mora (staat New-York) zijn 300 verpleegden tegen hun bewakers in opstand gekomen. Deze moesten van vuurwapens gebruik maken. Een verpleegde werd gedood, verscheidenen gewond. Canada. Uit Montreal wordt gemeld, dat het ge vaar voor een algemeens staking van de Canadeesche telegrafisten geweken is. De beambten van den Canadian Pacific hebben verklaard op hunne posten te zullen blijven. 'BINNENLAND. Jhr. Yan Eljs Tan blenden, -j- Het stoffelijk overschot van den te Lissa bon overleden Nederl. Minister resident jhr. Van Eijs van Lienden, dat \oorloopig daar ter stede is bijgezet, zal later naar het vaderland worden overgebracht ten einde in het familiegraf bij Utrecht te worden opge nomen. Vredesconferentie. Léon Bourgeois heeft in de gisterochtend gehouden vergadering van liet comité A der eerste commissie (arbitrage) der vredes conferentie verklaard, dat hoewel men ver plichte arbitrage moeilijk geheel als grond slag van tractaten kan aannemen, men toch wel zal overeenkomen ten aanzien van ver schillende gevallen voor verplichte arbitrage '-cliikt. In elk geval zal de tweede vredes conferentie liet algemeen beginsel "der ver plichte aribtrage hebben erkend. De verwachting blijft, dat de Vredescon ferentie nog vóór de helft van September zal uiteengaan. Een week voor de opening der Staten Generaal moet de Grafelijke Zaal, waarin de Conferentie hare aigemeene ver gaderingen houdt, in orde gebracht worden voor de openingsplechtigheid. Mocht de conferentie na de opening vm het nieuwe zittingjaar nog niet geëindigd zijn, dan zal de zaal voor hare dan nog te houden aigemeene bijeenkomsten voor de sluitingzitting blijven ingericht zooals zij was op 17 September. Mevr. Bertha von Suttner. Mev.ouw Bertha von Suttner beeft de residentie vei laten en is naar haar woon plaats teruggekeerd. Op het perion waren tot het brengen van afscheidsgi oeten aan wezig verschillende leden van het hoofdbe stuur van Vrede door Recht met hun dames en tal van pacifisten, van wie verschillenden blcemen en andere attenties voor mevr v. Suttner hadden meegebracht, die blijkbaar door een en ander zeer getroffen was. De Bredasche Raadsverkiezingen. Gelijk wij reeds meldden hebben Gedepu teerde Staten van Noord-Brabant in hun vergadering van Donderdag het besluit van -a gemeenteraad van Breda, waarbij be- ten is de heeren Bom en Van den Brink -1 toe te laten, gehandhaafd. Het „Dgbl. van Noord-Brabant" ver neemt, dat het besluit van Ged. Staten rust •p dezelfde overwegingen^ welke de meerder heid van den Raa'd heeft bewogen tegen de toelating te stemmen. Ged. Staten hebben ".1. in het ongevouwen overreiken der stem- radjes een schennis gezien van art. 76 der Kif-wet, een informaliteit, welke het hart der wet raakt. De gemeenteontvanger ran Kampen. De Baad der gemeente Kampen besloot gisteren de benoeming van den heer H. H. Ilubenet, tot gemeente-ontvanger, wegens ge pleegde informaliteit, in te trekken. Alzoo werd tot een nieuwe benoeming overgegaan, 'tij de 4e stemming vereenigden de heeren Van IJsendyk, burgemeester van Purme- rend, en Hubenet, le-luitenant der infante rie, aldaar, van de 16 uitgebrachte stemmen, ieder 8 op zich, zoodat de stemmen staak ten. Het lot besliste daarna, onder applaus van het talrijk publiek, ten gunste van den heer Hubenet, zoodat wederom hij benoemd is tot ontvanger der gemeente Kampen. De heer Van, IJsendijk stond n". 