I I Vrijdag 24 Januari 19U8 12599 61 Kijkjes op het leven in een groote stad. I" er Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met ui tzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiodam en Vlaardlngen tl. 1.25.Franco i* per post fl. 1.65. prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzender lijke nummers 2 cent. i, Abonnementen worden dagelijks aangenomen. P, uur' aan hot bureau bezorgd zijn. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een Bureau: Lange Ha ven No. 141 (hoek Korte Haven.) Prijs der Advertentiën: Van 1G regels £1.0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote lettere naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau tc bekomen. In de nummers, "die Dinsdag-, Ronder dag-en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intorc. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. BUITENLAND. te Schiedam), 23 Jan. 1908. DUITSCHLAND. Uit dfin R.ijksdag. Ovcjr het beperkte kiesrecht voos den Rruisischen Landdag werd, gisteren, In den' Rijksdag van sociaal-democratische zijde ge in törpeile-erd. Het Huis was dicht bezet t»ï buiten was een groote politiemacht aan wezig om aanstonds betoogingen uiteen te lomnpn, djrijvon. De rijkskanselier prins Bü- low opeaidfc. de zittii g. On,diep' groote aan dacht verklaard» hij dat de regeering wei- gcr'dje op die besprekingen over denkvorm van het kiesrecht voor den Drmsischen, Landdag in te gaan, daar dit niet tob de be voegdheden van 'don Rijksdag ■maali' slechts thuis behoort in de- wetgevende, organen van Pruisen, omdat het een binnenland-' sche kwestie van Pruisen geldt. Dozeniedc- .deeling werd met levendige toejuichingen van rechte ontvangen. Over hef. tweede gedeelte der interpella ties, de vraag: of de Rijkskanselier go'ed- keurt dat op 12 Januari met doel zoo noo- dig op tiej treden, de, soldaten in de k,ar zomes geconsigneerd waren? verklaarde' Bulow: „Op igro'nd van haair staatsrech terlijke bevoegdheid izijn door de Berlijn- schie politie op 12 Januari de maatrege.- len genomen, ld ie noodig warcp omstraat- rumjo'er te voorkomen. Yoor zoover troe- pejn. in Uo kazernes bijeengehouden wjer- dein is klit geschied ter uitoefening van i het militaire recht van commando." Do heer v. Bülow verklaarde derhalve dc beantwoording der interpellatie to moeten weigeren en zei verder: Sedert gisteren zijn opnieuw botsingen tussehen een betoo- gende menigte eu de politie voorgekomen, waarbij weder van de wapens moest wor den gebruik gemaakt. Tegenover die voor vallen gevoel ik behoefte van deze plaats een woord van ernstige waarschuwing te moe ten richten tot het land. (Bijval rechts, voort durend nimoer bij de sociaal-democraten.) Het ligt niet in den Duitschen aard (ru moer links) do politiek op straat te breti gen (bijval rechts). De partijen hebben geen straatrumoer noodig om hun stemmen te laten hoorem. Do straat behoort aan het vrije verkeer. Do wet en de openbare orde te erkennen en te achten is de plicht van iederon burger. Achting voor de wet te vorderen en desnoods af te dwingen, is niet alleen de bevoegdheid maar de plicht der autoriteiten. (Bijval rechts.) Iedere poging om de openbare orde tc verstoren moet en zal worden onderdrukt (bijval rechts). Het zou een noodlottige dwaling zijn, te gelooven dat de betooging van een op een dwaalspoor geleide menigte Roman van LOUISE WESTKIRCH. 37) De 'laagheid van zijn familie, de tegen spoed in zijn leven, konden hem niet berei ken. Zou hij zich 'daarom uit de rijen der ge lukkigen laten verdringen? Zou hij zich daarom naar deze allerongelukkigsten laten dringen? Maar dat was waanzin En een lichte gestalte vloog hoog door de lucht, hield zich aan een bloeiende tak vast en lachte. „Ik houd me vast; ik houd u ook vastU ookZiet ge niet, hoe ze ons van boven de handen toesteken? Ja, er Z1jn behulpzame banden. Alle goede men sehen steken zo u tóe, de levende en de doode." En hij wilde niet in dezen afgrond storten! Hij zou niet! Het was de crisis van zijn ziel. Daar sprong hij op. „De Dikke" had