Bij aankomst in hot Regeeringshotel werd de Koninklijke standaard gchcschcn. Te halt acht had het diner in het Gouver- ncmentshotel plaats, aan II. M. en Z. K. 11. aangeboden door den hoer Commissaris der Koningin, waaraan op verlangen van II. hl. ook de kinderen van den Commissaris deel namen. De ruim dertig genoodigden werden ont vangen in het achtersalon. Vandaar begaf men zich in de rijk versierde groote eetzaal. Van S tot 10 uur gaf de staf muziek van het. 1ste regiment infanterie een concert op den Brink. Vrijdag 5 Juli. In tegenstelling met gisteren mocht men zich bij de feestelijkheden van vandaag ver heugen in prachtig weer, wat er natuurlijk zeer toe heeft hijgedragen om de plechtigheid der eerste-steen-legging uitstekend te doen slagen. Te tien uur 's morgens had de voorbij- mnrsch plaats van het 1ste regiment infan terie, onder bevel van den regimentscomman dant J. Bntee, langs het Gouverneineuts- hotel. Tijdens liet défilé vertoonden II. M. en Z. K. II. zich voor een der ramen van liet hotel. Het stafmuziekkorps stelde zich tegen over het hotel op. Een kwartier later zaten de hooge bezoe kers al weder in de rijtuigen om de groote plechtigheid, het feit van deze dagen bij te wonenliet leggen van den eersten steen door II. hl. de Koningin voor het ziekenhuis, deze stichting van al wie Asser is of zich, hoewel in den vreemde vertoevende, nog As ser voelt. Een sehoone gedachte: Assen ter herdenking van zijn 100-jarig bestaan als blijvend aandenken door de hulp van allen een inlichting te schenken voor hulp aan de lijdende menschheid En een Koningin die dhurvoor den eersten steen kwam leggen'dan mag Assen trotseh zijn op zijn stichting. Do groote plechtigheid ving omstreeks half elf aan op het terrein dat ten zuiden van de stad gelegen is. Een mooie plaats voor de indrukwekkende gebeurtenis met het zwaar geboomte op den achtergrond. Op de plaats der handeling was een tent baldakijn opgericht voor de Koninginaan weerszijden omsloten halfcirkelvormige rijen dennen een ovaal geheel waarbinnen een koor van meisjes II. M. een welkomstlied toezong. De Koningin zag er bijzonder goed en lief uit en er heerschte een groote geestdrift onder het volk, waaronder talloozen, die met extra-treinen naar Assen waren aangevoerd. Bij aankomst werd aan de Koningin een bouquet aangeboden door jonkvrouw C. van der Feltz. De Voorzitter der feestcommissie jlir. nir. H. G. van Holthe tot Echten hield de vol gende toespraak MajesteitKoninklijke Hoogheid Met den meesten eerbied veroorloof ik mij Uwe Majesteit en Uwe Koninklijke Hoog heid namens 'de Feestcommissie welkom te heeten op deze plaats en haar dank te betui gen voor Uwe hooge tegenwoordigheid alhier. Assen viert zijn Eeuwfeest als zelfstandige gemeentede ingezetenen hebben gemeend dit niet waardiger te kunnen herdenken dan door het stichten van een Ziekenhuis als blij vende herinnering aan dat heuglijk feit, een instelling, waaraan reeds langen tijd leven dig de behoefte werd gevoeld, een instelling, waarin wij hopen, dat vele onzer lijdende medeburgers genezing hunner kwalen zullen vinden, althans leniging hunner smarten. Met een dankbaar hart willen wij onze blijdschap er over uitspreken, dat het Uwe Majesteit en Uwe Koninklijke Hoogheid niet alleen heeft behaagd tegenwoordig te willen zijn bij de eerste steenlegging, maar bovenal verheugt het ons, dat Uwe Majesteit Zelve die symbolische handeling wil verrich ten en daardoor Koninklijke wijding aan dit werk van naastenliefde wil geven. En mocht Uwe Majesteit nog Hare hooge vergunning willen verleenen, dat de stichting „AVilhelmina-Ziekenhuis" wordt