Sport. STADSNIEUWS. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken, Kerk en School. Gemengd Wieum. lemsplein, Droogdok Maatschappij, NV aal- haven, Veerstoigcr, Parkkade, Westerlaan, VVostzeedijk, Pieter do HoogJnveg, Heem- raadsingel, Mathenesscrlaan, Nieuwe Bin nenweg, Eendrachtsweg, Witte do With- straat, Schiedamsehe singel, Caland-inonu- ment, Coolsingel, Stationsweg, Station. Corps diplomatique. N ahy Bey, secretaris van de Ottomaansche vertegenwoordiging ter jongste Vredesconfe rentie te VGravenhage, tlrnns gezantschaps- raad te Parijs, is benoemd tot gezant van Turkije te Brussel. Ouze Kamerleden. Het lid der Tweede Kamer, rar. J. W. H. M. Van Idsinga, is om gezondheidsre denen voor eenigen tijd naar het buiten land vertrokken en zal voorloopig de zit tingen niet bijwonen. („Tel.") Gemeenteraadsverkiezing. De uitslag der te 's-Gravenhage plaats gehad hebbende Gemeenteraadsverkiezing is als volgt: Kiesdristrict I. Vacature-mi'. Gils (aftreding 1911) Uitgebracht 4104 gel dige stemmen. Volstrekte meerderheid 2053. Hiervan verkregen A. J. Oostdom (It. Kath.) 1488, M. W. F. Treub (vrjfz.-dem,) 1756, L. L. 11. de Visser (sec.-dem.) 860. Her stemming tusschen de hoeren Treub' en Öostdam. Kiesdistrict II. Vacature-mr. Kolkman (aftreding 1909). Uitgebracht 4133 geldi- dige stemmen. Hiervan verkregen de hoeren J. Bleekcr (socSlem.) 986, E. Deen. (vrijz.- dom,), 1627, en F. N. V. Quant (R.-Kath.) 1520 stemmen. Horstemming tusschen de hecren Deen en Quant. Kiesdistrict 111. Vacature-mr. Bevers, (af treding 1909). Uitgebracht 4273 geldige, stemmen, 'Volstrekte meerderheid 2137 Hiervan vcikregen dr. C. Inly (lib1.) 2765. J. J. do Poorter (R, Kath.) 1249 en K v;m Trigt (soc.-dem.) 259 stemmen. Gr kozen de heer Loly. De Fiipendreebtsske Strafzaak, Wij vernomen, dat de rechter van instruc tie van strafzaken bij de Arrondissement» Rechtbank te Dordrecht verschillende per sonen laat dagvaarden om voor hem te verschijnen. Zijn wij goed ingelicht, dan zullen de verhoeren onder anderen ook loopen over het al- of niet-mishandelon door de politic en veldwacht te Papengrecht bij andere gelegenheden dan in zake Garsthagen en tevens over'do al- of ruet-b'etrouwbaa.rheid van getuigen, die verklaren zelf vroeger ook mishandeld te zijn. Een en ander is te beschouwen als een uitvloeisel van het door den Minister van Justitie iii de Tweede Kamer der Staten- Gencraal toegezegde nader onderzoek van hoogerhaml. („D. C.") Algen». Jfederl. Verbeni. fri de heden te Amsterdam gehouden vergadering van de Groep Nederland van het Algemeen Verbond, voorzitter piof.dr. J. to Winkel, die een kort woord van welkom sprak, bracht de secretaris, de heer C. van Son, het jaarverslag over 19(17 uit, waaraan wij het volgende ontleenon Over het afgeloopen jaar valt. veel tc boeken, waaruit de stage groei van het Verbond blijkt, veel dat wijst op ar oor waardeering van de vaak zoo traag ge noemde menigte, veel ook, dat (loef za-n, hoe men meer en meer het Alg. Ned. Verbond beschouwt als een macht, die veel ten goede kan werken en met wiens stijgenden invloed men rekening gaat hou den. Groep Nederland telde op 1 Jan. 1907 binnen de landpalen 5124 leden. Dit geta! een .vooruitgang dus" van een 900 leden, was 31 December gestegen tot 6028 slechts, waardoor 1907 bij zrjn rooiganger