6T* Jaargang. Vrijdag 12 Juli 1907. No. 12434 Gemeenteraadsverkiezing. P. de Bruin M. C. M. de Groot P. de Bruin A. Gouka E. Roopmans. Renate Werkentir Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Frigs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25.Franco per post fl. 1.65. Prijs per weck: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven.) Prijs der Ad verten tiën: Van 1—6 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intere. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. Nu voor de morgen te houden her stemming de heeren COOL en SNEL verzocht hebben op hen geen stemmen uit te brengen, willen wij er de kiezers nog eens uitdrukkelijk aan herinneren dat de itrj)d tegen de reactie h°t nood zakelijk maakt dat een ieder er voor waakt geen enkele linksche stem te ver knoeien, waarom wij allen nu dringend aanraden alléén en met geen enkele afwij king hun stem uit te brengen op de navol gende candidaten DISTRICT II. (Doele.) en DISTRICT m. (Gymnastieklokaal.) en Men ga zoo mogelijk stemmen vóór 12 uur. het toestaan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lich ten en dat gedurende drie dagen, vóór het tijd stip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den llden Juli 4907. M, A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA. Kennisgeving. 5«richtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schie dam, Gezien het ver/oek van den RAAD VAN ADMINISTRATIE der HOLLA NDSCHE IJZEREN SPOORWEG-MAATSCHAPPIJ te Amsterdam, gericht aan II. M. de Koningin, om vergunning tot oprichting van em smederij en een zi n k wer k e r s werk plaats in een te bouwen loods op het Stationsterrein der II. IJ. S. alhier, kadaster sectie I no. 67 Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Doen te weten dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd dat op Donderdag den 25sten Juli a.s., des middags ten 12 ure, ten raadhuize gelegen heid zal worden gegeven om bezwaren tegen Naar het Duitsch van H. COURTHS—MAÏILER. 22) .,Wat wil je van mij?" vroeg Renate. „Wat ik van je wil?" dreigde Trachwitz „Ja, dat zou ik wel willen weten. TuS' schen ons bestaat niets meer." „Zoo spreek jij tot mij, jij, die me eens zoo zeer „Zwijg daarover roer dat niet aan! Je weet, dat je mijn. liefde hebt vermoord, met voeten hebt getreden, nog voordat je mij hulpeloos aau de ellende hebt prijsgegeven. „Alsof mij een andere uitweg was overge bleven! Hoogstens een kogel door mijn hoofd Zij keek hem met donker vlammende oogen aan. „Lieg ten minste niet!" zei ze ijskoud. Hij lachte honend. „Je schijnt niet meer sentimenteel te zijn. Jammer, dat je me vroeger niet eens staaltjes van je tempera ment hebt laten merken. Misschien dat het dan wel anders met ons was gegaan." „Je liegt steeds meer. Je hebt je immers nooit moeite gegeven mijn wezen te 'door- grorden. Je gedachten werden met iets an ders te veel bezig gehouden." „Prachtig geantwoord. Je hebt geleerd van je af te slaan. Je bent ook mooier ge worden, Ik zou heusch nu nog wel eens ver liefd op mijn vrouw kunnen worden." „Zwijg ik verbied je op dezen toon tot mij te spreken II klapte glimlachend mot de zweep tegen zijn rijlaarzen. „Ik laat me door mijn vrouw stellig niet verbieden." BUITENLAND. Schiedam, 11 Juli 1907. FRANKRIJK. Uit de Kamer. Gisterea zette de Kamer het debat over de inkomstenbelasting voort. De minister van financien Caillaux hield een lange ver dedigingsrede voor zijn wetsontwerp, waarbij hij antwoordde op verschillende tegen het ontwerp ingebrachte bezwaren. Hij herin nerde aan den