VERSTEEG Dü zelfionl Tan Cüllirlaita. 61*k Jaargang Zondag 6 October 1907, (Mo. 12508 Timede Blad ijQ aanstaande Kamerverkiezing. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k 9, mei uitzondering Tan Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam on Vlaardingen fl. 1.25.Franco por post fl. 1.G5. Prijs per week: Voor Schiedam en VI aardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advcrlentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven.) Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 16 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zq innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te hekomen. In de nummers, die Dinsda g-, D o nderdag-en Zaterdagarond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tol den prijs van 40 cents per advertentie, hij vooruitbetaling aan. het Bureau te voldoen. Intere. Telefoon voor do Bedactie No. 123. voor de Administratie No. 103. Woensdag 9 Oct. a. s. zal het dis trict Schiedam, hetzij in eerste in stantie, hetzij dadelijk aanwijzen door wien het in de Tweedo Kamer der Staten-Generaal vertegenwoordigd wil wezen. Die verkiezing is noodig geworden, zooals bekend is, door het bedanken als Kamerlid voor Schiedam door het zittend lid, den graaf Van Lim burg Stirum, wiens wankele gozond- heid hem daartoe noopte. Een spoedi.; en volledig herstel zij den Heer Van Stirum toegewenscht. Hij was zeker niet een man van onze richting, maar hij heeft de taak, die hij op zich genomen had, steeds naar zijn beste kunnen vervnld en de mildheid waarmede hij zoovele nut tige instellingen in deze stad steun de, werd door menschen van allerlei kleur gevoeld. Eere wien eere toe komt. Het is thans echter niet de tijd bij het verleden stil te staan, maar voor zich uit te zien. Niet minder dan 5 eandidaten zijn gesteld. Door de coalitie cle Christelijk-Historische Jhr. De Geer, waarnaast de anti revolutionairen in Vlaardingen, uit spijt dat ze Dr. Kuyper geen can didaat konden krijgentrots allo vermaan uit het hoofdkwartier, als protest-candidaat den anti-revolutio nairen Heer Idenburg stelden Dat alles tevens uit wrok dat de Chris- teljjk-Historischen dit district niet aan lien wilden overlaten. Verder ontmoeten wij als candi- daat van de Christen-Democraten den Heer Staalman van de sociaal democraten Dr. Van Leeuwen, en wij, vrijzinnigen stelden unaniem den Heer Versteeg, dien wij gelukkig niet meor bij onze kiezers hebben in te leiden. Ze kennen en waar- deeren den man, die hier zoo lang met eere hoofd van deze gemeente was, die later optrad als lid van Gedeputeerden van Zuid-Holland en deze eervolle plaats nog zou beklee- den als starre onverdraagzaamheid van het Kuyperregime niet maar al te vaak in ons vaderland den boven toon voerde. Ons verheugt het ten zeerste, dat alle vrijzinnigen in dit district zich met de candidatuur van den heer Versteeg hebben vereenigd. Schiedam behoort waarlijk niet on der de districten waar de verschil lende fracties cler vrijzinnigen zich onderlingen strijd zouden kunnen veroorloven. Als er nog eenigheil van den a.s. strijd is te wachten, zal het te vinden wezen in het pa rool: Sluit de gelederen! Want om eene overwinning te behalen zal alle krachtsinspanning noodig zijn, Eene overwinning? zegt de een of andere laksche partijgenoot, en hij wijst op de meerderheid, waarmede het afgetreden lid in 1905 bij eerste stemming uit de stembus kwam. beleer, die meerderheid was niet gering. Ze bedroeg bijna 700 stern- Hen, Maar en hier moet wel V' gelet worden bij die stemming bleven niet minder dan een kleine 1200 kiezers