Gemengd Nieuws. fterli em School. Ingezonden Mededeelingen. Kunst en Wetenschap. Beclitzaken. Ned. Herv. Kerk. Sport. Staten-Geiieraal. STADSNIEUWS. Indien gy aan de maag Iydt, is het onnoodig u daarover het hoofd te breken of ongerust te maken ga heel eenvoudig een of twee doosjes Pink Pillen koopen. Neem die, en gy zult spoedig uwe spyzen goed verteeren. V c^rrt^Tif.a^myMCT«wiJS.«wrigy)al>,nai>rtifli TMfrcnnnwwiinmw J. P. den Ouden, ie-luit. der inf. O.-T. L., W. Or. van i [oogenhuijze, le-iuit. tier gre nadiers, Tl, R. Cambier, le-luit. dor inf. 0.-1. L., en b\ Pickcma, le-luit. der grena diers, y.ieli tot een commissie vereenigd. Do heer Dijkstra voornoemd. Parkstraat 27 A, ie 's-Gravenhage, stelt zich beschikbaar tot het in ontvangst nemen en overmaken tier bijdragen. Aantal inwoners in Nederland. Blijkens mededeeling in de „Stct." (no. 120) was het aantal inwoners van Nederland op 1 Januari 1908: 5.747,273; daarvan wn- icri2,851,498 mannen en 2,895,770 vrou wen. Oit mintul was over de verschillende pro vinciën als volgt verdeeld Noord-Brabant 012,921, Gelderland 629.710, Zuid-Holland 1,340,059, Noord-Holland 1,(195,345, Zee land 229,575, Utrecht 281.552, Friesland 359,109, Overiisel 374,75-J, Groningen 327,158, Drenthe 169,370, Limbing 327,714. Uit een tabel, bevattende cijfers van ge boorte, sterfte, vestiging en vertrek, en toe neming der bevolking, blijkt, dat de bevol king van Nederland in 1907 is toegenomen met 75,030 inwoners, of 13.23 per duizend. iVoor de grooto gemeenten die met een be volking van meer dan 20,000 inwoners bedroeg 'die toeneming 14.43 per duizend voor de overige gemeenten 12.51 per 'duizend. Sophla-Kliulemekenhnls. Uit het verslag van liet Sophia-lcindorzie kenhuis te "Rotterdam in de gisteravond ge houden vergadering uitgebracht, blijkt dat in de plaats van dr. A. Schuld tot direc teur werd benoemd dr. L. B. de Monchy- en dat tot geneeskundige ook was aange- gesteld dr. Jeanne Bles. Op 1 Jan. 1907 waren te Rotterdam in verpleging 50 kinderen, gedurende het jaar werden opgenomen 427 kinderen; ontslagen 420, terwijl 47 stierven. Op 31 Dcc. waren ia verpleging 49 kinderen. Te Loosduinen waren 1' Jan. 1907 in be handeling 14; opgenomen werden m 1907 62 on onstlngen GO kinderen, terwijl geen enkel stief, op lilt. Dec. waren 1G in vor- plegirig. Op de chirurgische polikliniek werden be handeld 1001 kinderen de geneeskundige, polikliniek werd bezocht door 1003 aan welke 5357 adviezen werden gegeven. ITet aantal verplecgdagen was te Rotter dam 19.199, te Loosduinen 0249 totaal 25448. Gedaan werden 140 operaties. Het isoleergebomv onderging een belang rijke verbetering, het verkreeg twee zieken zaaltjes, zoodat thans kinderen aan verschil lende besmettelijke ziekten lijdende, daarin kunnen verpleegd worden. Gedurende een korten tijd heerschte in de inrichting een Vrij hevige kinkthoest-opidemie. Het, tarief der uitgaande verpleegsters werd gelijk gemaakt met dat van hot, centraal bti- ïcnu voor zekonvarploging. De exploitatie-rekening sluit weer niet een tekort van f 9720.361. Ondanks de ontvan gen legaten en schenkingen, moest weer f 727.591 op kapitaal-rekening worden af geschreven. Voor de peusioeriverzekering der pleegzus ters werd f 737.20 minder gevorderd. Het zeehospitium te Loosduinen leverde een tekort op van f 1373.60. Yan verschillende zijden werden weder gaven in natura ontvangen. Tot bestuurslid werd herkozen tlr, L. B. 