61"" Jaargang. Donderdag 9 Januari 1908 No. 12586 Kijkjes op het leven in een groote stad. waterijker en roeier. P 1 Deze courant verschijnt dag el ijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Ylaardingen £1.1.25.Franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (boek Korte Haven.) Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regei meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen, Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te Bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en 2 a terdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor de Redactie No. 128. voor de Administratie No. 103. NATIONALE MILITIE. Aanvragen om ontheffing van den werkolijken dienst der Militie of om vergoeding. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter kennis van de militioplichti- gcn, die in dit jaar moeten worden inge lijfd, zich als kostwinners onmisbaar ach ten voor hot gezin, waartoe zij belmoren en op grond daarvan mermen, in de termen te vallen tot het verkrijgen van ontheffing van den werkolïjkeii dienst op grond van art. 113 der milatiowet 1901, of van eene geldelijke vergoeding als bedoeld wordt bij art. 113bis dier wet: dat de aanvragen daartoe die op on gezegeld papier kunnen worden geschreven en door de belanghebbenden eigenhandig geteekend 'behooron te worden gericht: a. aan Hare Majesteit de Koningin, in dien alleen ontheffing of ontheffingen vergoeding verlangd wordt; en b. aan Zijne Excellentie den hoer Minister van Oorlog, indien alleen vergooding gevraagd wordt. Belanghebbenden worden er voorts op gewezen, dat zij den hier voren aangewe zen weg moeten volgen, daar aanvragen anders geadresseerd groote vertraging in de tffdoening tengevolge kan bobben en dat indiening van die verzoekschriften eenige weken voor de opkomst, eene spoedige af doening daarvan in de hand werkt,, wat zeer in het belang van de adressantenis te achten. Schiedam, den 8sten Januari 1908. Burgemeester enWcthouders voornoemd M. A. BRANTS. Ba Secretaris, V. SICKENGA, Burgemeester en Wethouders van Schie dam roepen op sollicitanten naar de betrek king van Sollicitatiestukken in te zenden nan den Burgemeester voor 15 Januari a. s. BUITENLAND. Schiedam, 8 Jan. 1908. SPANJE. Van do reis van den Fransehen minister van buitenlandsclie zaken, Piolion, naar Madrid, verwacht men in politieke kringen te Parijs het lot stand'komen van een ver bond van Westelijke m togen d- liedon n.L, een Driebond tusschen Frank rijk, Engeland en Spanje. Dit nieuwe ver bond zou natuurlijk Marokko tot basis hebben en er op gericht zijn Duitsch- land zoo min mogelijk nroezeggenschap in het ïloorenland toe te kennen. Pichon besteedt le Madrid zijn tijd met bezoeken afleggen bij do ministers Salazar en Maura en ging gistermorgen op audiën tie bij koning Alfons. De Spaansche pers is zeer tevreden over Pichon's bezoek. De „Ilcraldo" o. a. zegt, 'dat do komst van den Franse hen minister hoofdzakelijk uit tweeërlei oorzaak voort spruit eerstens zal ze den band tusschen Frankrijk on Spanje in zake een gemeen schappelijke Marokkannsche actie versterken. Spanje doet alles wat het kan, maar zal in dozen nooit zóó ver kunnen gaan als Frank rijk. Ten tweede zullen waarschijnlijk com- merciecle relaties aangeknoopt worden door middel van een hecht en duurzaam handels verdrag, dat van weerskanten verschillende concessies verleent. De „Tleraldo" eindigt haar artikel met do verklaring, dat Spanje, wanneer hot zich aan do zij'dc van Frankrijk en Engeland schaart, den weg van recht en Vrijheid be wandelt, en zeer practisch voegt het blad er aan toe, dat het in elk geval beter is deze landen tot. vriend 'dan tot vijand te hebben. De liberale bladen geven uitdrukkelijk den wensch te kennen dat de minister van bui ten!. zaken Allende Salazar hij zijn