Woensdag 17 Juli 1907, 61"* laargang. No- 12438 Renate Werkentin. Dezo courant vorst hipt d a g c 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per "kwartaal: Voor Schiedam en VIaardingen fi. 1.25.Franco per post fi. 1.65. Prijs per weck: Voor Schiedam eu Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor bet eerstvolgend nummer moeten des middags vódreen uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven.) BUITENLAND. Prijs der Advertentiën: Van 1—G regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. GTOote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te hekomen. In do nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan bet Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor do Administratio No. 103. Kennisgeving. Schietoefeningen De Burgemeester van Schiedam, vestigt, op verzoek van den heer Commis saris der Koningin in de provincie Zuid-llol- land, de aandacht van belanghebbenden bij de zeevaart op liet hieronder volgend be- uoht: Schietoefeningen in 'do stelling van Don Helder, 3de District, Volgens mcdedceling van den Minister van Oorlog zullen in don loop der maand Augustus 1907 schietoefeningen jdaats heb ben in de stelling van den Helder, uit ver schillende vuurmonden, opgesteld op do ver dedigingswerken aldaar. Op de dagen waarop gevuurd wordt, zal van het betrokken fort. een roode vlag waaien, van minstens dén uur vóór den aanvang der oefening, alsmede gekleurde vlaggen, aan gevende de ware richting waarin gevuurd zal worden. Bovendien zullen op die 'dagen groote waarschuwingsborden worden geplaatst aan den ingang der haven en op de batterij „Vischmarkt", vermeldende de plaats waar- \an en in welke richting dien dag gevuurd /'tl worden, terwijl nabij do haven en nabij liet Torpedo-magazijn borden zullen worden geplaatst, waarop is aangegeven de betcokc- nis der gekleurde vlaggen, als volgt: Een rood en witte vlag beteekent N., zwarte vlag O., wit-roode vlag Z., witte vlag W., wit-zwarte vlag N.O., rood-zwarte „vlag Z.O., zwart-witte vlag ZW„ zwart-roodc vlag NW Indien een stoomvaaituig tot waarschuwen of sleepen aanwezig is, en indien de oefe ningen het toelaten, zal door dit vaartuig des- gcwenscht hulp worden verleend om uit den onveiligen sector te komen. (Zie ,,Nederlandschc kaart" no. 201.) Schiedam, Ifi Juli 1907. De Burgemeester voornoemd, Af. A. BRANTS. Gemeentewerken van Schiedam. Openbare Aanbesteding. Op Donderdag 18 Juli 1907, des namiddags ten 2 ure, zal door Burgemeester en Wet houders van Schiedam in het openbaar ten raadhuize worden aanbesteed: Het ufbroken vnu den opstal op het terrein nan den Singel No 219. Inlichtingen worden gegeven alle werk dagen van 40—12 uur v m. am de stads- timmerwerf. Bestek verkrijgbaar a f 0.25 ter gemeente secretarie, afcl. A. Schiedam, 40 Juli 4907. RUSLAND. Volgens den Petersburgschen berichtgever van de »Times" valt er nog niets met zeker heid te melden over de samenkomst van den keizer van Duitschland met den czaar er schynt nog steeds tussehen de beide hoven samensprekingen te worden gehoudenook is de Duitsche marine-attaché op Peterhof ontvangen. De czaar is intusschen reeds aan boord van zijn jacht s Stand art" naar de Firische tjovden vertrokken. De commissie van onderzoek, onder lei ding van prins Gortsakoff, naar de knoeie rijen in de administratie van den Transbai- kalspoorweg heeft vastgesteld dat 6£ millioen roebel verduisterd ziin. De voormalige ad junct-minister Góerko heeft een schriftelijke verklaring afgelegd dat hij niet van woon plaats zal veranderen zoolang zijn proces, inzake de knoeierijen met de graanleverin- on, nog niet is afgeloopen. Een bende van 5 gewapenden^ overviel te Kharkoff op den openbaren weg den kassier van het ziekenhuis en beioofde hem van 9000 roebel. In de woning van een kruidenier te Odessa ontploften Zaterdag 2 bommen, waardoor 4 mannen en een vrouw werden gedood. Zij waren bezig met het ver vaardigen van bommen; het huis bleek een geheime bommenfabriek te zijn. Een 10-bil personen werd gearresteerd De stad Smolyany in 't district Mohilof is door brand vernield. 