r 61"" jaargang. Zondag 9 Februari 1908 no. 12613 Eerste Blad. lijkjes op het leven in een groote stad. mt iken acM Kennisgeving. BUITENLAND. Afsluiting Beursbrug. tos, EN- STADS-ZIEKENHUIS. BINNENLAND. - Bvi yi, teilier, ajer- Fir Til m. - A. C, *rdom Ver, Antoi- Hot- ij tot fieut- am®. Het 06, Dirk Ver. it, Rott, erg igirnl raum ariété SCHIEDIMSCHI COURAIIT ji IDeze courant verschijnt d a gel ij K s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Ih Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en VI aarding en fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent, Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan bot bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven.) Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer lö cents. Reclames 30 cents per regel. Groo-te letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, 'die Dinsdag-, "Donderdag-en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kloine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intere. Telefoon voor do Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. !9iö Burgemeester en Wethouders van Schiedam, geren bij deze kennis dat de aangifte van leerlingen voor de openbare school C, hoofd de heer C. KERDEL. D J. IIAGE. Ei M. MARTENS. F B. VAN BOCItOVE. G, .1. VAN DER HOUT. kan geschieden bij de hoofden dier scholen tot den 29sten Februari a.%. en herinneren er tevens aan ,dat de leerlingen om toege laten te kunnen worden, moeten voorzien ïijn van een verklaring van een geneeskun dige, dat zij met goed gevolg of meer dan eens de inenting der koepokken hebben on dergaan of aan de natuurlijke kinderpok ken hebben geleden. Schiedam, den Ssten Februari 1908. Burgemeester en Welhouders voornoemd M. A, BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA. Burgemeester en Wethouders van I Schiedam, brengen ter algemeene kennis, dat van Maandag 10 Februari a.s., tot nadere aan kondiging, de Beursbrug voor het verkeer met rij- en voertuigen zal zijn afgesloten. i Schiedam, 8 Februari 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. A. BRANTS. De Secretaris V. SICKENGA. ach DE de reer- an} ivor- m Allen, die nog iets over 1907 van het Stads Ziekenhuis te vorderen hebben, wor den dringend verzocht hunne rekeningen rior 15 dezer aan de adjunct-directrice in te zenden. De Commissie van Administratie M. A. BRANTS, Voorzitter. W. A. v. DOLDER Dz., Secr.-Penn. Schiedam, 3 Februari 1908. Roman van LOUISE WESTKIRCH. 51) mil is gebroken," riep Lisbeth, op dc glasscherven op don grond wijzend. Maaj mevrouw Habelschwerdt had oen an- fea kaait opgekeken, naar het boeken- Kkje, waai- op de dorde plank links-, naast Pmisdschs Landrecht on half verbor- Ea' door een uitgave van Beethoven's'so- jioten, do familioschat stond, de in geld wigozetto tonen uit Habelsehweirdt's keel, en ze gal alleen een gil, welke door een Arampachtig snikken gevolgd word. Op den 8r°nd lag de oude witte kartonnen doos ze wats leeg. professor knielde op den grond ne- I er,,keerde do 'doos' om, liet het licht erin .se ijnen, hield het licht onder het bocken- 'l'0Leffigcï werden zijn bewegin- Hij moest het eindelijk geïooven: het voor zijn ouden dag, het resul- a van zijn, werken, hadden onbekenden ontroofd, zoo te zeggen onder de haïi- w, weggenomen. dienstmeisje luid jammerend °cr na mejuffrouw Palleman niemand r| Wr boven te hoblren gelaten en „dieven, "venl roepend, huilend naar de trap ^ag Lïs'beith door het open raam - ildo ruift. Zo kwam, op de hoe- t- binnenplaats uit. Een lichtstraal uit Schiedam, 8 Febr. 1908, PORTUGAL. Voor de begrafenis. De koninklijke slachtoffers van den moord te Lissabon zullen heden, Zaterdag, wor den ter aarde besteld. Hoewel