SP Jaargang Zondag 4 Augustus 1907, No. 12454 Eerste Blad. BROEDER EN ZUSTER. 1 Kennisgeving. BUITENLAND. BINNENLAND. SCHIEDIMS! ICOURANT Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, niet uitzondering van Zon- on Feestdagen. Prijs por kwartaal: Voor Schiedam en V1 a ar din ge n fl. 1.25. Franco per post £1.1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advcrtentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. .BuveimLange Haven No. 141 (hoek Korte Haven.) ui. 8 ts. eii ste ar ri- ii* ss >g' ti ne Prijs der Advcrtentiën: Van 1—6 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote lettere naar de plaats die zij innemen. Advcrtentiën bij abonnement op vooideclige vooiwaarden. Tniieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advcrtentiën opgenomen tol den prijs van 40 cants per advertentie, hij voor-uitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intorc. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. Wenken" b\j het voorkomen van Boik-typlius (IFebrls typlioïdea). B U R O E U E F, S T E KN W E T H O O D It U S VAN SC HI E DAM, Gezien de missive van Gedeputeerde Staten dezer provincie, houdende toezen ding van door den Centralen Gezondheids raad samen gestelde .Wenken bij het voor komen van buiki-typhus (Februs typhoïdea). Brengen ter kennis van de ingezetenen, dat zij, die er prijs op stellen een exem plaar dier .Wonken te ontvangen, zich daar toe fer Gemeente-Secretarie kunnen aan melden. Schiedam, den 3den Augustus 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd. M. L HONNERLAGE GRETE, W. B. De Secretaris, V. SICKENGA. Schiedam, 3 Augustus 1907. MAROKKO. De moorden te Casablanca. In Frankrijk eiseht mein allcrwege een schitterende wraakneming voor het bloed bad to Casablanca. Do bladen van onder scheidene ïichLing schrijven dat het tijd wordt den barbaren gevoelig tc Loonon, dat het gedujd van Frankrijk niet onuitputte lijk is. Zoo zegt bijv. de „Aurore": „Eerst Marakcsj en daarop Casablanca. En draalt men nog een poosje, clan zal ook Rabat volgen, want volgens ingekomen berichten, heerscht daar reeds groote agilatie. Treden we derhalve op, voordat een dorde slach ting ons komt herinneren, dat onze eer ste plicht is onze landgenooten in bescher ming te nemen tegen 3e gevaren, die hun van de zijde der barbaren dreigen." „Dat de toestand zoo ernstig is gewor den," aldu,s do „Solcil", „dat een gewa pende tupschenkomst een nationale eisch is geworden, is "het gevolg van het feit dat onze regeering het politietoezicht, dat haar op haar verzoek is opgedragen, niet heeft kupnen of willen uitoefenen. Door dralen en besluiteloosheid Leeft ze in Eu ropa den indruk gewekt, dat Frankrijk het niet ernstig meende, toen het aanspraak maakte op bijzondere rechten in Marokko of dat het niet de macht bezit deze to laten gelden en eerbied af te dwingen." In den ministerraad is men gisteren, ondanks do afwezigheid van den heer Clé- menceau, gaan spreken over de door het gebeurde te Casablanca noodig geworden maatregelen, die geen ujtstel kunnen lijden. De ministerraad besloot de bepalingen van de akte van Algésiras stipt na te ka men en zich met Spanje te verslaan over het ontschepen van Roepen en over vei ligheidsmaatregelen. GisLeren hebben 'de Fransche en Spaan- sche regeeringen van gedachte' gewisseld en daarna aan eenige schepen het bevel doen toekomen zich op de Marokkaansche kust te verconigen. Ingevolge verzoek van minister Tittoni heeft de Raliaansche minister van marine beslist, dat do „Etna", thans op wegnaar Tanger, mot den nieuwen gezant van Italië in Marokko aan boord, to> Tangor ter be schikking van den minister zal blijven. De Spaansche minister van marine heeft bekend gemaakt, dat de „Infante Isabelle" to Tanger is aangekomen De torpedo-ka nonneerboot „Don Alvarede de Basan", op het oogenblik te Las Palmas, heeft hevel ontvangen zich te Marokko daarbij te voegen, Tc Toulon worden onmiddellijk de trans portschepen „Nive", „Mythe" en „Sham rock" in gereedheid gebracht teneinde 2500 man en 300 paarden naar Marokko te ver voeren. Het diplomatenkorps te Tanger heeft een parig besloten dat een "krachtige onder drukking onontbeerlijk is. Een gerucht loopt te Algiers dat do Staats bank te Tanger geplunderd en de consul van Engeland opgelicht zou zijn tusschen Tanger en El Ksar. 