Zomerreis. Ingezonden Mededeelingen. !il to conscientious is geweest on zoo ie vee! vat op zich zelf heeft gegeven. Het. resultaat van dit groote gevecht tus- when verschillende finnneieele specialiteiten zal nu dus kunnen zijn, da! de invoering van de belastingwetten, speciaal van die on een inkomstenbelasting, zal geschieden op een nader door de wet te bepalen tijdstip, (liet bedoelde wetsontwerp noemt nu4 Mei Hl 08.) .'■{aar wij zijn nog lang zoo ver niet. Is tilt oen gewenschte en weldoende V-er- meetxteimg van "levensgenot, of is liet een verwerpelijke en schadelijke rnfiin; van de toenemende zucht naar luxe? Indien men over deze vraag oen volks stemming zou kunnen uitlokken, zou men pveodcrlei antwoord krijgen, al naarmate men iict stemmen vóór en tijdens do zo merreis of daarna. In het eerste geval /.o-u men een voor de zomerreizen zoet gunstig resultaat krijgen, in liet laatste zou de kans op een minder vroolijk antwoord niet gering zijn. In het eerste geval toch zou de groote meerderheid gevoelen de groot.e be hoefte aan ontspanning en het vortrisschend genot van de ontspanning zelve, in het tweede zonden wellicht de herinnering turn ile op reis opgedane ongesteldheden en het feit, dat wat meer was uitgegeven, dan van te voren beraamd was, het oordeel over het nut van zulke reizen benevelen. Op zich. zelf is voor een onder normale omstandigheden levend individu ecu zomer reis niet noodzakelijk. Indien men niet in een stad woont, geregeld rust en frissche buitenlucht krijgt, de gelegenheid heeft wat in de open lucht te werken en zijn maag, zenuwen of gevoel niet bederft door vele partijen, diners, enz. enz., dan is een zo merreis zeer zeker voor het mafertoeto wel zijn onnood;g. gunstige omstandigheden, zelfs in de klei nere steden. Voor hoe talloozen zijn die drie, vier weken 's zomers buiten de eonigo herinnering, dat er buiten de kamers waar men zit te werken nog een natuur is, die toch feitelijk de normale omgeving behoorde te zijn. Nu is het gelukkig een feit, dat wij de ergste tijden ■van de stads-onnatuiir al heb ben doorgemaakt en dat er een reaetiie in aan het komen is. waarvan de verie strek king nu nog niet is 'te overzien Wij hoo- ren van tuinsteden en wij zien, dat dwe pende profeten spreken van zulk een ver betering van het kleine verkeer, dat dit ten slotte na de muren der steden, nu ook de muren der stadshuizen zal omverhalen ou alle steden zal veranderen in lieele groote dorpen, wijd rut elkaar gebouwd. Iritusschen wij zijn nog lang zoo ver Hief. \Vij leven nog in stadskuinerljes en het is voor ons waarlijk geen overbodige luxe. dat wij eens enkele weken per jaar in een natuurlijker, omgeving komen. Er komt nog iets bij. Niet alleen voor de gezondheid van den mensch, maar ook voor zijn noimale ontwikkeling komt ons zulk een zomerbuitenverblijf hoogst ge- wensclit voor. Hij leert een oogenblik ver der kijken, dan do straten zijner stad lang zijn. hij komt eens in 'directe aanraking met wat buiten zijn omgeving is. Nu zal men zeggenMaar er wordt te genwoordig toch zooveel gedrukt. Men kan eiken dag in de couranten lezen, hoe groot de wereld is. Op zoo'n oppervlakkige zo merreis krijgt men toch niet werkelijk een goed beeld van het vreemde land. Men ziet daarvan niet veel meer dan het bui tenste kantje, spreekt niet veer ineor dan een paai' kelners en m 'de kleinere hotels met table d'hötes een paar tafel buren. Dat alles is niet onwaar. En tóch is de onmiddellijke aanraking met dat ongewone leerzaam. Men ga eens een uurtje zitten op een groot station als