Hulp in der gemeentennood? 33© luclit in! r i i K r gc w V >n*«-iin ibMm KOllt. *tVtt *t",ir>OT stemming bereiken zou ik niet durven be weren, ï)c slhchto postadministratie ih I: rimknjk dient trouwens niet verweten aan de laagste klasse van postambtenaren. Zeer waarschijnlijk zou evenwel hij, dio naliet bedoelde vrijwillige schatting op te bren gen. de kans loopen zijn brieven en druk werken gedurende eenigen tijd te zien ver loren gaan. Die toestand behoort tot de scha duwzijden van het Parijscho leven, waarin men zich nu eenmaal behoort te schikken. Dezelfde berusting past den Parijsehen bur ger tegenover zijn concierge. Deze bediende van den huiseigenaar verdient negen van de tien gevallen werkelijk den naam van „béte malfaisanto". welken sommige huurders hem volgaarne toekennen, Maar wie zich dio weel de van 'n eigen hotel, vulgo huis, niet kan ver oorloven en dat is 95 'der bevolking is gedwongen zich onder zijn gezag en bemoeizucht te buigen. Het lieste middel nu, om den minst mogelijken last van dien ge- meenschappelijken huisdienaar te ondervin den, bestaat daarin dat men hem klinkende bewijzen van genegenheid geeft. De nieuw jaarsfooi ann den concierge, welke buitendien nog meer dnn de „étrenno" der brievenbe stellers, nis ren soort van huisbelasting kan beschouwd worden, bekleedt onder die gif ten natuurlijk de eerste plaats. Voor een huur van 60Ó tot 300 frank bedraagt hij on geveer 20 franks, voor een van 1000 frank 30 enz. al hooger en hooger, naarmate de huurprijs toeneemt. Gelukkige huiseigenaar, die op deze wijze, bet salaris van een zijner voornaamste bedienden door zijn huurders bekostigd zietHij die dergelijke zaken zou willen veranderen, zou echter stooten op ge bruiken, die door alle tijden heen bestaan bobben. Hij zon niet het minste succes heb ben bij geen van alle betrokken partijen. Ook hierbij kan men zich troosten met. het bekende ,,'s lands wijs. 's lands eer". Er kend moet worden dnt behulpzame, onbaat zuchtige vriendelijke concierges niet. te oenen- male ontbreken. Het zijn ..rarae avcs", maar ze bestaan. Schrijver dezer regelen heeft er zoo een. hetgeen bewijst dnt hij niet, door haat of wrok gedreven wordt. Hi' heeft zelf= on nmuwmrsdng. in mil vnn de nnngebo- rjr-r Zt-p.-n.fwee klinkende zoenen ont vangen van zijn vrouwelijken huisbewaker, die in dezen de gewoonte scheen te volgen, in zwang in de huizen waar louter werklie den wonen. Het ..utile" voor de concierge en het ..dulee" voor den huurder aldus kan deze verhouding, zonder eenigen arg waan. het be«t samengevat worden. Er zijn evenwel ook in de Parijselie maat schapen elementen van aangenamer aard op te merken bij de wisseling van Imt jaar. Zoo de gewoonte dat in cle meeste Fransehe handelshuizen de hed'enden en beambten nis, .Hrenno", in .Tnnunri een dubbe'e mnnn'd salaris ontvangen. Zoo do vele giffen, welke door groote financiers of koenheden aan de urmen gedaan worden. Het huis Roth sehild Fri ■res heeft bijvoorbeeld de gewoonte 100.000 frs. niet dnt doel onder de fwintie arrondissementen van Pnriis te verdoelen. En verschillende andere bankinstellingen vol gen die weldadigheid na, elke in overeen stemming met haar budget. Zoo wordt er ter fiejegopheid van het weuweianr door velen, die rijkeliik met aardsehe goederen gezegend - zijn. op allerlei wijzen welgedaan zonder dat er door de pers openbaarheid aan gegeven wordt. Zoo is voor anderen de overgang van bet oude in het nieuwe jaar vaak eoti rust punt, dat. na het opmaken der moreele ba lans. niet zelden kracht of beterschap geeft voor de toekomst. Het is waar dat men te Parijs echter weinig tiid