STADSNIEUWS. YLAARD1NGEN. Kimst en Wetenschap. Rechtzaken Landbouw en Yeeteelt. Staten Generaal. Uit öe Pers. Dr. A, Kuyi'esi, Do voorzitter dor Rotterdamsclio K. v. K. Do hoor A. Plato, voorzitter van do Rot- tordamsche Kamer van Koophandel, is niet. bereid gebleken otn zijn mandaat als lid dier Kantor te doen hernieuwen. Zijn wij wel ingelicht, aldus hot „lldbl.", dan is de onmiddellijke aanleiding lot dit besluit, dat uit den aard dor zaak te Rot terdam sreei* betreurd wordt, gelegen in de beslissing die onlangs door de Tweede Ka mer is genomen ten aanzien van de -subsi die-aanvrage voor de Zuid-Amerika-Üjn. In het toestaan daarvan met .steun van velen, die hem nastonden, ziet. de heer Plate een wijziging in de oeconomiseho opvattin gen, waaraan het. hem onmogelijk is zich aan te passen niet alleen, maar hij vreest daarvan voor hem als voorzitter van de Ka mer van Koophandel ernstige conflicten. immers het is aan te nemen, dat deze aanvraag om steun van Rijkswege door meer dere, ook uit Rotterdam, zal worden ge volgd, waartegen hij zieli even principieel zou moeten verzotten, zoodat op deze wijze het noodzakelijk verband tusschen den han del en zijn vertegenwoordiger bij uitnemend heid /ou zijn verbroken. Door zijn vertrek zou hij althans dan niet het struikelblok zijn voor een eventucole door de Rotterdamsehe Kamor van Koop handel aan te nemen gewijzigde houding mor betrekking tot 'de aanvragen, hierbo ven aangestipt. Bescherming tegeu automobielen. Op Zaterdagavond 16 November a.s. zal •e 's-Hage een bijeenkomst plaats hebben betreffende de bescherming van het verkeer tegen het automobielgevaar, waartoe de eerste stappen uitgingen van dr. C. P C. Bosch, öir. hel. Invoerr. eu Acc. Bij Kon. Be.-J. is, met wijziging in zooverre van dat van 18 October, den inspecteur der dir. bel-, inv, en acc., L. de Vries, in plaats van Ommen, tot standplaats aangewezen Ter Neuzen irtg. trokken de bij laatstgemeld Koninklijk besluit gedane benoermng van den inspecteur der dir. KI inv. en acc. J. J. C. Gay mans, te Ommen, tot inspecteur der midd. te Ber gen op Zoom en met ingang van 1 December benoemd tot inspecteur der dir. bel., inv. en acc. te Bergen op Zoom, L. J. Smeet?, inspecteur der midd. te Ter Neuzen Bij Kon. Besl. is aan den ontv. der dir. bel. en acc,, P. Ie Poole, te Montfoort, met ingang van i Januari, eervol ontslag uit 's Rijks .dienst verleend. Stijl. no. 277 bevat een Kon. besl. van 23 October, tot regeling van kosten in zake den in-, uit- en doorvoer van goederen en de accijnzen. Still, no. 278 bevat een Kon. besluit van 23 October, tot nadere regeling der kosten van bewaking van goederen en vervoermid- deien ten behoeve van de heffing der invoer rechten en accijnzen. Vanmorgen is door de politie aangehou den vrouw E., die gesignaleerd stond in het Algemeen Politieblad voor ƒ25 boete sub sidiair 10 dagen hechtenis. Zij toekende echter tegen het vonnis verzet aan, z.oodat ze weer moest ontslagen worden. Springvloed 9 November v.m. De Vlaardingsehe Kuipersgezellen-Yer- eeniging „Wij Streven naar Verbetering", heeft, naar aanleiding van het advies, dat de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Vlaardingen aan den minister van landbouw heeft verstrekt in antwoord op eenige door den minister gestelde vragen omtrent „be perking van den arbeidsduur in met het vis- schersbedrijf verband houdende bedrijven", welk advies is vermeld als te zijn samen gesteld door een uitnemend deskundige te Vlaardingen, thans een adres aan den minis