61- Jaargang. Zondag 12 Januari 1908 So. 12589 Eerste Biad. Kijkjes op het leven in een groote stad. ZEEMILITIE. Zeevarenden. H waterijker en roeier. Eenuisgeving. BUITENLAND. SCHIEDAMSCHE COURANT. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.26.Franco H per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent :jt Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Eurean: Lange Haven No. 141 {hoek Korte Haven.) Prijs der Advertentiën: Van 1—6 regels fl. 0,92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. GTOOte letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën hij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, D onderdag-en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No, 103. s] Burgemeester en Wethouders van Schie dam, gelet hebbende op art. 138 der Militiewet 1901 Roepen bij deze op alle loteüngen der Natio nale Militie, voor de iiclning van 1907 en 1908, die in Maart dezes jaar» bestemd zijn om te worden ingelijfd, een de: na te melden beroepen uitoefenen en verlangen hij de ZEEMILITIE te dienen, om zich daarvoor \óór 1 Februari aan staande ter gemeente-Secietarie aan te melden of te doen opgeven. De bovenbedoelde,' bij beschikking van den Minister van Marine van 4 December 1903, no. 33, Bureau S/B., aangewezen beroepen zijn de volgende A. Stuurlieden, stuurmansleerlingen, matrozen, lichtmatrozen en jongens op koopvaardijschepen van de groote en kleine vaart en op zeesleep- booten. Stuurlieden, schippers on verdere opvarenden van loodsvaartuigen en tonnenleggers. Diopzeevisscliers en Noordzeekust-visschers. Binnenschippers. B. Stuurlieden, schippers en schippersknechts van Rijnschepen, aken, tjalken en kleinere vaartuigen. Stuurlieden, matrozen, schippers en schippers knechts van passagiers en sleepbooten op bin nenwateren. v Zuiderzeevisschers. Vtsschers op Zeeuwsche wateren en op de groote rivieren. Mossel- en oestervisschers. Schuitenvoerders, vletterlieden en veerlieden. Smeden, stokers, machinisten en bankwerkers. C. Machinisten en machinist-leerlingen op schepen en vaartuigen, bij spoor- of tramwegen en op fabrieken en andere inrichtingen Stokers als boven. Machinedrijvers. Smeden en smid-bank Werkers. Machine-bankwerkers en gewone bankwerkers (hieronder ook te verstaan rijwielherstellers) Werktuigmakers. Koieotremmers. Metaalbewerkers (hier ndpr te verstaan koper slagers, ketelmakers, vijlenkappers en voorslagers) Eleclriciëns. Overige ambachten. D. Scheepsbeschieters. Scheepstimmerlieden (scheepmakers). E. Koek- en banketbakkers of -knechts. Koks en koksmaat, heizij aan boord van sche pen of vaartuigen, hetzij aan den wal. F. Koffiehuis- en hoodbedienden. Hofmeesters en kellneis opschepen of booten. G. Ziekenverplegers. Barbiers. Roman van LOUISE WESTKIRCIl. 27) Zacht, onbestemd, als het ruischen van den wind in de verte, als het kletteren van vallende regendruppels buiten, klonk het aan zijn oor: „Pas op voor je vriendJou kind Tegelijkertijd werd bij voorwaarts geduwd. „Kom je?" klonk gedempt de stem van Will. Rob zag licht schemeren en vloog ver ward, gloeien'd voorwaarts, begeerig de fris- sche lucht in te ademen. „Waar zijn we?" „SU" deed Will en liep vlug voorwaarts. Een verlaten straat, een weg tussehen muren, waar graf kruisen bovenuit stoken. Nu stond'en zo tussehen heuvels. Rob oriën teerde zich langzamerhand. Hij herkende een tuimveg, groote hoornen, nat kreupelhout, m de verte de massieve omtrekken van een buis. In 'de vensters van het sousterrain brandde licht. Ze klommen over een muurtje. Will sprak nu zacht en vlug: „Ik heb daar in dat huis iets te doen. Wacht hier op den hoek op me." „Ja." „de ziel de huisdeur van hier?" „Ja." „Mocht er iemand, terwijl ik in huls tan, van daar of van 'den tuinkant den in- Apothekersbedienden. Personeel van 's Rijkswerven. N.B. Da personen genoemd onder A, B en D komen allereerst in aanmerking