genoemd, dan zal dat gunstbewijs zeer zeker de be langstelling en liefde daarvoor versterken en verhoogen, den lijdenden tot zegen. Thans heb ik d,e eer Uwe Majesteit eer biedig uit te noodigen tot het leggen van den eersten steen te willen otergnan. In antwoord op deze rede, zei H. M. Met belangstelling en ingenomenheid heb ik kennis genomen van het voornemen van de feestcommissie voor de viering van het honderdjarig bestaan van Drenthe's hoofd stad als zelfstandige gemeente, als blijvende herinnering aan deze herdenking eene instel ling op te richten, die voor het geluk van zoovelen bevorderlijk kan zijn het feit dat aan deze viering de gedachte verbonden ic der kranke menschheid verzachting voor haar lijden te schenken, geeft ran deze feesten eene bijzondere wijding. Ik geef dan ook volgaarne gevolg aan Uwe uitnoodiging den eersten steen voor dit zie kenhuis te leggen en betuig met genoegen mijne instemming met Uw plan dit gesticht naar mij te noemen. Als weldra dit gebouw zal zijn voltooid en betrokken zal worden door geneesheeren, verplegend personeel en zieken, en het oogenblik is gekomen, waarop de arbeid een aanvang neemt, dan moge deze uitmunten door nauwgezetheid en toewijding en, waar dikwerf veel van hare krachten gevorderd zal moeten worden, deze met op gewektheid en opofferende liefde gegeven worden. Ik besluit met den wensch dat Gods zegen ruste op dit werk der barmhartigheid. Daarna ging II. M. over tot het leggen van den eersten steen, zijnde een wit marme ren blok, waarin gebeiteld„De eerste steen gelegd door H. M. de Koningin der Neder landen op 5 Juli 1907." Te dien einde werd door jonkvrouw C. van Holthe tot, Echten op een kussen van blauwe en witte zijde een zilveren truffel aange boden, waarop de Koninklijke kroon was ge graveerd. Deze truffel werd H. Ar. Ier herinnering aangeboden. Nadat deze plechtigheid was nfgeloopen, werd naar het Museum gereden. Hier werd II. M. ontvangen door den voorzitter, nir, E. Pelinck en den secretaris-penningmeester, J. A. R. Kijmmell, van het museum van oudheden in Drenthe, terwijl ook overige bestuursleden in het museum aanwezig wa ren. In het museum was alles wat op de Drenfhschc venen betrekking heeft, afzonder lijk bijeengebracht. De andere voorwerpen waren door etiketten duidelijk aangegeven. De voorzitter en de secretaris voornoemd leidden de hooge bezoekers rond, die met be langstelling van do vele merkwaardige voor werpen kennis namen. Intusschen had zich op liet terrein bij de infanterie-kazernes opgesteld de groote op tocht van vakverenigingen en corporation in de gemeente Assen, georganiseerd door de vereeniging tot bevordering van vreemdelin genverkeer, naar een ontwerp van don lieer A. B. F. Foickens. Deze stoet gaf een beeld van hot verenigingsleven en de ontwikke ling van den handel, de nijverheid en het ver keerswezen te Assen en bestond uit .19 num mers, waaronder 23 praalwagens. Een eigenaardigheid uit den optocht was o. a. een allegorische voorstelling van ,,Clm- ritas", een liefdadigheidswagen, waarbij door eenige jonge dames in verplecgsters-eostumc onder de menigte werd gecollecteerd voor liet ziekenhuis. De wagen zelf is een groote bloemenkorf. In den optocht komt ook voor een Drent- sche wassehops- of bruilofts wagen uit den tijd van 1S70, waarvoor de heer G. F. Crone te Oudemolen de gegevens en materia len verzamelde. Een mooi nummer is de wagen van de Ambachtsschool en het hoofdnummer zeker die van de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingen vorkoor: een aard- slobe, omringd door eenige meisjes, dragende de symbolen van posterijen, telegrafie, tele- phoon