STADSNIEUWS. YLAAïlDLVGEX. Rechtzaken Kerk en School. Staten Generaal. Gemengd Nieuws. Raad ynn State. Blijkens bij den Raad van Stilte, afd. voor 'de geschillen van bestuur, ingekomen Kon. besluiten, is gehandhaafd het besluit van de gemeente Oversehie, tot het. verkamen van vergunning aan P. Stoutenbeek te Rot terdam, voor uitbreiding van zijn stootnbrood- bakkerij, door het. plaatsen van een dubbele heeteluchtoven en dynamo voui- electriseli licht. Personalia. Bij Kon. Bed. is bevorderd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. G. A N. Th. Jansen van Allerden, reteiularis bij liet de partement van justitie. Bij Kon. Besl, is aan G. A. N, Th..lansen van Aflettien, op zijn vet zoek, met ingang van 1 Januari 1908, een eervol ontslag ver leend uit zijne betrekking van referendaris bij liet departement van justitie, onder dank betuiging voor de langdurige door hem be wezen diensten. Kamerverkiezing to Sueek. De uitslag der gisteren in het district Sneek gehouden stemming voor de Tweede Kamer was als volgt Uitgebracht 5G59 geldige stemmen. Vol strekte meerderheid 3014. Gekozen: Mr. 8. DE TRIES Czn. (antir.) met 3599 stemmen. Toorts had mr. A. Ferf (lib.) 1453 en de heer W. tl. Vliegen (soc.-dem. (i08 stemmen. (Reeds gisteren door ons gepubliceerd.) De uitslag der verkiezing voor de Tweede Kamer in liet district 8neek in 1905 was de volgende: Bij de eerste stemming, op 16 Juni 1905, werden 6026 geldige stemmen uitgebracht. Daarvan verkregen resp. de hoeren mr. TI. Okma (antirev.) 2837, dr. C. J. Xiemeijer (Lib. Un.) 2020, H. v. Eijck v. Heslinga (Friesch chr.-hist.) 959 en A. P. Staal man (elu'.-dem.) 210. Bij de herstemming, op 28 Juni 1905, werden uitgebracht 0-107 geldige stemmen. Gekozen werd toen mr. 11. Okma (antir.) met 3G33 stemmen. Dr. C. J. Xieineijer (L. U.) kreeg 2774 stemmen. S. I>. A. P. Kaar ,,Het Volk" mededeelt, zijn er bij de verkiezing van een lid van het partijbe stuur der S. D. A. P. uitgebracht 3749 stemmen, waarvan 10 van onwaarde cn 12 blanco. Het aantal geldige stemmen bedraagt dus 3727 volstrekte meerderheid1SG4. Uitgebracht zijn op den heer Bergmeijer 4G9 stemmen, op den heer Besuijen 539, dr. Tan den Brink 716 en op mr. Mondeis 2003 stemmenzoodat deze gekozen is. Herhalingsoefening. De motie, aangenomen in de vergade ring van den Bond van Miliciens enz., ge houden te 's-Gravenhage, op Zondag 1 Dec. j.l., luidt: De landelijke betooging gehouden op Zon dag 1 December te 's-Gravenhnge, bijeen geroepen door den Bond van Miliciens, Oud- Miliciens, Reservisten en Landweermannen waarop vertegenwoordigd waren 24.20'G geor ganiseerde arbeiders, verklaart dat de 3e her- halings- en Landweeroefeningen zulke zware persoonlijke- en geldelijke lasten leggen op de schouders van het Xederlandsche Tolk. dat zij ten spoedigst dienen te worden afge schaft en verzoekt dringend aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal. geen gelden voor de derde herhalingsoefeningen en de Inndweeroefeningen in het jaar 1908 toe te staan. Herijk maten en gewichten. De ,,Stct." no. 2S5 bevat een Kon. be sluit van den 27sten November (Staats blad no. 305), tot regeling van den herijk der maten en gewichten in 190S en 1909 Do bepalingen luiden als volgt: lo.'De maten en gewichten moeten in het jaar 1908 of 19"09 worden onderwor pen aan den herijk, bedoeld bij artikel' 15, httera a, der bovengenoemde wet. zo. De herijk heeft plaats binnen het tijd vak, dat 'aanvangt op 1 Januari 1908 en eindigt op 1 September 1909; 3o. Aan Gedeputeerde Staten der pro vinciën wordt opgedragen het tijdstip to bepalen, waarop de herijk voor elke ge meente binnen het onder 2o. genoemde tijdvak zal geschieden. 