No. 12546 6f Jaargang, Woensdag 20 November 1907. .DJAVAHIR" NATIONALE MILITIE. BUITENLAND. BINNENLAND. i ont beren SCHIEDAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt <1 a g c 1 ij k s, niet uitzondering van Zon- en Feestdagen Prijs per kwartaal; Voor S c hied am on Vlaardingon £1, 1.26. ifcanco per post fi. 1.65. Prijs per weck: Voor Schiedam en Vlaardingea 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven.) Prijs der Advertentiën: Van 16 regels II. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Grootc lettere naar dc plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te hekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tolden prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau tc voldoen. voor do Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. Interc. Telefoon De Burgemeester van Schiedam, Roept hij deze na te noemen milicien- verlofgangers op, om zich aan tc melden bij hun korpsen op 30 November 1907, JOHANNES KEIJSER, loteling dezer gemeente van de lichting 1907, en wei bij het Regiment Grenadiers en Jagers, garnizoensplaats 's-Gravenhnge; PI ETER KRIJN SPRUIJT, loteling dezer gemeente van de lichting 1907, en wel bij het 4c Regiment Infanterie, garnizoensplaats te Delft; en SIMON NI PIUS, loteling der gemeente Somimelsdijk, der lichting 1906, en wel bij het 4e Regiment Infanterie, garnizoensplaats te Delft. De betrokken verlofgangers worden mits dien gelast zich op den voor hen aange geven dag, in uniform gekleed en voorzien van hun verlofpas (zakboekje), alsmede van a1 de bij hun vertrek met groot verlof mede genomen voorwerpen van. 'deeding en uit rusting, bij hunne korpsen aan te melden, en wel des namiddags vóór vier uur. Zij, die binnen het Rijk woonplaats hebben behoeven hun reis niet eerder aan te vangen dan op den dag voor de opkomst bepaald. Ingeval ziekte of gebreken die opkomst mocht verhinderen, moet hiervan zoodra doenlijk door overlegging van eene op ge zegeld papier geschreven en gelegaliseerde geneeskundige verklaring ter Gemeen tesecre- terie blijken. Na hun herstel vervoegen zij zich onverwijld bij hunne korpsen. Hij, die zonder geldige reden niet voldoet Eau deze oproeping, wordt, na daartoe ver strekte machtiging van den Minister van Oorlog, als deserteur afgevoerd Hij, 'die zonder geldige reden, zich te laat bij het korps aanmeldt, maakt zich straf schuldig. Het niet-ontvangen eencr bijzondere oproe ping ontheft een verlofganger geenszins van zijne verplichting tot opkomst in werkeüjken 'dienst, daar de openbare kennisgeving EENIG en ALLEEN als BEWIJS gekit dat hij behoorlijk is opgeroepen. Schiedam, den 19den November 1907. De Burgemeester van Schiedam, M. A. BRANTS. Schiedam, 19 Nov. 1907. JAPAN. Be landverhuizer s-k w e s t i e. Men weet welke groote moeilijkheden de Japansche emigratie in 'de Vercenigde 'door Eufemia von AdleTsfeldBallestrem. Staten en Cana'da heeft veroorzaakt. On danks den wensch van de Ver. Staten cn Engeland otn men Japan, die 'n geduchte tegenstander zou zijn, in vrede te leven, zouden de incidenten, voortvloeiend uit de emigratie, den eon of anderen dag ongetwij feld tot conflicten leiden. Men heeft dit in Japan zoo goed begrepen dat er maatregelen genomen zijn om 'de landverhuizing naar Amerika te beperken. De Vereen. Staten bie den voor landverhuizers, zooals bekend, voor deden boven andere staten, de loonen zijn hoog. De groote scheepvaartmaatschappijen profiteerden enorm van de groote massa landverhuizers on bevorderen met alle mid delen de emigratie. De Japansche regeering nam onlangs een belangrijke beslissing door te bepalen dat ver- cenigingen die zich met landverhuizing be zighouden, oen waarborgsom van 50.000 moeten storten. De bedrijvigheid van deze maatschappijen werd met één klap stopgezet, 0 '-at! de 22 verdwenen