ter gezonden, waarin adressante zegt, dat zij in de eerste plaats haar leedwezen er over wenseht te kennen te geven dut niet door den minister is getracht, ook van de zijde der werkliedenveroenigingen in het Vlaar dingsehe kuipersbedrijf, Van welke er een drietul bestaan van verschillende richting, gegevens te verkrijgen, waar het hier toch betreft een arbeids-kwestie bij uitnemend heid: dat zij zich, nwenende dat zulks voor de-n minister niet anders dan aangenaam kan feïju, veroorlooft, ook ongevraagd harerzijds een advies te geven, over deze voor een groot deel der Vlaatdingsche arbeidersbevolking zoo belangrijke kwestie. in het advies- der Vlaarding.-che Kamer van Koophandel wordt de mogelijkheid tot beperking van den arbeidsduur van volwas sen mannen ontkend, evenzeer de afschaffing van nachtarbeid Én den vrouwen- en kin derarbeid integendeel wordt geadviseerd, om den be.-taanden, toestand, in verband met de belangen van het bedrijf, te doen be stendigen. Do Vlaardingsehe Kuipersgezel- len-Vt-reeniging meent echter dat niet al leen de vrouwen- en kinderarbeid gemist zou kunnen worden, zonder dat het haringpak kers- en kuipersbedrijf daaronder zou lijden, maar ook dat de beperking van den arbeids duur van volwassen mannen zeer wel moge lijk za! zijn, eri dit in hoogo mate gewenscht moet worden geacht voor de. daarbij betrok ken werklieden, uit lichamelijk, moreel en sociaal oogpunt. Adressante wendt zich tot den minister met het dringende verzoek om, mocht het voornemen bestaan om tot een Wijziging van art. 5 der Arbeidswet, over te gaan, het daaiheen to will m leiden, dal a. voor ile volwassen mannelijke personen, d. w. z. voor hen die den leeftijd \an IS jaar hebben bereikt, worde bepaald een werkweek van ten hoogste 00 urenb. de nachtarbeid in de haringpakkerijen in den sei/.oentijd slechts dttuv en in zulke gevallen worde toe gestaan, waar overtuigend de noodzakelijk heid daarvan kan worden aangetoond, en dus als uitzondering-c. de arbeid van vrou wen en kinderen geheel worde verbden. Twee nieuwe tooneelstukken van mevrouw J. A SimonsMees, getiteldSint-Elisabeth en Serre bloem, zullen in jaargang 1908 van Greot-Nederland verschijnen. Bouwmeester. Aan een redacteur van liet „Ubl." ver telde de heer Louis Bouwmeester gisteren zijn ervaringen van. zijn laatste tournee door In dië. Hij worde aldaar o. a. op Fahricius' „Met den handschoen getrouwd", wat te 51e- dan (Doli) onverwacht succes behaalde. Ver der moderne stukken, bijv. Voerman lten- -sjeltcl. Tnstinet (Henry Kiste mueehere), stukken van lleyennans. Bouwmeester is voornemens eerst ren maand of wat rust te nemen en denkt dan naar Parijs te vertrekken om' met. oen Franselt gezelschap den „Koopman van Ve netië" te spelen. Ken tournëe in Wesi-Tn- dië staat ook op 't program, maar daar voor dienen de kosten gegarandeerd te wor den. „In Imlië zijn de schouwburgen voor me gereserveerdBatavia Augustus, Septembr, October; Soerabaja December, Januari, Februari. Daar komt, geen mensch aan, verklaarde Bouwmeester. Maar <ïf 'k weer naar Indië terug ga? Er hangen nog andere plannen in de lucht. Misschien komt er gauw nieuws. Gaat 't niet, dan weer naar Indië. Dan moet 't wel weer Over de mogelijkheid van zijn tenurkeer naar het Leidseheplein, de plaats die hij 5 jaar geleden verliet, zei Bouwmeester hot bijna niet te kunnen rislceeren, maar voor zoover 't van Bouwmeester afhangt is zijn terugkeer tot het Nederlandsche tooneel niet uitgesloten. Donderdag is te Parijs de echtscheiding