4o. Het merk van goedkeuring, dat in 1906 en 1907 bij 'den ijk en' den herijk van maten en gewichten gebezigd is, is gel dig tot 1September 1909. O VERSOHIE, 4 December, In den nacht, van 2 op 3 December is ten nadeeie van den veehouder L. Hofstede aan den Boven dek alhier ontvreemd een paardentuig en 20 eenden. Mevr, M. W. TisserSonnevcld. j Hedenmorgen is het stoffelijk overschot van mevrouw VisserSonneveld ter aarde besteld, in volkomen eenvoud zooals zij ook heeft geleefd. Aan de groeve waren tegen woordig deputation van de vercenigingen van wier bestuur zij deel uitmaakte en voorts eonigen die behoefte hadden om een kaat sten groet tebrengen aan de liefdevolle en arbeidzame vrouw, die zoo heel veel goeds heeft helpen verrichten. Den 17en December a.s. zal het 12Jr jaar geleden zijn dat Pieter v. d. Touw als con cierge werd iuntgchleld van het Tereeuigings- lokiml aan tie Broeu-vost. Door B. en W. word hedenmiddag ten 12 uur voor den tijd van 3 jaren, ingaande 1 Januari 190S, verpacht het recht van afslag van visch kun de Groote Visehmarkt. Hier voor was slechts één biljet ingekomen en wel van den tegenweonligon pachter C. Korssen, welke inschroef voor 52 per jaar en uiui wieu het ook werd gegund. Bij di' in Octolier'Noveinber gehouden examens vanwege de Vereen, van leeraren ir het Boekhouden uitgv-rhivven, zijn o. m. gestaagd xoov boekhouder de hoeren II, J. Breve, A. llartniuiis, T. Slawi' burg. I). X. L, Sunnrvehl allen \an higr. Door don Bond van Plirisbui-sociulisten zal een openbare vergadering worden ge houden in Musis Sacrum alhier op Maan dag 9 December a.s. Als spipkeis zullen optreden mej. A.vnn der Vlies en de heer D. van der Zee, beiden oud-stadgenooteu. Gisteravond is door de politie alhier bij een opkooper in beslag genomen tweepaar zeemanslaarzen, die daags te voien door oenige jongens uit, een pakhuis aan den Buitenhavenweg waren ontvreemd. 'Bij het op 25, 2G cn 27 November i.l. gebonden examen voor boekhouden, af genomen door de vereeniging van leeraren te Aui.-4erd.im, slaagde de lieer P. den Outer, in ile/e gemeente werkzaam. ^Gisterenavond overkwam den werkman V. T, een noodlottig ongeluk. Terwijl bij ecu met zakken graan geladen wagen der fa. Van Pnssoiilnrp en Go. voortduwde, gleed hij uit en kwam te vallen, waarbij hij zoo ernstig schijnt te zijn terecht gekomen dat hij na enkele oogenbtikken aan hersenschudding overleed. Tan hier meldt men aan »Het Tolk" Heden hoeft de kuiperspatrooti A. van den Berg zijn geheele personeel, ongeveer 40 man, ontslagen Oorzaak groote achter uitgang in zaken. En de kans is gering dat het bij andere patroons een plaatsje zal vin den. Aan het postkantoor alhier werd gedu rende de maand Nov. 1907 bij de Rijkspost spaarbank ingelegd f 22610 06, terugbetaald f 13587.84. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 6455. Het gerechtshof te 's-Gravenhage beves tigde heden het vonnis dor rechtbank te Rotterdam v«voordedende L. f. G. van S., reiziger aldaar tot 3 maanden gevangenis straf wegen- verduistering van golden ten nadeeie van zijn patroonalsmede het vonnis der llaagsche rechtbank, erooi doelende to. G. F. ï'lt. H., huisvrouw van F. K. IT., en 2o. J. E. 11., huisvrouw van X. de G., beiden zonder beroep te '.