gr Jaargang. Vrijdag 26 Juli 1907 No. 12446 Renate Werkenti n. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en VI aardingen fl. 1.25.Franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en VI aardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dageljjks aangenomen. Advertentiën voor bet eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan bet bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven.) Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.02; iedere regel meer 16 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die z$ innemen. Advertentiën bjj abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschenen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor de Administratio No. 103. Kennisgeving. brengen ter algemeene kennis, dat van Vrijdag 28 3all a.'«. tot nadere aan kondiging de Dwarsstraat voor het verkeer met rij- en voertuigen zal zijn afge sloten. Schiedam, 25 Juli 1007. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SrCKENGA. Kennisgeving. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders vau Schie dam, Gezien het verzoek van de firma VAN WOERDEN DE KROES, om vergunning tot uitbreiding harer branderij, staande aan den Noordvestsingel nr. 131, kadaster sectie H nr. 112, met een stoom waterketel met een verwarmingsoppervlak van 10 512t Gelet op Je bepalingen der Hinderwet, Doen te weten dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd dat op Donderdag den 8sten Augustus a.s., des middags ten 12 ure, ten raad huize gele genheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichtenen dat gedurende drie dagen, vóór het tijd stip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen) kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 25sten Juli 1907. Burgemeester en Wethouders voonmnn<' M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA. jwTENLAm Schiedam, 25 Juli 1908. KOREA. In den verwarden toestand komt nog wei nig klaarheid. Ecu telegram van gelukwcn=>ek aan den nieuwen keizer, afgezonden door Sen mikado, heeft den ouden keizer fan Korea boos gemaakt. Yi Ilyeung beweert .lal d'j officieele erkenning zijn waardigheid belee- digt en niet in overeenstemming is niet do feiten. Ilii meeat verder dat hij nog steeds keizer is cn zijn opvolger slechts prins regent. Het edict had niet de beteekenis van een troonsafstand. Yi Ilyeung verzet er zich tegen zoo maar aan den diik te worden ge zet, maar de ministers wisten hem een nieuwe verklaring af te persen waarbij hij volledig afstand doet van den troon. Offieieuse berichten beweren Jat Yi llycung dezelfde komedie speelt als Je ko. zcrin van China 'die in 1SS9 de regecring „afstond" aan haar neef cn in 1S98 vvoer stevig op den troon zat. De Japs zullen edi tor de intriges van den ex-keizer wel weten te verijdelen. In Seoel zijn de winkels nog gesloten uit vrees voor nieuwe onlusten. Nieuwe troepen zijn uit Japan aangekomen. Te Tsjemoelpo, dc haven van Seoel, zijn Japansche oorlogsschepen met troepen aan boord, gisteren aangekomen. De Japansche voorstellen bij het Koreaan- sche kabinet zijn gisteren ingekomen, 's Mid dag» stelden de eerste minister Iwanyung cn de minister van oorlog den keizer een nieuw plan voor de regeering van den staat voor. liet heet, dat de Japansche voorstellen, hoe wel zo de veiligheid van don troon niet m gevaar brengen, tocii van revolutionairen aard zijn. <..»vÜ9 De Koreaanscho delegatie, wier zending ter Vredesconferentie mislukte, is op weg naar Amerika, waar zij het geschil tussclien Korea en Japan aan het oordeel van Roose velt zullen onderwerpen en dan verschillende steden bezoeken, waarna zij binnen oenige weken naar Engeland terug zullen keeren, teneinde daar een organisatie te vestigen, die ten taak zal hebben de Japansche staat kunde