thuis, die toch zeker, af ze ter stembus waren gegaan niet op de coalitiecandidaat zouden hebben gestemd; in 1905 heeft de coalitie om Dr. Kuyper als minister te behouden, ban en achterban naar do stembus gebracht. Als de vrij zinnigen in 1905 eens hun best had den gedaan om die blijkbaar onver schilligen ter stembus te brengen Heeft toen misschien het denkbeeld «Wij kunnen bet toch niet winnen" hun parten gespeeld? Voor geen denkbeeld zijn wij meer bevreesd, bet verlamt den strijd. Heeft Dr. Kuyper aldus gesproken, toen hij nu dertig laar geleden in meer dan één district den door de tegenstanders hopeloos geaohten strijd begon? Hij werd toen uitge lachen, maar wie het laatst lacht, lacht het best. Kan dat dezen keer ook eens van ons vrijzinnigen ge zegd worden? En dan zijn er nog andere fac toren, die ons thans ten goede ko men. In 1905 was de Christelijk- Historische candidaat de candidaat van al de kerkelijke partijen, thans komen diezelfde partijen verdeeld in het vuur, en al maken wij ons nu geen illusie, dat zulks heel wat schelen zal, verschil maakt het altijd. Daarenboven zijn er sinds 1905 on geveer 400 kiezers bijgekomen, en niemand kan zeggen welke partij deze aanwas het meest ten goede komt. Er is dus alle reden voor ons vrij zinnigen om de uiterste krachten in le spannen. En wij meenen, met de cijfers van do verkiezing van 1905 voor oogen, zonder iemand der ean didaten onrecht te doen, gerust te kunnen zeggen dat de strijd gaat tusschen de heaven De Geer en Ver steeg. Wij spreken niet ovt-r per sonen, voor ons is een verkiezings strijd een b e g i n s e Istrijdwij blij ven dus van de personen af. Trou wens voor dit district is iedere aanbe veling van den persoon van den heer Vei'steeg overbodig. Maar wat wil de keuze van den heer De Geer zeggen? Dat wil zeggen: het bemoeilijken van cle hoofdtaak van dit ministerie, de grondwetsherziening die ons do billijke oplossing van het kiesrecht- vraagstuk zal geven, eene taak waar aan de heer Versteeg gaarne, de heer De Geer natuurlijk niet zal willen medewerken Maar het wil nog veel meer zeggen. Het wil zeggen de triomf van een stelsel, waarbij de Nederlandsche na tie in tweeën wordt verdeeld, in meerwaardige en minderwaardige burgers al naar gelang van de wijze waarop zij hunnen God wenschen te ver e eren. Waartoe dat stelsel leidt hebben wij hier in Schiedam van nabij leeren kennen, toen onze achtenswaardige oud-burgemeester als lid der Staten na trouwe diensten werd uitgeworpen, enkel en alleen omdat onder z ij n e belijdenis en z ij n e kerksehheid ont brak de paraafGoedgekeurd door Dr. Kuyper. Eilieve, zult gij zeggenDe heer De Geer is toch geen Kuyperiaan. Neen, dat is hij zeker niet, wij zou den niet gaarne iemand in de mee- ning laten, dat wij zulks beweerden. Maar zóólang de coalitie bestaat, maakt zulks geen verschilwij heb ben dat gezien toen Dr. Kuyper minister was. En jhr. De Geer zal, meer dan eenig ander van zijne frac tie, der coalitie naar de oogen hebben te zien, mocht hij gekozen worden, omdat hij in dat geval zijne keuze zal hebben te danken aan honderden en honderden, die hem niet gestemd hebben uit vrijen wil, maar omdat ze het wachtwoord kregen van de Standaard, die dagelijks haar best doet de Vlaardingsche anti-revolu tionairen te overtuigen, dat het zaak voor hen is de candidaat, dien zij eenmaal stelden, in den steek te laten. Vrijzinnigen in dit district wij zijn overtuigd, dat ge, dit alles over wegende, met ons liet groote ge wicht voelt van den a.s. strijd. Doet uw plicht. Dat isKomt ter stembus, en zorgt dat niemand van