Keulen of Frank fort. Kan men. zich een betere les denken over de grootie van de aarde en de klein heid van het eigen persoontje en het eigen omgevankje, "dan zoo'n uurtje stil zitten turen naar die duizenden geheel onbekende mensehendien krijgt wel eens de gedachte: „Hó. hoo is het mogelijk, dat al die dui zenden lijden en werken, zonder dat ik van een ook maar het minste weetIs die gedachte al niet. het bewijs, dat het heilzaam is, zoo eens in do menigte onder te gaan, zoo eens aan eigen lijf de grootte der menschenmassaas io voelen, zoo'n les in bescheidenheid te krijgen? liet is dan ook onze vaste overtuiging, dat een zomer reis in vele gevallen hoogst nuttig kan werken en dat men haar niet zonder meer kortweg luxe kan noemen. Wèl echter wordt de 10 is ibkwijls te, luxueus opgezet, wel gaat men vaak te ver en stelt men eisehen, die niet omtol nonnalo vermogensomslandigheden kunnen warden bevredigd, wèl verdoet men op ïeis veel geld, dat men nuttiger kom kunnen bestellen, wel is vaak het „er geweest to zijn" meer doel, dan het. er te zijn, te ge nieten, gezonder en beter ie worden. Er is te weinig organisatie in dit deel van ons leven. Men vereenigt zich niet togen vreemdelingen-uitzuigende oxjiloitnn teil, en doet geen moeite, om door samen werking do holeltoestanden te verbeveren en de prijzen laag te houden, men heeft geen organen om te kunnen vaststellen waar in binnen- en buitenland de geschiktste streek, dc beste hotels, de besta reisgelegen heid, het goedkoopste verblijf is. En gelijk "men weinig of niets in die richting doet, wordt er ook weinig ot' niets voor de minder welgcstelden gedaan, voor wion zulk een buitenverblijf zoo goc-1 zou zijn. Het is waar, velen van dezen /.malen zulk een verblijf niet waardeuren. Doch anderen zouden dit toch wel doen. Indien zij botje bij botje logden en evenmin eisehen van luxe stelden als in het dagolijksch leven, zouden zij voor een uiterst gering bedrag buiten kunnen zijn. Wij hebben b.v. maar ie herinneren aan de werkliedenluinon bui len enkele groote steden in Frankrijk en Duitschland. Niets daarvan bij ons. Het schijnt, dat men hier die behoefte niet gevoelt. Even min heeft men liier, als in ïhiitsehland, het instituut van de selioherenhcrbergen, inrichtingendie door een centrato veree- niging over het geheeie land worden onder houden en waar jongelui, leerliingen van burgerscholen, gymnasia, of iioogeschoten voor niets, of voor buitengewoon kleine bedragen tijdens bun zomervoetrcis naeht- logies en ontbijt kunnen vinden, indien zij verzien zijn van een bijzondere legitimatie- kaart, door den directeur Van hun inrichting van onderwijs af te geven. Ondanks het feit, dat er door Nederlan ders in de vacantie vrij wat gereisd wordt treft het altijd weer, dat er zoo weinig gedaan wordt, om voor weinig geld goede waar te verkrijgen, om de reizen zoo in to richten, dut zij werkelijk in elk'opzicht profijt opleveren en om ook minder wcl- gestelden in staat te stellen, om den neus eens flink huiten de stadskamertjes te ste ken. "Wie in deze richting iets zou willen doen, zou een grooton. dienst bewijzen aan ons volk, 'èn rit een oogpunt van gezondheid, en uit een oogpunt van karakter- en ver- stands on twikkeling. MNXESLAm Hofbericht. Naar uit Schwerin gemeld wordt, is Groot hertogin Marie, de moeder van Prins Hen drik, uit Brennerbad in Tirol teruggekeerd en ging zij gisteren naar Dobbin, waar zij eenige dagen blijft. gelijk. Ik hen een slecht gemanierde dwaas. Laten we naar huis gaan cn mee ontvangen. Kijk eens naar je japon! Kn dat komt