tegenover Korea te bestrijden. De heo- ren verklaarden, dat hun zending naar Den Haag volstrekt niet als mislukt te beschou wen. was;' in liet bijzonder van de gedele geerden vau Groot-Britanniè, Frankrijk, Duitschland en de Vorconigde Staten had den zij de verzekering ontvangen van d' bezorgdheid, die de toestand van, Korea hun inboezemde on tevens beloften dat hun liuip verleend zoude worden. Dc deputatie was door den keizer afgevaardigdcliens gedwon gen aftreden was van geen invloed op hun zending, die ten doel had een beroep te doen op de mogendheden ter verzekering van Je onafhankelijkheid van Ivorea als een onzii digc staat gciijk Nederland. Ten slotte ver klaarden, zij, dat de aftreding bewerkt was dooi- met Japansch geld omgekochte Ko- rcaansche veiTaders. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Naar het Duitsoh van H. COURTHS—MAHLER. 34) Onrustige, pijnlijke dagen en nachten ura- hen nu voor Renate aan. In liet begin kwam Rolf eiken dag vragen hoe liet .ging en ver zocht haar steeds zich toch in. acht te ne men. Toen vertelde ze hem op een goeden dag, dat het gevaar voor het leven van haar man was geweken cn dat hij nu niet meer mocht komen, totdat zo hem or zelf om zou vragen. Hij keek haar angstig vragend aan, want zij kwam liein zoo wonderlijk voor. Maar hij begreep, dat zijn bezoeken haar opwon den en hij schikte zich naar haar wenschcn. Renato leefde nu geheel en al voor haar zieken manook mevrouw van Berkow ver toonde zicli niet dikwijls. Toen brak er een dag aan, waarop do dok ter lmar meedeelde, dat Trachwitz voor al tijd gebrekkig zou blijven. Hot ruggemerg was 'door den val aange tast en de ongelukkige man zou nooit ,necr kunnen ioopen. Zij hoorde schijnbaar kalm deze tijding aan, maar uit haar gelaat was alle kleur geweken. Toen de dokter was er- trokken ging ze voor liet vensier staan en sl aarde wezenloos in de verte. De eerste sneeuw was gevallen; het deed haar aan een lijkkleed denken, 'dat het bloeiende loven bedekte. Met een diepen zucht wendde zc Engeland. De deputatie uit den Londensehen ge meenteraad, die met den lord-inayor Ber lijn had bezocht, bood gisteren dien magi straal een lunch aan. De Duitsche gezant, graaf Wolff-Metlernich, als voornaamste gast, hield bij deze gelegenheid een rede, waarin hij zeide, dat eenigen tijd geleden haast vergeten scheen, dat er ooit eenige vriendschap tusschcn Duitschland en Enge land had bestaan, cn eerst onlangs, toen er verschillende bezoeken waren gewis seld, zagen de lieden, die door hun dage- lijksche, wekelijksche en maandelijksche lec tuur gewond waren geraakt elkander met achterdocht te beschouwen, dat men we derzijds met vriendschappelijke gevoelens bezield was. „Ik ben van mcening," zei de gezant, „dat deze bezoeken .belangrijk heb ben bijgedragen tot versterking van de vriendschappelijke gevoelens, die zich thans zoo heerlijk ontwikkeien tusschcn dc bei de groote verwante volken, Persoonlijk ver keer zal, beter dan de diplomatic zulks vermag, het inzicht versterken, dat wij geen kwade bedoelingen ton opzichte van elkander koesleren, maar aan beide zij den van de Noordzee in vrede en een dracht met elkander wenschen te leven." De gezant deelde verder mede, dat kei zer Wilhelm don lord-mayor do ster van de tweede klasse van den rooden adelaar cn aan de sheriffs de kroonorde tweede klas had toegekend. Het feestmaal had 't karakter van een DuilschEngclsche verbroedering. Minister Bannerman deelde gisteren in het Lagerhuis mode, dat hij op Dinsdag a.s. het voorstel zou doen, om een grati ficatie van 50.000 p. st. toe te kennen aan lord Cromer voor de door dezen als onderkoning van Egypte bewezen diensten. Lord Cromer zal ook een hoogeren adels titel krijgen. Frankrijk. Tegen Jean en Paul Lascombes, neven cn