en stoom. Een versierde automobiel bevond zich in den stoot als het, meest moderne voertuig, een oude jachtwagen van 1600 als antiek middel van vervoer, een groep wielrijders die fietsen berijden welke alle stadia van verbete ring en volmaking nantoonen, van de hou ten fiets tot het motorrijwiel toe. De stoet trok onder zeer veel belangstel ling de geheele stad door, ook langs hot hotel van den Commissaris, waar 'de Iloogc Gasten het voorbijtrekken gade sloegen. Om 12.30 had hei dejeuner plaats aan H. M. en Z. K. H. aangeboden door den Commissaris. Het bezoek van de Fancy Fair in de Bui- tensocieteit rtond daarna op het programma. De bedoeling was de opbrengsten te doen strekken tot versterking van de fondsen voor het ziekenhuis. Aan het hek der Buitensocieteit werden II. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins voorgesteld aan en ontvangen door de heeien A. Dozy en J. M. van Kuyk, president en secretaris der Fancy fair. Na voorstelling der overige bestuursleden in de zaal werden de verschillende tentjes en uitstallingen m oogenschouw genomen, waarbij het Vorstelijk Echtpaar zich met de bestuursleden onder hield. Do stafmuziek van het eerste reg. inf. on der leiding van den heer Bicknese, voerde ondertusschen een keurig concert uit. De eigenlijke Francy-fair maakte een zeer goeden indrukde meeste tentjes zagen er werkelijk aardig uit, voor een deel zeer zeker te wijten aan de vriendelijke verkoopsters. In een fraai ingericht pavilloen konden de be zoekers ter herinnering hun naam in een album teekenen, van welke gelegenheid /-eer velen gebruik maakten. De Vereen, voor Volksvermaken hield een harddraverij voor paarden in Nederland geboren en met geen beter record dan 1.45 voor sulkcy of onder den man en een keu ring van luxe-paarden, enkel-ingespannen hengsten buitengesloten. De prijzen voor het eerste bediocgen een zilveren inkstel, eere- prijs, uitgeloofd door H. M. de Koningin, benevens ƒ200. Vorder ƒ100', GO, 40 en 20. Aangegeven waren 10 paarden. Voor de keuring waren de prijzen 80, ƒ40 en ƒ20. Bij de beslissende ritten van do harddra verij waren H. M. en Z. IC. H. aanwezig. Na de verwelkoming werd door mej. G. van der Ploeg een bouquet aangeboden en een lijst van deelnemende paarden door mej. G. Holthuis. Aan den overwinnaar reikte II. M. persoonlijk den door Ilaar uitgeloofden eereprijs, het zilveren inktstel, uit. Een zeer groot publiek woonde deze interressante wed strijden bij. Bij het verlaten van de Buiten-societeit reed, de stoet langs de westzijde van den Hertenkamp, waar 'de deelnemers aan de gymnastiekuitvoering onder leiding van den heer A. G. Montfoort, was opgesteld. Gehouden werden wedstrijden, in Duitsclie 'driesprong, vrije- en ordeoefeningen, hoog- polsspringen. Na afloop 'van de wedrennen werd een kleine rijtoer door de stad gemaakt, waarbij de Hooge Gasten overal hartelijk werden toe gejuicht. Hedenavond volgt nog een groot aantal nummers van het luisterrijk programma, diner in het Statengc-bouw, concerten, gala voorstelling in den schouwburg,waar opge voerd wordt de romantiseh-historische legen de: „De Heilige van AVittenhillinge", verder schitterende illumnatie, vuurwerk enz. BINNENLAND. Van het hof. Ifet bestuur van de stichting 's Ilceren l.*oo te En nel o ontving voor het bouwfonds van Groot Emaus 100 van II. Al. de Ko ningin en ƒ100 van II. AI. do Koningin- Aloeder. Consulaire berichten. IV heer P. Origini, bij Kon. besl. van 2 Mei benoemd tot consul der Nederlanden le Piraeus, is als zoodanig door de Griokschc regeering erkend. Aan den post te Piraeus zijn als ressort verbonden do provinciën \t- tika, Beolie, Phtiotis, Corinthe en Argolis (niet hijbehoorende eilandenHydra, Spezzia, Poros, Aegina, Salami.