'do Monehy en worden gekozen 'de hoeren Th. Mees en A. v. Stolk Jzn. De Dolftscke lustrumfeesten. In het gemeente-museum in het Prinsen hof te Delft is een tentoonstelling geopend van platen van vorige maskerades van het Delftach Btudent-enkorps o. a. die van den intocht van den sultan van Djocjocartu, in 1857. VLAARDINGEN, 21 Mei. In de gister avond gehouden gemeenteraadszitting ivaven aanwezig 13 leden. Afwezig de hoeren P. van Gelderen, Kikkert, de Heer en L. van Gelderen. De notulen van de vergadering van 13 Mei worden na wijziging vastgesteld. Onder de ingekomen stukken was een verzoek van de' vereen, sde Ambachtsschool*' voor' Schie dam en omstreken om de subsidie te ver hoogen tot minstens f *100.'s jaars, In han den gesteld van B. en \Vom advies. Het gemeenteverslag 1907 zal nan de leden worden toegezonden. Het verzoek van den heer P. Eindhoven, onderwijzer aan school A, om zijn ontslag 4 dagen vroeger te doen ingaan, wordt ingewilligd het verzoek van II. van der Knoop, koffiehuishouder, om ont heffing van de gemeentelijke verordening stellende eischen voor dranklocaliteiten, wordt in handen gesteld van B. en W. om advies Aan de orde zijn voorstel tot goedkeuring der rekening Burg. Armbestuur 1907 en ontwerp-besluiten tot verhooging der begroo ting 1907, die alle worden aangenomen. In besloten zitting wordt daarna behandeld een voorstel van B. en AV. tot verweer in rechten tegen een vordering van A. J. en J. de Groot, Het voorstel wordt, na heropening, aangenomen, evenals een voorstel tot hand havTng van den aanslag in het vergunnings recht van D. v. d. YSis. Daarna kwam in behandeling de motie- De Witte inzake bestrijding van de werk loosheid. Ter toelichting herinnert de heer De Witte aan de strekking van zijn betoog op 27 Maart gehouden nl. dat de loonarbeider die geheel staat buiten de regeling en ver- deeling der producte toch de gevolgen te dragen heett van de periodiek terugkeerende werkloosheid. De heerschende klassen en hare organen, staat en gemeente, moeten tegen dir kwaad optreden. Dit denkbeeld heeft in de laatste jaren groote vorderingen gemaakt niet alleen in vt, buitenland o a in Duitsch- land, maar ook in steden als Amsterdam, Utrecht, Haarlem, Hilversum, Arnhem. Deze gemeenten goven een bijslag aan die vakver- eenigingen die er werkloozenkassen op na houden. Spr. geeft verschillende voorbeelden van dien bijslag, waaruit blijkt dat in tal van gemeenten meer of minder belangrijke bijdragen worden geleverd ter bestrijding der werkloosheid. Het denkbeeld, dat het bestrij den der werkloosheid, op den weg der ge meente ligt, heeft daardoor practische toe passing gevonden. De heer II o O g e ml ij k merkt op dat de taak van een werkloozen-cornité grootendeels zal zijn het verschaffen van werk en het aanwijzen van den weg om werk to krijgen. Do Y o o r z i 11 e r meent dat de heer do Witte slechts in 't algemeen een lans brak voor werkloosheid-verzekering B. en W. heb ben hun instemming met de zaak betuigd door gelegenheid tot regelmatige behandeling te geven. Als vaststaande mag worden aan genomen dat op 't tijdstip van de indiening van het adres der werkloozen er geen buiten gewone toestand heerschte. De motie in onderdooien besprekend ver klaart spr. zich er tegen. Wat de genoemde gemeenten aangaat, betreft het daar slechts een proef, het is gewenscht daarvan de ervaring af te wachten, alvorens 't aantal proeven te vermeerderen. Overleg te plegen met het werkloozen-cornité noemt spr. een onaannemelijken eisch, omdat dit bestond uit personen geheel buiten de vakvereenigingen staande. Uitdrukkelijk verklaart spr. dat in dien de omstandigheden dat noodig maken, B. en W. maatregelen, op gezonden grond slag, zullen