I u*. ^3" BINNENLAND, STADSNIEUWS. Sport. Gemengd Nieuws. i: 1 S k it macwu ira ft baaffft TWfcjWwrMttat iUTMuia.VMaoa:m 'q-jhr-wh'-j raw ft trim* Tantum tr—rfti tnfnvnt am v-an; Rusl and. Onder de officieren van de vestingartil lerie to Warschau heeft de geheime politie een revolutionaire organisatie ontdekt. Ver scheidene arrestaties hadden plaats. Turkije. Het grensconflict tusschea Turkije en Montenegro is in der mjune geschikt, zoo dat do troepen aan beide zijden dor grens worden teruggetrokken. Marokko. Thans heeft ook de Franscho minister van buitenlandsche zaken, de heer Piehon, het wenschclijk geacht, openlijk een verkla ring af te leggen omtrent Frankrijk's be doelingen ten opzichte van Marokko. Ilij doelde nl. den berichtgever van de Eclair" re Madrid mede, dat Frankrijk en Spanje, nan welke mogendheden, de algeheele rege ling der zaken in Marokko is toevertrouwd, deze taak met voorzichtigheid maar tevens met beslistheid ten uitvoer zullen leggen. Frankrijk wenscht evenmin als Spanje zich te begeven in avonturen, ofschoon het door den loop der omstandigheid daartoe meer wordt geprikkeld dan andere mogendheden. In sommige havens van Marokko had men gedacht de recruteering van inlanders voor de- politie te beletten, maar deze pogingen moesten schipbreuk lijden ton gevolge van het kalme, door den sultan gesteunde, op treden van Frankrijk en Spanje. Er zijn nog altijd Spaansche bladem die een anti- Fransch standpunt in de Marokkaansche kwestie innemen, maar deze bladen zou den weldra de oprechtheid van Frankrijk moeten erkennen. En ten slotte verklaarde de minister: „Door sommigen wordt de beteekenis van mijn reis overschat, maar ik kan zeggen dat zij van groot nut is geweest." Een Duitseh schip bracht te Tanger do tijding, dat op de reede van Rabat twee barkassen zijn gezonken, waarbij ongeveer 40 personen, onder welke verschillende Europeanen, verdronken. Afrika. In verband met den inval van 2000 Abes syniérs in Ttaliaansch Somaliland, verwijt de radicale pers te Rome'der regeering dat zij de feiten die 12 Dec. plaats hadden, nu eerrt bekend mankte. Intussehen vordert de ver zending van Lugh naar Mogadiscio 14 da gen en van 'daar naar Zanzibar 7 dagen, waardoor de vertraging verklaard wordt. De ItaÜaansche beschaving heeft 't schijnbaar nog niet zoover gebracht om er 'n telegraaf 'dienst in te stellen. Hoewel deskundigen van het gebeurde geen verstrekkende gevolgen verwachten, men er in 'de Kamer niet gerust op, omdat negus Menelik op het bezit van de wel va ronde «treek LmrTi aast. treeft hij geen vol doening aan Ttalië dan zullen de 3 mogend heden die met Abes-vnië een verdrag slo ten, n.l. Frankrijk. Engeland en Italië, hem tot rede brengen, voorspelt de „Gkvnalc d'Italia". Zuid-Af rik a. Reuter seint uit Pretoria, dat de vervol ging tegen 'de twee Engelsche officieren en den Transvaalsc'nen oud-ambtenaar (ook een Engelschman) wegens het schenden van Krugeris graf gestaakt is. De Indische leider Gandhi en vijf andere Indiërs zijn veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf zonder dwangarbeid,' we gens hun weigering om Transvaal te veria ten toen hun zulks was aangezegd, omdat zij in gebreke waren gebleven zich te laten in schrijven overeenkomstig 'de bepalingen van de „Asiatic Registration Act." Zeven. Indiërs werden veroordeeld tot- drie maanden gevangenisstraf met