--Gravenhuge, we gens beleed icing van een buurvrouw dom' C haar - oor „kindennooidermres" uit te maken, ■odor tot. 3 boete of 3 dagen hechtenis. Overeenkomstig den eisch van het O. M. werd tot z<>s maanden gevangenisstraf ver oordeeld A. V., bootwerker te Rotterdam, wegens dief-tal van een rijwiel, waarvoor de Rotterd putsch e rechtbank hem 15 lxvetc of 15 dagen hechtenis had opge'egd. Behandeld werd het beroep van J. P. B., chauffeur te Gravenhage, tRor do Hung- sche rechtbank veroordeeld tot G maanden hechtenis wegens het mm zijn schuld te wij ten zijn van den dood vim een dame op 15 Aug. 1.1. aan liet Kanaal, 'door overrijding met een auto. Nadut 5 getuigen van de zijde tier verde diging waren gehoord, eisehtr advocaat-gene raal mr. Reit-nm bevi-tiging van het vonnis. De verdediger, mr. E. G. S. Bourlier, pleitte vrijspraak. liet gerecht-hof te A'dam beve-tigde gister liet vonnis der rechtbank, waarbij een 21- jarig sigarenmaker werd veroordeeld tot 2 jaar govaiigeni-stnif wegen.- poging tot moord, gepleegd op zijn mei.-je, met vvien hij kort na de nil.-prunk der rechtbank in liet huwelijk is getreden. Toorts rC'ijuirecrdc advocaat-generaal in de strafzaak tegen een karrenverliuiirder, die door de rechtbank lot 2 jaar was veroor deeld. wegens liet opkoopen van ongeveer GO balen havermout, welke ontvreemd waren, een gelijke straf. Gerff. Kerken. Beroep eu: te Winsum de heer J. Thijs, cand. te Kampen. Bedankt: voor het beroep te Balk- Wijckel door ds. J. I.. Jaspers te IJs-dsleiri te Driesum door ds. IV. L, Milo te Warns. Door ds W. T. van Dijk, predikant bij de Geref. Kerk A te Tholen, is na 40 jarige ambtsvervulling emeritaat aangevraagd. Oud-Gerei'ormeerde Kerk. Bedankt: voor het beroep te Kampen door ds. G. H. Kersten te Rotterdam. HoogEtt Onderwijs. Bij Kon. Besl. is, met ingang van i Januari, aan dr. A. Smits, op zijn verzoek, eervol ontsiag verleend'als hoogleeraar indeafdee- ling der scheikundige technologie en mijn bouwkunde aan de Technische Hoogesehool te Delft. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 2 December. Watersinatsbogrooting. (Vervolg.) De MIX. TAN WATERSTAAT, beunt- woorddo uitvoerig de talrijke sprekers, Hij weersprak in de eerste plaats de meening dat Zuid-Limburg' Op spoorweggebied zou achtergesteld zijn bij andere streken. Dub bel spoot' - zeide de -Minister In antwoord aan den heer Smeenge is in het Zuiden urgenter dun in het Noorden, wegens de toe neming van het goederenvervoer. Voor dub bel .-(tooi* komt ,1e lijn VI [ertogenlxwch -- Boxtel bet eer-t in aanmerking. Wat den toestand van liet station te Maastricht be- treli, de Ivogcering kan de exploitecrende Maat.-clmrppij niet dwingen en ofschoon hij van de urgentie vim verbouwing overtuigd is. kan bij z.ich begrijpen 'dat de Maatschap pij tegen de enorme ko-ten opziet. De Minister verklaarde dat, hii geen en kele opdracht gaf aan leden van den Raad van Toezicht tot bijwoning der spoorvvegver- gadering to Utrecht. Zij zijn uit eigen be weging daarheen gegaan om z.ich op 'de hoogte te .