De Boottocht der Gedelegeerden. i- a V V V L V?' I," Aanbeveling gemeonte-archlteet. Op de aanbeveling voor gemeente-architect to 's-Gravenzande komen voor de heeren W. van Zon te Viaardingen, G. J. Rutgers te Amsterdam en C. Wielinga te Rotterdam. Vredesconferenties. (Mondelinge medcdeeling aan dn Per»). Vierde commissie; voorzitter de heer De Martens. De voorzitter deelde mede dut ccn Ooston- rijksch amendement, was ingekomen op den Fransehen „wensch" inzake de afschaffing van het prijsgeld, de schadeloosstelling enz. De lieer Fromagoot, (Frankrijk) gaf verslag van de werkzaamheden der commissie lie hot Engelsche voorstel onderzocht, inzake do defi nitie van hulpkruisers. liet comité had aan lord Reay (Engeland) gevraagd uitleg te ge ven van de definitie die vervat was ia de toelichting op liet Engel&chc voorstel. Lord Reay luid toen die toelichting teruggenomen, aangezien zij aanleiding kon worden tot misverstand. De Bvit- sche regeering Imd nooit de bedoeling ge had om met oorlogsschepen gelijk te stellen ck transportschepen, welke zij zijn mogen, die de oorlogsschepen vergezellen of voor loop ig in dienst zijn van de oorlogvoerende vloten. Men heeft beweerd, dat op die wijze hersteld werd het denkbeeld van contra bande dat Engeland langs anderen weg wilde opheffen, doch dat integendeel zou worden verscherpt omdat men alle maatregelen van geweld zou willen toestaan. Lord Reay had geantwoord aldus de heer Fromageot dat het hier niet, liep over contrabande. Wat men deze schepen ten laste legde was Jat zij zich in dienst bevonden van een oorlogvoe rende mogendheid, ook al leverden zij dezen niets, maar deden zij slechts een boodschap. Eenmaal hun dienst geëindigd zijn'de, 'ouden deze schepen vallen onder het genieene reohr.. Financieel Nieuws. Hollandsche Algemeene "Verzekerings-Bank. Omtrent den stand van zaken meldt men ons De vennootschap werd 8 Juli 1903 opge richt en sloot 31 December 1906 het derde boekjaar af. Z(j heeft ten doel het sluiten van verzekeringen op het leven met en zonder geneeskundig onderzoek, tegen ongevallen, invaliditeit en wettelijke aansprakelijkheid. Het navolgende overzicht geeft een beeld der geleidelijke vooruitgang van het verze kerd kapitaal. Afdeeling levensverzekering. 31 Dec. 1904 f 543,960 met een jaarpremie van 17,187.85, (boekjaar 18 maanden), 31 Dec. 1905 f 848,936 met een jaarpremie van 128,348.71 31 Dec. 1906 f 1,189,229.50 met een jaar premie van 142,605.36, teiwijl het verze- kerd bedrag op 1 Juli 1907 reeds gestegen is tot f 1,500,000. Afdeeling Ongelukkenverzekering. 31 Dec. 1904 f 3.440.255,47 met een jaarpretnie van f5.619.74. 31 Dec. 1905 f 6.017 409.39 met een jaarpremie van 110.981.82. 31 Dec. 1906 f 9.004 102.19 met een jaarpremie van f 17.524.861/2 Op heden 1 Juli 1907 is het verzekerd bedrag gestegen tot f 11.000.000. Omtrent de fmancieele resultaten kunnen wij U melden, dat de telling der winst rekening over 1906 bedraagt 154.177.991/2 en een netto winst aanwijst van f 5,216,90. Na ruime afschrijvingen werd het dividend bepaald op 3 pCt., evenals over 1905. De administratie benevens balans en winst rekening werden gecontroleerd door den accountant W. Kreukniet te Rotterdam. Doel. De Regeering die den Gedelegeerden ter Vredesconferentie dezen boottocht aanbood heeft met dat uitstapje een beeld willen geven van een der welvarendste streken van ons land en. van de provincie. Werden de af gevaardigden reeds in de gelegenheid gesteld een gedeelte wan het gewest te doorkruisen dat de vreemdelingen met „le polderland" deed kennis maken, de malsche weiden, Jie het