er laargang. Vrijdag 7 Februari 1908 rMo. 12611 Kijkjes op het leven in een groote stad. Kennisgeving. Keil ii is ge vin g. Deze courant verschijnt d a g e I ij k s, met uitzondering van Zon- en Feest''1 wen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25.Firanco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor liet eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan bet bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven.) Prijs der Advertentiën: Van 1—6 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote lettere naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, 'die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan liet Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor de Redactie No. 123. de Administratie No, 103. Burgemeester em "Wethouders van Schiedam, ■Doen te weten: Dat do Raad dezer gpmeente in zijne openbare vergadering van den 4den Fe bruari 1908 beeft vastgesteld de volgende VERORDENING tot aanwijzing van do stemlokalen binnen 'deze ge- jneente voor de verkiezing van leden voor den Gemeenteraad. Artikel 1. ,Voor de verkiezingen voor den Gemeen te- raad zullen de stemlokalen zijn gevestigd; Voor 'Kiesdistrict 1: in 'liet Raadhuis; Voor Kiesdistrict IIhcL ceiste stemdis- district in het gebouw der Si. Joris Dooie; het tweede stemd.ist.net in, de voormalige Burgerschool, Bioeisveld 144; j - Voor Kiesdistrict Hl: het ste.mdistrictin het Gemeente-Gymnastieklokaal, Buitenha- venweg 7; het tweede stemdistrict in de openbare school E, Dwarsstraat 4. Artikel 2. Deze verordening treedt in werking den dag aa hare afkondiging, zij vervangt als dan de verordening van, 22 Juni 1897. lAldus gedaan ter openbare vergadering van den Raad der gemeente Schiedam, den 4den Februari 1908. De Voorzitter, M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKENG-A. (En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den Gelen Februari 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA. inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien hel verzoek van de DIRECTIE der STEARINE KA ARSENFA BRIEK APOLLO" om vergunning tot uitbreiding dier fabriek, staande aan de "Voorhavenkade no. 6, kadaster sectie L no. '1720 Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Doen te weten dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie ge- M dat op Donderdag den 20sten Februari a.s., des middags ten 12 ure, ten raadhuize gele genheid zal worden gegeven om bezwaren Roman van LOUISE WESTKIRCII. 49) 2e waren in de kamer met het bed ge komen. In het volle licht bleef Lisbctb staan en met een vrijmoedigheid, welke der oude vrouw, niettegenstaande hilar in- gewortelden haat, beviel, zoide ze: «Ja, het is lang geleden. En ik had al verder eens naar u t.oo moeten komen. U hebt gelijk. Haar vroeger was ik een.kind. wnderen gehoorzamen, nietwaar? En er zijn allerlei oude geschiedenissen zo hef afwerend de hand op „waarvan s- niet afweet en ook niet weten wil." »Dat is hot gemakkelijkste," zeide mc- jrouw Asroth. „Maar maak hel kort, als Wielt, want ik moet naaien, en Dij l!iïl ratelen der machine kan ik niet goed nooren," Beleediigd wilde Lisbcth oen heftig ont geven'. Maar toen haar zwervende K het kleinte zolderkamertje opnam, het neinige meubilair, de verkleurde sofa, waar- aan vo°l" haar veel lieve herinneringen ondeii waren, kwam er con plotselinge 'weekheid over haar. Voordat'de toornige kftvrouw Asroth haar afweren kon, wieip ze ach aan' haar' borst. "Bieve, mama Asroth! AVees toch nipt Ik kom alleen uit angst, omdat/papa tegen het toestaan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten dat gedurende drie dagen, vóór het tijd stip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen en dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep op eene beslissing ingevolge do Hinderwet gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig Art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zjjn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den Gueri Februari 1908. Burgemeester cn Wethouders veornnenid M. A. BRANTS. Do Secretaris, V. SICKENGA. zAan de Openbare School C, te Schiedam (Iloofd de Heer C. Kerdel) wordt gevraagd een ONDERWIJZER met nkte vrije- en ordeoefeulngen. De aanvungsjanrwedde van 550. wordt verhoogd voor de akte vrije en ordeoefeningen met ƒ25; voor de nkte handteekenen met 50 voor de hoofdakte met 2QO voor 2, 4, G en 9-jarigcn dienst bij liet lager onderwijs mot 50, voor ieder tijdvak, en kan worden verhoogd na twaalfjarigen dienst en voor het bezit der hoofdakte bovendien na 15, 18 en 21-jarigea dienst bij het lager- onderwijs mede met 50, voor ieder tijdvak, hetzij de dienst in de gemeen te of elders, hetzij bij bet openbaar of het bijzonder onderwijs werd verricht. Sollicitatién in te zenden aan het adres van den Burgemeester van Schiedam, vóór 23 Februari a.s. STADS-ZIEKMHTJIS. Allen, die nog iets over 1907 van bet Stads Ziekenhuis te vorderen hebben, wor den dringend verzocht hunne rekeningen vóór 15 dezer aan de adjunct-directrice in te zenden. De Commissie van Administratie M. A. BRANTS, Voorzitter. W. A. v. DOLDER Dz., Scer.-Penn. Schiedam, 3 Februari 1908. BUITENLAND. Schiedam, 6 Febr. 1908. P0RTÜGA.L. Het nieuwe bewind. De plannen van het nieuw opgetreden ka binet—Ferreira de Amarai blijven, dank zij onlangs en gisteren weer papa zegt zoo van telles. En dan wilde ik graag zelf eens zien, hoe het u gaat en en Frits." „Zoo," zeide mevrouw Asroth onwille keurig verteederd. „ZooI Nu, dank u wel, juffrouw Pullemann, Het gaaf Frifcs heel goed, dank zij Godi en don heer Wice- liitts, Ilij 'heeft een betrekking bij deZuid- Duitsche Bank cn zijn broertje gaat op het gymnasium. U kunt hot hem overigens zelf vragen. Daar is hij." Verschrikt wendde Lisbeth zich om. In de deur ston'd Fri;tz Asroth, mager en met dien! blik in do> oogen van vroeger, maar iaij een net, licht zomerpak en een blijd schap op het gelaat, welke haar on'zekcr maakte. Met uitgestrekte handen kwam hij pp haar toe. „Mejuffrouw Piilleman'n Mevrouw Asroth ging, 'zonder'nwoord te spreken;, 'door de openstaande cloui naar de. keuken, waar zij met haar servies ram melde. „Ja, ik moet u toch nog bedanken dezen winter stamelde Lisbeth, „en ik 'wilde eens zien, omdat papa zeide Gaat het u goed?" Ze schudde hem 'de hand. „Dank u, uitstekend," verzekerde Fritz, verlegen geworden door haar verlegenheid, cn schudde haar eveneens «le hand. „Daar hem ik blij om,"" antwoordde ze pn schudde nogmaals zijn hand. Toen wist geen van heiden meer iets te zeggen'. Ze lieten verschrikt eikaars handen los en; keken elkaar bedremmeld aart. Daar kwam mevrouw Asroth weer bin nen. „D,e koffie staat klaax." de nog steeds streng gehandhaafde censuur, geheim. Het nieuwe ministerie wordt ongun stig ontvangen, zeiden de berichten gisteren, vandaag heet 't: de avondbladen te Lissa bon laten zich gunstig uit over de nieuwe ministère. Er is geen touw aan vast te knoo- pen en uit een bericht over den minister raad wordt men ook niet veel wijzer omtrent den toestand. De ministers hielden gisteren een vergadering, die 4 uur duurde, waarin zij den toestand bespraken en in groote lij nen hel te volgen program opmaakten. Vandaag, Donderdag, zullen zij weder bij eenkomen om een besluit te nemen; de vor ming van het kabinet heeft een uitstekenden indruk gemaakt en „verlichting geschonken". Aldus Reuter. Maar de Maling-correspon dent spreekt van een koele ontvangst, die het conservatieve ministerie te beurt viel. Men beschouwt liet als 'n