dwangarbeid voor dezelfde overtreding. Vereen igde Staten. Te midden, van de vr edesbc tui gingen c ver en weer 'door staatslieden van Amerika en Japan afgelegd., verneemt de New-Yorksch „Sun", dat 'do Amerikaansche regeering van de Japansche regeering de schriftelijk belofte geëischt heeft om de immigratie van Japanners naar de Vereenigde Staten te beperken. De regeering van den mikado zou geweigerd hebben op dit voorstel in te gaan. De onderhandelingen zouden dus volgens dit "blad zijn afgesprongen,, omdat Japan zich in zijn ©er getast acht, maar het is te betwijfelen of Japan om die reden het conflict zou verscherpen. Vermoedelijk zal Uncle Sam wel genoegen nemen met de mondelinge verklaring van Japan, "dat. het zijn emigranten voortaan zal zenden naar Mantsjoerijo en Korea. Een particulier telegram, uit New-York aan het „Berl. Tagebl." bericht, dat prof. Miljoekof) de Russische Doema-afgevaardig- de en leider der kadettenpartij, die Maandag te New-York aankwam, om 'daar voordrach ten te houden, een audiëntie bij president Roosevelt had aangevraagd. De Russische gezant protesteerde en verzocht de vergade ringen niet. toe te staan, waarop president Roosevelt het verzoek van Miljoekof van 'de hand wees. Hofbericht. Z. K. H. de Prins zal Maandagochtend de residentie verlaten, ten einde eenige dagen op 'het Loo door te 'brengen. Donderdagavond komt de Prins terug. Corps diplomatique. De heer de la Espriella, gezant van Pa nama in België 'en Nederland, is te Brus sel aangekomen. Mevrouw '"Wilson, echtgenootc van den gezant van Noord-Amcrika to Brussel, is tijdens een kort verblijf te 's-Gravenltage. aan, H. M. de Koningin voorgesteld. Graat van Rechtcren lumping, minister- resident te Bern, is van een, kort verlof over Brussel naar zijn post teruggekeerd. De Mfjnraftd. Ons bericht betreffende de collectieve ontslag-aanvraag van de leden van den Mijnraad, wordt 'door sommige blad-en in zoover onjuist genoemd, -dat mr. v. Wa terschoot v. d. Gracht, secretaris, niet be dankt heeft. Wij doen opmerken, dat mr. v. Water schoot van der Gracht niet lid, maar be zoldigd ambtenaar van den Mijnraad is. Artt. 9 van het Kon. besl. van 29 Mei 199*2 (Stbl. 78) bepaalt, dat de Mijnraad "bestaat uit ten hoogste tien leden benevens een secretaris. („N, Ct.") Prov. Statenverkiezingen. Met het stellen van een candidaat voor de staten in het district Alphon (vac.-Kc- mink), de eenige Christelijk-liistorischc 20- tel in dat district, wil het nog niet erg vlotten. Terwijl de Chrislelijk-historischc kiesdereeniging te Boskoop, ten einde een betere behartiging der Boskoopsche belan gen te verkrijgen, dien zetel door den heer Swaan, burgemeester van Boskoop, wil bezet zien, wordt vanwege de Christelijk-histori- sche kiesvereeniging te Alphen, Aarlander- veen en Oudshoorn hiertegen aangevoerd, dat van «'de 4 zetels voor dat district al reeds 3 zetels 'door een burgemeester bezet zijn en fiet hun dus ongewenschl voor komt, dat ook die vierde zetel' door een burgemeester wordt ingenomen en hebben zij, met thet oog op de belangrijkheid van den landbouw in dat district, den heer W. Los, wethouder, landbouwer en voor zitter van verschillende polders, to Alphen, candidaat gesteld. (,,L. D.") Het Knyperspook. Do Hoefijzer-correspondent van het „Kbl." Bchrijft: Hij lis op reis. Hij lis maar Brussel. Hij fis niet naar Brussel. Hij Ss weer