ten ach ter staat. Op t Maart 1908 bedroeg het aantal leden van Groep Xe der! and l!092, of met, het aantal leden in het buitenland, (Be niet, tot een' Groep of Afdeelin» en dus volgens de statuten tol Groep Neder land behooren, 6612. Het, aantal nieuwe leden bedroeg veel meer, maar dit jaar was het getal leden dat bedankte vee' groo ter 'dan vorige jaren. Het aantal Afdeel in ge a klom van 24 tot 32. Do het vorig jaar verkregen samenwer king met de leden der ontbonden vereeni ging „Jong-Nederland en Zuid-Afrika", heeft dit jaar mogen' leiden tot do stich ting van afdeelingen Jong-Nederland, wier verhouding ook in het Groepsreglement werd vastgelegd. Te Haarlem kwam de eer ste jongeheden-a/deeling tot, stand, weldra gevolgd door die te Amsterdam, 's-Gia- venhage en Alkmaar. Waar deze afdeelin gen nog van zoo jongen datum zijn, heeft het Groepsbestuur gemeend een samen komst hunner besturen te moeten voor bereiden, om door gezamenlijk overleg de juiste verhouding tot de afdecling der ouderen en de Groep to regelen. Hit 'het overzicht: „Gewonnen on on- bntgonnen terreinen", blijkt, dat de beide Hollanden 21 afdeelingen tellen, Gronin gen 2, Friesland 2, Overijssel 2, Gelder land 3, Utrecht 2. De provinciën Dienthe, Zeeland, Brabant en Limburg zijn nogaf- deelingloos. 1 In opdracht der laatste Groepsvergade ring te Dordrecht word een commissie in het0 loven geroepen tot samenstelling van een lijst van vreemde woorden met hun passende vertaling en omschrijving. Mevr. A, Bepte-Damslé, dr. A. Beets, prof. dr. C. Tlesseiing; en prof. dr. J. J. Salverda de Grave werden bereid gevonden die taak op zich te nemen. Verschillende' bij het bestuur inkomende vragen on opmerkingen over vreemde woorden werden haar toe gezonden en een enkele maal mocht het gelukken den inrichter van een. „Lunch room"- te bewegen ook „Ontbijtzaal" op zijn pui te doen aanbrengen. Rij had trou wens aan de commissie om een goede vertaling gevraagd. De commissie heeft zich echter tot haar leedwezen genoodzaakt gezien, de laak neer te leggen, daar „be studeering en herhaalde bespreking haar telkens meer en meer overtuigd hebben van de onuitvoerbaarheid der haar gege ven opdracht". Zij zat van haar besluit in een beredeneerd verslag rekenschap geven. Over den taalstrijd moge nog worden Opgemerkt, dat hot niet alleen voor ons c-igen land van belang is onze moedertaal te neren, maar dat wij, Noord-Nodeilandors, daarmee tevens aan onze Vlaamsche vrien den een groeten dienst bewijzen. In een der volgende nummers vau .Neerlandia" zullen voor elk lid briefze- gels worden gelegd, waarmee men zijn Nederlandscho gevoelens ten opzichte der taal aan anderen kan bekend maken. Een grootseh plan werd ontworpen ter meerdere bekendmaking van ons land bui ten de grenzen. Op het voorbeeld van wer ken als „Zweden" on „België" werd be sloten de uitgave voor te "bereiden van een werk over Nederland. Maatregelen werden beraamd, om voor de leden van het A. N. V. in het buiten land, dio Nederland voor langen of korten tijd wenschcn te bezoeken, een lijst van goede en goedkoope pensions (kosthuizen) aan to leggen. De vereeniging „Het Ned. Lied" wordt door 't Verbond, en eenigo afdeelingen gel delijk gesteund, en enkelen werkten mee tot oprichting vair Afd. tot bevordering van den Volkszang, welke