114 woningen van Joden en 18 van Christenen werden een prooi der vlammen. Er zijn vele slachtoffers De „bond der ware Russen" hield Zondag te Petersburg een optocht door Newsky Prospect ter vereering van een heiligenbeeld dat door den patriarch van Jeruzalem aan den czaar is aangeboden. Nadat moL groote eer bewijzen het beeld in do Kazankerk was ge plaatst werd een bijeenkomst gehouden in de Miclmel«chool. Dobrowin, de voorzitter van den boud der Russen hield een rede. Hij be schreef do tweede Doema als een nest van verraders en koningsmoordenaars. Hij zeide Laat geen enkel Jood de drempel der derde Doema overschrijden." Geestdriftig werden dcv.c woorden toegejuicht. Kreten als: Weg met de grondwetWeg met do dagbladen werden gehoord en ten slotte werd het „God bescherme den czaar" gezongen. Prins Wolkonsky deed het volgende ge bed*. Deze regeering is die van den. anti christ. Dat do madonna van het Westen den workclijken Christus in geheel Rusland her stelle voor het welzijn der menschheid. 17 gouvernementen, van de S3, zijn vol gens opgave van het ministerie van binnen landsche zaken, door hongersnood bedreigd. De bezittingen van graaf Bobrinski i Toela zijn door oproerige boeren vernield Deze reactionaire graaf had onlangs op 't Zemstwo-congres te Moskou verklaard dat Rusland geen hervormingen noodig had. De terroristen oefenen zoowel te water als te land hun rooversbedriif uit. In volle zee tobben zij 't volgende stukje uitgehaaldAan boord van het s.s. „Sofia" van Odessa naar Corthion, kwamen op zeker oogenblik een drietal jongemannen te voorschijn die den commandant en zijn officieren met de revol ver op de horst bedreigend, aan hun hand langers gelegenheid gaven, zij waren met hun achttienen aanboord, het stuurtoestel te crmcestcren en naar Odessa terug te koeren. Intusschen beroofden enkele bandieten in de eerste klassesalon -den kassier van de Rus sische bank van 50.000 roebel. Van de pas- agicvs persten zij 1000 roebel af en ver nielden ten slotte de machines. In 'n sloep van het schip ontvluchtten de daders met den buit. De politie is hun spoor nog bijster. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Naar hel Duitseh van H. COURTHS—MAULER. 26) Eenigo dagen later trof hij Renate aan, toen zij met een mandje met vruchten aan kwam loopen. Zij had de vruchten voor do avondtafel zelf geplukt. Hij begroette haar hartelijk en zij keek hem vertrouwelijk en openhartig aan, in het bewustzijn, nu niet meer geheimzinnig behoeven te zijn. Zij liet hem. dc vruchten zien. „Kijk eens, wat een prachtige vruchten Is het niet zonde, dat al dat moois zoo vergankelijk is?" „Dat kan wel. Maar zulke mooie vruch ten heb ik bijna nog nooit gezien. Tornau is werkelijk een vruchtbare en gezonde grond hier groeit alles goed -ook de men- schen." „U zelf bent tenminste een sprekend be wijs voor uw gezegde, u bent werkelijk in Tornau opgeleefd, als een b'oem, die uit het dorre zand in goede aarde is overge plant." In zijn diepe stem trilde iets, dat haar ■vreemd was en 'dat toch haar hart sneller deed kloppen. Zij werd verlegen en ging ver der. „Ik mag me wel hansten, er is nog zoo veel voor het avondeten in orde te brengen cn juffrouw Birkner heeft bovendien ook nog allerlei anders te doen." Hij hield haar bij den arm vast. „Och iaat dat eten nu maar loop toch niet altijd zoo vlug bij mij wegAls ik een kwartiertje met u kau praten, wacht ik graag oen uur op het eten." Zij sloeg een schertsenden toon aan om haar verlegenheid to verbergen. „Daar mee zou ik niet graag een proef ne men. Daarvoor