jaargang. Dinsdag 9 Juli 1907. Renate Werkentin. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en V la ar ding en £1.1.25. Franco per post fL 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Burean: Lango Haven No. 141 (hoek Korte Haven.) Prijs der Advertentiën: Van 1—6 regels 11. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zït innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan bet Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor de Administratio No. 103. JACHT. De Commissaris der Koningin in de Pro vincie Zuid-holland, Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten van 24 Juni 1907, no. 31 Gelet op art. 11 der Wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87); Brengt tor kennis van belanghebbenden, dat bij voormeld besluit door de Gedeputeer de Staten is bepaald, 'dat do afzonde r- lijkc jachten op waterwild voor dit jaar zullen worden geopend op Zater dag den 2 7 s t, o n J u 1 i aanstaan- d o, en dat mitsdien van dat tijdstip af do uitoefening der jachtbedrijven, vermeld in art. 15, litl. <1, f en li, der wet op de jacht en vissehcrij is geoorloofdwordende tevens herinnerd aan de bepaling van art. 1 van het Reglement op de uitoefening der jacht en visscherij in deze provincie, krachtens welke die jachten niet anders mogen plaats hebben dan op en langs 'liet water, mitsga ders op moerassige landen. 'Deze kennisgeving zal, in plano gedrukt, worden afgekondigd en. aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in het Provinciaal blad en in do Nederland- sche Staatscourant worden geplaatst. 's-Gravenhage, den 27stcn Juni 1007. Da Commissaris der Koningin voornoemd, PATIJN. BUITENLAND, Schiedam, 8 Juli 1907. FRANKRIJK. Zaterdag beraadslaagde de Kamer over de tweede wet ter bestrijding van do wijnknoeie- rijenhet ontwerp verplicht de wijn- cn spi ritual i on -h nn tielaren dc hoeveelheid alcohol in al hun waren aan te geven, hun waren te onderwerpen aan de controle van Je regie- ambtenaren, en andere maatregelen tegen 'de fraudes o. m. do beperking van het aantal „winkels tot verkoop van. drank in 't klein" winkels die in, den regel het grootste af zetgebied waren van do vervalschto wijn. Met 1 Januari 190S zullen cr geen nieuwe drankwinkels verrijzen. Het ontwerp is na tuurlijk nog niet geheel naar den zin der Zuidelijke afgevaardigden, maar indien het onverzwakt wordt aangenomen dan is er groote leans dat do beweging in het zuiden volkomen zal doodloopcn. Om dit te verhoe den verzette de nationalist. Georges Berry zich waarschijnlijk tegen het weisbeginsel. Naar liet Duitsch van H. COURTHS—MAHLER. 10) Rolf bood Renate den arm en ze gingen naast elkaar de zaal door. Diesterkamp zag hun glimlachend na en ook de beide oude dames hadden plezier bij het zien van, die beide trotsche, slanke gestalten. Tornau liep flink en vastberaden, zijn houding was ongedwongen elegant. Renate gaf zieli met werkelijk genoegen aan. den dans over en haar bewogingen waren zoo licht en gracieus, dat Rolf er niet aan dacht op te houden met dansen. Eerst toen de muziek ophield, bleven zo staan en keken elkaar aan, als uit een droom ontwakend. Het waren blikken alsof hun zielen intusscheu in een wonderland waren geweest cn ongaarne tot de werkelijkheid wilden tcrugkceren Zwijgend bracht Tornau zijn dame naar haar plaats terug. Meianie had Tornau niet uit het oog verloren, ofschoon ze schijnbaar druk bezig was met anderen. Eindelijk kwam de cotillon aan de beurt, welke ze met Tornau bad besproken. Met een diepe buiging liep hij op haar toe en reikte haar zijn arm, „Beloof me, mijn dwaas gedrag van straks te vergeven, mijnheer von Tornau?" „Ik beloof het u, als u tenminste verge ving noodig vindt." De belangen der kooplieden, vooral van de Parijsche, zoo zei Berry, worden opgeofferd aan de eischen van 3 departementen. De radicale afgev. Pueeh vraagt de verwij dering van artikel 1, dat den wijnhande laren do verplichting