-) en het eiland Eubea. De heer Origini verzoekt de briefwisseling met hein in het Fransch of. in het Duitsch te voeren. („St.-Ct.") Ridderorde. Bij Kon. besl. zijn benoemd tct ridder in de orde \an Oranje-NassauJ. AV. van der Loly, lnngomeester dor gemeente Coevorden; J. G. Borgcains, burgemeester der gemeente OdoornC. van der AYal, burgemeester der gemeente Emmeiien G. Weys, te Coevor den, voorzitter van het bestuur van het zie kenhuis der Aleidn-Kvamerstichting aldaar. Onderscheidingen Atjeh. Bij Kon. besluit is, ter belooning van hen, die zich hebben onderscheiden hij de krijüsierriohtingen in Atjeh en onderhoorig- heden, hoofdzakelijk gedurende het tweede halfjaar 1906: le. bepaald, dat in de registers ter Kan selarij der Nederhmdselic orden, als te zijn eervol \ermeld, zal worden ingeschreven: de sergeant der infanterie F. L. M. Faeklam 2e. bepaald, dat bij afzonderlijke dagor ders, zoo in Indié als in Nederland, eervol zuilen worden ve' .cldde eerste-luitenants van hot korps marechaussee AV. Iloogcrs, J. E. Sclieffer en A. II. Bennewitz, en de ser geanten van dat korps S. Aronds, J. IT. Teutelink, J. Dolleman, cn F. Ch. Ftank, allen van het leger in Ncderiandsch-tndie. („St.-Ct. Mr. G. A. Visseher. f Te Utrecht is gisteren op 72-jarigon leef tijd overleden mr. Gerardus Anthony Vis seher. ond-procureur-generaal bij het ge rechtshof te Leeuwarden. F. J. IT. van Guens f Alen seint ons uit Arnhem Heden is hier overleden op 45-jarigen leef tijd de inspecteur der Rijksveldwacht K. J, AV. van Geuns. Vredesconferentie, Officieele (schriftelijke) mededeeling aan de pers 3e Commissie. le Sub-Commissie. Tweede zitting (4 Juli). De heer Hagerup neemt het woord en zegt het volgende. Alijne heeren 1 De vraagstukken, waarmee wij ons zullen hebben bezig te houden, zijn deze "1e vraag. Aioeten niet sommige soorten van mijnen getroffen worden door een abso luut verbod, hetzij deze in de territorial* wateren worden gelegd, hetzij in volle zee? Volgens het Engelsche voorstel zouden worden verboden a. De onderzeesche bij aanraking zelfwer kende mijnen, die niet vastgelegd zijn. De hierop door Italië en door Japan voor gestelde amendementen willen een uitzon dering voor die mijnen, welke na zeker tijdsverloop na hun legging onschadelijk worden. HetIialiaansche amendement noemt éen uur, terwijl het Japansche amendement geen termijn vaststelt. b. De mijnen, die, wanneer zij het punt, waar men ze heeft gelegd, verlaten, niet onschadelijk worden. Dezelfde verbodsbepaling is met andere woorden vervat in het amendement van Spanje en dat van Italië. Het verschil tusschen dit laatste amende ment en de bovengenoemde voorschriften is daarin gelegen, cat het Spaansche amende ment. van de veronderstelling uitgaat, dat er thans een soort van internationale goed keuring van het plaatsen van onderzeesche bij aanvaring ontploffende mijnen bestaat. 2e vraag. Moet het leggen van onderzee sche mijnen, die door aanraking ontploffen, niet worden verboden voor de volle zee. Het Enoelsche voorste! artikel 4, beant woord die vraag bevestigend, onder dit voor behoud nochtans, dat het toestaat, mijnen te leggen tot op 10 mijlen afstand in zee vóór sommige oorlogshavens. Het voorstel bevat voorts een omschrijving van wat men or.der »ooilogsbaven" verstaat 3e vraag. Onder welke omstandigheden knnnen de Staten mijnen leggen in hun ter ritoriale wateren Deze vraag wordt in het Britsche voor stel alleen behandeld voor zoover zij den oorlogvoerenden partijen