Zaterdag 27 Juli 1907 5P Jaargang No. 12447 Renate Werkentin. Kennisgeving. Gymnasium te Schiedam. Deze courant verschijnt d a g e i ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25.Franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn., Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven.) Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats dia sij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen, In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond verschijnen, v worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. Burgemeester en Wethouders dezer ge meente bre-'gen langs dezen weg hun dank aan allen die hebben meegewerkt tot het doen welslagen van de betooging ter eere van den boottocht der Vredesconferentie. In het bijzonder aan allen die den school kinderen en verdere genoodigden dien dag tot een feestdag maakten, den industrieelen die door hunnen verschillende versieringen en feestelijke demons-traliën ter Oost- en Westzijde der haven een goeden indruk gaven van handel en nijverheid in onze gemeente en ten slotte aan het overtalrijke publiek voor zijn ordelijke en sympathieke houding Het is Burgemeester en Wethouders een genoegen te kunnen mededeelen dat verschil lende hooggeplaatste deelnemers aan den boottocht hebben verzekerd dal Schiedam in deze algemeen een bijzonder goeden indruk heeft gemaakt. Onder nadere goedkeuring van Curatoren zal den len September het 2e toelatings examen gehouden worden. Belanghebbenden worden verzocht zich voor 5 Augustus a s. schriftelijk te wenden tot Dr. C. J. VINKESTEIJN, gymn. red. Schiedam, Juli 1907. BUITENLAND. Schiedam, 26 Juli 1907. KOREA. Hot is gedaan met Korea's onafhanke lijkheid. Gastenniddajg is te Seoel het nieuwe verdrag lusschen Japan en Korea geteckend. De algetrieeuc strekking van dit verdrag is om de geheolo rcgcering van Korea te stellen onder toezicht van den Japanschen resident-generaal, die zelfs me dezeggensohap zal hebben in de aanstelling van vreemdelingen. Markies Ito en de Japansche minister van buitenl. zaken Hayas'hi hebben dus eindelijk het Verzet van den ouden keizer weten te breken en hun doel bereikt, want de bepalingen van 't nieuw gesloten.ver drag" vormen hot doodvonnis voor Korea's onafhankelijk volksbestaan. Deze liep dui gen, die niet zonder hcftiig verzet van 'n groot deel der hofpartij to Seoel werden goedgekeurd, zijn de volgende. lo. De administratie van Korea wordt geplaatst onder de etficieele leiding van den Japanschon resident-generaal. 2o. De indiening van alle wetten en de behandeling van. belangrijke sdaatsza- Naar liet Duitsch van H. COURTHS—MAHLER. 35) Eindelijk dwong hij zich met geweld tot vat kalmte; hij greep naar zijn pennehouder en schreef: „Lieve, trouwe Renate! Je han delt goed een Ronato zou niet anders kun nen handelen als ze zich zelf getrouw zou willen blijven. Wij moeten ons lot dragen, zooala het ond wordt opgelegd1. In al mijn leed, houdt me 'deze gedachte tenminste staande, 'dat ik mijn geluk eens in ruijn armen heb gesloten dat zal ik nooit, nooit weer vergeten. Mijn moeder laat je als haar lieve dochter groeten met w:er leed ze evenveel mede lijden heeft als met het mijne. Boven ille andere gedachten uit komt deze eene, aan onze wederzijdsche, onwankelbare hoogach- hng en trouw en 'de overtuiging, -lat wij onschuldig lijden. Wat er ook mag gebeuren, tot in den dood getrouw blijft jo Rolf Tornau." Kerstfeest stond voor do deur en nog voor bet feest wilde Renate met haar man Berkow verlaten. De toestand van 'den zieke was steeds gelijk gebleven. Renate had vrceselij- ke dagen achter den rug, maar nog vreesclij- 'ïcr dagen stonden haar te wachten. Trach- witz had dikwijls aanvallen van koortsachtige gejaagdheid. Hij kwelde zichzelf eu zijn vrouw steeds met nieuwe plannen cn won ken zal onderworpen zijn aan de goed keuring van den resident-generaal. jDe benoeming van. alle verantwoorde lijke hoofdambtenaren wordt onderworpen aan de bekrachtiging door "den resident- generaal. 