1 op de door B. en W. ingediende aanbeveling. Kindersterfte in N ederland, In de statistische mededeelingen, uïtgege- yen door het Bureau van Statistiek te Amsterdam, ïs thans opgenomen het rap port van prof. dr. R. II. Saltet en mr, Rh. Falkenburg over de kin flora te rite in Neder land in de jaren 18811905. In deze uitvoe rige en belangrijke studie moeten de schrij vers tot hun leedwezen bekennen, dat de kinderarts Schlossmann zich vergiste, toen hij zeide: „Holland gehort zu den glück- fichen Liindem, die nach 'Allgemeiner An sicht keinen Somrnergipfel der Sauglings- sterbfiehkeit haben." Integendeel wijzen al hun gegevens op zomertoppen, die voor het meerendeel in het laatste tienjarig tijd vak (18961905) ongunstiger zijn gewor den. Alleen de üroningsche en Friesche stedelijke gemeenten, Amsterdam en het Zeeuwsche 'platteland maken op dezen re gel een uitzondering. Over het algemeen is de toestand ten platten lande gunstiger dan in de steden, hoewel het 25-jarig tijd vak ook daar geen verbetering, maar wel het tegenover-gestelde heeft gebracht. Alleen het platteland van Nooxd-Holland maakt daarop een uitzondering in dien zin, dat de plattelandscijfers hooger zijn dan die van de stedelijke gemeenten, een feit dat waar schijnlijk verklaard kan worden door de gunstige positie, welke het volkrijke Amster dam begint in te nemen. Evenals Rotterdam, vertoont de hoofd stad cijfers, die lager zijn dan die van alle andere stedelijke gemeenten en zelfs van h«t grootste deel van het platteland'. 's-Gra venhage neemt een zeer ongunstige plaats in. Dat Amsterdam gunstige cijfers zou aan wijzen, was te vermoeden, als men be dacht, dat znlk' een groot deel van dc be volking woidt gevormd door de Joden, wier kindersterfte zeer gering is. Maar dat de toeshuid te ''s-Gravenhage en te Utrecht zoo veel ongunstiger is dan 'die te Rotterdam, blijft aldus do rapporteurs "Voorloo- pig onverklaarbaar. 's-Gxavenïiage, do wijd gebouwde stad met hare, over bet algemeen welgestelde be volking "en laag geboortecijfer, moet zich aten welgevallen, dat zij ten opzichte van de behandeling harer zuigelingen op ééne rij komt te staan met de dorpen of kleine teden *van Noord-Brabant. Al deze raad selen kunnen alleen door een locaal on derzoek worden opgelost. De conclusie der rapporteurs is als volgt: Die toestand is over het algemeen niet rooskleurig. Het aantal kinderen, dat jaar lijks in het eerste levensjaar in Nederland sterft, is groot en bedraagt ongeveer 22000. De levenskansen der ouderen zijn toegeno men, de stervensleeftijd is met eonigc jaren vermeerderd, de aigemeene maatschappe lijke toestand Verbeterd, Do zomersteilte der zuigelingen heeft de gevolgen van dien gun- stigen loop der dingen niet ondervonden. En zij vragen daarom ten slotte met aan drang: Is hier niet allo aanleiding, dat door de daartoe aangewezen openbare licha men ten spoedigste een ernstig onderzoek naar "dit onrustbarende verschijnsel wordt ingesteld? STADSNIEUWS. Zilveren Jubilee. Op Donderdag 29 Augustus a.s hoopt de schilder J H C. Schulze, weikzaam bij den beer P. Stahlie, Lange Kerkstraat, den dag e herdenken waarop hij gedurende 25 jaar bij zijn patroon zal zijn werkzaam gewe»st_ Op de xoordracht ter benoeming \an een leeraar in He natuur- en scheikunde aan de Hoogere Duigerschool en Middelbare Meisjes school le Dordrecht worden aanbevolen de heeren dr. H. Raken Rzn te Helder. F. S. \an Maanen te Schiedam en N. J. A. Rol- danus te Delft. De benoemingen geschieden