ëkïlïm"" 2 STADSNIEUWS. tie met den minister van oorlog eon tweede jagerbrigade naar Marokko te zenden. Het eerste bataljon zal uit Algósiras vertrek ken, het tweede ging gisteren te Sevilla scheep. De bezetting van Mar Chica door do Spaansche troepen is, volgens een nota van minister Sallazar, hel gevolg hiervan dat de maghzen verzuimde to zorgenvoor de veiligheid in de omgeving van dc Sparm ache bezittingen in liet N. van Marokko. De Europeesch-vijandige Rif-kabylen maak ten het de Spaansche kooplieden weer las tig en aan den smokkelhandel moesteen eind gemaakt worden. Vereenigde Staten. President Roosevelt heelt aan hel Con- gies con boodschap doen toekomen, waarin hij aandringt, op de aanneming van oen wetsontwerp, opgesteld door don heer Met ealt, strekkende om te voorkomen, dat par ticulieren draadlooze telegrammen kunnen onderscheppen. Naar het heel. is de aanleiding tot de indiening van dit wetsontwerp het feit, dat tijdens een reis, die de president aanboord van ec-n oorlogsschip deed, zijn telegram men door particulieren werden opgevangen. Volgens een bericht uit New-Orleans heeft de „grand jury" van het bondsgorechteen aanklnehl ingediend tegen de vertegenwoor digers van bijna alle vakvereenigingen te New-Orleans wegens overtreding van de anti-tmslwet van Sherman. (De „grand jury" is een bank van gezworenen, die moet uitmaken ot een zaak door de ge wone jury moet worden beslist of niet.) In dit geval heeft de vervolging plaats wegens schending van do. vrijheid van han del. in overeenstemming met een uitspraak van bet hoogste bondsgerceht, waarbij werd uitgemaakt, dal vakvereenigingen. die een boycot uil spreken over dc waren van een ondernemer, aansprakelijk zijn voor het drievoudig bedrog van het geleden nadoel. Ook in Amerika maken suffragettes, kies- rechtvrouwen, propaganda. Zij plegen geen gewelddaden als haar Engelsehe modestand- sters, maar organiseeren groote meetings en optochten, Gisteren zouden te New-Vork op Broadway en fnion Square vergade ringen en optochten worden gehouden, waaraan 25000 demonstranten zouden deel nemen. Uö Engelsehe sulliagetle, mevr. Bornnan,Wells, zal den optocht aanvoe ren. Dc geheele politie werd opgoioepen om tegenover de dames de Zondagswet te handhaven, die alleen godsdienstige hijeen- komsten loelaal. 7, u i d-A msrika. Do Amerikaansche vloot is Vrijdag te Val paraiso (Chili) aangekomen en begeleid door Chileensche oorlogsschepen, gestoomd langs hef opleidingsschip „Jeneral Baque dano", waarop zich picsident. Monti, met hel corps diplomatique bevonden. De ge bruikelijke plichtplegingen werden gewis seld. 13 r i I s c h-C o 1 u m b i a. 2 Japanners uit de Veieenigde Staten komend werd belet de stad Victoria bin nen te komen, volgens de bepalingen flor nieuwe wet. De Japunncis drongen er op aan, "dat zij zouden worden gearresteerd. De nieuwe immigrante invet, door de wet gevende vergadering aangenomen en dooi den Engolschen gouverneur bekrachtigd, eischt van eiken landverhuizer (lat hij in oen Europecsche 'aal kan lezen cnschrij ven. De groote meerderheid der Aziaten wordt daarmee uit Columbia geweerd. Vol gens de „Times" is de Canadeescbc regee ring van plan haar veto over deze wet uit te spreken. De Canadeescbc regeering heeft baar besluit aan de Japansche ïc- georing medegedeeld, erbij voegende, dat Canada de bij traetaai venvorvon rechten van de Japanners in Canada zon bescher men. Uit bovenstaand bericht zou blijken dat de wet reeds in werking is (relicten. Corps diplomatique. Morgen (Dinsdag) van <1 tot 7 uur ge ven de Amerikaansche gezant en mevrouw 11 ill, in hel Hotel de.