met den vuist op de tafel geslagen, dat zijn glas omviel. Naast hem stond een mager man- setje en fluisterde hem iets in het oor. „Neen, drommete! Wat gaat het mij aan? <Vie kan zeggen, dat ik verraad pleeg? Breng m,'i den kerel! Mijn vuist sla .ik hem op Z1]n gezicht. De magere haalde de schouders op. >s»aarom stel je je zoo woest aan? Als iemand reden hoeft om zich uit de voeten te waken, 'dan moet hij het doen, inplaats van je -schreeuwen. Ze zijn je nagegaan, ze heb ?en je met commissaris Biaun gezien. Ze (tegenspraak hij de socialisten) van een re- georing die haar plicht wil doen, iets kun nen afdreigen (levendige bijval rechts). Dat zal in Duitschiand nooit en nergens kunnen oorkomen. (Herhaalde levendige toejui chingen van de rechterzijde). Ik heb ver touwen, dat alle burgerlijke partijen een stemmig zullen zijn in de veroordeoling en afwijzing van die gevaarlijke praetijken. De sociaal-democratische partij heeft met de beiooging van 12 Januari een hellend vlak betreden. Ik waarschuw haar dien weg niet verder te vervolgen; de verant woordelijkheid voor de gevolgen zou niet ko men op 'de autoriteiten, maar op de aan stokers en leiders. Bülow's verklaring word door do rechter zijde uitbundig toegejuicht. \rervolgens wordt tot een bespreking der interpellatie overgegaan, die 'door sociaal democraten, vrijzinnige en centrumspartijen werd ondersteund. De soe.-dem. Fischer ant woordde dat zijn partij vreemd was aan de werkioozen-betooging van j.i. Dinsdag. Wat de kiesrcchtagitabTo aangaat, hebben de bur gerpartijen deze zelf op straat gebracht. Door hot algemeen kiesrecht en de geheime stem ming in Pruisen te weigeren, beleedigt prins Bulow de vorsten der Zuidduïtsche sta ten, die allen het algemeen kiesrecht voor d'en Landdag hebben ingevoerd. (Prins Bü low had intusschen de zaal verlaten.) Fiseher wierp do verantwoordelijkheid der straatonlusten op de politie en meende dat de betoogingen zullen eindigen wanneer aan het volk ook liet kiesrecht wordt gegeven. De conservatieve afgev., Kreth, trachtte de betoogingen der socialisten belachelijk te maken. Hij lokte een onbeschrijfelijk tumult uit toen hij de socialisten verweet zich ach ter vrouwen en kinderen te hebben ver scholen tegen de aanvallen der politie. Kreten als „lasteraar" en „schelm" klon ken van do banken der socialisten en Bebel liep met gebalde vuisten naar de tribune. Zel den was 't zoo'n ernstig tumult in. den Rijksdag. Toen de kalmte terugkeerde namen graaf Hompsch, namens het Centrum, Bas- sormann, nat.-liberaal en Schrnder (vrijz.- volksp.) het woord ten gunste van alg. kies recht in Pruisen. Zij betreurden d'e straatbe- toogingen, maar keurden het optreden 'der politie goed. Daarna werd het huis verdaagd. Gisteren begon voor den krijgsraad te Ber lijn het proces tegen de graven Ilohenau en Lynar. 50 getuigen zijn gedagvaard, onder wie onderofficieren der garde, ook de be faamde Bollhardt. Max Harden was wegens ziekte niet verschenen. De debatten, die met gesloten deuren worden gehouden, zullen 3 dagen duren. GEMENGDE MEDEDEELÏNGEN. hebben het no. 1 gezegd. Je vonnis is ge veld „De Dikke" sloeg opnieuw op de tafel, zijn met bloed beloopen oogen fonkelden. ,,'t Is niet waar, versta je? Ik bang voor no. 1? Als ik voor verrader wilde spelen, dan zouden ze hem om zeep brengen. Als ik wildeMaar we verstaan elkaar als een paar broeders. Ik doe zijn mooiste zaken Hij schenkt mij zijn vertrouwen. Gisteren nog neen, hij moet bang voor mij zijn." Een gedruisch van stemmen, deed hem verstommen, bedreigingen, beschuldigingen. Zijn waar-schuwer haalde de schouders op, „Aan iets moot de mensch toch sterven. Een signaal weerklonk, 'de toon van een electrïsehe schel, heel zacht, maar onbe schrijflijk griezelig, nog eons en nog eens. En plotseling heerschto er diepe stilte. De bezoekers in Kusemann's kelder ston den van hun zitplaatsen op. „De politie V' Sidderende handen tastten naar de zakken met de papieren, brandende oogen keken naar do met hekken voorziene venstors op, langs