b.v. de taak van het A. N. V. ten opzichte der Liederenavon- den overneemt. De voornaamste samenwerking werd ech te* wel bereikt ten opzichte eener bewe ging, dio reeds in het vorig jaar was op gezet en toevertrouwd aan een commissie van personen, vertegenwoordigende ver schillende groote vereenigingenhet onder zoek naar hot verschijnsel der Tuchteloos heid. De arbeid aan het bekende rapport is niet verloren geweest, getuige do nieuwe „Unie van Utrecht", kortelings gesticht, ter gezonde bestrijding van de tuchteloosheid Ten slotte is het Groepsbestuur tot de erkenning gekomen, dat er niet genoeg zaam voeling wordt gehouden met de af deelingen, "dat niet alle krachten worden samengetrokken tot één groote macht. Het verslag eindigt met een reeks uit treksels uit do Afdeelings-Jaarverslagen over 1907. Uit de rekening en verantwoording bleek dat de ontvangsten f 12.783 hebben bedra gen, terwijl het saldo van het hoofdb. bedraagt 9.99A. De voorzitter van het Verbond, dr. II. J. Kievit de Jonge komt ter vergadering en neemt de leiding van prof. Te \\'in- kel over. De aftredende leden in het hoofdbest., do heeren mr. W. Dicke (Dordrecht) en dr. II. F. R, Hubrecht, Amsterdam, werden herkozen. Evenzoo de aftredende leden van het groepsbestuur, prof. dr. 1'. J. Blok (Lei den), Marcellus Entente ('s-Gravenhage), Th. Nolcn (Rotterdam). Toen de heer Kievit de Jonge de oorzit- terszetel had ingenomen, hield hij alsnog een korte openingsrede, waarin hij het betreurde dat het Verbond nog zoo weinig kon doen. Doch hij hoopte op de toekomst. Wijzende op Zuid-Afrika, verwachtte hij van den tegen- woordigen toestand voor de toekomst veel van een Hollandsche naast een Engelseh element. Met Vlaanderen zijn de verhoudingen gunstiger, ofschoon ook aldaar meer kon wor den verricht. Een poging door het hoofdb. in Antwerpen een Iloüandsehe school tc stich ten, wordt nog voortgezet. Jammer was het, zeide spr., dat Nederland nog nergens in 't buitenland 'n Ilollandsche school bezit, waar Duitscliland er in het buitenland 6481 heeft, die jaarlijks met 0 a 700.000 mark door het Rijk gesubsidieerd worden. Aan het slol zijner rede verklaarde spre ker zich te verheugen over de oprichting van de 4 jongeüedrn-aïdeelingen in het ver slag genoemd. Hierna werden enkele vooretellen bespro ken: Ilaailem wenschte meer propaganda op het platteland, en het gebruik van bast aard woorden tegen te gaan door versprei ding van een boekje „De kleine zuiveraar". Alkmaar wenschte toenadering tusschen de Xoord-Xecierlaudsciic, Belgische en Zuid- Afrikaansche jeugd, '>.v. door briefwisseling en het organiseeren van wederkeerige be zoeken. Amsterdam venseht bij te dragen in de Potgieters-herdenking. Utrecht (stud.-afd.) steunt het denkbeeld der Amstord. Stuclenten- afdeeling om Cocr's I.iedorkoor te doen wor den Liederkoor (van groep A) van het A, N. V, Hierna voordracht over onze vloot, door J, y. d. Eist. 