STADSNIEUWS. Ingezonden Mededeelingen. Kimst en Wetenschap. Hecht/aften. Kerk en School. Sport. u-eeniging sEuterpe", Ook de voorgenomen iootrevue moet groote kans van slagen pbben. Be Zaanlandsche Zeilvereeniging riep alle genaars van zeilvaartuigen en motoren op, A eene vergadering op Donderdag a.s. Koninklijk bezoek aan Amsterdam. Op het programma van het koninklijk aezoek te Amsterdam staan, behalve de ge- ruikelijke bezoeken aan Arti en Artis, be- oeken aan het Stedelijk Museum, de letter gieterij Amsterdam, de stoomvaa'rtmaatschij. ederland, de Lutiiersche Diaconessen-inrieh- ing en de rijksakademie van beeldende "unsten. Onze Marine. Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht is Ih\ Ms pantserdekschip ^Friesland", onder bevel van den kapitein ter zee G. Fabius, 11 dezer van Hellevoetsluis vertrokken ter aanvaarding van den oefenings- tocht in de Middellandsche en in de Noordzee. (sStct,") Itr. J. 6. Piitljn. Mr. J. G. Pa tij ii, Staatsraad i. b. d„ com- xnissaris der Koningin in de pio-vincieZuid- Holland, vertrekt morgen voor een. twaalf tal dagen naar het buitenland. Onze Statenleden. De heer T. Swets Tzn., te Ameide, lid der Prov. Staten van Zuidholland voor het district Sliedrecht, heeft om ouderdornsredenen als zoodanig ontslag genomen. Hoektor] ijbe organisatie. De lloogc Baad heeft zich met een adres tot de Koningin gewend nuar aanleiding van liet aart de Tweede Kamer aangeboden wets ontwerp tot wijziging der wet op de Rechter lijke Organisatie. Hij heeft in dat adres bepaaldelijk de aan dacht gevestigd op twee punten. Het eerste betreft de samenstelling van den lloogen Raad, geheel afgezien van de in voering der Administratieve Rechtspraak, welke zoo zal worden vastgesteld, dat dc te vormen Kamera zullen bestaan uit vijf leden, met inbegrip van den voorzitter. De Tlooge Raad heeft nu in hel adres uitdrukkelijk be toogd, dat de eischen van den dienst een he zetting voor elke kamer met één lid meer dan de voorgenomen bezetting noodzakelijk maken. Het tweede punt betreft de periodieke verhooging der tractementpn der rechterlijke ambtenaren. De Hoogt1 Raad hoeft den vollen nadruk laten vallen np de i. groote onbil lijklieid dat ten aanzien dier verhoogingen, de oudere en reeds sedert jaren hij de magi stratuur werkzame leden, worden gtdijkge steld met veel jongeren of pas aange.steklen. Eindelijk spreekt do Hooge Raad zijn leed wezen er over uit dat bij een voorgenomen verbetering der justitieele toestanden als hoofdvereisclite op den voorgrond wordt ge steld, dat deze geen meerdere ko-Jen met zich brengen, en verheelt daarbij zijn vrees niet, dat de kennelijk met dit uitgangspunt voor nestelde verhooging der tractementen te on beduidend znl blijken te zijn, om gunstigen invloed uit te oefenen in de richting, die daarvan door de, Rogeeiiiig wordt verwacht. Trijz Dein. Klcsvereen. tc 's-Gravenhage. Niet het geheele bestuur dor vrijz.