oplegt op hun rekenin gen liet gehalte aan alcohol van de verkochte wijnen aan te geven. Verschillende afgevaar digden uit het Zuiden verdedigden het arti kel, dat echter ten slotte met groote meer derheid wordt afgestemd. Minister Caillaux stemde vóór de weglating, zijn collega Du- jardin-Beaumet'z, directeur van schoone kun sten, maar afgevaardigde uit hot Zuiden, daartegen. Artikel 2, waarin bepaald wordt dat iedere kleinhandelaar het bezoek van de belastingambtenaren in zijn kelders moet toelaten wordt door de regeering verdedigd maar na eenige discussie verworpen met 295 tegen 264 stemmen. Het geheele wetsontwerp werd ten slotte met bijna algemeen© stemmen aangenomen. De Kamer hoeft den herbergiers, die in vloedrijk zijn in den verkiezingstijd, willen ontzien en een paar wetsartikels verworpen, die hun wijnvervalsoliing onmogelijk zouden hebben gemaakt. O, zuivere politiek, gebaseerd op onzuivere wijn Bij de verzoenende houding der regeering is het onbegrijpelijk 'dat zij de voornaam ste punten van het tweede wetsontwerp liet vallen en zoodoende een nieuwe grief van de wijnboeren tegen de regeering deed ont staan. In liet Zuiden wordt de partij van den terugkeer tot de rust sterker; Clemeuceau maakt er gebruik van om arrestaties tot stand te brengen. 8 nieuwe inhechtenisne- m in gen hebben plaats gehad. Do burgemeesters van het depart, de l'IIórault hielden gistermiddag een bijeen komst te Montpellier. Telegrammen waren ingekomen van afgetreden gemeentebesturen en van liet comité van Argeliers tot handha ving van hef lijdelijk verzet. Daarna ving ile bespreking aan, die vooral heftig werd toen do heer Briol, burgemeester vau Mont pellier die Zaterdagavond zijn ontslagaan vraag had ingetrokken, aan 't woord kwam. Men riep hem toeAftredenOp een vraag van een collega antwoordde Briol dat hij zijn ontslag intrekkend, kennis droeg van do stemming van Zaterdag in de Kamer over liet tweede wetsontwerp tegen de fraudes. Hij verklaarde niet op zijn beslissing te zul len terugkomen. Dc maire van Cette meende dat de regee- ring door haar huidige politiek voort te zet ten had gebroken met liet Zuiden. Hij keur de de troepencharges le Narbonne en 'de vervolgingen der burgers streng af. Met 95 stemmen nam de vergadering ver- wil ik tenminste trachten uw vriendschap te verwerven." Zij zei het op zulk een weemoedig gero- signeerden toon, dat hij diep medelijden met haar kreeg. Ilij was zelf te eerlijk en op recht om te kunnen begrijpen, dat dc ba rones ook nu weer eomedie speelde. Hij keek haar vriendelijk en goedig aan, zooals hij nog nooit had gedaan en bracht haar hand aan zijn lippen. Hij vergat en vergaf in dit uur alles wat ze hem had aan gestaan. Eolf stond den volgenden morgen met be- modderde, hooge rijlaarzen naasit zijn paard en wilde juist opstijgen om naar huis te rij den, toen Diesterkamp in gestrekten 'draf op den landweg kwam aangereden. „Goeden morgen, Rolf," riep hij reeds van verre, „wel wel, wat zie jc cr reusach tig gekleed uit Tornau lachte. „Dat komt van mijn. tocht door de velden. De grond is door de hevige regenbuien van dezen nacht geheel door weekt. AVat ik hier aan mijn laarzen naar huis draag is voldoende hoeveelheid modder voor een Berlijnschen voortuin." Diesterkamp klapte lachend met zijn rij zweep in de lucht. „Nu, stijg nu maar op je paard, dan vergezel ik je uog een eindje. Wat. moest je op je veld dan doen?" „Er was iets niet in orde met do ma chine ilc ben aardig warm daarbij gewor den. Het is verbazend zwoel vandaag, de herfst schijnt zeer zacht te worden." „Ja, dat bedriegt wel eens. Maar je bent een flinke vent, Rolf alle respect. Je vader zou plezier aan je hebben gehad. Alles kant en klaar, het oog van den meester maakt het paard vet. Ik hecht meer waarde aan Tornau dan aan menig uitgebreid landbezit." „Ik ook." volgens een motie aan, waarin de afgetre- de burgemeesters protesteereu tegen de stem ming