3o. Alleen personen door deu resi dent-generaal aanbevolen, kunnen geroepen worden om regeeringsamhten tebekleeden. 4o. De administratieve en gerechte lijke kwesties zullen formeel gescheiden worden. 5o. De vreemdelingen zullen slechts met toestemming van den resident-gene raal tot ambtenaar worden benoemd. 6o. liet eerste artikel der conven tie van 22 Aug. 1904 betreffende do aan stelling van een financieel raadsman vcr- 'valt. Deze nieuwe overeenkomst is in den Raad der oude Japansche staatslieden te Tokio goedgekeurd. De Japansche minister raad besloot de tot dusver gevolgde Korea- politiek Voorloopig voort te zetten, J. w. z. het gezag in Korea te doen uitoefenen door Japanners, desnoods met militair ge weld. De Japanners oefenen strenge censuur uit op de pers, uiillj de provincies komt zoo goed als geen enkel bericht. Dat het daar 'volkomen rustig zou zijn, is twijfel achtig, sommige berichten wijzen erop: Bij Ping-Jang in het Noorden is een trein aangevallen en in de buurt van Seoel zijn de telegraafdraden vernjeld. Men is bang voor muiterij onder de Koreaansche troepen. (Omtrent het verloop van Korea's 'inlij ving bij Japan deelt Douglas Story, een voormalig corresp. van de Londensche „Tri bune", het volgende mede: Begin Juli ver klaarde markies Ito, de Japansche resi dent, aan kleizer Yi Hyeung, dat de Ja panners hem met geweld van den troon zouden Verwijderen, tenzij' hij er onverwijld toe mocht hesluiten het verdrag van No vember '1905 te onderteekenen. De keizer was echter vast besloten, zijn rechten en vorige positie te handhaven en verklaarde aan markies Ito, dat hij een gevolmach tigde naar Tokio zou zenden, :net op dracht, aan de Japansche regeering nog maals te doen weten, dat hij hot verdrag van November 1905 nooit had bekrachtigd. jDe keizer had in 1906 do groote mo gendheden verzocht Korea, wat betreft de buitcnlandsche betrekkingen, onder haar protectoraat te nemen voor 5 jaren. De m'ogendhcden aanvaardden echter nooit officieel zulk' een opdracht cn lieten 'de zaak aan Japan over. De Koreaansche deputatie, die in den Haag schipbreuk leed, zal te Londen een bureau vestigen en daar werkzaam blijven voor de onafhankelijkheid van Korea. Zij voeren de opdracht uit van ox-keizer Yi Hyeung, die hen had gezegd: „Gij moet mijn persoon buiten spel laten; maar uw zending moet gij blijven vervullen, zelfs al schen en tusschenbcide kwamen er uren van wanhoop, van ontevredenheid met zijn lot en het was verschrikkelijk, zijn zelfvenvij- lingen aan te hoorcn. Eens gevoelde hij zich veel beter en ging hij luchtkastcelen bouwen; maar als hij zich dan minder wel gevoelde, zat hij als een oude gebroken man in elkaar. In zijn ziekelijk egoïsme vergat hij dikwijls «elk offer Renate hem bracht en dan ook waren er oogenblikken, dat hij haar bijna angstig maakte niet zijn hartstochtelijke uitin gen van dank omdat zo bij hem bleef. Maar ofschoon bij zeker wist, dat zijTornau lief had cn ook lief zou blijven houden, kon hij liet niet over zijn hart verkrijgen om haar te zeggen: ga maar Ireen en wordt met hem ge lukkig. Soms bleef hij mot buitengewoon som beren blik naar zijn sleutelbos staren, die bij nooit uit zijn banden gaf. De dokter kwam nu voor dc laatste maal om naar zijn patiënt te zien. Renate was juist oven naar buiten gegaan om eens wat frisscbo lucht te ademen. „Wel, mijnheer von Trachwitz, hoe maakt u het nu?" De zieke verwrong pijnlijk het gezicht. „Op krukken, dokter," antwoordde hij bitter. „Nu, dat zal immers ook nog wel weer beter worden." „Gaat u als 't u belieft bier eens zitten dokter, cn kijkt u me nu eens eerlijk aan. Ilc zou graag eens verstandig met u willen pra ten mijn vrouw is gelukkig niet hier." Toen de dokter was gezeten, zei Trachwitz langzaam en rustig. „En nu moet u me dan eens oog in oog een vraag beantwoorden, ma-or -oprecht