Indische telegrammen. De correspondent te Batavia van de „Nieuwe Rotterdumsche Courant" seint: Op de conferentie met zaakknndigen, gis teren te Buitenzorg gehouden, besliste de landvoogd, ten gunste van het pierplan voor boorabaja, een krediet van 10 milüoen aan te vragen. De landvoogd reist heden zonder ceremo- nieel, naar Atjeh af. Kapitein A eltman, de vermoedelijke schrij ver van de Wekker-artikelen, is aan den hoogen commissaris toegevoegd als tolk. De torpedobooten zijn gisteren to Tandjong Priok aangekomen. Flores. Geloofwaardige geruchten over Flores lui den minder gunstig. In allerijl worden ver sterkingen derwaarts gezonden. De inhoud van het telegram betreffende Flores verwondert ons eigenlijk niet. liet is onzen lezers zeker niet onbekend, Jat de tegenwoordige actie op Flores is begonnen na 4 Juli van dit jaar, toen Endeh (aan da zuidkust van bet eiland) door een vijandige bevolking werd afgeloopen en grootendeels veibrnnd. Dank zij het manmoedig optre den van onzen posthouder Rozet, bleef liet bestuurs-etahlissement gespaard. Dit. was voor bet gouvernement een gereed e aanlei ding, om eindelijk ook op Flores de zaken nu met krachtige han'd aan te vatten, waar toe kapitein Christoffel, wiens taak in de Bataklanden was geëindigd, met een compag nie marechaussee, van Tjitnahi, werd aange wezen. Nadat aan de belangrijke centra van verzet, Endeh, tvco en Rokka. gevoelige sla gen werden toegebracht, heette het. al spoe dig. 'dat die landschappen in volkomen on derwerping waren gekomen. Christtoffel ver trok daarop naar het noorden, vermoedelijk met achterlating van een geringe troepen macht. waardoor liet. kon gebeuren, dat En deh voor de tweede maal binnen korten tijd werd aangevallen. (Zie het regeerings-tele gram in ons blad van gsiteren.) Uit bovenstaande leiden wij af, dat men onvoldoende rekening heeft gehouden met het volhardingsvermogen van den ruwen vijand, die eerst dan zal buigen, wanneer in Je eenmaal zoogenaamd veroverde streken een voldoende troepenmacht, beschikbaar blijft, om het aanvankelijk succes blijvend te doen zijn. Het feit, dat bij die tweede overval ling van Endeh, alle in die plaats gestation- neerde militairen en politiedenaren op pa- trotille waren, bewijst, bn 'dat het in den omtrek nog in geenen deele rustig is, Èn dat met veel te weinig hoepen geageerd wordt. Algemeen secretaris voor IndHë. De heer J. B. van der Houven van Oordt. referendaris van het departement van koloniën, vertrekt 1 Januari e.k. naar Indië ter tijdelijke waarneming van het ambt van algemeen secretaris. STADSNIEUWS. Bezoek van den Dnïtsehen keizer. Uit Berlijn wordt gemeld Het door een Hollandsch blad verspreide gerucht, als zou de keizer zijn bezoek aan Holland opgegeven hebben, kunnen we tegen- preken Ter bevoegder plaatse is van eenige vet andfiring in 's keizers reisplannen abso luut niets bekend. Na zijn verblijf te High- clifTe zal keizer "Wilhelm, zooals vóór het begin der Engelsche reis al bepaald was, Holland een bezoek brengen. Yau de Duitsche keizerin. De Duitsche gezant heeft aan liet klein dochtertje van den heer AAresterwöuHt, lid van den Raad van Administratie der Holl. IJz. Spoorweg.