ree'ds in 'n maand tijd. Bepaald werd dat per maand slechts 35 emigranten naar de Vereen. Staten moch ten afreizen. De kwestie is daarmee natuur lijk niet opgelost en zij blijft voor Japan een levenskwestie, want naar verhouding is Ja pan een der 'dichtstbevolkte landen ter we reld. De terreinen voor landbouw zijn be perkt en al eischt de toenemende industrie meer arbeiders, aan de enorm toenemende bevolking GOO.O'OO per jaar! kon on mogelijk in het land zelf werk worden ver schaft. Vele Japanners zijn 'dus gedwongen in den vreemde werk te zoeken. De regeering heeft plan de landverhuizing zelf ter hand te nemen en als „afzetgebied" komen in aanmerking Brazilië, Korea en Mantsjoerije. Beide laatstgenoemde landen zijn gunstig gelegen voor de Japansche emi gratie. Tal van landbouwers zullen in Korea 'de braak liggende streken bewerken. De Ja pansche regeering zal van de Koreaansche autoriteiten, die haar uitteraarcl niets zullen weigeren, de voor landbouw geschikte te reinen nfkoopen en deze zullen aan Japan sche kolonisten tegen een jnarlijksche. pacht worden toegewezen. GEMENGDE MEDEDEELTNGEN. teren te Brussel bijeen is gekomen, moet een besluit nemen over het cventueclo toetre den van Rusland tot de conventie van Brussel. De heer C'apelle, die tot president werd benoemd, nam kennis vati de hierover ge wisselde diplomatieke correspondentie en er werd van gedachten gewisseld over de me- dedeeling, die men morgen aan de Russische gedelegeerden zal 'doen. U) Westermann was verbaasd over de na ïeve geestdrift van dezen man voor dit kunstwerk en vroeg zich af, of liet be- roeR dat hij diende, tijd overliet voor zulk ten liefhebberij, die oen zekere vorming in een volkomen andere richting noodig maakte. «Er gaat zooveel hand in hand, wat schijnbaar zeer uitloopend is," antwoordde de heer Windmüller met zijn fijn lachje °P do stomme vraag, schijnbaar zonder ajn bezoeker aangekeken te hebben, diie dan ook werkelijk schrikte. „Ik had aan leg voor do studie van do rechters, en die hebben mij op mijn beroep gewezon; A heb evenwel meer neiging voor beel dende kunsten en kunstindustrie, en de Wetenschap, d,io ik mij op dat gebied ver worven hob, vormt weer een hulp tak van mijn beroep, dat zich niet alleen tot moord roof bepaald. Maar u bent niet geko men om mijn kimstveizamoling to zien, maar om mij als detective te consultceren, metwaar? Ik weet alleen, dat ik helaas geen tijd zal hebben, doch ga u binnen hier, als 't u blieft en neem plaats op dezen mooien empire-stoel, die, zoo- «8 u ziet, een gekroonde „N" draagt, en Engeland. Keizer Wilhelm is gisteren uit Windsor naar Highcliff-Cnstle vertrokken, waar hij, zooals men weet, eer.igen tijd rust neemt. Er is een crisis in 'do katoennijverheid op handen: a.s. Zaterdag verwacht men ïn het Manchester-district de sluiting van 70 katoenspinnerijen. Volgons 'n statistiek van het ministerie van handel zijn het eerste halfjaar 1907 door spoorwegongelukken in Engeland gedood 200 en gewond 1800 personen. België. De permanente suiker-commissie, die gis- Napoleon I te St. Cloud, als troon gediend heeft. En nu.wat heeft men u ontstolen Uw koffer? Komt dikwijls voor. Uw portemon unie? Nog veelvuldiger? Ju woel en?" „Neen slechts een brief," antwoordde Westermann. „Ah eon brief I U bent verbonden aan het gezantschap te II.? Hm. Misschien heb ik toch tijd," antwoordde de heer Wind müller, zijn doos in het rococo-kaslje op bergend en tegenover zijn bezoeker plaats nemend. „Vertel mij nu als 't u blieft meer van dien brief, maar slechts als u gelooft, mij uw volle vertrouwen te kunnen schenken, want zonder dat ben ik machteloos." „Dat weet ik, mijnheer Windmüller, en kom met dit vertrouwen," antwoordde Wes termanu cn voegde er eerlijk bij: „Of lie ver gezegd, u hebt het gewonnen, want ik moet u ronduit