-tellen, op uilnoodiging van den Bond. V ior de verwondering van den lurer Tan Dedem, de critiek in deze van 'den hevr Tahrm en den lof van den lieer Troelstra was dus geen roden. (Gelach.) Wat de loonkwostie van het per-toneel be treft wees de MINISTER erop dat succes sievelijk verbetering valt te conslatoeren. Overigens meende hii dat de tijd die ons nog scheidt van 1910.( tijdslitp tot hetwelk de tegenwoordige regeling geldt), moet ten nutte gemaakt, om liet loonvraagsluk gror- Slig te bosiiidocren, ten einde al/oo tot een goede definitieve regeling (o komen. Ook de gmepsXertegenwnonliging is nog niet uit eindelijk geregeld en de Minister vindt dus nou geen aanleiding thans op dit, stuk ver andering ana te brengen. Maatregelen tegen de Maatschappij voor den =poorweg Gouda—Schoonhoven achtte do Minister niet- vvenschelijk en afbouwen van de lijn van Staatswege zou niet haten als niet vooraf de exploitatie verzekerd is, en zou slechts neerkomen op bevoordee ling van de crediteuren met Staatsgeld. Daar om blijft de Min. 'de voorkeur geven aan overweging, of het raadzaam zou zijn voor het geval de Staat tegen oen niet te liooge vergoeding in liet bezit van de onvoltooid gebleven werken kon komen, het Werk verder te voltooien. ITct nieuwe tarief ten aanzien van het snelvervoer hij de spoorwegen geschiedde om eeri van 'de oorzaken van de treinvertra- ging weg te nemen cn de afkondiging van den nieuwen maatregel is geschied volgens de bes-taande voorschriften en overigens is een ruime termijn voor dc inwerkingtreding gelaten. De vermeerdering der baten van de spoorwegmaatschappijen die van dezen maatregel het gevolg z.al zijn, intusschen verre van een milliocn, zooals men ten on rechte schat, is noóilig wegens do toene mende kosten uithoofde van hoogere loo- nen enz. De klachten over de spoorwegverbinding met. Zeeland zal de Minister ter kennis van den Raad van Toezicht brengen. Weel uit zicht op verbetering kan de Minister niet geven. Dc uitgifte van de acuuliekaariert ook in de maand Juni zou niet beantwoorden aan liet doel, waarmede die kaarten worden uitgegeven, namelijk voor uitstapjes in <le vacant,ie-mnanden en die uitbreiding zou slechts neerkomen op ongemotiveerde verla ging vun het gewone tarief gedurende een maand. De toestand van liet station te Leiden kan alleen worden verbeterd door een alge- lirelen ombouw en 'dat blijkt den Minister op dit oogeiibük niet mogelijk. Wat het verwijt van arbitrair optreden der H. IJ. S. M. tegenover dc vakorganisa tie betreft, merkte de Minister op, dat, de inmenging van de Regeering in de huis houdelijke zaken der Spoorweg-Maatschappij, waaronder dc Minister ook rekent liet toe treden tot. de vakvereeniging, haar gren zen heeft. Inmenging op dm bied acht de Miuister onraadzaam. Nu replieken werd het algemeen spoorvog- debal gesloten. Morgen voortzetting. Zitting van Donderdag 5 December. De diaCUft&ie over de Walorslautsbegroo- ting werd voortgezet met een herinnering, door den heer MABCIIANT, aan de lij densgeschiedenis van den bouw van hut nieuwe station te Deventer, khiarDiijkelijk is haar onmacht in liet spel van de Regee ring tegenover de betrokken spoorwegmaat schappijen. Maar dan moot dit ten slotte ook maar eens blijken. De MIN (STER verklaarde goeden moed te hebben dat de zaak thans spoedig in orde komt; zal althans maatregelen in dien zin nemen. De heer DE STUERS beklaagde zich over slakkengang in zake aanlog van de spoor, lijn EindhovenWeert; en betoogde verder liet groote nut van doortrekking dezer lijn naar Echt. De