uittocht der Fransche kapi talisten waarmede men hem bedreigd heeft en verhief zijn stem tegen deze onvader landslievende beweging. De minister oordeelde dat de verschil lende staten eraan, moesten denken onder elkander een soort van onderlinge verzeke ring te sluiten, en zeide waarschuwend, dat do kapitalisten op een goeden dag wel eens verrassingen zouden kunnen ondervinden. Minister Caillaux zeide verder dat de fabrieksarbeiders minder belasting zullen hebben te betalen. Er za! geen inquisitie worden ingesteld. De minister vroeg zicli af waarom hetgeen in Elzas-Lotharingen zoo goed werkt, niet goed in Frankrijk zou wer ken. Hij gaf een uiteenzetting van het nood zakelijke toezicht op de groote kredietinstel lingen en teekende verzet aan tegen den veldtocht, dieu de pers tegen het ontwerp heeft gericht. De minister eindigde met een beroep te doen op de Kamer om een recht vaardig en billijk fiscaal stelsel te scheppen. De radicale partij aldus Caillaux -- heeft het vertrouwen van het land. Indien gij dit wilt behouden, breng dan de hervorming tot stand. (Toejuichingen.) Jaurës vroeg om do beraadslaging voort te zetten, ten oinkle alle partijen te kunnen hooren. De Kamer besloot echter de zaak hedenmorgen (Donderdag) verder te behan delen. De correspondent van de „Temps" le Montpellier heeft dr. Ferroul, dé burger vader van Narbonne, die te Montpellier ge vangen zit, opgezocht. Ferroul erkende dat noch hij, noch Albert, noch het comité van Argeliers hot denkbeeld hadden uitgevonden om belasting to gaan weigeren en de ge- meentcbesituren te overhalen om af te tre den. Die ideeen zijn volgens Ferroul af komstig vau de reactionairen. Ton slotte na men allen zonder onderscheid die wapenen op, omdat het de eenige strijdmiddelen wa ren die het volk ten 'dienste stonden als ver weer tegen de oneerlijke wetten door het par lement aangenomen. De bevolking zal bij haar houding volharden indien de Senaat geen. groote wijziging brengt in het dezer dagen door de Kamer aangenomen wetsont werp. Ferroul zei niet te gelooven dat de reac tionairen bij de huidige beweging achter de schermen zitten. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. te brengen 'over 'de koloniale wet en het voorstel tot inlijving. Vrijdag zal over de voorstellen van 'den minister worden be raadslaagd. De wet-Coremans op het gebruik van het Vlaamsch komt weer aan de orde. Tal van amendementen zijn ingediend die mor gen (Vrijdag) zullen behandeld worden. Fr ank rg k. Majoor Dreyfus moet, naar verluidt, in onderhandeling zijn over een benoeming tot directeur van een groote staalfabriek. Engeland. De nieuwe kruiser „Temerariores" van het type-Dreadnought, die te Devonport gebouwd wordt, zal den 24en Augustus te water gelaten worden. Het schip is den eersten Januari op stapel gezet, en deze snelle aanbouw vormt een record voor den aanbouw van. kruisers op deze werf. Koning Edward heeft gratie geschonken aan den bekenden Ierséh-Amerikaanschen kolonel Arthur Lynch, in 1903 veroordeeld wegens hoogverraad, omdat hij met de Boeren tegen de Engelschen had gestreden. Het ministerie voor Indië heeft de vol gende opgaaf betreffende de sterfte aan pest in Engelscli-Indië openbaar gemaakt: In 1896 1704 sterfgevallen aan pest; in 1897 56,000; in 1904 ruim lmillioen; over de vijf eerste maanden van 1907 reeds 991,003. Sedert 1896 zijn er 51/2 millioen Indiërs aan pest bezweken. Italië. In 'den ministerraad werd besloten dat minister Tittoni met den •Oostenrijkschen minister v. Aerenthal op 'de a.s. conferen tie de Desiro de volgende punten zal be spreken De internationale politie zal be halve in Macedonië ook' haar macht doen gelden in andere provinciën van Ëuro- pcesch-Turkije; 'de zcepolitie aan de Dal - matische en Albaneesche kusten zal wor den geregeld; omtrent den Linnenland- sclien toestand in Scrvié zal worden on derzocht in hoever deze een ongunstigen invloed uitoefent op de overige Balkan- staten; een neutraal gebied zal worden aangewezen indien binnenlandsclie onlusten uitbreken. verkiezingen bepaald op 31 Ocloher. 