voor inlijving als zeemiiicien-matroos. De personen genoemd onder O, komen allereerst in aanmerking voor inlijving als zeemilicien-stoker. De personen genoemd onder E komen in aanmerking voor inlijving als zeemili cien-kok. De personen genoemd onder F komen in aanmerking voor inlijving als zeemili cien-hofmeester. De personen genoemd onder G komen in aanmerking voor inlijving als zeemili cien-ziekenverpleger. De personen genoemd onder H komen in aanmerking voor zeemiiicien-matroos of -stoker al naarmate van het beroep dat zij uitoefenen. Uit de lotelingen, die een dezer beroepen uitoefenen, wordt de voorkeur gegeven aan hen, die zich overeenkomstig deze uitnoodiging voor den dienst ter zee hebben aangemeld of hebben doen opgevende overige voor den dienst noodige manschappen worden te zijner tijd door loting aangewezen. De aandacht van de lotelingen wordt gevestigd op art. 116 der Militiewet 1901, luidende als volgt iDe bij de militie te land ingelijfden worden niet tot het aangaan van eene verbintenis voor de buitenlandsche zeevaart toegelaten, zonder schriftelijke toestemming van wege Onzen Minis ter van Oorlog. Die toestemming wordt in gewone tijden niet geweigerd aan de lotingen, die reeds vóór hunne inlijving bij de militie hun beroep van de buiten landsche zeevaart maakten en die zicli overeen komstig art. 138 voor de zee nilitie hebben aan geboden, doch daarbij niet hebben kunnen worden aangenomen." Op aangiften na 1 Februari a.s gedaan wor dende kan niet worden gelet. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behooit, den llden Januari 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKEMÏA. Bui'gemeester en Wethouders van Schie dam roepen op sollicitanteu naar de betrek king van Sollicitatiestukken in te zenden aan den Burgemeester voor 15 Januari a. s. Drankwet. Buroemeester en Wethoubebs van Schiedam, brengen, ingevolge artikel 12, le lid, der Drankwet, ter openbare kennis, dat bij hen een verzoek is ingekomen van 1IENDR1KUS JACOBUS VAN SCUAJ1K, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank, voor de bene gang naderen, dan fluit je, fluit do IIolz- auktion." „Wat moet ik fluiten?" vroeg Rob vcr- blufd, „Do Tlolzauktion". Ken je dat niet?" „Zeker." Den lnalslen avond bij Pullemann had de harde melodie, hem in zijn onrustigen slaap van herstellende, in het oor geklonken, dien avond, toen men de brandkast leegstal van zijn gastheer. Hij begon zachtjes de melodie te fluiten- „Goed. Dus dat fluit je en gaat dan langzaam door de tuinpoort op straat. Komt er echter niemand, dan blijf je waar je bont. Verstaan?" Will wachtte het antwoord niet af. Met een naar stappen, net als een kat, dacht Rob bereikte hij het in liet donker lig gend huis, hij verdween in de duisternis. Rob verkeerde in een soort verdooving, liet gevolg van physieke oververmoeidheid en van de bij Islnp genoten alcohol. Tussehen de takken der hoornen schitter de een sterretje. Daar keek hij naar. Daar bij 'dacht hij aan Aerolitha. Sterren herin nerden hem altijd aan haar en zijn gewich tige ontmoeting met haar onder den schitte renden sterrenhemel van den laatsten nacht van het jaar. En hij vond het prettig, dat de wind hem het voorhoofd wat afkoelde, waarop hij nog altijd Jule's kus voelde bran den, hel merkteeken der lijgerkat. Een tlroo- merig gevoel van welbehagen kwam over hem in de stille, hij merkte niet, dat cb tijd verging. Plotseling was Will weer bii hem, adem loos met verwarde haren. „Daar Hij stiet hem een voorwerp in de hand, een zwaar ijzeren kistje was het, en trok hem mee, zwijgend, maar met een energie, denlokaliteit van het pand Broersvcld No. 55; en herinneren dat, ingevolge het 3c lid van art. 12 dor Drankwet, binnen 2 weken na deze bekendmaking, tegen het verbenen van het verlof, schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 11 Januari 1908. Burgemeester enWethouders voornoemd M. A. BRANTS. Be Secretaris, V. SICKENGA. Schiedam, 11 Jan. 