- Indes, de receptie, welke 4 dezer, wegens de treurige gebeur tenis in Portugal werd uitgesteld. Onze ministers. Naar „Het Centr," ter oom kwam, moet generaal Sa bron op uitdrukkelijk verzoek van H. Af. de Koningin zich hei eid heb ben verklaard als minister van oorlog op !e treden. Audiënties De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag 20 dezer niet plaatl hebben. Men seint ons uit 's-Hertogenbosch Het Eerste Kamerlid mr. van Zinnicq Berg- mann is ernstig ongesteld. Gisteravond is hij voorzien van de laatste heilige sacra menten. Alen schrijft uit Limburg aan „De Tijd" Zooals reeds werd medegedeeld, hebben de Staten van Limburg, ter vervulling der vaca ture J. Brouwers, tot lid der Eerste Kamer gekozen den heer Oscar Hnffmnns, notaris te fielden. Deze keuze wordt in Limburg algemeen toegejuicht. In de handen van den heer Ilaffmans zijn de belangen der provincie veilig. Hij is een man in de kiacht zijner jaren, iemand, die niet teiugsclirikt voor een beetje werk. Zijn notariaat mag onder de grootste van Limburg gerekend worden: èn als notaris Ml als lid der Provinciale Staten is hij wel een der meest populaire mannen van Noord- Limburg. Daarbij zit in den lieer Ilaffmans (om liet zoo maar eens uit te drukken) poli tiek bloed. Hij is de rechle neef van wijlen mr. Leo pold Ilaffmans, liet bekende Tweede Kamer lid, later president der Katholieke Kamer club, aan wien de Katholieke partij zooveel te danken heeft. De heet' O. Ilaffmans beeft ook werk zaam deelgenomen in de Katholieke actie. Zij. die hem van nabij kennen, weten, hoeveel goeds hij op dit gebied in eigen omgeving, zonder dat altijd het oog van het publiek het zag, tot slnnd bracht. Maar ook in het publiek trad de heer Ilaffmans op, en wist hij spoedig de sympa thie van groot en klein te verwerven. Hij is een der eerste en een der grootste ijvernars voor liet werk dor gesloten volks retraites, en verleden jaar wist hij als spre ker op de algemeene. vergadering van den Limhnrgschen Katholiekendag te Maastricht nog meer de aandacht op dit edele werk te vestigen. Tweede Kamerverkiezing. Tietjerksteradeol. De nfdeeling Drachten van de S. D. A.P. lieotl in een Ti ruk bezochte vergadering lot voorloopige eandidaten gesteld voorliet lidmaatschap der Tweede Kamer de hoe ren Hr. H. Vliegen, redacteur vtut .„Hel Volk" te Amsteulam, en A. H. Geihardt, hoofd een er school te Amsterdam. Van liberale zijde, worden als Candida, ten genoemd mr. F„ Schayfsnra, ie Bergum, en mr. Th. van Wel deren baron [tengers te Oenkork. Leeuw. Cf.") sehe nolabelen een couvert met inhoud aan geboden, vergezeld van een album met een opdracht en de namen der gevers. Burge meester en wethouders, benevens alle hoofd ambtenaren der gemeente, hebben aan het geschenk medegewerkt. Personalia. Tn het Hotel des Indes is aangekomen, baron Gevers, onze gezant Ie Berlijn. Onze Kamerlede». Alen schrijft aan „De Tijd" uil Ooslburg: In dit district loopen weer hardnekkige geruchten, als zou mr. Itennqqum zijn Ka merlidmaatschap ter beschikking zijner kie zers stellen inef hel oog op zijn gezond heid. Do heer G. A. Vorsterman van Oven, Ie Aardenburg, lid dor Staten van Zeeland, wordt reeds genoemd als candidnat der liberale partij. Jhr Mr. W. Six. t In den ouderdom van 7S jaar