aangaat, terwijl de amendementen, voorgesteld door de delega ties van Nederland en van Brazilië, ook het oog hebben op de onzijdigen. Het Britsche voorstel schrijft in zijn arti kelen 46 in het algemeen voor, welke voorzorgen men nemen moet om de scheep vaart tegen het gevaar van onderzeesche mijnen te beschermen. Het voorstel van de Nederlandsche delegatie bevat overigens de zelfde voorschriften omtrent het leggen van mijnen door onzijdigen als door oorlogvoe renden. Tusschen het Britsche voorstel en het Nederlandsche amendement is dit ver schil, dat het eerste eischt, dat de oorlog voerenden een speciale kennisgeving doen van het leggen van mijnenterwijl het tweede zich vergenoegd met een algemeone kennisgeving. Hierbij is nor op te me ken, dat dit voor stel elk leggen van mijnen, hetzij door de oorlogvoerenden, hetzij door de onzijdigen, aan deze beperking onderwerpt, dat de passen, welke twee open zeeën met elkaar verbinden, niet mogen worden versperd. Noor 't overige kan men van de bepalingen, vervat in de voorstellen der verschillende Mogendheden, de volgende gevallen afzon derlijk onder de oogen zien a. Mijnen leggen door een oorlogvoerende in zijn eigen territoriale wateren b door een oorlogvoerende in de wateren van zijn tegenstander. liet Spaansche amendement bindt dit aan de voorwaarde, dat de oorlogvoerende in die wateren een werkelijke macht uitoefent. Het Britsche voorstel (artikel 3) schrijft voor, dat het gebruik van onderzeesche mij nen om een blokkade te vestigen of te hand haven verboden worde. c. Leggen van mijnen in de territoriale wateren van de onzijdigen. Het Nederlandsche amendement stelt dit geval volkomen op éen lijn met het leggen van mijnen door de oorlogvoerenden, terwijl het Biaziliaansche amendement den neutralen alleen sch(jnt ioo te staan, zulke mijnen te leggen die slechte springen door een bewust verrichte handeling van de Staatsoverheid. Dit amendement bevat overigens afzonder lijke voorschriften ten opzichte van de waar schuwingen, die cedaan moeten worden, en de verantwoordelijkheid voor het verwisselen van plaats door de mijnen. d. De 4e vraag is die, welke artikel 7 van het Nederlandsche amendement op het oog heeft, nh: bestaat er aanleiding om bij inter nationale overeenkomst regels vast te stellen voor de schadevergoeding in geval van schade toegebracht door de mijnen De voorzitter Helt voor, in eerste lezing het voorstel te onderzoeken van de Britsche delegatie en van de daarop ingediende amen dement*!', waarbij men zich zou bepalen bij de beginselvraag zonder in de bijzonderheden te treden, of te zoeken naar een behoorlijke redactie. In overeenstemming met dit voorstel ont spinnen zich da beraadslagingen over de artikelen 1, 2, 3, 4 en 5 van het Britsche ontwerp. Art 3 wordt aangehouden voor latere behandeling, met het oog op het verband, bestaande tusschen den inhoud van dit arti kel en den arbeid van de 4e commissie, Aan deze zuiver technische beraadslaging wordt deelgenomen door de heeren Tor- nielli, Bourlamaqui, Arago, Castiglia, Röell, Siegel, Tsudzuki, Yan den Heuvel en Ottley, welke laatste in den loop van het debat verklaart, dat de Britsche regeering geneigd zou zijn, de strekking te aanvaarden van de Italiaansche en Japansche amendementen, die van de verbodsbepaling die afdrijvende mijnen willen uitzonderen welke voorzien zijn van een inrichting, die ze na verloop van eenigen tijd onschadelijk maakt, op voor waarde nochtans, dat die tijd zeer kort zij. De heer Teharykow verklaart^ in naam van de Russische delegatie, dat de Russische regeering bij het plaatsen van dit punt op haar