terug. Hij lis nooit weg geweest Hij heeft met mr. Heemskerk en vijf Katholieken geconfereerd. Hij wordt minister-president. Hij wordt minister van buitenlandsche zaken. Hij..... „Hij" „hij" altoos „hij". Het spookt uit de Kanaalstraat, het spook „hij", het spook Abraham Kuyper, spookt in vele geesten. Nu is het hier gezien, dan ginds. Och, zouden er, onder al die Kuyper- visies, niet veel Kuyperhallucinalies weme len? Producten van een Kuyper-neurose die hier en daar uitbundigt tot Kuvper- phyehose maar die inderdaad een merk waardig verschijnsel is in deze crisis. Merk waardig,, want er blijkt uit, welk een ze nuwachtigheid de mogelijkheid van een nieuw Kuyper-regime brj velen wekt, niet welk een onrust, en gejaagdheid, met welk een visionnairen schrik zoo'n nieuw minis terie-Kuyper wordt bedacht bij vele, waar lijk niet politiek getinte geesten. Enkele opmerkingen slechts tot kal roe ring van 'deze .spokenzieners. Zeker, een minis terie-Kuyper, en in elk geval een minister Kuyper, behoort tot do mogelijkheden van het politieke oogen blik. "Tot de waarschijnlijkheden onzes inzien, echter niet. Ten eerste zou dr. Kuyper particuliere redenen kunnen hebben om thans geen portefeuille te begeeren. Ten tweede lijkt ons liet optreden van dr. Kuyper als minister, na een crisis aan wier ontstaan hij part noch deel gehad heeft niet te liggen in de constilutioneole lijn En ten derde zou het opnemen van dr Kuyper in een Kabinet ongetwijfeld de op lossing van de crisis bemoeilijken. Er zijn personen, in de Kamer zoowel als daar huiten, die gaarne een Minis terie-Heems kerk zouden steunen, doch niet een Minis terie-Kuyper of eenig Kabinet met dr. Kuy per er in. Voor d<. liberalen ware een op treden van dr. Kuyper als minister een „politiek fortuintje". Ziedaar waarom wij een ministerschap van dr. Kuyper thans als niet veel meer beschouwen dan als een spooksel. Vóór wij "den ministerieelen Kuypergeest gematerialiseerd zien, gelooven wij er niet aan. „Koning WlUemfonds''. De correspondent to Londen van het „Hdbl." schrijft: „In de gisteravond gehouden bestuurs vergadering van de tiefdadigheidsvereeni- ging „Het Koning "Willemsfonds" alhier, deelde de voorzitter, de heer S. Symons, mede, dat Hare Majesteit Koningin Wil- helmina wederom van Haar belangstelling had blijk gegeven, door daarvoor een gift van f 150 toe te zenden. „Tevens vernamen wij dat onze voorzit ter, die zóóveel voor het Fonds heeft ge- daar 'sedert jaren, door Hare Majesteit be noemd is tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. ,E3k lid der Nederlandsche kolonie te Londen zal zich over deze onderscheiding zeker zéér verheugen." VLAABDINGEN, 11 Jan. Hedenavond Zaterdag) zal liet -uitgestelde ijsfoest plaats hebben. De baan zal schitterend verlicht zijn on van 7 tot 10 uur zal het muziek gezelschap „Concordia" zich doen hooren. Na afloop zal er een vuurwerk worden af gestoken. VLAARDINGEN, 11 Jan. Onder voor zitterschap van den beer P. Kikkert, als oudste lid, lmd gisteravond de eerste verga dering van de Kamer van Koophandel plaats. Na een inleidend woord door den lijdelijk voorzitter, werd overgegaan, tot de benoeming van een definitief voorzitter, waartoe benoemd werd de heer P, Kikkert. Deze verklaarde echter wegens gevorderden leeftijd en 'drukke werkzaamheden te moeten bedanken. Hier na werd als zoodanig benoemd de heer