en naar waarheid, zooals uw ge word ik vermoord. Het is uw) taak, deon- afhankelijkhe'id te verzekeren aan "de 20,000,000 Koreanen, die vijf eeuwenlang een onafhankelijk" volk! zijn geweest; het is uw taak hen weer vrij te maken." GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Engeland. In liet Lagerhuis stelde de afgevaardigde Byles gisteren den minister van buitenland- sclie zaken, sir Edward Grey, de waag of deze met eenigen grond de verzekering kon geven, dat vóór de sluiting van de Vredes conferentie de kwesties van een blijvend Hof van Arbitrage en van beperking der bewa pening door de Britschc gedelegeerden ern stig ter behandeling zullen worden voorge dragen. De minister antwoordde, dat dc heer Byles zeker kon zijn, dat op deze kwes-ties de aandacht blijft gevestigd, maar in hoeverre ze in behandeling komen, hangt af van het algemeene gevoelen der conferentie cn kan niet worden uitgemaakt door gedelegeerden van een enkele mogendheid, zonder dat re kening gehouden wordt met de anderen. Te Belfast duurt de staking der havenar beiders voort. liet aantal stakers bedraagt 10,000. 200 stakers vielen gisteren een goe derentrein aan ;zij trachtten de wagens open to breken, om zich van den inhoud meester te maken, maar 'dc politie verjoeg hen. Velen werden gearresteerd. Frankrijk. Uit Montpelüer wordt bericht, dat binnen zeer korten tijd do vrijlating van de beide leiders der wijnbouwcr-sbeweging in Zuid- Frankrijk, dr. Forroul en Morcelin Albert, te verwachten is. Te Narbonne en te Arge- liers worden reeds toebereidselen gemaakt om hen feestelijk te ontvangen. In de haven van Brest liggen op het oogenblik vreedzaam bij elkander een Ame- riknanscli en een Japansch eskader. Een de putatie van Japansche officieren, met admi raai Ijuin aan het hoofd, is te Parijs aan gekomen, ter begroeting van deu president. Bij een ontbijt, aangeboden aan do Japan sche zeeofficieren, hield president. Fallières een rede, waarin hij verklaarde zich geluk kig te achten, dat de betrekkingen lusschen de twee landen voortdurend hartelijker wor den, tot jgroot voordeel voor den vrede. De admiraal verklaarde in zijn antwoord, dat de eerbied en de sympathie, die Japan voor Frankrijk koestert, grooter zijn dan ooit. Gisteren is cite staatssecretaris Dujardin Beaumetz van zijn reis naar bet Zuiden te Parijs teruggekeerd, waar hij een langdurig onderhoud bad met minister-president Cle- menceau. Tegenover de berichtgevers van bladen liet hij zich zeer optimistisch uit, hij ver wachtte dat de onlangs aangenomen, wetten tor beteugeling van de wijnvervalsching een goede uitwerking zouden hebben, en deelde mede, dat hoe langer hoe meer burgemeesters bet genomeu ontslag weder intrekken. Generaal Micbal, lid van het hooggerechts hof, heeft thans ook ontslag genomen. Dc republikeinen te Carcassonne besloten geen candidaat te stellen voor de algemeene raden en wekten 'de kiezers op, niet te gaan stemmen. In tal van kleine gemeenten in de arrondissementen Carcassonne en Narbonnc zal in 't geheel geen verkiezing plaats hebben. O o s t e n r ij k-H o n g a r ij Wederom dreigt er gevaar, dat db beamb ten van de Oostenrijksche spoorwegen op nieuw tot lijdelijk verzet zullen overgaan. Ze hebben nl. besloten aan de maatschappijen nieuwe eisclien tc stellen en bijaldien deze niet worden ingewilligd, de oude, beproefde methode om het verkeer door langzame en al te stipte naleving van de bepalingen in de war te sturen, weder toe te passen. Dit zou thans van nog grooter nadeel zijn dan bij vorige gelegenheden, nu zich waarschijnlijk niet minder dan 5G'0,000 beambten bij de be weging zouden aansluiten. Rusland. Te Petersburg loopt het gerecht, dat 'do rcgcering weder van plan is, evenals vroe ger, slechts eten beperkt aantal Joden tot de universiteiten en andere inrichtingen van hooger onderwijs toe te laten. Tc Pensa werden tijdens een voorstelling in den schouwburgtuin bommen geworpen, die ontploften en een ontzettende paniek de den ontstaan. Vele personen zijn gewond. Te Odessa zijn 165,000 exemplaren van een brochure in beslag genomen, waarin het leger tot oproer wordt aangespoord. Te Kief zijn 27 officieren en onderofficieren gearres teerd wegens hot vcrepiteiden van oproerige geschriften onder de manschappen. 