program, de belangen in het oog had gevat van de vreedzame scheepvaart. De Russische regeering acht een zeer nauwkeurig onderzoek noodzakelijk. Aan de mogendheden moet een zekere tijd worden gelaten, om de technische verbeteringen te harent in te voe ren, die volkomen afdoende worden geacht. De zitting wordt om kwartier over vijf opgeheven. Yan de Gedelegeerden. Voor den feestavond op a.s. Dinsdag van de gemeente in de Kurzaal ter eere van de Vredesconferentie moest een beperkt aantal uitnoodigingen worden gezonden wegens de noodzakelijkheid om van de zaal een groote middenruimte af te zonderen ten behoeve der uitvoering van het programma. Tot deze soiree zullen medewerken onze landgenoolc mevrouw Julia Gulp, met opera aria's en nationale zangen; Coquelin Jr., van het Theatre Francais met monologen en gedichten; het Philliarmonisch orkest met feest- en andere werken, onder leiding van baron van Zuijlen van Njjovelt, zoomede een uitgelezen kring van jongelui (dames en heeren) die een oud-Holiandsch feest in dans en muziek zullen veraanschouwelijken. Na afloop van het programma zullen de buffetten in de conversatiezaal en op het ter ras, dat toepasselijk geheel electrisch verlicht wordt, geopend worden. Wettelijke 10-urendag. Op de volgende vragen van den heer Schaper: 1. Is hot juist, dat de minister naar aanlei ding der motie, ingediend ten gunste der invoering van den wotteüjken 10-urendag, oen onderzoek heeft ingesteld bij verschil lende ambtenaren, nopens de wenschelijkheid en mogelijkheid ecner zoodanige wettelijke regeling? 2.Zoo ja, is de minister bereid, ter bevor dering eener vruchtbare behandeling van be doelde motie, de resultaten van dit onder zoek vooraf tijdig tc publiceeron, b.v. in het „Alaandschrift van het Centraal bureau van de Statistiek, betreffende arboidsaangelegcn- heden? is van den heer Veegens, minister van Landbouw Nijverheid en Handel, het vol gende antwoord ingekomen: 1. De minister heeft naar aanleiding der bedoelde motie inlichtingen ingewonnen hij 'de inspecteurs van den arbeid. 2, Tot zijn leedwezen moet hij bezwaat maken, de ontvangen inlichtingen openbaar te maken, omdat een dergelijke ambtelijke briefwisseling zich niet leent voor publici teit. De inspecteurs hebben bij hot verstrek ken hunner mededeelingen niet kunnen denken, dat 'deze zouden worden openbaar ge maakt. Die gedachte moet ook in het vervolg bij het geven van dergelijke inlichtingen met bij hen kunnen opkomen, opdat deze haar min of meer vertrouwelijk karakter, waarop voor oen goede behandeling van zaken prijs moet gesteld worden, kunnen behouden. 50-jarig bestaan Itotterdamscbo Diergaarde. liet was voor liet bestuur der diergaarde gister een moeilijke beslissing of men liet feest zou laten doorgaan of niet, daar 'de natuur den toeleg scheen te verbieden. Toch heeft men het gewuagd cn, al vielen er in den avond nog wel buien neer en was het verder op den avond niet geheel droog, het weer hield zich gelukkig beter dan men dacht. Alaar toch heeft liet een nadeeligen invloed uitgeoefend op het welslagen van liet feest. Stoelen en tafels dreven van. het wa ter, het aansteken der ontelbare lichtjes ging moeilijk en tijdroovend doordat de pitten vochtig waren, zoodat eon gedeelte der vel- glaasjes het niet zoover hebben gebracht dat zij medewerkten tot verlichting en versiering van den prachtigon tuin. En dat was jam mer, want die liclitlooze vakken verstoorden den indruk. Alunr waar men er in geslaagd was de illu minatie te ontsteken, en dat was gelukkig op de meeste plaatsen, daar had zij een prachtig effect en wonderlijk mooi was liet gezicht