riemen om het kwaad to be teugelen. De heer De W i t te wijzigt zijn motie die thans luidtde Raad, van oordeel dat bestrijding van werkloosheid op zijn weg ligt, gaat over tot de orde van den dag. De heer De Bordes vraagt of de voor steller verwacht dat B. en W» een stelsel zullen ontwerpen ot dat het een motie is zonder meer. Spreker wijst op een motie betreffende verlichting van het Hof, reeds lang geleden aangenomen, waaraan nog steeds geen gevolg werd gegeven. De heer de Witte antwoordt dat het niet zijn schuld is dat het Hof nog steeds niet is verlicht, hij maakt geen deel uit van het uitvoerend bewind. Spr. verwacht dat de vak vereen, en de werkloozen van de aan neming der motie zullen nota nemen en tijdig den Raad van den toestand op de hoogte zullen stellen. De gemeente zal tot taak heb ben 'n stelsel van steun (bijslag) te ontwei' pen, waardoor ook die werklieden, noch direct, noch indirect in gemeentedienst be trokken, worden geholpen. De heer Schippers meent dat het be doelde ingrijpen dooi' de gemeente in den strijd om 't bestaan zeer gevaarlijk en moei lijk is. De gemeente moet zich daarvan ont houden, want het is z.i. niets anders dan ekl nemen uit den zak van den een om het in andermans zak te steken en daartoe ont breekt het recht. Ook de heer v. Dusseldorp verklaart zich tegen de motie, omdat het z.i. geen nut heett een prineipieeie kwestie als deze in den Raad uit te maken, waar alleen plaats is voor practische politiek Na verdere discussie wordt de motie-de Witte verworpen met 9—4 stemmen. Voor stemmen de hoeren Hoogendijk, de Witte, Hoogervverl en de Bordes. Motie-De Bordes, in zake uitstel der be noeming van een inspecteur van politie 2e klas. De Voorzitter maakt aanstonds zijn standpunt kenbaar en zegt dat het zwaarte punt in deze ligt in 't feit dat de Raad den burgemeester, als hoofd der politie, iets wil voorschrijven. Hiertegen protesteert spr., daar de Raad op dit terrein gelr el onbevoegd is. Het is gemakkelijk een motie iri te dienen, men decreteert maar iets en daarmee uit. Voorsteller en ondersteuners der motie ont zegt spr. de bevoegdheid om 'n onpartijdig en op goede gronden gebaseerd oordeel over den inwendigen dienst der politie uit te spre ken. Men heeft zich ten onrechte laten leiden door de fmaneieele kwestie, maar de dienst vordert 2 inspecteurs. Waar bezuinigd kan worden zal spr. steeds zijn medewerking ver kenen, ernstig ontraadt hij echter de aanne ming dor motie, De heer de Bordes meent dat deze scherpe terechtwijzing had achterwege kun nen blijven, omdat hij allerminst wonschte het recht des burgemeesters aan te tamcn, maar in verband mei. de vacature eenvoudig een bezuiniging hiul willen voorstellen. De politie kost een kwart ton, bezuiniging is dus van groot belang Na de verzekering van den burgemeester dat 2 inspecteurs noodig zijn, blijft spr. niets over clan zijn motie in te trekken. Spr. wenscht geen con flict uit te lokken, maar betreurt het dat deze zaak met niet meer welwillendheid door het hoofd van dienst is behandeld. De vergadering wordt daarop gesloten. VLAARDINGEN, 22 Mei. Tot inspecteur 2e klasse alhier is benoemd de heer S. N. Jonkman, inspecteur-titulair bij de politie te Enschedé. OVERSCIIIE, 21 Mei, Gisternamiddag had vrouw Van Trigt haar ruim één-jarig kind voor haar woning in een hobbelpaard gezet toen zij even daarna kwam kijken, zag zij wel het hobbelpaard, doch de kleine was daaruit verdwenen. Zij ging onmiddellijk naar het kind zoeken en zag het in de Schie te water liggen. Op haar hulpgeroep snelde de timmerman C. Gagestein