alle maal, omdat- je mij moest opzoeken. Hoe wist je toch, dat je mij hier zou vinden? Ik hen een slecht gemanierde „Neen," zei ik. „En als je er al een bent, ben ik er ook een. Ik wist niet waar je was." Hij keek voor zich en Lachte; Richard kon zoo heerlijk lachen. Toen ging hij naast me op de rots z-itten, en de beek kabbelde gezellig. Men kan zich niet voorstellen, hoe gauw <le tijd omging, tenzij men onder soort gelijke omstandigheden op een rots heeft gezeten. Toen de bel ging, sprong ik op. „Zes uur!" riep ik. „De thee. Laten we gaan/' 3,IIet is twintig minuten over zessen zei Dick op zijn horloge kijkend. „Daar hoor ik een klok luiden." „Er moet brand zijn," zei hij. In Nort- hover gaat ieder naar een brand kijken." Dick lachte. „Dat is goed," zei hij. „Het bezoek zal gedund zijn. Er zal bijna niemand meer over wezen we kunnen rustig binnengaan." Ik vroeg hem wat we tante Justine zou den vertellen. „Luister," zei Piek. „Ik zal het vertellen cn de geheeie schuld op mij nemen. Ik liep toevallig onder je venster en vroeg je om een eindje met mij te wandelen. Je kwam, ik verstuikte mijn enkel tegen een steen en dat hield ons op. Hoe vin je dat? Goed hè? Maar hof beste van alles was dat we aan het Do Matrozenboml erkend 1 Men schrijft uit den Helder ami „Hel Volk": Er is bij nrimsterieele resolutie van 14 Aug., Bureau S. B„ uo. 61, antwoord ge komen op de drie rekesten van den Ma trozenbotte. Dit antwoord luidt' als volgt: „De Minister van Marine, beschikkende op de requesten van liet H. B. van den Alg. Bond van Ned. Marine-Matrozen, I. van 26 April j.l. houdende verzoek, van uitzending naar do tropen van schopc hingen beneden den leeftijd van IS jaar te voorkomen II. van 5 Mei j.l. houdende verzoek tot voorloopigo handhaving van bet recht van ontslag op verzoek voor schepelingen; lil. van 17 Juli j.l. houdende verzoek om verbetering in de bestaande traktementen in overweging te nemen; brengt ter kennis van voornoemd Hoofd bestuur: Ie, dat er, wat betreft de uitzending van jeugdige schepelingen naar de koloniën, reeds goruimen tijd naar gestreefd wordt, den leeftijd van eerste uitzending zooveel mogelijk op' te voeren; dat evenwel in deze aangetogen!; id geen enke'e toezegging kan worden gedaan, waardoor de vrijheid van handelen ten de/.e zou worden beperkten zulks ook. om bit behalve met den leef tijd der uit te zenden schepelingen nog meel worden rekening gehouden met de Omstandigheid, dat hel personeel dor viool in de koloniën zooveel mogelijk' voltallig be hoort te worden gehouden 2o dat het sub II genoemde ve-rzook niet voor inwilliging vatbaar is; 6e. dat op het vraagstuk der bezoldiging van hot geheeie personeel der zeemacht zijn volle aandacht blijft gevestigd'en dat, wanneer te ecniger tijd herziening der soldij regeling door hem wenschclijk of noodig mocht worden geacht. Hij' niet zal nalaten, om zoodanige maatregelen te treffen, als tot verdere verbetering der geldelijke po sitie van hel marine-personeel kunnen lei den." Be ,,Yolk"-corresp. voogl o.m. het vol geilde erbij "Wij zijn geneigd te gclooven, dat men eindelijk heeft begrepen, beter te doen met verzoeken van de marine-organisaties be hoorlijk Ie beantwoorden, dan ze te ne geuren. 