heeft tot overpein zing. Al vinden op Oudejaarsavond ook geen hpzundou fu-teliikheueu plaats. zoo moeien de meeste Pnrljzenaars op Nieuwjaarsdag vroeg uit do veeren om hun wercldsche ver plichtingen te gaan vervullen. De nieuw jaars-visites zijn er nog steeds sterk in zwang, waarschijnlijk daar ze van ouds gepaard gaar met Je nioitwianrscadeaux, die ongetrouwde heere-n (ook al weer moreel) verplicht zijn laten brengen. Dan kreeg hij hem morgen met de eerste post. Zij zette zich dus neer en schreef. T-oen zond zij het meisje met den brief weg, en kroop daarna moe en overspannen in bed. Zonder veel hoop stond ze weer op. liet gaf haar een soort verlichting toen tante haar zei 'dien middag een vergadering to moe ten bijwonen. „Ik wil «Heen zijn," dacht. zij. „Dat is beter, men draagt liet gemakkelijker, als er niemand bij is En misschien komt hij toch. En dan zijn we tenminste alleen, hij en ik." De voormiddag ging voorbij als gisteren en eergisteren, z.onder dat er iets gebeurde, 's Middags om vier uur ging tante naar haar vergadering. „Wil je nog niet een frisch luchtje scheppen?" vroeg tante. ,,'t Is al de derde dag dat je niet uitgaat en je ziet er miserabel uit." „Ja, ik zal straks een wandeling maken," sprak Agues, om rust te hebben. Toon tante huiten was, zette het meisje zich weer voor het venster en het wachten begon opnieuw. Vandaag moest hij komen. Het was niet anders mogelijk. Enkel uit beleefdheid. Als hij haar zoo lief lmd als zij hem dan was hij op den eersten dag gekomen. Zij had zicli vergist, hij voelde niets voor haar, z.ij had zijn beetje galanterie en voorkeur voor liefde opgevat. Ën toch-— wie weet! liet kon nog liefde worden. Slechts hem weerzien, alloen-zijri met hem. In zijn smaak vallen wilde zij. Alles kon nog terecht komen, als hij manr .kwam, te overhandigen aan de 'dames, ten huizo van wie zo iu het afgeloopen jaar beleefd heden hebben genoten. Een vrijgezel, die bij een twintigtal families (dat is nog zoo heel veel niet) aan huis komt, beeft derhalve 20 bonbonniöres te koopen, 'die, hij een der eerste firma's gekocht, hem heel gauw op 1000 fr. kunnen te slaan komen. Indien het dus een elegant ambtenaar aan een mi nisterie, zonder fortuin, is, 'heeft th man dus roods hij den aanvang van het jaar waarschijnlijk heel wat hoofdbrekens. Van ministeries gesproken ook daar worden evenals bij alle andere officieelo instellingen lo nieuwjaarsbezoeken in hooge eer ge houden. Alles wat maar tot cle een of andere autoriteit gerekend kan worden, gaat zijn superieuren gelijk wensehen. Gelukkig kan het hierbij, in de meeste gevallen hij het achterlaten van een visitekaartje blijven In de antichambres zijn tal van kartonnen doezen geplaatst, en registers neergelegd voorzien van de namen van don minister, der hooge amb tenaren, hun echtgenoot en. enz. Twee of meer baissiers houden daarbij de wacht, ter wijl van 's morgens 10 tot 's avonds 5 uur, de bezoekers zonder ophouden op cle lijsten komen toekonen en hun kaartjes in de don zen werpen. Dit is voor Parijs, waar men anders er nog al op uit is, do wereklsche zaken omslachtig te maken, vrij practisch ingericht. Wat de statiebezoeken hij den President der Republiek en de Voorzitters van Kamer en Senaat aangaat, hebben we gens het plotselinge overlijden op Oude jaarsdag van don Minister vnn Justitie, die formaliteiten dit innr geen plaats gehad. Erg zal dit door de betrokken personen wel niet betreurd zijn. Ook dergelijke plechtigheden belmoren, niet het overhandigen van „ëtren- nes" en geschenken tot de zoogenaamde „Corvées", die tien mensch den len dag van het jaar er reeds aan