'Op de kust hij Tanger zijn twee lijken van Europeanen aangespoeld, hetgeen het aantal slachtoffers op tien brengt. Volgens de „Tcmps" is 'na den .pasja van Casablanca, do „toovonaar" Ma cl Aïnin. de schuldige aan den moord. Se dert een jaar predikt de,ze toovonaar in den omtrok van Casablanca en hitst daar bij de Muzelmannen op tege,n do Europea nen. In September van he.t vorig jaar plun derde een bende inboorlingen op aandrij ven van Ma el Aïnin de woning van een Pransclicn smid. Spanjaarden, Italianen en Engelschen werden mishandeld. Een Brit ontsnapte aan den dood door nogbij- tijds het Engclschc consulaatsgebouw bin nen tc vluchten. De sultan stcpnde ïn 't geheim de werkzaamheden van 'dergelijke „toovenaars". Roman .naar het Duitscli van AUG. GRONER. GEMENGDE MED EDE EL! ND E» Engeland. De staking der kolenwerkers en havenar beiders to BelfasL is geëindigd. Frankr (ik. Aan boord van het opleidingsschip „Cou- ronne" te Toulon heeft gisteren een ongeluk plaats gehad. Het sluitstuk van een kanon sprong uiteen, waardoor 3 personen gedood en 2 gevaarlijk gewond werden. Er zijn volgens ambtelijke opgaaf 5 go- wonden, en wel 3 zwaargewonden, van wie twee officieren. Twee manschappen zijn licht gewond. liet uitoenspringende sluitstuk doo'ddo den kanonnier en zijn beide helpers. Dr. Ferroul, Albert en do G overige leden van het comité van Argeliers zijn gistermid dag om 4 uur uit de gevangenis van Mont- pallier vrijgelaten. Honderden personen juich ten. 'de in vrijheiclgestekleii toe en brachten hen in optocht thuis. Ferroul verklaarde, alleen een zetel in de Algemcone Raden in zijn eigen district te zullen aanvaarden: hij zal geen politieke eandidatuur aanvaarden. T t a I i Prins Borghese, do held van den automo- bicltocht PekingParijs wordt deeds ge noemd als candsdaat voor het burgemeester schap van Rome. Alle partijen zullen voor hem stemmen, zeggen de bladen daar. In de politiek is Borghese radicaal. Tijdens den Pruisisch-Oostenrijkschcn oor log streed Karolyi aande zijde der Pruisen en aan de voorspraak van Bismarck luid hij het te danken dat hij niet. voor een Oos- tenrijkschen krijgsraad werd gedaagd. T u r k ij e. Volgens een telegram uit Saloniki heelt een uit 30 man 1-staande Bulgaarsche bou de den Engelschen kolonel Elliot op den weg naar Neowrokop overvallen en ge wond. Vereenigde Staten. Volgens de New-York Herald" heeft Loeb. de secretaris van president Roose velt, gisteren te Oyster Bay gezegd, dat het eskader Amcrikaanscbe linieschepen inder daad naar 'den Grooten Oceaan gaat. AUe voorbereidselen worden or voor getroffen, en zoodra men daai-medc klaar is, zal Je pre sident het bevel tot het vertrek geven. Van Japan is geen protest ingekomen en wordt geen protest verwacht omdat er niet 'de minste aanleiding toe zou wezen. Duitschland. Berlijnsche bladen melden dat do tweekei zersontmoeting vandaag (Zaterdag) plaats heeft tusschen Swinemündc en Misdroy. 