overgangskabinet, (lat bestaat uit mannen die weinig op den voorgrond traden. Het gerucht ging dat de minister van oorlog, Telles, te Lissabon zou zijn vermoord, maar bevestiging ontbrak. Een speciale correspondent van de „Petit Parision" heeft Dinsdag getracht Franco, den gevallen dictator, te interviewen, maar deze stond hem niet te woord. Een Spaansch blad weet naar aanleiding van Franco's val mee te deelen: Zondagavond zou de dictator zich naar het paleis Necessidades hebben begeven en tot koningin Amelie hebben gezegd„Ma jesteit, geloof mij, dat dit oogenblik voor mij het smartelijkst is van mijn leven", waarop de koningin hom ten antwoord gaf „Gij zijt schuld aan al hetgeen er gebeurd is en ik begrijp niet. dat gij nog durft spre ken". De lieer Franco zocht zijn optreden nog te rechtvaardigen, maar de koningin keerde hem den rug toe en begaf zich snikkende terug naar bet vertrek, waar de lijken van haar echtgenoot en haar zoon lagen. Daarop zou Franco den ministerraad heb ben bijeengeroepen, waar besloten werd, dat het kabinet zijn ontslag zou indienen en koning Manuel aanraden een kabinet van monarchistische concentratie te vormen. In een brief in een blad te Lissabon ver klaart Franco zich geheel cn al uit hot pu blieke leven terug te trekken. Nog een verhaal van den moord. "Volgens 'de nieuwste lezing beeft de aan slag 't volgende verloop gehadHet ko ninklijk rijtuig met 4 paarden bespannen, was T ministerie van financiën gepasseerd, toen een eenvoudig man met zwarten baard uit de menigte te voorschijn schoot en op de treeplank der koets sprong. Hij richtte een revolver op den koning en schoot De koning kromp ineen, bracht de hand aan den nek en viel naar links. Onmiddellijk maakte zich een onbeschrijfelijke schrik van de omstan ders meester en ondertusschcn hoorde men nog verschillende schoten. De koetsier nam een snel besluit, legde de zweep over de Lisbeth praatte n,u druk. „Ach, maar dat is prachtig, mama Asroth! Mag ik meedrinken? Ja? Ik dronk altijd zoo graag bij u koffie. Hebt u ook die heerlijke brood jes met pruimen erin gebakken?" Mevrouw Asroth schudde het hoofd. „Die eigengebakken dingen hebben we ons afge wend, juffrouw Pullemann." Fritz schoof vlug drie stoelen aan. „Me juffrouw Püllcmann neemt het, zooals het is, mama." Naast de koffiekan stond een Japansch broodkorfje met gesmeerde boterhammen, waaruit Lisbeth vroeger menig sneedje genomen had. Het was ouder geworden nu, de eens zoo fijne lak was er afgostooten en glansloos. Lisbeth h-egroetle hot toch met een jubelkreet. „Net alsof ik op reis geweest ben en thuiskom 1 Neen, maar, het is altijd zoo gezellig ca eigen bij u, mama Asroth.'1 Mevrouw wierp een blik oj) do bergen wit goed naast de machine, welker ge snor dikwijls tot aan het eerste morgen- gloren geboord werd, cn zeide niets. Maar Fritz knikte vroolijk. „Het reine ideaal 1 's Winters heerlijk luchtig, 's zomers daarvoor des te gezelliger. En al slaan er geen nachtegalen voor onze ramen, toch is het gezang van do katers heel melo disch." Hij greep naar de koffiekan. „Mag ik?" „Neen," ijverde Lisbeth, „het koffie- insehenkon is van oudsher mijn recht." Ook zij greep naar de kan. Ze vochten er om. „Mama Asroth, heip mei Hij wil mij mijn recht ontnemen!" Mevrouw Asroth keek met somberen blik naar de twee. „Kinderen! Kinderen!" paarden en reed de Arsenaalstraat in. Op dit vreeselijke oogenblik zag de menigte, hoe de koningin, rechtop in het rijtuig staande, met de eene hand het lichaam van haar ge maal beschermend met het rijtuigdek, met de andere met een ruiker, die haar op het sta tion was aangeboden, naar een der moorde naars sloeg, die zich hardnekkig aan het rij tuig vastklampte om door te blijven schie ten. Onmiddellijk nadat het eerste schot was