Dinsdag a s. In verband met splitsing der drie eerste klassen der H.B. S. te Delft, bij den aanvang van den nieuwen cursus, is het noodig dat het aantal leeraren voor Fransch en Duitsch vermeerderd wordt, B. en W. stellen daarom den raad voor, gedurende den cursus 1907/8 met het onderwijs in Fransch te belasten den heer S. Beenhakker, te Schiedam, en in Duitsch den heer H. Broeders, ie Amsterdam. Belanghebbenden maken wij opmerkzaam op de aankondigingen aan het hoofd van dit blad, "betreffende aangifte van leerlin gen der herhalingsscholen voor -meisjes en voor jongens. In Jeruël aan de Lange Haven zal Zondag des voormiddag te 10 en des avonds te 8 uur spreken de heer J. Brornet, van Amsterdam. Kwartet wedstrijd „St Cecilia". De nationale zangwedstrijd voor mannen- kwartetten, die, zooals bekend, door de Zangvesreeniging „St. Caecilia" alhier, op Zondag 20 October zal gehouden worden, belooft zeer interessant te zullen zijn. Der tig kwartetten hebben zich doen Inschrij ven, terwijl nog meerdere moesten worden afgewezen. Het verplichte nummer voor de eerste afdeeling is een compositie van Bart Ver hallen. Op Zondag 1 September, des namiddags 1 uur, zal de loting geschieden in het ge bouw van den R. K. Volksbond, Lange Haven. S' 0 V. Morgenmiddag van 3—5 uur zal doorliet muziekgezelschap «Oefening baart Kunst" onder directie van den heer H. van Gent het reeds tegen 18 Augu-tu-- t l, aangekon digde matinée in de S. 0. V. plaats hebben. Met genoegen wijzen wij op het nieuwe pand, waarmede de Hoogstraat, onze eerste winkelstraat, weder verrijkt is. Wij bedoelen het pand van den heer W. F v. d. Heijden, op den hoek van de Zwaansteeg Het geheele pand is in modernen stijl op getrokken en geeft het bewijs van goeden smaak zoowel in den gevel als in het inwen dige. Dit bevat beneden een thee-salon, een dames-salon en een reserve-vertrek, garde robe, W- G. en keuken, een en ander in directe gemeenschap met het winkelhuis daar naast. Boven is een feestzaal die ook in de meubileering den modernen stijl vertoont. Ook hier zijn garderobe en W. C. met toiletkamer en een dienvertrek, dat door middel van een lift in verbinding staat met de keuken. Een open plaatsje geeft gelegen heid om in alle vertrekken het noodige dag licht naar binnen te doen stroomen. Het geheel maakt een zeer aangenamen indruk door srnaakvolien eenvoud, ruimte en licht, en doet den ontwerper en den uitvoer der alle eer aan. man zich onder geneeskundige behandeling gesteld. De politie heeft vanmorgen op de Broers- vest een paard, dat voor een sleeperswagen was gespannen, doen uitspannen, omdat het aan de borst was verwond. Tegen de bestuurder is proces-verbaal opgemaakt. Hedenmiddag heeft in de Benzinefiliaal der Kon. Mg. tot Expl. v. Petr. bronnen in Neeil. ïndië te Charlois een ernstig ongeluk plaats gehad. Bij het repareeren van een tank zijn tengevolge van het breken van een dwarsligger twee mannen van een 9 M. hooge stelling gevallen. Beiden werden zwaar inwendig gekwetst en aan armen en beenen ernstig verwond. Een hunner is naar het ziekenhuis te Rotterdam vervoerd de andere Jan van Berkhout, wonende Steen straat no. 10 te Schiedam, is per draagbaar naar zijn woning overgebracht. Yanmorgen heeft de 80-jarige C. W. Stans, wonende te Nieuwersluis en werkzaam aan de sluisdeuren aan de Hoofdstraat, het ongelnk gehad zich bij het slijpen van zijn bijtel in de smederij van, den heer v. d Burgh, ernstig aan de pink