MINISTER antwoclde dat de ont- eigcningsbesclieidcn op dit oogenbh'lc ter visie liggen; als de termijn daarvoor is uf- geloopen zal do onteigeningswet voor deze lijn worden ingediend. Doortrekking muit' Echt stuit op finiincicelo bezwaren. De hirer VAN DOORN bepleitte subsidie nart do Wosthtmlseho stoomtvaimvegmnut- schappij. Bij de afdeeling Rederijen en Telegraphic critiscenle de heer RA8STOORS de ver houding liis-chen den directeur-gcnenml dor posterijen en Telegraphic cn het departe ment van Waterstaat, een verhouding die slecht werkt op het poisoned. Hij keurde af de intrekking van het Kon. Besluit van 1901, zoodat thans gehuwde vrouwelijke ambtenaren bij posterijen en tele grafie in dienst kunnen blijven, voor zoo veel dit. met de belangen van den dienst is overeen te brengen. Hierdoor wordt de moeder min liet kind onttrokken en een pre mie gesteld op de toepassing van het Neo- Maltliusiiinisme. Buitendien vrouwen druk ken het arbeidsloon, De heer T1ELSD1NGEN bestreed den heer RmNoors in diens laatste bewering. De lmer DRUCKER bepleitte uitbreiding van hot aantal nachtposttreinen en keurde het gebeurd.* met de Ruylerposlzcgels af. r>! heer LOHMAN, do verhouding tnx- schen den Minister en den Direct eur-Gono- ranl der posterijen besprekende, betoogde dat laatstgenoemde oen volkomen z.elf- slandig en verantwoordelijk ambtenaar be hoort te zijn, waardoor echter do wette lijke verantwoordelijkheid van den Minis ter onaangetast blijft. De heer VAN SASSE TAN IJSslbT. zicli aansluitende aan de klacht van d.m heer Drueker, omtrent de De Ruyterpostzegels, uitte tevens zijn afkeuring over de sma keloosheid tier postzegels zelve. De hoeren HEEMSKERK en RUIJS sto len zieh aan bij ylen heer PASSTOORS in diens aandrang om terug te komen qp het koninklijk besluit betreffende den dienst der gehuwde vrouwelijke ambtenaren bij post en telegrafie. Dc heer LIMBURG daarentegen 'dankte den Minister, dat deze door intrekking van meerhedoeld Koninklijk besluit aan een verkeerden rechtstoestand dar vrouwelijke postbeambten oen einde heeft gemaakt. Tie Staat heeft zich slechts af te vragen of de 'dienst, door liet huwelijk der vrouvv- Ujkti 'noslaml/thnaren benadeeld wordt De heer ROODHUIZEN sloot zich .aan bij den heer HEEMSKERK, oordeelende dai, Indien de gehuwde vrouw wordt ge handhaafd in staatsdienst van het huwe lijk oen caricaluur gemaakt wordt. De heer SCIIOKKING bestreed do ar gumenten van den lieer Limburg inzake de gehuwde vrouwen bij de posterijen. dPosten". liet nieuwste snufje uit de diamantbe werkers wereld te Amsterdam: do A. N. D. B. wordt... gepostI De hoeren van liet dagelijksch bestuur, alsmede de 2e secretaris B. "Wins en de loon-conunissaris Brouwer worden netjes van bnis gehaald en naar liet gebouw in do Franschelaan gebracht,. Gaan ze ntmi een werkgever of vergadering, ze worden behoorlijk gevolgd... door een mannetje van de „Onafhankelijke Vereeniging in de diainanl-induHrïc". Gisteren is door deze vereeniging op ruime schaal een strooibiljet verspreid, onderteekend door den heer Silbcrklang, waarin geldelijke steun gevraagd wordt om op betere, uitgebreider 'manier de harren van den A. X. L). Ii, te kunnen posten, opdat ze ook eens kunnen voelen wat het zeggen wil gepost Ie worden. („ff. v. N") De slaking te Krommenie. In verband met de staking bij de rnetaal- dnikkerij der firma Venver, is