der Kamerleden die Zaterdag de arlt. 1 en 2 der wet voorgesteld door de Kamer commissie) verwierpen. De onveranderde wet had huns inziens de crisis eenigszins kun nen opheffen. De burgemeesters zullen hun functies niet eerder hervatten dan na een beroep op do kiezers en nadat de regeering van Kamer en Senaat een tegemoetkoming aan de ellende in het Zuiden beeft verkregen. Bovendien eischen zij tot kalmeering 'der gemoederen invrijheïdsstelling van de gevangenen dr. Ferroul, Marceliu Albert en van de man nen van Argeliers, Aan de betrekkingen der slachtoffers te Narbonne gevallen werd een rouwadres ge richt. Een bijeenkomst van afgetreden burge meesters te Narbonne beskot eveneens de „staking" vol te houden. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Engeland. Koning Eldward zal deze week een reis maken in Ierland. Woensdag vertrekt hij met zijn jacht „Victoria and Albert" naar Kingstown, vandaar gaat de reis naar de internationale tentoonstelling te Dublin en verdei' naar de rennen te Leopardstown. Er worden vijandige betoogingen Verwacht van de zijde 'der Ieren onder wie de oude agitatie tegen Engeland weer opleeft nu de regeering het wetsontwerp op zelfbestuur vim Ierland onlangs weer introk. België. De Kamer heeft alle voorstellen der socia listen en liberalen verworpen, waarin werd aangedrongen op de invoering van algemeen stemrecht en van de evenredige vertegenwoor diging bij de verkiezing voor gemeente en provincie. Italië. Uit Ferrara wordt gemeld, dat te Cop- paro de toestand zeer verbeterd is tengevol ge van het uiteenjagen van het hoofdbestuur der stakers, dat deeis werd aangehouden en deels ontvluchtte. In het geheele district is thans het werk hervat, zoodat de oogst bij na geheel is binnengehaald. In de velden van Argenta, Porto-Maggiore, Migliaro en Migli- arino ligt echter de arbeid nog steeds geheel stil. Duitachland. De beruchte anti-semiet, graaf Pückler, is na 4 maanden gevangenisstraf op vrije voe ten gesteld nadat hij geneeskundig is onder zocht. De gcnccshecren verklaarden dat Piickler krankzinnig was, hetgeen niemand zal betwijfelen, die wel eens las van 's mans „Natuurlijk on zonder schulden dat komt tegenwoordig bij landbouw en veeteelt zeer zelden voor. Ja, von Parkow moet bij voorbeeld Matthai gauw onder den hamei- laten komen. Gekke geschiedenis. Natuur lijk, Parkow heeft het goed reeds sterk belast van zijn vader overgenomen, dan twee zonen bij do garde dat kan tegenwoordig niet meer, daarvoor moet geld aanwezig zijn." „Daarvan heb ik ook reeds gehoord. Jam mer van den ouden Parkow, hij is van 's morgens vroeg tot 's avonds laat op de been." „Zeker hij doet zijn best, zooveel hij kan. Men is toch natuurlijk aan zijn bezit ting gehecht. Maar hij kan er niets meer aan doen, hij kan niet meer alleen het onheil af wenden. Zijn vrouw heeft in deze zaak veel schuld, wat niet duur was, deugde eenvou dig niet. Nu, ik zou haar wel anders hebben geleerd. Wat doet nu de wouw van een land bouwer met Parijsche toiletten En in Fe bruari moeten er bii de diners aardbeien zijn, die toen per stuk nog een halve gul den kostten. Och liet gaat me wel niets aan, maar men denkt er toch over. Ik ben er juist geweest om een paar paarden te koopen Parkow verstaat de kunst van paarden fokkerij, maar het brengt niet genoeg op, 'dat kan alleen in het groot voordeel opleve ren, zooals bij voorbeeld op Berkow het ge val is. Weet je reeds, dat de barones een wachtmeester heeft genomen? Zij sprak er gisteren met mij over. Of hij er vorstand van heeft?" „Nu in elk geval kunnen ze daar over zooveel geld beschikken als bij niet veel an deren het geval is nietwaar?" „Ik weet het niet maar ik geloof het wel." „Nu die mooie Melusine neen Melanic bedoel ik zal wel hebben geweten, waar- „hetzreden" tegen de Joden. Wordt Pücklor weer lastig door het in de war schoppen van vergaderingen dan gaat. hij niet meer naar de gevangenis maar naar hot