'Want, al is het op dc drie zeer belang rijke verzoeken een zeer pover antwoord, het is er nochthaus een, zooals de Matro- zonbond nog niet van één minister op zijn rekesten heeft gehad. Do slappe Cohen Stuart bleef altijd nog in zijn antwoorden den term gebruiken „zich noemende het hoofdbestuur", daar mede dus ten duidelijkste latende zien, dat hij in geen geval de organisatie of haar bestuur erkende. Dit antwoord echter is geheel "in den haak, en wanneer we in andere opzichten even doortastende dingen van den heer Wentholt te zien krijgen, dan kunnen we niet betreuren, dat hij is opgetreden. innen van allen bij den landbouw geinte- esscerd. Een wettelijke bepaling omtrent dc ar beidsduur van loontrekkendcn, alsmede ver bod van kinderarbeid in landbouw- en vee houderijbedrijf, wordt meermalen bestreden door tegenstanders dio alle bezwaren opwer pen, teneinde voor die bedrijven do wette lijke bescherming der arbeiders te doen blij ven ontbreken. Evenwel, voorstanders van een 10-urigen-, nis 't. kan, 8-nrigcn werkdag, opperen enkele bezwaren, waardoor ons Verbond meende een onderzoek te moeten instellen in hoeverre moeilijkheden zieli zouden voordoen en op welke wijze zij zouden zijn te ondervangen. Inderdaad heeft men in die bedrijven rekening te houden met weersgesteldheid, alsmede verschillende enkele tijdon 's janrs, wat niet hot geval is, althans in :ecr be perkte mate, bij de industriebodrijven. Toch hoerscht or een vorkoord begrip bij velen, dat de arbeidstijd van bot bedrijf ook do arbeidstijd van hot pcrsoneccl moot ztjn, wat gewoonweg onjuist is. Hot bedrijf ka:i 16, 18, ja 2-1 uren van een etmaal eisehen, maar eehcel onafhankelijk hiervan is de ar beidstijd van hen in dat bedrijf werkzaam. Bovendien is een 10-urige arbeidsdag volstrekt niet oen werkdag van 10 achter eenvolgende uren, zoodsit zeer zeker 5 ii 0 uren in den voormiddag of 5 it G uur in den achtermiddag gewerkt kan worden. De overmatige arbeidsduur in de verschil lende bedrijven, veroorzaakt dat een neperxt getal personen, bet- werk geheel afmaken, terwijl zeker eenige arbeiders meer, die nu werkloos zijn. brood zullen kunnen vinden. De werkloosheid wordt, mede veroorzaakt loor kinderarbeid, die in dc meeste gevallen wordt verricht ton koste van volwassenen en der kinderen zelf en ten voordeelc van hen die do kinderen exploitceren. Uiterst lage loonen maken 'den kinderarbeid aantrekkelijk en drukken den looristnndanrd. liet rondschrijven bevat een lijst van 28 vragen. De ingekomen antwoorden zul- len, tot eon geheel verwerkt, moeten die- nen, wanneer in de Tweede Kamer de wet telijke 10-urige arbeidsdag ter sprake zal komen. AmJiëntles. De gewone audiëntie van den minister van landbouw, nijverheid en handel zal op Woens dag 21 Augustus 1907 niet plaats hebben. bezoek ontsnapt zijn aan al het gepraat en handengeverij en al dat mooisHet is het grootste geluk, dat ons kon treffen Ik werd zoo door zijn blijdschap meege sleept, dat ik vergat dat de deur van mijn slaapkamer gesloten was. "Wc namen af scheid van de beek en besloten dat het bui tengewoon poëtisch was, dat we onze ver loving en de bekendmaking ervan op de zelfde plaats hadden gevierd. Richard begon zoo netjes kreupel te loopen, dat hij zijn arm om mij heen sloeg voor steun. We lie pen op die manier heel gezellig. Op don hoek van den weg bleef Diek staan. „Lieve hemelriep ik. De brandspuiten stonden voor ons huis, de weg was vol menschen. „Haast je," zei Diek, mij beetpakkende. Hij ging een zijlaantje in. Het was de vlugste genezing van een verstuikten voet, die men zich denken kan. Mineer, de agent, zat op een ladder. Toen hij ons zag, begon hij te roepen en met zijn hoed te wuiven. De mensehen in den tuin juichten en lachten toen we bij de veranda kwamen door een paadje, dat ze voor ons openmaakten. Op de veranda was bet hoofd van de brandweer metyvele anderen. Voor de ipen deuren