-Mij., namans de Duitsche kei zerin als blijk van ingenomenheid voor het aanbieden van een ruiker orchiedceën aan bet station te TJmuiden doen toekomen een bro che in brillanten met het naamcijfer A. V. Kamerverkiezing te Sneek. De centrale antirevolutionaire kiesver- eeniging in het district Sneek heeft gister het volgende gros van candidaten voor de Tweede Kamer opgemaakt: dr. A. Kuiper, mr. S. de Vries Czn. te Amsterdam en mr. J. J. Croles te Leeuwarden. Men wachtte op het lid der Tweede Ka mer, ds. Talma, die voor deze candidaats- keuze zou overkomen. Een nader telegram uit Sneek meldt Mr. S. de Vries Czn. is door de centrale anti-revolutionaire kiesvereeniging tot ean- didaat voor de Tweede Kamer gekozen. Financieel Nieuws. De firma J. F. C. Möller te Hamburg heeft haar betalingen gestaakt. De blanco credieten, welke deze firma genoot, zouden zeven tot acht millioen Mark beloopen. Eer ste Hamburgsche en andere groote Duitsche Banken zijn hierbij betrokken, alsook voor namelijk Engelsche firma's. OVERSCHIE, 22 Nov. Het mond- en klauwzeer in deze gemeente is zoo goed als geweken. Nieuwe gevallen doen zich niet meer voor. 'OVERSCHIE, 21 Nov. Voor een volle zaal .in de „Vergulde Koetswagen" alhier trad gisteravond de welbekende spreekster Neeltje Lokerse op met het onderwerp„On derzoek naar het vaderschap". Wie meisjes en vrouwen waren opgekomen om haar te hooren. OVERSCHIE, 22 Nov. Om erger te voorkomen is gisteravond door 'de politie ter kalmeering naar de politiewacht ge bracht de 26-jarige J. P., die in een opge wonden toestand de ruiten der woning van zijn buurman stuk sloeg en verschillende personen uit 'de buurt mishandelde. Gemeenteraad. Verdaging notulen der vergaderingen op 29, 30 en 31 October jl. Mede deelingen. Ingekomen stukken. Agenda 1. Aanbeveling voor de benoeming van een 1 eeraar in vakteekenen aan do Burger- Avondschool. Aanbevolen worden: I. J. W. J. Cock, te 's-Gravenhago. II. P. H. van Linscho- ten te Rotterdam. 2. Adres van mr. dr. H. J. D. van Lier om eervol ontslag als leeraar aim de Hoogere Burgerschool. 3. Adres van tnej. K. J. J. Disselkoen om tegen 15 Januari a.s. eervol ontslag als onderwijzeres aan school G. 4. Voorste! van B. en AV. tot verhooging van de jaarwedde van den concierge aan het Gymnasium. 5. 2 modellen C, tot wijziging der ge- meentc-begrooting, dienst 1907. 6. Voorstel van B. en "W. tot vaststelling van de kohieren no. 3 en 4 dor plaatselijke directe belasting naar het inkomen, 'dienst 190'7/S. 7. Bezwaarschriften inkomsten-belasting dienst 1907/8. 7a. Voorstel van B. cn AV. tot verhooging der opcenten op het personeel. S. Voorstel van B. en AAL tot verhuur aan L. Bitter van 12 vierk. M. gemeentegrond van de voormalige werf „de Nijvrhe'd" aan de Voorhavenkade. 9. Adres van 'de afd. Schiedam van den Bond van Neder!. Onderwijzers, om wijziging van de verordening tot regeling der jaar wedden voor de onderwijzers en onderwijze ressen aan de O. L. scholen, met praeadvies van B. en W. 10. Adressen'der Neder!. Schildersgezel- lenbond en de Sociaal-Technische Vereeni- ging van Demokratische Ingenieurs eh Ar chitecten tegen het goimiik van loodhouden de verven, met praeadvies van B. en AAL 11. Adres van A. Tieman om met zijn motorbooten de brug over de Buiten sluis te mogen passeeren zonder tuig te strijken, met praeadvies van B. en AAL 12. Adres van de Schiedamsehe Tramweg- maatschappij om 2 jaar uitstel voor den aan leg van lijn C met praeadvies van B. en AV. En verdere voorstellen en mededeelingen. Opcenten personoele belasting. Door B. en AV. is bij den Raad inge diend een ontwerp-verordening tot verhoo ging der opcenten op de personeele belas ting tot 85. De heffing