traject te land doocLnced met het daar op grazende vee, konden een denkbeeld ge ven van den stand van landbouw on nee teelt, welke laakte tak van bestaan voorai in werkelijkheid te aanschouwen was in het spoelingdistrict. Dan gaf de tocht een kijkje op de bedrijvigheid in de Maassteden en langs den Waterweg, die er door handel en visscherij en aanverwante bedrijven hcerscht om ten slotte door het aandoen van de twee de koopstad des rijks een blik te gunnen op het scheepvaartkanaal dat Rotterdam met de zee verbindt, op de rivier waaraan ;:ij ligc en op de havenwerken en havenbewerktwi - ging, die 'de voornaamste factoren zijn van Rotterdam's groothandel. Ten gerieve van de vreemdelingen werd hun op den tocht ter hand gesteld een boekje met- penteekeningen van de gezichten op de plaatsen, die zij voorbijvoeren. IIet vertrek. Begunstigd door prachtig weer is heden de tocht aangevangen en aan het station te Scheveningen was het tegen 121/2 uur een voortdurend aanrijden van deelnemers aan dezen tocht, velen daaronder met hun dames. Het was in dat station een merkwaardig cosmopolitisch gezelschap, waaronder men de grootste 'erseheidenheid van volksty pen opmerkte, en zeer vele talen hoorde, doch het Fransch was wel de overheer- schende. Te ruim 12.40 vertrok de eerste extra-trein en ongeveer 10 minuten latex- do tweede. Do ontvangst te Maassluis. Te Maassluis kwamen de gedelegeerden <>n verdere genoodigden in twee kort op elkaar volgende treinen aan. Het perron van het IIoll. spoorstation draagt geen mul ere versiering dan ecnige groenplanten, die don uitgang van het stationsemplaccment lanwij- zon. Van hier naderden de tochtgenootcn een pleintje, met plantsoen in het" midden bezet, en daar had voor dat zij vlooi- de eerste cere-poort de gemeente betraden, <F" begioeting plaats door lhu-gcmecstcr en Wet houders van Maassluis met den gemeete secretaris die omringd waren 'door do leden van den gemeenteraad met hun familién, de notabelen van de plaats en de gemeente lijke autoriteiten, waarbij zich ook gevoegd hadden de consuls van' Gioot-Brittanniü en van Noorwegen, de heeren G. en W. Dirk zwager. De eereboog, die den weg naar de in de haven gereed liggende booten opent, is in Moorschen stijl; het ïoretvormige fronton beval het woord „salvo" als welkomstgroet op Maassluisch grondgebied. Wapensc'nil den, groen en bloemen geven een levendige vulling aan dezen cenvoudigen doch niette min sierlijken ingang. Voor deze poort hield 'de burgemeester van Maassluis, jhr. M. van den Brandeler, verge zeld van de heeren L. van der Endt Jbzu., 11. Overman, wethouders, en A. II. Algie, secretaris, tot den stoet de volgende toe spraak "Mijnheer de Voorzitter, Veroorloof mij, in mijn hoedanigheid van Burgemeester van Maassluis. Uwo Excel lentie te verwelkomen en Haar de verzeke ring te geven, dat de burgers dezer stad de groote eer, op deze plaats, de tweede Vrcdcs conferentie te begroeten, ten zeerste waar- deeren. Ik vlei mij met de gedachte, dat dit be zoek, hoe kort- liet ook zij, U een aange name herinnering zal nalaten en U de ze kerheid zal geven, Mijne Heeren Leden der Conferentie, dat wij, van onzen kant, do levendigste sympathie koesteren voor het groote, menschlievende doel, dat de Vredes conferenties geroepen zijn te verwezenlijken, d.w.z.het voorkomen van geschillen txre- schen de volkeren door bemiddeling of arid trage en, indien er, neittegenstaande Ie be proefde krachtige pogingen, tóch" oox-logcn uitbarsten, om er dan de rampen -.oovecl mogelijk van te beperken. Moge het Uwe Vergadering gegeven zijn bij te dragen tot het wélslagen