particuliere secretarissen van den oud- minister Chaumié, is thans door Gustave Tery, redacteur van de „Matin" officieel een klacht ingediend. Hij beschuldigt de beide neven van „handel in academische palmen", en verklaart, dat hij de bewijzen voor zijn bewering ter beschikking van de justitie stelt. Verder wil hij aantoonen, dat nadat Cliaumió minister van justitie ge worden was, dc neven handel dreven in „gratie, voorwaardelijke veroordeelingen, openbare ambten en eerekruison." Dc „Matin" erkent, dat onder de be doelde bewijzen valsche stukken zijn, doch deze werden vervaardigd door Lascombes zelf, om do authentieke stukken in 'n ver dacht licht te brengen. Het blad publiceert twee brieven, die onder de bewijsstukken berusten. Chaumié blijft alles ontkennen en deelde o. a. over een brief, geteekend A. Geraud mede, dat deze stukken ver kregen zijn, dank zij een op don schrijver uitgeoefende pressie, die er allo waarde aan ontneemt. In een onderhoud met de „Intransigeant" heeft Chaumié gezegd, dat Geraud voor den rechter van instructie al zijn verklaringen terug trok. Gustavo Tery doet ten slotte in de „Ma- tin" een verhaal van een bezoek, dat hij van Jean Lascombes ontving en waarbij bleek, dat de man zelfmoord wilde plegen, uit wroeging over üe vele euveldaden van „la tribu Chaumié". Italië. Dc zitting van den Senaat, ter onder zoek naar de wettigheid van Nasi's ar restatie, begon gistermiddag met gesloten deuren. Het presidium wérd waargenomen door vice-president Plaserna. Honderd leden waren tegenwoordig. Te gen de verwachting ontspon zich een leven dig debat, dat zeer lang duurde. De protesten der Siciliaansche afgevaar digden tegen de regeering vermeerderen zich. 3 moties werden aangenomen, in de eerste wordt de houding der regeering goedgekeurd. In een tweede wordt de on mogelijkheid toegegeven de beklaagden in vrijheid te stellen. En in een derde wordt, met het oog op den gezondheidstoestand van Nasi, de Senaat gemachtigd naar be vind van zaken te handelen. Om half vier gistermiddag zijn de be klaagden, Nasi err Lombardo uit de ge vangenis Regina Celi, aan de politie over gegeven, die hen naar hun woning terug bracht. De overbrenging geschiedde zonder opzien door een achterdeur. De gevange nis on het Senaatsgebouw waren door troe pen bewaakt. Servië, De regeering heeft de handelsovereen komst met Oostenrijk goedgekeurd. zich van het raam af cn keerde toen, schijn baar vroolijk en gelaten in de ziekenkamer terug. Trachwitz koek haar met groote oogen aanmen had hem in een gemakkelijke stoel gedragen. Daar zat of liever daar lag hij nauwelijks in staat zijn hand te bewegen. Uit 'den knappen, krachtigcn, jongen man was een gebrekkige stumper geworden. In zijn uitgeteerd gezicht kwamen de matte oogen dubbel groot en onheilspellend uit. En tocli bleef lxij vurig aan het leven ge hecht. Hij voelde geen pijn, slechts oen groote matheid en loomheid in al zijn leden, maar dat zou ten slotte ook wel overgaan, zoo hoopte hij. Renate knikte hem, hoewel door in wen- digen afkeer aangegrepen, toch vriendelijk toe. „liet gevaar voor je leven is voorbij, hóeft de dokter me zoo juist verzekerd. Nu moet je je maar goed in acht nemen om gezond te worden." „Zal ik dat heusch weer kunnen, worden, Renate?" „Dat willen wij hopen. Je moet nu maar verstandig zijn en den raad van den dokter stipt opvolgen." „Hoe dan?" „Je moet probeercn te ioopen." „Tk ben nog zoo zwak, dat ik niet- op mijn beenen kan staan." „Daarom moet je vooreerst je ook nog op je armen steunen. De dokter iaat knikken voor je maken, opdat je je kunt ver plaatsen." Hij keerde zijn gezicht langzaam van haar aï en staarde dof voor zich uit. „Ik zaï moeten Ioopen!" zei hij ik zal gebrekkig blij dus op krukken heesch. „Renato ven, nietwaar?" „Kwel