Zaterdag 13 Juli 1907. No. 12435 61"" Jaargang, Renate Werkentin. Uit de Pers. Mr Van Houten. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij K s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en VI aar din gen fl. 1,26. Franco per post fl. 1.65. Prijs per ..week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten doe middags vóèreea uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven.) Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te hekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. BUITENLAND. Schiedam, 12 Juli 1907. FRANKRIJK. De Kamer heeft gisteren niet de inkom stenbelasting, maar de 4 directe belastingen goedgekeurd, die dienden om de inkomsten belasting te vervangen. Oorspronkelijk was de .opbrengst van de thans in behandeling zijnde inkomstenbelasting bestemd tot het uitvoeren van 'de door Clémenceau en de zijnen beloofde sociale hervormingen, in de eerste plaats van de arbeiderspeensioenen. In- tusschera is het minister Caillaux gebleken dat de bezitters van _groole kapitalen, die hij met zijn wet duchtig wil laten beluien, natuurlijk zich met alle kracht verweren en hun vrinden in de Kamer worden er voor gespannen om. de democratische belastingher vorming te weren. Vóór de begrooting van 't volgend; jaar is vrijwel 'de kans vervlogen dat Caillaux' inkomstenbelasting zal worden aangenomen. Daarom heeft hij de 4 directe heffingen laten voorafgaan en zullen deze heffingen moeten dienst doen voor de a.s. begrooting. De Kamer was het ditmaal bijzonder eens met 'den financiënbeheerder en nam het ont werp op 3a 4 directe belastingen voor 1908 met 465 stemmen voor en 50 stemmen tegen aan. Dat er voorioopig weer niets van arbei- 'derspensioenen zal terecht komen laat zich begrijpen. De discussie over de inkomsten belasting behoudt van nu af slechts 'n acade mische waarde. Ook de Senaat heeft gisteren 'de wet op de 4 belastingen aangenomen. In db Kamer werden gistermorgen de on gelukken die de Fransche marine treffen, ter sprake gebracht door admiraal Bienaimé. Deze vlootvoogd, die tot de nationalistische partij behoort, critiseerfc den toestand der ma rine, waarvan de schepen zoo maar in dr lucht vliegen of zinken. Ilii verwijt de re geering de waarheid te verbergen en be schuldigt dear marine-minister Thomson van verraad. Hij wordt daarop tot do orde ge roepen. Minister Thomson brengt in herinnering dat admiraal Bienaimó door ziin onervaren heid zelf oorzaak werd van scheopsongeluk- ken, waarbij velen omkwamen. Na een tumult eindigt dit incident. De marine-minister Thomson heeft aan de marine-prefecten een circulaire gezonden, waarin hij aandringt op verwijdering van „slechte elementen" onder het scheepsvolk, die niet alleen de krijgstucht, ondermijnen, maar tevens een gevaar vormen voor de vei ligheid 'der schepen. De toepassing van die Naar het Duitsch van H. COURTHS—MAHLER. 23) Ernis zat de familie op Tornau op de ve randa koffie te drinken. Renate ging juist met een blaadje met roomkannetje en sui kerbakje rond, toen Melanie von Berkow met haar stalmeester kwam aanrijden en voor 'de veranda stilhield. Renate schrok dermate, dat het kannetje van het blaadje viel en de inhoud op den grond terecht kwam. Mevrouw Von Berkow lachte schijnbaar als niets vermoedend, richtte haar blikken ech ter onderzoekend op liet gelaat der jonge vroutv. „IJ begint werkelijk zenuwachtig te wor den in den laatst en tijd," zei Rolf glim lachend tot haar en raapte het roomkan- netje op. „Ik schrok ervan, dat de paarden zoo woest kwamen aandraven," zei ze, haar best doende te glimlachen. „Ik vraag vergeving, mevrouw Werkentin U ziet er werkelijk uit, alsof u een spook had gezien. Mevrouw von Tornau, kun nen mijnheer von Traehwitz en ik een kop koffie krijgen?" „Ja, natuurlijk. Komt u als 't u belieft binnen." Traehwitz sprong van zijn paard,, en hielp Melanie afstijgen. Ze nam haar rijkostuum hoog op en liep naast hem de trap op. Toen zij Traehwitz aan de aanwezigen voorstelde, hield zo Renate steeds in 't oog, Deze had 9! haar wilskracht verzameld en zuiveringsmaatregel wordt door tegenstan ders der regeering beschouwd als de erken ning van een tuchteloozen, anarchistischen toestand op de Fransche vloot, 't gevolg van de anti-militaristische propaganda. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Engeland. Nu wordt weer gemeld dat keizer Wil helm 'de vlootbolooiging te Cowes met zal bijwonen en niet vóór November naar En geland zal komen. Aanleiding tot de gis teren vermelde bijeen trekking van oorlogs schepen is de verwachte aankomst van een Zweedsch eskader. 15 Augustus komt koning Edward te Marienbad voor zijn jaarlijksche kuur. 5 September keert, hij naar Londen terug. De regeering looft 1000 p. sterling uit voor het ontdekken van den dader van den diefstal van de St. Patrick-juweelen uit het kasteel te Dublin. een bezoek van den czaar aan Darmstadt komt niets. Volgens berichten in de plaatselijke bla den, werden gedurende 't eerste half jaar van 1907 te Lodz 236 personen vermoord en 320 gewond. Onder do gedooden be vonden zich twee "mdustrieelen, 4 direc teuren van een fabriek, 5 sergeants, 3 soldaten, 4 politieagenten en 40 detectives, 133 werklieden werden bij politieke relletjes gedood; 20 werden op straat gelyncht. „Zoo zien wij het beeld van dezen rnerk- waardigen man het liefst. De neiging om van tijd tot tijd aan kleinheid van karak ter te denken, willen wij er gaarne voor onderdrukken. Turkse. Nu de Fransche Senaat zijn goedkeuring gehecht heeft aan de heffing van 3 pet. op de douanerechten, hebben de gezanten der mogendheden een nota aan de Porte ingediend, waarin de goedkeuring van Frankrijk wordt medegedeeld. De nieuwe douanerechten zullen dus thans in, werking kunnen treden. Spanje. Do minister van buitenlandsche zaken heeft in een gesprek ontkend, dat er moei lijkheden ten aanzien van de beraadslagin gen ter Haagsche conferentie bestaan, maar volgens zijn persoonlijk gevoelen- zal er geenerlei belangrijke beslissing betreffende scheidsrechterlijke oplossing van geschillen genomen worclen; daarentegen zou men, volgens hem, wel tot zeer gewichtige over eenkomsten nopens de voorwaarden, waar onder oorlog gevoerd zal worden, geraken. Zwitserland. De anti-militaristen en socialisten heb ben oOOOO handteekeningen verzameld to gen de nieuwe legerwet. Nu zal een volks stemming over 'deze wet moeten gehouden wor'den. O os tenrrjk-Hongarij e. Zaterdag (morgen) vertrekt minister v. Aerenthal naar Desjo bij Milaan, waar hij een bespreking zal hebben met zijn Ita- liaanschen collega Tritoni. Z u i d-A f r i k a. Op een goudveld bij Johannesburg heeft gisternacht weer een dynamietontploffing plaats gehad. De aangerichte schade was niet groot. China, Een keizerlijk e'dict brengt hulde aan den onlangs vermoorden gouverneur van An Hoei. Andere besluiten brengen horvormin gen in de rechtsspraak in de provincies Mantsjoerije, Tsjili en Kiang Soe. Deambt- tenaien en. de bevolking worden aange maand zich gereed te maken voor de in voering van het constituiioneele regeerings- stelsel. BINNENLAND. Hofbericht. Bij H. M. de Koningin-Moeder dejeu neerden gedurende de laatste dagen: graaf 'de Villers, gedelegeerde van Luxemburg ter tweede vredesconferentie; verder li.W.J. Baron van Tuijll van Serooskcrkcn, ka merheer i. b. d, van II. M. de Koningin; Jhr. Mr. F. J. J. W. van Rijckevossel, ka merheer i. b. d. van H. M. de Koningin, en mevrouw; baron A. A. van Nagcll te Arnhem, en mevrouw; en dineerden graaf van Limburg Stórum van de Lichtenbeek, kamerheer i. b. d. van II. M. de Koningin, te Arnhem, en mevrouw; Jhr. Bosch van Drakestein van Nieuw AnrelisweerL, ka merheer i. b. d. van II, ML de Koningin en lid van de Eerste Kamer der Staten- Gcneraal, en mevrouw; graaf van Lijnden van Sandcnburg, kamerheer i. b. d. van II. M. de Koningin en lid van God. Staten van Utrecht, en mevrouw; Baron G. G, D. van Hardenbrook, kamerheer i. b. d. van II. M. 