van dit groo te werk van gerechtigheid en vrede. Dal is de vurige wensch, dien de be volking van Maassluis koestert. Leve de Vredesconferentie Het. antwoord van den heer Nelidoff op de toespraak van den Burgemeester van Maas sluis luidde als volgt: Mijnheer de Burgemeester, Ik heb ten zeerste de eer gewaardeerd, ge roepen te zijn om in mijn hoedanigheid van Voorzitter, de begroeting en de wenschen in ontvangst te nemen welke de burgers dei- stad Maassluis door Uw mond richten tot de vertegenwoox-digers, te 's-Gravenhage bij eengekomen voor de Tweede Vredesconfe rentie. De schoone tocht, welken de Neder- landsche regeering ons zoo welwillend tam- biedt om ons eenige belangwekkende plaat sen van Nederland te doen bezoeken, stel* ons in staat om, in bewondering voor de merkwaardige werken, bij Maassluis uitgo voerd, de reusachtige geestkracht en ener gie te waardeeren welke het Nederlandsehe volk heeft ontplooid in zijn strijd met de natuur, die het heeft weten te overwinnen en aan zijn doeleinden dienstbaar te maken. Dit strekke ons tot voorbeeld en tot aan moediging om te volharden in het werk dal de confei-entie ondernomen heeft op interna tionaal gebied en waarop wij, om de nen schen welke gij zoo even hebt uitgesproken, te rechtvaardigen, evenzeer nog groote en talrijke moeilijkheden moeten overwinnen. Wij spreken den. wensch uit dat de onfc wikkeling van Maassluis en de overige Ne derlandsehe steden moge voortgaan ie mij den. van een niet ondex-broken toestand van vrede, welks bevestiging het hoofddoel van onze werkzaamheden uitmaakt. Onder een velum of overdekking xr> witte zcevisclmetton uit in het midden ven den Stationsweg geplaatste oranje gekleune staketsels of masten, gekroond door vlaggt/j. tiopeën, rondom hei-aidiekc schildjes, afhan gende in de boomenrij aan weerszijden van de laan, wandelden de leden van het Vre- desparlement naar de haven, tusschm een haag van bewoners der plaats, aan weers zijden van den weg geschaard. Aan het einde daarvan verrees weer een eerepoort, die in haar tooi het karakter van Maassluis als haven voor den vischhandci aangaf, in zoover de samenstellende leelen van den boog gevormd werden door artikelen en gereedschappen van de haring- en beug visscherij en het transport van het zeebanket als: fustverk, netten, breelen, joons en an dere attributen. Bovenaan wordt op een cartouche mei blauw fond in geel opschrift den vreemdelin gen het „Vive la Conférence" toegeroepen. De stijlen zijn onwoeld met een draperie van nationale vlaggen, opgenomen met oranje ro.setten in de boogvulling. Aan de buitenzijde vertoont de poort hei wapen van Maassluis. De geheele versiering van deze allée 'der blijde inkomst was geschied naar de plannen en onder leiding van ccn commissie, be staande uit de volgende ingezetenen, de hoe ren: A. Klinge, reeder; N. M. Dirkzwa ger, reeder; H. Brand, gemeente-architect, C. W. Smith, decoratieschilder; C. A. Wimmers, timmermanW, van Heusden kunstschilder, Do gang door de versieringen over do -spoorwegbrug naar de aanlegplaats der boo ten werd verlevendigd door een langs den weg opgesteld muziekkorps. De stationschef der II. IJ. S. M., de heer G. J. Helge, geleidde den stoet in alle vei ligheid over het opgaand spoor van do spoot wegln-ug over de haven, waartoe een nomen loer was gelegd tusschen de spoorstaven. Aangezien de spoorbrug langs den watex- kunt niet van leuningen is voorzien, was aa.lt die zijde ter beveiliging een 'evendc balustrade geplaatst door nxiddol van een ge lid beambten der spoorwegmaatschappij. De voetwandeling naar en 'de overgang van do