uitgesproken tusschen den heer en mevr. Segor.dWeber, de laatste is een beroemde tooneelspeelster. De graanfactor W, v. d. B., die gisteren werd veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf, met last tot gevangenneming wegens he ling van 10,000 kg. mais, is van dit von nis in hooger beroep gegaan. Drie kolenlossers, die aan 't werk wa ven op het Stationsemplacement te Delft, luidden een waggon in beweging gebracht, blijkbaar zonder het stationspersoneel daar in gekend te hebben. De signalen vooreen uit Den Haag komenden trein standen dan ook op „veilig", toen de machinist be merkte, dat zijn trein in botsing dreigde te komen met den waggon. Hij remde uit aJIe macht, doch kon de botsing niet meer voorkomen. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats; wel veroor zaakte het ongeval matei'ieele schade. *De drie mannen hadden zich Donderdag voor de Haagsche rechtbank te verant woorden wegens het veroorzaken van ge vaar voor het verkeer door stoorriver- mogen. Het O. M. eischte tegen hen 21 dagen hechtenis. Nog eens Rtehter. De ,jAlkm. Crt." meldt Hoe meer bijzonderheden men van den in breker Richter, die nog steeds hier in het huis van bewaring zit, verneemt, hoe meer men verbaasd staat over den avontuurlijken levensloop van dezen man, die Duitschlund, Belgie, en Nederland eu misschien ook nog andere landen tot het terrein zijner in- en uitbraken heeft gekozen. De Duitsche politie is bij tweemaal te slim afgeweest. De reis te maal ontvluchtte hij uit de gevangenis te Leipzig en trok naar ons land, waar hij wegens diefstal on der verzwarende omstandigheden spoedig werd veroordeeld. Hij wist te Utrecht te ont vluchten en werd een paar dagen later voor hetzelfde feit gevat te Antwerpen. In België kreeg hij. naar wij meenen, gedeeltelijke vrij stelling van straf. Toen ging hij weer naar Duitschland en hervatte zijn „beroep" on- mlddelijk te Straatsburg, waar hij verschil lende diefstallen pleegde van kleeren, siga ren en sigaretten, postzegels enz. Hij werd echter weer gevangengenomen en moest terechtstaan, maar men sprak hem in eerste instantie vrij. Voor hij echter in twee de instantie moest terechtstaan, wist Richter, die zich had uitgegeven voor machinist, ge boren te Weenen, 2 Nov. 1877, te ontsnap pen. Nu ging hij weer naar Amsterdam, in gezelschap van een juffrouw, Paula Engel, welke hij vdór zijn verblijf in Straatsburg reeds had leeren kennen. Het is bekend, wat hij in ons land heeft uitgericht, hoe het hem weer gelukte te ontvluchten enz. Maar terwijl Richter thans hier in het huis van bewaring zit, heeft de rechter van in structie te Straatsburg zijn uitlevering ge vraagd. Voor de arrondissementsrechtbank alhier is deze zaak Maandag behandeld. Het bleek ter terechtzitting, dat Richter van niet min der dan 26 diefstallen, waarvan eenigen met braak, of liet uitsnijdt'A van glasruiten, (e Straatsburg werd beschuldigd. Overgezonden werden verschillende voor werpen, als kleuren, hoeden, een pet, een doos met postzegels, welke voorwerpen op Rich ters kanier in Straatsburg indertijd in be slag genomen zijn. Richter ontkende die diefstallen te heb ben gepleegd, niet uitzondering van een dief stal van 100 mark. Toen de president hem vroeg, hoe het kwam, dat, terwijl hij in arrest zat, do veel vuldige diefstallen plotseling hadden opge houden, antwoordde Richter dat hij dit niet wist en voegde hieraan toe dat een an der waarschijnlijk zijn naam had aangeno men! Op zijn kanier was een doos met post zegels gevonden, zeide verder