STADSNIEUWS. r 3000.- f 3000.— f 3000.- 400.- 87 78 3350.— 6725,— 4720.- 450.- 450.- - 27255— - 3350— - 6200— 2320— 100— 150— 400.- 400.— 400.- 100.- 4347.591/2 f 2000.— f '2584.- - 4712.75 - 1200.— - 2542.- 286.941/2 - 490— - 230.- - 43493.57 - 43300.— - 43540— 3800,- 2450.— - - 104. 570.50 1200— 614.361/2 - 450.— - 745— 376.44 - 565. - 565— 1588.40 - 4680—- - 1680— 6065 - 120.— - 120- 7450.831/2 f 8520.— f 9468— 2791,97 - 1860.— - 3525— 31674.891/2 - 28150.— - 40000— 445.811/2 - 475.— - 571— 4501.641/2 - 9822.42 - 4949.90 - 4450.— 9480.— 2950.- - 5300— - 12805— - 7526— 37504 071/a - 25405— - 28340, - 650.— - 100.— - 750.— 100.— - 750— - 100— 1568.161/2 - 5733.08 - 1450— 4350.— - 4850— - 5350— VLAAHDING-EN. Kechtzakeïi Kerk cn School. Mrtlcaclu'„hij zal de harten der vaders weclerbrongen tot de kinderen." Ik pleit voor de belangen der kinderen in de eerste plaats, voor de belangen der moe ders in de tweede plaats, maar ook in de tweede plaats voor die der vaders. In aller waarachtig belang vraag ik het onderzoek naar het vaderschap toe te laten en de/c wet aan tj$ nemen, opdat zoo mogelijk ook de harten der vaders wodergebraeht worden tot de kinderen." 8e Internationaal Znivelcongres. Hedenmiddag is Ifejt 3e Internationaal Zuiveleongres in de grootc zaal van het IvnrhïUis te Scheveilingen geopend in te genwoordigheid van Z. Kg 11. Prins Hen drik, Beschermheer. Te drie uren ruim kwam Z. K. 11. de Prins de zaal binnen, begeleid door het be stuur en eenigo buitenlandse he congresleden. Op het podium merkte men op, behalve de bestuursleden en de seeiie-voorzitters, de Ministers Veogens en Van Tets: vertegen woordigers van den Fransehen Minister van Landbouw den voorzitter van den Interna? tioaalen Zuivelbond, baron Peers: den se nator dr. Beard, voorzitter van liet vorige Zuiveleongres: den senator Viger; den heer Betmo Mnrtiny enz, Met enkele woorden heette de voorzitter, prof. dr. H. P. Wijsman. Z. K. li. wel kom om vervolgens het wóórd te geven aan Z. Exc. dmi Minister van Landbouw, tot opening van het congres. De Minister hield de openingsrede waar in hij allen welkom heette en ten slotte het congres geopend verklaarde. De Voorzitter van het uitvoerend bestuur, prof. dr. H. P. Wijsman, hield daarna een rede, waaraan het volgende is ontleend: Wijzende op de gekegenhod, die dat land aanbiedt, om in een klein bestek veel be langrijks op zuivelgebied te vertoonen, stond spr. een ©ogenblik stil bij de excursies door liet Congres georganiseerd, om ten siobe zijn dank te betuigen aan allen die mede gewerkt hadden om ''t congres voor te le reiden, aan de spiekez's op de nlgemoene vergaderingen, aan het e.cre-eomité, aan ik regeering en in het bijzonder aan den fdgc Uieenen secretaris, dr. Swaving. De Voorzitter stelde daarop Vi«r tot pre sidents d'honneur van het congres te ben© men de heeren Viger en Benno Marnny. Baron Peers van Kieuwburg, voorzitter van de Federation Internatienale de Lui terie hield hierop een korte rede. Boud Tan vrije liberalen. Zaterdag j.l. is te Utrecht een aigemeene vergadering van den Bond van rije Libe ralen gehouden, waarin het geheele begin selprogram werd vastgesteld. Dit program luidt, thans in zijn geheel Vooropstellende, dat het grondwettig ko ningschap is. de door de historie a an ge we zene, voor Kederland meest gevvensehte re geeringsvorm, achten de Vrije Liberalen vóór alles noodigeene Kegeering, krachtig in de handhaving van orde en gezag, eene wetgevende macht, do'or hare sa menstelliiïg en machtsregeling het even wicht handhavende