verklaren, dat ik an derhalf uur geleden van uw bestaan niets afwist, en toen mijn excellentie vonGrün- holz mij uw adres gaf, gebeurde dat in zoo grootc haast, dat er van een nadere verklaring geen sprake kan zijn." „Natuurlijk!" sprak mijnheer Windmill lor peinzend. Wanneer evenwel mijnheer von Griinholz u tot mij gezonden heeft, dim zal er in den brief ook iets gestaan hebben, dat de moeite loont, hem te zoe ken. Het schijnt dus, of ik voor uw geval wel tijd zal hebbenwilt u het mij, als 't u blieft, tot in de kleinste bizonder- heden vertellen?" Frankrijk. Gustavo ITervé en de redacteur van het blad „la Guerre sociale" zijn naar het As sisenhof verwezen, wegens beiee'diging van het leger. Portugal. De politie te Lissabon maakte bekend dat Zondagavond een drietal individuen bezig wa ren een aanslag te volvoeren toen er onver wachts een ontploffing plaats had. 2 perso nen werden gedood, een gearresteerd. Dit is de tweede aanslag sedert Franco's dictatuur. huid voor Alfred Krupp. Do keizer liet zicfi door een generaal vertegenwoordigen die een krans aan den voet van hot stand beeld neerlegde. Enkele ministers en vele hooge officieren waren aanwezig. De weduwe van Krupp schonk bij deze gelegenheid een half millioen mark ter bevordering van de hygiëne onder liet werkvolk van Krttpp's fabriek, en aan de stad Essen, oen lap grond ter waarde van 600,000 mark voor park en wandeldreven. Bolhard!, de gewezen garde-kurasster, die in het Moltke-IIardenproces onthullin gen deed over de gebeurtenissen in de villa van graaf Lynnr, wordt vervolgd wegens oplichting. Bolhardt is op de vlucht. Italië. Het eerste slachtoffer van het proces- Nasi is geweest de president van het hoog gerechtshof zelf, de 77-jarige senator Tan- credi Canonico. De bewonderenswaardige grijsaard was ie,Teren morgen te 5 uur uit de veeren om de lijvige dossiers van de zaak NasiLombardo te bcstudecren. Hij leidde overdag van 2 tot 7 uur de debat ten in het proces en was onvermoeid in 't beantwoorden van Nasa's redevoeringen. De taak om 14 advocaten in bedwang te houden werd hom te zwaar. Zaterdag kreeg Canonico een flauwte en een hernieuwden aanval van jicht en is tot herstel naar Flo rence terug gekoerd. De senator Plasema, vice-president, zal de leiding overnemen, maar in de wan delgangen van het Senaatsgeho-uw meent men dat ook deze de zware taak niet lang zal kunnen vervullen. Twee eveneens bejaarde senatoren worden als diens even- tucele opvolgers genoemd, maar verwacht wordt dat de zaak op deze wijze evenmin zal opscldeten. De Kamercommissie van vijf leden, die als beschuldigers optreden, dringen er op aan het juridisch' debat voor den Senaat te laten varen en de aan het licht gebrachte verduisteringen,, door Nasi gepleegd, langs strafrechterlijken weg te doen berechten. Een hevige aardschok werd gistermiddag gevoeld te Brancaleone, Branco, Ferruzano en andere plaatsen in de buurt van Rcggio. De bewoners, 'door paniek bevangen, kam peeren buiten, hoewel het verschrikkelijk weer is. Later werd te Rcggio een nieuwe lichte schok gevoeld. Duitschland. Te Essen werd gisteren een monument ont De Matin" 'deelt mode. dat president Fal- liëres in het volgende jaar een bezoek aan het Russische hof zal brongen. Z u i d-A f r i k a. Gisteren is het s.s. „Fawncv" uil Durban voltrokken dat 2000 Cliincezen. die in de Trnnsvaulsehe Ratulmijncn werkten, naar hun huid terugbrengt. Rusland. De Doema benoemde gisteren tot eerste onder-voorzitter prins Wladimir Wolkonski, een leider der monarchistenpartij. Tot twee de onder-voorzitter werd benoemd professor baron Meycndorff, lid van de Octobristen- partij in de Oostzee-provincies. Do eerste verkreeg 269, de tweede 2Z0 stemmen. De kadet Maklakoff verkreeg 133, prins Lvoff, voorstander van vreedzame hervorming, 101 stemmen. Tot secretaris