komen herinneren dat hij niet louter voor zijn genoegen 'deel uit maakt van een beschaafde maatschappij. Die vnn Parijs mankt daarenboven aan spraak op een ..verlichting", welke zij vol strekt niet aan alle andore steden toekent. Vandaar is bet wellicht niet onaardig er op te wijzen, dat op het oogonMik in die „Ville Dumière", dezelfde waar de Scheiding vnn Kerk en Staat tot wet verheven is, en waar rationalisme en wetenschap dus geacht kun nen woi'den het hoogste woord te voeren, de waarzegsters opnieuw in hoog aanzien schü- nen te staan. Het zijn geen ronddwalende gebruinde gitnnn's, maar statige dames, dio er een appartement op nahouden van een huur vnn 3 iï 4ÖOO frs. en in een salon zete len, welker ameublement misschien 50.000 fr. heeft gekost. De meest hekende was vroe ger mevr. de Thhhes. Thans heeft deze een massa concurrenten gekregen, die, naar men mag aannemen, allen goede zaken maken. De moeste nu. dier moderne profetessen zijn ge raadpleegd over hetgeen het iaar 1903 ann de stervelingen brengen zal. Vooral hebben 'de journalisten en misschien wel de staats lieden zelf die dames geraadpleegd over de toekomst van het ministerie Hdmenreau een onderwerp, dnt elk politiseerend Pa rijzenanr natuurlijk na aan het hart ligt. ofsehoon het. op zich zelf genomen, ontbloot mag heeten van ingrijpend belang. De helft dor zieneressen heeft verklaard dat het Ka binet ten va] zal komen, de andere helft dat het zoo stevig zal blijken als de Eiffcltoren. Die uitspraken hebben, vereenigd. dit voordeel, dnt. de helft er vnn noodzakelijk bewaarheid moet worden. Op die wiize zrd de kabbalistiek oen nieuwen triomf behaald hebben in het jaar O. TT. 1903. Of na Olé- mencenu Oombes dan wel een ander ann bet roer zal komen, doet er minder toe. JI7 VENTS. Jaren lang zijn de menschen, die vermindering van gemeente-belastingdruk, .eibetcring van gemeente-inrichtingen, ver- Zij wierp een schuwen Wik op de pendule. Mijn hemel, al zes uur. Als de tijd maar stilstond. Het was vandaag een feestdag. Er kwam dus geen courant en geen brief. Er v.erd geen enkele maal gebeld. De meid zat in de keuken te naaien. Het was st.il in huis en op straat, alles was naar buiten om van het mooie voorjaarsweer te genieten. Om zeven uur kwam er een rijtuig aan rollen en hield voor de deur stil. Een heer en dame kwamen er uit. Vreemde men schen, die doorgingen. Toen brak het meisje in hartstochtelijk snikken uit. Om negep uur kwam tante thuis. „Waar ben je toch?" vroeg ze eenigs- zins ongeduldig. „Hier," antwoordde een moede, toonloozc stem uit het geheel donkere salon. „Waarom zit je daar in 't donker en cle tafel is ook nog niet gedekt.'Mina denkt aan niets, en jij bekommert je ook om niets. Maak wat voort. Ik heb honger." Toen het schijnsel der lamp in dc eetka mer op het gelaat van het jonge meisje viel, vroeg tante verschrikt: „Mijn hemel, wat zie je. er uil? Heb je gehuild? Of bon je ziek?" Zij schudde het hoofd. „Alleen moe, tante. Ik heb urenlang zitten lezen, en daar van doen mijn oogen zeer." Toon zij elkaar zooals icdcrcn avond bij het naar lied gaan, goeden nacht wonschton, sprak Agnes; „Als ik een helscho straf moest uitdenken, weet ik, wat ik zeggen zouvergeefsch wachten," „Hoe kom je op zoo'n gek idee?" vroeg tante op ontevreden toon, hooging van salarissen van gemeente-amb tenaren en gemeente-subsidies voor nuttige doeleinden wenschtcn, zoet gehouden met het op komst zijnde rapport van de staats commissie voor de gemeen te-fin ancien. Eerst het rapport, dan de verbetering onzer financiecle omstandigheden en dan zul len wij u lielptm aldus werd hun ge zegd Nu is het