in de behartiging der volksbelangen eene onafhankelijke rechtspraak, do na leving van de wet, zoowel door de burgers, als door elk orgaan van openbaar gezag verzekerende. In wetgeving en regeeiingsbeleid wen- schen wij de navolgende beginselen in toe passing te zien gebracht: I. De Staat heeft de persoonlijke vrij heid van alk-n te eerbiedigen en te verze keren. II. Inrichting en vv.uking van het Staats bestuur behooien onafhankelijk* te zijn van eiken invloed van kerkelijke leerstellingen. III. Als waarborg voor de onpartijdige be hartiging der onderscheidene volksbelan gen, naarmate van hunne beteekonis vóór de gemeenschap, behooren de Staten-Genc- raal te bestaan uit twee Kamers, op ver schillende wijzen verkozen en met zooda nige grondwettelijke bevoegdbeden bekleed, dat aan beide nagenoeg gelijke invloed op de wetgeving zij verzekeui. Is aan die eischen voldaan, dan kan het kiesrecht voor de Tweede Kamer worden verleend aan de mannelijke X,'dei landers, wien de geschiktheid tot uitoefening niet op grond van persoonlijke hoedanigheden of omstandigheden moet woiden ontzegd en aan die vrouwelijke Nederlanders. welke aan te bepalen vereischten beantwoorden. Onder persoonlijke hoedanigheden of om standigheden zijn bij elke kiesrechtregeling te rekenen, gebrek aan stoffelijke onafhanke lijkheid en verwaarloozing van de verplich tingen jegens den Staat, met name het niet voldoen der verschuldigde belastingen. Voor de gemeenteraden zij het kiesrecht bovendien afhankelijk gesteld van den aan slag in de plaatselijke directe belasting of van eene, met gemeentelijke opcenten be zwaarde Rijksbelasting. Tot hiertoe was het program reeds in de vergadering van 25 Klei 1907 vastge steld. De volgende artikelen zijn vastgesteld in de jongste vergadering van 14 Septem ber. IV. De wetgeving st rekke tot verheffing van het stoffelijk, geestelijk en zedelijk peil van het geheele volk. Bij de wetgeving, die meer in hut bij zonder gelicht is op economische verster king van de zwakkeren in de samenleving, worde bovenal gestreefd naar ontwikkeling en verbooging van zelfstandige kracht. De Staat trede door ainbteuaarsbemoei- ing uil strafbepaling eerst dan dwingend op. wanneer persoonlijk initiatief en viije samenwerking voor dc behartiging van eonig algemeen belang op den duur zou den 'te kort schieten. Hulp, welke het gevoel van persoonlijke verantwoordelijkheid van den burger voor zich en zijn gezin verzwakt, vimlc op het gebied van liet, armwezen, van overheids wege gcencrlei aanmoediging. V. De Staat, bevordere den bioei van han del, nijverheid en landbouw, ter verhoo ging van de economische kracht van bet. volk door handhaving van het vrijhandelsstclsel door tiet verstrekken of steunen van han dels-, ambachts-, vak- en landbouwonder wijs door bevordering van een, zooveel mo gelijk allen deelen van liet land ten goede komend, snel eu goedkoop verkeer; Wat inzonderheid de nijverheid betreft: door, bij liet opleggen van Lasten en be lemmeringen, welke wegens hopgere be langen noodzakelijk zijn, in het oog te hou den, dat vrijheid van beweging levensvoor waarde is voor hare ontwikkeling, zoowel in het bimVTilandseli verkeer, als bij de mededinging op de buitenlandsehe markt; Wat inzonderheid den landbouw betreft: door medewerking en steun te verleunen aan het streven naar verbetering van aard, hoeveelheid en afzet der voortbrengselen van den nalional-en bodem en door de eco nomische zelfstandigheid en welvaart van boerenstand en plattelandsbevolking tc hel pen verzekeren. VI. Op de