toe, die zich on middellijk gekleed te water begaf'en de kleine op het droge bracht, doch de levensgeesten waren helaas reeds geweken. Door dr. J Donkersloot sverd de dood geconstateerd. OVERSCIIIE, 21 Mei. Gisternamiddag is door de politie aangehouden de 43-jarige zwerver J. van L., die zich had schuldig gemaakt aan diefstal van een handwagen. Hij is hedenmorgen naar het huis van be waring te Rotterdam overgebracht. OVERSCIIIE, 22, Mei. Gisteravond werd alhier zwervende aangetroffen de 12-jarige Jan Koorenaar, die de ouderlijke woning was ontloopen. Hij gaf op te Leerdam en te Delft te wonen. Zaterdag, 24 Mei, zal 's avonds ten acht ure in de groote zaal van het Volkshuis door dr. AV. H. van Rietschoten eene lezing ge houden worden over »0nze Gasfabriek". Niet-leden van het Volkshuis hebben toe gang tegen 20 ct. entrée, leden gratis. Volkshuis. In »IIet Volkshuis" orgaan der vereeniging het Volkshuis is opgenomen hot verslag der vereeniging over '1907. Daaruit blijkt dat het aantal leden bedroeg in begin Maart 11. 813 en voor do leeszaal 28 tegen 801 en 31 het vorig jaar. De ver hooging van de minimum bijdrage der leden van f 0.50 tol f 1.blijkt nogal leden gekost te hebben. De fmaneieele toestand is niet rooskleurig, de vereeniging ging per saldo f336.achter uit, terwijl de begrooting over 1908 sluit mot een tekort van f1927. Dringend noodig is dus de vergrooting van het ledental en vrijwillige verhooging der jaarlijksche bijdragen. Het verslag maakt voorts melding van eenige veranderingen in het gebouw aan gebracht, hoofdzakelijk bedoelende het ver krijgen van meerdere ruimte voor de ont- spanningszaal, waarom i >n biljart in een afzonderlijk vertrek is geplaatst en ook het bullet naar een ander vertrek is overgebracht. Hot gebruik der leeszaal blijft langzaam toenemen. Met groote voldoening wordt gewag go maakt van het succes der kunstavonden het is gebleken dat goede tooneölUitvoeringen zeer in den smaak vallen bij liet publiek en het bestuur zal trachten zooveel mogelijk daaraan tegemoet te komen. Be 's middags If lovember omstiecks _i uur te Utrecht had ontmoet en gezegd „ik heb pas iemand geworgd, hij ligt kapot in den kolder, vanavond slepen we hom het bosch in, ik bon op zijn rijwiel hierheen ge komen en heb dat onderweg in hot bosch ge gooid." Van Ee zei de dat ze het met hun drieën hadden god an on dat hij bode Veeiihol f 300 iu bewaring had gegeven. Een vrouw uit Amsterdam, bij wie ICors vee! kwam, ver telde dat, toen cr een verslag van een moord in de courant stond, Ivors haar zei dat hij zulk een moord ook wel zou kunnen doen en dal zij zich niet moest verwonderen als zoo iets gauw zou gebeuren. Dat was op 15 No vember. Yan Ee en Ivors loochenden beide dc waaihoid dezer verklaringen. Een groot gedeelte van den middag weid gevuld met verklaringen van getuigen om trent de verdachte faits en gestes der be klaagde-u vóór en nh de misdaad. gedetineerd in het Bedelarij, De Vereeniging tegen Bedelarij houdt een algemeene vergadering op Maandag 25 Mei a.s. des nam. ven 81/2 ure m het lokaal dei- Spoeling-Vereeniging, Darn. De agenda luidt verslag 1907, rekening en verantwoording, verkiezing van 2 bestuursleden, bespreking van andere onderwerpen die ter tafel worden gebracht. Werf Uusto. Gisteren is van de werf Gusto alhier met goed gevolg te water gelaten den stalen romp van een drijvende kraan met twee schroeven en een hefvermogen van *100 tons. Dezp kraan, alsmede een tweede met een hefvermogen van GO tons is daar In aanbouw voor reke ning der Argentijnsche regeering. Het vaar tuig heett