61"" Jaargang, Woensdag 10 Juli 1907, No. 12432 L Renate Werkentin. Deze courant verschijnt a a g e 1 ij K s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en VI a ar ding en fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per weck: Voor Schiedam en Ylaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers l cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte B>ven.) Prijs der Advertentiën: Van l~-6 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn. gratis aan het Bureau te hekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van. 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. ïnterc. Telefoon voor do Redactie No. 123. voor do Administratie No. 103. 51. 18, ijk t. L, ir. er n- <*emeentewerken van Schiedam. Openbare Aanbesteding. Op Donderdag 18 Juli 1907, des namiddags ten 2 ure, zal door Burgemeester en Wet- houtere van Schiedam in het openbaar ten raad ;ze worden aanbesteed: Het afbreken van den opstal op liet terrein aan den Singol No 219. Inlichtingen worden gegeven alle werk dagen van 10—12 uur v m. aan de stads- timmerwerf, Bestek verkrijgbaar u f 0.25 ter gemeente secretarie, afd. A. BUITENLAND. Schiedam, 9 Juli 1907. FRANKRIJK. Een militaire wet door generaal Picquart ingediend bracht gisteren in de Kamer de tongen weer in beweging. Het betrof de wet tot vervroegde naar huiszending van, de lichtingen 1903 en. 1904 in verband met do onlangs aangenomen wet op den 2-jari- gon diensttijd. De Senaat had het wetsont- weip, in overleg met den minister van oor log, zoodanig gewijzigd dat niet alle man schappen en bloe maar bij groepen naar huis zullen worden gezonden. Daardoor krijgt de regeering gelegenheid de muiiers vam het 17e regiment onder de wapenen te houden cn ook in liet Zuiden voldoende troepen te laten. Dit laatste met liet. oog op oventueole nieuwe troebelen die zouden kunnen uitbre ken, op 10 dezer cn volgende dagen, wan neer n,l. ndniinistiaticve regecringsconnnis- sies de afgetreden gemeentebesturen en -ambtenaren zullen vervangen om den jan boel in de gemeentezaken weer cenigszins op orde te stellen. Socialisten en clericalon hadden do/.e ge legenheid weer eens aangegrepen om het ka- bi net-Clómeneeau een nederlaag in de Ka mer te bereiden, maar de bom is verkeerd gesprongen. De nationalisten Lnsies en Teignier open den het debat en stelden voor de oude teksf der wet, zootds zo eerst door de Kamer was gevoteerd, weer te horstellen. Voorls eisehlon zij den terugkeer van do muiters van liet 17o uit Tunis. Enkele socialisten houden dergelijke redevoeringen. De minister vam oorlog, generaal Pic quart, verzocht de manschappen voor de rustbewnring in liet Zuiden cn die hun. twee jaar diensttijd nog moeten voleinden, onder de wapenen te houden. De Kamer besloot 'dat ze 12 Juli met verlof zullen gezonden worden. De Kamer nam vervolgens art. 1 aan met een kleine wijziging in den tekst door den Senaat daaraan gegeven. De afgevaardigde Lafeire stelde voor art. 3, bepalende dat de muiters van het 17e linie-regiment onder 'de wapens zullen wor den gehouden, te schrappen. De rapporteur Le Herissë verzocht onder geschreeuw van de rechterzijde cn de uiter ste linkerzijde het amendement te verwer pen. Hij bracht in herinnering dat de muiters de patronenkamers plunderden, (ru moer; van links wordt geroepen: „Daar deden ze wel aan.") Le Ilcrissé protesteerde tegen deze woor den. De uiterste linkerzijde viel hem in de rede cn maakte veel gerucht. Voorzitter Brisson slaagde er ternauwernood in de kalmte cenigszins te heretellen. De afgevaardigde Pastre mede-onder teekenaar van het amendcment-Laferre, ver haalde de onderwerping der muiters. Hij las een stuk voor, getcekend door vijftien per sonen, waaruit blijkt dat de onder-prefect, na aan minister-president Clémenceau te heb ben getelefoneerd, diens verklaringen ter kennis bracht aan liet comité der wijn bouwers. Minister Clémenceau„Ik geef mijn