L 61"" Jaargang. Zondag 28 Juli 1907. No. 12448 '.11, Tweede Blad Een vertrouwelijk praatje. Deze courant verschijnt a g e 1 ij k a, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor S c h ie d a m en V1 aarding en fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Burcan: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven.) Prijs der Advertentiën: Van 16 regels 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven biervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kloino advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intere. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor do Administratie No. 103. van abri- zen a de itge- rer- OS! §85, )18, [civ tt. EL. lid- en en- ïde STADSNIEUWS. Verordening administratie private bezittingen Bij dien Raad is ingekomen de volgende missivje van B. pn W. Wij hebben de eer hierbij1 aan Uwen Raad aan te bicden een ontworp-verorde ningj op de administratie der private be zittingen der Gemeente. Deze strekt om de geheele administratie van al wat do Gemeente bezit en wat niet voor den publieken dienst is bestemd of tot afzonderlijke bedrijven of instellin gen als Gasfabriek, Waterleiding1, Pak huis „De Nederlanden", Ziekenhuis be hoort, tot een afzonderlijk bedrijf te maken. Deze regeling omvat ook wat gemeen lijk. grondbedrijf 'wordt genoemd;, en dat het oog 'heeft op het aankoopen, voor uit gifte geschikt mak'en en uitgeven van bouwterreinen. Natuurlijk is dit eem zeer belangrijk on derdeel vani ideze regeling) en heeft inder daad de .TCooUzakelijbheid om, in dat' zoo genaamde, grondbedrijf 4e voorzien, de stoot tot het ontwerpen der verordening gegeven. Reeds bij 'de memorie Van antwoord bij do begrooting Van 1905 werd door het toenmalig bestuur te kennen geven„ dat het veel 'gevoelde voor een regeling als toen reeds docr de Gemeente "Amsterdam was getroffen,, doch het wensohte het denk beeld nader getoetst te zien. "Sinds is ook de Gemeente Utrecht tot de instelling van een grondbedrijf overge gaan, terwijl 'die instelling in de Gemeen ten Een Haag en Rotlerdaim is aanhan gig gemaakt. Wij zijn zonder eenige aarzeling van meening dat Voor deze Gemeente thans het oogeiiblik voor de invoering is geko men. Schiedam verkeert in dezen in een toizondore, ja eenige positie. Het heeft elcn gtroot grondbezit; thans pl.nt. 221 II.A. ol ruim 19r/i pet. van de geheeld oppervlakte 'der Gemeente --on der die '221 ÏÏ.A. wordt alleen biet pri- Vaat bezit bedoeld. Tot voor weinige jaren was de bestem ming van het onbebouwde nog hoofdza kelijk \viedland. In 'de 'laatste, jaren hebben de omstan digheden aanleiding gegeven, dat daarin .groote verandering werd gebra1oht. 'Op den Voorgrond kwam het maken van bouwterrein. Dit beglon met den aapkoop Van de Kei len van 'Nieuw-Mathenesse, die tegelijk werden opgespoten. Do Gemeente Was in sta,at op gunstige voorwaarden uitgestrekte terreinen opge hoogd te krijgien en mankte daarvan ge bruik. De toestand is nu, dat, wanneer de gro v- den 'aan de Westzijde van de haven zjn opgehoogd en dit zal spoedig het gevel Claudia Lea zat in haar kamer te lezen, maar haar boek scheen haar niet heel aan genaam bezig te houden. «Het dient nergens toe", sprak zo bij zich zelf. „Nu ik zelf een roman heb beleefd, loet ieder boek mij daaraan denken. Ik word steeds aan Laurence, herinnerd als ik over ontrouwe minimals