men geen oidevorstoring verwacht, zal koning Manuel de begrafenis niet bijwonen. Vrijdag werd het stoffelijk overschot van den koningen den kroonprins naar de kapel van het pa leis Nesessidades overgebracht. Het lijk des konings was zeer gezwollen, maar zijn ge laat had dezelfde uitdrukking als bij zijn leven. Hij scheen te slapen. In zijn handen legde men een rozenkrans. Op het oogen- blik dat het lijk gekist werd, wierp de koningin-moeder, Maria Pia, die gebeden opzei m de doodenkamer, zich op het lijk van haar zoon en sloeg er de armen om heen. Men moest haar met geweld van het lijk verwijderen. Daarna kwamen koningin Amelie en koning Manuel een laatsten blik op 't lijk werpen en het ontroerend too- neel herhaalde zich. Tc middernacht bracht men de kisten over naar de kapel. De katafalk van kroon prins Luiz Felipe is gedekt met een Por- tugeesche vlag. 's Prinsen gelaat is verbor gen omdat 't bij den aanslag misvormd werd. Tijdens de overbrenging werden ka nonschoten gelost door de oorlogsschepen op de Taag. Sedert den vroegen morgen werden gis teren missen opgedragen in de koninklijke kapel, waar de katafalken van den koning en den kroonprins zijn geplaatst. Koning Manuel, koningin Amelie, de gezanten en en "het geheele hof woonden de plechtig heid bij. Daarna defileerden allen voorbij de kiston. De gevluchte dictator. Franco heeft te Hendaye op de grens van Spanje en Frankrijk aan een corresp. van de „Temps" Verklaard, dat het drama te Lissabon zijn hart verscheurd had. Hij bezit vertrouwen in do toekomst van de monarchie in Portugal. Met beslistheid ont kende Franco dat koningin xlmelie hem verweten zou hebben, de oorzaak te zijn van den koningsmoord. De nieuwe minister van bui toni. zaken, Lima, verklaarde aan den corresp. van do „Matin", 'dat Franco's vlucht te Lissabon grooten indruk maakte. Deze vlucht laat zich nit de volgende omstandigheden ver klaren, zei de minister: „Toen JonoFranco nog met dictatoriale macht was bekleed, kou hij zich op allerlei wijzen beschermen tegen de revolutionairen. Overal kon hij agenten en detectives plaatsen. Voor zijn huis, in de straten, die van zijn woning leidden naar het huis van zijn moeder, eon of ander keukenraam, verlichtte deze, en Lisl>eith herkende schuin tegenover op bijna gelijke hoogte het trapraam, waaraan de glazenmaker werkte, toen ze kwam, Een smal halkon met een ijzer hek liep tusschen de beide venstors in, voor een goed gymnast van den oenen, zoowel als van den andoren buit gemakkelijk te bereiken. Tuimelend stond de professor eindelijk op, liep met knikkende knieën door het salon naar de muziekkamer terug, leunde uit het raam en riep met zijn doordrin gende tenorstem de woelige straat op: „Dieven 1 Rooveis>l Houdt den dief! Houdt hom Een tnensclieninassa vormde zich dade lijk. Het witte hoofd van den professor op den lichten achtergrond, schel belicht door do in den tocht Diikkerende laam welke hij in zijn radeloosheid nog altijd omvat hield, daarbij het opgewonden ge roep, hot was een klein drama. Maai nie mand wist, wicn men vasthouden moest. Wie wast de dief onder die wriemelende mierenhoop, die hot asphalt bedekte?Daar de professor echter steeds weer uit het venster riep: „Dieven 1" en de piofessors vrouw en Lisbeth uit hot andere venster liepen „Dieven 1" en liet dienstmeisje voor do huisdeur staand riep: „Dievencliong er een pimthelm door de menigte heen en een agent kwam, drie treden tegelijk nemend, dc trap op op dezen dag gebeurde het, dat vrouw Wdntormeier droef geestig werd. „Wat to veel ia, is te veel. Ik gun zeker ieder mcnsch zijn pleizier en onze Dora vooral. waar hij dikwijls kwam, was de noodige bewaking. Maai nu hij de macht heeft