'de Koningin, en mevrouw; de heer v. d. Wall Bake, muntmeester te Utrecht, cn mevrouw; Baron II. Scliimmelpenninek v. *d. Oye, rentmeester aan het Kroondo mein, te Amersfoort, en mevrouw; Jhr. Quarles van Ufford, burgemeester van Maar tensdijk; de heer en, mevrouw Blaauw, te 's-Gravcnland. Dui tschland. Graaf Posadowsky, de oud-staatssecreta ris, is naar Diesden vertrokken en gaat van daaruit oen studiereis maken naar Engeland. Rusland. Volgens bericht uit Petersburg aan 't „BcrI. Tagebl." is de reis van den czaar naai- de Finsche kust uitgesteld, wegens ziekte van zijn neef. De ontmoeting met keizer Wilhelm zal niet doorgaan en van Aan „Land en Volk" ontleenen wij „Het is de laatste zitting van de Eerste Kamer, die de hoer Van llouten bijwoont. De Staten van. Friesland hebben zijn man daat teruggenomen en daarmede wel waar schijnlijk zijn staatkundige loopbaan afge sloten. Wij hebben voor de groote gaven van mr. Van Houten niet minder eerbied dan zijn vurigste bewonderaar. Toch kunnen wij ons in zijn heengaan slechts verheugen. „Menigeen, zegt: Van Houten hoort iu de Kamer. Wij zeggen omgekeerdVan Houten hoort in de studeer kamer." „Kracht kunnen deze geesten slechte ont wikkelen, zoolang zij haan breken, voor nieuwe ideeën. Zijn deze eenmaal doorge broken en niet te keeren, dan verdwijnen mannon als Van Houten in een wanhopige worsteling. scheen geheel kalm. Ook Traehwitz verried door niets, dat er iets ongewoons in hem om ging en Melanie kwam tot de overtuiging, dat de beiden reeds met elkaar hadden ge sproken. Zij besloot daarom, scherp op te letten. Traehwitz werd op Tornau zoo vriendelijk ontvangen, alsof hij heer van Berkow was. Daar hij zeer gemanierd eu voorkomend was, maakte het voor deze goede menschen, die geen dwaas vooroordeel hadden, niets uit of hij een afhankelijke positie bekleedde. Melanie was eveneens buitengewoon voor komend tegen hem. Ten eerste mocht ze graag zoo'n beetje flirten, ten tweede hoop te ze Rolf ialoersch te maken on ten derde wilde ze opletten welken indruk haar gedrag tegenover Traehwitz op Renate zou maken. Z'q had vandaag echter niet veel succes van haar handelen. Noch Renate. noch Traeh witz lieten ook maar het minst uit hun houding iets bemerken, waaruit ze gevolg trekkingen kon maken. Wel wierp Traehwitz af en toe snel een blik naar zijn vrouw, maar zóó dat niemand liet bemerkte en Renate diende met kalme waardigheid de koffie rond, ofschoon haar hart klopte of het zou springen en zij van Cranscher harte wensehte, dat dit pijnlijk samenzijn voorbij was. Melanie scheen echter geen lust te heb ben, zoo gauw op te breken. Zij wikkelde Rolf in een druk gesprek en vroeg zijn raad in verscheiden aangelegenheden, die ze best aan haar wachtmeester had kunnen overlaten, maar die ze aangreep als geschikte gelegen heid om hem te bespieden. Rolf merkte niets van deze bedoeling. De knapste man laat zich gemakkelijk bedrie gen door een vrouw, die niet half zoo ver standig is als hij zelf. Vele vrouwen zijn in het leven geboren ac trices en leiden den man gemakkelijk pre cies 'daarheen, waar ze hem willen hebben. De man meent dan gewoonlijk nog te bestu ren, maar hij wordt gestuurd. Mevrouw von Tornau had Melanie's tak- tiek reeds lang doorzien en daar zij de baro nes niet goed gezind was wegens het leed, dat deze