overheid blijve de zorg voor deugdelijk onderwijs in al zijn vertakkingen rusten. Het bestaan van eene voor allen toegan kelijke volksschool worde door het behoud der geldende grondwettelijke waarborgen gehandhaafd. Steun uit de Staatskas aan instellingen van onderwijs worde slechts verleend on der afdoende waarborgen voor deugdelijk onderwijs. VII. Bij de regeling ran het burgprlijk proces worde, met behoud van voldoende waarborgen voor een doeltreffende rechtsple ging, gestreefd naar een zoo min mogelijk tijdroovende en weinig kostbare wjjze van gedingvoering. Bij de regeling van het burgelijk- en han delsrecht moet uiting worden gegeven aan het sedert de vaststelling onzer wetboeken ui velerlei opzichten veranderde rechtsbe wustzijn der natie en gelet op de wijzi gingen die de voortbrengiiigs-, bedrijfs- cn verk-ersvormen inmiddels hebben onder gaan. VIII. De inrichting van leger en vloot geschiede op deugdelijken militairen voet. De regeling van den verplichten krijgs dienst beooge den geleidelijken overgang tot dienstplicht voor allen, die lichamelijk geschikt worden bevonden, voor zoover zij niet om redenen van staatsbelang of op gronden van billijkheid in tijd van vrede behooren vrijgesteld te worden. In het belang van den dienst en inzon derheid ter voorziening in de aanvoering, worde bij de bepaling rnti aard en duur tan de taak door de dienstplichtigen te vervul Ion, rekening gehouden met ieders bijzon dere geschiktheid en bekwaamheid. oorboreidonde licliaams- en schietoefe ningen behooren van overheidswege te wor den bevorderd en aangemoedigd. IX. Bij het heiteer van alle onderdeden der Staatshuishouding stuheleidvoÜe zuinig heid op den voorgrond. Bij het aanwijzen der middelen worde het beginsel gehandhaafd, dat de ontwikkeling der volkswelvaait geen belemmering onder vinde. til het belang eeiier billijke vbrdeeling van lasten belmoren heffing naar inkom sten en naar kapitaal een voorname plaats te beklceden. met regeling van ieders bij drago in \erliouding tot zijne iimmcieoTe krachten Bij de heffing der in ons belastingstelsel onontbeerlijke invoel re-eiiten en accijnzen zij het stuwen de eerste levensbehoeften slechts bij uitzondering te bezwaren. X. Het koloniale beleid nioct gericht zint op het welzijn der ko'onién in verband met dat van liet moederland. De behartiginu dm belangen '..ut de in iandsche bevolkintr i- f -m-1 \an den wetgever als' van alle bestuursorganen. Gestreefd word' naar een ontwikkeling der koloniën in de richting van zelfbestuur onder hoofdleiding van hel moederland. Bij de bestuursinrichting worde gestreefd naar decentralisatie, onder daadwerkelijke toezicht, met gebruikmaking van bestuurs krachten uit de inland-che bevolking en met deelneming, waar mogelijk, van met- ambtelijke ingezetenen aan de bestuurstaak. De invloed der Indische regeering breide zich geleidelijk uit over het zich onder onze vlag bevindende gebied. De deelnemers der koloniën aan het we reldverkeer worde bevorderd en de particu liere ondernemingsgeest aangemoedigd. 