gesprek ken met collega Pichon geen nieuwe ver bintenissen in zake Marokko moet aan gaan, m. a. w. Frankrijk geen steun ver kenen bij zijn expedities. De „Tmparcial" zegtWij gelooven niet 'dat twee slimme ministers als dc heeren Pichon dn Cló- menceau, hij hun bezoek zullen trachten dc gedragslijn te wijzigen, door Spanje gevolgd in de Marokko-kwestie. Het is een eerezaak voor Spanje zich strict te houden aan de acte van Aigesiras, maar wij gaan er geen duim buiten. Voor Frankrijk en Spanje be staat in Marokko slechts een gemeenschap peiijk belang, het belang 'der beschaving. Voor 't overige zijn de belangen der beido mogendheden op vele punten met elkaar in strijd. Do „Lilióra!" schrijft: liet. land volgt met ongerustheid het bezoek en de gesprekken van 'den minister Pichon liet land heeft er recht op te vreten waarheen de politici het brengen. Over den toestand in Marokko wordt ge meld. dat de tuchtigingsexpedit.ie tegen den Moorcnstam Beni Snossen op 'de Algcrijn- sclie grens geëindigd is. Generaal Lyautey de bevelhebber der Fransrhe troepen nam maatregelen tor voorbereiding van het poli tickorps. Een deel van do Frnnscho strijd macht is teruggekeerd naar hun garnizoenen in Algorië. Tri het gebied dor Beni Snassen zuilen vertegenwoordigers van den sultan worden aangesteld die waken zullen voor de openbare veiligheid. Van de krijgsverrichtingen nabij Casa blanca wordt bericht dat do niehalhi van Moeley Rachid, partijganger van Moeley Ha- fid, totaal vernietigd i&. Na de nederlaag bij de kasbah van Medioena. werd het legor- o door fanatieken tot staan gebracht en ■et'd geëischt dat zij tegen de Fransehen zenden, vechten. Moeley Rachid weigerde. Daarop werden zijn soldaten door 'de fana tieke Moeren uitgeplunderd. De Fransche bezetting van Medioena. be staat uit 1200 man, onder kolonel Brulard. Tvaicls van 'den Oued Saidstam boden hun onderwerping aan, maar werden weggezon den. Bij liet gevecht op 1 Jan. werden aan Marokkannsche zijde verscheidene kaids gedood. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Roman van LOUISE WESTKIRCH. P 24) Met moeite vonden Will en Rob twee onbezette stoelen in een hoek. En Rob at, wat zijn oude vriend hem voor liet zetten en verleden en toekomst, zijn toom tegen hot noodlot, zijn vrees voor den morgen verdwenen door dc weelde, na twee dagen gevast te hebben, zijn genoegen te kunnen eten. Daar tusschen door ver telde Rob zijn levensgeschiedenis. Will zeide niet veel. Dikwijls dacht Rob, dal hij heelemaal niet naar hem luisterde. Ilij zat heel stil, de groote, groene oogen gin gen achter do brilleglazen langzaam van links naai- rechts, van rechts naar links, oogen met vreemde, kleine pupillen, die niet meer loslieten, wat eenmaal haar at tentie getrokken had. De wit-bonte kat van tante Lotte lag gewoonlijk op het raam kozijn zoo naar de vogels to kijken. Maar toen .Rob van. hot briefje van Radijs ver telde, kwam er leven in hom. Hij kneep Robert in den arm, zoo dat hij steunde, en met twee onmerkbare, maar zeer vlugge wendingen van zijn hals in den hoogen boord, keek hij onderzoekend om zich heen. „Ja, is dat nu geen onzin?" vroeg Rob .verwonderd. „Neen, dat beteekent wat. Maar men spreekt er niet over." „Heb je werkelijk al eens van dien no. 1 gehoord?" „Wat zoo in Berlijn zwerft, heeft er van gehoord, 99 o/o van degenen, die hier aan tafel zitten, weten daarvan." „Maar zeg dan toch „Het is niet iets om over te spreken Over hot algemeen houd ik niet van pra len. De hoofdzaak kan men eigenlijk nooit uitleggen." „Lieve hemel," zuchtte Rob, „als er zooveel raadselachtigs, onoplosbaars is hoe zal ik daar dan wijs uit worden?' „liet is ook niet zoo eenvoudig, ouwe jongen. Bij voorbeeld" hij stampte op den grond „niet waar, dit is een aardige steenon vloer. We loopen er overheen en denken