woord, dat ik dit niet hel) getelefoneerd." De heer Pastre: „Een lid van het Comité dei' wijnbouwers wees den muiters op den ernst van hun daad. Een brigade-generaal, begeleid door leden, van het Comité, begaf zich tot. de muiters Ministers Clémenceau cn Picquart pro testeerden tegen deze voorstolling. Pastre verzocht ten slotte de Kamer artikel 3 niet aan té nemen. Dat zal, volgens hem, een maatregel zijn tot kalmeering der gemoe deren. Generaal Picquart wees erop dat men een maatregel van lankmoedigheid, geno men om tegemoet te komen aan de wen- schen van liet land, niet moet verzwakken dat men op do muiters niet do welwillende beschikking mag toepassen, genomen ten bate van de lichting 1903. De overbrenging van de mannen van het 17e rog. heeft met het karakter van weggoocheling. Het onder zoek onder leiding van generaal Miehei zal voldoening geven aan allen. Men" moet in den lande weten dat in het leger geen enkele daa'd van tuchteloosheid zal worden geduld Elk dergelijk feit zal gestraft worden op voorbeeldige wijze. De minister protesteert tegen de valschc, overdreven berichten die door de bladen over de muiterijen werden verspreid. Het land kan. vertrouwen stellen in ün leger. De afgev. Au gé wilde het verhaal her vatten over de telefonische boodschappen van Clémenceau aan de militaire autoriteiten in het Zuiden, maar de spreker wordt over stemd door kreten: j morgen! Verdaging! Jaurès, de leider der socialisten hield daarop een lange rede, waarin hij aandringt op vergevingsgezindheid. Clémenceau antwoordt dat er geen per soonlijke straf tegen de muitere is toegepast. Door de muiters onder de wapens te hou den voor hun vollen tijd, straffen wij hen niet, zei de minister, wij laten hen niet doelen in een gunst. Indien gij ons niet bij valt, dan stelt gij ons in de onmogelijkheid om de krijgstucht te doen eerbiedigen en derhalve om langer aan het bewind te blij ven. Na repliek van Jaurès, waarvan de heftig heid veelvuldige toejuichingen van de uiter ste linker- en rechterzijde en een scherpe rmaning van den voorzitter, Brisson, uit lokt, verwerpt de Kamer met 3S5 tegen 1G6 stemmen de schrapping van art. 3 door Lafferre gevraagd. Zij neemt met 394 tegen 126 stemmen art. 3 en met 466 tegen 1 stem de geheele wet aan. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Engeland. De diefstal van de juweelen van Sint Pa trick uit het kasteel van Dublin komt zeer ongelegen met het oog op 't bezoek van Koning Edward aan Ierland. Hij moest n 1. enkele pairs van Ierland o. a. lord Castleton de versierselen overhandigen en nu is de ge heele boel gestolen. De versierselen zijn een ster bezet met diamanten en robijnen, dia manten insignes en 5 gouden ordeketens, te zamen een waarde van 50.000 p. sterling, of 6 ton. De brandkast waarin de kostbaar heden werden bewaard, is niet geforceerd, maar met een valscben sleutel geopend. Ver. Staten van Mexico de kuststreek van Noder-Califomie hebben aangekocht. De „World" bevat in een tweetal artike len een heftig protest tegen bet. zenden van een pantservloot naar den Grooten Oceaan. Het blad smeekt den president geen hande ling te plegen, „die misschien een in haar gevolgen noodlottige fout. zou zijn. Alle diplo matieke overwegingen pleiten tegen een der- gelijken maatregel, oordeelt liet blad. Al wat, zelfs ten onrechte voor een gewelddadige betooging tegen Japan gehouden kan wor den moet als een aan waanzin grenzende 'dwaasheid worden beschouwd." In de mededeeling van president Roose velt over het verdedigen dor Oostkust wordt ook gezegd dat de pantservloot niet in den Grooten Oceaan -zal blijven, maar na een „proeftocht" in den Atlantischcn Oceaan zal terugkecren. In een interview verklaarde de Japanscho admiraal Yamamoto dat als er een oorlog mocht uitbreken de uitslag onzeker zou zijn. Hij achtte de Amerikaansche officieren niet voor hun taak berekond. Nieuwe oorlogshavens in deni Grooten Oceaan zullen worden aangelegd op de Sand wicheilanden en op de Filippijnen. financiën zal op Donderdag 41 Julia.s. niet plaats hebben. G. ItocssingU van Itorson f Te 's-Gravenhage is in den ouderdom van 63 jaren overleden de heer G. Roessingh van Iterson, oud-referendaris bij het depart o^c-t van B. B. in Ned.