V V STADSNIEUWS. Kerk en School. ""'yiAARDimEN. Kunst en Wetenschap» Staten Generaal. Hot bezoek van den Dnltscben keher. De Koningin-Moeder zul reeds Vrijdag ochtend S.30 naar Amsterdam vertrekken'en 'a avonds te 5 ure in do residentie terug- keeren. Aangezien de keizer het incognito bij zijn aankomst te Amsterdam opheft, zullen de aan Z. K. II. toegevoegde vlag- en hoofd officieren en ordonnance-officieren, den kei zer niet te IJmuiden, maar te Amsterdam opwachten. De Koningin en 'de Prins verlaten Zater dagvoormiddag de hoofdstad om tegen 11 uur in Den Haag aan te komen. De Minister van Marine vertrekt Donder dagavond naar Amsterdam. De heer von Schloezer, buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister van Duitsch- land bij ons llof, zal wegens de inachtne ming san het incognito tot Amsterdam, eveneens den Duitschen keizer bij aankomst in de hoofdstad begroeten, vergezeld door de heeren ton Kuhlmann, gezautselmpsraadde Krause, gezantschapssecretaris, en den 'staf kapitein Renner, militar attaché. Z. M. do keizer zal Vrijdag tegen 5 uur eenige deputation ontvangen van te Am sterdam gevestigde Duitsehe kerkelijke, lief dadige en ondenvijs-instellingen. Het ligt in de bedoeling onzer regeering den opvarenden der Duitsehe schepen een blijk van belangstelling te geven, in den vorm eener vriendschappelijke ontvangst door hun Hoilandsche kameraden. Zij stelde daar toe een som gelds beschikbaar, en droeg do regeling op aan een commissie uit de marine autoriteiten te Amsterdam. De officieren van het keizerlijke jacht de „Hohenzollern". en de Duitsehe oorlogssche pen „Kónigsberg" en „Sleipner", zullen zich Vrijdagmiddag te 61$ uur met hun collega's van de ..Piet Ilein", de „Voord-Brabant" en de „Friesland" aan een diner in het Amstelhotel vereenigen. De tafel wordt gepresideerd door den kapt. ter zee J. H. Cnlmeyer, hoofd van het vak van uitrusting aan de marinewerf aldaar, aangezien de oudste zee-officier, de direc teur en commandant, II. baron Sweerts de Landas Wyborgh, tot de genoodigden ten Paleize behoort. Het menu is aan 'de voorzijde versierd met de portretten van keizer Wilhelm en Ko ningin Wilhelminn; aan de achterzijde prij ken de emblemen der Duitsehe tn Neder- landsche marine. Ook aan een 15-tal machinsten, een 20- ta] onder-officieren en circa 10G' korporaals en manschappen zal een aangename avond worden verschaft., met dien verstande dat elk dezer categorieën afzonderlijk ontvangen wordt door de gelijken in rang van onze marine. De onderofficieren zullen de voorstelling in Variété Flora bijwonen, de korporaals en minderen gaan naar Carré. Morgenochtend te 7 uur vertrekken per Hoilandsche spoor de manschappen van de beide bataljons grenadiers en eenige man schappen van de jagerbataljons met de Kon. Militaire kapel naar Amsterdam voor het doen van eerbewijzen en het betrekken van eerewachten bij gelegenheid van het Keizer- bezoek in de hoofdstad. Het standbeeld voor den Stadhouder Willem III. Nadat een paar jaren niets meer over het op te richten standbeeld voor den Stadhou der-Koning Willem III was vernomen, ont ving de provinciale commissie voor Zuid- Holland in Juli 1907 een schrijven van het hoofdcomité, waarin werd medegedeeld dat het „uitvoerend comité", in de vergadering van 5 November 1905 benoemd en aldaar met volmacht bekleed om ever de plaats van oprichting van het standbeeld te beslissen, definitief zijn keuze gevestigd had op Breda. Bedoelde vergadering was, door verhinde ringen van persoonlijken aard, niet bijge woond dcor den voorzitter (rar. Patiin), se cretaris-penningmeester (kolonel F. de Bas) of andere leden van do Zuid-Hollandsche commissie, en dientengevolge was aldaar niet krachtig bepleit wat in «een schrijven dier commissie van 31 Mei 1904 aan het hoofd comité uitvoerig was uiteengezet, nl. dat de plaats waar het standbeeld voor den Stadhou der-Koning zou verrijzen, geen andere