houdt u te veel van stiptheid en men zou u niet ongestraft kunnen laten wachten." „Dat zou men wel als men Renate Wer kentin heet en den juisten tijd in gezelschap van Rolf van Tornau vergeet." Iets in zijn doen maakte haar onrustig -> kreeg een gevoel alsof ze weg moest !oo pen om een gevaar te ontvlieden. Ze zou het ook graag gedaan hebben, maar zoo kinder achtig cn belachelijk mocht ze zich toch niet aanstellen. Ze hield zich dan ook goed en probeerde onbevangen met hem te praten Maar het gelukte haar al heel slecht; hij keek haar te eigenaardig aan en antwoordde haar kort. en. fluisterend. Zij vermoedde niet, dat Rolf een zwaren strijd met zich zelf had te strijden. Toen zij daar voor hem stond, zoo mooi en bevallig als maar moge lijk is, kwam do wensch hij hein op haar aan het hart te drukken haar zachte, dwa/.e woorden toe te fluisteren en de roode mond met kussen te bedekken kortom zoo te handelen, als iemand, die innig lief heeft Maar hij hield zich in, hij wilde haar niet verschrikken. Haar verlegenheid werd steeds grooler en gaf haar nog meer bekoring. Met ii veel genoegen zag hij deze verlegenheid Zoo doet een vrouw niet, die rustig en onver schillig is en hij kreeg daardoor meer hoop. Duitschland. Koning Edward zal met keizer Wilhelm een ontmoeting hebben op Duitschen bodem nog vóórdat de keizer naar Engeland komt. Het wetsontwerp op den 10 uurswerkdag als maximum voor vrouwenarbeid zal in de a.s. herfstzitting van den Rijksdag worden ingediend Marokko. De sultan heeft het niet gelaten bij de uitzending van een betrekkelijk groote troe penmacht ter bestrijding van Raisoelig maar bovendien nog brieven gesteld aan de ver schillende stammen, waarin hij hen herinnert aan de straf dio hen wacht, wanneer Harry Mac Lean niet ten spoedigste in vrijheid wordt gesteld. Raisoeli zelf, de hoofdpersoon in het drama, heeft echter geen schrijven ontvan gen, de Mnghzen schijnt van plan te zijn met hem niet in onderhandeling te treden, maar invloed te oefenen op de stammen, teneinde hem geheel en al te isoleeren. BINNENLAND. O os tenrijk-Hongarrj e. Het nieuwe ontwerp voor een Oosten- rijksch-Hongaarsche overeenkomst zal vast houden aan het beginsel van de teleenheid, maar beide staten zullen tegenover het buiten land hunne autonomie behouden. Het handels- en tolverdrag zal ten einde loopen in 1917. Italië, Op bevel van den Senaat, als Hooggerechts hof optredende, zijn Nasi, afgevaardigde en oud-minister, alsmede Lombardo, zijn voor malige kabinetschef, gisteren in hechtenis genomen en in de gevangenis gezet. Het proces wegens verduistering van staats gelden zal in October beginnen. Op de ministers-conferentie te Desio is vol gens een officieuse nota de aigemeene toe stand in Europa en van cle meer bijzondere Oostenrijksch-ïtaliaansehe belangen bespro ken. Tittoni en v. Arenthal kwamen tot de slotsom dat er volkomen overeenstemming tussehen Oostenrijk en Italië bestaat, berus tend op het behoud van .den status quo, niet alleen voor het oogenblik, maar ook voorde toekomst. Alles blijft dus bij 'toude. Z u i d-A 1 r i k a. Uit Johannesburg wordt aan de „Daily Mail" gemeld, dat 7 hoofden, van de Pon- do Jingo-stanunen, ia Transvaal zijn aange komen. Zij verzochten de regeering Kaap land te mogen verlaten en in Transvaal in hot W. gedeelte een eigen gebied te mo gen stichten. Zij willen uit Kaapland weg omdat hun daar de nieuwe strenge wolten niet bevallen. Zij teilen een half millioen zie len en willen 50,000 II.A. lan'd hebben. R u s 1 a a d. Te Odessa is 'n geval van builenpest met doodelijken afloop voorgekomen. Het slacht offer was steker op een stoomboot naar Alexandria (Egypte). Vereenigde Staten. De twee Japanners die te San Diego in Calii'ornië in hechtenis genomen waren, ver dacht van spionnage, zijn vrijgelaten; er werd niets verdachts bij hen gevonden. De Amerikaansche marine heeft een schcepsongeluk te boeken gehadOp het slagschip „Georgia" 'heeft gistermorgen de lading van een 18 duimskanon vlam gevat door vonken uit den schoorsteen. 