Handen thuis. 'j '1 'J ALLERLEI. YOOR DAMES. 4 'JÈ öfj" VOOR KINDEREN. Gedrukt ter Drukkerij v. d. Schiedamsche GouraMh - '•zts'*AtMw**.A'MOvtr-AUuatfltut^-~^^*i»t**Mi*>*7>~'«*!*-~--~.,~^.~,~~^7~.~tlrf*H-)mm'-tt<iiw\tTriiMmwi)iïtmvA**iti**'mir;TUiiriin*lrwï(rtiM fgjfa>3tmaat>aprtarft.pwan»ji of f!0, *10 daglicht in den tijd dal or dag licht is, terwijl hot 's winters niet zoo al gemeen en zoo lang hij kunstlicht zul be hoeven op te staan. Het zou ons verbazen, indien Duitseh- Land dit op zich liet zitten. Dadelijk zouden er statistici opstaan wanneer staan er in zulk geval geen statistici op -- die aantoonden, dat een nieuwe Kaiser Wil helm der Grosse" een „Mauretania" nooit meer zou kunnen inhalen, indien ook niet Duitsehlnnd aan heit klokverzetten ging. Al spoedig zouden wij het. dus boDvon, dat ook Lhiitsche huisvaders op de Zondaeon in April of Afoi een minuut of .twintig vroe ger dan gewoonlijk opstonden, om de klokken wat voor te zetten. Nederland zon dan wel moeten volgen, andeie lan den ook, kortom er zou een verwaning komeii, waarvan liet einde niet te voor zien zou zijig ieder land zou zijn eigen tijd hebban, en er zou een wedstrijd in het klokvcoruitzetteii komen, die zeker tusschcu de velschillende staten, maar waarschijnlijk ook wel lusschen de, bieden tot gioute concurrentie, en naijver leiden zou. Eu dal alléén, oiudat aan ons met allo, geweld tót gouddelvers in 's ochtendstonds inond wil maken. Zou hef niej beter zijn, als men die goudkoorts althans niet op deze wijze kunstmatig opwekte, maar wachtte, totdat zij van zelf on geleidelijk over ons kwam? De tweede wol-in-wording, die door do legeering hij tiet Engelsche Lagerhuis is ingediend, en dus nog serieus er dient Ie worden beschouwd dan de in een voiig artikel 'besproken w.d, voonsomend uit hel parlementair initiatief, is de wet, die o. a. tegen bet ronken van kinderen gaat. De bedoeling dezer wet zal ongetwijfeld velen '/eer sympathiek zijn liet is inder daad WM'keeid,'dat te jonge kinderen roo- "ken. Knoken ouderen, zij moeten hot zelf Weien of fle schade, aa.n hun gezondheid door het rocken toegehraeht, voor hen op weegt tegen het genot. Doch men mag wel aannemen, dat kinderen niet in staat lijn voor zichzelf over deze kwestie te oor- oordtelen dal het, inoken hen voel «neer schaadt dan volwassenen, en dat zij tot net rocken uitsluitend gebracht worden door lust tot nadoen. ILct schijnt ons dus uitstekend, dat men het nadoet van vi °1 Lookeu voor jonge kineleien meer al gemeen bekend maakt, en dat men zich in deze vooral richt tot de •ouders, die niet zelden over dit nadeel zeer slecht ingelicht bl'ijken te zijn of aan dei gelijke inlichtingen weinig ge wicht blijken te hechten. Alles wat in ueze richting' gedaan wordt, zal veler sympathie hebben. Doch nu ga men niet nog voider nu bedenke men zich loch voor al tienmaal, voor dat men in de lichting van het Engelsche voorbeeld ga werken, Zou'ik het wetsontwerp in de commis sie is goedgekeurd zal de vader, die in eea le-daunint een paar sigaietten koopt Ml er een door zijn jongen van ló jaar laat npronken, strafbaar zijn ^terwijl niet strafbaar zal zijn, de daarnaast zittende vader, die zijn jongen van gelijken leef tijd een sigaiet uit zijn sigarettenkoker geeft) Dit is nu toch wel wat at te kras, zelfs afgezien van de dwaze rechtsongelijkheid, welke nu eenmaal door elke wet van dit sooit feikens weer geschapen wordt. Im mers zeer juist wen! in de commissie opgemerkt, dat een vader zijn kind zooveel champagne, purl, wijn of bier kan voor zetten, als hem behaagt, terwijl een enkele sfgaret al tot een vervolging kan aanlei ding geven, waarbij de straf bij