kan en mag zijn dan den Haag. De Zuid-Hollandsche commissie heeft daarop, na het advies der besturen van alle plaatselijke comité's in deze provincie te hebben ingewonnen en met verschillende van deze op 20 November te hebben verga derd, bij schrijven van 5 December ter ken nis van het hoofdcomité gebracht, dat naar eenstemmige meening der aanwezigen geen andere plaats dan den Haag voor de oprich ting van het standbeeld in aanmerking kan komen. Bij haar schrijven is gevoegd een nota van den Leidschen hoogleeraar in de geschiedenis prof. P. J. Blok, waarin wordt betoogd, dat noch Amsterdam, noch Breda de rechte plaats is, maar dat „gelijk in Engeland to Dublin en te Torbey de herinnering aan zijn grootsche werkzaamheid 'door standbeel den wordt levendig gehouden, zoo hier te lande 's-Gravenhage de plaats (moet) zijn voor het standbeeld van den grooten. Oranje vorst." De gewestelijke commissie voor Zuid- Holland voegt eraan toe, dat zij door 'de be slissing voor Breda zeer is teleurgesteld, en het haar plicht acht zich tegen deze keuze te verzetten met ai den ernst, welke de op richting van een reeds te lang uitgesteld ge- (Jenkteeken van zoo buitengewone beteeke- nis eischt. Zii verzoekt het hoofdcomité aan de nationale commissie te willen in overwe ging geven om op de keuze van Breda terug te komen en alsnog die van 's-Gravenhage te bevorderen, terwijl zij verklaart dat het van de beslissing op haar verzoek zal afhan gen of do in Zuid-Holland ingezamelde gel den al dan niet ter beschikking van het uit voerend comité zullen worden gesteld. („N. Ct." Tweede Kamer. Het voornemen bestaat om, indien de voorzitter dei Tweede Kamer Vrijdag naar Amsterdam gaat, dien dag te vergaderen onder "presidium van der. heer Borgesius. De dubbele Kaad te Delft. Bij de gisteren gehouden stemming voor de verkiezing van 19 ingezetenen, die den z,g. dubbelen raad zullen vormen ter beoor deeling van het ontwerp grensregeling, zijn gekozen de candidaten van het onafhankelijk comité en van de vrijzinnigende candidaten der kerkelijke coalitie bleven met een bedui dend stem mental in de minderheid. De heer Yun Kol voor de vierschaar! In iHet Volk" wordt de heer Van Kol ler verantwoording geroepen. De afgevaardigde van Enschedé heeft Dinsdag in de Kamer gestemd tegen de motie-Duymar van Twist, die de wenscheljjkheid uitsprak, de gehuwde schepelingen thuis te laten eten. Dat vindt een socmal-democraat in genoemd blad verschrikkelijk en hij vraagt, of de heer Van Kol zich bij het uitbrengen zijner stem. soms vergist heeft. Zoo niet •KETHEL EN SPA LAND, 12 December. De vermoedelijke dader van den diefstal van het rijwiel van den heer Cannegieter te Schie- rnm is hier gearresteerd. De gemeenteveld wachter Tempelaars arresteerde den man den te Rotterdam wonenden S, terwijl hij bezig was de fiets te verkoopen bij den rijwielhandelaar Nooteboorn. De fiets is in beslag genomen. S. mott, naar w(j vernemen, in verband met andere diefstallen in het Aigem. politie blad gesignaleerd staan. H. A M. Roelants. f Hedenmorgen is het stoffelijk overschot van den heer H. A. M. Roelants op de alge- meene begraafplaats ter aarde besteld. Een zevental bijzonder fraaie kranzen en takken bewees de behoefte om nog een maal te getuigen van de hulde, liefde en vriendschap voor den overledene. Do linten vermeldden de aanwijzing dat de kranzen waren gezonden door: het gezamenlijk perso neel, het kantoorpersoneel, de typografenver- eeniging „Adelphismus", de afd. Schiedam van den Ned. Typografenbond, de Uitgevers bond, de Vereeniging ter bevordering van de belangen van den Nederlandschen Boek handel, en van de Officicren-Vereeniging alhier. Onder hen die den doode naar het graf begeleidden, merkten wij op diens twee oud ste vrienden, de heeren J. S. M. de Groot en dr. C. J. Vaillant. Op de begraafplaats sloten zich aan 'den stoet aan als vertegenwoordigers van den Uitgeversbond en