vei- loren, kon hij zich niet meer in dezelfde male als vroeger doen beschermen. En nu was het dus waarschijnlijk, dat de bedrei gingen tegen zijn leven zouden worden uit gevoerd. Daarom drongen zijn familieleden en zijn vrienden et bij hem op aan, dat hij het land zou verlaten. Dit zal vermoe delijk wel de voornaamste reden zijn voor zijn vlucht. blaar 'daar komt nog bij, dat zijn aan wezigheid bij de begrafenis allicht aanlei ding zou geven tot ongeregeldheden Aan zijn persoonlijken moed twijfelt overigens niemand. Eenigen tijd geleden, toen de berichtgever eens met hem sprak over zijn veiligheid, zeide hij; „Voor kogels of een dolk ben ik niet bevreesd. Ik kan slechts één keer sterven. Van Carvalho, de minister van financiën onder Franco, wordt verteld dat hij na den koningsmoord zich verschool op liet ministerie en niet vóór Donderdag te voor schijn kwam, toen hij met nog 'n ander minister naar Spanje vluchtte. Dom Miguel. De „Politische Correspondenz" te Wee- nen meldt, dat Miguel de "Bragamja aan een vriend te Lissabon heeft geseind," dat hij diep geschokt was door het bericht over den afschuwelijk lagen moord. „Ik heb" seinde Miguel verder „de vaste overtuiging, dat het geen Portugeezen zijn, die dien moord bedreven. Ik reken er op, dat mijn vrienden zihh met alle overige burgers zullen verecnigen, bezield met loyale gevoelens, om mijn door het lot zoo zwaar getroffen nicht en haar zoon te beschermen. De berichtgever van de „Petit Parisien" te Nice heeft te Monte Carlo 'den zoon van dom Miguel, den pretendent, opge zocht. Miguel's zoon zeide niet te weten waar zijn vader vertoefde, maar kon be slist tegenspreken, dat hij op weg zou zijn naar Oporto. Beiden, vader en zoon, keu ren den koningsmoord streng af en dom Miguel zal nooit proliteeren van de tra gische gebemtenissen om zijn rechten op do kroon van Portugal te doen gelden. Voor de kinderen van Buiqa. Te Lissabon is een inschrijving geopend ten. bate van de beide jeugdige kinderen van den onderwijzer Bui<?a, die koning Car los doodde en zelf op slag door de politie werd neergeschoten. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Engeland. Het groote liberale ochtendblad „.Tri bune" te Londen heeft gisteren opgehou den te verschijnen, liet blad, werd 2 jaren geleden opge Maar de menschelijke ondankbaarheid is te groot, wanneer men, als het ons goed gaat, zijn naaste bloedverwanten verloochent. Ik hob dat niet aan Dora verdiend. En ik had dat ook niet van het meisje verwacht. Zes dagen is ze nu goed en wel op dat ridder goed en nog geen sylabe heeft ze aan haar bloedeigen zie-ter geschreven. Niet eens voor het zenden van cle koffer heeft ze bedankt Is zoo iets nu aardig?" Aeiolitha trachtte haar te troosten en Rob bood aan, als hij uitging, naar Hanne bij Puileman aan te gaan, om te hooren 1 zij soms bericht van Dora had gekregen. Op dringend verzoek van Aerolitha had hij het opgegeven, zijn toekomst te beder ven, door uit te zien naar fabriekswerk ot werk op het land. Werk in zijn vak was och ter moeilijk te vinden, daar hij er nog steeds zeer zwak uitzag en ook geen getuigschrift kon overleggen. Dus zocht hij nog steed-. Tlatme wist niets. En Rob slenterde naar huis. De langzaam herlevende jeugdige kracht t-ooverde hem, niettegenstaande zijn tegen spoed schitterende toekomstbeelden voor oogen, in de zoele avondlucht. Dc gedachte aan Aerolitha vervulde hem met juichende levensvreugde. Ze pasten hij elkaar. Eens, wanneer hij het geluk opgeraapt had, dat op een der grauwe straatstoenen voor hem lag en op hem wachtte, dan zou zij de zijne worden. Diep ademhalend bleef hij in de Potsdam nierstraat staan, zicli verheugend over dc fijne grijze helderheid van de