de gladde wanden. Toen zonken de lichamen weer zwaar op de banken neer en de gasten gaven zich over. De politie 'doorzocht de kroeg. Ze deed dat nu en dan. Het was haar recht. Een nacht preventieve hechtenis, een scherp ver hoor; wie niets bizonders op zijn kerfstok had, stond dan weer op straat. In den grond was het hetzelfde. De straat, do gevange nis, 'die beide wisselden toch gedurig met elkaar af. Maar „de Dikke" gaf zich niet over. Hij maakte bliksemsnel zijn rekening, en die rekening was te hoog. Met een onderdrukt gebrul, stortte hij naar de smalle deur aan 'de zijwand. Daar stond vrouw Kusemarm, Engeland. Manchester, de groote fabrieksstad, her bergt op dit oogenblik duizenden werkloozen. Dezen hebben bet plan opgevat om minister John Burns hun beklag te gaan doen en hem ■werk en brood te vragen Een groot aantal werkloozen is op weg, met vrouwen en kin deren, en leggen den langen weg naar Londen te voet af. Deze hongerprocessies zijn niet zeldzaam in Engeland, maar de origelukkigen lijden ontzettende koude op den mistigen weg. In enkele stadjes waar zij doortrokken, wei gerde men hen onderdak in de kerken. De meeste vrouwen en kinderen zijn naar Man chester teruggezonden, terwijl de mannen hun tocht zullen voortzetten om bij de opening van het Lagerhuis blijk te geven van hun wanhopigen toestand. De politie heeft in 't district Geevah (Ier land) 20 boeren gearresteerd, die tot een Fenian-vereeniging behoorden. Zij trachtten de boeren over te halen hun pachten niet te betalen en beletten de brievenbestellers dag vaardingen te bezorgen bij wanbetalende pachters. 200 agenten moesten er aan te pas komen om te midden van de opgewonden bevolking de weerspannige Ieren, die slechts rechien doen gelden op hun eigen land, te arresteeren. In de Dinsdag te Huil gehouden zitting van de Arbeidersparty werd een voorstel tot aansluiting van de partij bij de sociaal-demo craten verworpen met 951.000 stemmen tegen 91.000 Het voorstel hield ook o. m. in dat de Ar beiderspartij in haar programma zou opne men den klassenstrijd en zou streven naar de vervanging van het huidige productie-stel sel door de collectivistische productiewijze. De Londensche correspondent van de „N. R. Ct," seint het volgende De vergadering van de Arbeiderspartij te Huil heeft gister middag met een meerderneid van 45,000 stemmen besloten, het socialisme tot hoofd doel der Arbeiderspartij te maken. Dit is een verrassend besluit, nadat dezelf de vergadering gisteren juist het tegendeel besloten heeft, hetgeen de meeste bladen toejuichten. Heden daarentegen jubelen de socialisten. Op de vergadering gaven vele leden, die geen socialist zijn, o. a. de beken de Shackleton, hun teleurstelling over de overwinning van het socialisme in de partij te kennen. De Arbeiderspartij, zeiden zij, zou er door te gronde gaan. F r a n k r ij k. Door den Raad van discipline van de ad- vocatenkamer te Parijs is besloten den anti militarist Gustave Hervé, die onlangs, wegens beleediging van het leger, veroordeeld werd tot 1 jaar gevangenisstraf, te schrappen van de lijst der advocaten. Hervé zond aan de Parijscne bladen een protest tegen de schrap ping. Marokko. Volgens gerucht te Tanger (Engelsclie bron) hebben de Franschen te. Settat een nederlaag geleden en 35 dooden en even- zooveel gewonden gehad. Het heet dat zij Settat hebben moeten ontruimPn. Onder- voorbehoud. BINNENLAND.' Hofbericht. H. M. de Koningin heeft heden ten diner: luit -ge i. graaf Du Monceau, chef van het militaiie huis en mevrouw; jonkvr, v. d. Poll, dame du palais van H. M.', hofdame van II. M. de Koningin-Moedergravin Du Monceau, hofdame-honoraire rar. Asser, mi nister van staatluit.