geschiedt bij een huurwaarde: tot 175 50 opcenten; van ƒ175 tot 250 55 opc.van ƒ250 tot ƒ300, 60' opc. van ƒ300 tot 350, 65 opc,; van 350 tot 400, 70 opc.van 400 tot 437.50, 75 opc.; en 'daarboven 85 opcenten. De meerdere opbrengst daaruit verkregen bedraagt 7222.36i. Onteigening1 gronden „Gorzen". Bij den Raad is ingekomen de mededee- ling van B. en AV. dat tegen het ter visie gelegen hebbende plan tot onteigening van een terrein achter de Gorzen door belang hebbenden geen bezwaren zijn ingediend. B. en AV. stellen dien tengevolge voor daartoe thans te besluiten. De Gezondheids commissie heeft daarmorent een gunstig ad vies uitgebracht. Kamer Tan Koophandel en Fabrieken. AVoensdagmiddag hield bovengenoemde Kamer onder voorzitterschap van den heer mr. AV. H. Jansen, vergadering. De notulen der vorige vergadering werden voorgelezen en ongewijzigd vastgesteld. Er was o. a. ingekomen Een missive van B. en AV. van Schiedam waarin naar aanleiding van het schrijven der Kamer d.d. 18 October 1.1. werd medege deeld, dat omtrent de Ooievaarsbrug 'door hen nader rapport is ingewonnen bij de Commissie voor de Gemeentewerken, die hun mededeelde, 'dat indertijd het metselwerk van de Ooievaarsbrug, schuin afloopend, van bo ven eenigbzins verbreed isdat de ruimte tusschen de fundeeringen der landhoofden echter niet verbreed kan worden zonder de brug af te breken, en dat schepen van de toegelaten maat bij gewonen waterstand niet kunnen vastvaren. Aroorts hield die missive in, dat, wordt echter de doorvaart in strijd met de verordening door breedere vaarlui gen beproefd, zij dan moeten vastloopen op de fundeering, en alleen kunnen passeeren, wanneer zij gelicht zijn of het water bui tengewoon is opgezet, en dat B. en AV. gaarne overnamen de verklaring van de com missie voornoemd, dat voor schepen van toegelaten breedte, de fundeering geen be lemmering kan zijn. De Kamer besloot om van den inhoud dezer missive kennis te geven aan den „Schiedamschcn Steenkolenhandel", die bij schrijven d.d. 12 Juli 1.1. de aandacht der Kamer erop had gevestigd, dat het herhaal de malen voorkwam, dat schepen groote moei te hebben om door de Ooeivaarsbrug te ko men, en haar tevens had verzocht om pogin gen in het werk to willen stellen om'hierin verbetering te doen brengen, wat' lot de cor respondentie met B. en AV. had aamèiding gegeven. Een afdruk van het adres, 'door de Ka mer van Koophandel en Fabrieken te Mep. pel aan den Minister van Waterstaat ge zonden, waarin die Kamor onder de welwil lende aandacht van Zijne Excellentie brengt, J dat het nieuwe tarief van besfcelgoe'deren bij de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen en de Hollandsche IJze ren Spoorwegmaatschappij op haar een zeer onaangenamen indruk gemaakt heeft, niet alleen wegens den spoed, waarmede het, ternauwernood in do handelswereld bekend, in toepassing is gebracht, maar voorname lijk wegens do groote verhoog! ng van den vrachtprijs der bestelgocderen, "en waarin zij de hoop uitspreekt, dat Zijne Excellentie in hetgeen in dat adres is uiteengezet, aan leiding mogo vinden om het daarheen te leiden, dat bij do spoorwegen het vorige tarief der bestelgoedoren weder van kracht worde verklaard. De bedoelde afdruk was vergezeld' van een missive der Kamer van Koophandel en Fabrieken voornoemd, waar in zij de Ktuner verzocht om, zoo de strek king van het adres haar instemming mocht verwerven, daaraan ondersteuning te, willen