-dem kiesvereerig'mg treedt naar aanleiding der jongste raadsverkiezing af, constateert L. en V. De heeren mr. C. M. van Deventer en mr, II. P. Marchant hebben niet bedankt. Yervoer Landverhuizers. Door den commissaris der Koningin in Zuid-Bolland zijn benoemd tot leden der staatscommissie van toezicht voor het vervoer van landverhuizers te Rotterdam de heeren F. W. Bunge en L J. II. Wilünge, in ver band met het besluit tot uitbreiding dier staatscommissie met twee leden. Het woningvraagstuk. Naar aanleiding van een door den miriisfoi van binnenlandsche zaken tot Gedeputeerde Staten van Friesland gerichte uitnoodiging om hun gevoelen mede te deden omtrent de toepassing van de Woningwet en de gemeen telijke bouwverordeningen, heeft genoemd col lege aan de gemeentebesturen in deze pro vincie hun oordeel gevraagd over de werking der bouw verordening in bet algemeen en voorts in het bijzonder hun meening om trent de navolgende punten: a. of het in de praktijk is gebleken, dat de eischen der bouwverordening overdreven zijn b. of met de naleving der verordening moeilijkheid wordt ondervonden en, zoo ja, waarom zij dan niet gewijzigd is geworden; c. of liet is voorgekomen, dat woningen onbewoond verklaard en ontruimd zijn, zonder dat. er elders plaats was voor de bewoners d. of het bouwen van woningen, die voor een lagen prijs worden verhuurd, doov de verordening onmogelijk is gemaakt e. of het merkbaar is, dat de invoering der bouwverordening op het bouwen van arbei derswoningen een bijzonderen invloed heeft uitgeoefend of er meer of minder is ge bouwd en of de nieuwbouw, vergeleken bij den tijd. dat er geen verordening was. beter is geworden. Bestrijding t«u den woeker. Gelijk dezer dagen werd gemold, heb ben li. en W. van Rotterdam, pracadvi- seerend op een adres met uitvoerige toe lichting tot den Gemeenteraad van Rotter dam gericht door de Nationale Vereeni- ging tot bestrijding van den woeker, een wijziging voorgesteld in de verordening op Re Bank van Lecuinj, waardoor aan een drietal ivomschen, in bedoeld adres ver vat, geheel ol len deelo worut tegemoet gekomen. Naar aanleiding van dit prae-adviesheeft de Nat. Ver. tot bestrijding van den Woe ker zich opnieuw gewend tot den Ge meenteraad, ten einde de bezwaren tegen over de overige wcnschen der Vercenigiug aangevoeld, te bestrijden, en, er op aan te dringen, dat ook aan deze desiderata moge worden voldaan. Financieel nieuws. In de heden gehouden alge mee ne ver gadering van Aandeelhouders der „Veen- dammer Hypotheekbank" werd het veislag over 1907 uitgebracht. Aandeelhoudeisble ken zeer tevreden te zijn met de verkre gen resultaten. Het maalsel) appel ijk kapitaal is thans verdeeld over 253 aandeelhouders, waar van 141 met 1 aandeel. Er werden ink- handeljng genomen 222 aanvragen tot een bedrag van f 1.666.925.en gesloten SO Ieeningeii tot een bedrag van ,f 301.478. terwijl in 't geheel uitstond op 31 De:. '07 f634,002.61, waarvan f12.900.nog niet uitbetaald, verdeeld over 150 lcenin- gen. Do pandbrievcnvei'toop was weder zeer bevredigend. Verkocht werd f329.750.en teruggekocht f 78.150.de circulatie ver meerderde in 1907 derhalve met f251.600. De administratie werd ook in 1907 weer gecontroleerd door bet bekende accoun tantskantoor van de heeren Kreukniet en De Kramer te Groningen en in orde. be vonden. Hun verklaring is aan 't verslag toegevoegd üe winst- en vciliesrckening sluit met een voordeeiig saldo ad f33SS.