de president, en nu was het wel heel toevallig dat er hij verschillende diefstallen in kantoren post zegels waren ontvreemd. Dat was heelemaal niet toevallig meende Richter: hij had die postzegels gevonden in liet station te Met/, en de juffrouw, die een tijdlang zijn trouwe metgezellin is geweest, zou dit kunnen bevestigen. Op d-> meiledt-cling van den president, dat hij, wanneer hii vei klam d' Nederlander van geboorte te zijn, zich tegen het verzoek tot uitlevering kon verzetten bij den Höögen Raad der Nederland.ui en dat hein dan een rechtsgeleerd raadsman zou worden toege voegd, verklaarde Richter dat hij geen Ne derlander was, maar de Oostenrijker B'al- th er. Dp do vraag van den president of hij nog iets in het midd Hl had te brengen, antwoorel- de hij bevestigend. En nu geven wij den lezer te raden wat hij wel vroeg. Misschien rechtsbijstand? Neen. Een nader onderzoek? Neen. Hij vroeg een anderen hoed Blijkbaar kon hij het niet met zijn be grip van fat-'oen in overeenstemming bren gen in dezen tijd van het jaar van het huis van bewaring naar het gerechtsgebouw, met oeri Panamahoed te loop en De getogade en gebefte boeren luidden O moeite zich goed te houden. En het werd er niet beter op, toen do president Richter verwees naar den off. van justitie dio gemoedelijk antwoordde, dat Richter nog wel een ouden hoogon hoed van hem kon krijgen. Het zal ons verwonderen welk hoofddek sel dit zonderling heer draagt, als hii komt om de beslissing van de rechtbank te hoo- ren Dt eerste ondert. Landbouw verzekering- Maatschappij. Dinsdag 5 dezer was door bovenge noemde Maatschappij, gevestigd te Zwolle, in het Haagsch Koffiehuis te Utrecht een vergadering belegd in hoofdzaak voor de installatie uit de Provinciale Commission van advies. De Voorzitter, de heer E. Jacobs, gede legeerde van het Centraal-Bureau uit het Nederlandsch Laiulbouw-Cumité, schetste in zijn openingswoord het ontstaan dezer Maatschappij en wees er op, hoe de bij de Statuten der Maatschappij voorgeschre ven Commissiën van Advies veel ten goede kunnen verrichten. Het streven der Maatschappij toch is, den landbouwers niet alleen de gelegenheid te openen zich per soonlijk tegen de geldelijke gevolgen van een ongeval te verzekeren, doch vooral om straks, wanneer de Landbouw-Ongevnllen- wet mocht zijn aangenomen en in iiet Staatsblad verschijnt, eiken landbouwer, hetzij persoonlijk, hetzij door een Land bouworganisatie, Land bouwmaatschappij of Boerenbond in staat te stellen zoodanig zich van |de wettelijke verplichtingen, uit de wet voortvloeiende, te kwijten, als geacht wordt het meest met zijn belangen over een te stemmen. De Eerste Onderlinge Landbouw Verzekering-mij. wcnscht niet te staan en de voorzitter stelt er prijs op dit uitdrukkelijk te verklaren tegen over eenige Landbouwvereoniging of Boe ren bondintegendeel, zij wcnscht de meest mogelijke samenwerking met deze organi saties en zij is daartoe krachtens haar op richting en Statuten het meest geëigend om aan de belangen dezer landbouworgani saties te worden aangepast en damnrede samen te gaan. De uitgebreide vertegenwoordiging op nagenoeg Ölke plaats, thans reeds tot cm: 7- a 800-tal uitgebreid, geeft de zoo on misbare gelegenheid om den landbouwers de noodige inlichtingen omtrent nakoming der wettelijke verplichtingen te verschaffen. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 7 November. Indische Begrooting, (Vervolg.) De MINISTER is voorstander van bezol diging der dassa-hoofden door de gemeenten en zal overwegen of er maatregelen te ne men zijn die de gemeenten daartoe ver plichten. De heer MEES juicht toe dat de proef neming met kolonisatie van schaars bevolk te streken wordt voortgezet en hoopt dut de Indische regeering door den minister te dezer zake tot grootere bedrijvigheid zal worden uangespoord. De heer DE WAAL MALEFIJT be streed de kolonisatie ah strijdig met het karakter van den Javaan. De MINISTER zette uiteen dut de voort zetting der proef niet in zieli sluit dut uuur alle mogelijke streken moet geëmigreerd «orden. De proef moet met voorzichtigheid genomen. Bij de afdeeling Eeivdiem-t- enz. betreur de de heer DE VISSER de vertraging in de overname door de zending van gouver- npmontsseholon in de Minahussa, de San- gir en Rnlun(eilanden, terwijl de heer TER LAAN de reden vroeg waarom de regeering deze gouverneinentsscliolen aan de zending wil overdoen. Voorts bepleitte hij oprichting van een geheel afzonderlijk Departement van On derwijs, los vin Eeredienst en nijverheid. De heer DE WAAL MALEFIJT ant woordde don hoer Ter Laan dut de roden dvr overname o. n. is, dat de goiivernementsscho- len niet passen hij de bevolking in de Mina- hassa'de tweede reden is te vinden in de groote ko.-ton dezer scholen, terwijl er ge- heele landstreken zijn waar geen scholen ge- ronden worden. Do hoor BOOG AARDT bepleitte wijzi ging van art. 125 ivgeeringsreglement ten einde het onderwijs in Indië bij de wet te kunnen regelen. Ook deze spreker wensehte een afzonderlijke afdeeling onderwijs. De MINISTER achtte »vn departement van onderwijs niet noodigoen afzonderlijke afdeeling onder de tegenwoonligen directeur ware ie overwegen. Bij het order debat klaagde de heer DE VISSER over het onvoldoende toezicht zoo wel op het Europeesch middelbaar en lager onderwijs als op het inhmdsch onderwijs. De hoer DE VISSER bepleitte spoedige subsidieverlening aan de particuliere mid delbare meisjesschool te Batavia. In 't alge meen viel volgens spr. te constateeren een allerongunstigste verhouding in het verlee- nen vim steun aan het openbare en bijzondere scholen. De heer DE WAAL MALEFTJT meen de, dat do Minister reeds op dit oogenblik beschikt over voldoende gegevens om aan stonds tot steunverlening voor de bijzondere scholen over te gaan, wanneer 't hem ernst is om de lijn van zijn voorganger te volgen. De heer TER LAAN kan instemmen met subsidicering van liet bijzonder onder wijs, wanneer 't voldoet aan bepaalde oischon en wanneer de kosten niet uit het schoolgeld kunnen bestreden worden. Voorts drong hij aan op positieverbetering der open bare onderwijzers. Morgen 10j voortzetting. Zitting van Donderdag 8 November. Bij de voortzetting der discussion bij do afdeeling ouderwijs betoogde de heer BOO GAARD?, dat het bijzonder onderwijs in Indië goed is en verdient gesubsidieerd tv worden. Voorts bepleitte hij opheffing van afdeeling B van het gymnasium Willem III. De MIX. VAX K0L0X. zal overleg ple gen met de Indische Regeering omtrent sub- sidieering van de bijzondere meisjesschool Salernba te Batavia. Wat de kwestie van het bijzonder onderwijs in Indië in liet algemeen betreft, deelde do Minister mede, dat wijziging van de subsidie-regeling in Indië in studie is en op dit oogenblik in die phase is, dat de Raad van Indië om advies is gevraagd. Uitbreiding van personeel aan de Emo- peesche scholen zal zoo noodig worden voorgesteld, de pensioenregeling voor bijzondere onderwijzers wordt ter hand ge nomen. Wat het openhaar onderwijs be treft, worelt uitzending