weerklonken, waren de beide prinsen opge staan en hadden zij hun revolvers voor den dag gehaald. Prins Luiz Felipe schoot daar mede op de moordenaars, die langs den wagen liepen, terwijl de politie reeds op hen toesnelde. Toen nu het rijtuig omzwenkte en tegenover het ministerie van binnenkmdsche zaken was gekomen, haalde een magere kleine, man met een zwarten baard en een bleeke gelaatskleur een karabijn van onder zijn overjas te voorschijn en mikte op den troonopvolger. Hij schoot tweemaal, terwijl een schot den prins trof. Deze moordenaar was nog niet gepakt, toen het laatste schot werd gehoord. Nadat hij geschoten had, vluchtte hij naar het gebouw van bet mini sterie van binnenlandsche zaken, waar hij, legen een pilaar geleund, nogmaals mikte, deze keer op de koningin en den infant Manuel, die intusschen ook vïennnal ge schoten had. Het had weinig gescheeld, of de algemeene slachting, waarop de moorde naars zeker gehoopt hadden, was een feit geworden. 3 moordenaars werden neergeschoten, maar naar thans gebleken is, was er een on schuldige bij, zekere Costa, een goudsmids- bediende, die in 't gedrang geraakt was. Vele onschuldigen werden later in hechtenis genomen. Voor de begrafenis. De toebereidselen tot de begrafenis wor den ijverig voortgezet in de kapel van het paleis te Lissabon. In de rouwkapel worden lijkdiensten gehouden. Ieder priester die zich daarvoor aanbiedt ontvangt eerbewijzen van de koninklijke familie. De kapel is bekleed met zwart fluweel en krip. Voor de plech tige tentoonstelling dor lijken worden gale- rijeT? getimmerd voor de koninklijke familie en de gezanten. Rondom de kisten met het stoffelijk overschot van koning Carlos en zijn zoon Luiz zullen dag en nacht kaarsen branden in zeven groote zilveren kandelaars. Een reusachtig kruisbeeld wordt aan 't hoofd der kisten geplaatst. In 't geheele paleis heerscht 'n benauwende droefgeestige stem ming, de sombere klokketonen begeleiden de lijkzangen en de klokken van kathedraal en andere kerken beieren onophoudelijk. Gedurende 3 dagen zullen de lijkkisten, die door kristallen platen zijn gedekt, in 't openbaar word''; tentoongesteld in de St. Arincentius-kerk (koninklijke Panthéon), n a de bijzetting aldaar. Als reden daarvoor wordt opgegeven de moeilijkheid om een passende kist voor den koning (e verkrijgen. Het voorval heeft een zeer pijnlijken indruk gemaakt, daar het stoffelijk overschot des konings eerst Zaterdag kort \oor de begra fenis kan gekist worden. De aartsbisschop van Lissabon heeft aan bevolen gedurende 30 dncen in alle kerken van bet patriarchaat gebeden op te zenden voor de ziclerust van den koning en den kroonprins. GEMENGDE MEDEDF.EÏAFGHF, Plotseling, midden in den strijd, greep lisbeth in plaats van het oor der kan, de hand van haar tegenpartij. En opeens stonden beiden onbeweeglijk, vuurrood. Langzaam liet Lisbeth haar arm zinken „U bent onaardig," zeide ze treurig. „Een afschuwelijke aap van epn jongen! "Weet u nog? 'Dat was zoo grappig. Zeg het nog eens." „Mama Asroth heeft gelijk. We zijn geen kinderen meer." „Toch wel," wierp Fritz tegen, als over winnaar de kopjes treilend, „vandaag zijn we hot. Niets van „mejuffrouw Pülleman", hoort u, moedertje? Hier, Lisbeth, het etens bakje." Lisbeth nam een der sneedjes en beet erin met de graagte van een kind. Zo spraken over oude herinneringen,, over wenschen, 'die se samen gekend had den, en die ze uit het oog hadjijenver loren, „Wat is er van Ede Latensen gewor den, die altijd Üfc mooiste en. beste Op stellen had?" „En herinnert u zich nog wel Elvira Nagelschmidt, die nooit gekamd was?" Ze hadden haar zemelen in hot haar gestrooid. Ze speelden toen nog op de straat. „Weet u nog? Weet u nog?" —Met moeite hielden do jongeren een „weet u nog?" terug. Een