wien gij m uwe omgeving weet, dat bij, als cle beteekenis van den strijd hem goed wordt uiteengezet, op den lieer Versteeg zou stemmen, onbezocht wordt gelaten. Zelfs al zouden wij de overwinningniet kunnen behalen, het is van het grootste gewicht dat wij het hoogste stemmen cijfer uit brengen dat wij bereiken kunnen, dat staalt voor 1909 of zooveel eerder als het noodig mocht wezen. Laten wij een voorbeeld nemen aan de sociaal-democraten en chris ten-democraten in dit district, wier ijver toch zeker niet op o n m i d d e 1- 1 ij k voordeel is gericht. "Wij eindigen met het bekende woord van Dr. Schaepmandat er voor een goed kiezer maar drie plich ten bestaan: lo. ter stembus-gaan, 2o. ter stembus gaan en 3o. ter stembus"gaan, maar wij voegen er aan toe, ieder kiezer kome niet alleen, maar brenge er minstens twee mee van bon, die in 1905 niet ter stembus zijn geweest. Slechts in dat geval is er kans, goede kans op de overwinning van den Heer Candidaat van alle vrijzinnigen in het district, Oud-burgemeester van Schiedam, Oud-lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. Wanneer in Frankrijk iets mis gaat, clan krijgen de vertegenwoordigers van het dis trict, do Kamer of de Regeering de schuld. Minister Clémonceau, die met de wijn boeren. van het Znitkm in dat opzicht kor telings reeds boozc ervaringen heeft op gedaan, heeft zich dan ook ge'haast, nu het Zuiden weer door eon catastrophe is be zocht, een mogelijke nieuwe vlaag van on wil tegen de regeering al kan die het ook met helpen, dat het nu zoo regent af te weren door den president der Re publiek erop rut te zendon om de bevol king toe te spreken. Dat helpt do men schen wel niet, maar 't he'eft tbch zijn effect. Wie dezer dagen een courant in handen neemt, moet overigens wel getroffen wor den door een hoogst paradoxale tegenstel ling: terwijl in het waterrijkste deel van ons eigen land, in Friesland, een nijpend gebrek is aan water, verdrinken in Span je en Frankrijk de bewonox-s der berghel lingen in de overtollige hoeveelheid, welke daar valt. 't Is erg ongelijk verdeeld in de wereld. Ja, daar kunnen we nu eenmaal niet veel aan doen, zal men zeggen. En toch... toch hebben de Fransche wijnboeren misschien ten deele ongelijk, wanxrecr zij ditmaal géén oproer tegen de regeering maken omdat het zoo xogent. Het is waar, dat de mensch regen of droogte niet direct in de hand. heeft. Maar indirect kan hij er wel degelijk invlo-ed op uitoefenen, heeft hij er ook in den loop der eeuwen invloed op geoefend, he laas, steeds in voor hemzelf ongunstigen zin. Men heeft altijd veel te weinig re kening gehouden mot den grooten invloed van boomen en bossclien op het klimaat cn de bodemgesteldheid. Reusachtige oer wouden heeft de cultuurmensch ran don aardbodem doen verdwijnen. De cultuur had inderdaad ruimte noodig voor be bouwde velden, weilanden, stedende be schaving heeft boomen moeten rooien. Maar reeds lang is de mensch op liet punt gekomen, waar het te veel rooien der boo men omgekeerd weer een bedreiging wordt voor de geheele menschelijke cultuur in een bepaalde streek. Dit is geen overdrijving. De geschiede nis niet de geschreven historie, zoo als we die in b'eeke'n leeren kennen en die bijv. gaarne Spapje's ondergang als een vergelding voor den 80-jarigen oorlog voor stelt maar do geschiedenis, zooals wij die tegenwoordig uit de in tien aardbodem zelf achtergebleven sporen weer opdiepen, dio geschiedenis leert ons, dat de mensch met zijn eigen schendende handen reeds halve werelddeclen voor zich onbewoon baar heeft gemaakt. In Arabië, eenmaal gelukkig