der linkerhand te verwonden. Na een voorloopig verband te zijn aan gelegd in de politiewacht aldaar, heeft de Hedenmiddag te 12 uur is de 5-jarigo Bcrtus Esbach, wonende in liet hofje van Ritman, in een moddersloot achter don tuin van J. Hoogland gevallen. Gelukkig werd dit opgemerkt door Dijkshoorn, die op dien tuin werkzaam was en die er in slaagde, het knaapje van een wissen dood to redden. Springtij25 Augustus v.m., iierondea voorwerpen. Aanwezig aan het commissariaat van po li tie: Een jongenspet, knipmesje, tabakspijpje, 3 sleutels van oen brandkast. Terug te bekomen aan de volgende adressen Een portemonnaie met eenig grid lij v. Dijk, Vlaardingerstraat 12twee geldstuk ken, v. Noortwijk, Rotterd. dijk 150een dekkleed, v. Leeuwen, Noordmolenstraat 18; portemonnaie met 3 enz., C. A. Beukers, Nieuwe Haven 153een portemonnaie met eenig geld enz., Pisloor, Lange Nieuwstraat 162 postduiven, Krommenhoek, Helena- straat 33een gouden, oorbelletje, Blommen- dal, brievengaarder, te Ketlielportemonnaie met 2| cent, Blok, Oude Kerkhof 20een haan, Jansen, Rotterd. dijk (werf v. Muis) R.-K. kerkboekje, v. Buitenen, Dwarsstraat 42; een gouden medaillon met 2 portretten', Eikhuizen, Noordvest 105oorknopje met blauw steentje, Ritman, Baan 27 duimstok bij B. Schoei, Brocrsvesfc 55een geldstukje hij Loer, Broersveld 120. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Gevestigd in het Beursgebouw. Geopend alle werkdagen van 9J tot lil uur voormiddag en Maandag, Dinsdag en Vrij dag van 89 uur nam. Teleplioonmmuner 244. Gevraagde arbeidskrachten. Bakkersjongen. I Jongen voor gistpak- Barbiersteeriina. huis. r Distülateuxsjongen. Kleermakersleerling. Halfw. bakker. Halfw. Smoutzetter. Jongens voor stoom- kuiperij. Kuipersjongen. Loodgietersjongen. Mandenmakers] ongen Plaatwerker. Dienstbode. Aangeb. arbeidskrachten. Jongens voor kantoor. Koperslager. Letterzetter. Lood- en zinkwerker Machinist. Plaatwerker (halfw.) Portier. Stoker. Timmerman. Timmerlieden (halfw.) Zakkenmaker. Dagmeisje. Personen voor lichte werkzaamheden. Wasschen aan huis gevraagd. Naaiwerk aan huis gevraagd. De directeur verzoekt aan hen die ver zuimden te berichten, of zij aan een opge geven adres zijn geslaagd, bedoeld bericht ten spoedigste te bezorgen. VLAAEDINGEN. 'De proeven, welke Donderdagmiddag met de nieuwe stoombrandspuit genomen zijn, voldeden uitstekend. Tot op het dak der hoogste gebouwen werd een breede straal water geworpen, het water werd ook over de haven heengespoten. 'Het oud muziekcorps der schutterij zal Dinsdagavond een concert geve in den tuin bij de zaal «Harmonie". 'De heeren P. Dijkens en C. van Raait zijn benoemd tot juryleden in den wedstrijd, uitgeschreven door de amateurs-fotografen - vereen, te Maassluis, weike in November a.s. gehouden zal worden. 'Tegen een ingezetene u t deze gemeente is proces-verbaal opgemaakt omdat hij een arbeidskaart van een jeugdig pprsoon die bij hem werkzaam was niet op tijd ter ge meente-secretarie had terugbezorgd, terwijl een ander ingezetene mede een proces verbaal zich op den hals heelt gehaald omdat hij geen lijst noch arbeidskaart in zijne werkplaats had van jeugdige personen die bij hem werkzaam zijn. 