17 pereo- soneu werden bij de ontploffing gewond waarvan acht ernstig. Tot de gewonden he hooren een luitenant en twee adelborsten Admiraal Thomas heeft do „Georgia" naar Boston gezonden om de gewonden naar het ziekenhuis over 1e brengen. De „Georgia" is een der nieuwste oorlogsschepen en is eerst sinds tien maanden in dienst. De „Georgia" kwam gisteren te Boston aan met vijf 'dooden aan boord. Verwacht wordt dat er sjioedig een sta king onder de telegrafisten zal uitbreken. Zij cischcn loonsverhooging en vermindering van diensturen. Alleen te New-York zullen 2500 man het werk neerleggen, waardoor men vreest voor aigemeene stagnatie in de zaken. Hofbericht. Bij II M. de Koningin-Moeder teu paleize te Soestdijk dójeuneerden Zaterdag jl Z.Exc. de heer Eyschen, gedelegeerde van Luxem burg ter 2de Vredesconferentie, en dineerden gisteren de gep. luitenant-generaal der cava lerie van Helden, benevens de leden, de advo caat-fiseaal en de griffier van het Hoog Militair Gerechtshof te Utrecht, de generaal- rrmjoor Petter, commandant van de 4de div. infanterie te Amersfoortde kolonel van Hoek, commandant van het 5de reg. inf. te Amersfoortvoorts de kolonels Beelrink, Snij ders, Sodenkamp en van Seters, onderschei denlijk commandanten van het regiment genietroepen, in het 1ste genie-com mande ment, van het 1ste reg. veld-artillerie en het lste reg. vesting-artillerie, te Utrecht Japan. Burggraaf Hayashi, de Janansche minis ter van buitcnlandsehe zaken, begaf zich in cognito naar Seoel, de hoofdstad van Korea. Tan het Hof. Het Koninklijk Echtpaar reed Zondag middag uit in een open rijtuig met de beide schimmels voer een rijtoer door de bosschen. V Zondagmorgen werd in de hofkapel gods dienstoefening gehouden voor de Koninklijke familie en Vele genoodigden. De dienst werd geleid door ds. Knottnerus. Prins Hendrik op zonserschonw. Men meldt uit Utrecht, dato 15 Juli: Z. K. II. Prins Hendrik zal morgen, Uinsdag, den zomerschouw meemaken van dijkgraaf en hoogheemraden van den Lek dijk, bovendams, gevestigd te Utrecht. De Koningin-Hoeder te Amersfoort. Men meldt uit Amersfoort: Maandagmiddag bracht H. M. de Ko ningin-Moeder een bezoek aan liet nieuwe St. Elizabeth's Gast- of Ziekenhuis aan de St. Andriesstrant, alhier. 11. M., die per rijtuig van Soestdijk kwam, werd aan do grens der gemeente, bij „Birkhoven", verwelkomd door den burge meester van Amersfoort, jhr. J. IV. A. Borchman Wuytiors van Vliet, waarna aan stonds naar het gasthuis werd gereden. Hier werd II. M. ontvangen door het bestuur der inrichting en rondgeleid door den arts J. J. Jorissen, directeur-geneesheer. Nadat het gc- >"el naar de eischen des tijds ingerichte ge bouw bezichtigd was, nam de Ivoningin- Mocder afscheid en werd teruggereden langs d cavalerie-kazerne en verder dc gcheele stad 'door, die door de talrijke vlaggen een feestelijk aanzien had gekregen. Consulaire berichten. De heer dr. 4V. N. Wickwire is, op ver zoek, eervol ontslagen als vice-consul der Nederlanden te Halifax, terwijl ingevolge Koninklijke machtiging als zoodanig benoemd en door de betrokken regeering erkend is de heer J. H. Stewart Mc. Ciure. Aan den post te Halifax is als ressort verbonden de Hij nam de mand van haar over. „Geeft u hem aan mij, hij is veel te zwaar voor u." Langzaam liepen zo naar huis terug. Toeu hij eon half uur later dc woonkamer binnentrad, zat zijn moeder alleen oij het raam. Hij nam aaa haar voeten plaats en nam haar handen tussehen dc zijnen. „IIoc maakt u het, moedertje?" „Goed, mijn jongen. Hoe zou het ook an ders kunnen? Sedert Renate hier is, word ik zoo goed verzorgd zij is werkelijk cea