op de lange rijen van lichtguirhm- des, tusschen de hoornen door gezien, hier en daar onderbroken door de illuminatie van een gebouw, en van de lichtjes langs en op hot water. Honderden mannen waren aan het werk gesteld oni al die lichtjes te ontsteken. Het bezoek kan op een 30.000' menschen geschat worden. Den heer Seidel werden na de uitvoering zijner „Gouden feestklanken" door 't bestuur, .onder een hartelijke toespraak, eenige pracht volle lauweren aangeboden en daarna had nij een storm van ovaties te aanvaarden. Hulp aan Lupuslijders. Het tweede jaarverslag (190G) der Neder]. Vereen, tot hulp aan lupuslijders werd heden door ons ontvangen. Daaruit blijkt dat te Utrecht, Rotterdam, Amsterdam en 's-Gravenhage werden be handeld 60 patiënten, 22 mannen en 38 vrouwen, met liet resultaat dat 23 patiënten nagenoeg genezen of in observatie zijn, 22 zijn veel verbeterd, 5 verbeterd, 6 weinig resultaat of langzaam verbeterend en 4 heb ben de kuur onderbroken. Dit resultaat geeft reden tot tevredenheid over het nuttig effect der lupusbestrijding. AVij lezen in dat verslag o. m, Onze uitgaven stegen van 2150 in 1905 op 6S0'0 in 1906. Hiervan 5921.29 be steed aan de ondersteuning der CO patiën ten, die van onzo vereeniging in 1900 hulp ontvingen. Die hulp kwam dus gemiddeld op nagenoeg ƒ100 per patiënt on per jaar le staan, en geeft een afdoend bewijs van de kostbaarheid der geneeskundige hulp aan lupuslijders, vooral als men in aanmerking neemt, dat de behandeling meestal niet in één jaar afloopt. De giften, contributies en gekweekte ren te, tegenover het totaal bedrag der uitgaven ad. 6800, bedroegen slechts 5800 en wij moeten dus 1000 van ons kapitaal aanspre ken, om dit zestigtal voldoende te kunnen steunen. STADSNIEUWS. Ter gelegenheid van den verjaardag van II. K. II. Prinses Alaria der Nederlanden was de vlag op den toren en van het Stad huis ontplooid. S. O. T. De leden der S. 0. Y. herinneren \vq nog even aan het concert der stafmuziek van het 4e Regiment Infanterie, hedenavond in den Tuin ie geven, in afwijking van het rooster der concerten. Yoorts brengen wij nog in herinnering dat 11 Juli a.s. het gemengd koor Poly hymnia" zal zingen terwijl het instrumentale gedeelte van het dien avond uit te voeren programma zal gegeven worden door het Stedelijk Muziekkorps alhier. Zomerspelen. Zoo als men weet hebben de heeren Royaards en Verkade uitvoering gegeven aan hun plan en geven zij thans op verschillen de plaatsen uitvoeringen van „Eickerlyc" en „Lunseloot uit Denemarken". Naar men ons mededeelt zal ook hier een voorstelling gegeven, worden in de S. O. AL op Zaterdag 13 Juli a.s. Dan zal gegeven worden „Eickerlyc", De eigenlijke titel is „Den Spyeghel der Salicheyt van Eickerlyc" waarbij nog als ondertitel is gevoegd: „hoe dat eickerlyc mensche wert ghedacht Qode rekeninghe te doen." AVij worden in de" middeleeuwen ver plaatst, de kunst der Primitieven. Het is een der „spelen van sinne", een zoogenaamde moraliteit, d.w.z. een allegorische voorstel ling waarin onderscheiden eigenschappen worden gc-personificeerdallerlei krachten die op den menscli werken in gunstigen of ongunstigen zin worden als levende figuren ten toonccle gebracht. Dat zulk een voorstelling een diegen, een zeer ernstigen indruk maakt, is allicht te be grijpen- „Eickerlyc" is in druk verschenen, uit gegeven door den Larenschen Kunsthandel te Laren in Noord-IIolland. Dr. Iv. H. do Raaf te Rotterdam heeft er een inleiding bij geschreven. De parabel dagteekent, naar dr. De Raaf doet uitkomen, uit de eerste helft der 7o I

Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2