en vensters zag men alle bezoekers. Ze lachten ook en juichten, toen we naar boven gingen. „Is er iets beschadigd?" hijgde Dick. „Beschadigd zei oom Jerry, ,,'t Is wat moois dat een gelukkig paar niet eens zijn verloving bekend kan maken zonder zoo'n opstand te veroorzaken." Actie voor den tlenunrswerkdag. Door het Centraal Bestuur van het „Alg. Ned. Werklieden-Verbond" is aan do he stuorders van vak- en algemeene vereeni gingen ren rondsciirijven gezonden, waarin o. m. wordt gezegd De beweging voor het verkrijgen van den wetteiijken 10-urigen arbeidsdag, dio in dit jaar wederom herlevendigde, dank zij de eensgezindheid hieromtrent ondor de georga ni.vx't'de werklieden, heeft op het jongste Congres van ons Verbond warmen steun on dervonden. Echter werd de vrees geopperd dat, mocht een wettelijke regeling tot stand komen, dan niet wederom dc landbouwarbei ders zouden worden buitengesloten. De mo gelijkheid van de invoering voor den land houw werd ook ernst,ig betwijfeld, eensdeels om bet uitcenloopende van het bedrijf, ander deels om de moeilijkheid van 'de controle. Dat alles had ten gevolge, dat ons Centraal Bestuur werd opgedragen bet oordeel in te „Wat bedoelt u?" vroeg Dick. ..Tante Justinesnikte ik, maar ik drukte mij stijf tegen Dick aan. „Justine komt zoo," zei nicht Miranda. „Tiet was mijn schuld, Polly. We braken je deur open. We konden je niet vinden en het was vreeselijk en ik telefoneerde om de politie of zoo iets e.n ze "nebben mij zeker verkeerd begrepen maar „Lang leve Polly Randallriep het hoofd van de brandweer. Dick en ik keken eens rend. Ik heb nooit voor toen geweten, hoeveel menschen er in Northover woonden. „En lang leve Richard Chapin riep een ander. Ze brulden bet uit. Ze luidden 'de bellen op de brandspuiten. Ze vormden een rij, die tot over de straat ging, om ons de hand te drukken Er kwam toch gelukkig een eind aan Mijn vingers deden pijn van al die begroetin gen, en Diek had genoeg met zijn oogen geknipt, zooals oom Jerry zei, voor een zons ondergang in de Alpen. Tante Justine had ons vergeven. We zaten in die schemering in de veranda te kijken hoe onze oude tuinman de raden in orde maakte, die door de verloving»- partij bedorven waren. „Het was een les," zei ik. „Ik zal nooit meer blozen." „Dot kan ik niet beloven," zuchtte Dick loo[ ste tr 80 cent per regel. TEGEN BE VERMOEÏDIIEIB. Be Pink Pillen. In werkelijkheid zijn er in ietier onzer organen twee onderscheiden krachten, hoe wel zij in don grond gelijksoortig zijn; dc eene dagelijks, altijd gereed, altijd ge braakt; de aaide re verborgen, in voorraad, die niet dan bij buitengewone omstandig heden optreedt. Deze waarneming moester ons toe brongen nooit buitensporigheden i; begaan. Het is toch voor die buitensporig heden, dat het gebruik der voorraadskrach ten noodig is; maar daar die krachten slechts buigzaam en moeilijk worden liei- s-tekl, is bet duiklchjK, dat men er zoo zeld zaam imogelijk gebruik van moet maken; cn dit is vooral voor ouderen van dagen, wier organisme door de jaren verzwakt is Indien wij een beroep doen op onze voor- raadskraoliten, is dit, omdat wij vermoeid waren. Er is een middel, dat maakt, dal men niet vermoeid. behoef L te zijn, en geen beroep noodig heeft op de voorraadskrach- ten. Dat middel is gebruik te maken, zoodra men zich maar een weinig afgemat go, voelt, van de Pink Pillen, die een ware bron van krachten zijn. Om' goed aan to toonen, welke in deze betoekenis de macthl der Pink Pillen is, halen wij hier tweo gevallen aan, blindelings genomen ondcT duizenden, die