de Vereen, t. bev. d. bel. v. d. N. Boekh., de heeren P. N. v. Kam pen, W. P. v. Stockum en Aug. Belin- fante, leden van het vroeger en het tegen woordig bestuur der Officieren-vereeniging, het bestuur van de Vereeniging tot het ver schaffen van goede woningen aan minvermo genden, de besturen van Adelphismus en van den Typ. Bond. Voorts schaarden zich achter den stoet om den hooggeachten patroon tot aan het graf te begeleiden het kantoorpersoneel en tal rijke werklieden, bij de firma H. A. M. Roe lants werkzaam. Nadat de kist in de groeve was geplaatst, nam de heer W. D e y 1, als een der oud sten, namens het personeal het woord. Spr. zeide dat het personeel w,as opgegaan naar deze plaats om te getuigen van aller hoogachting voor den beminden patroon, die in hun dankbare herinnering zal blijven voort leven en wiens groote gaven zij nimmer zullen vergeten. De heer v. Stockum, namens den Uit geversbond en de Vereen, v. d. Boekhandel het woord voerende, wenseht hier een woord van hulde te spreken, gewijd aan den man wiens leven van meer dan gewone Befee- kenis is geweest. Hij was niet alleen onder de uitgevers een der bekwaamsten en ener- gieksten, maar ook een der nobelsten en be- minnelijksten. Roelants heeft uit vrije roe ping zijn loopbaan gekozen en hij heeft 'daar van een. zeer breedo opvatting gehadhij heeft zich daardoor een hooge plaats onder de uitgevers gekozen en waardoor hij door zeer velen als hun meerderen werd geacht. Het was een man van ruimen blik en groote energie, en bovendien een innemend mensch, waardoor zijn relatiën met 'de auteurs steeds een zeer vriendschappelijke was. Zijn uitgaven hebben een groote repu tatie verworven. Maai- ook als typograaf heeft de heer Roe lants zeer veel tot stand gebracht en hij was de eerste uitgever dio zelf de geheelc typo grafische verzorging zijner uitgaven op eigen werkplaatsen deed verrichten. De Vereeniging v. d. Boekhandel heeft den heer Roelants bij zijn aftreden tot eere lid benoemd, als huldiging voor zijn groote diensten aan den Boekhandel bewezende Uitgeversbond benoemde hem tot eere-lid niet alleen voor wat hij heeft gewerkt, maar ook als hulde aan zijn groote persoonlijke eigenschappon. Zijn leven heeft hij begonnen met groote aspiration die door de werkelijk heid nog zijn overtroffen. Do Nederlandsche Bockhandel brengt een laatsten groet aan den man die steeds daar in een eereplaats heeft ingenomen. Daarna voert het woord de heer J. J. S o u d a n, namens de Typografenvorecni- ging „Adelphismus". Bij het graf van dezen dierbaren overledene wenseht ook Adelphis mus een laatsten groet tc brengen. Waar namens het personeel reeds een woord van vaarwel is gesproken, heeft de geheelc typo grafie in Schiedam behoefte haar hulde uit te spreken. Spr. herinnert er aan hoe Adelphismus in do 35 iaren van haar bestaan steeds den moreelcn zoowel als den financieelen steun van den heer Roelants heeft mogen onder vinden. De laatste 10 iaren was deze be schermheer en wat hij ook in die periode voor de vereeniging heeft, gedaan, is niet licht onder woorden te brengen. Namens dc typografie in Schiedam betuigt spr. de hulde en eerbied aan den beminden overledene en brengt hem een laatsten hl- nigen afscheidsgroet. De heer II. J. O. Roelants dankt na mens zusters, breeders en verdere familie leden voor de hier gesproken woorden, voor de bloemengaven en voor de tegenwoordig heid aan deze geopende groeve, waarmede de laatste eer is bewezen aan ziin beminden vader. De droeve plechtigheid was hiermede ge- ëiudicd en Ac talrijke aanwezigen die zo bijwoonden hebben zeker den indruk gekre gen dat in den hoer Roelants oen man van zeer groote betcckenis is heengegaan. Benoemd tot leernar in de scheikunde aan de Nederlandsche school voor nijverheid en handel te Enschedé, de heer F. L. van Maanen van bier. Belanghebbenden worden verwezen naai de vorenstaande kennisgevingen van aanbeste ding