is tc 's-Gra- veniiage overleden, jhr. mr. AV. Six, oud- minister van Binneiilandsche Zaken, in het kabinet-AIodderman, Behalve den Staat, heeft jhr. Six ook liet gewest en de gemeente Den Haag met groote toewijding en bekwaamheid" gediend. Achtereenvolgens was hij secretaris der ge meente 'b-G ravenhngecommissaris der Ko ningin in Zeeland lid van den Haagschen raad, welke hem indertijd tot wethouder koos. Na zijn aftreden als zoodanig in 1SS7, trok jhr. mr. Six zich uit het openbare loven terug en Irarl hij gezamenlijk met mr. Goe man Borgesius. in de directie der Eerste Nederlandsche Levensverzekeringmaatschap pij. Voor ernige jaren verliet de heer Six, die ook een aantal jaren Regeeringscommis- Miria bij de II. EL S. Af. was ook dezen werkkring. Vele jaren maakte jhr. Six deel uit van het college van ouderlingen der Ncd. ITerv. gemoerde en wn« hij voorzitter van de Ned. Nationale Ver. van Werklieden, welke hem vnor eenigen tijd, bij zijn aftreden wegens ge zondheidsredenen, ecu huldeblijk en het eerc- voorziltersehap aanbood. De begrafenis heeft, plaats Woensdag 1 li nur van hel steifhuïs naar Oud-Eik en Duinen, Oenoraal-majoor H. .T. Yoordnln. -j- Afen seint ons uit Utrecht Hiei is overleden de gepensioneerde gene- a 1 majoor der genie H. j. Voorduin. Mr. A. F I>ns Te 'a Giavenhage is op 51-jarigen leeftijd overleden de pre-ident van den Raad van Jm- tiiie te. Pndiuig. rnv. A P. Lens, die sedert eeriige weken wezens ziekte met verlol hier te lande vertoefde. Br, L. li. Porei, f Te Amsterdam is gisteren plotseling op 00-jnrigen leeftijd overleden dr. L. B Porei, redacteur en uitgever van hot „On afhankelijk Israëlitisch orgaan voor Neder land". Dr. J J. Homoet, -j- Te Arnhem is Zondagnacht zoo schrift men ons vandaar ean man overleden, die bij iedereen in de hoogste achting stond en in de geheele wetenschappelijke wereld een uitnernenden naam had de oude dok ter Ilomoct, stichter van de Volkssanatoria voor borstlijders en voorzitter der desbetr. vereeniging in ons land. Dr. J. J. flomnet was '18 Nov. 1818 te Scherpcnzeel geboren en in 1844 in de medicijnen gepromoveerd. Tot liet laatst van zijn leven hij is slechts een week ziek geweest bezocht hij nog zijn patiënten. Hij was gedecoreerd met den Nederland fdien Leeuw en de Oranje Nassau orde. Een huldeblijk. Aan den afgetreden hoofdcommissaris van politie te Botterdam, den heer W. Voormo len, is dez.er dagen namens 150 Botterdam- Een Interview met minister Kolkman. Een redacteur van „De Alaasbode" heeft een onderhoud gehad met den minister van Financiën, mr. Kolkman. Hij schrijft daar van o. n, het volgende „Wij brachten mr. Kolkman de geluk- wensehen over van zijn Rotterdamsche kie zers, en tevens de betuiging van hun spijt, dat zij na de moeilijk verworven overwin ning hem zoo spoedig reeds moesten missen. Die klacht had mr. Kolkman ook uit zijn district Rheden ontvangen, waar zijn kiezers er sterk op aandringen, dat hij minstens tot het jaar 1 000 hun vertegenwoordiger in de Tweede Kamer zou blijven, daar hij dat jaar zijn zilveren jubilé als Tweede Kamerlid zou vieren. Alaar de nieuwe minister heeft 't onvoorwaardelijk geweigerd, aan een inconse quentie als mr. Zndok van den Bergh zou hij zich niet schuldig maken, en van rechts had men steeds geprotesteerd tegen een combinee- ïen van een mandaat als Kamerlid met het ministerschap gelijk mr. Borgesius en Lely hebben gedaan. Het ministerschap heeft mr. Kolkman