0VERSCU1E, 16 Sept. De fietsrijder G. Meeinvsen uit Rotterdam kwam gisternamid dag tot do onaangename ontdekking dat bij op den weg van Delft naar bier een portemonnaie met f90 had verloten. OVERSCHIE 16 September. Gisteravond omstreeks 71/2 uur reed op de Oudedijksche Sefiiekade alhier de 21-jarige D Amesz met zijn fiets de 70-jarige vrouw Bassche om, waaiduor zij aan het hoofd werd verwond en bewustloo bleef liggen. Nadat zij weer tot bewustzijn was gekomen is zjj door den fiets'iijdur die aan dal ongeiuk geen schuld had daar de vrouw aan den verkeerden kant uitweek en eenige omstanders "per hand wagen naar haar woning aan de Schans vervoerd. Dr. Donkersloot constateerde dat de verwonding van geen ernstigen aard was Gemeenteraad. Spoedeischende vergadering van den Raad dezer gemeente op Dinsdag 17 September 1907, des namiddags ten 7 ure. Mededeelingen en ingekomen stukken. Agenda Installatie nis raadslid van den heer M. C. M. de Groot. Benoeming van voorzitters, leden en plaats vervangers der stembureaux voor de stem ming en herstemming van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Genermd. Zllvoron jublléo. Gisteren herdacht E.Plooy den dag waarop hij gedurende 25 jaren is weik'/.aam geweest bij den landbouwer B. van der Velden alhier. Door zijn patroon werd hem onder eenige hartelijke woorden van waardeering een cou vert aangeboden ten bewijze dat deze de werkzaamheden van Plooy gedurende die 1/1 eeuw op prijs stelde. Ook van andere zijde mocht de jubilaris hartelijke bewijzen tan vriendschap en waar deering ondervinden, zoodat deze dag voor hem een ware feestdag is geworden, die steeds in aangename herinnering bij hem zat voortleven. Kamerverkiezing Schiedam. De afdeelingen Schiedam en Vlaavdingen der S. D. A. P. hebben voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in liet di striet Schiedam eandidaat gesteld dr. J. van Leeuwen. Nationale -Militie. Naar wij vernemen zullen voor de lichting 1907 aan de loting deelnemen 314 jonge lingen. In den te 's Gravetthage gehouden zang- wedstrijd van gemengde koren, uitgeschreven door de Koninklijke Nationale Zangschool te 's-Gravenhage werd de in de Eerste afdeeling de 3e prijs, zilveren medaille en f75..be haald door het gemengde koor iPolyhymnia", directeur B. Jurgens, alhier. f 500.beloontng. Namens de Directie van den stoommolen tule West" looft de commissaris van politie te Schiedam een belooning van f 500.uit aan hem of baar die inlichtingen geeft die tot ontdekking leiden van den dader van de in den nacht van 6 op 7 dezer in dien molen plaats gehad hebbende poging tot brandstichting. Bij den boekhandelaar J. F. Dupont is deze week van den schilder Jan Hingmnn tentoongesteld tnnodern dienstmeisje", een olieverfschilderij Gisteravond werd door het Rott. Tooneel- gezeischap, dir. C. v, d. Velde, de reeks van voorstellingen voor dezen winter in de Officie ren-Vereenigi"g met een herhaling van het drama »Twee weezen" geopend. Ook ditmaal was het publiek in groot aantal aanwezig en blijkt het een keer te meer dat zulke volks stukkeu tiet publiek trekken. Hedenmorgen te 91/4 uur voer de spoeling- schouw van de spoelinghaier Pelkman, wo nende Beugelsdijk te Rotterdam, die achter een motorschuit zich bad laten trekken, bij het komen door de sluis tegen de bagger- schuit van P. Lanzer, ten gevolge waarvan een gat daarin gestooten werd, u akende een schade van ongeveer f 1*2.50. De schade zal vergoed worden. Zondagmiddag te half vier ontstond in een wooing in de tlagastiaat een vecht partij, waarbij een deel der inveritaiif koit en klein geslagen werd, terwijl ook van een amb'ie woning de ruiten werden vernield Lijst van onbestelbare brieven eu brief* kaarten van hier verzonden gedurende de le helft van de maand Sept. Bi ievon. iMej. A. Wolff, Mej v. Schaiek, Den fleer Wolf, Briefkaarten. Mevr. W. Bruijn Ilooft, S. Wiegersma, C. W. Alsemgeest 2 zonder adres N.ita. Aan de afzenders wordt aanbevolen hun naam en adres op de stukken te ver melden, opdat deze bij oubestelbaarheid aan hen kunnen teruggegeven