „Ga je nog voor dien tijd weer uit?" „Ja, moeder, Diesterknmp wou mij om drie uur bij den 'driesprong van den weg treffen. Wc zouden samen een nieuwe maai- mnchine probeeren. Ik zal er echter voor zorgen op tijd hier weer terug te zijn." „Goed zoo. Dan ga ik even mijn mid dagslaapje doen, want daar kan ik zoouls je weet, niet meer buiten." „Dat mag u ook niet. Wacht maar, won neer we het goed met mevrouw Werkentin treffen, dan zal u het nog eens gemakkelijk krijgen." Zij knikte hem vriendelijk toe. „Ja, beste jongen, dat zou heerlijk zijn Tot straks dan, groet Diesterkamp van mij en vraag hem aan zijn vrouw te zeggen dat ik haar morgen oen oogenblikje denk te R u sl a» d. Tot onderzoek van de jongste militaire muiterijen in leger en vloot is de clicf van. den generalen staf, Palizyn, naar Kief en de idjunct van den minister van oorlog, gene raal Poiiwomoff, naar Scbastopol gereisd. De muiterij te Kiel was eergisteren vol komen onderdrukt. De commandant en ver scheidene officieren van het oproerige batal jon zijn ontslagen. Op het ministerie van binnenkmdschc za ken zijn berichten ontvangen dat men het volgend jaar in verschillende districten een slechte oogst verwacht. Jn de provincies waar dit jaar hongersnood bevrachte zijn de oogstvooruitziclïten goed, slecht daarentegen in liet Zuiden en Westen, waai het winter graan door koude en het zomergraan door droogte geleden heelt. Op een conferentie der socialisten te Pe tersburg werd Woensdag besloten geen alge meene staking af te kondigen. De vraag of het proletariaat antwoorden zal op de Doe- ma-ontbinding werd aldus beantwoord dat met het oog op gebrek aan organisatie nu een algemeene staking moet mislukken en daarom is bet onbegonnen werk. De gematigde socialisten hadden in de ver-' gadering de overhand. Turkije. De vnli van Bitlis meldt dat een gewapen de bende door do troepen is verpletterd. De beruchte hoofdman Antranik werd gewond. Griekenland. Tijdens de zitting van de Kamer wierp iemand gisteren een dynamietpatroon van de tribines naar beneden, die op een bank neer viel zonder te ontploffen. De schuldige werd in hechtenis genomenhet schijnt iemand te zijn, wiens verstandelijke vermogens ge krenkt zqn. China. Aan do „Daily Mail" wordt uit Tien-Tsin gemeld dat de troebelen in 't Zuiden vermin deren. De zendelingen zijn buiten gevaar. bezoeken. Het is al zoo lang geleden, dat we samen wat hebben zitten babbelen." Rolf bracht zijn moeder tot aan de deur. ,,'k Zal de boodschap overbrengen, moeder en nu slaap lekkerOm vier kom ik u afhalen." Toen Rolf met zijn moeder naar het sta tion reed, zaten ze eerst een oogenblikjo zwijgend naast elkaar. Rolf mende zeil en liet de paarden goed draven. Zijn moeder keek hem af en toe in zijn fijn besneden, ge bruind gezicht van ter zijde aan. Zijn blik was kalm en scherp op den weg goncht en van zijn neuswoitel ai liepen twee diepe rim pels over het hooge voorhoofd. Daardoor kwam cr een sombere uitdrukking op zijn gelaat en mevrouw von Tornau, die deze uitdrukking niet graag zag, zuchtte diep. Hij keelde zich naar haar toe. „Wat is er moeder?" v „Niets o heelemaal niets, Rolf." Hij moest om haar ontwijkend antwoord lachen en keek nu weer vriendelijker. „Alsof u over niets zoo diep en zwaar zou zuchtenDaarvoor ken ik u toch wel. Zeg het me maar moedertje, wat hebt u?" „Iets, waarover jij nooit wilt hooren pra ten, mijn jongen. Zie je, ik zou jc zoo graag getrouwd zien. Maar er valt zeker niet meer aan te denken, je zal wel een oude vrijgezel blijven en Tornau zal in vreemde handen moeten overgaan. Ik kan er bijna niet aan denken." (Wordt vervolgd.)^

Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 1