nooit geambieerd, hij is nu eenvoudig de re sultant van de omstandigheden. De nieuwe minister lachte wat over het beweren van de ,,N. R. C't.", als zou hij zijn zetel op het departement van Financiën slechts danken aan het optimisme, waarmee hij den toestand van 's lands financiën placht te beschouwen. Hij ontkent, dat hij een verwoed tegenstander is van elke verhooging van diiecte belas tingen, maar als hij vroeger miiïinter Harte waarschuwde, tegen dc voorgestelde vijf op centen op vermogens- en bedrijfsbelasting, dan gebeurde dit. omdat naar zijn oordeel de minister die opcenten niet noodig had, en de uitkomst kwant zijn inzicht bevestigen, want minister Ilurie hield drie million)) over. Het zelfde gebeurde hij de opcenten, die minister Do Meester doordreef, ook loen vei'/effo mr. Kolkman er z.icli legen, omdat hij ze niet noodig achtte, en minister Do Meevier hield het dubbele van minister Ilnrte over. Was zijn optimisme dus verkeerd geweest? Ieder nieuw minister ,die voor hel eerst het bestuur van een departement op zich neemt, komt daar natuurlijk als oen vreemde, hij moet zich geheel in de zaken inwerken. „Ook voor mij is dat een heele zorg," zeide nu'. Kolkman en leuk voegde hij er aan loe, „ik heb, uitgezonderd mijn vrouw en mijn kinderen, nooit meer dan een candidnat en een klerk onder mij gehad in de dagen, toen ik nog notaris te Didam was, en nu krijg ik opeens een departement, met honderden menschen onder mijn be stuur." ,,0f 't waar was", informeerden wij, dat het Kabinet onmiddellijk bij zijn optreden een plan tot grondwetsheziening aan de Kamer zou overleggen? Air. Kolkman haalde even z'n schouders op „Och", zeide hij, „waar komen zulke praatjes nu vandaan? Voordat je goed en wel zit, moet je aan je nieuwe begrooting beginnen, en als je die er door hebt ge haaid, staan de nieuwe verkiezingen voor de deur. Dan moeten de kiezers weer uitspraak doen, of ze van ons gediend zijn, ja of neen. Wij zullen nu runtig en ernstig aan den ar beid gaan, doen, wat we op onzen weg vin den, en afwachten, hoe de Ivamcr ons ont vangen zal. Wij zullen ons best doen om vooreerst niet nanr huls te worden gestuurd n begrijpt, dal er mannen zitting hebben in het ministerie, die zirh niet voor een paar maanden of een hall' jaar uit hun positie heb ben laten nemen". Toen moest de minister naar een vergade ring. De verslaggever vergezelde hem een eind cn schrijft verder: „Ja" lachte mr. Kolkman, toen wc over het Plein kwamen „hier liep ik ook eens met een pels aan, 't was in dc dagen der groote staking van 1903. Een individu sprak mij aan, en vroeg me, of ik wel wist, dat hij over acht dagen in mijn pels zou rondloopen". .Zoo, hoste vrindbeantwoordde mr. Kolkman den spreker, „maar dan heb jc er toch zeker een blauw oog van mij bij." Als aardige bijzonderheid vertelde de mi nister ook nog, dat mr. Revers, mr. Nelis- sen en hij, dc drie Katholieke ministers van het nieuwe Kabinet, allen van één en dezelf de studiejaar en klasse waren". Lfbornle Unio Do „O. II. Ct." heelt van liel Kamerlid, den heer K. Reyne, vernomen, da! werkelijk zijn bedanken als bestuurslid van du kies- vereeniging Liberale Unie Ie Haarlem vooralsnog niet als gewoon lid verband houdt met zijn bezwaren tegen hei bedeelden- kiesrecht en den stemplicht. Wat betreft het bedeeldmi-kie'-jeclil, ver klaarde de heer Reyne, dat z. i. personen die door 't genieten van onderstand, geheel of ton deele afhankelijk zijn