er moe overeenstem .men Mejuffr. A. M. Molegraaf, oud' 22 jaren 14 Touwslagersstraat, te Rotterdam, sohrijfl. „Ik heb geleden aan bloedarmoede en zwakte. Ik had pijn in dc beencn en dezen konden mij nauwelijks dragen. Ik sliep des nachts slecht. De geringste inspanning was mij te veel en te zwaar. Ik heb alles gedaan wat mogelijk was om nüj te ver sterken. en dit is mij niet gelukt. Doorlte! lezen van de talrijke genezingen, dank zij de Pink Pillen verkregen, ben ik er toe overgegaan, ze ook eens te nemen. Dat was voor mij een gelukkige uitkomst, want do Pink Pillen hebben mij een uitmuntende gezondheid weergegeven. Ik ben wem ge heel op krachten gekomen." De heer B. van dc Wal, te Heemsted; schrijft: „Ik verkeerde in een zeer slechten ge ziondheadstoestand. Ik had geen eetlust meer en was uitermate vermoeid. Ik was uitge put on kon des nachts niet slapen. Geluk big kon' ik toen de Rink Pillen gaan gebrui ken, die mij volkomen van mijn zwakte genezen hebben." De Rink Pillen genezen bloedarmoede, bleekzucht, algemeene zwakte, maagpijnen schele hoofdpijn, zenuwpijnen, hcupjicht. Prijs f 1.75 de doos, 9.per 6 doozen verkrijgbaar bij Snabilió, Steiger 27, Rotter dam, hoofddepothouder voor Nederland, en Apotheken. Franco toezending tegen post wissel. Gemengd Nieuws. Huisindustrie. In een vergadering van het plaatselijk comité te Rotterdam voor de tentoonstcllin van huisindustrie werd door den secretaris mededeeling gedaan, dat op het oogenblik 30 vak- en werkliedenveromigingon, van verschillende richting en politieke kleur, bij het comité zijn aangesloten. Wat het verkrijgen van de noodige géi. middelen betreft, werd besloten, zich voot iig er toe te bepalen, om, behalve den ■un der aangesloten vereenigingen, te achten dien van eeltige gefortuneerde stad genootea door persoonlijk bezoek te verkrii- gen. Later, als het landelijk comité moot bekendheid aan liet doel en stroven te dezer zako bad gegeven, zou men in ruimeren kring finnncicelen steun zien te krijgen. Benzma-ontploffing. Gistermorgen omstreeks 10 uur had' m do villa Zorgvliet onder Echte, bewoond door de freule V. Hoogstraten, een benzine- ontploffing plaats. In den kelder staal tiaar een benzinemotor Voor het maken van be. n old gas. Dagelijks werd de machine door de bewoonster geïnspecteerd. Men vermoedt nu, dai zij ditmaal een kandelabre met bran dende kaars heeft meegenomen. Hoo 'fzij eensklaps hoorden de huisgenooteu een bol vigen slag. Benige oogenblikkcn daarna kwam de freule met verschroeid haar en brandwonden aan handen en voelen uit don kelder. Ook liet houtwerk "in den kolder was verschroeidOnmiddellijk word dr.Van der Hoeven, 'die daar over op Rustoord woont, ter hulp geroepen. Hij was echter in de stad, maar werd telefonisch ontboden. Hij verleende de eerste geneeskundige hulp cn bracht 'de freule in zijn rijtuig naar hel Ziekenhuis alhier. Zij is daar voor- loopig ter verpleging /opgenomen. Naar wij later vernamen, is haar toestand bevredi gend. Do brandspuit, die nog was uitgerukt, be. hoefde geen water te geven. De schade fc gering. („Zutph, Cl") Bedrog Omtrent den milicien waarvan dc „Ass, CL" gisteren meldde, dat hij vermoedelijk met zijn hardnekkig stilzwijgen een nipt lie. staand gebrek voorwendt, verneemt lint li'ad nog nader, dat hij voor de ziekenverpleger, een zeer lustige patiënt is. Ilij mag zich ver heugen in een zeer goede gezondheid, mar is iu hooge mate onzindelijk, wat zijn ver pleging zeer onaangenaam maakt. Telkens moet hij van schoon ondergoed worden voor zien. Gisteren heeft hij met de noodige voot zichtigheid zijn kamer door een tuimelraam verlaten en heeft in den hospitaaltuin een boom beklommen. Uitnoodigingen met zach te woorden om zijn hoog standpunt te ver laten en weder op den bega non grond te ko men, werden afgeslagen, zoodat men ver plicht was liern door ecnige waterstralen uit een liandbrandspuit te beduiden van zijj hooge positie af te dalen, hetgeen eerst plaats bad, nadat een nat pak zijn deel was geworden. 