J. van Dnsseklorp A.Mz., en tot diens plaats vervanger de beer A. H. J. C. M. LTzor- mans. Besloten werd dat 1 Januari 1910 viel en 1 Januari 1912 vijf leden zullen aftre den. Voor de betrekking van secretaris, tui ens penningmeester, zullen sollicitanten worden opgeroepen. Diens beloon ine zal, behouderfs goedkeuring van den Baad, bedragen 22: per jaar. Tiet ontwoqien van een reglement van ord* voor de vergaderingen werd opgedragen aan een comnrssio van 3 leden, bestaande uit de heeren v. Dusseldorp TJzermnns en Van Gefderen. Besloten werd dat de kamer in den roerei eenmaal per maand zal vergaderen en dat als bestrijding der uitgaven voor 1908 f 500 uit de gemeentekas zal worden gevraagd. Hierna werd de vergadering gesloten. KETHEL EN SPALAND, 11 Jan. N> hot weer opnieuw is omgeslagen en de vorst weder den scepter zwaait, heeft hot bestuur van de „Kethelsche IJsclub gemeend spoe dig uitvoering te moeten geven aan het reeds voor den 'dooi gerijpte plan, op haar banen een ijsfeest te geven. IJs en weer dienende, zal dal ijsfeest plaats hebben op Dinsdag a.s. en bestaan uit wedstrijden in hardrijden en sehconrij- denalleen leden van de IJsclub kunnen ann die wedstrijden 'deelnemen. (Zie de in dit blad voorkomende advertentie.) De Brandersbond alhier ontving van den heer inspecteur der Dir. Bel., Inv. cnAcc onderstaanden brief naar aanleiding van de het vorig jaar voorioopig verleende ver gunning tot het doorstoken, of stilstaan op gewoon ïoncent "door den Inspecteur te verle-enen Sehielam, 10 Januari 1908. Gedistillleerd No. 7/1141. Ten vervolge op den dezerzijdschcn brief van 20 Juli 1907 no. 102/734, heb ik de eer u mee te deelen, dat do daarin Cc doolde, mij bij min. resolutie d.d. 6 Juli 1907 no. 13 verleende machtiging blijkens min. missive van 7 Januari 1908 no. 28 (Acc.) tot wederopzeggens wordt verlengd Er bestaat bij Zijne Excellentie den Mi nistcr van Financiën geen bezwaar tegen dat ik desverlangd tevens wijziging inde aangegeven uren voor de weikzaamhedcn en in 'de dagen, waarop kunstbeslag zal worden vervaardigd, toesta. De voorschriften, vervat in de laatste twee alinea's van mijn voren aangehaalden brief, blijven ook voor hel vervolg van kracht. 1 De^lnspecteur der Dir. Bel., enz. w. g. BOOT. Men verzopkt ons te dezer plaatse er de aandacht pp te willen vestigen dat Donderdagavond een godsdienstoefening wordt gehouden' in het Vereenigingslokaal en niet in do Gastbuiskerk, zooals inde advertentie m de „Zondagsbede" vermeld staat. In Jeiuel, Lange Haven alhier, zal Zon dagmorgen te 10 mu en dien avond le 8 uur de heer J. van der Linde uit Dor drecht optreden. Morgen, Zondag 12 Januari, des voor middags to hallelf, zal voor dc vereeni- ging „De Dageraad", afdecling Schiedam, in het V-cJkshuis een vervolg openbare cur sus-vergadering worden gehouden. Inleider de hoer B. Damme, met het onderwerp „Multatuli als wijsgeer". Naar wij vernemen zullen do banen van de Kethelsche IJsclub morgen, Zondag, weer voor 'de liefhebbers zijn opengesteld, doch het bestuur heeft ons verzocht hen, die van Schiedam langs de baan naar Ke- thel wil, er opmerkzaam op te maken dat grootc voorzichtigheid dient in acht geno men te worden, op liet gedeelte bij de spoor weg-viaduct nabij den Ouden dijk. Blijkens de in dit nummer voorkomende a'dvertentite zal Dinsdag bij doorgaande vorst een ijsfeest op de Kethelsche