derde pvc tieding tot niet minder dan U) pond boete kan klimmen. (laat de stunt in zijn bemoeizucht niet wat ver, als hij zich zoo zeer mengt in alles opbiechten. ..Het is maar een kleine, wond, juffrouw..." Dus werkelijk oe-n duel! Else meende om te zullen vallen, haar moeder ondersteunde haar. Verder, vorder!" was alles wat zij kon uitbrengen. Piet zette eea vragend gezicht, en toen de, nu eveneens verschrikte moeder hem gebood verder te gaan. en te zoggen hoe liet, kwam, dat zijn heer verwoud was, voegde hij er zuchtend bij: ,,'t Is me een vreemde geschiedenis. or- ledea Maandag, toen mijnheer hier van daan kwam, moest hij eigens luitenantan Spar aan,..*' „Ach, hemel, juist dengene, dien ik eeni- gea tijd geleden afwees," zuchtte El«e be- «nid. getroffen, hebben," vervolgde Piet, „want hij bracht, hem mee naar huis, Au stond er iu een hoek van de ka,mer het geschilderde portret, dat in jttijnheors af wezigheid gebracht was, en dat de juf frouw moet voorstellen, en mijnheer was zoo blij. toen hij het zag, dat hij zei: „We zullen het dadelijk ophangen. Wat lijkt liet goed," en meteen sprong hij op de lafel, o,m den haak vast te maken, waaraan het hangen moest. Daar staat plotseling delui- t'Uiant op. eu roept: „Zij hoort boven je schrijftafel to hangen, ca niet daar; daar wordt ieder portret opgehangen; als il' niet zoo dikwijls verloofd was geweest, zou ik het zoo goed ni&t weten!" U weet cven- |v(i hoe mijnheel' is, hij bleef bij zijn plan, de verhouding tussehen vader en kind? En zijn de nadeden van dat overal de neus in steken niet veel grooler kwaad dan do hygiënische en ethische nadeden van hot ronken? Alm zie slee-hls de bepaling, welke volgt. In haar campagne legen het sigaret ten- ronken van kinderen beneden do iti jaar, wil de legooiiug agenten van politie, veld wachters, pat kopzirh Iers, enz., het recht geven om beslag te leggen op de sigaiet ten of het sigarettenpapier, dat gevonden wordt op den lijve van icdeieu jongen per soon, berieden 10, die ronkende gevonden wordt op oen straat of in een publiek plaats. Alen denke zich de toe-tand: daar slaan vïeir jongens en vier meisjes in een hoek van een park te puiten of te spelen. Keu paikwachter ziet rook opstijgen. Hij spoedt zich naar de plaats van het „misdrijf", eu luwtl nu het recht de kleuren van al die jongelui te doorzoeken, als zij maar jon- gw dan Iti lijken, en als de wachter maar kan nieenen, dal zij gerookt hebben. Dat leek de commissie nu toch te kras. Eu ook de regeeriug wilde aan de bezwa ren wel togmnool komen Zij schrapte dus het lecht om rookondu meisjes, die jon ger 'dan Iti lijken, aan den lijve Ie visi- tOerou, doch behield dat recht voor jon gens. In dien vorm aanvaardde de coin- itiKsie deze drakonisclie Impaling, nadat zij een poging, om ook bij jongens de vi sitatie te beletten, en alleen liet rookma- forianJ, dat gebruikt wordt, in beslag te laten nemen, had doen mislukken. Waarlijk -- het is wel héél kras, en men geeft up deze wijze ondergeschikten beambten zonder eemgea vorm van pro ces "bevoegdheden, die tol gevaarlijk mis bruik aanleiding kunnen geven. J'at dat al léén om een misbruik tegen te gaan, waar aan van de honderd thans volwassen man nen zich in hun jeugd zeker weg negentig procent bet ook velen in bel rekkelijk geringe male), zullen hebben schuldig ge mankt. Hel komt ons dan bok voor, dat de m 'liet Kngelselm parlement thans in studie zijnde middelen erger zijn dan de kwaal en dat hot tijd wordt, dat de burger zich duidelijk uitspreekt tegen oen dergelijke neiging tot ringelooron, die zoo geheel on evenredig is aan het gewicht, van het doel dat men zal beteiken. Want ook dit