brug stelde den buitenlanders vege'ijk in de gelegenheid tot een gezicht op Maas sluis en iop de liaven, alwaar de gereed lig gende loggers en andere visschex-svaartuigcrx vroolijk pavoiseerden, terwijl uit de huizenrij ter weerszijden van de havenkom druk ge vlagd werd. Tot volmaking van den feesttooi was de firma Smit van plan een groote boot versierd in de haven te doen liggen. Aan de haven bij de booten op de Goveit van Wijnkade weid de kolonne want de optocht had een eerbiedwaardige lengte opgewacht 'door ccn kinderkoor ter sterkt; van pl. m. 500 jongens en meisjes der opni- bare, bizondere en kerkelijke scholen le Maassluis, ieder dragende een vlaggetje in do kleuren van al de natiën ter Vx-edescon fe ren tic vertegenwoordigd, liet werk van de Maassluische dames, die op dit aardige idee kwamen. De welkomst- en andere liederen bij aan komst en bij het- embax-quecren door die honderden kinderstemmen aangeheven, waren: O. dierbaar plekje grondWilhelmus van Nassouwe (oud)Vlaggelied, van VerhuistDe reddingsboot; - De draanierjongen (Miohiel A'driaanszoon de Ituyter). De lieer II. van Ree, hoofd eener gcmecn- te-school, voerde dapper den dirigcei'St -k over de kindermassa, in de leiding bijge staan door de heeren D. Ooms, B. Th. Avenarius, schoolhoofden, C. Lieverse, .ïoohl der christ. school, A. Kuvper Boone, id. der A.Kuyperschool, J. M. v. d. Wetering, hoofd der R, C. school, B. J. Vriezen, id. van de Hervormde school. En dat zingen volgde steeds maar 'de bo ten, totdat zij uit het gezicht verdwenen waren. Te Maassluis was de ontvangst der uevol ki ng zeer enthousiast. Duizenden hadden zich aan denhavenkant opgesteld, geen raam of deur van de woningen en pakhuizen die niel geheel door toeschouwsters en toeschouw-ere was ingenomen. En toen de booten de haven verlieten, toen juichten allo luide en wuif den met zakdoeken cn hoeden, dc kinderen die gezongen hadden, met liun vlaggen, cn van de booten wex-d met hoeden- en zakdoe kengewuif voor deze spontane hulde ge dankt. Op de rivier was het een oggeweki schouwspel die talrijke booten, gedeeltelijk tot den officieelen tocht behoorende, ten deele particuliere booten die dozen tocht me- demaakten, allen rijk gepavoiseerd. Aan Viaardingen waren eveneens de ha venhoofden vol toeschouwers en vanaf het weelderig versierde „Platje" met ebn decora tief „Welkom Viaardingen" werd luide ge jubeld. Natuurlijk werd van de persbopt. herhaal delijk een kiekje genomen. De Boottocht. Burg. en Weth. van Maassluis maakten van dit oogenblik af den tocht als gasten mede. Dc boottocht van Maassluis werd onder nomen door de vaartuigen Merwede I, mei den heer Nelidoff, de Minister, de autoritei ten aan boord, de Maasnymph I, II on TTI en de Viaardingen VI en VÏI. Was de algemeene leiding van den gehe len tocht in handen van baron van Ilogen- dorp, directeur van het protocol van Bui ten], zaken, de heer H. van Oordt ingenieur van den Rijkswatex-staat heeft op uitnemende wijze het gedeelte van de excux-sie te water georganiseerd, terwijl op iedere boot cere moniemeesters de leiding hadden. Gebrek aan afwisseling gedux-ende Je vaart hadden de tochtgenootcn niet. Tijdens de reis waren tal van vaartuigen op den Water weg. De directie van de Bergingmaat schappij iiet op dc rivier beide vaartuigen voor watervcrplaatsing werken. De flottilie der Conferentie, waartoe ook de persboot behoorde, werd voorafgegaan of geëscorteerd door het rijksdirectievaurtuig „P. Galand" cn dc rijkspolitievaarluig'm „Nelly" en „Crescendo", laatstgemelde met pex-soneel van dc rijksveldwacht bezet. De z e i 1 w e d s t