'OS. DUITSCHLAND. Uit den Pruisisch en Landdag. De agitatie voor het algcmecne kiesrecht voor den. Pruisischen Landdag, was dit jaar levendiger dan ooit. In Berlijn en in de voorsteden hebben do sociaal-democraten tal van vergaderingen gehouden, het aantal deelnemers wordt totaal op rond een mil- lioen geschat. Gisteren, Vrijdag, bij de opening van den Landdag betoogden een groote menigte voor het Huis van afge vaardigden. Toen het. rijtuig van minister president Bülow verscheen ha'd 'n kleine manifestatie plaats. Her-haalde kreten als „Leve het algemeen kiesrecht" werden ge hoord en toon prins Bülow de trappen van het gebouw besteeg, weerklonk de afbeiders- marseillaise. Om kwart over twaalf wordt de zitting ge opend en aanstonds komt in behandeling de motie-Aronsohn (vrijz.-volkspartij), lui dend: Het Huis besluit de regeering te ver zoeken nog in deze zitting 'n wetsvoorstel in te dienen, volgens hetwelk: lo. door wijzi ging van de grondwet voor de verkiezingen van den Landdag in 1c stellen, liet alge- meene, geheime, gelijke en directe kiesrecht, 2o. wijziging der kiesdistricten en opnieuw vaststelling van het aantal afgevaardigden. De afgev. Trager, van dc vrijz.--volkspartij, verdedigt deze motie en zegt o. m. dat de begeerte des volles naar kiesrechtuitbreiding steeds dringender en de houding der regee- ring steeds raadselachtiger wordt. In de vorige zitting en in deze komen wij opnieuw met ons voorstel. Op den voorgrond stelt spr. het woord van Bismarck, die het Prui sische kiesrecht het ellendigste van alle kies systemen noemde. Bij't tegenwoordige kies recht komt 't intellect niet tot zijn recht, groote vormogens en inkomens geven alleen recht om te stemmen. De breede volksklasse, on der wie meer intellect schuilt dan men in den regel meent, is zoo goed als geheel van het kiesrecht verstoken. Ook de stcedsche be volking lijdt on'der het- drieklassen-systeem, terwijl het platteland er voordeel bij heeft. Spr. kenschetst de Landdagsverlciezing van waarvoor tegenspraak en vragen verstomden. Het ging door tuinen, over heggen, door poortjes, dwars door een straat heen en weer door tuinen, nu door een lange binnenplaats vol werkplaatsen en armzalig leven, uitko mend in een matverlichte poort. Will schoof zijn hoed goed, trok zijn das recht, nam het vlakke kistje onder zijn arm en beduidde Rob evenzoo te doen. Zoo kwa men ze in de volle straat en gingen brutaal en vlug door den menschenstroom heen, als een paar jonge winkelbedienden, die na het sluiten van den winkel nog een doos stalen bij een klant gaan bezorgen. Will sprak niet veel, hij floot, meest oorlogs- en over- winnaarsliedjes. Opeens zeidc hij kort: „Je kunt op mijn kamer slapen. Ik heb een canapé, die is zachter dan de brits in het asyj." „Tk weet niet, hoe ik je danken moet, voor je goedheid, Will." „Kom, komKameraadschap. Spreekt eenvoudig van zelf." Ze wandeldon lang. In de Invalidenstraat ging Will een huisdeur binnen. Ze gingen drie trappen op. Will opende met den klink een portaal en met den sleutel oen deur, welke bij dadelijk weer sloot. Nu stak hij oen licht aan, ging naar het raam en liet het "gordijn zakken. Zijn hoed hing hij voot liet sleutelgat. Rol) keek om zich heen. Een bed met een witio sprei erover, een wasehtafel, een groote oude canapee, een tafel met een rood kleed erover Dat alles zou hem wel toege lachen hebben/ als 'dc beide ijzeren kistjes er niet geweest waren, die daar zoo zwaar op de rood gedekte tafel stonden en zijn ge weten eetiigszins bezwaarden. Maar Will's oogen rustten met groote zelfvoldoening daarop. thans als een carieatuur. De wijziging in het jaar 1906 aangebracht, was slechts bevesti ging van don bestaande# toestand. Prins Bülow, zoo besluit spr., is een modem staats man en als zoodanig kan hij het volk niet met