aan. niets. Als we de stcenen eens op konden lichten, en zien, wat de eeuwen hieronder verzameld hebben, dan, geloof ik, zou menigeen den eetlust vergaan. Zoo heeft ieder ding zijn bovengrond en zijn ondergrond. Er is hier in Berlijn veel on dorgrond." Hij maakte een beweging met de hand. „Ik heb' een vrijen namiddag en zal je eens meenemen naar vrienden van me." „Je bent ;:oo goed, Will. Maar ik moet naar werk uitzien." „Dat komt wol. Komt van zeil' wel. Je moet niets naloopen. Dat is de onguns tigste positie, waarin je verkeeron kunt. Tegemoet gaan en dan flink bij den kop pakken, 't Kan wel zijn, dat er vandaag al wat voor je te verdienen valt." „En mijn pak? Die bende daar heeft alles voor zich gehouden. Ik schaam me." Engeland. Wij deelden reeds mede. 'dat er onder handelingen gaande zijn om van het be kende groote dagblad de „Times" een naam- looze vennootschap te maken. Het was, zoo deelt de Londensche berichtgever van de ,Köln. Ztg." mede, reeds sinds langen tijd geen geheim meer, dat de voortdurende uitbreiding van het blad geen gelijken tred hield met haar inkomsten. De eischen, dio aan een groot blad worden gesteld Ion op zichte van zijn berichtgevers in 'binnen- en buitenland, de artikelen uit deskundige pen oVer vragen van den dag vorderden hoe langer hoe grooler geldelijke uitgaven, te meer daar er een reeks bladen, wier cenig doel hel is sensatie te wekken, als paddestoelen uit don grond oprezen, en het dezen gelukte ook tal van lezers uit de be schaafde kringen te trekken. Dit maakte de positie van de „Times" moeilijk, al valt cr nog niet te spreken van financieel»! ach teruitgang. Maar het was noodig de in komsten te vermeerderen en daartoe stel de do directie allerlei middelen in het werkinvoering van een. vast abonnement naar continentaal voorbeeld, liet uitgeven van boeken „Times Gazeteer" (geogra- pliiscli woordenboek), „Times Atlas", de „Encyclopaedia Brilantrica" en ten slotte de oprichting ,van de groolc lees-bibliotheek en van den rabatboekhandel onder den naam van „Times Book Club", waardoor zij in een voortdurenden strijd met de boekhandelaars werd gewikkeld. Aan bet hoofd der 'onderneming komt thans de heer Pearson te staan, de eigenaar van verschillende kleine bladen en boven dien de leider van dc „Daily Express" en de Standard", waarvan do avond-oditic samengesmolten is met de „St. James Ga- zette". Pearson is een aanhanger van de pro tectionistische politiek van Chamberlain. het staatsblad van de benoeming van den lieer SchoIlaciT tot minister-president. Franz Seholtaert was in 1895 minister van bin- nenk zaken en onderwijs en onder zijn lei ding word dc schoolwet van 1895 dooi dc Kamer aangenomen. Het volgend jaar nam hij ontslag; hij was sedert 1901 voor zitter van de Kamer. De lieer Schollaert is 5G paren. F r a n k r ij k. Volgens het „Journal des üébats" ver toeft de bekende leider der socialisten, Jauiès, op 't oogenblik te Al hi, waar hij weikt aan een uiteenzetting betreffende de organisatie van den socialislisehen staat, die hij reeds vroeger lmd aangekondigd. In het eerste gedeelte er van geelt hij een plan voor de organisatie van de lands verdediging, waarin hij zicli verdedigt te gen de tot hem gerichte verwijten aangaan de zijn bestrijding van het militarisme. Jeanne Weber, die in Mei van het vorige jaar werd beschuldigd van kindermoord zij zou verscheidene aan haar zorgen toevertrouwde zeer jeugdige kinderen heb ben geworgd is dooi de rechtbank te Bourges op vrije voeten gesteld, daar ge bleken is, dat de kinderen een natuurlij ken dood stierven en de getuigenverkla ringen tegen Jeanne Weber valseh bleken te zijn, De brand in de 5c mijnschacht (e Cour- rières breidt zich uit. Er is een nieuwe vuurhaard ontdekt. Een oud -employé van het abattoir ie Rijssel, die als rijk man 'te