verleenen. Er werd besloten aan dit ver zoek gevolg te geven. Een missive van B. en AV. van Schiedam, naar aanleiding van het schrijven 'der Kamer van 17 October LI., in welk schrijven de Kamer tot B. en AV. het verzoek had ge richt otn de noodige stappen te willen doen, opdat artikel 38 van het Reglement voor de korenmeters en wegers te Schiedam, dooi den gemeentoran'd vastgesteld in zijn verga dering van den lOden November 1891, rn dien zin zou worden gewijzigd dat het ge wicht van mais worde bepna'd op 70 Kilogram per schaal. In bedoelde missive deelden Burg, en AVeth. mede, dat naar hun oordeel het reglement der korenme ters-wegers als vervallen is to beschouwen door het raadsbesluit van 21 October 1902, tot. opheffing der corporatie van korenmeters- wegers hetgeen bij de behandeling van het daartoe strekkend voorste! door dert voorzit ter, zonder dat dit verzet- uitlokte, ook uit drukkelijk werd geconstateerd, toen hij zei- do: ,,'dat bij opheffing der corporatie ook het reglement vervalt". De Kamer besloot om deze missive in handen te stellen van de ter vergadering van den 13den Mei 1.1. naar aanleiding dezer zaak benoemde commissie, bestaande uit. 'de heeren J. II. Houtman, II. J. Jansen en B. A. J. AALttkampf, en aan deze commissie op "te dragen om te overwegen of er geen aanleiding zou bestaan tot vaststelling van een nieuw reglement voor de meters-wegers, waarin dan tevens de bepaling omtrent het gewicht van mais zou kunnen worden opge nomen. Een missive van B. en AV. van Schie dam, waarin werd medegedeeld, dat in de gemeenteraadszitting van 31 October jl. door een dor leden in overweging werd gegeven een Zateradagavondmarkt in "het leven te roepen, tot bescherming van den winkelstand tegen 'de rondrijdende kooplieden, en waar in de Kamer werd verzocht om van fte- richt en raad te dienen omtrent de al of niet wensehelijkheid der instelling van zulk een markt. De heeren D. L. Ingelse, F. J. Smit, en de secretaris werden door de Kamer be noemd tot leden eener commissie om prne- adriea hieromtrent uit te brengen. Een missive van B. en AV. van Schiedam, houdende de mededeeling, dat bij de behan deling der gemeentebegrootmg voor 1908 in 'den gemeenteraad opnieuw een verkor ting werd bepleit voor den diensttijd der brug- en sluiswachters; dat zij, zoowel als do Kamer tot nog toe meenden, dat de maat regel met de belangen van handel en scheep vaart niet was overeen te brengen; dat, mocht evenwel bij hernieuwde overweging ook der Kamer blijken, dat die belangen niet te zeer worden geschaad, zij dan wel bereid zijn tot een verkorting van den diensttijd mede te werkendat zij daaromtrent gaarne zouden vernemen, met welke uren de dienst tijd eventueel het best zou zijn te verkorten. De Kamer besloot een commissie te benoe men tot het uitbrengen vun praeadvies. Tot leden der commissie werden benoemd de Heeren J. II. Houtman, H. J. Jansen en B. A. J. AVittkampf. Een missive van B. en AV. van Schiedam, waarin tot de Kamer het verzoek werd ge richt om haar opmerkingen te willen mede- deelen omtrent het door hen op uitnoodiging van den gemeenteraad opgemaakt ontwerp eener Beursbelasting. Er werd besloten B, en AV. eenige wijzi gingen van het ontwerp in overweging te geven. Tevens werd besloten hun tegelijker tijd te verzoeken om het daarheen te willen leiden, dat er ter Beurze een houten vloer worde aangebracht. Nadat de behandeling van een ander on derwerp tot