-17. Over eenkomstig het voorstel v;ui 't bestuur werd besloten af te schrijven: Lie algelieele koersrekening ad 1'190S.023, op meubilair f 147.27te .rese,mieren (al hoewel onverplicht) i300.uit tekecreri 2 pet. duidend (vorig jaar 1 pet.) f 1000. en over te brengen op nieuwe rekening f33.17-'; totaal 1'3388.47. Als commissaris werd herkozen de heer Jan van Liuge, terwijl tot leden der com missie uit pandbriefhoudere, om het be heer over 1908 tc controleeron, werden gekozen de heeren WEverts, fabrikant en correspondent le kl. Kedej landsche Bank te Yecndam, en J. 11. de "Woord, landeigenaar te Nieuwe Pokela. Blijkens het verslag- over 1907 stelt liet bestuur der Cultuurmaatschappij „Laragsee" voor een dividend uit te keeren van 23 pet. en na de statutaire dotaties aan re servefonds on bestuur, en aanhouding van f3600 voor de bed rij fsbfikes ting, het reslee- rende bedrag ad f75.3-18.97 bij het reseive- fomls le voegen, ten einde te strekken tot vergrooting van liet werkkapitaal. VLAARDINGEX, 13 April. Tc 's-Huge legde mot goed gevolg examen af voor hoef beslag de heer M. J, Brouwer Pzn., Koitc- tlijk alhier. YDAARDINGER-AMBACHT. 13 April. Bij de te 's-Gravenhage gehouden examens L. O. is o. m. geslaagd mej. A. P. van West van hier. School voor achterlljko kinderen. In de jongste raadszitting werd door J3. en W. een voorstel ingediend tot de oprichting van een school voor achterlijke kinderen. Op voorstel van den heer v. d. Drift besloot de Raad de voor-dommere (le den dit op uiteeidoopende gronden de behandeling daarvan aan te houden tot cle volgende vergadering. Het anti-revolutionaire „Schiedamsch Volksblad" geeft in haar nummer van jl. Zaterdag aan wat het motief v*oor dat uitstel is geweest, waar het schrijft: „Wij „zijn met dit uitstclbesluit zeer ingenomen, „want nu kan de zaak nog eens van .alle „kanten worden bekeken." En waarschijnlijk meent het blad. de zaak van „alle" kanten te bekijken als zij zich stelt op 'texriusivisliseh standpunt ha ver partij en decieteei L dat, waar de wet niet dwingt tot oprichting van zulk een school door de Gemeente, deze zich er van behoort te onthouden. Hel wijst op de stichting VHeerenJoo, die zich ten doel stolt de verpleging en cle opvoeding van idioten en achterlijke kinderen. En het blad meent dat ook van Roomsetic zijde zulke inrichtingen in het leven geroepen zijn. Het blad schijnt het dus geen bezwaar te achten die achterlijke kinderen uitliet huisgezin weg te nemen en over te bren gen naar een stichting, waar zij natuurlijk de ouderliefde zullen missen, die juist zulke kinderen zoo hoog noodig hebben, om daarvoor in de plaats te krijgen een surrogaat van een betaalden directeur en directrice wij willen hierbij, om mis vattingen te voorkomen, uitdrukkelijk verklaren dat wij hierbij geen personen, maar een stelsel op het oog hebben - Verder wordt natuurlijk in dit stuk weer uiting gegeven aan den tegenzin tegen de openbare school, gewraakt dat de open bare ondenvijzets een gemeentelijke school voor achterlijke kinderen wcnschen enden vrijzinnigen verweten dat zij zoo'n school niet voor eigen rekening oprichten. Aan het slot van dat artikel verklaart liet blad het onbegrijpelijk te achten dat het in-meerderheid-clericale college van 'B. en W. een dergelijk voorstel aan den Raad heeft gedaan. Wij me enen dal het blad met zijn be zwaren en argumenten een jaar te laat komt. Toen liet besluit weid genomen tot hel bouwen van de nieuwe school G, heeft cle heer Honnerla<>o Grete in een u anti pleidooi voor de belangen der achlei lijko kinderen de noodzakelijkheid aangetoond om heil afzonderlijk te onderwijzen, waar om die school een 14-kliresige moest wor den en twee klassen daarvan zouden