banen worden gegeven. Gelukkig dat Schiedam dicht bij Kethcl ligt. Concert S. M. 0, Met Fr, Schubert's „Nachtmusik", een koortje wd melodieus, en door eenvoudig heid zeer begrijpelijk, opende gisteravond S. M. 0, het eerste concert in dit sei- zoen. Van meer beteekenis was het koor- nummer van J. C. Boers, „Des Heeren Huis", wo .'mede dc eerste afdecling werd besloten mi waar Orpheus in zijn beste krachten uitkwam, liet mooie, altijd nog dankbare nummer werd uitmuntend tenge- hoore gebracht. Solo-voordrachtcn vulden verder do eerste afdecling. In de _eerslc plaats vergastte, freule J. Repelacr van Driel de hoorders met haai' mooie, zeer sympa thiek altgduid op een tweetal liederen: Dm stille Wasserrose" van Nicolai en Moeders Slaapliedeke" van Fagel. Bijzon der heeft ons getroffen de grooto bescha ving in toon en voordracht. Veel en wel verdiend succes viel haar ten deel. De heer Ben de Bruin deed zich hooren in liederen van Tosti, Hildach en van Ber nard Zwecrs, deze laatste wol oen der meest beleekenendo Itollandsche compo nisten van dezen lijd. Goede tenoren zijn nu eenmaal schaarseli en mogen wij dus tevreden zijn or eon te hooren die blijken gaf van goede school en vooral in <le hoogte een echt tenorge luid nabijkwam. Hildach's „Lenz" deed deze zanger met mooi gezongen climax bijzon der recht wedervaren. De uitspraakkionk ons soms vreemd en minder aangenaam, ovcrige-ns wel een beschaafd zanger. En onze Schicdamselie bariton, de heer Jan van Rijsselberg, heeft opnieuw veler aandacht geboeid met de voortreffelijke vertolking van liedoren, welke zoo goed in het kader van zijn zangkunst liggen: .Matrozenlied" van He ij hl om en „Draal nu niet" van Andriessen, doch niet minder met „Spielmans Lied" van Nicolai, dat zeer mooi gezongen weid. De tweede afdecling van dezen avond werd in beslag genomen door „HakonJarl" van Karl Rcinecke. Ueinccke is een com ponist van beteekenis.geboren in 1824 te Altone, ontving hij al vroegtijdig muziek onderricht, liet zich op jeugdigen leeftijd met veel succes als klavierspeler hooren en maakte vele kunstreizen door Denemarken, Zweden, Frankrijk en Italië. Te Keulen aan 't conservatorium eerst 1-ecraar in klavier- spel, ging hij van daar naar Barmen en in 1859 naar Breslau. Het laatst was hij te Leipzig als directeur der Gc-wandhau- conccrlen en van het conservatorium. Rei neck© heeft veel gecomponeerdopera's o-. a. „König Manfred", oratoriums, kamer muziek, liederen, klavierstukken, enz, „Ilakon JaiT' is wel een werk van bete kenis, niet altijd even dankbaar en soms zeer moeilijk vooral voor do koren uit te voeren; het bevat ook zeer ichoone ge deelten, in 't bijzonder in de derde scène van het eerste doel, waar het „Chor aus der Ferne" groot effect aanbrengt. Er was veel zorg besteedom tot een goede uit voering te geraken: de koren hebben met toewijding zich van hun taak gekweten, en al zou men voor een goede uitvoering van dit werk een wel vier of vijfmaal groo- ter koor wenschelijk achten, het blijkt toch dat Orplious de noodige /actoren be zit om tot een voldoend resultaat te komen. Voor de solisten is er ook veel te doen cn kon men ook hier vele goede eigen schappen van hun zang waardecrcn; vooral het laatste deel, wel het meest pakkende van het werk, gaf daartoe ryimschoots ge legenheid. Freule Repelacr van Driel was hier eerst in haar volle kracht; de ver