28 Duitsche oorlogsschepen liggen thans op de reede te Swinemündo. Ilct jacht „Ho- henzollcrn" zal hedenmorgen het Ruosische keizersjacht Stand art" tegemoet varen 's Middags zal cte ontmoeting der beide kei zers plaat-s hebben. De czaar vertrekt Maan dag weer naar Kroonsladt. De „Nordd. Allg. Zlg." laat zich als volgt uit over de vorstenontmocting De czaar brengt een tegenbezoek aan kei zer Wilhelm, 'die in Juli 1905 een bezoek bracht aan den czaar tie Bjórkö op de Fin- sche kust. Do bijeenkomst te Swinemündc betreft vooral do persoonlijke betrekkingen der beidp vorsten. Geen politieke bedoelingen liggen aan het bezoek ten grondslag. Oostenrjj k-H o n g ar ij e. Graaf Stephanus Karolyi, een der meest populaire magnaten van Hongarije, i» op G2-jarigcn leeftijd op zijn kasteel te Nagy- karolyi overleden. Hij was een intieme vriend van aartshertog Rudolf en van koning Ed ward. 5) Hij keek haar aan, geheel van streek ge bracht. „Pia wat moet dat nou toch?" vroeg hij haastig. „In weerwil van je veroor deling geloof ik toch aan jou onschuld, en ik heb jou toch zoo liefIk zal je in jo ellende niet verlaten en wanneer je dan weer «rij zult zijn Mijn God wat moet je lij den Deze smaad te moeten verdragen Jia lachte bitter. „Zie je nou wel Jat je ■«o noodige kracht niet hebt? Met mij voor °°gcn geloof je mij nog wel. Maar niet nltïjd kan ik bij je blijven en dan zal spoe dig de twijfel weer komen. Dan is datgene, wat je nog liefde noemt, maar nu misschien reeds medelijden is, spoedig uitgeput." „Pia „Spreek niet togen. Je bent vrij, je be hoeft niet eens den schijn van een veront schuldiging te gebruiken. In jou plaats mag je er zelfs uiet aan denken, met een, die vulk een misdaad gedaan heeft, in betrekking te staan." „Pia je pijnigt me!" „Blijf maar kalmJe ziet, ik ben ook kalm. Onze verloving heb ik reeds voor we ken verbroken, van het Oogenblik af, -lat jbj van elkaar gegaan zijn. Toen vorschten jou oogen op mijn boos gezicht den stempel der schuld, en toen begreep ik wel,' dat ik nooit je vrouw kon worden. De smaad, wel ken ik door een, vergissing op mij geladen heb, kan ik nog verdragen, jou twijfel, die altijd weer te voorschijn zal treden, nooit. - - En ga nuIk geloof, dat mijn tijd ook al verstreken is." Troosteloos zag hij haar aan, plotseling echter wierp hij zich op den grond en ier- borg zijn gezicht in haar zwart kleed. Zij schrok terug. „Emil," zoide 'ze, „waar voor dient dit nu? Je hebt. het beste in mij niet erkend' alleen mijn gezicht, heb je bemind, dat is alles. En ik had me de liefde van, een man toch zoo geheel anders gedacht. Maar de welgemeende hartelijkheid, het vaste vertrouwen en de heerlijke trouw, waarvan ik droomde, zijn zeker nergens te vinden." Met betraande oogen keek ze naar den man, die voor haar lag, die Jntussclven was gaan opstaan, en nu, als in een roes, op den stoel leunde. „Jij bent ten minste niet vatbaar voor zulke indrukken," vervolgde zc medelijdend. Als een vertwijfelde zag hij naar haar op. „Wat moot ik dan doen, opdat je mij ge looft? Ik wil jo niet verlaten, Pia ik wil je niet verlaten I" De buitenste deur werd geopend. Pia's gezicht werd doodsbleek. Onwille keurig ging 'zij naar haar verloofde toe, kwam echter plots weder tot, andere gedach ten en drukte de klink van de binnenste deur zelf neer. „Ik kom er al aan," zei ze tot don man, die haar halen wou. Vervolgens trad zo op lmar vroegeren verloofde toe en reikte hem de hand. „Ik dank je voor al de weldaden, die mij door jou toedoen bewezen zijn," zei de ze, Hofbericht. Op last van Ilaro Mjasteit de Koningin brengt db directeur van het Kabinet der Koningin ter algemeenc kennis, dat, godu rende Harer Majesteits verblijf in het huiten- land, de aan Hoogst Dezelve gerichte brie ven in gesloten omslagen, voorzien van een adres aan Hare Majesteit op de ge wone wijze, per post, kunnen worden ïnge zonden, of bezorgd bij het Kabinet der Ko ningin te 's-Gravenhage. („St.-Ct.") Audiënties. De gewone audiëntie van den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel zal op Woensdag 7 Augustus 1907 niet plaats hebben. Oranje Nassau's Oord. Donderdagmiddag had in het sanatorium Oranje-Nassau's Oord de installatie plaats van den. nieuwen geneesheer-directeur, dr. A. Schuld. In tegenwoordigheid van het hoo- gere personeel van het sanatorium werd dr. Schuld door den voorzitter van het. be stuur, jhr. S. M. S. 