lees." Toen hield ze zichzelf voor dat Laurence naar minnaar niet was en dus niet ontrouw had kunnen zijn nmar zo wist wel, dat dit niet waar was. „Maar zelfs al waren we maar vrienden geweest," dacht ze, „dan nog had hij mij met mogen verlaten voor een. nieuwe vriendin aan wie ik hem had voorgesteld. Iiij had niet minder over mij moeten denken, omdat, aon meisje als Minnie Douglas mij in zijn oogen belachelijk maakt. Ik geloof wel niet de helft van wat Minnie mij vertelt, als ze hem ontmoet heeft en, pocht over haar „ver overing". Ik weet, dat zij overdrijft de din gen verkeerd voorstelt en toch Er werd geklopt en een dienstbode sprak met eenige aarzeling, alsof ze wist, dat de bezoekster niet welkom was: «Daar is juffrouw Douglas, ik heb haar gezegd, dat Lady Lea' niet thuis was, maar toen vroeg ze naar u." >,Laat haar maar boven komen," sprak Clau'dia. „Ik weet wat dit beteekent," dacht zijn 'de Gemeente ter weerszijden van He bebouwing aap. het Hoofd een bezit heeft van ruim 120 H.A. tot stormvloed hoogte opgehoogden grond langs de rivier, zich uitstrekkende Van Klein-Babberspol- <ler tot aan de Waterleiding!. Wij zeiden „opgehoogden grond", 'doch een gedeelte v'an 27 H.A. (Zuidengors) werd gespaard voor haven. Bovendien werd. een belangrijke opper vlakte in de Gorzen opgehoogd, die ver scheidene jaren 'in de behoefte aan ar beiderswoningen kan voorzien. Een voor- loopig voor de behoefte voldoende gedeelte werd van straten voorzien. Ook in hot Frankeland bij de Nassau- straat, werd een flink terrein opgehoogd en van strpten voorzien, bestemd voor bur gerwoningen en heerenhuizen. Verder wordt krachtens onlapgs geno men besluit de Verlengde Frankestraataan- gelegd. waardoor ook daar bouwterrein zal ontstapn. Onze Gemeente heeft delrhalve reeds belangtrijke schreden gezet op het pa,d der zoogcnaapide gtrondpolitiek'. 'Onnoodig te zeggen, dat dagirmedte be langrijke bedragen waren gemoeid. Thans overtreffen,, sinds 1901, de kos ten van aankoop en voor uitgifte geschikt maken., de verkoopen, reeds met f578.821.83. Tot heden werden, renten en aflossingen voor die ge klep. bestreden uit den gowo nen, dienst. Dit is een goede regel, zoolang men te doen heeft met werken voor den open baren dienst bestemd en zich, alleen be zig houdt met eenvoudige belegging van het bezit der Gemeente. Maar hier heeft men te doen, meteen nieuw bedrijf, dat de omstanRi^lieden op de schouders der Gemeenten gelegd hebben. Het is een bedrijf, daar men koopt cn weer verkoopt. Van het oogenblik nu dat men heeft gekocht om te verkoopen, moe ten alle kosten ten laste van 'het bedrijf komen en mag de gewone gemeentekas geen kosten meer ondervinden. Alleen blijft de vraag dan nog over, wat men met de winst moet cloen, daarover hierna. (Duidelijkheidshalve wordt alleen ge sproken van koopen en verkoopenmaar mot koopnn staat het natuurlijk op één lijn als de Gemeente oen "bezitting reeds bezit en deze als bouwterrein bestemd wordt, terwijl met verkoop de andere wijze van uitgifte gelijk staan erfpacht, over neming door de Gemeente zelf, ruiling, enz.) De uit den verkoop te dekken kosten zul len dus telkens door bij te schrijven rente 'vermeerderen,, doch dat is niet vreemd, daar ook de waarde vooruitgaat. Wat de af lossing betreft, diie de bedoeling heeft af schrijving te zijn, deze is "niet noodig, daar grond niet ver-slijt maar blijft, en