's-Gravenhage. distillateurs om hier nog een glasfabriek te bouwen, die dau op dat terrein, naast het woonhuis, zou komen te staan. Een definitieve beslissing is nog niet ge nomen, maar over den koop moet binnen een viertal weken beslist worden. Door de vereeniging „Volkshuisvesting is de bouw van 34 woningen en 1 winkel huis in de z.g. Gorzen gegund aan den laagston inschrijver -J. W. "Worsteling te Amersfoort voor de som van f 54.445. Dondeidag a.s. zal in het A ereenigings- lokaal optreden ds. P. Bokma, predikant bij de Hervormde Gemeente alhier. De "Vereeniging »DeDageraad" afd.Schie dam houdt morgen Zondag, des morgens ten half'elf een openbnre cursus-vergadering in het Volkshuis, waarin de lieer G. Leeman zal spreken over hot onderwerp «Materia lisme". Donderdagavond had de verpachting der buffetten plaats van.-den B. K Volksbond alhier. Inschrijvers waren: J. W. van Slobbe f1025.—, J M. Voorhuijzen £1055.—, F. M. Schaap 11100 on J. Bexterman f 1114 Aan laatstgenoemde werd zij gegund. Hedenvoormiddag omstreeks llL uur reed de 18-jarige J. Kaltner met zijn fiets in de Lange Haven. Hij werd daaruit gered door de brugwachters van do Ivoemarktbrug en Stekelenburg. Ook de fiets werd spoedig: op het droge gebracht. Gistermiddag is tijdens het vervoer van een sleeperswagen van den sleeper Tak een vaatje brandewijn van 41 Liter vermist. Ver moedelijk is dit ontvreemd. Door het uitwijken in de Hoofditraat voor een tram reed een molenwagen tegen een petroleum wagentje, waardoor het daarop liggend vat op de straat viel en de inhoud grootendeels wegliep. Door de politie is opgevangen een gele gladharige hond, zwarte snoet en. zwarte ooren, reu. 1 Binnen 2 X 24 uur, niet gereclameerd wordt hij afgemaakt. Hoocraii Ouderwijs. Te Amsterdam zijn door del Staatscom missie heden tot arts bevorderd: J. L. Labach, geb. te Udenhout; L. R. Gorf, geb. te Amsterdam, en mej. A. M. Renout, geb. te Haarlem. A. N. W. B. Met het oog op de viering op 1 Juli door den Alg. Ned. Wielrijdersbond, toeris tenbond voor Nederland, van zijn 25-jarig bestaan, heeft zich. op uitnoodiging van den heer A. C. Coster, lid van het Algemeen Be stuur en consul ie Gouda, en den huur XV. Xvan Gurdercn, eveneens consul tc Gouda, een Mib-coruité gevormd, bestaande uit de heeren Schim IJ. de Coultre, Bodegraven; E. van Detl», Woorden; dr. D. N. van Geldeien, Lekker- kerk; G.. vim Noordt, Boskoop; J. A. A. Wilkens. Ammersiol; J, Sijpkens, Oude- vvnter en G. W, baron Taets van Amcron- gen te Haastrecht, consuls van den A. N. W. B. De heeren A. C. Coster en W. N. van Gardcren nemen eveneens zitting in het sub comité. De leden van het sub-comité belasten zich eventueel met het in ontvangst nemen van bijdragen, terwijl de penningmeester is de heer A. Dorlnnd Jr. te Gouja. €Jeyoss4e» voorwerpen. Aanwezig aan hot commissariaat ran po liti«: 'Kinderwantje-. 1 Terug te bekom-sn aan de volgende adressen Pak schoenveters, v. Hees, Wcozcnbuurt 4a; bloedkoralen armband, B. J. v. Ooijen conducteur eLeotrische tram, won. Rotter dam; Kiel en broek, Kapel, Hoofdstr. 177 gouden damesring, Feelders-, Damiaan 49n beursje met geld, Leegbeek, Maashoi'je 24 rozenkrans, Trouwlrorst, Piet Heinstr. 32 duif, Feelders, Nieuwsticht-Midden; hond (fox-terrier) Domonie, KI. Baan 29; kin derjapon, paar kousjes en. halsdoekje, Gen zcr, Oostsingel 44; bos sleutels en rijwiel sleutel, Voorwald, Nieuwe Haveu 84; pot loodhouder, v. d. Berg, X Haven 163n. Een niemve glasfabriek. Naar wij vernemen zijn er ernstige onder handelingen aangeknoopt mot den heer Offer- mans alhier over den verkoop van diens tuin met aangrenzenden giond. Er schijnen plannon te bestaan bij eenige Mevr. MannBouwmeester. De „Tel." waren