eene lengte van 47 M., is 17 M breed en 4 M. diep. Het is voorzien van 2 Compound machines, gezamenlijk 540 I.P.K ontwikkelend, met aangegoten condensors. Deze machines drijven elk een lucht-, voe ding- en lenspomp. Het circulatiewater voor beide machines wordt geleverd dooi' eene centrifugale circulatie pompmachine. Het kraanwerk wordt gedreven door een com pound machine van '150 I.P.K,, voorzien van onafhankelijke condensor met lucht- en cir- culatiepomp. Verder is het schip voorzien van 2 stoom-verhaallieren, 1 stoomankerlier, 1 centrifugale salvage pompmachine en stoom pompen voor ketelvoeden, lenzen en verschil lende andere doeleinden. De stoom voor deze machine wordt geleverd door 2 schsepsketels elk van 100 M* verwarmingsoppervlak en atm, druk. Na voltooid te zijn zal deze 100 tons kraan, alsook de GO tons kraan onder eigen stoom de reis naar Buenos Aires ondernemen. Voor dc arroiidisseineiils-iTchtbimk te Middelburg werd heden behandeld de zaak tegen den 57-iai'igoii oud-notaris te lissin- gen W. S. R., thans huis van bewaring te Middelburg. Ueni werd in do eerste plaats ton laste gelegd op verschillende tijdstippen tussehen November 1900 en 9 December 1907, tijdens hij notaris was, opzettelijk gelden; welke toebehoorden aan onderscheiden perso nen, en die hij anders dan door misdrijf onder zich had, wederrechtelijk zich te heb ben toegeëigend. Die gelden, te zamen een bedrag vertegen woordigende van meer dan f 20',000, waien door hem in ontvangst genomen om daar mede hypotheken af te lossen, hij het af wikkelen en scheiden en doelen van nalaten schappen in zijn handen geweest, hem Ier Imml gestold Ier uitkeoring aan do rechtheb benden, of bij door hem gehouden publiek? verknopingen iu ontvangst genomen en niet afged ragen. Volgen» de dagvaarding had bij bij ver- ■billende dier feiten als ambtenaar gebruik gemaakt van macht, gelegenheid of middel, hem door zijn ambt geschonken. n de tweede plaats werd hem ten laste pi dat hij in een nolarieele schuldbeken tenis, bij het opmaken waarvan hij zijn minis terie had verleend, in die akte valsehelijk hoeft vermeld dat de schuldenaar verklaarde dut liet als hypotheek gestolde was vrij van ooiiig hypothecair verhand, terwijl deze dit niet had verklaard en hij. beklaagde, zeer goed wist dat op hef als hypotheek gestelde reeds hypotheken gevestigd waren, en van die vnlsche of vervalschte authentieke akte opzet telijk gebruik boeit gemaald als ware die echt en onvervalscht, door daarvan een eerste grosse af le geven on die akte bij zijn overige minuten op te bergen, uit welk gebruik na deel kon ontstaan. In deze znuk waren ruim 50 getuigen ge dagvaard. Beklaagde had veistek laten gaan. Uit getuigenverklaringen, bevestigd door de voorgelezen bekentenissen van beklaagde bleken de ton laste gelegde feiten, voor zoo veel heden behandeld, volledig. gele; De nieuwbenoemde raadsheer in het rechtshof te 's-Gravenhnge, rnr. K. "W. Brevet, werd heden ais zoodanig voor tien Hoogen Raad beüedigd. sommige onderdeden had zich wel eenfes. zins gewijzigd. Enkele bezwaren zette spr nader uileen. De heer ELAND verdedigde Staatsexploi tatie uit het oogpunt der defonsiobelaiwen indien het waar was dat hij den tcen- woordigen toestand do belangen der mobi lisatie niet voldoende waren verzekerd Daaromtrent heerseJito twijfel; de Min.van Oorlog kon daarover, krachtens zijn orva- ■inig, een Donled uilspreken. Wat zijnefeen ervaring en kennis van do voorschriften betrof, die was nief gunstig. Exploitatie in één hand kwam hem indertijd reedswen- schelijk- voor. Of sedert 17 