houdo mm bij het beoordeelen van dergelijke wettelijke vuoischiiften, ia het oog, dat zij gewoonlijk in de praktijk zoo weinig ver mogen. Willen de ouders hun kinderen toch talen rooken, dan zullen zij zich zeker door een plagerig verbod als liet boven aangegevene niet laten weerhouden oniliun kinderen daartoe gelegenheid te geven. En willen de kinderen rooken hoe licht zulten zij plaatsen vinden, waar lij ver raderlijke rook de gezichtsorganen van den koddebeier niet kan bereiken en waar zij dus viij zijn voor de naar sigarettenpa pier tastende hand van dezen vertegen woordiger van hel openhaar gezag. En eindelijk wal eon aanleiding tot lie gen en bedriegen, tot. voor den mal hou den en klikken, deze hatelijke bevoegd heid van den rustbewaarder om zich iu het pai Lieuliere leven der kinderen te men gen. Waarlijk het is van ganscher harte 'dat wij woiwlimi, verschoond te blijven van proefnemingen als waartoe tiet En gelsche parlement de hand schijnt te wil len Iconen. XIET PRETTIG VOOR PEN VIOLIST. Toen de beroemde violist Wieniuivski een aantal jaren geleden te Parijs vertoefde, werd hij dikwijs uitironoodigd om op solléns te spelen. Zeken' barones drong er bizonder op aan, /oo,lat de violist, zeer tegen zijn zin, eindigde ni"t toe te geven, eu op zekeren mom! verscheen met dwigeen, die hein altijd acmnpnsneerde. en in een oogenhlik was er een vreeselijke Woordenwisseling! „Juist, zooals ik daehtl" snikte Else. „Mijnheer laat zich evenwel niet van zijn stuk brengen, en slaat maar steeds door 0]i den haak, dien ik hnn had geluncht, en toen laat hij mij het zware portret aanreiken om het op Ie hangen. Daar trekt plotseling luitenant Van Spar zijn sabeil uit 'de schrale..." Een kreet uit den mond van beide dames weerldo-nk door het salon. mi terwijl hij met de punt van zija sabel hoven de schrijftafel wijst, brult hij: „Hier hoort zij, on. daar koud zij!" .Mijnheer had in dien tusyehenlijd ïlcschil derij al vast, en hing ze aan den juist ingeslagen haak, toon..." Elsje wrong z.ie-h radeloos de handen. torn het koord brak, en de zware schilderij juist op mijnhcers hoofd viel. ik ducht, ik mag door den, grond zinkon, als mijnheer daar levend onder vandaan komt, m juffrouw, ik heb in mijn. leven ai veel neuzen gezien, maar zoo een, als er na verloop van vijf minuten voor den dag kwam, neen, zoo een nooit De juffrouw moot maar wat geduld heb ben, met dien neus kan mijnheer onmo gelijk over straat, en in 't geheel niet bij zijn meisje komen Do barones, die haar bezoekers hoven aan de li'ap ontving, heette hem met veel vertoon welkom, ou verzocht hem in iiet salon le gaan, totdat haar overige ga-ten er z.ou- lieli zijn, Tien minuten later, toen er wat nienseheu tegenwoordig '.vuren, vroeg de Imroncs, een oogenhlik haar plaats aan de trap verlatend, of Wieuiaw.-ki alvast zon goed wilde zijn een stukje te spelen, waarna zij weer spoe dig haat? plants ging innemen. De violist keek rond, hel gezelschap was nog maar klein. ,Rah!" sprak hij tot zijn uccompngnateur, de schouders ophalend: „laten wij de Elegie van Ernst spelen." Xu dient vernield te worden, dat hoven- gemeld stuk een van de minst mooie is, die er bestaan. Toch speelden zij het, en toen het uit was, kwam de barones, die de voor dracht hui ten de kamer had aangehoord, bin- nctisfornieu, uitroepend O, mijnheer, hoe mooiIk kan u niet genoeg mijn dunk ervoor betuigen; maar mag ik n verzoeken nog iels te spelen? Ja?" En ij verwijderde zich weer om haar gasten te ontvangen. Wal zullen we spelen?" vroeg de accoin- pagnatciir. Wieniawski keek luml. Tiet gezebdinp Wils kor, muur niet interessanter dan in het begin. .aten wij nog