van openbare on derwijzers zooveel mogelijk aangemoedigd, de uitrustingstoetage is verhoogd en nu moge het aanvangsala.ris voor onderwijzers met gezinneji niet zoo hoog zijn, zooveel mogelijk wordt er naar gestreefd juist jonge ongehuwde onderwijzers naar lndtë te trekken, wier positie dan waarlijk niet slecht is. De afd. B aan gymnasium Wil lem lil kan nog niet gemist woidun. De Minister eindigde met nog even terug te komen op het eergisteren voorgevallen incident tusschen hem en den lieer Tliom sou omtrent hetgeen in een der vergade ringen van de afdeelingen zou zijn voor gevallen in verhand met de Atjeh-politiek en de brieven van Wekker in de „Avond post". De Minister verklaarde thans dat de persoon, die hem een medodeeling uit het voorgevallene in da afdeelingen deed, thans verklaard heeft dat hij dan Minister door een misverstand een onjuiste medc- deeling deed omtrent een verzoek van den heer Thomson aan 'sMinisters departe ment in verband met de door Wekker medegedeelde gruwelen. De heer THOMSON, den Minister dan kende voor deze verklaring, waardoor een beschuldiging ten zijnen laste verviel, be toogde, dat het incident verder geen on- aangenamen indruk bij spr. zou achter laten. Bij de replieken vond de heer DE VIS SER gelegenheid om onder hartelijk applaus van allo Kamerleden een woord van ge- lukwensch te richten tot den heer Van Bijktndt, die heden 25 jaar Kamerlid is, en die, zooals spreker getuigde, door zijn humaniteit en trouw aller sympathie heeft welen te verwerven. De MIN. VAN K0L0N. sloot zich bij deze hulde van ganscher harte aan. Hij betoogde, dat dit don Minister van Kolo niën slechts aangenaam kon zijn, waar deze van den heer Van Bijlandt steeds de meest welwillende medewerking heeft mo gen ondervinden. Bij de afdeeling Inlandsch onderwijs, be toogde de heer VAN DEVENTER de nood- zakelijkheid Van een behoorlijke opleiding van de inlandsche ambtenaren, en achtte het daartoe dringend noodzakelijk, om inlanders niet te bemoeilijken in iiet bezoek van de Euiöpoeseha lagere scholen. De lieer TER LAAN bepleitte den krachtigst mogetijken steun aan het in. landsch onderwijs en besprak nog eenigo bijzondere punten, o. a. betreffende do"in. spec tic en hetere opleiding en bezoldiging van de inlaiidsehe onderwijzers. c De heer VAN BIJLANDT, die eveneens van oordeel was dat men niet angstvallig moet zijn met uitgaven van het inlandsdi onderwijs; meende echter, dat de instelling Van inlandsche scholen toch geljjkcn tied moet houden met voldoend onderwijzend personeel. Van de gelegenheid, dat hij het woord voerde, maakte spreker gebruik om zijn (liepgevoelden dank te betuigen voor do sympathieke woorden, door den hWr De Visser en den Minister tot hem gericht, Bij tiet terugdenken aan liet verstreken tijdperk van 25 jaren, gedurende welken tijd hij onafgebroken hot district Apeldoorn vertegenwoordigd heeft, had spreker ook hier in de Kamer getracht God te dio. lien en van Hem ie getuigen en de be langen van Land en Volk naar beste we ten te behartigen. (Applaus.) Bij de afdeeling armwezen stelde do heer DE WAAL MALEFIJT, mede namens de hoeren De Visser, Bogaardt, Aalberse en Van do Velde oen amendement voor, strek' kende om niet over te gaan lot instelling van een armenraad te Batavia en vim een inspecteur van het armwezen. Spr. achtte een centrale organisatie van het armwezen veel te kostbaar en oordeelde dat armenzorg, evenals in Nederland, plaat selijk georganiseerd moest worden. De heer IJZERMAN daarentegen, da overheidsarmenzorg