je zelf nu niet met zulke grillen! Dat is natuurlijk slechts voor liet begin." Hij bleef langen tijd voor zich uitstaren. Toen ging or een rilling 'door al zijn leden. Zij wikkelde hem bezorgd in zijn deken. Hij zoelit naar haar band en hield die vast. „Renate laat me niet alleenJe weet niet, hoe bang ik ben weer alleen te moeten blijven. Als ik daar lig cn ik kan jou niet zien, dan komen er verschrikkelijke gedachten bij mij op. Het drukt als een nachtmerrie op mij en een verlangen naar jou overvalt mij dan en dreigt me te ver. stikken." „Ik hen immers bij je! Wees maar kalm ik zal je niet meer alleen laten." „Nooit meer, Renate?" „Neen, nooit meer." „Hoe kan ik' je 'daarvoor danken?" „Door je opgewekt in het onvermijdelijke te schikken en je niet aan sombere gedach ten over te geven." „Dat zal ik doen." Zij knikte hem toe, maar een diepe zucht ontsnapte haar borst en de oogen wisten niets van liet lachio, dat om haar mond -peelde. Toon flikkerde liet onrustig in zijn oogen op. Een gedachte scheen bij hem op te ko. men, die hem met weerzin vervulde, „Renate!" fluisterde hij. „Wat is er?" „Zijn mijn dingen uit de wachtmeester? woning naar hier overgebracht?" „Ja, alles is hier." Vereen igde Staten Volgens een telegram uit Vancouver (Co lumbia) bereiden de arbeiders daar een protestvergadering op groote schaal voor, togen de toelating van Japanners, waar van er duizenden verwacht worden als ar beiders aan den Grand Trunk Paeafic spoor weg. In Britsch-Columbië klaagt men erover, dal terwijl Chincczen bij het aan land gaan 100 hoofdgeld moeten betalen, van Ja panners in dat gewest slechts 5 hoofd geld gevorderd wordt. Het parlementslid Macphcrson, thans in Canada, verklaarde, dat aangezien Cana da een land voor Manken is, de Japanners er tot eiken prijs buiten gehouden moeten worden. Macphcrson heeft bij het bestuur van Canada zijn bezwaren ingediend. tenue. Het gevolg bestond uil freule Sloet van Marxvcld, graaf Scliimmelpenninck, jhr. van der Wijck, baron Heemstta en jhr. van Geen. Ter begroeting waren op het perron aanwezig de lieer commissaris der Koningin cn de burgemeester van En schedé, dc hoer Edo Bergsma, die een kort woord richtte tot H. M. Hel dochtertje van den burgemeester, Annie, bood H. M. in de wachtkamer van "t station bloemen aan. Nadat onder luid gejuich de rijtuigen zijn bestegen, wordt langs den Stationsweg, Ilengeloseheslraat, Ilaaksbergerstraat en Ilaaksbergerweg do fabriek van do firma Gcrli. Jannink en Zonen beieikt De tal rijke menigte langs de straten juicht do Iïooge Bezoekers hartelijk toe. Enschede viert heden feest. Verschillende straten zijn versierd cn eerebogen zijn opgericht voor het raadhuis, in de Oldenzaalschc- en in dc Kalanderslraal, de laatste op de plek, waar den 7dcn Mei 1SG2 de brand ontstond, waaidoor geheel Enschedé in vlammen op ging. De fabriek was aan alle kanten bevlagd en de hoofdingang met palmen, planten cn guirlandes veisierd. Mei groote belangstelling word de fabriek, die gewoon in werking en van binnen niet, versierd was, door de vorstelijke perso nen doorgewandeld en bezichtigd. Daarna werd gereden naar de fabrieksschool, die op verlangen van II. 51. bezocht zal wor den. In de Koningstraat en in de Kalan derstraat waren aan II. 51. de Koningin bouquetten gereikt en op den hoek van de Wilhelminastraal werd door Hendrik van der Woerd, uit naam van de jongens uit do Wilhelminastraat aan Z. K. JI. den Prins een palmtak aangeboden. De president-commissaris, de heer T. P. Schol ten, spreekt bij aankomst van do school II. 51. toe en geefl Haar een kort overzicht van den vooruitgang der school sedert Haar vorig bezoek in 1905. BINNENLAND. Koninklijk bezoek te Enschedé. Gistermiddag 1.10 arriveerden II. 51. de Koningin en Prins Hendrik met