de volgende vergadering was uitgesteld, werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Door de politie alhier werd hedenmor gen aangehouden de te Rotterdam wo nende K. Nj., die zich hier ophield en die in het „Algemeen Politieblad" gesignaleerd staat voot f2 boete subsidiair 3 dagen hechtenis. De man betaalde de boete en koti toen weer zijns weegs gaan. YL AAP DING EN. *0o vereoniging voor in- en uitwendige z dn (ling nield gisteravond in het kerkge bouw der Ned. H'erv, gemeente baar open bare jaarvergadering. Voor haar traden op do heeren Ds. A. H. Barger van Utrecht en D-r. A. A'eld lruizcn van Rotterdam. Do eerste spreker vestigde de aandacht op het beginsel en het uitgangspunt van den arbeid; de tweede hield een gloed volle rede over de komst van het Konink rijk 'des Heeren. I De Christelijke zangvereeniging „Excel sior", onder directie van den heer M, Groc- neveklj zong op verdienstelijke wijze een drietal liederen. Kunst en Wetenschap. De boekhandelaar J. A. do Heer alhier zendt ons „Gulden Aren", letterkundig jaarboek met een overzicht van de voor naamste. nieuwe uitgaven van dr. A.Hal- berstailt en bijdragen van Marie Mctz Koning, „Sprookje van den Koning", en van Fred. AV. II. Emons een studie over dr. F. van Eeclen, liet jaarboek, geïllustreerd met vele por tretten en 'afbeeldingen, lijkt ons 'u uit stekende vraagbaak voor boekgeschenken bij de' a.s. feesten. De zaak-Boiavmt'eder. Do' belangwekkende briefwisseling tus- schett den Raad van Beheer der Kon.Afer. Netlerl. Tooneel en den heer Bouwmeester, Itiil't als volgt. De Raad van beheer schreef Geachte heer Bouwmeester, Naar aanleiding van uw laatsten brief hadden wij misschien het stilzwijgen moe ten bewarende bezwaren toch tegen hot aanbieden van ce.n vast engagement schij nen onoverkomelijk. U kent ze: Uw beste vroegere rollen zijn in dien tijd het eigen dom van, andere artisten geworden; in het meer geëvenredigdo samenspel van de stukken dezer dagen hebt u zich steeds minder thuis gevoeld; de virtuosenvoHon in, uw genre worden niet meer geschre ven; het zou dus nog moeilijker zijn werk voor u te vinden dan vroeger, toen u er- al zoo over klaagde. Atoeg hierbij dat bij dc tegenwoordige samenstelling van het gezelschap ook in. financieel opzicht op uw toetreden niet meer gerekend is. Toch zou do Ifaad van Beheer, doordron gen van uw groote talenten als artist,, or prijs op steden, nu u het zelf ook wcnscht, u weder voor het Nederlandsch. publiek te doen optreden in een omgeving uwer waar dig, Wij stellen "daarom voor, dat u zelf nagaat of er, die bezwaren in het oog houdend, een regeling te vinden is, waar door ti met de A'oreeniging zoudt kunnen samenwerken. Zoudt tl ons daaromtrent schriftelijk iets willen voorstellen? De heer Bouwmeester zond, hierop liet volgend antwoord Myne heeren 1 In antwoord op uw schrijven, dat m. i. geen mogelijk uitzicht geeft op heropening van onderhandelingen door de door u gestelde bepalingen moet ik, gedreven door mijn gevoel van eigenwaarde hoe gering dit zij alle mogelijke verdere be sprekingen over dit punt als geëindigd be schouwen. Mijn totaio overbodigheid aan uw vereoniging, zoo „klaar" van uw zijde in hot licht gesteld, geeft my 'opnieuw do overtuiging, dat mijn daarzijn voor u een last, voor mij doodend zou zijn. AA'ij zijn alzoo beiden ontheven van een droevige toekomst in dezen. De toonkunstenaar, de heer L. F. Brandts Buy3 die 20 November te