'de Ranitz, welkom ge- heeten. In zijn korte toespraak werd door don voorzitter ook het verleden in enkele woor den besproken en. o. a. gezegd, dat van hen, die hot sanatorium hadden verlaten, het goede in herinnering moest worden bewaard, omdat, waarin zij ook mochten zijn te kort geschoten, het hen aan toewijding, aan ijver en goeden wil stellig niet heeft ontbroken. De voorzitter wcnschte dr. Schuld geluk, dat de keuze van H. M. de Koningin-Moe der op hem was gevallen, en sprak het ver trouwen uit, dat O. N. O. onder zijn krach tige en tactvolle beiding tot nieuwen Idool zoude geraken. Hij deed ecu beroep op liet personeel, don directeur daarin krachtig te steunen, door onderlinge samenwerking on waardeering van elkanders arbeid. Vervol gens dankte de voorzitter allen, van wie in de laatste maanden moor 'diensten en bijzon dere inspanning waren gevraagd, flij dankte dr. van der Starp voor do bereidwilligheid, waarmede hij tijdelijk de directie van het sanatorium had op zich genomen, en meen de, dat hij met voldoening op dien tijd kon terugzien, omdat hij aan zijn opvolger een bevolkt sanatorium overgaf, waarin orde heerschto. In de laatste, maar in de voor naamste plaats 'dankte spr. den heer Jliip- seher voor de krachtige hulp in moeilijke dagen. Het. sanatorium was veel aan hom verplicht, en. dank zij zijn medewerking en loyale opvatting konden thans, nu do omstan digheden dit toelieten, de bakens weder wor den geplaatst, waar zij oorspronkelijk waren uitgezet. De heer Hüpsclier zou weer de laak van rentmeester aanvaarden, hem oorspronko lijk toegedacht, en spr. was overtuigd, dat hij naast en onder den geneesheer-directeur dezen met tact en beleid in zijn moeilijke taak zou terzijde staan. Met den wcimch, dat liet Oranje Nassau's Oord onder den nieu- den geneesheer-directeur beter moge gaan dan ooit, verklaarde de voorzitter dr. Schuld als zoodanig te inslalleeren. Namens II. AI. de Koningin-Moeder ont ving de rentmeester als blijk van waardee ring van de door hem aan O. N. O. bewe zen diensten een bronzen beelddr. van dor Starp ontving twee geëncadreerde photogra vures, een gezicht op Dordrecht naar J. Ma- ris ion een gezicht og Amsterdam naar Breit- ncr. De boekhoudster, mej. Talma, de huis houdster, mei. Weenink, en de zusters, dio reeds langoren tijd aan Let sanatorium werk zaam zijn, ontvingen een broche met den naam van Hare Majesteit in zilver. Mevrouw Graafland ontving gisteren bij haar aftreden als adjunct-directrice diezelfde broche in goud. Dr. Schuld heeft nog denzelfden dag met zijn familie de villa van den geneesheer-di recteur betrokken. Door de arbeiders van het sanatorium was vóór 'de villa een kleine cereboog geplaatst, waarin met witte bloemen het woord „welkom" was aangebracht. (,.N. R. Ct.") Nederlandsch Onderwijzers-Genootschap. In de gisteren voortgczcue vergadering kwam aan de orde een voorstcl-Raaltc, om in vereeniging met andere onderwijzersver- eenigingen hij dc Regeering er op aan te dringen, dat dc gemeenten ook voor 'tijde lijke onderwijzers dc minimum-salarissen vergoed krijgen. Snoek, amendeerde dit voor stel in dier voege, dat de tijdelijke on derwijzers ook recht hebben op de minima- jaarwedde. diep ontroerd. „Kus uit mijn naam de hand van je tante, die nooit aan mijn eer getwij feld heeft en mij moet je vergeten." „Nooit nooitschreeuwde hij en druk te haar vast aan zich en kuste haar bleekcn mond. Zij rukte zich los en ging door dc deur. Toen zij door de zijkamer kwam, gaf mr. Perthal haar nogmaals een krachtige» hand druk. Zijn zorgvollcn blik beantwoordde zij met een gemocdelijken glimlach. Daarop werd 'de deur achter hen gesloten. Eenige minuten later ging Perthal met Lanner de trap af. Zij spraken niet met elkaar. Zij waren beido er te droevig voor. Voor de poort, gekomen, riejg mr. Perthal een rijtuig aan. Onder het voorrijden kwam juist de rijks advocaat Lautenbach uit het gerechtshof. Met