't Heeft allen schijn, dat bij zich ook nog „gek" gaat houden. Of hier slechte raadgf- vore aan het woord zijn geweest is voorals nog niet uit te maken. Luchtscheepvaart. Majoor Gross, de uitvinder van bet stuur baar luchtschip waarmede dezer dagen bij Berlijn goed geslaajide tochten zijn onder nomen, heeft in een po/ ulair werkje over dit onderwerp belangwekkende bijzonderhe den meegedeeld. Gelijk de »Voss. Z." eruit aanstipt, stelt hij vooral in bet licht dat de stuurbaarheid ten nauwste samenhangt met de snelheid van voortbeweging Om een be paald doel te bereiken en een gewenschtcri koers te kunnen behouden, moet het lucht schip bij machte zijn een eigen beweging aan te nemen die grocer is dan de windsnelheid boven de streek. Op 5004000 meter boren de aarde de zóne, waarbinnen de lucht schepen in hoofdzaak hun weg moeten kiezen - is de gemiddelde snelheid van den wind op onze breedten 8 tot 10 meter per sekonde. Zal dus enkele stormdagen uitgezonderd liet schip steeds den w«nd de baas zij", dan zou het een vaart van ongeveer 20 meter per sekonde moeten hebben, d.i. 72 kilo meter in 't uur, eeu snelheid die voorloofiig wel een vi ome wensch zal blijven. Stelt men zich tevreden met een schip dat de helft van het aantal dagen des jaars de windsnelheid overtreft, dan kan men met. een vaart van 1244- meter per seconde of 4350 KM. in 't uur volstaan. Tot voor korten tijd gold bet luchtschip der broeders Lebaudy met een eigen bewe ging var. 41 meter per seconde oi 40 K-M. in 't uur als het snelste Terwijl dus een zeeschip, dat 40 K.M in 't uur aflegt, als een pijl door de golven schiet en in zijn soort tot de snelste behoort, begint een luchtschip bij dezelfde snelheid pas practisch bruikbaar te worden. Maar ook aan draagvermogen staat het zeeschip ontzaglijk boven bet lucht schip. Het eerste kan machines van veie duizenden paardekrachten. ware reuzen in kracht, meevoeren die machtige propellers drijven, terwijl het even groote luchtschip wegens zijn bescheiden draagvermogen slechts zwakke machines van nauwelijks 100 pk. daartoe gebruiken kan. En de vereisehte machinale kracht stijgt in de derde macht van de eigen beweging. Zoo kon »La France van Renard met een motor van 42 pk. het tot een snelheid van 6 meter per seconde brengen wilde men die snelheid verdubbe len, dan zou het machines niet 2 maal, maar 8 maal zoo sterk moeten kunnen dragen, dus van 9G pk. Dat zou destijds (1885) ondoen lijk zijn geweesthet geringe draagvermogen der luchtschepen tegenover de groote zwaarte der machines heeft de ontwikkeling der Iuchtseheepvaart tegengehouden tot in den allerlaatsten tijd, Eerst sedert het gelukt is, op het voet spoor van wat bij automobielen is bereikt, het gewicht van een benzine-molor tot 5, en zelfs thans tot 2 kilo per pk, te verla gen, is ook voor de luchtvaart een nieuw veelbelovend tijdperk aangebroken. Eerst toen werd het mogelijk motors van 100 en meer pk, gre Er zor tij' WMBMBTWatfW! |tiWTI.Bnf ffl MM wmüw tt efiiWOOtUMOWKfcH t ii. j. Z0E sth WO tPV h»i luc het voc liet pel zor we ,prc

Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 6