eens de Elegie van Ernst spelen," sprak hij dus. Dezen keer luisterde niemand maar een weinig; later kwam de barones de kamer weer binnen, en ua,- nog kwistigor in haar bij valsbetuigingen. „Prachtig, mijnheer Wieniawski, gij hebt u zelf in dat stuk overtroffen. Muur zoudt ge - - ik durf het haast ïiet te vragen - nog wat willen spelen?" En weg was ze. „Paar de/e mensehen toch de Elegie van Ernst niet begrijpen, moeten ze haar nog maar eens aan hou ren," zei Wieniawski hoos, nadut de barones vertrokken was. Hij speel de rins de Elegie voor den derden keer, en de barones, die juist verscheen, toen de laat ste tonen wegstierven, sprak opgewonden „Mijnheer, de woorden ontbreken mij oru uit te drukken, hoe schoon ik dit laatste stuk vind. Ieder nieuw stuk is nog mooier dal! liet voorafgaande, Hoe! Gaat ge nu al heen? Mijn secretaris zal u morgen komen bezoeken. Vaarwel, mijnheer, en duizendmaal dank nor het «roofe genot dat ge ons ver schaft hebt." Maar hierbij bleef het niet. Toon Wie niawski het huis der barones wilde verlaten, trad een mulaeiitig lieer, die van het begin af nan tegenwoordig was geweest, hem tege moet en fluisterde „Mijnheer Wieniawski, ik ben vanavond oen en al lie wondering geweest voor mv spel." Wieniawski hoog, on de nude heer ging voort „Er is één stuk, dat eens den groot.-ten in druk op mij maakte, en dut. ik vurig verlang nog eens te liooren. Kom morgen of over morgen met uw viool bij mij aan huis, en zeg mij uw conditie; want véiétr ik sterf, moet ik Ernst's Elegie nog eens (moren. Wieniawski bleet' niet stilstaan om verdere afspraken te maken maar verliet haastig het huis TIET WEER EX DE OORLOG. „Aleer of minde," zegt een Amerikaa iseh krijgstilosouf. „zijn ook de grootste veldhee- ren aan „alle homelschc invloeden" onderwor pen. Van den toestand dor atmosfeer hangt zeer dikwijls de geneigdheid der manselmp- pm tot vechten al'; de militaire verwachtin gen lijzen en dalen met het op en neergaan \an het kwikzilver in den barometer, Mer euriiis beheei'-c-ht Mars." Hij heeft inderdaad niet geheel ongelijk de geschiedenis zou treffende voorbeelden tot .-laving van zijn beweren kunnen aanvoeren. De reddinr van Griekenland, met al haar onberekenbare gevolgen, moet ten dcele aan het weêr locgo.-ehreven worden. De eerste po- ging der Perzen om dit land te veroveren mislukte, wijl een «-tornt hun vloot onbruik baar maakte, waarbij zij 1100 schepen en 70.000 man verloren. Litter liet Xerxes, toen iiij met. zijn heirleger naar Europa trok, de een kwart mijl breede lundlong van den Athus door.-leken. om daarna do vlnnt veilig op de kilst te doen aau.-teveiienmaar mi was het weer een driednagsehe storm, een wind, die den naam van llellespontias droeg, welke aan zijn viool op de iMagnosi.-clio kusten groote schade toebracht en den Grieken he lung$jke voordeeion verschafte. De strijd in den nieiiwemn tijd, die met don krijg lusschen Perzen en Grieken do mee.-le overeenkomst heeft, is de oorlog tus- sehen Engeland eu Spanje, welke in 1588 tot uitbarsting kwam, toen de Spaanse!® Armada door do stormen dor Noordzee ver woest werd. Een hardnekkige tegenwind ver hinderde' den Spaansehen admiraal, zijn koers to nemen in een richting, die voor het be houd zijner vloot gunstig zou zijn geweest, hij werd gedwongen noordwaarts aan te hou den, zoodat hij regelrecht ia de kaken des verderf» voer. Do Engelschcn zijn zeer trotseh op de over winningen van t.'roey (1316) on Arincourt (1115), maar ook deze waren slechts aan de weersgesteldheid te danken, die voor hen even gunstig was, nis voor de Frarischen on gunstig. Ttt den veldtocht van 1813 had het weder een buitengewonen invloed