worden. Amsteidnin. Rotterdam, id. Alkmaar. Zandvooi l. tweede kolom de begrootingscqfers voor 1907 en in de laatste kolom de raming voor 1908 Ocvomleii voorwerpen. Aanwezig aan het commissariaat van po li Lie: Een huis-leute], een brandkttetelcutel, een koperen I Heetogromgowicht, cn wagen- moer. Terug te bekomen aan de volgende adressen Feil kip, Xoordijk. Dwarsstraat 22 een gouden bee reuring, \Vetbtij i, Warande; een pakje postzegels, Bockhove, Leliestraat 29een roeiboot, met kruisnet, v. Berkel, Singel 14.4; een zilveren broche, de Pater, Oroeneïaan 11een rozenkrans in étui, Schaap, Oostsingel 70; een bloedkoralen armband met gouden slot, Schults, Broers- Vest 10-1; een portemonnaie met cenig gekt enz., Stoub, Hagastraat 19; een ledige portemonnaie, Ullcrs, Hoogstraat 19; een smoushondje, Oranje, Bakerstraat 21/35. Gemeentebegrocllng 1808. V. Hierbij geven wij de uitgaven zooals die onder de hoofdstukken en artikelen zijn gebracht, 26342.731/2 - 26575.- üe cijfers in de eerste kolom geven aan de werkelyke uitgaven in 4906, die in de Hoofdstuk III. Kosten der openbare veiligheid en van de brandweer. Afdeeling I. Kosten der politie. 90. Jaarwedde van de Commissarissen van politie f 91. Belooning van inspecteurs, dienaars en verdere beambten van politie mitsgaders van de veldwachters 92. Kleed, en uitrusting der politiedienaars en veldwachters 93. Onkosten van de nacht- en stille wachten - 94. Kosten van wachtgebouwen en bureaux alsmede licht en brandstollen voor die lokalen- 95. Bureaubehoetten- 96. Overige uitgaven der politie - 97. Jaarwedden voor twee deskundigen be last met het schouwen van distilleer ketels en helmet' in de branderijenen distilleerderijen, ieder ft ƒ200,- 98. Jaarwedde voor den deskundige belast met het schouwen van de stukken en rollagen der distilleerketels in de bran derijen en distilleerderijen 3479.55 5853.94 4599.431/2 - 77.771/a - 437.201/2 - Totaul der Iste Afdeeling f 40978.48 42170.f 42875— Afdeeling II Kosten van brandweer, openbare verlichting en schuttery. 99. Belooning on premiën aan de brandspuit- lieden 100. Onderhoud van brandbluschmildelen en reddingsmiddelen 101. Onderhoud van brandweerkazernen en brandspuithuizen 402. Onderhoud der lantaars en verdere kosten der verlichting 103. Kosten der schutterij Totaal der Ilde Afdeeling f '23140.86 49440.— f 48896.- Totaal van het lilde Hoofdstuk f 64119.04 f- 61610. 61774 Hoofdstuk IV. Kosten der plaatselijke gezondheidspolitie. 103. Toelage aan de gezondheidscommissie Kosten ter voorkoming en bestrijding van epidemische ziekten Kosten voor de openbars zsvemplaats - Kosten \an het slachthuis en van keu ring van slachtvee en vleesch - Kosten van keuring van de overige levensmiddelen 105. 106. 107. O O *r"« Totaal van liet IVde Hoofdstuk 3210.051/2 f 4015.— f 4280— Hoofdstuk V, Kosten van openbare werken. 108. Jaarwedden ran hot personeel ten dienste van het beheer der openbare werken voor zoover niet onder de volgende artikelen begrepen en van de bouw- politief 409. Onderhoud van huizen, torens, poorten en dergelijke gebouwen voor den open baren dienst bestemd, niet in andere hoofdstukken begrepen - 140. 411. 112. van markten, beurzen en Onderhoud hallen. Onderhoud van wandelplaatsen en plant soenen 143. Kosten van bruggen en overzetveren 144. Onderhoud van pompen en riolen 115. Kosten ran havens, vaarten, kaaimuren sluizen en andere waterwerken 116. Onderhoud van klokken, horlogiën, speel werken en dergelijke en jaarwedde van den klokkenist 147. Jaarwedde van den klokluider 148. Kosten van de aigemeene begraafplaats en kosten van de begraving Aigemeene kosten van fabricage Dag- en weekgelden van werklieden voor zoover niet onder andere posten te brengen- 5593.43 Dag- en weekgelden ten behoeve van gemeente-inrichtingen in afzonderlijk beheer- 4347.55 119 120 12 6850.