welverre van in waar-de te verminderen, integendeel in waarde Vooruitgaat. Bovenbedoelde methode is dus volkomen regelmatig, en, wanneer zoogenaamde grond- politick wordt "gedreven, eenvoudig een eisch. ze. „Zc heeft hom weer gezien en verlangt cr naar over mij ie triomfeeren. Als ik haar niet ontving, zou ze terugkomen, als moe der thuis was en dan zou ze er in haar tegen woordigheid over spreken en mijn lieve moe der zou zich dat maar aantrekken." Minnie kwam ruischende binnen en bracht een geur van boschviooltjes mee. Ze kuste haar vriendin en liet zich in een gemakkc lijken stoel neervallen. „Hoe maak je het?" b'egon ze'.''„Ik heb je in geen eeuw gezien. Ik maakte mij on gerust. Je ziet er uit alsof je geschreid had." „Ik heb een treurig boek gelezen," ant woordde Claudia. „O, Lucy's Lover! zie ik. Ik ben er aan begonnen, maar het is zoo'n gek verhaal van een meisje, dat haar verloofde niet wist te boeien, is 't niet?" „Ja zoo begint het," antwoordde Claudia bedaard. „Ik heb het boek nog niet uit." „O ze was "dom en leelijk, denk ik, en hij verliet haar voor een mooier meisje:ei Minnie. „Maar tegen die soort van dingen is niets te doen. Mooie meisjes veroorzi 1 m heel wat ellende in de wereld, maar men kan er haar geen verwijt van maken, ze kun nen toch niet helpen, dat ze mooi zijn. Ie moet vandaag wat vriendelijk voor me zijn, Claudia, want ik heb een akeligen.morgen gehad." „Zoozei Claudia vroolijk. „Wat scheel de er aan stond de schoorsteen in brand?" Gewenscht is het natuurlijk mot hel oog op denkbare, ongunstige omstandigheden, waarborgen te stellen. Doch zij zijn in deze Gemeente over vloedig voorhanden, daar haar private be zittingen thans tegen een zeer matige schatting der courante verkoopwaarde een bedrag vertegenwoordigen van globaal f3.850.000, terwijl het bed rijt nu, beeft ie leanen het boven reeds vermeld bedrag van f578.821.S3. Do regeling van deze zaak is op het voetspoor van de verordening op de gel delijke verhouding van de Gemeente-Gas fabriek en de Gemeente-Drinkwaterleiding tot 'de Gemeente (Gemeenteblad' 1906 no. 15) zuiver commercieel opgezet. EVenals volgens die verordening, Verstrekt de Gemeente het benoodigdo kapitaal te gen 4 pet. rente 'sjaars. Kapitaal van het bedrijf zijn niet alleen de door lie Gemteente verstrekte gelden, doch ook de ingebrachte bezittingen. Die inbreng geschiedt tegen den kostprijs. Waar echter de meeste gronden reeds langen tijd geleden zijn verkregen, wordt voor deze de gekapitaliseerde gebruiks waarde aangenomen. Voor de weilanden bijv. in Frankeland zal 'dan pl. m. f 3000.— per H.A. worden berekend. Verder wordt voor den inbieng rekening gehouden met hetgeen over het verleden, volgens de beginselen dezer verordening ten laste van de bezittingen is te brengen. Dit zal er, naar wij ons voorstellen, ook toe leiden, dat voor die renten, lastenen aflossingen, die Vroeger uit do gewone middelen zijn bestreden, doch volgens deze verordening tol den buitengewonen dienst behooren, 'aan die gewone middelen res titutie wordt gegeven. Doch om niet in uitgebreide, becijferin gen te vervallen, zouden wij die zaak een voudig willen afmaken door den afgedanen dienst van 1906 en den loopenden dienst van 1907 te vergoeden, hetgeen hun eind- saldo's minder zijn, dan waarmede zij be gonnen. De rcinto over het kapitaal komt dus ten laste van dq