Arabië, lig gen in het woestijnzand, dat er nu alles overdekt, nog de ruines van reusachtige sleden. Turkestan, Algerië Tunesië (Thys- drus in de woestijnvlakte van Sfax had eenmaal 100,000 inwoners) Perzié, Peru, ze zijn alle vol van zulke gedenk teekenen eener vroegere beschaving. Israël, Assur Griekenland, Karthago, Rome, hun omlei'- gang en ontvolking is volgens gezagheb bende geleerden allermeest to wijten ge weest aan het rooien der boomen In al die landen zijn nit hun bloeitijd plaatsna men overgebleven, die op vroegcren bosch- xijkdom wijzen. Met de boomen zijn in Griekenland bijv,, dat nu maar 30 inw. per K.M.S telt, de menschen verdwexxen. Homerus spreekt van groote rivieren en schoone weilanden in Argos; nu zand en steen. Elders, in lage streken, in de Romein sche compagna, bij Toscane, in de Landes en Dombcs zijn na het roo'ien der boomen onbewoonbare moerassen ontstaan. Omgekeerd, waar nu, gelijk in de com pagna of in de vlakte van Sfax (Tuni3) de boomen worden herplant, daar veran deren moerassen cn woestijnen weer in lachexide landstreken. Ilot wonder is begrijpelijk genoeg. Aan den eexxen kant trekken bossclien regen aan, omdat de lagere temperatuur, welke er heerschl (soms een verschil van 8 gr. C.) uit vochtige luchten, die anders zouden overdrijven men denke aan Friesland in dit jaar! het vocht doet neerslaan. Aan den anderen kant wordt de vernielende kracht van stortregens, die de teelaarde van berghellingen zouden wegspoelen, door het bladerdak gebroken en wordt de bo dem door den plantengroei poreus gehou den, geschikt om water op te nemen, tij delijk vast te houden en maar langzaam aan beken en stroomen af te geven. Waar géén boomen zijn, daar krijgt men lange perioden van droogte on in da bergstre ken, als het regent, vermeiende stort vloeden. Er moet nadruk op worden gelegd, dat in de 17e eeuw do helft der Spaansche bevolking letterlijk is verhongerd en dat nu hetzelfde weer gebeurt, omdat men het land tot een boomlooze woestenij heelt gemaakt. Voor Zuid-Frankrijk geldt het zelfde. Van Mirabeau's tijd tot heden ging het boboschte deel van 17 op 8 millioon II.A. terug. De bevolking der 2 departe menten van de Alpen daalde van 400.000 op 2SO.OOO. De Parijsche correspondent van de „Köln Ztg." wees er deze week juist op, dat ook de jongste rampen in liet gebied der Ce- vennen de ontbossching van dat gebergte tot oorzaak hebben. Weliswaar is de re geering in den laatsten tijd begonnen, de hellingen aan de zijde der kust weer te beplanten, maar het kan wel een eeuw duren, eer de zonden der overgrootvaders in dit gebied weer zijn goedgemaakt, zegt de correspondent. In Frankrijk heeft inderdaad het parle mentaire stelsel langen tijd slechts nog grootere onverschilligheid gebracht voor het boschvraagstuk, zoodat de getroffen bevol kingen wel werkelijk mot eenig recht aan „de regeering" verwijten zouden kunnen doen. In Duitschland is de staatszorg in dit opzicht heel wat wijzer ingericht. Men weet daar ook, dat hakhout, gelijk in Frankrijk veel voorkomt, geen bosch kan vervangen. j Wie een boom doodt, doodt oen mensch, zegt een Servisch spreekwoord en opeen bepaalden cultuurtrap wordt dit waar. Het is weinig bekend, dat do teniggang der geboorten, dio „zelfmoord van het Fransche volk", gewoonlijk aan onzedelijk heid toegeschreven, inderdaad nauw sa menhangt met het boomenvraagstuk. In 1890 zou de gemiddelde teruggang (0.18 °/o) een vooruitgang zijn geweest, wan neer niet de ontboschte bergdepartemen- teix zulk een ver overwegend tekort (1.G4 Vo) hadden opgeleverd. De cultuur zelf is het, die