-gen. Sabron, adjudant i. b. d., chef van den generalen stafjhr. mr, van "Weede, hofmaarschalk van H. M. de Koningin-Moeder en mevrouwjhr. mr. "W, Röell, kamerheer i. b d. en mevrouw. Ds. A. S. Talma, Tweede-Kamerlid, Land bouw, Handel en Nijverheid. J. J. G. baron "Van Voorst tot Voorst, 'commandant van het regiment grenadiers en jagers, Oorlog. De andere portefeuilles z.ijn nog niet defi nitief bezet. grauw als de muur zelf en beslist iocnsch kijkend. Met een krachtsinspanning, welke haar buiten adem bracht, draaide zc een soort spil. Een knarsen en piepen, als van zwaar beladen ketenen, dreunde dof uit de diepte. „Eruit uit In zijn doodsangst kon hij de woorden niet vindon. „U kunt niet meer!" De vrouw trad hem verschrikt in den weg. „De Dikke" stiet haar in de razernij van zijn wanhoop op z.ijde, zoodat zc tegen de tafel vloog. ïlij rukte de deur open en vloog er door. Een koude gil, een slag, toen een gesteun, dat het bloed in de aderen deed stollen van hen, dio het hoorden en toen niets meer. Dc vrouw vloog naar de deur en drukte ze in het slot. Ze sidderde aan alle leden. Niemand sprak. Ook dat was het nood lot. Die hier zaten wisten lietniet ieder, die door deze deur ging keerde terug. Ook Rob stond op, sprong naar de deur. Zijn kameraad was daar binnen Daar voelde hij zich bij den arm getrokken. Radijs stond weer bij hem. „Ze zijn in veiligheid," siste hij en legde den vinger op de mond. „Zijn je papieren in orde, mijn zoon? Ja?" Rob's getuigschrift lag bij Will, dien hij niet compromitteeren wilde, door te zeggen, dat hij bij hem behoorde. Een ontzetting greep hem aan. In een moordhol met dieven en moordenaars opgepakt te worden, dat was weer een schrede vorder op do baan, die hij wild© verlaten. Was er geen uit komst? Nu vloog de 'deur open. Achter den voor uitgaande» Kusemann trad een commissaris van politie binnen, begeleid door twee agen ten. Door de doffe kelderranmpjes konden Van het hof. H. M. de Koningin-Moeder woonde gister avond in het Gebouw voor Kunsten en We tenschappen te 's-Gravenhage het Diligentia- concert bij. Onze gezanten. Onze gezant te Londen, baron Gericke van Herwijnen, is in Hotel des Indes te 's-Gra venhage aangekomen. Onze Marine. Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantserdekschip Zeeland, onder bevel van den kapitein luitenant ter zee jhr. H. L. Wic'ners, 22 dezer van Perim vertrokken, ter voortzetting van de reis naar Nederland. (nStet.") Ridderorde. Bij kon. besl. van 22 dezer is benoemd tot ridder in de Orde van den Nederland- schen Leeuw, dr. D. Bos, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, belast geweest met het ontwerpen van een plan tot invoering van eene verbeterde boekhouding bij de ver schillende daarvoor in aanmerking komende diensttakken in Nederlandsch-Imlié. Statenverkiezing lïrielie. In de vergadering van afgevaardigden van vrijzinnige kiesvereenigingen in het district Brielle, heden te Spijkenisse gehouden, is tot candidaat voor de Provinciale Staten gesteld de heer S. O. Korteweg, te 's Gravenhage, lid en secretaris-penningmeester van het hoofdbestuur der Hollandsche maatschappij van landbouw. De Kabinetscrisis. Het „Nieuws v. d. Dag" verneemt, dat de heer Micbiels van "Verduynen bestemd is om als minister van buitenlandsche zaken op te treden in het nieuwe Kabinet. Gisteren waren, naar de „Tel." uit goede bron verneemt, 'de volgende portefeuilles aan vaard in het nieuwe ministerie; Air. Tl). Heemskerk Jan., formateur, Buitenlandsche Zaken. Mr. E. B. H. Regout, Tweede-Kamerlid, justitie. Mr. De Marez Oyens, oud-minister, Finan ciën. de binnenzittenden de paren laarzen tellen der wachtende patrouille, die buiten op het asphalt op en neer liep. Het gelaat van Kusemann stond strak en zijn stem klonk vast. „Hier, mijnheer de commissaris, zijn de lieden, die vandaag bij mij gekomen zijn." Met de revolver in de hand, stelden do agenten zich aan den ingang op. De commis saris trad naar voren. „Wij zoeken den moordenaar van een on bekenden man met een witte snor, tussehen de vijftig en zestig jaren oud, wiens lijk naakt, met een steek in het hart, vandaag uit de Spree opgevischt is. Hij wien we daarvan verdenken was hier, ik weet hot. Waar is hij?" Vrouw Kusemann stond nog bij de deur, waarvoor ze de-tafel weer geschoven had. „Hij zal weer weggegaan zijn, mijnheer de commissaris." De commissaris keek haar