lucht, vaarin de gele lichten van de lantaarns nog straal loos blonken, terwijl de vier rechthoeken van een electrisch verlichte venstemj bijna groen achtig daartegen uitkwamen. Zijn blik gleec richt, maar moet wegens geldgebrek de uitgave staken. De werkloozen nit Manchester, die een voetreis naar Londen ondernamen, hebben hun schreden gericht naar Windsor, de koninklijke residentie. Zij hebben aan ko ning Edward het volgende smeekschrift ge richt: i „Uit naam van de 25.000, die er in Man chester en Salford honger lijden, verzoe ken deze afgezanten 'den koning of zij zijn landgoed te Windsor eens mogen opnemen om te zien of er voor een deel van die hongerigen een fatsoenlijk bestaan te vin den zou zijn door er een stuk van in be bouwing te brengen. Als een proef moest Z. M., ook om den lords een goed voor beeld te geven, 50 morgen van zijn grond afstaan, opdat zijn misdeelde onderdanen, voor wie er geen ruimte schijnt te bestaan in het maatschappelijke stelsel van den dag, daar een huis kunnen zetten, nan den kost komen en zich ontwikkelen tot „nut» tige burgers en liefhebbende onderdanen van Z. "M. Er zullen wel menschen zijn die hun bouwstoffen, zaad en mest willen geven om een begin te maken. Zooveel vertrouwen hebben verzoekers wel in den God in de harten hunner mede-onderdanen. Het verzoekschrift eindigt met de mede- deeling, dat er buiten de pooi'i eerbiedig op antwoord wordt gewacht. Duitschland. Voortdurend nog worden er in de voor naamste plaatsen van ^Pruisen vergaclerin gen gehouden van liberalen, waar in de krachtigste oewoordingen verzet wordt aangeteekend tegen de houding, door den rijkskanselier in het kiesrechtviaagstuk aan genomen. Te Kiel werd in een motie ver klaard, dat uit de verklaringen van prins Bülow ten duidelijkste was gebleken, dat de Pruisische regeering geenszins van plan is het onrecht, dat het land geschiedt door het drieklassen-kiesrecht, nit den weg to ruimen of zelfs te verminderen. De ver antwoordelijkheid voor alle gevolgen yan deze veronachtzaming van den volkswil valt dus op de Pruisische regeering. Een te Koningsbergen aangenomen motie spreekt vrijwel dezelfde gevoelens uit en de ver gadering drukte allen vrienden Wan recht en gerechtigheid op het hart niet te ver flauwen in den strijd voor de rechten van het volk. Ook in de overige deelen van het Rijk wordt de beweging tegen den rijks kanselier en zijn kiesrechtpolitiek levendig gehouden. Rusland. De staat van beleg is voor enkele dis tricten in de gouvernementen Jekaterinos- law en Tobolsk verlengd tot 13 Febr. 1909. langs het verlichte huis en hij kreeg plotse ling een schrik. Naast het huisnummer, ach teloos en scheef geteekend, met wit krijt op den rooden muur, zag hij een kruis met een romeinschen één in den driehoek rechte boven. Rob ging langzaam de straat verder af, Maar hij werd als teruggetrokken. Hij ging de Lützowstraat in, ging door de Komer- de Steglitzerstraat en nog eens langs het huis met het kruis Achter de verlichte ven stem zong een vrouwestem. Rob bleef niet staan. Een voorgevoel zeide "Rem, dat het voor iemand zonder bezigheid en in die armoedige ldeeren niet heilzaam was, hier zoo te slen teren. Hij begon opnieuw de huizen langs te gaan. Toen hij terugkeerend, do Steglitzer straat kruiste, zag hij op het trottoir aan den overkant zijn ouden vriend Will draven, een zwarte lederen tnsch onder den arm, zooals kassiersloopers ze gebruiken. Hij zag Rob niet en deze had er een voorgc%-oe] van, dat het den jongen man niet aangenaam zou zijn op dit oogenblik aangesproken te worden Over zijn nietzien kon hij gerust zijn. De duivel, aan wien hij zich aan den Kroge) verpand had, moest woord gehouden hebben vnnt hij was nog