werd gekozen j>rof. Sosano- witsj, lid van den bond 'der ware Russen. Deze werd door de vorige Doema van do zittingen buitengesloten wegens zijn rumoe rig optreden. Ondanks het heftig verzet der oppositie werd Sosanowitsj gekozen. Minister-president. Stolypin beeft den czaar ongeveer in deze bewoordingen zijn indruk van de nieuwe Doema geschetst: „Te oordcelen naar do uiterlijke kentceke- nen kan men de Doema als bevredigend bo schouwen, zoodat ik geneigd ben te geloo- ven, dat gemeenschappelijke arbeid op nor male basis mogelijk zal zijn." Tevens wees de heer Stolypin op de ge paste houding vun de rechterzijde bij de opening der Doema, waaruit hij afleidde, dat zij ook politieleen takt bij do beraad slagingen zal toonen. De ingediende begrooting wijst, volgens een Reuterbericht uit Petersburg, voor ge wone inkomsten een totaal aan van 231S.887.000 Roebel, voor buitengewone in komsten van 196,628.866 Roebel. Do ge wone uitgaven bedragen 2317.550.169 Roe bel, de buitengewone uitgaven 197.965.697 Roebel, zoodat. de beide begrootingen te za- men sluiten in ontvangsten en uitgaven met 2515.515.806 Roebel." In de bij de begrooting gevoegde memo rie wijst de minister op de toenemende be vestiging van hot Russische staatscrediet, die blijkt uit do vastheid van den koe re der staatsfondsen, ondanks den ongunstigen in vloed dien de Amerikaansche crisis op het crediet heeft. Het is te verwachten, dat do positie van het Russische crediet in het bui tenland geen groote wijzigingen zal onder- Ver c o n. Staten. Enkele Londensehe bladen melden dat meer dan 8000 vreemdelingen binnen 14 dagen Cleveland zullen verlaten en met al hun have naar Europa zullen terugkeeren. Zij achten zich en luin goederen niet meer veilig in 't centrum van de financieel» crisis. Majoor Frank Mc Laughlin, ingenieur en invloedrijk lid van de republikeinsche partij te Santa. Cruz in Cnlifovniü, heeft zich vergiftigd, nadat Lij zijn dochter mot een revolver had doodgeschoten. Uii.wan- hoop over het verlies vn,n zijn fortuin, dat hij met speculcere,n had verspeeld, heeft hij de daad bedreven. Professor I meien Marcus Underwood, hoogleeraar aan de universiteit te Colum bia, eveneens door de Inge koersen tot don bedelstaf gebracht, sneed zich don hals af) nadat hij tevergeefs beproefd had zijn vrouw en dochter van kant tc maken om haar voor ellende tc .behoeden. Do vrouwen wisten echter te ontsnappen, do moeder bekwam nog een messnedo aan den hals. Westermann vertelde deri opmerkzaam toeluisterenden detective met groote nauw gezetheid zijn geschiedenis, zooals wij die ook kennen wel te verstaan, hij ver telde ze bijna zoo. Bijna I „Dat was alles,' besloot hij. Do heer Windmüller streek zich met de goedverzorgde handen peinzend over het gladgeschoren gelaat, dat met zijn fijne trekken op den vreemdeling den indruk maakte alsof hij oen geestelijke was, als niet de heldere staalblauwe oogen met den doordringenden blik hem niet meer opeen onderzoeker hadden doen gelijken. Hij was dat ook werkelijk, maar niet van de na tuur, zijn richting was meer de menschen- zielen cn de dwaalwegen des levens na te gaan. Hij richtte dezen eigenaardiger! blik, die den misdadiger het koude zweet over den rug deed loopen, op den verteller en sprak na een klcdne pauze: „Toen u, in de slaapkamer bezig zijnde, de deur van uw woonkamer open en dicht meende to hooren gaan hoeveel tijd verliep er toen wel, vóór u ging kijken, of het uw zuster was, die u op kwam zoeken?" „Ik geloof geen minuut," verklaarde Westermann, „want ik had juist de laat ste haak dichtgedaan. A[aar van de plaats, waar ik stond, tot aan de deur, zijn het minstens zes of zeven stappen de ka- mors in het Palazzo Toffario zijn alle zoo groot. Ook kan ik werkelijk niet zeggen, dat ik gehooid heb, of de deur open of dicht gedaan