haar zoon had aangedaan, gunde ze haar van harte een kleine nederlaag. En dat haar zulk een nederlaag boven het hoofd hing was voor de oude dame een uitge maakte zaak. Een Tornau kan niet meer lief hebben, waar hij heeft loeren verachten en de vrouw met al iiaar rijkdom zou lmar als schoondochter niet half zoo welkom zijn ge weest als Renate haar zou zijn. Eindelijk vertrok Melanie. Zij liet op den terugtocht haar paard vlak naast dat van den stalmeester gaan en nu en dan keek zc hem van terzijde aan. Hij bemerkte het ni'et, zijn gedachten waren bij Renate, die door haar geheele wezen, door de kalmte waar mee ze haar lot droeg en den strijd in het leven opnam, een diepen indruk bij hem had achtergelaten. Een dol verlangen naar haar terug te koeren greep hem aan. Een spottend lachje deed hem uit zijn ge peins opschrikken en door dit lachje ver dween zijn. hartstochtelijk verlangen. ,,U bent buitengewoon amusant vandaag, mijnheer von Traehwitz. Uw spraakzaamheid is bi zonder groot V' nij richtte zich in zijn zadel op en streek met de smalle aristocratische hand over zijn baard. „Neem me niet kwalijk, mevrouw de baro nes, ik was in gedachten verzonken." „Naar ik hoop waren het aangename ge dachten?" „Zeer aangenaam, daar ze u betroffen." „Werkelijk? U maakt me nieuwsgierig." Hij keek haar diep in de oogen. Yan het hof. Den 29 Juli a.s. zal II. M. de Koningin te 's-Gravcnhage in gehoor ontvangen den Perzischen ambassadeur, 'die II. NL mede- decling komt doen van de troonsbestijging van den tegenwoordigen shah. Onze Marine. Blijkens bii liet departement van marine ontvangen bericht, is llr. Ms. pantserdek schip Gelderland, onder bevel van den kapi tein ter zee W. D. H. baron van Asbeck, 10 dezer te Curasao aangekomen. Onze Kamerleden. Naar wij vernemen, zal het Tweede Kamer lid voor Arnhem, de oud-minister van ourlog K. Eland, zich te 's-Gravenhage metterwoon vestigen en heeft hij reeds een huis in de Laan van Meerdervoort. Vud,") Eerste Kamer- De Eerste Kamer is, na behandeling van de huishoudelijke begrooting in comité-gene raal, tot nadere bijeenroeping uiteengegaan Drankwet-wijziging. Blijkens het voorioopig verslag over het wetsontwerp tot wijziging van art. 28, 4o. van de Drankwet, werd in het algemeen er kend dat de tegenwoordige Diankwet in me nig opzicht voor verbetering vatbaar is. Een herziening werd dan ook dringend noodig ge acht; men wees b.v. op den toestand der logementen. Ook met de wijziging, die bij dit w. o. werd voorgesteld, konden verscheidene leden zich geheel vercenigon. Zij plaatsten zich op het standpunt van de Regeering dat art. 28, 4o, van de Drankwet, de bed-oeling heb bende om te voorkomen dat er vergunningen zouden bestaan slechts in naam, zonder uit geoefend to worden, niet eischt, dat het be drijf ook geëxploiteerd wordt door den ver gunninghouder zelf. Ook de zienswijze van de regeering betreffende het intrekken der ."crgunningen door sommige gemeentebestu ren, werd door hen volkomen gedeeld. Door andere leden werd de voorgestelde wetswijziging zeer verderfelijk geacht en zij verklaarden dan ook aan het tot stand komen daarvan hun medewerking niet te kunnen vcrlcenen. Volgens hen wordt door deze wijziging "t ge heele systeem van de wet veranderd. De grond slag van de Drankwet, dat een vergunning niet alleen verleend wordt voer een bepaald lokaal, maar ook voor een bepaald persoon, wordt er h. i. door aangetast. Deze leden achtten dan ook juist de opvatting van Gcd. Staten van Zuid-Holland, wier standpunt blijkens de uitspraken, ook door de rechter lijke macht gedeeld wTerden zij oordeelden dat het toch moeilijk verdedigbaar was dat de Regeering haar eigen wetsinterpretatie door oen wetswijziging tot wet trachtte te verheffen om te ontkomen