21 Nov. komt de nieuwe Skoepsjlina bijeen. Z u i d-A f r i k a. In Transvaal zijn in verband met de mislukking der staking in de mijnen dy- namietaanslagen aan do orde, waarschijn lijk wraaknemingen van do zijde der sta kers. Dinsdagavond word te Boksburg het Kroonhotel door dynamiet vernield. Do ontploffing werd in Johannesburg gehoord. Een aantal gasten worden op eenïgen af stand weggeslingerd, zonder ernstig gewpnd le worden. Ook de hoofdbuis 'der water leiding van de Simmer Jack-mijn werd met dynamiet vernield; do pijpen spleten vaneen en scheurden. Nog meer Üynamielaanslagen zijn roor- gevallon, 'die onder do bevolking van Jo hannesburg grooten angst hebben gewekt. Twee blikken mei dynamiet ontplof Ion met groot geweld in de nabijheid van een mijnschacht, zonder evenwel schade aau te richten. Ook werd een mislukte poging gedaan om een schacht te vernielen van de Nieuwe Modderfontein-mijn. België. I11 de Kamer kwam gisteren de Kongo- kwesüe aan de orde. «Op een vraag van den liberaal Hymans, verklaarde minister- pres. de Trooz, dat de regcering aan den Kongostaat heeft" medegedeeld dat het plan bestond aan de Kamers voor te stellen dien Staat bij België in te lijven. De Kongo staat antwoordde met het verzoek de on derhandelingen onmiddellijk te openen. De minister zeide verder van oordeel te zijn dat het voorstel tot inlijving nog ge durende deze zitting zal kunnen worden ingediend, en verzocht onmiddellijk een commissie bijeen te roepen om rapport uit „Ik ben je vrouw niet meer." „Wij zijn toch niet gescheiden voor zoover ik weet." „Ik heb wel al pogingen in die richting gedaan." „Och heb je daarmee zoo'n haast ge maakt. Nu, maak je maar niet bezorgd, mijn verstand verbiedt me nu op jou ver liefd te worden. Een arme drommel is ik mag nu eenmaal niet de ingeving van zijn hart volgen." „Wat wil je dus van mij?" „Dat is niet zoo vlug gezegd. Teil eerste wilde ik je maar op mijn verschijning voor bereiden, om te voorkomen, dat je in je ver bazing zoudt verraden, dat je niet mijn we duwe bent, zooals je hier hebt voorgegeven." „Ik heb dit slechts gedaan om mijn be trekking in Tornau te kunnen krijgen, want men zocht daar een dame zonder verdere familiebetrekkingen." „Mooi dat komt voor mijnjdan ook juist goed uit, dat je mijn naam hebt afge legd. Wat mij betreft, ik ga voor ongetrou .vd door. Je zult dus uit eigen belang zoo wei nig mogelijk de waarheid bekend maken. Zoo ver zijn we het dus eens Zij antwoordde hem niet. Na een oogenblikje te hebben gezwegen ging hij voort: „Je sprak van een schei ding. Welke schreden heb je dan reeds ge daan?" „Wend je tot dokter Hellman in Berlijn. Ilij heeft van mij een volmacht deze zaak zoo spoedig mogelijk te regelen, zonder mij meer dan eenigszins noodig is daarmee las tig te vallen." „Goed 'dan zal ik me dadelijk tot hem wenden, want ook mij is er veel aan gelegen, dat onze scheiding zoo spoedig mogelijk tot stand komt." Zij haalde verruimd adem Hij glimlachte honend. „Ach zoo, je was bang, dat ik je tegen je wil zou vasthouden Noen die