-Indië. (sYad.' De Japansclic officieren. De eerste gedelegeeido van Japan ter Vre desconferentie bood gistermiddag in Hotel des Indes een lunch aan de Jnpansche zee officieren, die thans hier te lande vertoeven. BINNENLAND. Fr ankrijk. Parijsche bladen deelen een bericht mede, volgens hetwelk majoor Alfred Dreyfus om gezondheidsredenen ontslag uit den dienst heeft genomen. Na zjjn eerherstel verklaarde Dreyfus dat hij slechts kort in actieven dienst zou treden en spoedig zijn ontslag nemen. Italië. De Kamer van inbeschuldigingstelling te Rome verwees den directeur-generaal der gevangenissen, Doria, en den staatsraad Ganivelli, naar de rechtbank'wegens getui- genisdwang in het proces-Acciazzio, den mede plichtige van den koningsmoordenaar Bresci. Naar het Duitsch i van H. COURTIiSMAHLER. I 20) lians von Trachwitz liep echter opgewon den in zijn kamer op en neer, Renate hier onder haar meisjesnaam, in afhankelijke positie evenals hijDaar moest hij eens over nadenken. Hier moest iets gebeuren. Zij mocht hem niet zoo onverwachts zien als hij haar. Maar wat te doen? Ilij moest pro- beeren haar zoo spoedig mogelijk alleen te spreken, hij moest met haar tot klaarheid komen, anders andere moest hij ten slotte misschien dadelijk weer verdwijnen. Benter- de toestandRenate was dus gezelschaps juffrouw, verdiende dus haar eigen kost. Dit verwende schepseltje in afhankelijke posi tie! Voor de eerste maal dacht hij mot een gevoel van. zorg aan zijn vrouw. Tot nu toe had hij lichtzinnig elke gedachte aan haar als iets onaangenaams vermeden, nu kon hij niet verhinderen, dat con, govoel van zelfaan klacht in hem wakker werd. Iloe zou het zijn gc{ van als zij niet de kracht had ge vonden 'oor zich zelf te zorgen als ze eens in ellende was omgekomen? Hij verdreef daarop dadelijk deze gedachte weer en meende zich zelf vrij te kunnen plei ten, daar hij toch ook aan den rand van den ondergang was geweest en in elk mensch de drang tot zelfbehoud de machtigste is. Maar toch gevoelde hij zich onrustig bij de ge dachte aan zijn vrouw. Vereenigde Staten. De onderetuatssecr. Adee spreekt het be richt tegen dat de Vereen. Staten een oor logshaven in de Magdalena-baai zullen stich ten. Adce verklaarde dat de ooreaak van het gerucht ligt ir. 't feit dat in de Magdalena- baai een kolenstation der Vereenigde Sta ten ligt. De officieuse blader, te New-York ontvan gen echter telegrammen uit "Washington waarin het bericht bevestigd wordt dat de Yan het hof. Z. K. II. Prins Hendrik heeft Zondagmor gen de godsdienstoefening bijgewoond in de Luthersehe Kerk aan den Parkweg te Apel doorn, onder gehoor van prof. J. W. Pont uit Amsterdam. H. M, de Koningin is niet ter kerke ge weest. Het Koninklijk Echtpaar 'maakte in den namiddag een rijtoer door het Koninklijk Park. V Gistermiddag om 4 56 uur kwam aan het station te Apeldoorn, in gereserveerde coupë's aan, een deputatie van de officieren van het Japansche eskader, dat ons land een bezoek brengt. De officieren, in groot tenue, waren o. a. vergezeld van den heer Ellis, oud-minis ter, en den dapanschen gezant. In gereed staande hofrijtuigen werd naar Het Loo ge reden, waar zij ontvangen werden door den hofmaarschalk. Daarna werd het diner ge bruikt. in gezelschap van H. M. de Koningin. Met den trein van 8.12 uur vertrokken de officieren. Onzo Marine. Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht is Hr. Ms. instructieschirp Nautilus, ouder hevel van den kapivein-luite- nant ter zee K. J. Karseboom, 5 dezer van Las Pairnas vertrokken. („St,Ct.") Audiënties. De gewone audiëntie van den minister van Eerste Kamerverkiezingen. De candidaat van de socialisten in de Provinciale Staten van Friesland voor het lidmaatschap der Eerste Kamer (aftredend lid mr. S. van Houten) is de heer Ilelsdin- gen, oud-lid der Tweede Kamer voor 't dis trict Lochem. („Tel.") De uitsluiting Passtoors. Wij hebben dezer dagen uit »De Tijd" een bericht overgenomen, meldende, dat de voor zitter der Tweede Kamer een bezoek had ge bracht ten huize van den lieer Passtoors, welk bezoek in verband zou staan met de bekende uitsluiting van het Katholieke Ka merlid uit de commissie voor de Ziektever zekeringswet. Dit bericht was het blad uit de meest be trouwbare bron toegezonden. Toch moet het thans, op grond van nadere gegevens, mede- deelen dat het onjuist is gebleken. „Als ze nu maar wat verstandig is en met zich laat redeneerenIk moet haar zoo gauw mogelijk spreken," zei hij tenslotte hardop. Ilij durfde zijn kamer niet te ver laten uit vrees haar onverwachts te zullen ontmoeten. Renate stond op de verande vóór de huis kamer en keek vol verlangen naar het park. Het was de tijd, waarop Tornen elk oogen- blik kon thuis komen. Zoodra ze hem zag aankomen en ze zijn groet van uit de verte had beantwoord, liep zij do kamer in en verzocht het eten op te dienen. Zij wist, dat hij zooveel van stipt heid hield en zij zorgde er zooveel mogelijk voor, dat alles op den juiston tijd klaar was. Toen hij iri de eetzaal kwam, waar de beido dames reeds wachtten, werd do soep juist opgebracht. Na een korte, vriendelijke begroeting namen zij aan tafel plaats. „U mag me vandaag wel een dubbele por tie geven, mevrouw Werkentin, want ik heb honger als een paard." „Goddank, hebt u nooit last, dat u geen eetlust hebt," antwoordde zij, terwijl ze hem de soep overreikte. „Het is werkelijk een ge noegen u te zien eten en werken." Hij keek haar aan en strekte met krach tige beweging zijn arm uit. „Er gaat ook niets boven naar hartelust te kunnen wer ken. Ja het is heerlijk zóó te kunnen wer ken, dat er geen tijd overblijft voor grillen." Haar blik rustte met een gemengde uit drukking van vreugde en bewondering op zijn gebruind gezicht. Zij noemde dat vriend schap cn gaf aan deze vriendschap onbevan gen en hartelijk uiting zonder in het minst te vermoeden, welke geheel andere ge voelens zij daardoor in hem wakker riep. Rolf was in den laatslen tijd zoo opgewekt en vroolijk, als hij het sedert jaren niet meer was geweest en voor ziin moeder was het een genot zijn hartelijk lachen dat ze zoo lang had moeten missen, nu weer dikwijls le hooren. Renate maakte bij ziclt zelf een vergelij king tussehen hem en haar man. Hoe anders zou alles geloopen zijn als die maar een deel van Tornaus werklust en wilskracht had be zeten, als hij haar zoo trouw en veilig geleid had, als Tornau zijn vrouw wel eens zou doen Zij zuchtte cbep maar schrok er zelf van toen Rolf en zijn moeder haar vragend aan keken. „Waar gaat die diepe zucht heet.?" vroeg hij, half lachend, half bezorgd. Zij lachte ook en antwoordde snel„ik overlegde juist bij me zelf, op welke manier ik vanmiddag in de stad zou kunnen komen. Ik heb noodzakelijke boodschappen te doen. Zijn oogen begonnen te schitteren. „Niets eenvoudigor dan dat. Gaat u met mij mee. Ik ga straks toch ook naar de stad om met de korenhandelaars te onderhandelen en daar ik allerlei heb mee te brengen, moet ik toch met het rijtuig gaan." „Ik zou het heel prettig vinden, als u me mee wilde nomen." „Niet prettiger 'dan ik. Dan heb ik op dien vervelenden tocht gezelschap, U moet zich echter een beetje haasten, anders zijn we vóór het vallen van. den avond nog niet terug." ,,0, ik ben klaar, voordat er nog is aan gespannen. Gaat u ook mee, mevrouw Von Tornau?" „Neen, beste kind mijn middagslaapje Yan fle Gedelegeerden. In Hotel des Indes werd gisteravond een diner aangeboden door Sir Edward Frey, den eerste gedelegeerde van Groot-Britannie ter Vredesconferentie, waaraan, behalve de overige leden