genachten ter oore ge komen, als zou mevrouw MannBouwnroes ter liet Nederlandsrh Tooneei verlaten. He blad wendde zich onmiddellijk tot mevr Mann, die meedeelde, dat haar door den Raad van Beheer een offerte was gedaan, welke beleedigeml was voor haar naam als knuste nares, een otferte, die haar eer i mikte, en waar zij dan ook voor bedankt heeft. Tot goe'd begrip van de heieekenis van het bovenstaande diene het volgende. Dit jaar September loopt het contract tus schen mevr. Mann en dc Kon. Ver. „Het Nederlnndsch Tooneei"'" ten einde. Gewoonte is bij zulke gelegenheden met de betrokken arlisten in het voorjaar, April of Mei men is dit jaar bijzonder vroeg het contract al of niet gewijzigd, drie jaren te verlengen Nnnr men ons mededeelt, was bij mev Mann dit keer in het nieuwe traetant dc clausule geschrapt, dat zij uitsluitend hoofd rollen zou vervullen. De kunstenaresse wilde zich echter over de mr gedane offerte niet uiten. Gelijk de zaken tusschen mevr. Mann en den Raad van Beheer thans staan, zal mevr Mann met 1 September ophouden deel uit te maken van dc Koninklijke Vereeniging „Het Nederlnndsch Tooneei". Zondag zal in het Paleis voor Volksvlijt Ie Amsterdam plaats vinden een opera- concert, waarin dc heeren Hendrik van Straaten, eerste lyrische tenor van het Lorthing theater te Berlijn,en onze oud-stad genoot, Joh. Hickendorf, bariton-bas van het Theater te Berlijn, voor het eerst in Nederland zullen optreden. Men seint ons uit Rotterdam De rechtbank alhier veroordeelde heden Halman de Jong overeenkomstig den eisch vun het M. tot 15 jaar gevangenisstraf. Ned. IIerv. Kerk. Door do vergnd' ring van het kiescoiieg der Ned. Hen*, kerk te Vluurdingen werd gistei*avond bij die gemeente beroepen ds Lingbeok te Voorst. A. Dort land Jz. en mr. M. M. van der Loeff, oud-consul, Gouda; Zucht scheep vaart De Ned. Vereen, voor Luchtscheepvaart hield hedenmiddag to Utrecht haar algo- rneeno vergadering, bijgewoond door vele officieren. Het ledental neemt gestadig toe en bedraagt 8 donateurs, 310 gewon© en 45 buitengewone leden. Voor hot ballon fonds was door een 9-taï Rotterdamsche heeren een som van 1700 gl. geschonken, het fonds is totaal i'2200 grooh Gewetensvraag, Do „N. Grom Ct." vertelt: Zo had. allo klassen van de lagere school doorloops- en moeder vond, dat zij» nu maar een lich ten dienst moest zoeken. Dan kon ook zij" do dertienjarige, iets verdienen en moeder' die het niet ruim had, een beetje tegemoet komen. En die dienst was spoedig geven», den. Als meisje voor alles, als „daghilje" kwam zij inj betrekking. In den eersten tijd gevoelde zij zich niet erg thuis in dio voor haar vreemde omgeving. Er was in die groote huishouding zooveel, datzji nooit had gezien. Maar zij gaf haar hel dere bruine kijkers goed den kost en ?J spoedig werd zij zich van het gewichtva» haai- tank bewust. Zij hielp de groote meid dapper mee bij hef „kamers doen" et» zwaaide als een scepter den stofdoek. Zij geloofde zich reeds volleerd. Zij wns ook nog maar dertien jaar oud. Maar toch zou haar nog een verrassing wachten. Deze» dagen kreeg zij de vereerende, opdracht na het eten d© tafel at te .ruimen. Enter- wijl zij heel voorzichtig het taJdgma op den dienbak plaatste, viel haar oog plot- seling op een glimmenden notenkraker. Zoo'n ding had zij in haar