jaren, veel ver beterd was, kon spr. niet zeggen Spr. zou gaarne gerustgesteld worden, al zou hij op andere gronden, vóór de motie stem men. De heer VAN KA RN EU EEK aehtto een motie over een niel-politiek onderwerp, een zuiver oeconomiseh belang, misplaatst. Van daar reeds zijn groot bezwaar, Hij gaffe overweging (le motie in te trekken; de aandacht was op de zaak gevestigd, dat was het voornaamste, gelijk de Engolsc.be parlementair? praktijk had bewezen. Van den bestnanden toestand had spr., ait hot debat, den indruk gekregen, dat die niet volmaakt, maar niet zoo slecht was. Staats exploitatie zou, de voorstanders gaven het toe, enorme sommen kosten, verliesgevend worden voor ons Staatsbudget. Moet men daarvoor tot nieuwe belastin gen komen? De stemming over dezo motie zou geon zuiver beeld van hot oordeel der Kamer geven en ook daarom verdient haar in trekking de voorkeur. Do hoer LOTLMAN oordeelde dat ons be staand stolsel goed 'is. Zoowol de Staat als de spoorwegmaatschappijen komen daarbij tof hun recht. Niet het Staatsbelang, meende de lieer Lobman verder, moet op den duur don doorslag geven, en op liet oogenblikwordt de juiste middenweg bewandeld. Ten koste van den Staat mag geen vervoer plaats hebben en do Staat mag geen nadeel lij den. bij het verlies op de exploitatie. MIN. BEVERS zette bet standpunt der regeering uiteen tegenover de molic. Hoe wel men geen principieel tegenstandster was van Staatsexploitatie, achtte hij die in de gegeven omstandigheden niet wen- sclielijk. De Minister zal onderzoeken of met voorbijzage der spoorwegwet begun stiging plaals lieefi. Intusscheri is het com mercieel om groole afnemers door tege moetkomingen te behouden. De belangen vult hot spoorwegpersoneel achtte de Min. onder den tegonwoordigen spoonvegtoc- stand voldoende behartigd; het valt zelfs te betwijfelen of het bij Staatsexploitatie heler zou worden. De Min. deelde mede.,, dat een onderzoek wordt ingesleld in hoe ver er vrees bestaat dat spoonvegoveresa- komsten nadeel voor den Staat zouden kunnen opleveren; mocht hieruit blijken dut de Slaat nadoel ondervindt,, dan zon do tijd eersl gekomen zijn verandering in het stelsel van exploitatie te overwegen. De Minister, ontried daarom thans de aan neming der motie. Hedenmorgen bemerkte men dat het paard van den bode v. d, Heijden in een sloot lag in een weiland, waarin het weidde. Met vereende krachten mocht men ar in slagen het dier weder op den beganen grond te brengen. In het Grand Théatre van Lier te Amster dam, gaat in het begin van de volgende week, naar alle waarschijnlijkheid reeds Maandagavondde premiere van Het Tnstinkt" door Iienri Kistemaeker. Louis Bouwmeester speelt de rol van .lean Bernou, mevrouw Julia van Lier-Cuypers die van Cécile, diens vrouw, en Louis de Vries speelt voor André Bernou. Daarna zal opgevoerd worden sPlicht", de dramatische schets van onzen medewerker Maitre Aigle, (Tel.) Moord te Zeist. Lieden werd hot getuigenverhoor voortge zet. Waar gisteren door ons werd medege deeld dat Van Vaalen's vrouw meer licht kon brengen, iieru-t dat op misverstand. Zij wordt als geinige gehoord, terwijl van het verhoor der In-jarige dienstbode is afgezien, ITeden werden weer een groot aantal getuigen gehoord tot het geven van aanwijzingen om trent de personen bij wie beklaagden geld hadden in bewaring gegeven, on zoo voort. Belangrijk was de verklaring van Wolles- winkeï, een kennis van Yan Ee, wien van Bedankt voor het beroep te Culemborg door ds. W. G. Planten te Groenloo te Dokkum door ds. F. Germs te Tsvijzel Christ. Geref, Kerk. Beroepen te Oud-Beierland ds. M. den Boer te Apeldoorn. Geref. Kerken. Met 4 September a.s. is ds. II. Dam te Westergeest, wegens ziekte, eervol emeritaat verleend. Oud-Gereformeerde Kf.rk. Aangenomen het beroep te Ter Neuzen door ds. A. Janse te Barneveld. Iïooger Onderwijs. Universiteit te Leiden. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde (cum laude) op proef schrift »De invloed der affectieve meerwaarde van voorstellingen in liet woordreactie-expe- rïmerit. Met een aanhangsel over bruikbaar beid van het experiment in het strafproces", de heer II. v. d, Hoeven, Jz,, geboren te 's-Gravenhage. Op 28 Mei zal in «Belvédère" te Amster dam een groote nationale schaakwedstrijd worden gehouden, uitgeschreven door «het Sehaukblad", redacteur de heer Muntjewerff'. Prijzen zijn een gouden medalje, verscheidene zilveren en bronzen kruizen en medaljes en kunstvoorwerpen. Bij eiken prijs wordt een diploma uitgereikt. Iedereen kan aan den wedstrijd deelnemen Gespeeld wordt in groe pen van 4 deelnemers. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 22 Mei, Do beraadslaging over He motie-Bos in zake Staatsexploitatie van spoorwegen, werd voortgezet door den heer DE WAAL MALEEUT, die betoogde dat hel citoeren van zijn meening over Staatsexploitatie niet nauwkeurig was weergegeven,. Hij had zich iipl. uitgesproken vóór exploitatie door den Staat, of door één maatschappij onder controle van den Staal,. Hij kon dus zijn stem aan de motie niet geven; ofschoon geen. voorstander van rechts treeksche Staatsexploitatie, doch zijn opinie over Graandiefstallen. Krachtens bevel van de rechtbank te Rot terdam werden naar het huis van bewaring overgebracht 2 kooplieden te water, verdacht van heling van een partij tarwe eenige weken geleden ontvreemd van do lading van hst ss. »Inverlay". Een derde wiens aanhouding eveneens was gelast bevond zich reedst in de barakken als lijdende aan roodvonk. Hedenmorgen werd door de rivierpolitie te Rotterdam aangehouden ds koopman te water den 11., die zich in de Leuvehaven bevond rnet een roeiboot waarin 10 zakken ma'is, die hij zeide van een onbekenden schipper gekocht te hebben, liggende met zijn schip aan de Steenplaat tegenover de Oude Plantage. Slapte. Men schrijft uit Sliedreclit aan «DeNed. Waar in andere jaren honderden werk lieden uit deze gemeente en omstreken m geheel Nederland en in vele plaatsen van het buitenland overvloed van werk vonden, daar heerscht er nu groote werkeloosheid. Tal van mannen loopen leeg, of komen terugi zoowel uit Rotterdam als uit Rosaria (Zuid- Amerika). 't Is te wensehen, dat aan dien toestand spoedig een eind kome. au Inbraak. Bij de firma E. Eeuwons. eigenaar hot magazijn „Veslii", gelegen aan den H#ar- leinmnrdijk te Amsterdam, is gisternacht in braak gepleegd. Door hol verbrijzelen yan ,,en deurpaneel verschaften (1e, dieven zich t°e gang en namen ongeveer voor 1000 n.m gouden, zilveren en nikkelen horloges, tl"11' banden en kettingen mede. De brandkast heeft men vergeefs trachten to forceereti. Branden. Sedert Woensdagavond staat van de Kje wiet af, dat is tusschen Gilze-Rijen en burg, hei en bosch iti brand, zoover het neg reikt in de richting Tilburg. Men vermoei dat vonken uit een locomotief den brand p sticht hebben. Door den feilen wind gaat»6 blusschen zeer moeilijk. Donderdagmorgen heeft een felle O"1 plaats gehad ten huize van den vischnan laar Roos, Koningstraat te Haailem. Het ui brak uit in de benedenachlerkamer -et' zeer waarschijnlijk ontstnandoor het omgooi

Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 2