der Engelsche delegatie, ook genoodigd ziin verschillende leden van an lore delegaties. Do Duitsche gezant bij ons hof, de heer Von Schló/er, gaf gister een diner, waaraan genoodigd waren: de heer Loon Bourgeois, le gedelegeerde van Frankrijk, baron d'Es- toumelles de Constant, Frons eh gedelegeer de; baron von Marscliall, le gedelegeerde van Duitschland en mevrouw onze minister van buileniiandsclic zaken, jhr. van Tets cn mevrouw; de Turkschc gezant; de Engelschc militaire gedelegeerde, luitenant-kolonel Yar- dc-Bullcr, eenige andere gedelegeerden met htm dames on de leden van bet Duitscbe ge- zantscliap. De Kommen in Den Haag. De Koreanen die ter gelegenheid van de Vredesconferentie naar Den Haag zijn ge komen, de heeren Tjoune Yi Sang Sul en prins Tjyong Qui Yi zij noemen zichzelf de Koreaansche deputatie waren gister avond te gast in de «Stichting voor het Internationalisme". gaat voor. Maar je kunt garen voor mij mee brengen en juffrouw Birknor zal ook wel verscheiden boodschappen hebben." „Ja, ze beeft ze mij al opgegeven, een heel lijstje Vol." „Dan zal ik wel den grooten lastwagen moeten laten aanspannen," plaagde Rolf. „Ziet u wel, nu spijt het u reeds, dat u mij voorgesteld hebt om mee te rijden. Eigenlijk kan u de boodschappen wel alle maal overnemen!" „Ik zou u hartelijk bedanken. Garen, amandels, rozijnen, wol, meel al die din gen heeft juffrouw Birkner natuurlijk weer noodig daarvoor moet u maar zelf zor gen dan neem ik u nog maar liever op den koop toe als het moot zijn." Ilij zag haar diep zuchtend met een ko- miseh-gcresigncerde uitdrukking aan waar om ze hartelijk moest lachen. Teen men van tafel opstond vroeg hij „Hoe lang hebt u noodig om toilet te ma ken? Ik laat liever niet eerder aanspannen, dan noodig is." „Tien minuten." „Niet langer? Bravo, u maakt dan wel een uitzondering op uw geslacht." „Dat heb ik ook eerst m Tornau geleerd," zei ze, „vroeger had ik ook veel langer rijd noodig voor deze gewichtige bezigheid. In dertijd droeg ik zelfs een kapsel, waarvoor mijn kamenier minstens een uur noodig lia'd." „Maar dat onmogelijk mooier kan zijn ge weest als op liet oogenblik," antwoordde Rolf. V „Dat geloof ik ook," bevestigde zijn moe der. „Zeker zijn voor zulk een kapsel alleen do mooie lokken noodig, zooals jij ze bezit, Renate." Rolf vorf Tornau keek vol bewondering naar het haar van mevrouw "Werkentin en voelde de lust bij zich opkomen, do haarspel den er uit te trekken cn de donkere vlech ten los to makenzijn vingers trilden zoo, dat hij zich zelf geweld moest aandoen zijn kust niet te verraden. Een half uur later reden heiden weg over do landstraat. De zon brandde fel. Boven de velden trilde de luclit van de warmte. Op verscheiden, velden waren menschen be zig en groetten dc voorbijgangers rustig en beleefd, zooals landlui dat plegen te doen. De twee jongelui bleven een tijdlang zwij gend zitten. Beiden hadden echter het ge voel iets moois te beleven. Rolf kreeg hel erg benauwd, bij zou het liefst een luide gil hebben uitgestooten. Hij haalde moeilijk en zwaar adem. Renate zat stil en gelukkig naast hem. Zij wist zelf niet hoe het kwam, dat or zulk een groot en sterk gevoel van geluk over haar kwam. Het vroolijke leven scheen nu voor haar gekomen; kommer en verdriet waren nu geweken en er lag een tijd van vroolijk werken vóór haar. Zonder dat ze wist hoe het kwam begon zo veel van zich zelf te vertellen. Zij ver telde van haar vroolijke jeugd, van do liefde en goedheid van haar vader, hoe hij haar had verzorgd en haar voor goede gedachten en gevoel voor het hooge had ontvankelijk gemaakt. Met geen enkel woord viel Rolf haar in de rede, hij voelde het met trots in zichzij vertrouwt je, toont je zonder vrees het inner lijke van haar wezen. Graag had hij haar daarvoor met hartelijke woorden willen be danken. (Wordt vervolgd,} h SCHIIIEmrai, COURANT

Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 1