werd, het kan ook het een of het ander geweest zijn." China. In China begint de vreemdelingenhaat weder op te laaien. De naaste aanleiding hiertoe is het feit, dat hij het geven van concessie voor de lijn Soetsjau-ÏJankau aan Europeanen de voorkeur werd gegeven bo ven Cliinoezen. Amerika heeft reeds vier kruisers naar Sjanghai gezonden ter be scherming van de onderdanen der Ver eenigde Staten en Duitschland heeft inliet begin van November de „Leipzig" gezon den, die tot voor eenige dagen voor Nan king lag. Het schip gaat nu naar Tsjing- kiang, daar ook In deze provincie en in Kiangsoe en Sjansi een oproerige geest tegen de vreemdelingen lieerschl. „Juist, juist," beaamde de heer Wind müller. „Ik weet, dat het zeer moeilijk is, dat met zekerheid te zeggen. Het rechte voor ons is, dat u het geruisch beslist gehoonl hebt. En u hooide daarbij verder niets geen stappen?" „Niiet, dat ik weet „Geen ruischen of ritselen van een ja pon ah! Dus zoo iets hebt u wel ge hoord natuurlijk!" riep de heer Wind müller triomfoorond, toen de attaché zweeg. „Inderdaad" gaf deze ecnigszins weife lend toe, ,/lk herinner mij, dat zekere rit selende ruischen gehoord te hebben, wat de zijden voeringen of ondcrkleeding 'der dames veroorzaken f r o u, f r o u, noemt de Franschman het. Ik meen ook, dat juist dat mij op de gedachte bracht, dat mijn zuster mij kwam opzoeken." „Juist," antwoordde de heer Windmül ler, met een vriendelijk gebaar toestem mend. „Die gedachte lag zoo juist voordo hand. En u hebt, toen u zag, dat u zich vergist had, "niet op het portaal gekeken, of het ook een ander geweest was?" „Natuurlijk," antwoordde Westeimann le vendig, „daar do trap juist bij de deur van mijn woonkamer uitkomt, meende ik, mijn zuster daar nog te moeten zien. Hal verwege heeft tic trap namelijk eon plat, dat zich „Ik ken haar," viel Windmüller hem in de rede, „als ijverig bezoeker van het Pa lazzo Toffano, hen ik ze dikwijls opgeloo- pen. En op de trap zag u dus niemand?"' Yan hot hof. Gistermorgen om 8.47 u. is de Prins aan het buurtstation te De Bilt aangekomen. De heer Haersma de With, oud-burgemeester van De Bilt, wachtte Z. K. II. op Per auto werd de tocht naar De Bilt aanvaard. Om half vier is Z. K. 11. met den gewonen trein van 3.30 weder naar Apeldoorn vertrokken. De Prins kwam in gezelschap van jhr. De Blocq van Haersma de Wit in een automo biel uit de richting Haarzuilens. De heer Hendriks, stationchef, leidde den Prins naar den trein, die voor ditmaal van het eerste „Geen ziel," verzekerde Westermann, met oen merkwaardig benauwd gevoel itt de keel. „Zoo! En ook verder niemandvorschto de heer Wlindmüllor zacht met neergesla gen oogen, hoewel Westermann voelde, dat hij, niettegenstaande dat, aangekeken werd, en hij word woedend op zichzelf, toen hij vpehle, dat zijn voorhoofd en wangen zich vuurrood kleurden. Een oogenblik weifelde hij, maar zijn waarheidsliefde en trots ze gevierden over het verbergende ridderlijke „neon", dat zich naar zijn lippen drong, terwijl oen waarschuwend instinct hem zei, dat hij liiennee meer kwaad dan goed kon doen. „Ja," sprak hij dus na eenige oogenblik- ken aarzelens. „ik zag vorstin Waszgorod iri de dour van de schilderijengalerij ver dwijnen." „Ah zoo I" sprak de heer Windmül ler, nu plotseling met wijd geopende oogen. „U zag dus maar, als ik mij niet ver gis, is de galerij vandaag toch gesloten?" „Dat is ook zoo," antwoordde Wester mann met eenige inspanning. „Vorstin -saz ufiiu orav torn 'ourup op si po.io3zsUj\\. ter de belétage van het. palazzo Toffano gehuurd heeft, en die in de galerij copieert." „Ah, zoo, zoo! Dus een oude kennis van u?" „Van mijn zuster ik heb de vorstin eergisteren voor het eerst gezien," ant woordde de attaché kortaf. (Wsrdt vtrvolgd.)

Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 1