tolking van haar partij als Thona gaf mo meuten van veel genot. Maar nog meei was den heer Rijsselberg opgelegdhij heeft hoogst verdienstelijken zang gegeven, o. i. in het duet met „Thora", was zijn stem in de pianissimo's zeer welluidend en zijn voordracht gevoelvol. Ook de 'heer Do Bruin heeft de partij van „Olaf" wel lot zijn recht gebracht, en al ware nu en dan meer bezieling in voordracht gewenscht, toch kon men met deze vertolking tevre den zijn, daai was veel goeds in te er kennen. De heer Anton Rijken had zich met de pianobegeleiding belast, en deed zulks met die grootc routine zooais wij van dit „eere lid" gewoon zijn. Dat de dirigent, de /ïecr Georg Rijken, op vaste, intelligente wijze alles ondei streng appèl weet te houden, is zeker de grondslag voor deze goede uitvoering. Ilij maakte zich ook verdienstelijk met de be geleiding der solo-voordrachten. De zaal van de O. V. klinkt voor dezen samenzang bijzonder goed en dankbaar. Hedenmorgen te 8 uur ongeveer is in de branderij van den heer "Windhorst aan den Noordvestsingel, do branderskneeht W. v. d. Gaag, 22 jaar, wonende in het Klein Groe nendal, daar bezig met het schoonmaken van. een onderbak, door don stoom misfeid, in dien bak geloopen en op den bodem gevallen, waarbij hij vermoedelijk een horschenschud- ding bekwam. De linkerarm is bovendien go- kwetst en verbrand. Na voorioopig verbonden te zijn is de man, op advies van den dokter, per brancard naar het Ziekenhuis vervoerd. weerd, Roosbeek 10; een geldstuk, v, d. Zee, Erninastraat 18ijzeren schroeven draaier, v. Zon, Bagijnliof 107zilveren broche, J. Baks, Broeisveld 113; R.-K, kerkboekje, Schoof, Lange Kerkstraat 28; langharige bruine hond met witte vlekken, C. Romein, Stationstraat 28, Gemeentelijke Arbeidsbeurs, Gevestigd in het Beursgebouw. Geopend alle werkdagen van 9$ tot Ills uur voormiddag en Maandag, Dinsdag en Vrij dag van 89 uur nam. Tcleplioonnummcr 244. Gevraagde arbeidskrachten. Ualfw. bakker. Jongen, v. haa.rfabr. Jongen v. boerderij. Jongen v. kuiperij. Aangeb. arbeidskrachten, Bakker. Bankwerker (halfw.) Chauffeur. Grofbankwerker. Grondwerkers. Huisknecht. Jongens v. kantoor. Koetsier. Kraandrijver. Lood- en zinkwerker Machinist. Machinebankwerker. Pakhuisknecht. Plaatwerker halfw. Portier. Schipper. b Jongens. Smidsjongen. Smoutzetter (halfw.) Keukenmeid. Gistermiddag is bij oen vechtpartij in de Hoofdstraat, E. v. d. B. een bloedneus ge slagen. In de politiewacht aldaar is hij ver bonden. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het commissariaat van po litie; Cahier met versjes, sleutels, kinderwantje, twee teckcningcm van 'den onderbouw van de te bouwen brug over de Buitenshui. Terug te bekomen aan de volgende adressen Kogeren bus van een patent-as, Neijor- Smid. Smidsjongen. Stoker. f StTaatmaker. Timmerman. Timmerl. (halfw.) Verver. Verver (halfwas). Voorslager. PeTsonen voor lichte werkza arnhecten. Wasschen aan huis gevrapgd. Naaiwerk aan huis gevraagd. Schoonmaakster. Dc directeur verzoekt aan hen die ver zuimden te berichten, of zij aan een opge geven adres zijn geslaagd, bedoeld bericht ton spoedigste te bezorgen. Do Olympische spelen te Rotterdam zul len gehouden worden op Zondag 24 Mei. Te dien einde zullen vanwege den Neder landschen Voof halbond geen competitiewed strijden op dien dag worden vastgesteld. JJsrecht. Nu het. weer gaat „opvriezen" en er kans bestaat dat ijskwesties nogmaals actueel wor den, zegt het „Va'd." 