weelde kan ik me niet voroor- loovcn hij keek haar met schitterende oogen aan „ofschoon ik liet wanliou.g graag zou willen 'doen. Ik was een dwaas, dat ik je toentertijd heb veronachtzaamd maar „Spaar mij het verdere. Ik weet reeds meer als me lief is." „Goed, dan spreken we niet verder daar over. Wij zijn het dus eens, dat wij zullen scheiden en dat onze wederzijdschc verhou ding diep geheim blijft?" „Neen liet laatste niet. Door jou aan wezigheid hier is alles veranderd. Het lieeft me steeds gedrukt, dat ik niet heelemail op recht ben geweest. Nu zal ik alles vertellen. Je begrijpt, voor welk geval 1 sta." „Ja het is soms heel onaangenaam als de dooden weer opstaan. Toch moet je verder zwijgen. Ik wil heel openhartig met je pra ten. Ik heb plan het hart der barones Ber- kow te veroveren. Het uitvoeren van dit plan zou mij onmogelijk worden gemaakt, als ze plotseling vernam, dat jij mijn vrouw bent Jc begrijpt, dat dit huwelijk de eenige moei lijkheid voor mij is er weer boven op te ko men. Ook kan ik alleen in dat geval iets voor jou doen." „Ik wil geen hulp van jou aannemen. Ik wil veel liever mij zelf onderhouden. „Wat een dwaze trots!" „Het zou beter zijn, dat jij ook zulk een trots bezat, in plaats van je er alleen vroo lijk over te maken." Hij boog spottend, „dij liadt waarachtig beter in Amerika gepast dan ik. Daar heb ben de menschen ook al zoo'n vreemd idee omtrent werken. Nu bij jou is het zeker het burgerlijk bloed van een kruidenier, van wien je afstamt ik ben te veel aristo craat om je te begrijpen. Maar, ik wil je niet verhinderen om op jou eigen manier ge- Rusland. Volgens een telegram aan het „Journal 'de la Bourse" beerscht op het oogenblik to Ilelsingfors groote onrust. De gouver neur-generaal Gerhard heeft zijn ontslag ingediend. Men spreekt van een mogelijke ontbinding van den Finschcn Landdagen van wijziging van de kieswet. Het congres 'der onderwijzers uit geheel Rusland, te Potersburg gehouden en lie staande uit 282 afgevaardigden van 9000 onderwijzers van volksscholen, heeft de vol gende motie aangenomen: De regeering heeft door den eed te breken, ilien de czaar in zijn manifest van 30 Oct. 1905 aflegde, zich schuldig gemaakt aan'n trou- welooze staatsgreep. De nieuwe Doema kan onmogelijk een,, volksvertegenwoordi ging zijn. Bijgevolg zullen de onderwijzers niet aan de verkiezingen deelnemen en met alle middelen het volk de misdadige en verraderlijke houding der regecring dui delijk maken. In 'den omtrek van Minussinsk jjSiberië) zijn uitges Dekte kolenvelden ontdekt. M 0 ntene gr 0. Het parlement is ontbonden en nieuwe Vereenigde Staten. De regecring heeft bij het gerechtshof te Washington een aanklacht ingediend tegen de tabakstrust, waaronder begtcpen zijn de English Imperial Tobacco Company cn de British-American Tobacco Company en talrijke andere maatschappijen die trusts vormen. De icgeciing wenscht, (lat elke in slaat van beschuldiging gestelde maatschappij zal worden bepeikt in liet bezitten van aandcelen of controlecien van andere maatschappijen, dat de Impenal Company zal worden uitgesloten van liet doen van zaken binnen do jurisdictie dor Ver. Staten totdat tie overeenkomst met de "Amerrkaansche maatschappijen zal wor den ontbonden, dat zekeic aangeklaagde maatschappijen zuilen woiden uilgesloien. van den binnen- of buitenlandschcn han del of dat rcceiveis zullen worden be noemd ten einde zich met do zaken dier maatschappijen te heiasten en zoodanig te boheoren als 111 overeenstemming is met de wet. De vervolging strekt zich uit over 65 