verdedigende, doet hen, die thans zoo voor particuliere armenzorg opkomen, opmerken, dat in Indië geen en kel godshuis of kerkelijke instelling tot stand kwam, zonder eon loterij. De MINISTER bestreed het amendement- De Waal Malefijt, da:u'vergelijking inet Ne derland hier niet opgaat. De Minister ver zekerde, dat de kerkelijke armenzorg in Indië niet in het gedrang zal kommi. De heer DE WAAL MALEFIJT, het amen dement nader verdedigende, zeide dat van orthodox-protestantsche zijde nooit lote rijen voor kerkelijke doeleinden worden uit geschreven. Ook de hoer KOLKMAN bestreed de regeeringsplanneu en steunde het amen- dement-Maiefijt. De heer VAN KOL stelde hierop bij amendement voor, vermindering van den betrokkelijken post met f5000, daar hijde kosien te groot achtte. De MINISTER bestreed ook dit amen dement. De heer LORMAX adviseerde don be- grootingspost oen jaar terug te nemen. De MINISTER vond hiertoe geen termen. Beter is het, dat de Kamer zich uilspreke. Na verdere discussie wordt "het amende ment-De AVaal Malefijt verworpen met 26 tegen 25 stemmen en het amendement-Van Kot aangenomen met SS tegen 23 stemmen. De schrijver der Haagsche Kroniek" in de »N. Gron. Ct." maakte Zaterdag de op merking, dat voor hem dl*. Kuyper, vooial als politiek agitator, publicist in het alge meen, journalist in het bijzonder, een artist is en een artist van zoodanige beteekenis, dat hij het in de regeering stellig niet getokt zou hebben wanneer zij, met afwijking van den op dit stuk bestnanden adat, van haar belangstelling had doen blijken. Misschien, voegde schrijver daaraan toe, dit voor behoud is geoorloofd wilde men daarvan »an allerhöchster Stelle" evenwel niet weten In verband met deze opmerkingen, schiylt de sArnh. Ct." in haar nummer van gister avond 't Heett velen verwonderd en pijnlijk aan gedaan, en tot dezen behooren ook wij, dat de Regeermg van den 70en verjaardag van dr. Kuyper in 't geheel geen notitie heett genomen, zelf* niet schriftelijk van belang stelling blijk gegever, heeft. Aan ridderorden en soortgelijke officieele onderscheidingen wordt door ons weinig waarde gehecht, maar zoolang ze bestaan en er zijn die er hooze beteekenis aan hechten, behoort 'tsteliigtot de plichten eener Regeering er een passend gebruik van te maken, eu uit dat oogpunt zijn wij 't met tien eens, die meenen, dat voor den vorigen minister-president, die ge durende vier jaren aan liet hoofd van 't be wind heelt gestaan, ter gelegenheid van zulk eenen voor hem en z(jne vele bewonderaars en vrienden gewiehtigeo gedenkdag eene be vordering in de Orde van den Nederl. Leeuw een zeer gepast bewijs van belang stelling van de zjjde der Regeering geweest zou zijn, Maar gelijk gezegd, uit staatkundig oog punt hechten, wij te weinig waarde aan zulke onderscheidingen, dan dat wij over de ont houding der regeering ten deze onze meening zouden hebben uitgesproken, ware 't niet dat in enkele bladen werd geïnsinueerd, dat liet toekennen eener officieele onderscheiding aan den jubilaris zou zijn afgestuit op eene wei gering nan allerhöchster Stelle". Hiertegen moeten wij ten krachtigste protesteeren. Vu® kan dit weten en, als men 'tal weet, is t inconstitutioneel en bovendien hoogst onkiesch 't te zeggen. Voor elke Regeeringsdaad zijn alleen do ministers verantwoordelijk, niet slechts voor hetgeen van Regeeringswege geschiedt, maar ook voor tietgeen wordt nagelaten, ten on rechte naar men meent. "Wij betwijfelen ook

Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2