geworden, ge durende de periode van hun bedoeling niet als keizers belmoren Ie worden toegelaten zoodat voor deze categorie de bestaande rege ling behoort ie worden gehandhaafd. A'order gaf hij loe, dat stemplicht (eigen lijk stemdwang) wel een buitenkansje is voor de kiesvereeniging, omdat deze haar taak er door zoude zien verlicht, maar aan de andere zijde moet hij z. i. worden beschouwd als een inbreuk op de persoonlijke vrijheid. Kies recht is kiesplicht, maar een zedelijke plicht en het is. z. i. wat al tc zonderling om ten believe van kiesvereenigingen zedelijke plich ten in wettelijke om te zetten. Bovendien zou men, verklaarde de heer Reyne, naar zijn oordeel, strikt genomen bij het opleggen van stemplicht aan den Staat den plicht moeten opleggen om schadeloos te stellen voor tijdverzuim, wat een bron van moeilijkheden en misbruiken zou wor den. De Xoordiee. De Londensche correspondent van de „Kólnisehe Zei tang" seinde aan zijn blad: Over de bezwaren, "die Duitschland er aanvankelijk tegen had Frankrijk uil te noo- digen tot de onderhandelingen over de hangende Noordzee-overoenkomst, meldt men uit Berlijn aan de „Daily Graphic", dat de Duitsche gezant te Londen ze, bij do voorloopige losse gedachtcnwisseling, hierop grondde, dat Frankrijk niet tot de kuststaten van d,e Noordzee behoort. Sir Edyard Grey bracht daar liegen in, dat. aangezien de gewenschte overeenkomst tot algemeene geruststelling moest strekken, men Frankrijk dit technisch bezwaar niet ernstig in den weg moest leggen, daar Fiankrjjks bolangten in de Noordzee toch vrij groot zijn. Stipt gcnomlcn was dat technisch)? bezwaar ook onhoudbaar, aan gezien de Noordzee, krachtens art. 4 van de overeenkomst in zake de Noord zee vis- scherij van 1882, mede door Duitschland onderfeekend, zich Zuidwaarts 'langs de Fransche kust tot Kaap Gris Noz uitstrekt, vanwaar een naar South Foreland aan de Engelsehe kust getrokken lijn 'de giens vormt. Op deze herinnering heeft graat' Wolff-AIetternich onmiddellijk zijn bezwaar ingetrokken en de uitnoodiging is tegelij kertijd naar den quai d'Orsay en Downing- street gezonden. Het bezwaar was feitelijk dan ook een vergissing; het Duitsche mi nisterie van buitenlandscbe zaken was dat arl. 4 eenvoudig vergeten, gelijk het En gelsehe bij de Alrikaansche onderhande lingen \<in 1862 over Zanzibar velgelen tvas eu tot heden toe voor dal voizuim door de Fransche invoer reel) ten op Mada gaskar zwaar moet boelen. Duitschlanrls voorstellen aangaande de Noordzee zijn overigens niet door Engeland afgewezen dn voorloopige gedachlenwisKt.ding is inte gendeel aldoor van don vriendschappelijk- sten atml geweest. Hel vooistel om, door hel Skagerak ei' bij te trekken. Zweden als kuslslaat in een overeenkomst betref fende de Noordzee op te nemen, is van Engeland uitgegaan. Znld-Afrikn, De secretaris vnn de Nederlandsche Ka mer van Koophandel te Johannesburg ver zocht opname van het volgende: Er zijn menschen in Europa, die er lief hebberij in hebben den toestand vun dit be langrijke handelscentrum onjuist voor te stelten, alsof het achteruitging. De burgemeester zelf van Johannesburg komt in de hier verschijnende bladen daar tegen op en dat wel op de meest afdoende wijze, door eenige welsprekende cijfers te geven. Gedurende de laatste helft van 1907 had den er 825 verkoopingen van grondeigen dommen plaats, vanwege het gemeentebe stuur gewaardeerd op 430,296. Daarvan tvuren 775 vrijwillige