maatschappijen cn 29 kooplieden, die de tabakstrust vormen. Officieel wordt liet bericht uit den Ilaag tegengesproken dat Japan voldoening zou hebben geöischt in zake de vervolging der Japanners in California, Onderhandelingen worden tusschen Washington en Tokio niet gevoerd. lukkig te worden als je mij maar rustig mijn gang wilt laten gaan." „Doe, zooals je wilt, maar verlang niet, dat ik nog langer onze verhouding voor de familie Tornau geheim zal houden." „Maar dat is het juist, wat ik wel ver lang. De familie Tornau is met do barones goed bevriendzij zou zeker onzo geschie denis gewaar worden." „Dat alles is voor mij geen reden, om niet nog vandaag alles te vertellen," zei ze ge haast maar beslist. Hij richtte zich in zijn gehcele lengte op en keek haar somber aan. Zwijgend namen ze elkaar op als een paar worstelaars vóór het gevecht. Toen kwam cr een zachte, smeeken- de, uitdrukking in zijn oogen, een uitdruk king, waaraan Renate vroeger nooit weer- sland had kunnen bicden err die haar ook nu weer onrustig maalde. „Nu goed, Renate. Doe daa maar zooals je wilt. Maar dit eene wil ik je nog zeg gen: als je onze verhouding bekend maakt cri men weet, dat ik je heb verlaten, dan is liet niet alleen onmogelijk aanzoek bij de barones te doen, maar ik zal ook mijn be trekking verliezen. Ik sta dan zonder cent. Nu moet je bet zelf maar weten, liet komt er voor zulle een vent als ik ben ook eigen lijk niet op aan. Maar jij? Voor zoover ik jou ken ,zal je geen rustig oogenblik moer kunnen hebben als je het gevoel hebt, dat je mij de mogelijkheid van te blqven leven, hebt afgosneden." Zij hield zich met bevende vingers «tan de bankleuning vast. In haar donkere oogen welden tranen op. Het leek baar een vree- selijke droom, wal zij beleefde en een. ver schrikkelijke angst maakte zich van haar meester. Hij wondde 'de blik niet van haar af, Tegen zijn wil ontroerde hem haar wanhoop en voor de eerste maal werden er betere ge voelcns in hem wakker. De wcnsch kwam bij hem op haar in zijn armen te nemen en te zeggen„Kom wij belmoren (och Lij elkaar laat ons te zamon den strijd legen het leven opnemen!" Maar daar trof hem een koude, trotsche blik uit haar oogen en hij begreep well dat het te laat was voor een verzoening, ook al zou hij het willen. „Het is goed," zei ze, „ik zal zwijgen, totdat wij gescheiden zijn." „Ik dank je," zei bij. „En laat me nu alleen." ,,Ik ga al. Maar laat ons in vrede van elkaar gaan Renate, en vergeef me, als jc kunt." Hij keerde zich dralend om, toen vroeg bij nog: „als ik iets met je te bespreken heb omtrent deze geschiedenis, hoe kan ik je dan vinden?" „Ik ga eiken dag om dezen tijd naar deze plaats, als het goed weer is. Of je kunt me hier vinden of op het voetpad langs den vijver. Bespaar me echter elk onnoodig on derhoud. Alleen als het beslist noodzakelijk is, kun je mij opzoeken, liet zou kunnen gebeuren, dat men ons samen zag en dan zou ik wel moeten spreken." „Het zal gebeuren, zooals jij bet verlangt. Ilij sprong op zijn paaul en reed vlug weg. Zij keek hem na, totdat hij verdwenen was. Het hooge, zalige geluk en de ellende der wanhoop alles, wat deze man eens bij haar had wakker geroepen, doemde voor haar op, als een rilling ging het over haar lichaam en plotseling kwam een sterk verlangen bij haar op naar Rolf toe te gaan cn hem alles te zoggen. Maar zij mocht 'dat niet doen, wilde ze den ander niet in het ongeluk storten. (Wordt vervolgd.) SCHIEDAPISCHE COIIRAIIT Burgemeester en wethouders voornoemd

Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 1