scherp aan. „U verbergt hem." „Mijnheer do commissaris, zouden we onszelf dan ongelukkig maken? We doen voor de hoeren van de politie wat we kun nen. Als er een zich vergrijpt, dan moet hij gestraft worden. Dat is niet anders. Maar als hij zjjn straf uitgezeten heeft, dan moet zoo iemand toch een onderkomen vinden, waar hij zijn moede leden uit kan strekken, liet is toch ook een mensch. En dan nemen wij hem op. Daar is niets slechts of vreese- lijks gedaan. Maar iemand verbergen, wan neer mijnheer de commissaris hem zoekt dat gebeurt niet. Daar konden we toch al leen maar de concessie door verliezen, en we spinnen toch al geen zijde bij onze zaak Wilt u' die 'deur daar openen," sneed de commissaris haar rede af, De Nautilus. Uit Santa Cruz de Tenerife, op de Kana rische eilanden, ontvangen wij een paar Spaansche kranten toegezonden, waarin eenige feestelijkheden beschreven worden, die daar ter gelegenheid van het bezoek van het Nederlandsche oorlogsschip „Nautilus" zijn gegeven. De commandant Bauduin bood o. a. aan eenige families, die met den Ne'der- landschen consul Hirdisson bevriend zijn, een bal champêire aan. Een deel van de gas ten begaf zich por boot, anderen, die zich min'der „zeerobben" voelden, per as naar de plaats van samenkomst. De verslaggever van de „Opinion" schrijft geestdriftig over den schoenen tocht te wa ter, waarbij het vaartuig als „door een Ve- netiannsch kanaal" gleed, beeeleid door 'do scheepskapel in een andere boot. Het onthaal van do gasten was „schitterend". Te hun ner eere werd een noenmaal aangericht, waarbij o. a. de echt Nederlandsche gerech ten huzarensla en haringsla met mayonaise werden opgediend en met den champagne niet karig werd omgesprongen. Men was vroolijk bijeen tot de schemering daalde. Voor de zee-officieren, zegt de „Opinion" poëtisoh, een dubbele schemering; want toon de zonneschijf schud ging, vertrokken ook do schoon© vrouwen. Later op den avond' wfren de Nederland sche officieren de o-asfon van den burgerleken gouverneur, dio hen tot een voorstelling in den schouwburg had uitgeuoodigd. Verder lezen wij, dar de commandant van de ..Nautilus"' den bwoners van Santa Cruz ook een groot genoegen beeft gedaan, 'door zijn muziekkapel op de Plaza de la Consti tueren op Nieuwjaarsdag een avondconcert te laten geven. De toeloop was groot en bet gehoor liet bot niet nnn toejuichingen ontbreken. De alcalde (burgemeester) en verschillende raadsleden beloonden de muzikanten in een nabijgelegen restaurant met vervor«chingen. Toen de kapel na zevenen naar den sto:<w wegtrok, deden honderden, die op de pmat van de muziek rrreelienen, hun uitgole'dc. De vrouw rukte zwijgend het tafeitje weg en opende de deur. Rob wierp er een schu wen blik in, angstig luisterend, of dat vree- selijke gesteun niet meer weerklonk. Alles bleef stil, griezelig stil. Treden leidden in een ondoordringbaar duisternis. „Daar onder is een tweede kelder," zeide de beambte. „Wie is daar in?" „Niemand, mijnheer de commissaris. U kunt me wis en waarachtig gelooven, geen levende ziel." „Niemand?" „Als mijnheer de commissaris zich over tuigen wil? Daar onder >s onze groenten- kelder. Een beetje voorzichtig moet mijn heer de commissaris wel zijn. We zijn aan het verbouwen. Er zijn daar een paar ga ten De commissaris wenkte een van zijn bege leiders. „Licht De stralen der lanfaarn bereikten den bo dem niet. Ze schenen te verdrinken in de overweldigende duisternis. Ervaren in zijn beroep, kende de ge rechtsdienaar dezen kelder van het meest be ruchte moordhol, een doolhof vol gapende afgronden, die de argeloozen naar beneden trekken, vol kronkelende gangen, in wel ker hoeken de moordenaar met zekerheid op den aankomende loert, onverwachte ho len, die reeds dikwijls tot graf gediend heb ben van den plichtgetrouwen beambte, waar uit echter nog nooit een misdadiger is te voorschijn gehaald om zijn gerechte straf te ondergaan. Hij zag er van af. (Wo^dt vervolgd 1 li 3n- (5? P SM CHIEDAMSCHE

Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 1