verkoopingen, welke opbrachten 314.282 of 1 1.201 meer dan de waardeering was geweest. De rest waren verkoopingen bij executie: opbrengst 55.256 tegen 130.215 volgens de waar deering. De statistiek betreffende den blanken ar beid toont een gestadige toename van het aantal blanken trekking-. De bewolking van Johannesburg is vrij stabiel gebleken. Zij bedraagt ongeveer 31.000 witmenschen, tegen 83,303 in het midden van 1905. Tusschen April 1904 en Juni 1900 ver rezen er tiitj minder dun 4483 nieuwe woon huizen, terwijl cr in Afei 1906 in Astnal te Johannesburg slechts '152 (voor het over- groote meerendeel dan nog oude, bijna onbe woonbaar geworden) woningen leegstonden. In September 1907 was het aantal leeg staande huizen 1144, waarbij in aanmer king moet worden genomen, dat er van Juni 1900 tot Juni 1907 weder 1000 nieuwe woonhuizen bijgebouwd waren. Van de stedelijke trams wordt steeds meer gebruik gemaakt. Opbrengst in Juli 1907 10.000, in December 22.092. Bij de Johaiincsburgsclie Postspaarbank werd in 1900 ingelegd 1.433.000 terug gehaald 1.354.000. Over 1907 ingelegd 1.302.000, teruggehaald 1.286.000.' Zonneklaar blijkt uit de verstrekte authentieke cijfers, dal, er moge. dun tengo. volge van de tijdelijke slapte geen voorn it gang zijn, er ook niet te klagen valt over achteruitga»"1 van Johannesburg te Johannesburg in be- Naast de verplichting om loonlijsten,- te houden is namelijk het geregeld den 'daarvan voorgeschreven. Voor zo» het aan de^i werkman uitgekeerde l00n Ju loon is, bepaalt het gewijzigde artikel onder geregelde bijhoudi|ng is te verstas Een. zoodojnige uitkeering moet name]! uiterlijk binnen zeven dagen nadat zija een werkmap heeft plaats gehad, 0p j] loonlijst wordem vermeld. Alleen mét schril tclijke vergunjning van het Bestuur j', Rijksverzekeringshajnk is verlenging vanè zon termijüi mogelijk, welke vergunning, allen tijde weder kan worden ingetrokken Het ligt voor de hand, dat zoodanig vergunning alleen om overwegende rede non, ontleend aan aard of omvang vat het bedrijf, zal worden verleend. -Als regel geldt dus, dat de werkgever zorgen moet, dat na een betalingsdag al leen werklieden aan wie betaling is ,c, schied, binnen zeven dagen op de looit. Hjst worden vermeld met opgave an het uitbetaalde bedrag. Het niet of niet tijdig nakomen deaq verplichting is bij artikel 98 der Ongeta!- lenwet strafbaar gesteld met hechtenisv;i5 ten hoogste een maand of geldboete vas ten hoogste honderd gulden. Rijksverzekeringsbank. Alen verzoekt hel volgende Ie mekten Onder no. 24 is in het Staatsblad opge nomen een wet van den 1Gen Januari 1908, waarbij onder meer eenige wijzigingen zijn gebracht in artikel 45 der Ongevallenwet. Daarvan is voor alle werkgevers in ver zekert ngspKrhtige ondernemingen vooral van belang do volgende wijziging: Bepaalde bedoeld artikel zich er vroe ger loe, aan 'den werkgever de verplich ting op te leggen loonlijsten aan te hou den zonder nadere omschrijving van deze verplichting, titans is meer nauwkeurig aan gewezen, op welke wijze zich do werk gever ten aanzien van de aanhouding der loonljjsten zal hebben te gedragen. Soclnle week. Het centraal bureau der K. S. A. bericht- Mot goedkeuring van Z. D. 11. den Bk schep van Haarlem, zal dit jaar de Sociale "Week gehouden worden to Rottetdam. Bond van Technici. Alen meldt dat de Rond van Technici reeds gedurende langen tijd gegevens ver zamelt over den eeonomischen toestand