wor den bestemd voor die achterlijke kinderen. De Raad stemde daarmede in en het voorstel van B. on W. werd met vlagen wimpel aangenomen een hartelijk applaus beloonde den wethouder van onderwijs voor dat warm pleidooi. Een wetswijziging was echter ootzaak dat de uitvoering van dit besluit achter wege bleef. Men zou, door het opnemen van die klassen voor dc achterlijke kin deren, een belangrijke rijkssubsidie missen. Echter uitstel behoefde geen afstel t; zijn. üe wethouder van onderwijs wijzigde ziju, plan naar de nieuwe wet, het college van Li. en. W. vereenigde zich daarmede en het gewijzigde voorstel kwam dus nu op nieuw in den Raad. Verwacht mocht worden dat de Raad, eenmaal het vroegere besluit genomen hebbende, zonder bespreking het gewijzigde plan zou hebben goedgekeuul. Helaas, dit heett niet zoo mogen zijn. Echter hopen en vertrouwen wij, dat de Raad, gedachtig aan liet apphure waai mede hij het pleidooi voor de gemeentelijke zorg voor achterlijke kinderen heeft begroet, m de volgend!} zitting hot eenmaal ingenomen standpunt en hot eenmaal genomen besluit zal bouw blijven en hel voordel van B. en \V. met algemeen» stemmen, althans met overwegende meerder held, zal aan nemen. Bij do tc VC1 ravenhage gehouden examens L. O. zijn o. m. geslaagd de dames: 1). Killing, E. de Vries, L. van Eyck, A. li. van Vel/.en en M. A. LKtenluoek, uilen van hier. Men seint ons uit 's-Gravenhage Tot tijdelijk leeraar in de Engelsche taal en letterkunde aan de II. B. S. met vijf jarigen cursus aan de Waldeck-Pyrmont- kade te Den Haag is hedenmiddag benoemd de heer H. Koolhoven, leeraar aan den II. B. S. alhier. Vorderingen op do Gemeente. Belanghebbenden worden er opmerkzaam op gemaakt dat rekeningen ten laste der Gemeente vóór den 'len Juli as. moeten zijn ingediend. Na dien datum zijn de vor deringen verjaard. Naar wij vernemen zijn hier heden de eerste binnenlandsche steenkolen uit de Lirn- burgsche mijnen aangevoerd. Ze zijn bestemd voor de stearine kaarsenfabriek Apollo al hier. Het zijn mooie, glimmende, grove kolen. Schankclub-iuatcli SchiedamGorinchem. Gistermiddag had in de groote zaal van het Volkshuis een club-match plaats im- clien de Gorinchemsche en Scbiedr.msche schauk- vereenigingen. De strijd nam een aanvang ten H/g urn en eindigde ten 4Ut uur in het voordeel der Schiedamsche club. 71 tegeri 3ipunt van de elf partijen. De uitslag was als volgt Schiedam, winners A., van den Tempel, J. Penning, J Ris, J Schoon, J. Sneijders de Vogel, N, N., G. van der Most, en remise II. van der Wal, Gorinchem, winners J Polak, E II. Crab- beiidam, PI. M J. Eijcknmns en remise G. M Matters. Schiedam had aan de even borden zwart, aan de onevene wit. Seliernnvedstrijd. Voor den hier te houden internationalen scherm wedstrijd op 23 en 24 Mei zijn nog de navolgende prijzen beschikbaar gesteld een zilveren medaille van het afdeelings- bestuur van den Ned. R. K. Volksbond, van de tooneelvereeniging Alb Thym, onderafd van dien Bond, van den heer M. den Hertog, instructeur der scherm vereeniging St. Michnil, van den heer C. C. Berg, oud-voorzitter en instructeur van St, Lodewijk IX der seherm- atd. van den Ned. R. K. Volksbond te Rot terdam en van clen heer H Blurner, oud lid dier zelfde vereeniging. Nabij de werf van de firma W., aan den Oostkousdijk te Rotterdam zijn Zaterdag aan gehouden T. R, en W. XV., twee vissehers, te Schiedam woonachtig, die met eon roei boot aan de werf geland waren en zich daar aan diefstal van ijzer schuldig maakten. Gistermiddag omstreeks Ij- uur werd aim den Rotfcerdaiasehendijk door don elcctrischen tram aangereden zekere Bakker, in de lleeni- rnudstraat te Rotterdam wonende. 