loopbaan van „daghitje" nog nooit gezien. Zij waagde het niet hel vreemde instrument, aan tc raken en liet het eenzaam op het witte tafellaken liggen. In de keuken gekomen vroeg zij echter terstond met iets angstD- gehe-imzlnnigs in haar stemmetje aan de grooto meid: „Zeg, Antje, trekt mevrouw zich de kiezen cn tanden zelf Henri Karman, die (len laatster» tijd te Parijs belangwekkende proeven nam met vliegmachines, is gisteren leelijk te land gekomen. Op zijn oefenterrein te Issy les Moulineaux raakte de machine, dio 'n snel heid van 60 K.M. had!, hij een tekort ge nomen draai, met. den ecnen vleugel den grond en kapseisde. Farman werd een 15 tal M. verder tegen den grond gesmakt, maar werd niet ernstig gewond. Hij had echter kneuzingen aan 't geheele lijf be komen, en kon, na verbonden te zijn, te voet zijn woning bereiken. Aan een man van de „Petit Parisien" verklaarde de stoutmoedige luchtschipper, dat hij onmid dellijk de vliegmachine, die licht bescha digd werd, zal laten re paree ren, om Maan dagmorgen gereed te zijn voor een nieuwen proeftocht. Een krasse sportbroeder. Aldus betitelt „De Kamp." den heer IJ. L de Jong, oud-hoofd eener school te Appelscha en thans wonende te 't Mar bij Heerenveen. De heer De Jong, die 4 Januari 1831 ge horen wei'd en dus thans 77 jaar is. mankt bij gunstig weder tamelijk nog geregeld uit stapjes per fiets. Ongeveer tien jaar geleden leerde hij wielrijdcn bij de finna Harmsen Nienven huis, en de sport beviel hem op zijn ouden dag zóó goed, dat hij zijn gevoelens weldra in dichtmaat lucht gaf. ,,De Kamp." laat don het Friesche spoil gedicht var» den k»'»»s- sen ouden hoer volgen. Goed afgeloopen. Gistermiddag ontstond brand op de voor kamer dm' eerste étage van perceel O. Z Achterburgwal 150 Ie Amsterdam. be woond door den meubelmaker Goud srnit. De brandsticht»?»' was een dreu mes van een jaar of drie, die met lucifers speelde. Moeder had hem juist eergisteren oen bi-oortje geschonken en lag nu in de alcoof te bed. Daardoor kon zij haar zoi-gen niet zoo goed aan het ventje wijden nis anders. Er was wel oen juffrouw om op tc passen, maar die was bezig met in de keuken voor het eten te zorgen en vader was niet thuis. 't Was in eens een grooto vlam, die zich al spoedig aan de gordijnen mededeelde en erger vreezen deed, zoodat de kraam vrouw do juffrouw riep om voor den klei nen jongen te zorgen en zelve met haar jonggeborene in allerijl de trap afslrom- pelde. Beneden werd zij door toegescho ten buren opgenomen en bij een dezer binnengebracht, waarheen haar de juffrouw met het andere kind volgde. Gelukkig kon eer» dadelijk geroepen dok ter verklaren dat deze nood-uihtap moe der en kindje geen kwaad gedaan hadden. Inmiddels brandde 't fel door op dc ka mer en sloegen de vlammen al de vensters uit. De brandweer was evenwel spoedig te»' plaatse en wist het vuur tot de ovor- kamer cn de alcoof beperkt te houden. Deze brandden echter geheel uit. Een half uur later werden de kraam vrouw en de kleine, in dekens gepakt, pei rijtuig naar een familielid gebracht. Ook de bengel, die de oorzaak van idles was, mocht mee in dat rijtuig en die onge wone gebeurtenis was blijkbaar inslaat hem het geheele geval te cloeri vergoten, zoo straalde zijn gezicht van genoegen. „Zoo'n kindzeiden do buurvrouwen, dio het rijtuig zagen