'n enkel woord ova een ijskwestie in zake de vijvers van liet Haagsche Bosch, die ook uit ijs-oogpunt een der mooiste van Europa zijn. Sedert 1892 verzorgt, onder ministerieele goed keuring, de Zuid-Hollandsche IJsvereeniging de bevroren vijvers, stelde banen open en nam baanvegers aan enz. Geld werd verza meld in bussen aan het begin en het einde der baan en buitendien vulden de contribu tion der vele leden de kas, waaruit de baan vegere een vast loon ontvangen, zoowel als hun hoofd, de deskundige baanmecster, (Ons werd van goed ingelichte zijde 80 ge noemd als liet bedrag, 'dat de baan por dag kostte.) Dit ging vele jaren goedkwam de IJsvereeniging eens te kort, dan baalde zij het wel in gedurende do winters 'dat er wel contributie word betaald, doch de vorst uit bleef. Allen schaatsenrijders ten zegen zwaai de 'de Zuid-IIoll, IJsvereeniging mild, niaar krachtig den scopler, gezag uitoefenend door haar opdracht van den Minister, gezag hand havend door 'den bnanmecstor-onbezoldigd rijksveldwachter en het leger bezoldigde baanvegers, die de baan ook van allo recal- eilranten zuiverden. Edochwat dezer 'dagen gebeurde te Naar- den (waar een juridisch aangelegd veld wachter weigerde iemand van een baan te verwijderen in weerwil van den wensch van een ijshesluur, gesteund door een burge meester) geschiedde ook hier: er kwamen niet georganiseerde baanvegere, er kwamen advocaten, die weigerden de bevelen van het bestuur op te volgen, processen-verbaal werden opgemaakt, vervolgingen ingesteld, maar zooveel vervolgingen, zooveel vrij spraken. De jurisprudent te tor zake bleek tegen strijdig en de IIoll. IJsvereeniging streek de vlag. Zoekt, 0 juristen, en pluist: is een ijsbaan publieke weg? Wie beschikt over het be vroren water van het Haagsche Bosch? Is hier verboden delegatie van macht? Twco jaar bekommerde niemand zich orn de vij vers, hoewel er ijs was. Ieder kan vegen, een iegelijk kon hot air aannemen van te vegen, niemand was verantwoordelijk, er was anarchie. Totdat het verzoek aan do IJsvereeniging werd gedaan tol weder opvatting der zaak, zelfs zoo zeidemen ons met voorspiegeling van subsidio van overheidswege en met toezegging van echte politichulp, De subsidio kwam niet, de politic wel: een inspecteur met pi.ra. 24 man zorgde voor de handhaving van het gezag der IJsvereeniging. Dezen win ter voor het eerst trok de p'olitie de bepa ling Van opening en sluiting'aan zich, ook de aanstelling en ontslag van baanvegers, der Vereeniging slechts de bezoldiging la tende. Bij gebrek aan instructies werd zelfs o, hoon de baanmeester, in weerwil van de teekenen zijner waardigheid, van de baan verwijderd, omdat deze nog niet voor het publiek voor liet publick 1 was geopend. Dit laatste werd nu wel weer geredresseerd, maar de nadrukkelijke ont neming van de tot nu toe ten nutte van het algemeen uitgeoefende rechten, deed de IJsvereeniging in arren moede, "de han den van de vijvers aftrekken en zich tot Schenk en Wcstland bepalen. Hoe staat het met het ijsrecht? Spreken we er gemoedelijk over in een u ti k 11 d li bi e< ir rc m re d£ ui in m re g« st w tu de je- na all de ni an pa ke stc Wl al hu dn de Op nei vei val 1 nai l I in 1 vai per WPl I Zw hac heei Dijl een

Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 2