exploitatie-rekening van het bedrijf. Art. 9 geeft een overzicht van wat op die CKploitatie-rekeuing wordt gebracht. In art. 10 wordt in hel 2oj cn 3e lid hoofdzakelijk opgenoemd wa.L volgens zijn aard, op den buReingewonen dienst komt. En in het 4e en de volgende leden wordt geregeld wat, wegens den bizonderen aard vain den handef in bouwterreinen, van het geen. anders tot do gewone exploitatie zou behooren, nu op buitengewoon wordt go- brateht. Als een bezitting bouwterrein wordt, daar van ondervindt dq'exploitatie-rekeningdan noch voor- noch 'nadeel. De inkomsten uit die bezitting, die de exploitatie-rekening tot dan too genoot, zal zij blijven genieten, daar de 4 pet. rente over de boekwaarde van de bezitting door den buitengewonen dienst wordt gedragen en "die waarde ge steld wordt op 25-maal de, gebruikswaar de op dat oogqnblik zie arl. 10, Je lid, 30. Wij schallen den inbreng van de bouw terreinen op een' bedrag van globaal f 1.300000.ongerekend de restituties van rente waarvan hoven sprake was. Art. 11 omschrijft wat, onder de „bouw terreinen" behoort. •Ook boböuwde, eigendommen belmoren daaronder. Daartoe zijn o. a. te rekenen het door ruiling te verkrijgen kantongcrechtsgobouw, het pakhuisje 'bij den voormaligen Wilhel- minamolen, de, woningen aan de Pemis- sche straal, do pcrceelen aan den Rottcr- damschen dijk en den Singel, alle bestemd om te worden uitgegeven hetzij aan de Ge meente, hetzij aan derden. Onder uitgifte wordt ook begrepen hel geval, dat (le Gemeente de bezitting zelf tot zich neemt, voor het oprichten van openbare gebouyven, zoo bijv. het bonwen van een school, of het aanleggen van open bare werken. Wat die openbare werken, als havens, kanalen, enz. betreft is het zeer wel mogelijk dat deze geheel of voor een deel zijn te brengen ten laste vim de gronden. In de zooeven bedoelde gevallen betaalt de Gemeente volgens art. 7 de volle waar den, die ook aan een ander zon, worden berekend. Art. 12 spreekt het uit. dat winst cn verlies bij vervreemding tot "den buiten gewonen dienst blijven behooren. Dit komt ons voor te zijn het zuivere beginsel. Onverantwoordelijk zog het o. i. zijn de wrinst eenvoudig te storten in de gewo,ne kas. Op zijn hoogst zou men wellicht de winst mogen gebruiken voor buitengewone uitgaven van de Gemeente of in zeer bi- zondere gevallen voor den gewonen dienst, bijv. tot bijpassing van hetgeen bij de ex ploitatie van een nieuw bedrijf in het be gin te kort komt aan rente en afschrijving. Dat het bedrijf 'door het groote waar- borg-kapitaal gelegen in het gezamenlijk grondbezit van de Gemeente, en m het voorschrift, dat de winst bij vervreemding' tot het kapitaal blijll behooren, meL bet oog op het credieL der Gemeente, voldoen de gedekt is, valt gemakkelijk in te zien. Hoewel het niet wel denkbaar is, dat zich het geval zal voordoen, wordt toch voorgeschreven, dat het bijschrijven van rente wordt gestaakt, zoodra de schuld van het bedrijf meer bedraagt dan de geschatte courante waarde van de bezittingen tot het bedrijf belvoorende. Nog kan worden opgemerkt, dat, wan neer de Gemeente zelf bezittingen tot hol bedrijf beboorendo gebruikt, zij de normaio gebruikswaarde vergoedt. In het vervolg zal'dus de Gemeente bijv. voor dienstwoningen van ambtenaren do huurwaarde aan het bedrijf vergoeden. Wellicht is liet met ieder duidelijk 'boe wordt gehandeld ten aanzien van