wegrijden. Treurig bestaan, Aan den ingang van do stedelijke begraaf plaats te Winschoten, staat een oud school gebouw met twee lokalen, welke sedert een aantal jaren buiten gebruik zijn ge steld en thans drie. gezinnen huisvesten, die anders dakloos zouden zijn. Het heolc huisraad, voor zoover het nog op dien naam aanspraak kan maken, be staat uit een paar oude stoelen, kachel en legerstroo, terwijl eenige oude zakken dienst doen als gordijnen. Van opvoeding is geen sprake, en de Voogdijraad heeft reeds be sloten drie kindereu aan de ouderlijke macht te onttrekken, opdat van deze stumperds nog iets terecht zou komen. Toen echter twee agenten vair politie de kinderen kwa men halen, verzotte de moeder zich hevig daartegen, en men »neest onverrichter zaken torugkeeren. Eerst later i3 de politie er in geslaagd de kinderen mede te nemen en hun een beter thuis te bezorgen. Branden. Bij een Donderdagnacht uitgebroken brand in de Siwkowstraut te Petersburg, werd een huurkazerne, door arbeiders bewoond, in asch gelegd. 7 personen kwamen in rook en vlammen om. 20 werden gewond. Eergisteravond brandde te Best (N.-Br.) de sigarenfabriek der firma van Gemert af. Verzekering dekt de schade. Te Ambt-Almelo zijn twee woningen, staande in den Osscnkoppelerhoek, afge brand. Verzekering dekt de schade. Ongelukken. Aan boord van de stoomboot „Tantalus", liggendo aan de Handelskade te Amster dam, is gistel-avond de bootwerker S. ut hei ruim gevallen. Onmiddellijk overge bracht naar het ziekenhuis, bleek hij bij aankomst aldaar overleden. Donderdag reed de lü-jainge Jacob Item» te lieer Hugownaixl (X.-B.) mee op een drii-wielige kar oi> innakle gevaarlijke toeren door gedurig vuil cn op dc kar te sprin gen, totdal eindelijk oen sprong mislukte en hij onder een wiel rankte, dat zijn borstkas indrukte. De jongen overleed 's avonds. Conflict afgewend. Te Berlijn en omstreken dreigde in den laatsten tijd een uitsluiting in de bouw vakken. Do onderhandelingen tusschen werkgevers en werklieden hebbën, na 23 uren beraadslaging, geleid Lot. een over eenkomst tusschen het bestuur van', den Duitse hen. bond van werkgevers en de be sturen der vereenigingen van metselaars, timmerlieden en opperlieden, benevens den ehrislülijken bond van bouwvakarbeiders, over een algemeen1 schema voor, do op verschillende plaatsen te sluiten taricf- ovexeenkoinsten. Hierdoor is do grondslag gelegd voor bijlegging der geschillen in het bouwvak in Duitschland. Auto-ongeluk. Op den weg naar Fontainebleau had iti den nacht van Donderdag op Vrijdag n ernstig auto-ongeluk plaats. Een auto nnet •f porsonen, reed in volle vaart tegen ccn paal 1e pletter. 2 der inzittenden, jonge lieden, werden opslag gedood, do twee anderen, onder wie de chauffeur, werden zwaar gewond. Toen de auto Fontainebleau naderde, was 't stikdonker op den weg, maar toch reden de jongelui, die voor hun pleizier uit waren, mot vollo snelheid. Ontploffingen. De staatsbuskruilfabriek nabij Dy011 (Frankrijk) is gisteren in de, lucht gevlo gen. lir is een doode tc voorschjjn gebracht. Nadere berichten ontbreken. In de nabij Ilanim a. d. Sieg (West- falen) gelegen buskruitfabriek vloog eer gisteren de hydraulische pers o-p onver klaarbare wijze uiteen. Een meesterknecht

Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 2