rapport er. Doch of de aldus zoet gehoudenen daardoor heel veel dich ter gekonmn zijn bij de bevrediging van bun wensehen, slaat te bezien. In de eerste plaats toch blijkt, dat geen onkel voorstel tol voorziening in den nood der gemeenten -- welks bestaan door geen enkel lid der commissie werd ontkend in die commissie een meerderheid heeft kunnen krijgen. De gemeenten zullen dus in lum eigen nood hebben te voorzien en opdat ze dal zullen kunnen doen, stelt de commissie in ecu wetsontwerp voorver- ruiming nn het belastinggebied dor ge meenten, con nieuwe regeling van dc inkom st enbelasling en een naar kleine verbete ringen. Doch ook van dit embryonistische wetsontwerp stelle men zich niet te veel voor. Want een deel van de commissiele den. die juist tol de partijen belmoren, wier ministerie in dc eerste plaats ver moedelijk zal geroepen worden dit wets ontwerp in te dienen, hebben daartegen zwaarwegende bezwaren van oanigszins politiekvn aard. Zij zijn van meening, da! deze verruiming van belastinggebied even tueelo sociaal-democratisehgezinde meer derheden in gemeenteraden er toe brengen zal den grondeigendom buitengewoon zwaar te belasten. Zij wensehen bepalingen in dit wetsontwerp, welke gemeenteraadsbe sluiten als door hen gevreesd worden, on mogelijk maken. Een nieuwe kink in de kabel dus, die zeer zeker verhinderen zal. dat wij binnen korten tijd de vangst zul len kunnen ophalen, welke naar de voor schriften dor commissie zou kunnen worden verkregen. En nu zwijgen wij nog van andere gezag hebbende commissieleden, die willen, dat de Staat, de gemeenten krachtiger onbil lijker financieel steunc, dan tot nu toe geschiedt, en van een paar leden, dia prin cipieel tegen het stelsel van algomeene rijksuitkecring optreden, betoogon, dat de gemeenten, na die nieuwe helastinggehied- vomiiming toch weer den rijkshond in den pot zullen vinden en dus cisehen, dat die rijkshond een deel van den potinhoud aan cle gemeente afdraagt, dat, m. a. w., het rijk een belangrijke bron van rijksheffingen aan cle gemeenten overlaat, met name de pcrsoneele belasting en tot zekere hoogte do grondbelasting. Genoeg om aan te toonen, dat zal dit rapport van deze commissie, waarin zoo voortreffelijke deskundigen zitling hebben, een rijke bron voor studie en voor vrucht baar debat zijn, do onmiddellijke legisla tieve resultaten van de werkzaamheid dnr commissie vermoedelijk niet groot zullen zijn. Met een enkel woord willen wij thans mededeelen, lot welke resultaten dc com missie komt, zij het niet zonder dc: op merking, dat wij ons hier alleen met de hoofdzaken kunnen bezighouden en vee! vaak belangrijke bijzaken stilzwijgend voorbij moeten gaan.' Men weet dat de commsisie in 1903 voor een te omvangrijke laak is geplaatst, Als resultaat van de eerste werkzaamheid hebben wij een uitgebreid nderzook naar den geldelijken toestand van meer dan .300 gemeenten ingesteld. Dat het van hel hoog ste belang zou zijn, dat dit onderzoek ge regeld en stelselmatig van staatswege werd voorigezet en uitgebreid, zoodat er war kelijke kermis zal zijn, indien deze materie eenmaal door den wetgever zal worden ge regeld, hebben wij al herhaaldelijk te dezer plaatse in het licht gesteld. In 1906 is do commissie cenigszins ge- „Het viel me zoo maar in," antwoordde Agnes. „Ik heb ook van iets dergelijks ge lezen Goeden nacht, tante." Den volgenden magen kreet; Agnes twee brieven; een uit de stad en een uit Berlijn. De eerste bevatte een beleefde veront-chui- diginghet vas hem helaas niet mogelijk geweest, aan de lieve uitnoodiging gevolg te geven, hoe graag hij hei ook gewild lmd. Hij had tot