krankzinnigen gesticht. Rusland. Te Jekaterinaburg werd Zaterdagmiddag een aanslag gepleegd op den politiechef, die in gezelschap van den kapitein 'der gendar merie Pyschkin op straat liep. De politiechef bleef ongedeerd. Pyschkin werd door revol verschoten gedood. De daders werden achter volgd maar wisten te ontsnappen. Op hun vlucht verwondden zij een politie-agent. Te Aschabad op de Russisch-Perzische grens zijn naar de beide opperste politie beambten zes bommen geworpen. Een der beide beambten werd gedood. Zaterdagavond zijn verscheidene bommen geworpen naar een trein met soldaten van Warschau naar Petersburg. Do bommen ontploften met groot geweld. De weg werd over een grooten afstand beschadigd, maar de trein Weef ongedeerd. Ook werden bom men gevonden onder een spoorbrug, niet ver van 'de plaats van den aanslag. Vereenigde Staten. Het bericht van de vlootbeweging in den Grooten Oceaan door de "Vereenigde Staten werd in Japan zeer koel opgenomen en men maakte de nuchtere opmerking dat de uit zending van een groot smaldeel, van 4G slag schepen, waarvoor geen behoorlijke verzamel plaats aanwezig is, gelijk staat met het in oorlogstijd aan den vernietigenden aanval van vijandelijke torpedobooten bloot te stellen. De Japansche vloot van torpedobooten is zeer goed voorzien, zooals bleek bij de nachte lijke aanvallen op de Russische vloot te Port ArthurMaar de Yankees zitten niet stil. Uit Washington wordt gemeld dat er onder handelingen gaande zijn met Mexico over den aankoop van de Magdalena-baai, die bestemd zal worden tot marine-basis voor de vloot in de Stille Zuidzee. De minister van oorlog Root zal spoedig naar Mexico vertrekken om den koop af te sluiten. Marine-officieren zijn van meening dat ge heel oud-Californië moet worden aangekocht, waarin de genoemde baai ligt, en welks kust streek van veel strategische waarde is. Het eskader van den Grooten Oceaan hield vroe ger in die baai, met toestemming der Mexi- caansche regeering, schietoefeningen. China. Men heeft getracht, echter zonder succes, 'den gouverneur van An Iloei te dooden door middel van een bom. De gouverneur hield juist een wapenschouwing. 3 officieren wer den gedood en ecu gewond. om ze dien ouden grijzen man heeft geno men. Maar bonjour, Rolf, ik draai hier op zij langs dit boschje af. Groet de 'dames van mij." Rolf reikte hem de hand toe, terwijl hij op het paaid bleef zitten. „Tot weerziens, papa Diesterkamp, hartelijke groeten aan je vrouw." Zij reden naar verschillende richtingen weg. Toen Tornau het bosch had bereikt, liet hij zijn paard stapvoets gaan. Hij veegde zich hot zweet van zijn voorhoofd on begon zachtjes te fluiten. Bij den vijver hield hij een oogenblikje stil en keek peinzend naar de plek, waar hij Renate eens wcenend had gevonden. Onder de bank lag een papier. Hij steeg af en raapte liet op. Het was, of schoon het door de bank cn de hoornen be schut was geweest, toch eenigszins vochtig geworden. Glimlachend streek hij het glad en bemerkte dat het een blaadje uit Renates aantcekenbockjc was. In haar duidelijk, fijn schrift las hij40 potjes abrikozengelei, 50 potjes kersenmnr- melade, linnen nakijken, mijnheer aan 'de pa trijzen herinneren Hij moest er om lachen, maar dit lachen klonk zacht en geroerd. „Dat was nog eens een bestuurster voor liet landgoed," zei hij bij zich zelf ea toon legde hij het blaadje in een vakje van zijn portefeuille, nadat hij het zorgvuldig tus- schen zijn zakdoek had gedroogd. Sedert het feest in Berkow waren bijna veertien 'dagen voorbij gaan. Meianie had haar plan voor de veldtocht ontworpen en haar taktiek geheel en al veranderd. Zij had Rolfs moeder eenige keeren bezocht, maar steeds, wanneer ze wist dat Rolf niet thuis BINNENLAND. Hofberichten. De commandant van het uit twee sche pen bestaand Japansch eskader, vice-ad- miraal Goro Yuin en zijn officieren zijn uitgenoodigd heden ten pnloize het Loo het middagmaal te komen gebruiken. Even eens Z. E. 