9 infan- teric-officieren zijn de vorige week te Eka.- terinoslaw in hechtenis genomen, die lid wa ren van den Officierenbon'd, die den revolu tionair karakter heeft. Deze bond telt reeds 7000 leden. In de laatste maanden namen te Odessa 67 officieren hun ontslag; 5 hun ner werden later nog gearresteerd om'dat zij een -open brief hadden onderteekond, waarin o. a. stond dat Rusland tot een groote ge vangenis was gemaakt: het leger was ver laagd tot politie-agenten en gevangenbewa kers. Duitgchland. Uit Keulen wordt bericht, dat de rcgce ring naar aanleiding van de eenige maanden geleden plaats gehad hebbende roburiet-ont- ploffing te Annen, verscherpte voorzorgsmaat regelen voor de bewaring van gevaarlijke stoffen heeft bevolen. In liet vervolg mogen magazijnen van ontplofbare sloffen slechts staan in bosschen of in elk 2teval op terrei nen ver buiten den bebouwden kom gelegen. Ten gevolge van die bepalingen zullen een aantal opslagplaatsen naar verder verwijder de streken moeten worden overgebracht, De ontmoeting tusschen keizer Wilhelm en koning Edward zal plaats hebben op 14, 15 en 16 Augustus, op het slot Wilhelmshoho. Keizer Wilhelm heeft beloofd tegen het ein de van November met de keizerin naar En geland te komen. Zweden. Na Finland en Noorwegen zal weldra ook in Zweden aan de vrouwen liet politieke stem recht worden verleend. Het statistisch bureau te Stockholm is reeds sinds eenigen tijd be zig met een onderzoek aangaande dc deelne ming van vrouwen aan beroepen en bedrij ven en zoodra het bureau zijn arbeid voltooid zal hebben, kan dan blijken, welke klassen van kiezers 'door de uitbreiding van het kies recht het meest versterkt "zullen worden. Bin nen eenige maanden kan dan de indiening van een ontwerp op het kiesrecht j'êor vrou wen in de Zweedsche Kamer te gemoet wor den gezien. weten u dat als eerlijk man ingeeft. Gelooft u, dat ik ooit weer mijn ledematen zal kunnen gebruiken als een normaal mcnsch, of zal ik steeds als een gebrekkige aan mijn krukken en aan den rolstoel gebonden blijven?" Hij keek den dokter doorborend aan cn ge voelde dat deze uitvluchten wilde maken. Nu wist Trachwitz genoeg. „Waarom heeft u me tot nu toe steeds wat wijs gemaakt, dok ter?" „Zoo lang er leven is, is er hoop, mijnheer von. Trachwitz, cn uw vrouw wil, dat u aan genezing blijft gelooven. "Doet u haar dat ge noegen toch, want haar lot wordt anders vreugdeloos en moeilijk." Trachwitz bleef lang zwijgen. Toen zei hij zacht maar kalm: „Hoe lang kan ik nog blijven leven in het gunstigste geval?" „Maak u daarover maar niet bezorgd u kunt nog vele jaren in bet leven blijven," riep de dokter, 'die blij was zulk een goede tijding te kunnen mededeelen. „Dank u, dokter. Mijn. vrouw behoeft niets vau dit onderhoud te vernemen niet waar, dat blijft onder ons!" De 'dokter stond op. „Ik vcnscH u een goe de reis, alles zal wel goed gaan. U kunt in de stee naar het station rijden en in Wies- baden zal hot wel naar uw zin zijn. Daar kan men ook wel vanaf een rolstoel een aange naam leventje leiden. Vaarwel, mijnbeer von Trachwitzuw vrouw zal ik buiten zeker nog vel even. ontmoeten." Toen vertrok hij. Trachwitz keek hem met verwrongen trekken op zijn gezicht na. „Een aangenaam leven vanaf een rolstoel," fluis terde hij. „Dat zou ik wel eens willen zien, dokter Marokko. Volgens de Libert/:" eischt Rnïsoeli thans in ruil voor het loslaten van Maclean, de invrjjheidsstelling van Moeley Mohammed, oudere broer van den sultan, die door dezen van den troon is gestooten en gevangen wordt gehouden. BINNENLAND, Koninklijk bezoek aan