ta» opzichters, teekenaars en technici in het al- gemeen, in ons land. De Bond, welke reet over vele gegevens beschikt, zet dezen arbeil voort. Doorgangshuis. Vun de Koningin en de Koningin-Moe der zijn giften ontvangen resp. van 1® en 00 bij liet algemeen comité voor den bouw van het nieuwe doorgangshuis voor verwaarloosde meisje», gevestigd te Am sterdam. VLAARDINGEN 17 Februari. Bevorderd tot adjunct-commies ter secretarie alhier ie heer A, J. Boerdatn, thans ambtenaar ter secretarie. OVERSGHIE, 17 Febiuari. In den nacht van Zaterdag op Zondag jl. hebben dieven door middel van een valschen sleutel zich toegang verschaft tot het kantoor van de» boutkooper II. Afetzuij aan de Sc hans al hier. Na in het kantoor gegaan te zjjn, hebben zij alle kasten doorsnuffeld en den inhoud overhoop gehnakl, doch, daar zij daarin niels van waarde hebben kunnen vinden, dedenzj pogingen om de brandkast te openen, vat hun evenwel ntet is gelukt. Blijkbaar hei- ben 7.y een groot vuur voor de brandkas aangelegd orn, wanneer de deur gloeienl was, beter een gat te kunnen boten, dook de deur, die voorzien was van gehard staal, heelt aan al die pogingen weerstand kunne» bieden. Dut het vuur zeer sterk was, blijkt wel uit hot feit dat de verf aan de binnenzijde der brandkast geheel was geblakerd. Zij de hit mr vei lij' mc vai IV lm lijt h!| tee led ion het De en 1 U, i aan tijd doo die gen een het I rhe I vorl dan Ap< ris Bij de te 'b-Gravenhnge gehouden ma- mens nuttige handwerken is o. m. geslaagd mej. C. M. Bras van hier. Op de voordracht ter benoeming vnn een onderwijzeres aan de school voor g. h o. kl. no. 73 te Rotterdam, komt als no. 1 voor Mej. AL T. Oosthoek, van hier. Bij den Tooneebvcdslrijd to Bredn, uit geschreven door dc tooneelverccniging„Tu3 ros agilur" 'ia in do a [doding tooneelspc! niet den eersten prijs bekroond de tooneel vereeniging „Geestbeschaving" alhier,we! ke opvoerde het bekende tooneelspc! van Nouhuis „Eerloos". Aan een lid van „Geestbeschaving" werf een pcrsoneolc prijs voor tooncolspel toe gekend; deze was opgetreden in de rol van Frits Halma. Do uilreiking dor prijzen is bepaald op u April a.s. A N. Y. Het Bestuur van do kier gevestigde al- deeling van het Alg. Ned. Verbond ver zoekt ons mede te doelen dat voor dc" voordrachtavond op Woensdag a.s. ouder- wijzers en onderwijzeressen toegang zul len hebben tegen betaling van 25 cents Gisteravond omstreeks 8Vt uur werd door eenige agenten en burgers een brandje»6' bluscht ten huize van mej. Beukers.bange Haven 12. Zij werden gewaarschuwd door het brand- geroep dier dunte op de Lange Haven In tte woning gekomen, zagen zij dat 2 Ik den ing «evs hun, T ingt uiig den Maa mus V Znte Man hoot zond uiter Manj lichh lang Di een verkl speel H, tan der 1 Of April zoon een r gilte ting, Ei< wrvft totini Ce Te T. 11 de w perce, geven van Eis Uit De op li redac Jechtl I vcroo o! ro Men, De ill t, (is get jStm i.ftóei f's Gra de schoorsteen in lichte taaie stond, docu men slaagde er iu door hel uitstorten van eenige emmers water op de vlammen cn hel wegbreken van het hout van den schoorsteen, verdere uitbreiding te vo0i' komen. lyeri liet bleek uit hef onderzoek datniej- die te 0 uur naar de kerk was gegaan, 1;^ de ealorifève te voren geheel gevuld ii<" j mei anlbrnciel, die lel was jgtuut dooi- branden, en daardoor den houten sck0°l deen had doen vuur vatten. a a Nit

Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 2