zegen voor ons." „Ja, ja. Ik ben totaal tegenwoordig over bodig bij u moedertjecr gaat niemand, boven Renate." „Niemand, dan. mijn dwaze zoon, die op 't oogenblik al heel gek redeneert Zij streek hem over hol dikke korte baar cn zag glimlachend op hem neer. Hij legde zijn hoofd in haar schoot. „Moe dertje zoo zat ik altijd als kleine jongen, als ik iets te biechten had." Zij knikte. „Weet je dat nog?" „Natuurlijk daarom bon ik juist zoo gaan zitten." „Wil je iets opbiechten? Wat heb je dan uitgehaald?" Hij moest lachen. „U vraagt weer precies, zooals u dat vroeger ook altijd deed. Nu is liet echter geen kwestie over een gebroken vensterruit of iets dergelijks; het is nu lan veel meer belang." „Wil je je oude moeder voor den mal hou den?" „Neen, liet is mij heilige ernst, moeder, alleen vind1 ik het wat vreemd, ik tien het biechten niet meer gewend." Hij keek met een ernstigen blik lot haar op en legde zijn hand op zijn voorhoofd. Op eens begreep zij wat hij haar wi'de zeggen. „Als het je zoo moeilijk valt het te zeggen, dan wil ik je wel een handje hel pen. Zal ik je eens zeggen, wat je hebt wil len biechten?" „Dat zal u wel niet kunnen." ,Niet? Nu hoor dan maar eens, en als liet niet uitkomt, dan verbeter jij het maar." „Mooderje t" „Ja, mijn beste Rolf, luister dan maar. Je wilde zeggen„Moedertje, uw zoon heeft zijn hart verloren. Reeds eenmaal heeft iiij het eerder gedaan en is bedrogen uitgeko men, waardoor hij tot nu toe nooit heeft kunnen besluiten een andere te kiezen. Maar nu heb ik iemand ontmoet, die alles weer goed heeft gemaakt en in uw zoon de fickle en de jeugd weer heeft wakker geroepen. Nu is de ware eindelijk gekomen dit wilde ik u zeggen en ik wilde om uw zegen voor mijn keus verzoeken. Nu zeg eens, had je me dat niet willen vragen?" Hij 'drukte zijn gezicht dicht in zijn han den. „Moeder, hoe weet u dat allemaal?" „Mijn beste Rolf, voor een moeder blijft niet zoo gemakkelijk verborgen datgene, wat haar kinderen bezig houdt." „En weet u dan ook wie mijn hart weer vroolijk en gelukkig heeft gemaakt?" „Ik weet even goed als je zelf,dat die andere, die jou heeft bedrogen, nu haar ar men weer naar je uitstrekt." „Weet u dat ook? Moeder dat is toch vreemdBent u dan alwetend? Maar zegt I eens, keurt u mijn keuze goed, bent u niet verwonderd, dat ik een vrouw kies, die aim en van burgerlijke familie is?" „Dat kun je zelf niet in ernst vragen Zij heeft den rechten adel den zielenadel n den onvergankelijken rijkdom dien van hot hart. Ik houd al lang van haar als an een eigen dochter en zal haar zegenen, als ze jou gelukkig maakt." „Als zij mijn vrouw wordt, zal ik geluk kig zijn. Maar ik hen nog niet zeker, dat ik haar zal winnen. Laat ons daarvan niet meer spreken tot alles beslist, is niet waar?" „Zoo zal het gebeuren." Op dit oogenblik trad Renate de kamer binnen, met een doekje over den arm. Ze sloeg het om de schouders van mevrouw Von Tornau. „U hebt gisterenavond ge klaagd over de koelte in dc kamer. Ik heb een doekje voor u meegebracht. liet is toch nog te vroeg om reeds te stoken." De oude dame wikkelde zich behagelijl m het warme doekje. „Dankje wel, mijn lieve kind. Je denkt toch overal om en je zorgt zoo goed voor mij, dat mij niets meer te wenscfien overblijft." „Als u het goed vindt, kunnen wij nu aan tafel gaan." Rolf sprong op en legde den arm om den hals van zijn moeder. „Kom, mevrouw W er kentin houdt van stiptheid," spotte, hij. Zij lachte. „Het is niet goed om jo eigen mdeugden op rekening van een ander te -ehuiven." „Ondeugden! Neem me niet kwalijk maar „Soms is het eene slecht van het andero te onderscheiden." (Wordt vervolgd.) SCHIEDAMSCHE COURANT Kjtrr, wutrBau m wkmb „Er is nog zooveel, dat nog mooier, en beter is en dat toch hetzelfde lot ondergaat."

Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 1