's Alans hoed was afgewaaid en lag tus sclien de rails en nu wilde Bakker dezen nog haastig grijpen. De wagenbestuurder deed alle moeite den tram tijdig te doen stoppen, maar dc aanrijding was niet meer te voor komen. Alhoewel dc man vrij goed van dit ongeval afkwam, blc-ek hij toch bewusteloos te zijn, waarom hij in den train werd neer gelegd en naar Rotterdam medegenomen. Onderweg kwam hij weer tot bewustzijn, maar aangezien hij over pijn in de knie klaagde hoeft men hem toch nuar zijn woning be geleid, Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het commissariaat van po litie: Bieutel, rozenkrans. zakmesje. Terug te bekomen aan de volgende adressen Dicii-tbodcimniN, v. Lopik, Hoogstraat 170; viouwoukous. v. Katwijk, Yi«selier- strual 33 beursje met eonig geld en sleu tel, je, Lumlzmul, Broersveld 16; porteiuou- naie met «uiig geld. Hoppe, Tomvbaan 4 6; raagbol, v. d. Geer. Kreupelstraat 58, putte* mommie niet cenitr geld. Tunis. Noordvestsin- *r gel 21 portemoinmie met slemeitje, Jeup, Gioibaau 35f2. tie veilde on verkochte onroerende goederen. Verkocht: 11 April. Notaris W. J. A. Roldanus. Een woonhuis en erve met overdekt plaatsje, aan de Laan no 4, groot 28 c.A., in veiling f 840, verkocht voor f850. Vijf huizen en erven met open grond, aan de Oosterstraat nos, 49, 51, 53, 55 en 57, tc zanten groot 5 A. 51 c.A., in veiling 1 flODO, 2 f980, 3 f 1000, 4 f 1020, 5 f 1040. Vijf huizen en erven met open grond, ge legen als voren, nos. 44, 46, 48, 50 en 52, te zanten groot 4 A. 24 c.A in veiling 1 f1030, 2 f 1030, 3 f980, 4 f 1000,5 f 1020. Vier huizen en erven met open grond, achter de voorgaande perceelen, met uitgang naar de Oosterstraat en Polderstraat nos. 42s, 42', 426 en 428, te zamen groot 2 A. 80 c.A in veiling 1 'f360, 2 f390, 3 f390, 4 f420. Gecombineerd verkocht voor f'11970. Een woonhuis met bovenwoning, benevens twee daarachter gelpgen gebouwtjes en erven, met den daarachter en daarnevens gelegen open grond, aan de Polderstraat no. 30, te zamen groot 81 c.A., in veiling f l&OO. Een woonhuis met bovenwoning, benevens twee daarachter gelegen gebouwtjes en erven met den daarachter en daarnevens gelegen open grond, gelegen nevens voorgaand per ceel, no. 28, te zamen groot 80 c.A., in vei ling f1320. Gecombineerd verkocht voor f2840. Notaris H. B. E. Blaisse. Een huis met open plaats, Breedstraat rio. 58, groot 48 c.A., in veiling f 900, verkocht voor f 920 li 71 PT ze';ei' evenals ieder J een in, dat de echte Apotheker Richard Brandt's Zwitser.rehe Pillen een zeer gezocht volksmiddel is. Dr. med, G. lltuiss, distr.-arls in Meu- sehvitz i,Saksen schrijft: «Uwe Zwilsersche Pillen zijn in mijn district oin hare snelle purgeeronde werking een geliefd volksmiddel en worden dooi' de arbeiders ook ze-r dikwijls gevraagd." Beproefd en aanbevolen als oen zachtwerkend Bloedreinigend laxeermiddel. Alléén echt mits voorzien van etiqnet mot kruis in een rood veld en naam «Ricli. Brandt". Verkrijgbaar in doozen a 70 cents te Rotterdam bij den lloolddepothouder F. E. VAN SANTEN KOLFF, te Schiedam bij B MALTHA Ga, Hoogstraat 28. Als auteur van het tooiroelsprl „Schijn" wordt genoemd juffrouw ThébVe Hoven. („Nv.