'Aan de nationale tooneelwedstrgd, uit geschreven door «Varia" ter gelegenheid van haar 35-jarig bestaan, zullen de navolgende vereenigingen deelnemen: «Geestbeschaving", Delft; «Kunst naden arbeid", le 's-Graven- hage «Door inspanning uitspanning", Haar lem «Kunst na den arbeid", Rotterdam, welke bij loting hiertoe zijn aangewezen. Kunst en Wetenschap. De heer Chrispijn verzoekt aan de »N, Gt." te melden, dat hij uit «Kunstenaarsleven" en «Menschenwee" tooneelstukken trekt «mét autorisatie en medewerking van den auteur Quérido." Rechtzaten Voor do Rotterdamscbo Rechtbankstond gisteren terecht een schippersknecht uit Schiedam, wegens poging tot diefstal. Hek!, had op een schuit van 2 vaten spiritus dc sl iiting .afgenomen en toen in dc ope ningen geplaatst 2 flesschen met water. Na eenigen tijd was het water uit dc flesschen door de spiritus verdrongen en waren die toen met spiritus gevuld. Een hoofdverifi- cateur verklaarde, dat men nooit geweten had, dat zoo iets kon, maar dat bij geno men proeven gebleken was, dat bet steek houdend is. Een nieuw soort diefstal dus. Met liet oog op do gunstige 'inlichtingen, omtrent beklaagde ingekomen, requireerde de officier veroordeeling tot f30 boete, subs. 12 dagen hechtenis. Uitspraak 5 September. Poging tot doodslag. Voor do rechtbank te Rotterdam stond gisteren terecht dc 29-jarige Aart van Breu- gel, van beroep bootwerker, ter zake dat hij op 17 Juni zou gepoogd hebben den bootenbaas Josines van Marion opzettelijk van. het leven te berooven, door hem oen mes steek in 'de keel too te brengen, welk mis drijf niet voltooid is door een van zijn wil onafhankelijke omstandigheid, althans hem zwaar lichamelijk letsel hebben toegebracht. In deze zaak werden gehoord I deskun dige, 6 getuigen il'charge en 3 a décharge. Uit de afgelegde verklaringen bltek 'dat, terwijl Van, Marion aan den wal stond, hij beklaagde zag aankomen met een flesch jene ver die hij tijdens het werk bad gehaald. Bekl. ui. was werkzaam aan boord v.m een lichter, liggende langs zij van het Engel- sche stoomschip „Mokta", wat toen lag bij den Sluisjesdijk, en welke boot een lading hout, aan boord had'. Bij het lossen ging het werk van beklaagde niet naar Marion's zin, waarover deze aan merking mnekte. Bekl. had teen gezegd „je bent Jezus niet", waarop de baas hem uit het werk ontsloeg. Beklaagde ging echter toch weder aan het werk. Een oogenblik later kwam hij op den baas af en vroeg „zoek je mij?", waarop het antwoord was, ik zoek niemand, ga aan je wc-rk. Daarop bracht bekl. nan Marion den "teek toe. De luchtpijp werd daarbij aangesneden. Dat het zoo goed afgeloopen is, vindt zijn oorzaak daarin, dat de vuist van bekl., waarin hij het mes omkneld hield, tegen den mond van den baas afstuitte. Dr. Van Praag, dio Van Marion in het ziekenhuis behandelde, zegt. dat de snede zóó mooi was aangebracht, "dat een deskun dige het bij de luchtsnede niet zou verbete ren. Er heeft geen oogenblik levensgevaar bestaan. Op de vraag van den verdediger, mr. M. Mendols uit Utrecht, zegt de desr kundige dat het kraakbeen daar zoo taai is, dat een steek met kracht toegebracht 'daarop kan afstuiten. Was de steek echter iets meer zijdelings aangekomen, dan zeker zou de dood het gevolg zijn geweest. Uit alle verklaringen bleek dat de drank ook in dit drama weder een hoofdrol speelde. De officier van justitie, de afgelegde ge tuigenverklaringen releveerende, komt. tot de conclusie, 'dat de primair ten laste gelegde uiring tot doodslag wettig en overtuigend is bewezen, immers lint staat vast dal bij be klaagde de wil bestond om Marion ie dooden. Oan komende tot de omstandigheden waar onder het feit is gepleegd, neemt de officier mn