een glimlach op dc smalle lippen, reikte hij Perthal de hand en zei„Komaan nou, doctor, u bobt weer prachtig gesproken. Ik zou niemand kunnen opnoemen, die u dit, zou kunnen nadoen. Uw zaak was echter van het begin af aan verloren. Tegen zooveel spre kende bewijzen valt niet te redenceren, al was het ook een mr. Perthal. Uw rijtuig wacht op ugoeden avond, mr. Perthal, goeden avond En vlug verwijderde hij zich. Perthal zag hem nog een oogenblik ach terna. Mot, een zucht klom hij in den wa ge, waarin Lanner reeds plaats genomen had De verhandeling tegen Pia Vittone had ongeveer zes uur geduurd. Tegen elf uur in den voormiddag was ze begonnen. Toen de behangersknecht Max Eder even na vijf uur in de electrisehe tram stapte, begon het reeds te schemeren. Het was in de eerst helft van Februari en de lucht was nevelig dien dag. Nog steeds in gedachten verzonken, kwam Eder eerst in Ilietsing, zijn woonplaats aan, toen het reeds geheel donker was. Op zijn weg naar huis moest hij langs eon met hoo rnen beplante straat passeeren, waar nog slechts eenige huizen gebouwd waren. Daar de lantaarns tusschen 'de boomen stonden, was er veel schaduw. Er bewoog zich iets in een van deze boomschadtiwen. Er stond een vrouw bij de hóoge schutting van een tuin. Juist liet ze iets vallen; liet gaf geluid misschien een sleutel. Onwillekeurig was Eder nader bij gekomen. Ook zijn neus dreef hem er toe zich van den weg te verwijderen. Dezelfde lucht namelijk, die hij in de ge rechtszaal waargenomen had, was ook hier duidelijk te ruiken. Hij herkende dc vrouw onmiddellijk aan haar gestalte en aan haar klceding. Haar gezicht kon hij echter ook ditmaal niet zien, want zij had haar doekje er heelemaal om gewonden. Ook wipte ze juist achter de openstaande deur. Slechts haar taschje, dat ze aan den arm had han gen, kon hij duidelijk onderscheiden. Ilct was van een donkerblauwe kleur, van zijde gemaakt, want licht, dat er van een nabij- slaande lantaarn opviel, deed er een schitte ring op ontstaan. Max Eder schudde het hoofd. Eeu zacht, vroolijk zingen leidde zijn ge dachten af. Zooals hem zoo juist de geur aangelokt had. zoo lokten hem nu de mooie klanken naar do andere zijde van de straat. Het was een heel aardig, klein n.cisje, dat 'de muziek voortgebracht had. Mot stille ver wondering keek hij haar achterna. Toen ver volgde hij zijn weg en door deze aardig© verschijning was hij de p_ersoon met het taschje weer geheel vergeten. HOOFDSTUK III. Op een sehoonen Meimorgen hield een rij tuig stil voor een der zijpoorten van het on aangenaam uitziende gerechtshof. Het wacht te op een heer, dien het zoo juist hier heen gebracht had. Deze heer kwam er juist uit, een in liet donker gekleede dame, dicht ge sluierd, liep aan zijn arm. Ze gingen samen in den wagen, die direct, gesloten werd. „Ahzoo," mompelde do koetsier. Hij kende zijn doel reeds. Naar het sta tion. Hij siste met dc tong, legde de zweep over 'de paarden, deze schrikten op en in vollen ren ging het naar het station. Luid weenond ging Pia Vittone in een hoek van den wagen zitten. Perthal hield haar linkerhand vast. Ook hij was zeer aan gedaan en vond bijna geen andore woor den dan: „Moed houden Pia, moed houden!" Hij was zeer verschrikt door Pia's uiter lijk, nu hij haar voor het eerst gedurende haar hechtenis weerzag. Om haar een ple zier te doen, had hij haar niet eerder be zocht, dan dat ze op vrije voeten gesteld zou worden. Slechts eenigo brieven hadden ze met elkaar gewisseld; doch ook .an mderen had Pia brieven gekregen, er waren haar buiten Perthal toch ook nog anderen trouw gebleven. Emil vod Lanner en ook zijn. tante haddon haar geschreven, verder I'erthal's tante, de baronesse Ilarkony, die reeds se dert langen tijd belang in Pia gesield had, en, bij wie ze na den dood harer moeder een tweede tehuis gevonden had. (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 1