zorgvuldiger gekleed, dan hij hun eerste ontmoeting en met nog grootere vastberadenheid stapte hij over de steenen. Toen Rob weer de Potsdam mert-traat in ging, deed professor Habelschwerdt juist het raam open en riep zijn „DievenRoovers in het gewoel der straat uit. Beneden in het gedrang stonden Radijs en Zwavelstok in goede jassen en petten, als een paar eerbare handwerkers, en keken lachend naar de roe penden grijskop op. Rob ging nu zeer vlug roef een bijna De professor Tchaïkow3ky, die wegens deelname aan de vrijheidsbeweging in de Peter en Paul-forteres te Petersburg is op gesloten voor zijn verbanning naar Sibe rië is 'in de gevangenis ernstig zie'' ge- woiden. Zijn vrouw werd niet bij wem toegelaten, maar kon in 't bijzijn van ge tuigen door 'n dubbel tralievenster haar zieken man zien. Men verwacht, dat de Engelsche gezant stappen zal doen ter ver betering van het lot van den bejaarden geleerde. M arokko. Volgens de inlandsche berichten te Castf» blanca hebben de Fransche troepen Settat weer bezet, na de mehalla van sultan Moe- ley Hafid te hebben uiteengedreven. Vereenigde Staten. Te New-York, Philadelphia enSt. Louis en andere groote fabriekscentra, odk te Chicago, is de werkloosheid ontzettend groot. 50.000 werkloozen uit St, Louis zijn van plan naar Washington op te rukken om de regeering te verzoeken 25 millioen dollar voor openbare werken toe te staan. Zij dreigen met oproer en geweldpleging, indien het 'Congres weigert. De minister van marine heeft credieteo voor de vloot aangevraagd tot een bedrag van 73 millioen dollars. Personalia. Men seint ons uit Zutphen: Onder vele blijken van belangstelling vier de de burgemeester van Deventer, baron Van Heemstra, heden zijn zilveren ambts jubileum. Vele geschenken werden liem aan geboden. Tolks- en bedrljfslelllng. Door den minister van Binnenlandsche Za ken is een schrijven gericht aan de commis sarissen der Koningin, in de onderscheiden provinciën, met uitnoodiging, hem hun ge voelen te doen kennen over de door de Cen trale commissie voor de Statistiek, hem ge dane voorstellen, betreffende, de in het jaar 1909 te houden negende tienjaarlijksche volkstelling, onder bijvoeging van het advies van de Gedeputeerde Staten, omtrent het voorstel der Centrale commissie tot het te ge lijker tijd houden (voor het eerst) eener be- drijfstelling. De Centrale commissie adviseert ook nu weder 'de volkstelling te houden op 31 De cember (1909). lichamelijke onbehagelijkheid. Driemaal had hij het huis met den romeinschen één gezien; eerst aan de tuinpoort bij Püllemann, en op den/.elfden avond was daar ingebroken. Nu juist aan no. 25 van de Potsdammer- straat, en de grijskop riep uit het raam, dat men hem bestolen had. Het kruis met den romeinschen één had ook op het huis ge staan, waarin vrouw Wintermeier woonde, op dien avond, toen Dora Schnapphuka met haar verloofde afreisde. Rob rilde. De ondergrond, waarvan Will gesproken had, de ondergrond der dingen. Hij ging dadelijk naar vrouw Wintermeier, die juist haar hoed opzette, om naar een klant te gaan, om over een diner te spre ken. „Hanne weet van niets," zeide hij. ,,U moest eens nan Dora schrijven, vrouw Win termeier." „Mijnheer Werner," begon ze met waar digheid, „als mijn zuster niet eens zooveel voor me overheeft, dat Maar Rob viel haar in de rede. „Weet n dan al, waarom ze niets van zich laat hoo ren?" „Heere God 1 II gelooft toch niet dat er iets Ze liet de amen langs het lijf vallen. „Toch niets ergs?" „Ik hoop, dat alles goed is. Maar schrij ven zou ik vandnag nog. En op den achter kant van het couvert zet u: afzendster: en uw naam en woonplaats." (Wordt vervolgd,)

Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 1