van lo. het verven van gemeente-ma terialen 2o. het afbreken van een paar huisjes; 3o. betreffende het sluiten der jacht. De rechtbank tc Rotterdam heeft in staat van faillissement verklaard Ph. L. van der Kort, handelende onder 'do firma Th. L'. van der Kort en Co., in machi nerieën alhier. De heer Th. A. J. Zoetmulder, patroon voorzitter der Kamer van Arbeid voor de bouwbedrijven alhier, is door Ged. St. dezer provincie benoemd tot lid der plaatselijke commissie, bedoeld in art. 86 der ongeval lenwet. Gisteravond hield de onderafdeeling »de Maasstreek" van den Nederl Bond van Ge meenteambtenaren een ledenvergadering in het hotel sde Moriaan" te Maassluis. Na de vaststelling der notulen van de vorige vergadering werd mededeeling gedaan van de ingekomen stukken, waaruit o. a bleek dat het ledental weder met 1 vermeer derd was, zoodat de onderafdeeling thans 43 leden telt (burgemeesters, secretarissen, ont vangers en ambtenaren ter secretarie van de omliggende gemeenten). Door den heer N. T. Habraken werd ver slag uitgebracht van de afdeelingsvergade- ring te Dordrecht en van de propaganda- vergadering te 's-Gravenhage gehouden. De heer G. J. Hardick, die als bestuurslid periodiek moest aftreden, werd herbenoemd. Tot afgevaardigde naar de afdeelings-ver- gadering te Gouda te houden werd benoemd de heer G. H. Schuurman, tot plaatsvervan gend afgevaardigde de heer II. de Yringer. Daarna werden de op die vergadering te behandelen onderwerpen besproken. De volgende vergadering zoo werd be paald zal worden gehouden te Schiedam. 't Rat. Gisteravond hield'"voor het departement Seh&dam dbij M. t. N. v. 't A. de 'heer dl. H. van Cappelle ui't 's-Gravenhage een lezing in Musis. Na een kort openingswoord" van cfen heer v. Harderwijk, deelde de heer v. Cappelle mede, d'at hij een expeditie had geleid in Nederlandsch Gaiyana, met het dool den bodem te onderzoeken om fc bepalen op welke wijze dia met succes, in exploitatie zou kunnen worden gebracht, zoowel voor goudwinning als voor cultuur. Spr. was daartoe dfe Copponame-rilvier opgegaan, in gezelschap van den districts- commissaris en 4 blanke tochtgenooten. vergezeld van een veertigtal negers. Het eigenlijke gebergte, dat de zuidelijke grens van Guyana vonnt, was langs deze rivier wegens onvoldoenden waterstand niet te bereiken, waarom spr. eerst den tocht had' gemaakt tot zooven de rivier dit gedoogde, ,om daarna nog een zijarm op te varen, die ongeveer; op de helft in den hoofdstroom samenkomt. Met lichtbeelden van over het algemeen vrijgoed geslaagde foto's, gaf spr. een in druk van die, vele bezwaren, waarmede dq expeditie te kampen heeft gehad' en van do grootste natuurtafereelen die in deze oerwouden te aanschouwen zijn. Met de grootste belangstelling volgden de talrijke aanwezigen de interessante mcdedeelingen van den onderzoekfnigsreizigcn, die daarbij dikwijls zeer typische bijzonderheden gaf, zoowel over de negers), die den tocht mede- maakten, als van zijn ervaringen gedurende (deze reis. Na terugkeer te Suriname word nog oen bezoek gebracht in het binnenland aan de oostelijke grens van deze Nederlandsche be zetting, waar de Indianen en boschnegers werden bezocht en die daar nog in den! meest primitieven natuurstaat léven. Ook hierbij gaf spr. eigenaardige beelden te aanschouwen en deed' hij vele interessante meded'celinycn over deze iiatuurmenschon. Arbeiders dm dit land in behoorlijke exploitatie te brengen, zijn deze natuur volken niet; het land geeft te gemakkelijk dö bestaansmiddelen, zoodat constante aij beid vo'oi, hen niet noodig ia. Wil men dus het land- in exploitatie brengen, dan moeien d'e arbeiders woideit geïmporteerd. Blanke arbeiders kunnen diaarvoor ech ten niet gebruikt worden, omdat liet kli maat dit verbiedt, zoodat dc arbeiders moe ten gonecruteerd worden uit de volkeren der tropische gewesten. Aanvankelijk heeft men die gezocht bij dc Bnitsch-Indiërs, maan