het uit geven in erfpacht. Dim wordt eenvoudig de in het raadsbesluit aangenomen waafde als opbrengst aangenomen, en op buitengewoon gebracht, even alsof verkoop had plaats gehad. Bij herziening der erfpachlssont wordt de nieuwe waarde in de plaats ge steld. De erfpachtssom komt gewoon ten Bate der exploitatie-rekening. Een enkel woord moet nog worden go- wijd aim de aflossing. Deze aflossingen mogen niel ten laste komen van de gewone gemeente-huishou ding. Zij gaan alleen de kas aan. De kas vermindert doch de schuld tegelijk. Is heL noodig, dal. in het bedrijf wordt afgeschreven, dan zal dfit ook bij wijze van afschrijving en niet van Aflossing ge schieden. Ten aanzipn van, bouwterreinen is het echljcr niet noodig. De ex pl oi t a 1 ic-reke ning noch de huilen- gewone dienst zullen nadeel ondervinden van de aflossingen, wel van de afschrij vingen die eventueel noodig mochten wor den bevonden. Ten slotte Wijzen wij er op, dat de be paling omtrent de boekhouding art. 4 gelijk is aan die van a.rt. 3 der Ver ordening op 'de geldelijke verhouding van de Gemeente-Gasfabriek en de Gemeente- Drinkwaterleiding tot 'de Gemeente Ge meenteblad nn. 15 van 190G en dat de bepalingen omtrent het. uitzetten van overvloedige en het opnemen van benoo- digde kasgelden aansluiten mm die van art. 12 dier verordening. De voorschriften omtrent hiel houden der kas art. 3 de bcgr.ool.ing art, 13 de rekening en verantwoording en balans- en winsL- en verliesrekening art. 14 zijn gpgxond op de desbetreffende it'gelen gesteld bij het laatste wetsontwerp tot wijziging van cifei Gemeentewet, van 5 ApxU 1907, (Bijlagen 2o Kamer 1907 no. 212) arlt, 115bis, 21Gbis, en 223bis. „Wat ben je toch een praclisch menseti, dat jo dadelijk aan zulke dingen denkt! Je bent zoo huishoudelijk. Ik ben net een vlinder. Tante zegt dat ik nooit zorgen moest hebben, maar ik heb vanmorgen zoo uus vervelends gëhnd Er is niets naardere, dan een aanbidder, dien je niet wilt hebben." „Tk wist niet, dat je er zoo een had." „Jc had van morgen dan maar eens tvj mij moeten zijn Claudia beet op haar lip ze wist v el waarover Minnie wou praten. Het deed haar verdriet, dat zc van een man gehouden luid, die zich tot speelbal liet maken van d.t ijdelc, onbeduidende meisje, maar ze besloot niets te laten merken van wat ze voelde. Ze leunde achterover in haar stoel en gaf zich den schijn van beleefde onverschilligheid. Minnie koek haar aan en hoestte wat aanstel lerig om haar aandacht te trekken. „Wil je een pastille?" vroeg Ciauha. „Dank je," antwoordde Minnie zuchtend. „Tk ben niet vei kouden, liet is niets dan vermoeidheid. Het was zoo akelig ron mor gen. Laten we maar liever over iets andere praten. Ben je in den laatsten tijd nog naar danspartijtjes geweest?" „Ja, driemaal," zei Claudia vroolijk, „voor de laatste had ik een rose chiffon japon. Ik geloof, dat ik er voor mijn doen nogal gord in uitzag." Nogal goed is eigenlijk het bosthet is afschuwelijk om er te goed uit te zien." „O, waarom werd ik zoo mooi en zoo jong geboren?" haalde Claudia lachend aan. „Ileb jc dat ook hooien zingen? Maar jc hoeft jo niet naar' te maken, Minnie. Je bent niet half zoo mooi als je denkt. Er zijn heel wat mooier meisjes die toch gelukkig leven." „Als anderen ei over dachten als jij, dan zou ik van. morgen dat tooncel niet beleefd hebben," zuchtte Minnie. „Kom, jo wilt het