het laatste oogenblik gehoopt te kun nen komen, maar het congres had al zijn tijd in beslag genomen. liet congres luid dagelijks manr van vier tot vijf uur geduurd, had zij in de courant gelezen. Langzaam verscheurde zij het schrij ven, dat niets bevatte dan banale beleefcl- heidsphrasen en geen enkel hartelijk «oord. Toon las zij den brief uit Berlijn. „Ach, liefste," schreef Hertha haar, „ik heb een vreeselijkc domheid begaan. Je licht je toch om 'dien man niet bekommerd en hem niet geschreven? Juist hoor ik, uit zeer ver trouwbare bron, dat hij in gezelschap naar Wcenen gegaan is; men heeft hem met een dame zien vertrekken. Zet het je dus uit het hoofd, dat is het eenige, wat ik je ra den kan Langzaam verscheurde Agnes ook dezen brief, liet was dus vergeefs geweest, op hom to wachten. Natuurlijk had hij voor haar geen tijd gehad. Alles loste zich zoo eenvou dig, zoo begrijpelijk op en deed zoo ont zettend zeer reorganiseerd en heeft z.ij, op haar ver zoek, do meer beperkte opdracht gekregen om te onderzoeken of wijziging der wet telijke bepalingen, die betrekking hebben op de financiën der gemeenten, noodig is en zoo ja hoe die wijziging zou moeten luiden. Naar men weet zijn in Mei 1897 de Rijksbijdragen voor de gemeenten verhoogd. Dat daardoor de plaatselijke directe be lastingen toch niet hebben opgehouden te stijgen, blijkt o. a. daaruit, dat zij van 1897 tot 1905 met -10 o/a zijn toegenomen, terwijl de rijks-, bedrijfs- en vermogensbe lastingen in dien tijd met 2(1 »/o zijn aan gegroeid Tot een nieuw voorstel betreffende de verhouding tussehen rijksfinanciën en ge- meentel'inanciën, resp. gemeente-belastingen is de commissie, gelijk gezegd, niet kun nen komen. Alleen heeft zij de wonsche- lijkhcid betoogd om de gemeente-bcgroo- tingen over het gehecle land (en niet tel kens over c n provincie, gelijk thans) te doen maken naar één model, bij algomee ne if maatregel van bestuur vast te stellen. Als een eerste stap op den weg van be tere, vergelijkende studie der gemcente-fi- miueiëu is deze maatregel zeer zeker te begroeten. Verder wil de commissie liet rijk do kosten van vervoer en verpleging van arme krankzinnigen doen dragen en het rijk tot cle helft doen bijdragen in de salarissen van burgemeesters en secre tarissen. Overigens heeft dc conclusie, waartoe de commissie komt, betrekking op het gemeen te-belastinggebied, dat verruimd wordt. Eerstens worden de onjuiste aangiften en opgaven voor plaatselijke belastingen strafbaar gesteld met ten hoogste 3 maan den gevangenisstraf of f 300 geldboete en clan zullen zekere gemeente-ambtenaren in zage kunnen krijgen van de rijksregisters van aanslagen in do vermogens- en in do bedrijfsbelasting. En eindelijk wordt voorgesteld, behalve voor de oude belastingen en de belastin gen Krachtens bijzondere wetten, de mo gelijkheid open te zetten voor: lo. Gewijzigde oude belastingen. 2o. Een nieuwe regeling van de inkom stenbelasting naar Pruissisch model. 3o. Nieuwe belastingen. Ad lum (Gewijzigde Belastingen). a. De maxima van de opcenten op de hoofdsom der grondbelasting worden ver dubbeld. b. Ook niet-openbare vermakelijkheden zal men mogen belasten. c. De „straatbelasting" wordt uitgebreid tot „belasting wegens gebouwde eigen dommen met erven aan of nabij land- of waterwegen en wegens onbebouwde eigen dommen aan die wegen naar grond slagen volgens welke een billijke bijdrage gevorderd wordt in de kosten ten laste der gemeente komende voor aanleg en on derhoud dier land- en waterwegen, voor hun verlichting en voor afvoer van water en vuil." d. De zoogenaamde bettermen 1 tax" wordt aldus uitgewerkt