gevolg te Enschedé voor een bezoek aan de fabrieken van de firma's van Heek, Jannink en Schol ten. II. 51. droeg een wit wandelcostuum, de Prins was in ,de generaalsuniform, klein „Ook het kleine, bruine kistje uit mijn schrijftafel? Daar zijn papieren van wuor- in.'1 „Ja, dat is hier ook." „Waar is het?" •„Daar in het bovenste vak van de schrijf tafel." „Dan is liet goed heel goed," en toen sloot hij, op haar verzoek, de oogen om te probeeren of hij wat kon slapen. Nog eenmaal vroeg hij echter: ,,Waar zijn mijn sleutels?" Zij bracht ze hem. Hij zocht naar een klein sleuteltje en toen hij dat had gevon den was hij tevreden. Den volgenden morgen ontving Rolf een brief van Renate Zij schreef: „Beste mijnheer von Tornan De dokter heelt mij nu beslist verzekerd dat mijn man in het leven blijft echter als een gebrekkige, die voortdurend iemand noo dig heeft om hem bij allerlei kleinigheden behulpzaam te zijn, die een gezond mensch zelf kan verrichten. Ilii zal er verschrikke lijk onder lijden h.m te zijn en dan sla een klein kind geheel van zijn omgeving afhankelijk. Dat ik onder deze omstandig heden bij hem moet blijven, spreekt wel van zelf; ik kan en wil hem niet meer alleen achterlaten, want ik zou toch nooit gelukkig zijn, wanneer ik dacht aan zijn vreeselijk lijden. U begrijpt me toch immers met waar? Hij heeft niemand en ik acht het mijn plicht bij hem te blijven om hem te verzor gen. Hiermede wilde ik u Sus tegelijkertijd Ridderorde. Bij Kon, besl. van 22 dezer zijn benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau G. Jannink, lid der firma Gerh. Jannink en Zonen, fahrikante van manufacturen en garens, te Enschedé, en J. F. Scholten, lid der firma J. F. Scholten en Zonen, fahrikante van manufacturen en dekens, te Enschedé en is de eere-medaiile, verbonden aan voormelde orde, m zilver, verleend aan: II. Brinkman, arbeider in de weverij, en H. Lammers, arbeider in de ruwei'jj, beiden van de firma Gerh. Jannink en Zonen, te En schedéJ. H. Voogd, baas in de'pakkerij, en J. Elferink, arbeider in de sterkerij, beiden van de firma J. F. Scholten en Zonen, te Enschedé, en II. J. Zeggelt, baas in de weverij, en J. Oude Groeniger, opzichter in de tim- merjj, beiden van de firma Van Heek en Co., te Enschedé mecdeelen, dat ik niet meer naar Tormiu zal terugkomendaardoor zou ik misschien den moed Yan mijn genomen plan Jat me zoovhel kracht heeft gekost, kunnen verlie zen en daarmee zou ik mijn opoffering dus slechte nutteloos verzwaren. Dat het een. opoffering is, weet u en dat het me niet ge makkelijk valt wil ik u wel bekennen. Ik beloof u, dat zonder dat u er naar behoeft te vragen, u af en toe wel iets van ons zult hooren. Mevrouw von Berkow heeft voor een pen sion voor mijn man gezorgd. Zoodra de zieke zoover is, dat hij vervoerd mag worden, trekken we voor geruimen tijd naar 'Wies- baden. En nu moet ik u nog lied, heel innig be danken voor al het goede en lieve, dat ik :n Tornau heb ondervonden. Mijn geheelo hart laat ik achter, daar waar ik de echte waar de van het leven heb leeren begrijpen, 'ver geef me, dat ik verdriet en onrust In uw leven heb veroorzaakt. Ik zal u nooit ver geten wil uw moedor, die ook steeds :oo goed voor mij is geweest, mijn hartelijke groeten overbrengen, benevens mijn dank en mijn innig verzoek om vergeving. Ook haar wil ik liever niet weerzien het is zoo beter voor mijn rust. "Vaarwel, lieve Rolf! Voor altijd je trouwe Renate." Toen Rolf von Tornau dezen brief had ge lezen bleef hij langen tijd onbeweeglijk zijn schrijftafel zitten. Wezenloos staarde hij in dc verte. 5 an tijd tot tijd rilde hij als in koorts. (Werdt v*rvo1gd,) SCHII DI11 CHE i OlitiiNT B U n O E MCE STER EN WETHOUDERS VAN S C 1H E DA 51,

Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 1