wantrouwen tegemoet treden. Na deze interpellatie las prins Bülow dc volgende verklaring voor De regeering heeft tot dusverre gestreefd naar verbetering van die voorschriften van het Pruisische kiesrecht, die dringend wijzi ging behoefden. Zij erkent, dat het thans geldende kiesstelsel ook thans nog gebreken heeft en heeft sinds langen taid ernstig overwogen, hoe deze fouten verholpen kun nen worden. Of dit geschieden kan binnen de perken van het bestaande kiesrecht, dan wel of zulks slecht-s mogelijk zal zijn door principieelc wijziging, valt thans nog niet uit- te maken, klaar thans moet reeds wor den verklaard, dat de koninklijke regeerlng nog steeds van meoning is, dat de invoe ring van het kiesrecht voor den Rijksdag in Pruisen, niet in overeenstemming zou zijn met het belang van den Staat en daarom niet aanvaard kan wotden, en dat'deregee- ring de vervanging van de openbare stem ming door de geheime niet in overweging kan nemen. Iedere verbetering van het Pruisische kiesrecht zal den invloed van den middenstand op den uitslag der ver kiezingen handhaven en verzekeren en reke ning houden met een rechtvaardige traps gewijze verleening van stemmen. Deshalve is in onderzoek of dit doel kan worden be reikt alleen door de te betalen belastingen als grondslag te nemen, dan wel of liet stemrecht ook naar andere kenteekenen, als leeftijd, bezit, ontwikkeling volgens het ge trapte stelsel kan worden geregeld. Zoodra de Tegeering daarvoor tot een vasten grondslag is gekomen, wat voor dc loopottde zitting niet in uitzicht kan wor den gesteld, zal zij een desbetreffend ont werp bij den Landdag indienen. 'De conservatief Malkewitz, verklaarde zich voldaan over Bülow's verklaring er bijvoe gend dat de conservatieve partij zal waken voor het sloopen van hel „kunstig opgerichte gebouw van liet Pruisische kiesstelsel". De Centrumssifgev. Porsch sprak ten gun ste van het algemeene kiesrecht en keurde de regeeringsvcvklaring, af ook om het ver zet tegen geheime stemming, die een waar borg is voor de vrijheid van stemmen. Een nationanl-liberaal wenschte gematigde uitbreiding van het kiesrecht, terwijl de Pool Korfenty 'n heftig pleidooi hield voor hot algemccne kiesrecht, want, zei hij, de huidige regeering van Russische jonkers ver volgt do Polen met, onteigeningswetten. Het algemeen kiesrecht-voorstel werd met overweldigende meerderheid verworpen. Te Keulen staat terecht de rijkscommis saris van Duitsch Oost-Afrika, dr. Peters, wegens beweerde gruwelen, het ver moorden en mishandelen van negers in zijn hoedanigheid als gouverneur gepleegd. Door een disciplinaire rechtbank voor ambtenaren word Peters veroordeeld tot ontslag uit den dienst en dit, vonnis werd in hoogci* be roep bevestigd. In 1905 verkroeg hij gratie van den keizer en werd in zijn ambt als rijkscommissaris hersteld. Intusschen heeft de „Köln. Ztg." nadere omhullingen gedaan over het gedrag van Peters cn deze heeft nu een vervolging wegens laster tenen dit bla'd ingesteld. Tijdens het proces zijn zeer verzwarende getuigenissen over de gruwelen in Oost-Afrika onder Duitsch bewind ge pleegd, afgelegd. Zoo worden Peters de na volgende barbaareche 'daden ten laste ge legd het ter dood brennen van een neger en een negerin, het geeselen van 3 negerin nen en meer dergelijke wandaden. De „Vorwarts", gewoonlijk nogal krachtig in zijn uitdrukkingen noemt de beklaagde ,IIange-Peters", d.w.z. Peters de ophan gen Om dit scheldwoord heeft Peters een aanklacht ingediend tegen het soc.