Wegens gebouwde of ongebouwde eigen dommen en hunne aanhoorigheden, gele gen in bepaalde gedeelten der gemeente, naar grondslagen, volgens welke een bil lijke bijdrage gevorderd wordt in de kos ten van door het gemeentebestuur tol stand gebrachte werken, waardoor deze eigen dommen zijn gebaat. Ad 2um. Bij de nieuwe regeling van de inkom stenbelasting wordt de bevoegdheid ge schapen „eu billijke bjjdiagu in de ge meentebelasting te heffen van de inkom sten uit het vaste goed van uitwonende eigenaars en o. m. de gelegenheid geopend alle ondernemers, ook bijv. dc naamloozc vennootschappen, in de verschillende ge meenten, waarin zij hun bedrijf uitoefenen, naar de behaalde winst te belasten. Van de inkomsten uit betrekking, be drijf of beroep van uitwonenden, zal dus in hol algemeen belasting kunnen worden geheven. Ad 3um. Onder de mogelijke nieuwe belastingen volgens deze wet noemen wij a. opcenten op andere rijksbelastingen (bijv. een eventueele rijksinkomstenbelas- b"g); b. grondbelasting op gebouwde eigen dommen en bouwterreinen; c. bijzondere belastingen wegens ge bouwde en ongebouwde eigendommen, die behalve do straatbelasting en de botter- nienttax kunnen geheven worden. Van bouwterreinen naar de verkoop waarde of naar bet bedrag, waarmede de verkoopwaarde, sinds de laatste vaststel ling buiten toedoen van dengene, die liet genot had krachtens recht van bezit of eenig ander zakelijk recht, is toegenomen, Voorts kan bij overdracht van gebouw de eigendommen ot' bouwterreinen een be lasting geheven worden naar cle verkoop waarde of naar het bedrag, waarmede deze eigendommen sedert de laatst voor afgaande overdracht, buiten toedoen van dengene, die liet genot had, in waarde zijn vermeerderd d. een zakelijke belasting op het bedrijf e. een belasting naar den uiterlijkon staat (thans onder eigen hoofd, anders dan vroeger, genoemd); f. andere belastingen; mits zij niet naar dezelfde grondslagen als die eener rijks belastingen worden geheven. (Hier worden bijv. bedoeld debietrechten op bier, wijn, tabak, gevogelte, wild en andere luxe mid delen). Het ontwerp bevat voorts enkele andere wijzigingen, en cenigc bepalingen, die moe ten voorkomen, dat naar één grondslag op verschillende wijzen belasting wordt ge heven. „Mededceli ngen der Nederlan'dsche Al- penvereeniging no. 2 December 1907 (Vijf de jaargang)." Ned e rlain!sche Al- penvereeniging het hoort aan als Zwit- sersche oorlogshoot. En tocli beweegt zij zich. En toch zendt de bekende Zwolschc uitgeversfirma de erven J. J. Tijl in haar naam die mededeolingen uit, die getuigen van koene, daden op dit on-Nederkuidsche gebied. Werd dit geschrift in ruimer mate ver spreid, dan zou het zeker heel wa.t ver ontwaardiging opwekken in boezems van rustig gestemde landgenooten, die deze Nederlandsclie Alpinisten aan don gans zouden zien als de kloekhen de jonge eend jes, die zij heefi uitgebroed en dio nu hun clement, het water, opzoeken. Dc Alpenklimmers hebben dan ook niet wat men noemt een goede pers, in het buitenland niet, maar vooial in ons land niet. En als er zomers slachtoffers vallen is er bij de groote menigte meer verontwaar diging dan verdriet. Men begrijpt die „waag halzerij" niet en veroordeelt haar dus. Niet geheel ten onrechte wij geven dat gaarne toe doch ook zeer zeker niet geheel terechl. "Wat ter wereld zoo hooi! men vra gen beweegt die menschen (och om zulke gevaarlijke toeren te doen? In den regel zijn het welvarende en gezonde lie den anders zonden zij niet doen aan deze bij uitstek dure en'vermoeiende sport die 'in Nederland een prettig, rustig le ventje kunnen leiden en zich