dat bekl. meende verongelijkt te zijn, naar dan /raat het niet aan om de grieven ■p zulk een wijze te luchten, .want hoe men de zaak ook beziet de wi! om te dooden staat vast. Wanneer men iemand een vuist- lag wil geven, trekt men geen mes en dat deed beklaagde wel. In naam 'der maat schappij ten der veiligheid der menschcti is een zwa.ro straf noodig. Hij vraagt daarom veroordeeling tot een gevangenisstraf van wee jaar. Mr. Mendcls tracht in een zeer uitvoerig pleidooi den officier te weerleggen Dan de dagvaarding nagaande, meent hij dat alleen het daarin ten laste gelegde, en, wel mishan deling, bewezen is. Deze beklaagde is geen boef en geen moordenaar, maar zal dat wor den wanneer hij twee jaar in een muffe cel achter de zware kerkermuren zai worden begraven. Geef hem dus een straf volgens de wet en volgens uw geweten, dan is hij en ook de maatschappij bevredigd. Na re- en dupliek bepaalde is rechtbank dc uitspraak op 5 September. K erk en School. Ned. ïïerv. Kerk, Beroepen te Beverwijk ds. J. C. V. van Bommel, te Vugfct e.a.; te Housden c.a. (toez.) ds. G. P. A. 'Ruyscili van Dugte ren, ,te Oudenhoorn. Beroepen te Avezathen ds. W. J.Boel man, 0.-I. predikant, met verlof hier te lande; te Midwolda (Oldambt) ds. R. Schouten, te Vroomshoop. Aangenomen bet beroep te Eist door den heer J. M. Muller Jr., cand. te Utrecht. Geref. Kerken. Beroepen te de Bilt ds. A. Voogel, te Pultershoek. Beroepen te Schoonhoven (A) ds. A. Andrée, te Spijk "(Gron.). Evano. Luthersciie Kerk. Beroepen te Groningen ds. J. H.Grot tendieek, te Dordrecht. Gemengd Nieuws. het ongeluk op Zorgvliet. De politie te 's-Hage heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld naar de oorzaak van het instorten van den muziekkoepel op Zorgvliet Onder meer zijn, voor zoover zulks met het oog op hun toestand mogelijk was, in Bro- novo en het gemeente-ziekenhuis gehoord de daar vei pleegd wordende vier werklieden die bij de instorting min of meer ernstige verwondingen bekwamen. Volgens hun ver klaring zouden zij op het oogenblik van de instorting, allen, eveneens hun kameiaud die bij het ongeval het leven verloor, béven op den koepel nan het werk zijn geweest, Ook is gehoord de directeur van de beton- maatschappij, welke belast was met het amoveereri van den muziektempel. De werkman, die in het ziekenhuis is op. genomen, heeft het rechterbeen en eenige ribben gebroken, een arm ontwricht, en sal bovendien naar alle waarschijnlijkheid ]let gebruik van een oog moeten missen Vandaag is het lgk van den arbeider, die bij de instorting omkwam, gereclitelyk scliouwd. De zaak is thans gesteld in handen v n den rechter-commissaris, rnr. Feilh (|j9 de verdere instructie zal leiden. Volgens den inspecteur van het Bouw. en Woningtoezicht, die de plannen voor het lijdelijke bouwwerk vooraf goedkeurde, is het ongeluk niet aan een constiuctiefout te wijten. Onderzocht wordt thans, of er fouten begaan zijn bij het afbreken. Volgens de verklaringen van den opzichter van het werk, moet de schuld aan de slacht offers zelf worden toegeschreven. Daar de en zich ernstig verwond in het ziekenhuis be vinden, zal het vermoedelijk nog geruimen rijd duren voor deze partij kan worden ge hoord. Staking. Een staking is uitgebroken aan de spiegel en lijstenfabrirk De Atlas, voorheen J. v, Vorsetnberg Co, aan den Zandhoeü, te Amsterdam. Het zijn een veertigtal meisjes, belast met politoeren, van lijsten, die het stukloon van 3 