— - 6136— 4000- I— - 1000.- Tot.ial van het Yde Hoofdstuk ƒ114133.48 f 95790./422721, 'De kiesvereeniging ïYlaardingen" zal he den avorul in het hotel »De Romein" een vergadering houden tot bespreking der can- didaatstelling voor een lid der Tweede Kamer. De Haagsche rechtbank veroordeelde heden J. A. v. L,, gewezen directeur vart deN, V I.eveiisverzekerinu-Maatschappij sNeerlandia" te 's llage, wegens verduistering tot den jaar gevangenisstraf en G. F. H. de L. aldaar, wegens mishandeling, zwaar lichamelijk letsel tengevolge hebbende, tot vier jareu gevan genisstraf. Gkref. Keuken. Beroepen: te Muiden en Muiderberg lis. IJ. Koffijberg te Zevenhoven A a n g e u 0 m e n het beroep te Zuid» wolde (Drente) door den heer J E Wester huis, cand. te Groningen, UooGEit Onderwijs. In het Groot-audilorium van het Univer siteitsgebouw had hedennamiddag te 2 uren de plechtige overdracht plaats van het recto raat der Leidsehe universiteit door prof. dr. W. Noien aan diens ambtgenoot prof. dr. J J. Iliu'tinann. Eers'genoemde hoogleeruar hield hierbij eene redevoering waai bij hij, in voldoening in zooverre aan art. 115 wet H. O. een over zicht gaf van de voornaamste lotgevallen en gebeurtenissen der universiteit in het afge- loopen studiejaar. Men meldt ons uit Utrecht: In tegenwoordigheid van curatoren, pro fessoren, leeraren, studenten en een groot aantel belangstellenden, had heden (Maan dag)-middag in liet, groot-auditorium der rijks-universiteit te Utrecht de plechtige overdracht van het rectoraat plaats door prof. dr. S. D. van Yecn aan zijn opvolger. De aftredende rector-magnifieus sprak hierbij de gebruikelijke rede uit, waarin hij de lot gevallen der universiteit gedurende het afgc- loepen jaar memoreerde. Spr. memoreerde het overlijden der beide oud-iioogiecraren prof. dr. J. A. C. Oudetnans en ptof. dr. W. Kot,ter kil van (jen heer N. .Janssen, het in funetite treden van ds. Laméris als opvolger van prof. Narath en van dr. II. Uittor ais die van prof. v. d. Mijd', het 25-jarig jubileum van prof. Pekolhating als hoogleeraar, het 50-jarig jubileum van prof. Snellen als doctor en het 2r>.jatig jubileum van hemzelf als predikant. Hel aantal ingeschreven studenten be droeg 995, onder wie 114 vrouwelijke. Een student heeft zich laten inschrijven voor alle faculteiten en wel op 45-jarigen leeftijd nogeen student in db medicijnen liet zich voor de 23ste maal inschrijven. Dc Utrecht sche studenten-almanak noemt 1130 stu denten, o. w. 123 vrouwelijke. Totaal srhK spr. het aantal studenten op plan. D50- Er hadden 152 promoties plaats waarvan 8 met lof. In het geheel hadden 374 exa mens plaats waarvan 300 met goed gevolg- Vijf studenten werden 'door den dood weg gerukt. Een zeer vermeldingwaardig Kit is het, dat door de regccring aan prof. Ueil bronner werd opgedragen plannen voor bereiden, voor den bouw eener psychia trische kliniek. Do bockenvoorraad der uni versiteitsbibliotheek werd dit jaar verin©© derd met 945 nummers, het aantal ingelever de boeken bedroeg 12859, dat der naaf buiten verzonden pakketten 940. Hierna werden voor ingekomen antwoorden <4) l,r!j3' vragen uitgereikt oen gouden medaille n® den heer E, V ,d. Velde en een

Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2