'do Japansche gezant te 's-Gra venhage, Aimaro Bato, de schout-bij-nacht Hayao Sehimamura, president ter marine school te Etajima; Z. E. 'de Minister van Marine, de heer Cohen Staart; dc schout- bij-naclit, directeur en commandant der ma rine te Ilellevoetsluis, de lieer ïtömoro,en 'de aan den .Tapansclien vicc-admiraal toe- gevoegden luitenant ter zee le kl. Sluijs. 't Koninklijk echtpaar naar 't Loo, Uit Meppol werd Zaterdag nog gemeld:. Te circa 4 uur (stadshui) arriveerde he- dennamiddag de koninklijke trein uit As sen met II. M. de Koningin en Z. IC. II. den Prins der Nederland cn gevolg. Een haag van menschen had zich langs don spoor, weg bij het station te Meppol opgesteld, om de vorstelijke familie oen spontane ovatie te brengen. Langzaam gleed dc trein liet station binnen en hield eenige oogenblikken stil op de plaats, waar het publiek alles het best kon zien. Toen 'do Koningin zich even voor liet glas van Ilaar rijtuig vertoonde, maakte eou geestdrift, zicli van de samenge- stroomden moester, die zich uitte in een overweldigend hoera. Daarop stoomdo de trein wederom zuidwaarts. Audiënties. De gewone audiënties van de ministers van justitie en van landbouw, nijverheid en han del zullen op Woensdag 10 Juli niet plaats hebben. Ridderorde. Bij K°n- besl. van 29 Juni is de heer H. N. Franjois c. i. te Amsterdam, chef van de afdeeling Nieuwe Werken bij de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij, benoemd tot officier in de orde vran Oranje-Nassau. Bij Kon. besl. van 3 dezer is verleend de eeremedaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, aan W. J. II. Mali, te Groningen, hoofdconducteur 4ste klasse, en aan A. Maas te Zwolie, machinist 1ste klasse, beiden bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen. Vredesconferentie. Morgenavond te 10V2 uur vergadert 'dé 2e subcommissie van rorirnnrt<óp lil ter voorbereiding van de behandeling van het ver'diag van 1S99 tot aanpassing, op den zeeoorlog, van de beginselen van liet Iloodc Kruisvcrdrag van Gcnève 1864, en wel te beginnen met art. 7. was. Als hij onverwachts thuis kwam, nam ze vlug afscheid en wierp hem treurige blik ken toe. Dat maakte hem onrustig. Hij was veel te goed om ongeroerd aan te kunnen zien, dat zij om hem leed. Ilad hij haar dan toch onrecht aange daan, had ze dan werkelijk wel een dieper gevoel voor hem gehad? Hel speet hom haar zoo ruw te hebben behandeld, al veranderde dit ook niets aan het feit, dat zij hem onverschillig was ge worden. In elk geval vond hij het naar, 'dat zij zoo bedroefd was. Ilij werd steeds vrien delijker tegen haar en begeleidde ook zijn moeder cn Renate, als dezen in Berkow ccn bezoek gingen afleggen. Huns von Trachwitz had voor liet raam van zijn kamer gestaan Ilij woonde in dc wnchlmee&lcrswoning toen de familie van Tornau op Berkow kwam. Ilij keek Renate juist in het gelaat en ging verschrikt eenige slappen achteruit. Achter het gordijn verborgen, staarde hij met wijd geopende oogen naar de jonge vrouw, cn toen zij aan zija blikken was onttrokken, richtte liij zich langzaam op. ..Dat was Re nate. Daar was geen twijfel mogelijk. Hoe komt die hier?" mompelde liii en riep een rijknecht, die juist bij zijn raam voorbij liep. „Mertons, kon je de familie, die hier zoo juist is aangekomen?" „Jawel, mijnheer von Traclnvitz, dot was mijnheer von Tornau mot zijn moeder," „Er waren toch twee dames?" „Dc andere heet. mevrouw Werkentin en i» een soort van gezelschapsjuffrouw." „Ach zoo 'dank u." „Die schijnt erg nieuwsgierig naar die mooie dames te zijn," dacht Mortens en floot lachend tusschcn zijn tanden door. (Wordt vervolgd /late „Ja, ik zou het graag willen hebben. Ik was heftig. Ik zal me echter in 't vervolg niet meer zoo laten mccsleepen door mijn gevoel en mij in het onvermijdelijke schik ken. Uw liefde te winnen is onmogelijk, nu

Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 1