cl. te laag achten, om dat zij daarmee niet meer dan f a f6 per week zouden verdienen en deswege 4 cent eischten. Vroeger werd dit werk, dat nog al zwaar moet zijn, verricht door mannen, die, naar de meisjes mededeelen, erf 14 óf 15 per week mee verdienen Slechts vier van de bij dit deel der fa bricage werkzame meisjes zijn aan den ar beid gebleven. Een belangrijke uitvinding 9 Omtrent de uitvinding van den heer Rom- pelman te Zaandam, die een werktuig heeft weten samen te stellen, dat in staat iselee triscbe drijfkracht te ontwikkelen, zonder dat een- stoommachine noodig is, verneemt de «Tel." nog het volgende: R. heeft met de hem ten dienste staande middelen een werktuig samengesteld, waar mede hij bovengenoemd resultaat heeft be reikt. Gedurende 8 dagen fipp dit uitstekend, doch daarna trad eenige verzwakking in. Toen R. voor zichzelf overtuigd was, dat hij in zijn pogen geslaagd was, moet hij het primitieve werktuig vernietigd hebben en tracht hij thans steun te krijgen, om een dito te vervaardigen, van uitstekend materiaal. Zijn bezoek aan den minister schijnt ten doel te hebben gehad zich van dien steun te verzekeren. Noodlottig dienstbetoon. Een timmermansknecht, die in dienst van zijn verzekeringsplichtigen. werkgever, b firma B,, een tornpaal moest stellen, kon dit alleen niet af. Hij vroeg daarom een kameraad, die voor zijn eigen patroon, den timmerman van IIin de buurt aan het werk was, hem even te willen helpen. De kameraad gaf aan hot verzoek gehoor, doch was zoo ongelukkig door het uitschieten van Ion paal zich 'den linker wijsvinger zoodanig te knellen, dat deze brak. Het geval werd .utiOp aan de Rijksverzekeringsbank aan- 'geven. De Rijksbank kon, in dtezo wel niet anders beslissen, dan dat de wet haar niet toe stond schadeloosstelling te verleenen. De Ongevallenwet immers erkent alleen recht op sclia'deloossteling van hom, die als werkman door een bedrijfsongeval werd ge troffen. „Werkman." in don zin, dor Onge vallenwet nu is slechts degeen, die in dienst van een werkgever in diens onderneming tegen loon werkzaam is. Vast staat, dat de kameraad niet werd ctroffen. in de onderneming van zijn eigen tatroon, van' II. Vrijwillig had hij voor eenige oogenblikken de uitoefening van het edrijf van zijn werkgever gestaakt. Maar vas hij nu niet in dienst van de firma In gekomen? De firma B. had haar werkman immers dj; bevoegdheid gegeven, zoo noodig tijdelijk hulp aan te nemen. Toegestemd mag dus worden, dat de getroffene tijdens het onge val werkte in dienst van de firma B. Maar ontkend moest worden, dat hij daardoor werd ''erkman in den zin der wet, omdat hij voor dat oogenblik wierken geenerlei loon ontvmg. Hij was zijn kameraad als zoodanig behulp zaam, zonder dat hij daarvoor eenige vergoe- log wenschte of kreeg. Het gevolg van. zijn welwillendheid was derhalve, dat de ge troffene juist dbor het feit, dat de diensten gratis werden verleend, zijn recht op u't- kecring verspeelde. Dit dienstbetoon was den vork man dus wel noodlottig. De getroffene heeft door bteroep in te ste len het geval voor den rechter gebracht. 1 c uitslag echter was gelijk te voorzien, vo°j hen, 'die in de geheimen der Ongevallen^ rijn. doorgedrongen dat zoowel de Rna' van Beroep te Haarlem (9 November 190 "n zake Jan Swarthof) als de Centrale H33 (5 Februari 1907)de beslissing der Bijb- bank bekrachtigden. eueoiftiiauttrcsititmBti

Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2