Rotterdam zijn 60aten geboortedag vierde, ontving bij clio gelegenheid uit alle oorden des lands van vele kunstbroeders, vereerders, vrienden, lie dertafels enz. tal van gelukwenschen, betui gingen van belangstelling en bloemstukken. Zijn kunstgenoot 'de heer Bart Verhallen droeg den componist een mannenkoor op. Kerk en School. Ned. Herv. Keïik Beroepen: te Serooskerke (Schou wen) de heer A. E. K. Pols, eand. te Utrechtte Garderen de heer P. van den Toom, eand. te Overschie- te Almelo ds. AAL AVesthof te Hardenbcrg. Aangenomen: het beroep te Nieuw A'osmeer door ds. A. AV. van Kluyve te Ossendrecht. i tioooER Onderwijs. Dr. J. J. van Eek, benoemd privaat-do cent aan de rijks-universiteit te Leiden in de vocdingamiddelleer, aanvaardde heden- namiddag zijn betrekking in het kléin-audi torium van het Academiegebouw met een openbare les. Universiteit te LeidenDoctoraal examen Nederlandsche letteren: de heer H. E. J. M. van der Velden. Universiteit te Utrecht: Doet. rechtsw. AV. II. Nahuijd. Aan de universiteit te Amsterdam is be vorderd tot doctor in de plant- en dier kunde op proefschrift: „Bijdrage tot de ken nis van de kieming der rijst", de heer Th. A^aleton, geb. te Amsterdam. Te Leuven is bevorderd tot doctor in de christelijke archeologie de heer Xavier Smits, priester van het bisdom den Bosch. Staten Generaal. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 20 November. (Vervolg.) By de verdere behandeling der begroo- t'ing oordeelde de heer RELINK da.t de re- sulfaten der Rijkszuivclschool te Bolsward op een volkomen mislukking wezen,, waar na do MINISTER, toegevende dat hetaan- fal leerlingen gering is,, betoogde dat liet onderwijs echter degelijk' en goed is. In- tussehön is de zuivelschool niet opgericht dan na herhaalden aandrang der Kamer, zelfs tegen het verlangen een,er vorige re geering, en hef is dus moeïljjk daarop tem te ko-mesi. De hoer TYDEMAN,, herinnerend aan bet debat ten vorigen jare bij de® he«ro ting gevoerd over de .boerenleenbank waarbij spr.'s standpunt was, dat dJ instellingen niet met staatsgeld ldhoo^, i gesteund uit politiek oogpunt, vroeg than, stemming over den onderhavigen siuibsidb 1 post voor deze banken, ten einde de Ka mor nogmaals in de gelegenheid te stel|a' iït deze een uitspraak te "doen.. Naar aanleiding hiervan, ontstond Wn discussie,, waarbij o. a. de heer BOS nevens stem vóór motiveerde door, kwa'do zijde ook. op een nuttige zijde dier banken te wijzen, wdkc bij hem de balans ten gunste dier instellingen deed overslaan terwijl de heer PIERS0N betoogde' 'jat staatssubsidie aan die inrichtingen ins^a is met het coöperatief beginsel, dat k|) help tot grondslag heeft. De lieer RHUS "DE BEEREN13R0UCK verdedigde- den p-ost, üe MINISTER gaf den heer Tydeman in overweging, liever vermindering van don post voor te stellen, om de heginselkvcs. tie zusver te stellen, waaraan de hoer ïy. deman govolg gaf, "door bij amendement voor to stellen, den post met f 1000 te ver minderen, ondetr intrekking van het ver zoek om stemming over den post zelf. Hij stelde in hel licht, dat de banken velen uitsluiten en alleen toelaten hen, die lid van den Boerenbond zijn of wel gods dienst, huisgezin en eigendom in christe 1 ijken zin als grondslag der samenleving erkennen en daarnaar hum gedrag Inrichten. De heer RELINK hield can, betoog tegen do banken. Oeconomisch nuttig moetende werken,, zaaien ze in sommige stroken ver deeldheid, zoo, dat