r ij d. Maar onwillekeurig vx-oeg do meeste aan dacht de nationale zeilwedstrijd die ter ge legenheid van den boottocht geboden werd door de Koninklijke Roei- en, Zeilvcreeniging „de Maas" met jachten, ronde en platbodem boeien, botters, hoogaarzen schokkers enz. en van welke wedstrijden het tijdstip vcoi terugkeer naar Rotterdam zoo was vastge steld, dat het samenviel met de vaart der eonfei-entie. De lengte der baan bedraagt circa 19 Engelsch Z.m. De baan wordt ge zeild in twee gedeelten, t.w. A. Van Rottex-dam naar Maassluis. B Van Maassluis naar Rottei-dam. Alle vaar tuigen moeten grootschecpsvaarwatei' varen. Dc lijn van vertrek en aankomst te tiot terdam is beneden de haven van Oud-Deits- haven. De lijn van aankomst en vertrek te Maassluis is even beneden de haven van Maassluis, Do afvaart geschiedt met flying start zonder tijdopname. Dc prijsuitdeeling heeft plaats in Je Ofi'i- cieren-Societoit in het Park ten C ure. Dc jury zal aldaar vergaderen na afloop van eten wedstrijd en moeten eventueele pro testen vóór 6 uur aan haar ingeleverd zijn. Er zal gezeild worden onder do bepa'in- gen van het Reglement voor zeilwedstrijden in Nederland en België met voorgiften. Zoo iets lot opluistering van hot wa'.ei feest kan strekken dan was 't wol dit nau tische intermesso. E11 telkenmale wanneer een der mededin gende vaartuigen de boot met feestgenoolcn voorbijtrok, wei-d met de vlag gesalueerd, v Voor Viaardingen. Zoo werd het eex-st Viaardingen bereikt, nadat het 'dagel. bestuur dier gemeente de conferentie was tegemoet, gevaren tot aan de grens en zich. bij den tocht had aange sloten. Hoewol roeds tevoren, door het plaatsen van palen op de Oost- cn Wcsthavenkade kenbaar was gemaakt, dat men bij gelegen heid van de ontvangst van dc leden der Vredesconferentie de entree der haven een cenigszins feestelijk aanzien wilde geven, eerst heden was dit ten volle merkbaar. En we kunnen zeggen, dat het onze ver wachting overtreft. Reeds op een grooten afstand vanaf de rivier de Maas zichtbaar, wordt doormid del van een op het Westhavenhoofd ge plaatste stelling, wraarop met groote letters „Welkom Viaardingen", het welkom toe geroepen. Langs heide zijden der lxaven geplaatste palen, zijn, te midden van vlaggen en groen, sierlijk netten, breels, enz. gedra peerd. Bovendien is aan elke paal een schild bevestigd. Even voor de overgang der spoorbrug ter hoogte waar de booten zullen aan leggen, is een keurige eereboog geplaatst, hulde brengend aan het vredescongres. V oor Schiedam. Nabij Schiedam komen B. en W. :n er. boot zich bij den sleep voegen. Langs den oever voor de gemeente Schie dam was het een prachtvolle vlaggesitooi over een enorme lengte. Ter plaatse waar de firma Volker de grienden der gemeente op spuit, waren de vlaggen ontplooid van de 45 staten die ter Vredesconferentie zijn ver tegenwoordigd. Dan volgen de keurig gepavoiseerde /er ven cn fabrieksterrein van de firma Land man en v. 'd. Meer. Op het gei-escrveerde terrein waren even eens vlaggen ontplood, doch allen wit met palmen als toeken des nodes; op het Jioofd- plein verschillende nationaliteitsvloggen. 