mij toch vertellen, doe liet dan maar ineens," zei Claudia. „Je bent in zoo'n vertrouwelijke bui." „Dan zal ik het maar vertellen," sprik Minnie. „Je hebt altijd gezegd, dat hij een vriend van je was, dus heb jo recht om Ie hooren wat er gebeurd is. Die Laurence is den lieelen morgen bij mij geweest. Verbeeld je, voor twaalven; ik wou, dat je kon maken dat hij mij met rust liet." „Ik heb geen recht of reden om mij met Laurence Bromley's genoegens of de jouwe te bemoeien 1" „Je mag wel van genoegens spreken!" „Vind je niet, dat je meneer Bromley daar onder kunt rangschikken?" „Het spijt mij voor hem, Claudia," zei Minnie streng. „liet is onaardig van je, om hem te lachen. Hij zegt zooveel goeds van jc.' „Ik heb ook wel eens goeds van hem ge zegd we hebben beiden een levendige ver beelding." „Iiij is zoo zacht en vergevensgezind Toen -ik hem vertelde, dat je gezegd had dat je hem om je vinger kon winden, was hij niet boos tenminste niet langer dan een oogenblikje, later lachte hij er om." Verordening tractewenten ambtenaren ter Secretarie en boden. Bij den Rpad is ingekomen de volgende missive vp.n 13. c,n W, Njaar aanleiding van, de, in onze han den gestelde adressen van don hoofdcom mies e,n van de overige ambtenaren ter Secretarie, hebben wij de eer U te berich ten, dat, hoewel ons door vergelijking met andere, Gemeenten is gebleken dat <lc trak tementen ter Secretarie hier niet laag kun nen worden genoemd, inzonderheid, als men er rekening motie houdt, Mat afzon derlijke. belooningen worden genoten voor waarneming van Commissies, wat in geen dier andere Gemeenten het gpval is„ hot ons toch voorkomt, dat, waar Schiedam im hiel algemeen pleegt voor tc gaan met go-ede traktementen, het peil der trakte menten van do ambten aren ter Secretarie en de, bo'dbn ceniigiszins is te verhoogen. liet ontwerp ecner nieuwe verordening, waarin onze voorstellen zijn neergelegd, wo'rdt U hierbij aangeboden. Daarin is behalve een verbetering van minima cn maxima ook een gewijzigde in richting der periodieke verhoogingen opge nomen. ,Zoo, hoe vriendelijkMaar mag ik je even vragen, waarom je hem dat verteld", daar ik nooit zoo iets gezegd heb?" „Dat heb jc wel," zei Minnie, „ik weet het zeker. Hoe zou ik het andere hebben kun nen zeggen?" „Nu goed, dan heb ik het zeker gezegd. Ik schijn wonderlijke dingen te zeggen als jij ze oververtelt." „Je moet niet grof worden, dat verdien ik niet. Ik heb je partij opgenomen en wou niet, dat hij iets tegen jo zei." „Wat is het toch heerlijk om vriendinnen te hebben!" zei Claudia bitter. „Bedoel je mij daar mee? Dan heb je ge lijk, ik ben ie vriendin. Ik heb medelijden met Laurence, maar ook met jou net is zoo naar voor een meisje, als ze meer van een man houdt dan hij van haar." „Heb je dat tegen Laurence gezegd?" „Neen, dat zei ik niet. Ik zei, dat een man niet moest lachen om een wouw, dio te veel van. Item hield, daar dit laf en verachtelijk is." „Dat is waar," zei Claudia kalm, „en om dat dit zoo is, heeft Laurence het niet ge daan." Minnie lachte spijtig. „Je bent zoo'n enthousiaste," zei ze. „Ik ken de mannen boter, en ik weet, dat. ze allen verraders zijn." „Dat is mijn meening niet." „Dat komt, omdat je minder ondervinding hebt dan ik." ,,'t Kon zijnmaar dan ben ik maar liever zonder die ondervinding." SCHE COURANT.

Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 5