-.") Hedenmorgen vertrok -„Toonkunst" uil Amsterdam om to Brussel en Parijs on der leiding van Mengelberg Baclieoncerleu le geven. 35 knapen van het kinderkoor gingen mede. De heer Mengelberg en de solisten witten reeds gisteren naar Brus sel vertrokken. Gistermorgen i- uit Duinkerken een Fian- sclte Noordpool-expeditic vertrokken, be staande uit den heer Bönard, Malroy, E»pu- net, Bcrmond on Nepveu, die met het l'ool- rehip „Jacques Carrier", op wetenschappe lijk onderzoek in de Poolstreken uitgaan. Voor de rechtbank te Rotterdam lintl zich Zaterdag te verantwoorden cle 20-jarige X. J. S„ aldaar, die in de maand Januari en het begin der maand Februari een ge woonte zou hebben gemaakt van het opzet telijk knopen van door misdrijf verkregen voorwerpen, en wel door op -verschillende tijd stippen opzettelijk te koopen door misdrijf verkregen lappen, kleedingstoi'fen, Elosschen cognac, pakjes thee, blikken met koekjes, kunstbloemen en lampenkappen. lieiïlaagde, die toen woonde in een bene denhuis in de Rottcstraat, bekende geweten te hebben, dat hetgeen hij van ondeischeiden jonge mannen kocht, door hen niet op eerlijke wijze was verkregen. Een reek» getuigen, waaronder zij die de gestolen goederen bij hem verkocht hadden, werden gehoord. Zij waren zeer bezwarend voor beklaagde. Beklaagde had hen tot dief stal aangezet. Een groot gedeelte van het gold. dat zij voor de gebrachte goederen kre gen, was bij beklaagde in huis weer geble ven. Er werd uk knartgpspeeld, waarbij be klaagde steeds aan de winnende hand was. Eenige der jongens, die geen 'thuis had den, waren bij hem in den ko-4 en verbleven daar veelal ook 's nachts. Zelfs zou hij hen met den dood bedreigd hebben, als zjj geen goederen meer bij hem brachten. Als zij hem zeiden geen werk te hebben, kregen zij den raad dan maar tc gaan stelen. liet kostgeld werd ook betaald met gestolen goed. Om brood werden de jongens uitgezonden wat duit uit den een of anderen bakkerswagen werd gesto len. Ook op zedelijk gebied viel nog al eens wat voor. liet O. Al. achtte clan ook de gepleegde feiten van zoo'n ernstig-en aard, dat het ver oordeelt tig vorderde tot 4 iaat" gevaiwcnis- slraf. De toegevoegde raadsman, mr. P. Groote, vroeg een mindere straf. Uil-praak over L-L dagen. Accoord Pliestar. Men vern erarat, dat het appèl tegen, de uitspraak van de rechtbank te Arnhem, waarbij het accoord Pliestor werd geho mologeerd, op 16 April voor het gerechts- hol aldaar zal behandeld worden. Ned. Herv. Kerk De „Rotterdamse he Kerkbode" meldt, dat er bij ds. ten Kate f 10.000 en hij ds. do Heer f 10.000 re ingekomen voor hel fonds tot vermeerdering van predikants- pLaatsen bij de Ned. Hcrv. gemeente aldaar. Bedankt voor het beroep te Garderon en te Otterloo (toez.) door ds. J. yan Vliet te Ottoland. Oun-GnuEFonMEEriDE Kerk. Beroepen te Mdiskerke ds. 11. Roe- lofscn te Goes. Geref. Kerken. A a n g e n o m e n het beroep te Schoo- nebe-ek door den heer Joh, 11. Rietberg, eand. tc Winterswijk. IloooEit Onderwijs. Aan de universiteit te Gent (BeJgiö) pro moveerde in de genees-, heel- en verlos kunde de hoer P. J. Mulder Jr., arte to Leiden. Universiteit te Utrecht, Bevorderd tot doctor ju de wis- en natuurkunde op proefschrift „Conforme afbeelding door slralencongnicnties", do heer M. J, van Uveii, geboren te Gouda. Universiteit te Amsterdam. Doctoraalexa men in de rechten: de heer Jul. Keizer. Te Gent promoveerde tot doctor ia do geneeskunde de heer H. C. Rudersdorff, arts te Laag-Socren, geb, te Den Haag. Uitslagen van voetbalwedstrijden. Alhier Hermes IJNeptumis II (Rotterdam) 22; Voorwaarts TXerxes II 15. De eerste wedstrijd om 'l kampioenschap vim Nederland, gisteren te Deventer gespeeld tusschen den Oostelijken kampioen ,,U. D." en den Westelijken Quick (Den Hang lever de na een spannenden strijd 'ra gelijk .spel 11 oj). liet publiek wordt geschat op t u 5000 personen. Te Den Jïaag: II. B. S.Tl. V. V. 02 le Leiden Ajax—D. F. C. (Dordt) 10; te Utrecht: HerculesSparta (Rot terdam) 23. De jaarlijksche wedstrijd tusschen Frank rijk en België, gisteren te Parijs gehouden, eindigde met een 21 overwinning voor het Belgische elftal. Ildt eerste XedeiTundsehe bestuurbare luchter hip, vervaardigd door den ingenieur J. Kluyinians, is tlrans te bezichtigen in 't Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam.Het luchtschip bestaat uil twee ballons, waar- lusschen de schroef is aangebracht, een nieuw systeem, waai van dc heeren. Kluvtr mans en de Marcay de Uitvinders zijn. De heer KJuytnians is van liet denkbeeld uit- "gegaan, dat de voortbowegingssclraoel hel meeste effect, heelt, wanneer zij gelegen is in de lengte-as van liet voort testa wen vaartuig. Maar in dezen zijden bal lon was geen as aan te brengen, waar door de heeien Kluyinians ca baron Dc Mangiy 't denkbeeld kregen., om hun bal lon in 'twee helften te Verdeden en in do ruimte tussehen Imidc ballons (Inschroef nun te brengen. He schroefbladen ea diet is iets lied nieuws, vjoor bet eerst bij di't luchtschip toegepast zijn, verstel baar bij elke snelheid. fle't roer is gemakkelijk te "behandelen, zóó ook de 2-cyündenuo-tor; do hcorKluyt- mams neemt voor z'n groot luchtschip 'n 120 P.K. Panhard-Levassor. Nog rust het schip op een vlak, waar aan U me't 'n aantal koorden bevestigd is, en dit dient om do stabiliteit van hetge- lieol in verticale richting to verzekeren. Aan den geëxposeerden ballon ontbrak het schuitje. Hij, die dezen kleinen bal lon moet besturen, neemt plants op een soort zadel, nabij den motor. Het thans tentoongestelde luchtschip heeft reeds de noodiigo proeven van. be kwaainheid afgelegd, zoowel in de Galérie des Machines, als op het intgeshckte ter rein Dij Courbevoie 'te Parijs, waai' oak de hangar dezer luchlscbipfabrikantea go- legen is. In Augustus komt de lieer Kluytmnns in ons land terug met een ballon van hetzelfde tyjie, maar dan met een motor van 120 P.K., era een ballon die 2500 kub. M. waterstofgas inhoudt. Do Noderhuidsclio luchtschipper zal dan trachten mot dezen ballon 'ra hocht van Parijs naar Amster dam te volbrengen. Henri Fnnnnn, die met zijn vliegmachine oj) 13 Jan. j.l. een tocht van ecu paar dui zend meter in 34 minuut aflegde, is geklopt Zaterdagmiddag deed Dekgi'ange drie gecon troleerde tochten met zijn vliegmachine, waarvan de langste tocht, over 3925 M-> 64 minuut duurde. In T geheel legde Dela- grange dien middag 10 K.M. uf met Z'j" uitmuntend manoeuvieercnd toestel. De proe ven luidden plaats op het terrein 'e Issyk? Moulineaux bij Parijs,

Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 2