1 Op de Oosterhavenkade bevinden zich dn reclames van verschillende firma's. Oxige- nium heeft een verzameling van stalen f'es- schen in verschillende maten staande op elkaar gestapeld in eenige kolommen, waar- tusschen de naam Sociétó Anonyme Oxige- nium, Schiedam. De N. V. kunstsmederij v.h. G. J. Vin cent en Co. heeft een gesmeed ijzeren hek neergezet, eveneens met den firmanaam. Voorts de kaarsenfabriek „Apollo", die 3 stapels stearinevaten heeft geplaatst. Tus schen deze reclames stonden het mannelijk en vrouwelijk personeel dier industriën. De werf Gusto" was eveneens rijk ge tooid met vlaggen en aan den Maasoever stonden de meer dan 1000 werklieden die de arheiders der overige industriën luide de voorbijvarenden toejuichten. Wij willen hier nog als een zeer bijzon dere merkwaardigheid mededeelen dat bij den aanvang 'dezer Tweede Vredesconferentie de Hollandsche Algemeene Verzekerings bank alhier den leden der Conferentie oei polis heeft aangeboden, waardoor zij geduren de den ganschen loop der conferentie verze kerd zijn tegen spoor- en tramongclukken. Een bijzonder prachtige zomerdag begun stigde heden den boottocht der gedelegeer den, welke feestelijkheid hier te Schiedam heet wat drukte en beweging in de stad bracht. Reeds zeer vroeg in den morgen waren de autoriteiten in de weer geweest, om nog de laatste toebereidselen te treffen en om een uur of één ging een on afgebroken stroom volks in de richting van het Hoofd, dat al spoedig de verzamelplaats werd van een compacte, drukke menigte. Men vex-overde zich de bes te..plaatsjes aan den oever en geduldig zat men een paar uren van te voren Jxet komen dor dingen te verbeiden. Allengs vulde zich ook het voor autoriteiten orx genoodigden gereser veerde terrein aan de Maas kade. '11 Vroolijk aanzien aan 't anders helaas zoo verlaten Hoofd- en Maaskade terrein vormde de kwistig aangebrachte vlaggen- tooi, ,met in 'tmidden de witte vredes- vlaggen, dc talrijke roei- cn stoombootjes langs den kant stoffeerden op aangename wijze don Schiedamschen waterkant; 'tkan niet anders, of de feestvierende gedelegeer den moeten ook van Schiedam den besten indruk hebben meegenomen. Maar boven en voor alles zotte het prach tige zomerweer de kroon op de feestelijk heid! 'tKwam ons voor, dat al die men- schen aan 't Hoofd, blijde stad en haar dage- lijksche beslommeringen voor 'n middag te kunnen ontvluchten, deze gelegenheid eens te baat namen, om te genieten van den prachtigcn zomerdag, 't uitgestrekte terrein bood dan ook 'n ongekend veld, om de zonnewcelde te genieten. Te bij half drie vertrok de stoomboot „Rozenbux-g" met do autoriteiten aan boord naar do grens der gemeente om dc vlooi der gedelegeerden tegemoet te varen. Om dezen tijd stroomden de schoolkin- deren in nxassaas het gereserveerde terrein binnen en natneu plaats. Kanonschotenen het gillen der stoomfluiten kondigden om kwart voor drie de komst (Ier vloot aan. Voorop Je „Rozenburg", met ons stads bestuur, in flinke vaaxt voorbij varend, de Schiedamsche goel-zwarte vlag in top. Kort daarachter de groote salonstoomboot „Mer wede F', met de gedelegeerden cn hun dames aan boord. Uniformen zagen wij niet, deftige heeren, in gekleede jas cn hoogen hoed en dames in lichte toiletten vormden de groep Van feestvierenden, aan wion ook het Schiedamsche publiek liulde bracht, met hoeden en zakdockengezwaai en hoera-geroep. Dc gasten groetten en wuifden vriendelijk terug. Het vrij vlugge voorbijvaren was oorzaak dat van 't zingen der kinderen niet veel kwam, maar xiog bijtijds zette de muziek in: „AViou Neerlands Bloed" en daarna hot „Wilhelmus". De talloos cscorteerendc bootjes en jach ten, alle gepavoiseerd met 't kleurrijke dun doek, leverde 'n imposanten aanblik, maar de vreugde duurde zeer kort, want dra dreunden weer do kanonschoten: de ilot- tilje was Schiedam gepasseerd. Nog 'n laatste toejuiching door 't personeel van kaarsenfabriek en Werf Gusto, thans was de beurt aan Rotterdam. Ontzaglijk en eerbiedwekkend was de menschonstroom, die zich langzaam weer stadwaarts bewoog, er