droomerige stemming had zich van hen meestor gemaakt. Tusschen de kleine zoldervensters en de uitgewoonde muien steeg een brokje van het verleden op, omgeven door al de betoovering en beko ring van de dingen, die voorbij zijn en Duitschland. Naar wij in een Duiisch blad lozen gaan' in Land dagkringen te Berlijn geiuchten om trent de intrekking vim de Polemvct. Door ernstige politici wordt beweerd, dat keizer Wilhelm zijn meening over de onteigenings wet heeft herzien en dat hij thans meent dat de onteigening in strijd h met de grond wet, volgens welke alle staatsburgers ge lijke rechten hebben en dus de uitzonde ringswetten voor de Polen zeer bedenke lijk zijn. Verder wordt verteld dat hst ver zet van het Hoerenhuis en de getrouwen der kroon op den keizer grooten indiuk heeft gemaakt en dat de broeder der keizerin, hertog Ernst Gunther van Schles- wig-Hols!ein, en graaf Ticle-Winckler, een boezemvriend ctes keizers, zich openlijk als verbitterde tegenstanders van do PolemveJ hebben doen kennen en hun redenen uit voerig hebben uiteengezet. Keizer Wilhelm mopt hen beloofd hebben na overleg mét prins Bülow de Polenwet in to trokken. jDeze geruchten schijnen van meen be- teekenis dan men oogenschijnlijk denkt, maar hoeft de keizer inderdaad' 't plan de wet in te trekken, dan stelt hij; zich vierkant tegen liet huidige ministerie. i jNaair de „Weser Ztg," meldt, zal mi nister v. Rheinbaben een belangrijken post gaan beklecdon in de directie van de Krupp- scbo werken. Hij zou dan als Prujsisch' minister van financiën aftreden. Rusland. (Dinsdag hield do Doema een slorniacK- tigo zitting. Een voorstel om do beraadsla gingen over de landsverdediging met ge sloten desuiren te houden werd, verdedigd door den "Octobrist Goetsjef, die betoogde, dat het in het belang van den. .staat was do militaire kwesties in hot geheim tebe- handclen, daar door de behandeling, der legen-zaken in de tweede Doema do Rus sische lcgcrgcheimcn gemeengoed van de geheele wereld waren geworden. Na do rede van Goetsjef vroegen 50 le den het woord. Het eerst sprak Poerisjkc- witsj van de uiterste rechterzijde, die het' vooicsiel van Goetsjef ondersteunde, maar van meening was, dat deze de zaak wat al te zacht had" voorgesteld. Wanneer hij, in de wereld der fantasie verrijzen tot een schooner leven. De wangen kleurden zich, de harten klop ten sneller. Wat daarbuiten ligt, is ver geten, vergeten verwijdering, vervreemding. Twee jonge menschen zijn het slechts, die elkaar gevonden hebben,, twee jonge men schen, zonder verleden, zonder toekomst, losgemaakt van alle verhoudingen, afgezon derd van alles wat geweest is en zijn zal, zoo alleen met elkaar in dit zolderkamer tje in do bruisende zee der wereldstad, als waren ze op een eenzaam eiland. Mevrouw Asroth spreekt geen woord. Ze ziet beiden aan en denkt geen vroolijke gedachten zijn het. Maar ze stoort ze niet. Zou zo een hloem vertreden, omdat ze slechts enkele uren bloeien kan? Neenl het leven heeft geen bloem te veel. Eindelijk staat Lisbeth op. „Ik ben bijna een uur over mijn tijd. Professor IIabdschwordt zal zeker zijn mooie witte haardos' in de war hebben gemaakt van ongeduld. Maar gesmaakt heeft het me! Die boterhammen! Mama Asroth, echt heerlijk!" Toen Fritz haar tot hij het portaal uit- geleido deed, zeide zo zacht: „Ik dank u. ook, mijnheer Asroth, dat u vandaag zoo aardig tegen me waard. Ik was een beetje bang voor u." „Uier is wapenstilstand." „En buiten?" „Oorlog," antwoordde hij lachend. Zij 'lachte ook. „Ik ben. zoo blij, dat, het niet is; zooals papa zegt, dat bet u goed, zeer goed gaat." (Wordt vervolgd,) SCHIEDAMSCHE COURANT mi HWÜHX'W nwiiil T»-*—MPTfTTn B'jnaBaissxcatëzx wgecaGmftHaA»

Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 1