aan de door de rechterlijke macht gehuldigde uitlegging van de Drankwet. Deze leden meenden dat de voorgestelde wijziging de deur zal openzetten voor knoeierijen. Ook tegen de voorgestelde restitutie wer den door verscheidene leden bezwaren ge maakt. Provinciaal hoofdingenieur. He'den werd door de Provinciale Stalen van Zeeland benoemd tot hoofdingenieur van "den provincialen waterstaat in dio provincie, de heer J. A. J. Sibmacher Zij nen, ingenieur te Ter Neuzen. Onderzccscke booten. Aan het „Ilbld." wordt bericht: Onlangs hebben ten overstaan van het dep. van marine der Ver. Staten van Noord- Amerika vergelijkende proeven plaats ge had tusschen een onderzeeboot van de Lake Boat Co. en een van de Electric Boat Co., de „Octopus". Deze laatste, die een ver- „Ilet is voor zulk een mooi en voorname dame niet de moeite waard to weten, wat een arme drommel over haar denkt." Zij keek hem koket aan. „Wie weet. - Als die arme duivel tegelijkertijd een zoo'n interessant iemand is, als mijn stalmeester, dan is het misschien toch wel de moeite waard." Hij boog glimlachend. Melanie moest toe stemmen, dat hij verreweg do knapste ma was, dien zij ooit had ontmoet cn zoo'n beetje flirten luelp haar op een welkome ma nier over de verveling van het landleven heen. Zij beantwoordde zijn blikken met schitte rende oogen. „Nu, mag ik nu eindelijk eens welen, wat u daar straks hebt gedacht?" Hij speelde met de rijzweep en keek haar verrukt aan. Toen sprak hij langzaam, elk woord goed latende uitkomen: „Ik dacht cl over na, hoe vreoselijk uw man het heeft moeten vinden, om te sterven." „Dus hebt u aan hem en niet aan mij ge dacht „Ik dacht er over, dat iemand, die zoo'n knappe vrouw heeft, met onnoemelijke kracht aan het loven moet zijn gehecht," Ze trok haar schouders op. „Zulk een banale vleierij had ik niet van u verwacht. U kon toch wel wat geestiger, zijn, mijn heer „Mijn lieve hemel, hoe zou ik over dit onderwerp nu geestig kunnen zijn!" Zij moest hartelijk lachen om het gekke gezicht, dat hij trok. „Ja zeker, lacht u me nu ook rog maar uit! Op mijn woord van eer, mevrouw, ik had anders tot u willen spreken, als Zij maakte een afwerende beweging met de hand. Ze wilde hem niet te ver laten gaan. „Laten wij van dit onderwerp afstap pen en over iets interessantere gaan praten." „Voor mij is er geen interessanter onder werp dan een mooie vrouw." „Dus zullen wij bij dit onderwerp blij ven. Wat zegt u -vel van de knappe gezel schapsjuffrouw van mevrouw von Tornau.' Hij liet niet door de minste beweging be merken, wat bij deze vraag in hein omging. „Daarover kan ik nog niet oordeelen, zoo nauwkeurig heb ik haar niet opgenomen. Zij leek me nogal vervelend." „Ze had vandaag niet haar „beau jour". Gewoonlijk ziet zo er beter uit. Ik geloof dat mijnheer von Tornau haar zeer knap vindt." Nu vroeg hij toch haastig belangstellend. „Hoe meent u dat zoo?" Zij sloeg glimlachend met de rijzweep naar een vlieg. „Iloe zou ik dat meencnJ uist, zooals ik het zeg. Vrouwen met madonna- kopjes vallen juist in den smaak van Tornau. Hij gelooft aan de engelachtige eigenschap pen van mevrouw Werkentin. Ik denk er anders over. Ik vind zulke vrouwen of ver velend of verdacht. Of zij hebben absoiuut geen temperament of ze behooren tot «lie menschen van wie men kan zeggen: „stille waters hebben diepe gronden 1" En die zijn lang niet ongevaarlijk Ik geloof, dat me vrouw Werkentin tot de categorie der stille waters behoort pas maar op, dat u er niet in verdwijnt het zou jammer van u zijn." TT Ilij beet zenuwachtig op zijn. lippen, „ik zal die mevrouw Werkentin stelfig eens wat nauwkeuriger opnemen," zei hij onverschil lig. (Wordt vervolgd.) schiedamsche courant

Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 1