Zierlkzee. In verband met de komst van H. M. de Koningin cn Prins Hendrik te Zierik- zoe, op Vrijdag 13 September, heeft zich een feestcommissie gevormd, waai van de hoor Ch. Wi Vorincys, burgemeester, eere voorzitter, en de heer J. van der Vliet, voorzitter is. Volgens liet voorloopig pro gramma zullen de Vorstelijke personen bij hun aankomst te ongeveer kwart vóór 12 uur, door den burgemeester worden ver welkomd, terwijl het muziekgezelschap „Kunst en Eer", vermoedelijk een paar volksliederen zal uitvoeren. Onder geleide van een ecrcwacht van 25 ruiters begeven de Koninklijke gasten zich met, gevolg over den Grachtweg naar de stad door de Noord- Havenpoort. Verder langs de Noordzijde der Oude Haven, tot hel Kran nplein, waar een eerepoort zal worden opgericht en een gemengd koor van 130 personen waarschijn lijk een lied zal zingen; dan langs de Zuid zijde der Oude Haven, Appelenmarkt, Post- straat, langs de Nieuwe Kerk, door do Meelstraat naar het stadhuis, waar den Hoogen Bezoekers een lunch van 57 cou verts zal worden aangeboden. Toon Renate terugkeerde, vond ze hem schijnbaar kalm en opgewekt. Zij spraken over Wiesbaden en schenen beiden mot hun lot verzoend. Hij hield haar hand in de zijno en keek haar aan alsof hij haar trekken vast in zijn herinnering wilde griffen. Do frisschc gezonde winterlucht had haar wangen rood gekleurd en deed baar er fleu riger dan anders uitzien. „Als je me nu een oogenblikje kunt mis sen, dan zou ik graag even naar do barones gaan om haar een afscheidsbezoek tc bren gen cn haar nog eens te bedanken. Van avond, als jij naar bed bent, zal ik 'dan nog wel bet noodige inpakken, want morgen ochtend hebben we niet veel tijd." „Dus is onze reis nu positief op morgen vastgesteld?" „Ja, het is voor ons allen beter." „En valt het je moeilijk, deze streek te verlaten?" Zij keek liem strak aan. „Het is ook voor mij beter wanneer we in een andere omge ving komen." Zij stond op. „Heb je alles onder je bereik, wat je noodig zou kunnen hebben? Ik zal trouwens niet lang wegblij ven." „Ga maar gerust heen, hoor." Toen ze reeds bii de deur stond, riep hij baar terug. „Renate, wacht nog even. Kom nog even hier bii mo zitten. Zeg me eens eerlijkwordt het je niet te moeilijk, je heele leven voor mij op te offeren?" „Zoo moet je niet sprekenEr is voor mij op het oogenblik maar één plicht, die ik heb te volbrengen: jou het leven zoo drage lijk mogelijk te maken. Als jij ie nu niet al te ellendig en moedeloos gevoelt, dan ben ik al tevreden met mijn lot." Hij keek haar peinzend aan. „De vrouw blijft toch steeds een onoplosbaar raadsel, en jij bent wel het moeilijkste van allemaal. Toon ik nog gezond en flink was, weigerde je weer met mij samen te leven. En nu, ter wijl ik een arme, gebrekkige man. bon, blijf je vrijwillig bij me, om mijn lijden te ver zachten." „Daarover moet je je hoofd nu niet bro ken! Het spreekt toch wel van zelf, en het is toch wel heel natuurlijk, dat ik het leed inet je dcc! en tracht voor een deel van jo af to nemen." „Ja, het spreekt voor jou van zelf voor mij was het eens niet zoo natuurlijk. Maar ik beloof ie, er nu niet meer aan te zullen tienken aan niets meer als alleen daar over hoe ik je voor ie goedheid ooit zou kunnen danken. Als ik alles nog eens goed naga, Renate, dan waren de laatste weken wel die, welke de meeste waarde hadden van mijn geheele leven. Jij hebt me geleerd my zelf te vergeten. Zoo, en nu nog een ezri lijk, openhartig woordje, Renate. Laat me jou hand vasthouden. Zou je denken, dat je Tornau zoudt kunnen vergoten?" Haar hand' lag trillend in de zijne en een oogenblik sloot ze haar oogen. Toen keek zo hem kalm aan. „Vergeten wil en kan ik hem niot. Ilij is immers altijd zoo goed voor mij geweest. Maar wij zullen elkaar nooit weer zien laat dat je voor het óogcnblik rust geven.' (Wirdt writlgd.) SCHIEDAMÜCHE COI RJ Hir,

Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 1