-dem. hoofdorgaan. De negennoorden waarvan Poters wordt beschuldigd, datecren van 1891 en 1892. De geüiigenvorhooreoi hebben „og niet veel helderheid gebracht. Ilun uitspraken spre- cen elkaar togen en een getuige, majoor v, Thiemann, verkln'arde gisteren dat hij even- zoo gehandeld zon hebben als Peters, indien hij in zijn plaats was geweest. GEMENGDE MEDEDEEL! NG EN. „Een aardig zaakje. Het kan wel zijn, 'dat jij me geluk aangebracht hebt, oude kame raad. Ik ben geen bloedzuiger. Leven en laten leven. We zullen maar dadelijk afspre ken. Tien procent van de winst zijn voor jou." „Dat is dus je zaak?" „Ktupervet aftappen, zou de brave Islap zeggen, heel overbodig kaqiervet. Maak die dingen eens open." Uit een lade had Will al gcruischloos allerlei sleutels en werktuigen te voorschijn gehaald. Rob probeerde. Maar de sloten hielden het uit. Ongeduldig greep zijn school kameraad een vijl en begon zachtjes en zaak kundig de deksel af te vijlen. Hot bloed schoot hem naar het hoofd van ongeduld Nu ging de eene hoek naar boven. Met liet breekijzer werkte hij nu, sidderend van on geduld. Hij had het zorgvuldig gesloten kistje geopend, behoedzaam nam hij het bovenste blad eraf, een dicht in elkaar beschreven velletje postpapier. Toornig gooide hij hot onder de tafel, nam een tweede. Een wit vel letje met dezelfde schuine lettere besehre ven. En het derde, hel vierde blad Steeds hetzelfde. BrievenbrievenMet een knak brak hij het deksel, greep met beide ban den. Papier, niets dan papier 1 geen wissel geen pandbrief staatsschuld, geen hypotheek niets, da! behalve voor den eigenaar, ook maar een cent waarde vertegenwoordigde. Will's tanden knareten op elkaar. Hij steunde. Met 'n zacht geruisch ging de vij 'n het deksel van het tweede kistje. Hij ruk to het open. Papieren, niets dan pa pieren. Dc teleurstelling overweldigde den knaap Met de gebalde vuisten op de tafel, bleef hij stom, lijkwit zitten. In zijn oogen sprongen dc tranen. F r a n k r ij k. Generaal Drude, de teruggeroepen bevel hebber van do Fransche troepen te Casa blanca, is gisteren te Marseille aan land ge stapt cn aanstonds doorgereisd naar Parijs. Hevige aardschokken hebben sedert een dag of acht plaats in den omtrek van Va lence aan de Rhóne. Een deel der bevolking heeft, 'door vrees bevangen, de huizen ver laten. Te Lyon is in het portaal van het gerechts gebouw een bom ontploft, juist voor de deur van den officier van justitie. De bom richtte vrij groote schade aan en de dader werd aanstonds gearresteerd. Hij was blikslager en Ixwveerde verongelijkt to zijn door de justitie en wilde door zijn daad de aandacht op zich vestigen. Oostenrjj k-H o n g a r (j e. Rakodczay, de ban van Kroatië, is van zijn ambt ontheven en in zijn plaats be noemd baron Paul Rauch. Een en ander staat in verband met de obstructie 'der Kroatische Kamerleden. „Een afschuwelijke tegenvaller," bromde Rob deelnemend. Wil! vond eindelijk meer woorden. „Het is gemeen Zoo'n vette karperIn vuur vaste kistjes met driedubbel slot bewaard hij dat! dat! „Iedere zaak heeft zijn bankroetjes," troostte Rob. Will sprong op, „Bij deze kan men op een goudader stooten, zijn fortuin in een slag maken Ze vertellen het niet alle maal, hoe ze aan hun vet gekomen zijn, die dikke karpers, De politic! die betrapt er nog geen dertig procent, geen dertig pro cent. En dit was een mooie onderneming Trotsch ben ik erop geweestMaar ik heb geen gelukDat is uitgemaakt, ik heb geen geluk! Aan den wingerd naar bo ven klimmen in tie eerste verdieping, ter wijl beneden de bediende zitdoodsangst uit staan bii liet afnemen van den wasafdruk. En dienzcifden weg weer terug komen en daarna ditniets dan ditHij stampte met den voel. ,,'t Isjiit! Dit is mijn laatste zelfstandige zaak geweest." „Wat wil je dan doen?" vroeg Rob. „Ik wend me ook tot no. 1," antwoordde Will. „Geloof je, dat dat helpt?" „Dat is zeker. Als no. 1 de zaak goed keurt. dan mis je niel, dan is or ook geen gevaar. Het kost alleen procenten, en do zelfstandigheid is natuurlijk"naar de maan, Altijd controle! Al regende Ret rijksdaal ders, je moogt er de hand niet naar uit strekken, als no. 1 het niet goed vindt. Tussehen beide wordt men ook gecomman deerd." (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 1