alle comfort kunnen verschaffen, welke hun hart maar begeert. Wat beweegt nu die menschen om verre reizen to maken, ten einde bij vaak zeer ongunstig en telkens van gloeiend -warm tot bar-koud veranderend weer zeer ernstige gevaren to gaan loopen Indien de aldus vragende menschheid het bewuste boekje in handen kreeg, zou den zij zeker niet minder spottend door vragen. Daar is bijv. een Deventersche heer dio bij een bestijging van de Ortlcr over den Ilochjochgrat het volgende schrijft: Ik hen op den top en daar ligt „de sneeuwgraat onder mijl Hoogstens zoo „breed als een plank, nu rijzend, dan da- „lend, door zwarte rotspunten onderbro- „ken, strekt de kam zich daar uit. Links „en rechls storten zich de sneeuwwoudeu „zeshonderd meter steil in de diepte. Een „oogenblik bleef ik staan om alles te over- „zicn en daarna betraden wij het enge, op „een dakvorst gelijkende pad." Op een dakvorst! Waarom gaat deze schrijver heel naar Oostenrijk zoo zal men vragen om het plezier van cea dakvorstwandeling? Er zal toch ook in De venter wel een dakvorst zijn op de groote kerk. Waarom zich daarmee niet ^'eCon tent eerd en de ontbrekende 560 meter diepte zich er bij gedacht? De schrijver kan hiertegen niet eens de noodzakelijkheid van die dakvorst wande ling pleiten met het oog op zijn doel. Want zjjn doel, de Ortlertop, is op voel eenvou diger wijze langs den koeienweg, gelijk de echte klimmers dien betrekkelijk ge- makkelijken weg noemen te bereiken. En toch hebben, wie zoo vragen, niet voor alle gevallen gelijk. Hei bes'te middel om ben van hun ongelijk te- overtuigen,, ware hun. een retourtje Mürren of Ril'folalp te sturen. Kon de Nederlandsclie jVlpen- Vereoniging dit, propagandamiddel toepas sen, zij zou ongetwijfeld met elk kaartje een. lid en een Alpensportbewonde,raar van gen. Want eenmaal tegenover de gown! digo, starve massa van den Jungfrau ge voelt men tegelijk het beangstigend gi-oot- scho cm het. aantrekkelijke van hot hoog gebergte. Men begrijpt dan, dat er een hoog genot in moet zijn om te trachten die massa te overwinnen en den top te be reiken, om de vete moeilijkheden te bo ven te koiiwu en ten slotte te triumfeeren. En als men wel eens (bescheiden) berg tochten hneft meegemaakt, herinnert mail zich de ongewone pracht van die gewel dige natuur en de heerlijke bevrediging, watmerr men in die opwekkende nltnos- pileer ernstige bezwaren heeft overwonnen, liet is opnieuw strijd. Doch het is een opwekkende en versterkende strijd,, dio vaak heerlijke overwinningen, geeft. En het is ten slotte een strijd, die door lederen mensch begeert wordt. Of beeft u cpm. driejarig broekomamietje nooit een kiezelhoop aan den weg tot beklim ming verleid? Of hebt gij, op geacciden teerd 'terrein of in de duinen wandelend; nooit de eigenaardige aantrekkingskracht gevoeld, die juist die hooge toppen bp u uitoefenen? En zijt gij, qua. gezond mensch, in heuvel streken .vertoevend, teruggekeerd zonder de hoogste toppen bezocht to heb ben? Do aantrekkingskracht der hooge punten gevoelt wel iedereen. Waarom clan hun, die do middelen daarvoor hebben, de ge legenheid misgund om het krachtig, inspan nend e.u versterkend genot te smaken der hooge bergtooren. De menschen, die aldus doen, zijn toch waarlijk heel wat minder hinderlijk, dan cle, automobilisten, dio hel genot zoeken in do groote snelheid, ten koste van ons comfort e,n onze veiligheid. En nu is het be-rgstijgon wel dikwijls gevaarlijk, tlueh degenen, die dit deen, 1 f i Ij C z 1 i t af re cli m bi zi 1 ar be de vc ve de in tn va ov ZOi bij i ste vei bai i

Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 6