was wel wat teleur stelling op veler gezichten te lezen. De honderden schoolkinderen, die het tooneel aan de kade niet weinig levendig heid bijbrachten, ontvingen op het terrein eenige versnaperingen. Te Rotterdam. Eindelijk komt Rotterdam in het gezicht en wordt bij de grens de leiding van den watertocht overgenomen door den haven meester aldaar met een politieboot. De schepen varen langs den linkeroever naar de stadsbrug en bij het doorvaren der Maashaven wordt door de ambtenaren van Openbare Werken, van Rotterdam, die zich reeds te Maassluis over de verschil lende booten verdeeld hadden, ter voor lichting van de gasten, de aandacht geves tigd op de haveninrichtingen, l. w. de pe troleum etablissementen, de dokken, de Ka- tendrcchtsche havens met kolentip, de in gang van do Rijnhaven, de steiger van de N.-Amerikaansche lijn en do Lloyd, de Schielxaven mot de electrisehc centrale. Dan, aan het einde van dit bezoek, is het oogenblik gekomen, om aan land te gaan en zich te verpoozen op het tuinfeest in het park, aangeboden door de gemeente Rotterdam. In den Parktuin. Een vroolijko internationale vlaggenver- sicring van de balustrade, die het park- terrein omgeeft, afgewisseld met een eere boog, lacht den .aangekomenen tegen en luistert den weg naar het torras, aan den ingang waarvan de Ncderlnaast de Rus sische vlag het welkom toewuift, op. Burgemeester en Wethouders van Rot terdam, wachtten de gaston van den Raad, welks leden met hunne dames mede aan wezig zijn, boven aan de helling naar hot terras op cn hoofd van het bestuur, Air. Zint- mei-rnan, begroet in den persoon van pre sident Nelidoff, de conferentie irjet dc vol gende in hot Fransch gehouden toespraak: „Excellentie, „Het gemeentebestuur van Rotterdam ge voelt een levendige voldoening Uwe Ex cellentie en U, Heeren Gedelegeerden, wel kom tc kunnen heeten in deze stad en U te verzekeren, dat het de eer van Uw be zoek op hoogen prijs stelt. „Wij zijn U erkentelijk, dat Gij, gehoor gevende aan de uitnoodiging der Holland sche rcgcering, tegelijkertijd zoo welwillend zijt geweest ons het voorrecht te verschaf fen U te ontmoeten, en dus gelegenheid te geven, U te zeggen, dat het edele werk van Uwe hooge Vergadering te Rotterdam is gevolgd met do meeste belangstelling, daar onze stad er zich op beroemt een der middelpunten van den handel tusschen de volkeren te zijn en juist daardoor een der actieve elementen van de vredesbe weging. De voorspoed onzer stad, waarvan ik mij vlei, dat uwe tocht door onze havens U de overtuiging heeft geschonken, berust op den algemeenen vrede en op een inter nationaal recht, dat in overeensstemming is met de ontwikkeling van de veelvou dige betrekkingen tusschen de volken. Uit dien hoofde ben ik zeker, uit naam van dc gansche stad te spreken, indien ik de beste wenschen uitdruk voor het welslagen Uwer verhandelingen." Het antwoord van den heer Nelidoff op de toespraak van den burgemeester van Rotterdam, luidde als volgt: Mijnheer de Burgemeester, Mijn collega's en ik zijn de Nederland sehe Regeering zeer erkentelijk, dat zij ons in de gelegenheid gesteld heeft, onder zoo buitengewoon aangename omstaudig- den, uwe schoone stad te bezoeken en haar groote handelsontwikkeling en schitteren den voorspoed te bewonderen. Deze gun stige omstandigheden zijn stellig te danken aan den ononderbroken vrede, welken dit gelukkige land sedert bijna een eeuw ge niet. Zulks strekt tot aansporing van hen, die invloed kunnen oefenen op den loop der staatkundige gebeurtenissen, om al hun A 11 11 v 9

Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2