Darijs over leed, heeft nan dc armen van zijn geboorte stad een som van anderhalf millioen frs. vermaakt. De ex-keizerin Eugenie is uit Parijs naar Marseille vertrokken om een reis te ma ken naar Engelsch-Indië. Italië. Uit Rome wordt aan de „Temps" ge meld: Po gemeenteraad van Catania (Si cilië) heeft een crediel aangevraagd van 5 millioen lire, om het tekort in de ge meentekas to dekken. De slechte admini stratie va,n het socialistische gemeentebe stuur en de enorme kosten van dc gemeen telijke brood bakkerijen zijn 'dc voornaam ste oorzaken, die binnen 5 jaren de stad Catania bankroet deden slaan. België. Men verwacht spoedig de afkondiging in „In mijn kringen wordt daar weinig op gelet. Kom maar mee. Er is daar ook een aardig meisje, wel te verstaan, niet voor jou of mij om te hebben. Daarvoor waar schuw ik je. Maar een aardigheidje is niot verboden." Ze gingen weer op weg en verloren zich in een gewarrel van straten en straatjes. Do gevels der smalle huizen waren alle even nuchter en gewoon, drie of vier ra men aan den voorkant, de mot waterverf geverfde pleisterkalk zwart van het roet en afbrokkelend van het vocht, de deur posten, de drempel, de trappen, de smalle trottoir, alles was besmeerd met dedmme, vaste slijk der groote steden. Boven een van de smalle huisdeuren hing een schild. „Joseph Islap, Uildrager en Antiquaar", stond erop, en door de doffe ruiten van een raam daarnaast schemerde, tusschen zwart geworden schilderijen en olieverf, een pdragen japonlijf, een harmonica en een verbogen wierookvat. Een dikke stof laag lag als een sluier over de hccle uit stalling, Will trad over den uitgesleten drempel. Hot voorhuis was vochtig, donker en scheen eindeloos. Ook aarzelde do jonge man het te betreden. Hij wendde zieli naar links en drukte op de klink van de win keldeur. Een schorre deurschel hief een aanhoudend getingel aan. De jongelieden stonden in een kleine, met allerlei dingen volgepropte ruimte; een verstikkende mod derlucht hing er. In de vochtige schemering, waar sedert Zwitserland. Te Luzern hebben alle werkgevers in het meubelmakersbedrijf hunne arbeiders uitge sloten, omdat deze het voorgestelde arbeids contract niet wilden aannemen. Duitse h land. Reeds langen tijd geleden werd aange kondigd dat ook de beide groothertogdom men Mecklenburg de zegeningen van een grondwet deelachtig zouden worden. Thans is het ontwerp gereed en in het begin van Februari zou de gemeenschappelijke Land dag hij een worden geroepen om het in be handeling te nemen. Nu is echter de heer v. Dewitz, staatsminister van Mecklenburg- Stielitz, ziek geworden en zal de bijeen roeping van den Landdag worden [uitgesteld tot zijn opvolger benoemd is, wat waar schijnlijk in den loop van deze of het begin van de volgende maand zal geschieden. De «Frankfurter Ztg." zegt nog een hartig woord naar aanleiding van het tweede geding tegen Harden Wat den politieken kant van de zaak aangaat, kunnen alleen kinderen in de politiek aannemen, dat de camarilla door het nieuwe geding gebleken is een fabel te zijn of men de groep om Eulenburg een camarilla wil noemen of niet, doet er weinig toe. Maar dat Eulenburg naast de rijkskanseliers en ministers grooten invloed geoefend heeft, is voor velen zulk een bekend feit, dat geen proces het te niet kan doen. Deze invloed richtte zich niet in het bij zonder op vraagstukken van wetgeving en bestuur, maar wel op de bezetting van hooge posten, en dat beteekent meer. Waarom zijn alle rijkskanseliers boos geworden, wanneer men in hun bijzjjn den naam Eulenburg noemde Zij wisten waarom. Zij wisten ook dat de keizer aoor de buitensporige vereering, die de Liebenbergsche kring hem bewees, in zijne neiging om naar eigen goeddunken te handelen, versterkt werd, wat de werk zaamheid van zijne verantwoordelijke raads lieden