door het 'ellen der bosschen nu, evenals in vroe ger eeuwen, tot langzamen zolfxnoord dreigt te voeren. BINNENLAND. Consulaire berichten. De heer A. Al. Marckx, benoemd tot vice-consul der Nederlanden tc Frankfurt a/AL. is in die hoedanigheid door de Duit- sche rogeering erkend. Aan den heer Marckx kan in het Nederlandsch worden gcschrexen. Uct ressort van liet vice-consulaat strekt zich uit over de stad Frankfurt a. AI. („Stek") Audiënties. De audiënties van de ministers van Justi tie en L., N. en II. zullen aanstaande week niet plaats hebben. Het keizerlijk bezoek aan Holland. Uit officieele Nederlandsche bron, ver neemt het „Berliner Tageblatt" het vol gende In 1891 vertoefde keizer Wilhelm II, den laatsten keer iri Amstrdam om de Ko ninklijke Familie te bezoeken. Koningin Wilhelmina was toen nog mindex'jarig, en de Koningin-Moeder nam het regentschap waar. Eerst vele jaivn later bracht de Koningin een tegenbezoek aan Duitschland. Den 31en Mei 1901, dus tien jaren na hot bezoek aan Amsterdam, kwam de Koningin, begeleid door Haar Gemaal, te Potsdam. Tijdens de onthulling van het standbeeld van wijlen groothertogin Alexandrine van Schworin, einde Augustus van hetzelfde jaar, ontmoetten de keizer en de Koningin elkander weer. De Koningin woonde destijds in het Haar toebehoorende slot „Dobbin" bij Schwcrin en nam met den keizer deel aan cle onthulling van het standbeeld. Bij deze gelegenheid moet het nu voorgo- nomen bezoek voor het eerst zijn besproken. Dc verdere bijzonderheden werden in den loop van September tusschen den Duitschen gezant Von Schlözer cn de Nédexlandscho regeering in Den Haag geregeld. De Hollandsche gezant te Berlijn, baron Gevers, zal gedurende het kenzerlijk bezoek in Den Haag verblijf houden. Uit deze om standigheid moet echter niet de gevolgtrek king worden gemaakt, dat het bezoek een politieke beteekenis heeft. Do verhouding tusschen beide landen is zoo hartelijk moge lijk. Voor het waarschijnlijk tuschen den 18den en 20sten November plaats hebbende bezoek van het keizerlijk echtpaar (dag en uur zijn nog niet vastgesteld), zijn twee dagen be stemd. De keizer en de keizerin zullen hun in trek nemen in het Koninklijk paleis. Op het programma staat voorloopig een feestmaaltijd, een revue der troepen, een vlootrevue bij Vlissingen en een bezoek aan den Koninklijken Schouwburg. levensidealen van wijlen J. C. van Marken. „Aan familieleden en vrienden" werd gis teren te Delft door mevr. wed. A. van Marken-Matthes aangeboden een boek: Le vensidealen, van wijlen J. C. van Alarken. In een als voorwoord toegevoegd sclnij- ven van de schenkster, wordt gezegd, dat dit boek bevat: „een bloemlezing van zijn brieven en gedichten, dio tijdens de studeu- tcnloopbaan en hot begin van den mnat- schappelijken werkkring in Delft, geschre ven zijn." Volledigheidshalve zijn mede opgenomen enkele niet uit zijn pen gevloeide geschriften, om het gelukkig milieu te schetsen, waaruit de jonge industrieel is voortgekomen en langzamerhand tot rijpheid geworden. In opvolgende doelen zal worden geschetst, wat Van Marken van deze „idealen" wist te verwezenlijken. („N. R. Ct.") Yredesconierentle. (Alondelinge xnededeeling aan de pers.) Bij den aanvang der vergadering heeft de president der conferentie, de hoer Neli- dow, medegedeeld, van de Nederlandsche regeering bericht tc hebben ontvangen, dat dc regeering van Honduras erkend was en dat haar afgdevaardigden dus worden toe gelaten, om tor conferentie zitting te ne men. SCHIEDAMS! KE COURANT raB4saib*m6Gss5saifM*

Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 5