d'aarmede kwam men voor het ge vaar, dat die Nederlanclsc.be kolonie een bevolking verkreeg van Engelscho onder danen, waarom later werd overgegaan tot hot importeeren van Javanen. Deze ech ter blijven daar slechts betrekkelijk korten tijd om dan weer naar Java terug te koeren. Een interessanto collectie Van stcenen, inlandsclie werkstukken, vlinders, enz., had spr. medegebracht, die in de pauze met de grootste belangstelling door allen wei den bezichtigd. Een levendig applaius dankte ten slotte den spr. voor zijn belangwekkende lezing, waaraan de heer v. Ilarddrwijk ïnct een kort woord van dank zich aansloot. In den afgeloopen nacht werd door de politie bekeurd een persoon, (lie op den openbaren weg nachtrumoer maakte. Bij onderzoek bleek, dat een valscho naam was opgegeven, zoodat ook daarvan pró- ces-verbaal is opgemaakt. Vanmorgen werd door een marechaussee een minderjarige naar hier gebracht, die zonder vaste woonplaats is, maar hier verblijft. Hij had zich bij de marechaussee te Moerdijk aangemeld, om naar hier te worden overgebracht. Door de rijksambtenaren J. K. v. d. Meer en W. Gelling werd hedenmorgen ggm- gehouden C, J. G., die met een ernmei moutwijn uit een branderij van do firma H. Co., in de Boterstraat kwam. Van andere zijde wordt ons gemeld, dat deze ambtenaren door den aangehoudene een emmer water over het lijf werd geworpen. Door do politie is in den afgeloopen nacht aangehouden een bruin langharige hond, reu. Binnen 24 uren niet afgehaald, wordt liet beest afgemaakt. Gistermiddag heeft een tot nu toe on bekend persoon een controleur der Elec- trische tram, die hem uit den wagen ver wijderde, daarbij met een parapluie in het gelaat geslagen. een schilderij van Ingres met 'n penue- mes stuksneed, tot één jaar gevangenisstraf Ned. Hekv. Kkhk Ds. W. J. Manssen, predikant te Zaan- dam, heeft tegen, 1 Moi 1908 zijn emeri taat aangevraagd. - Beroepen: te Egmond-binnen (N.-ID de heer A. M. Bosch, cand. te Dimmen. tc Renjum ds. D. A. van Krevelen te Oos- terhesealento Oostwold (gem. Oldambt) toez.)dr. J. Ch. Kromsigt te AVfme ningen. Bedankt voor het beroep te Tzum (toez.) door ds. A. Jellema te Oppenheim- 'to A me muiden door den heer P, vaii Toom, cand. te Overscliie, Geref. Kerken. Beroepen te Ezingc (Gron.) ds. U. Ubbens, te Sihvokle Gendringen, Aangenomen het beroep lo Hoofd dorp (Haarlemmermeer) door ds. R. W. <jc Jong, tc Noordwijk. Oud-Gerefoumeeude Kerk. Beroepen 'te Amsterdam ds. W.I[en driksen, te Den Helder. Vrije Evangelische Kerk. Bedankt voor het beroep te Oude- Pekela (Gr.) door den hoer J. H. Elbrecht te Grijpskork. Hooger Onderwijs. Universiteit te Leiden: Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, na het ver dedigen van ptellingen, de heer G. L. Thur- how, geboren te Parijs. Doctoraalexamen rechten: de hoeren J. F. van Haersolte en J. It. Goddardgroot ambtenaarsexamen voor den Itidischen dienst: de heeren W. J. Bossclurt en Ch. Beets. Universiteit te Leiden. Groot-ambtenaars examen voor den Indischen dienst: de heeren W. A. M. Schol te en \V. G. Hor- ninge; doctoraal examen scheikunde: de heer II» Fiippo Jzn. Universiteit te Groningen. Doctoraal exa men rechtswetenschapde hoer J. Fci'sma, Universiteit te Groningen: Doet. examen rechtsgeleerdheiddc hoer A. J. Vliegen- th art. Universiteit te Utrecht: D-oct. theologie: de heer J. II. Greyvestein. Universiteit te Utrecht: Benoemd tot doc tor in dc geneeskunde op proefschrift:Het voorkomen van melkzuur bij oelampsL', de hoer A. ten Docsschate, gcb. to Zwolle. Bevorderd tot doctor in de rechtsweten schap op Stellingen de heer J. C. Jager, luitenant ter zee tweede klasse, geboren te Naarden. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Gevestigd in het Beursgebouw. Geopend alle werkdagen van tot 11 i uur voormiddag en Maandag, Dinsdag en Vrij dag van 89 uur nam. Teleplioonnummer 244. Gevraagde arbeidskrachten. tlalfw, bakker. Jongen, v. haarfabr. Jongen v. Sigarenfabr Jongens. Kleermakersleerling. Voor buiten de stad. Verplegers. Aangeb. arbeidskrachten. Ma nde n ra alio r s jon gen Smoutzetter (halfw.) Schoenmakers jongen. Keukenmeid. Bakker. Bakkersjongen. Bankwerker (halfw.) Grofbankwerker. Grondwerkers. Huisknecht. Jongens v. kantoor. Koetsier. Machinist. Plaatwerker (halfw.) Portier. Schipper. Smid. Smidsjongen. Stoker. Straatmakor. Timmerman. Timmert, (halfw.) Verver. Verver (halfwas). Voorslager. Zakkenmaker. Personen voor lichte werkzaamheden. Wa&schen aan huis gevrapgd. Naaiwerk aan huis gevraagd. Dagmeisje. Schoonmaakster. De directeur verzoekt aan hen die ver zuimden te berichten, of zij aan een opge geven adres zijn geslaagd, bedoeld bericht ten spoedigste te bezorgen. Yolksbadlinis. In de week van 2 8 December 1907 werden genomen 205 baden. late klasse. Sdo klam kuipbaden 18 kuipbaden 27 regen i 11 regen 143 school 5 ets kinder 0 Op de voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan de school voor g. 1. o, 3e klas- no, 40. te Rotterdam komt voor de heer J. A Evera, te Ylaardingen. Zaterdag a.s. gaat bij de Ned. Toonoal- vereeniiging te Amsterdam de première van „Een gracht-idylle", Amsterdam scha come die in 3 bedrijven, door W. A. Paap, schrij ver van Koningsrecht. Het hof van appèl te Parijs veroordeelde het jonge meisje, dat onlangs in het Louvre Bij den Hoogen Raad zijn o. a. verschil lende koninklijke besluiten ingekomen, be trekkelijk subsidie-aanvragen voor bijzon dere scholen. Bij enkele dezer besluiten werd beslist, dat de wet eischt dc aanwezigheid van een bepaald getal onderwijzers van bijstand, voor wie als bijdrage de minimum-jaarwedde, waarop zij aanspraak hebben, moet worden uitgekeerd, doch geen regelen bevat welke zouden zjjn in acht te nemen bij de beant woording van de vraag welke der aan de school verbonden onderwijzers, voor het. geval dat het verplicht getal der onderwijzers van hijstand wordt overschreden, als verplicht zijn aan te merkendat uit het bovenstaande volgt dat de beslissing hieromtrent aan het schoolbestuur moet overgelaten worden. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 11 December. (Vervolg.) De MIN. VAN BINNENL. ZAKEN heeft veel sympathie voor de vacantiekoloni.es on zal, zoodra de schatkist dit toelaat, subsidie verleenen. Het adres der ver pleegsters heeft spr.'s aandacht. Den Con truien Gezondheidsraad kan geen verwijlt troffen; dc verslagen eischen veel bewerking, vandaar dat ze zoo laat ver schijnen, maar ze kunnen den afgevaar digden een overzicht verschaffen van den «normen arbeid van den Gezondheidsraad. Inzake de wormziekte is con rapport van dr. v. Putten verschenen, de Gezond heidsraad deed zijn plicht. 'Een ontwerp, gericht tégen do patent medicijnen moet worden behandeld in ver band met een wijziging deT artsen ij-bcreid- kundewet. Spr. zal niet ingaan op' de opmerkin gen over het reeds voltooide ontwerp tol wijziging der Woningwet. De weit kan bezwaarlijk worden toege past op Lchoorlijkfe; wijze, indien publiek en gemeenten niet meewerken. Niets blijft bij de reg,earing onbeproefd om een krach tige uitvoering dor wet te verzekeren. Dit blijkt o. a. uit spr.'s maatregelen om dc koeten te verbeteren in den Biesboscli. De resultaten doen zich helaas nog wachten. In 't onhvorp hoeft spr. doelmatige bepa lingen opgenomen. In zako do huurprijsclausule staan beide vaders der woningwet tegenover elkaar. Daaruit blijkt, dat die clausule wel isdn den geest der wet, doch niet onmisbaar. Samenwerking met den Minister vaii Fi nanciën is noodzakelijk. In het speciale Leeuwarder geval' heeft spr. zich bijt don wdnsch va,n zijn ambtgenoot neergelegd. Trouwens;, die clansmie is zeer ruim' ge steld en, geeft veel vrijheid. Spr. wil noch tans haar waarde nader overwegen. Reeds is overleg met den, Minister van Financiyq

Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2