al dikwqls bemoeielijkt heelt. Om te protestceren tegen hef Pruisische drieklassenkiesrechl hebben de sociaal-de mocraten tegen morgen, Donderdag, le Ber lijn en in dc voorateden 50 veigaderingen aangekondigd. Rusland. Dc onafhankelijke bladen te Petersburg schrijven naar aanleiding van het (Rus sische) Kerstfeest, pessimistische artikelen over den binncnlandschen. toestand. Zij constatoeren, dat de reactie opnieuw opper machtig is geworden en dat dc willekeur der ambtenaren dezelfde bleef. Deze staat van zaken verzwakt, volgens die bladen, do wilskracht van het volk. „Slowo" en „Retsj" vreczen dat de uit spattingen der reactie een nieuwe uitbar sting der revolutie zullen teweegbrengen. Deze bladen sporen de regeering aan, te denken aan de verantwoordelijkheid, die zij voor de geheele woreld op zich laadt door geen maatregelen te nemen ter k'al- meering der gemoederen. Volgens de „Globe" hebben do Russische spoorwegen over het jaai 1807 een verlies opgeleverd van 195 millioen gulden. tientallen van jaren bijna geen zonnestraal binnengedrongen was, hing zulk een treu righeid, dat Rob, wiens zenuwen sedert zijn ziekte nog niet op streek waren, in plotselingen angst Will's arm pakte. „Laten wc weg gaan. Het is hier om bang te worden!" Will lachte en op hetzelfde oogenblik trad er in de halfopenstaandc deuropening tegenover hen, waarin Rob's fantasie zich reeds iets vreeselijks gedacht had, zulk een persoonlijkheid, dat hij al zijn vrees vergat. Een bloeiende vrouw was het. Als een ondergaande zon schitterde haar hoog op gemaakt roode haar in de ruimte, vreemd los haar, dat, zonder krullend te zijn, overal uit de naalden en kammen lossprong en als vurige tongen het bloeiende gelaat omlijstte. Alle drommels," zei de schoone teleur gesteld, „ben jij het maarl En ik daclit, dat er geld to verdienen was." Will had zijn arni reeds om het mid del van het meisje gelegd. „En ben ik jo zonder dat niet genoeg, jou, krab? vooral nu. ik bovendiennog zoo'n aardigen jon gen meebreng?" .Tule Islap, naar haai' vurig haar „Brand- jule" genoemd, zag over Will heen onder zoekend naar Rob. „Een flinke jongen!" „Een schoolvriend van me, nu smid. Van goeie familie." Julc had het hoofd wat naar voren ge bogen. Dit gaf haar iets loerends afwach- tends. Langzaam stak ze Rob de hand toe. „Gaat bet u goed?" Een warme hand, warm was ook de blik der glinsterende kattenoogen. Er ging Rob een warme strooming door de leden, niet van welbehagen, maai' toch. verkeerde hij onder een indruk. Willoos volgde hij de vóórgaande schoone en zijn vriend door kleine ruimten, die zich verdeelden, voor bij nissen, welke .plotseling opdoemden en zich in eindelooze gangen verloren. Iedere ruimte was tot aan den zolder volgepropt met stoffige waren, zelfs aan den zolder bengelden maskaradepakken, schepen en stekelachtige zeemonsters. Toen was er con draai en een smalle deur, welke Rob niet opgemerkt had, ging open. Ze kwa-, men in een soort woonkamer. Het dag-' licht sclieou hier nooit binnen te 'dringen. Als cr vensters waren, dan boden ze al leen inkijk en geen uitkijk, waarom ze niet zware blinden voorzien waren. Over de ronde tafel in het midden liing een wal mende petroleumlamp. Het koffioservies stond op tafel, een beduimeld boek en wat gekleurd naaiwerk lag daar tusschen. „Wil je naar het bal, juffrouw Julo?" vroeg Will op gemaakten toon. „Nu, het moebt wat," antwoordde Jule, cn schonk koffie in. „Drink een bakje." Ze keek Rob nadenkend aan. „Dus u bent smid? Smid is een goed handwerk. En die daar uw vriend? Hm „Als u kwaad van mc spreekt, juf frouw „Dan zou ik toch niet de eerste zijn." '„Wat blieft u?" „Het manvolk is allemaal slecht." Rob opende zijn oogen wijd. (Wordt vervolgd.) SCHIEDAMSCHE COURANT fi- iV tl

Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 1