er onderscheiden wordt tusschen roomsche en protostantrehe Lm, ken. Do heer BORGESIUS was, hoewel Iretreu- rende, dat in do Boerenleenbanken de anti these zoo op den voorgrond wordt gestold, uit een oogpunt van economisch belang vóór htm subsidies ring. De heer HEEMSKERK achtte bestrijding van den onderhavigen post een daad van onvrijzinnigheid. Geëerbiedigd toch dient, dal vcTconigingen grenzen trekken in do keuze met wie de loden al dan niet om gang willen hebben. De heer v. d. ZAVAAG sloot zich aan hij den heer Tydeman, In de boerenleenban ken wordt een verkeerde dwang in b?. paaldo richting uitgeoefend. Destemming over het amendoment-Ty-deman is verdaagd tot morgen. V Zitting van Vrijdag 22 November. Do vergadering ving aan met de gis- tere'n verdaagde stemming over betamen- dement-Tydeman, om den post „subsidien aan Boerenbankcln" verminderen met f1000.-—Het vve'rd verworpen met 43 to gen 2G (Stc'mmen. Bij de verdere discussie over de land- bouWbegrooting drong /la heer REUNE aan op bespoediging van heit onderzoek naar gebrek aan veeartsen ton plattonlande, voornamelijk op verloskundig geibied enop een zoodanige wijziging van de vecartsenij- kundige wet, dat alle gediplomeerde vee artsen voortaan zullen kunnen optreden als plaatsvervangende districtsveeartsen. Do MINISTER zegde het eerste toe en het tweede zal bij zooveel mogelijk bevor deren. Dc heer BOS, den post betreffende Staats hulp voor do bcbossching en| ontginning van woeste gemeentegronden eenigszins willende verruimen, ten einde dc Regee- ring gplegeuheid te geven ook 'Staatshulp aan vereen,igingen van algemeen nut te verleenen; stelde een amendement indien geest voor. N'adat dit amendement bestreden was door de heeren Van, Bodem, Tydeman en Lok man, terwijl de Minister de beslissing aan de Kamer overliet, bij eventucele vereoni ging in,tusschen in uitzicht si|0llcmle dat hulpverleenin,g aan particulieren toch een punt v'an; onderzoek bij 'de Regeeiing zal uitmakten, word het, na nog eenig debat, aangenomen met 42 togen 15 stemmen. Bij de voortzetting van het debat over de begrooting van Landbouw,, Nijverheid on Handel, kwam de heer DE AH3SER op tegeja de uitsluiting van het gehcele ge bied van vakondcjtvijrs van de enquêtp van den middqnstand, waarvoor niet, min der dan 21000 gulden bij deze begrooting gevraagd wordt. Spr. voorspelt dat deze beperking de middenstandsenquêtp op een échec zal doen uitloopen, Hij vroeg den Minjster te verklaren geen geld toe te staan, alvorens d,o commissie de bevoegd heid zal zijn verleend het vakonderwijs in d.e" enquête op te nemen. De heeren AALBERSE en BOS sloten zich by denv heer Do Visser aan. Do MINISTER verklaarde opnjetnv over leg to hebben, gepleegd, met Minister Rink, ond.er wiens departement, hel vakonder wijs ressorteert, ten, einde te trachten diens bezwaar- weg te nemen, d,at hij, behalve van, d,e zoogenaamde inccnschakelingscom- missie, die zich met vakonderwijs bezig houdt, n,og een tweede rapport over het zelfde dn.der,werp zou hebben te ontvan gen van d.e middenstandscommissie. En de- Minister hoopte daarin te slagen. Do hoer REI.lNrE verzoekt stemming over den, subsidicpost ter bevordering def oprichting van middenstandsbanken, om dat die, evenals de boerenleenbanken, pw- sonpn van bepaalde richting van hulp z°u' den, uitsluiten, hetgeen in een debat hier over on,tkend, werd, i zijn

Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2