gisteravond door de stakers een "vergadering gehouden, waarin men niet tot een eigenlijk resultaat is gekomen. Hedenavond zou wederom een ver gadering worden gehouden van drukkers en litiiografen, waarin zou worden uitgemaakt of uok deze kiatsten tot staking zouden over gaan. Men verneemt, dat in verhand daarmede door de directie in de fabriek bekendma kingen zijn aangeplakt, waarin den arbeiders wordt gewezen op liet zeer ernstige van den toestand, daar de fabriek waarschijnlijk zal worden Mop gezet, wanneer dc litiiografen tot Haking besluiten. Daardoor zuilen een 300 arbeiders zonder werk komen en broode loos worden. Aangezien van dezen natuur lijk zeer velen, liet meereiuleel, hoofden van gezinnen zijn, zou oen nlgoheric staking aan de fabriek voor deze plaats een ware ramp zijn. Wat de drukkers cn litiiografen betreft, dit zijn mecivndeels ongehuwde», niet 1e Krommenie wonende pcr-onen. .Voor hen die de staking zijn begonnen, zal deze niet die nadfoligo gevolgen met zicli «kepen, nis voor de overige te Krommenie wonende ar- Ix'iders, die zich niet zoo gemakkelijk ver plaatsen en ander werk bekomen. Met, liet oog op mogelijke ongeregeldheden is de toegang tot do fabrieksgebouwen 'door het plaatsen van een hoogc schutting van den openharen weg afgescheiden.G,istoren werd door de stakende drukkers niet gepost.. Over liet ontslag van den 'drukker Bin nendijk, hetgeen de oor/aak dor staking is, vernam dc ,,N. R. Of." het volgende: De voorstelling van deze zaak dat de directie door liet ontslag van den heer Binnendijk de rechten van het personeel zoti hebben aan getast, is niet juist. Dc heer Binnendijk was, naar men verneemt, reeds vóór er sprake was van zijn benoeming tot raadslid te AVor- niervoer, aangezegd geworden, dat hij eon andere werkkring had te zoeken. De directie is nl. van oordeel, dat littn personeel en in liet bijzonder, de litho- gritphen en drukkers, die uog al ingespan- tien werk verrichten, een niet te langen ar. boidslijd belmoren te hebben, en gelegenheid vinden voor voldoende ontspanning- na 'den arbeid, opdat zij steeds friseh cn opgewekt htm werk kunnen doen. 'Daarom was hun su'hckKihiuv reeds verkort geworden. Nu ver vulde de heer Binnendijk echter verschil lende funcliën nis bestuur.-lid van vakorga nisatie!!, wat zeer veel Vim zijn tijd in besla» nam. Toon kwam daar later nog bij stljn ver kiezing tot raadslid met al de daaraan ver- bonden bemoeiingen, zoodat bit doel der directie om liet personeel een ruimen vrijen tijd te verschaffen, geheel werd gemist. De directie heeft ten laatste besloten om den lieer Binnendijk met gebruikmaking van 'den opzeggingstermijn, zijn ontslag te verleenen wat oorzaak is van liet bestaande conflict. Werkloozenband. Door hot bestuur van den Werkloozenbond te Amsterdam is een schrijven verzonden aan den minister van Oorlog, met verzoek om toezegging aan den bond van afgedankt en afgekeurd soldatenschoeiscl. De inbraken te Haarlem Door de justitie te Haarlem is gearres teerd en ingesloten de barbier K een man, waarvan niemand ooit zou gedacht hebben', dal hij debet was aan de inbraken te Haar lem en omstreken. Hij is de schoonvader van den singer R., die de vorige week werd gearresteerd. liet is alweer de veldwachter Smit, uit Aenlenhout, die dit zaakje tot klaarheid bracht. Geen aanranding. In verband met net bericht over een mi litair op den Nnarderstraatweg, onder de gemeente Mmden, deelt men mede, dat door een ingesteld onderzoek van de politie ge bleken is, dat van eene aanranding geen spra ke is geweest. Bedoelde militair was zelf in 't bezit van een vuurwapen, dit bij on geluk aflring en waarvan de kogel hem in liet been drong. Uit vrees voor straf deed hij het voorkomen, dat aanranders op hem geschoten hadden. Mishandeling. Toen Dinsdagavond de heer Dp G. uit Drunen naar Nieuxvkuijk (N.Br,) huiswaarts keerde, werd hij eensklaps door eenige kerels, die uit het houtgewas te voorschijn sprongen, aangevallen en vreeselijk mishandeld. De heer De G. werd later door eenige voorbijgangers bewusteloos gevonden. Zijn toestand is niet buiten gevaar. Ongelukken. Degroentenhandelaar Meerman, vari Ouwer- kerk aan den Amstel, was Maandagavond naar Amsterdam gegaan, en niet. teruggekeerd. Gistermorgen werd bij Halfweg 't Kalfje zijn iijk opgehaald. Daar de man slecht van gezicht was, is hij door de mist misleid, blijkbaar te water geloopen. Dinsdagmorgen, om ongeveer 8 uur, had in het doip Geesteren (gemeente Borculo) een diep treurig ongeval plaats. Twee kin deren van den arbeider E. R. vertoefden gedurende den tijd, dat hun moeder de open bare school schoonmaakte, ten huize van den rijksveldwachter, d. G. Diens 13-jarige zoon kreeg het jachtgeweer van zijn vader in handenplotseling ging een schot af en het jongste der kinderen, een jongetje vuu bijna 6 jaar, stortte dood op den grond, de volle lading hagel had het in het hoofdje getroffen. Hoewel een paar hagelkorrels door haar klaeren waren gegaan, bracht het '10- jarig meisje, dat nabij liet broertje stond, het er zonder eenig letsel af. Sinte-Katrijn. Mcti meldt uit dc omstreken van Gouda aan het „Taderl." NTiet alleen in Frankrijk wordt Sint-Ca- tlierine beachomvd als do patrones dor jonge meisjes, ook in ons land is er iets van die vereering overgebleven. Sinte-Katrijn mag men1 de be.-chermvrouw der boerenmeiden noemen, niet van de boerendochters, maar van do dienstbarende „stoepmeider.'. Haar naamdag, 25 November, valt ongeveer samen met den overgang vun het zomer- tot het winterhalfjaar tier kaasboeren. Omstreeks dien datum worden de koeien gestald. In de omstreken van Gouda eindigt met die.it da tum de luiurlijd der meiden cn die nemen er eens een vroolijkeii dag van. Op tien eeratvolgenden Donderdag na 25 November is 't dun „Gomvsehe Malloot". In haar beste plunje wordt een bezoek gebracht aan Gouda en daar niet of zonder mannelijke begelei ding, een beetje gefuifd en een nieuw ver- huurcontract gesloten. Vroeger jaren kon men dezen feestdag 'dpr bóeren-dienstbaren met reden „Malloot" noe men. Haar brooddronkenheid kende geen grenzen, maar onze nivelleerendc bescha ving heeft ook daarin verandering ge bracht. Do boerenmeiden gedragen zich vees .-tenmdger dan haar zusters uit vroeger da gen. En wie toch zou de frisseho, pootigo deerns een dag van plezier misgunnen. Haar leven, baar dienstbaarheid is er een van harden cn z.warcn arbeid. Stel u voor een fom boren, regenachtigen Novemberdag, ui liever -nacht. In de eerste helft der maand loopt 'f vee nog buiten en klokke vier. als dc nacht nog heersclil, gaan dc moiden t natte land al in om te melken. Lantarens meenemen, geen kwestie van. 't Vee zou dwars door 'do slooten naar 't licht toe willen,

Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2