op Napoleon's lot gevallen, daar de regens hem in Duitschaml de geduchtste rampen berokkenden. Latei- echter, in den sag bij Dresden, trof hetzelfde lot de Oostenrijkers, wier geweren door den regen onbruikbaar waren geworden. Ten slotte evenwol kwam weer de overweldiger, en ditmaal op afdoende wijze, aan de, beurt; hij had zich bijna den geheelen dag aan den reuen moeten blootstellen en werd dientenge volge ernstig ongesteld. De tvuen-tnimnm hielden letterlijk niet op, en Napoleon's blut ste veldtocht luid zijn jammist lijken afloop aait het eigenaardig karakter der weersgesteldheid in de laatste twee dagen te danken. Xog zij hier herinnerd, dat hel, volgens vei kla ring van Benedek, den Pruisen in den slag bij Königgriitz tengevolge der begunstiging door den regen gelukt is, in Cblum een ver sterkte positie te bezetten. XIEl'W'T-IES VAN UIER EX DAAR. Toen een zendeling uil Bazel onder de ('umeroeus werkzaam wus, werd bij, winder bet te «eten, veroordeeld om opgegeten te «orden. Hem werd evenwel vergund te blij ven leven, nadut men tot de ontdekking ge komen wil?, dat bij re mager«as. In de 24 boeken, «elke Glim les Dickens geschreven Iteefl, komen niet minder dan 1423 karakters voor. In liet vorstendom Waldeck mogen dronk aards niet trouwen vóór zij h"t bewijs kun nen leveren, van Inni slechte gewoonte ge nezen te zijn. De oudste nationale vlag is die van Dene marken, «elke van hei jaar 1815 af in ge bruik is. Gnuif' LeoTrdstnï ontvangt brieven in viel en Iwintig talen, die hij altijd benutwnoi'dt in de taal, waai in ze tot hem gericht zijn. AVnnneor er in Rusland een huwelijk «oidt aangegaan, behouden de mail en de yintiw hun eigen bezittingen: daarom is hol in dat land Ti iet zeldzaam, dat een vrouw haar man wegens schulden ge recht olijk vervolgt. De diepste artesische put wordt te Berlijn aangetroffen en h 4104 voet diep. bi sommige streken van Ghirin, waar men zich op den landbouw toelegt, worden var kens gespannen voor kleine wagentjes om die voort te trokken. In Gmot-Rrittannië, Frankrijk en de Vor- eenigdo- Staten vindt rrien 175 inrichtingen voor doofstommen, met 1200 onderwijzers en 12.50T) leerlingen. Bijna al liet vrouwelijk dienstpersoneel in Rusland moet zijn eigen bedden meebrengen en pi- een plnntsje voor zoeken, gewoonlijk in de keuken. ANECDOTKN. Wij stemmen allen toe, dat het huwelijk een loterij is, maar wij denken, dat ieder onzer bet goede lot getrokken heeft. „Gij zijt het eerste meisje, dat ik bemin.' zuchtte hij. „Zoo, dat komt er anders weinig op aan 't Ecnige, wat ik wil weten is. of ik het laatste meisje bent, dat je ooit beminnen zult." Uitgever (tot humorist): „Wenscht ge be taling voor die mop?" Humorisl: „Natuurlijk. Denkt ge, dat ik voor de tnop moppen maak?" Zij„Als een van ons heiden sterft, ga ik op hel land wonen, geheel afgezonderd." Hij: „Maar. lieveling, veronderstel nu eens dat jij hel eerste sterft?" Zij„O, laten we aan zoo iets vroeselijk tor Ij niet denken." G EMAKKELTdKR MAX! ER VAX ZAK EX DOEN. Sommige mensehen ver-daan de kun-t om met weinig gold zaken te doen. Zno ver scheen de kleine Suze Omen op zekeren dag hij vrouw Brouwer mei de' vraag „Heeft i' twaalf eieren voor moedor'Ie leest ze zou ze zoo graag onder een kip leggen." „Heb je dun een kip, die ie will lal mi broeden; ik heli nooit geweten dal je moeder kippen hield." „Neen vrouw, die hebben «e ook niet, antwoordde het kind, „muur vrouw Smit w mis een kip leeiien;nls u ons uil de eieren leent, zal moeder wel een nest maken." AL TE BELEEFD. Mejuffrouw P., een der notabelen, uit haar dnrp. was altijd even beleefd. Zij bewomlerdi en prees alles, wat men baar liet. zien. Zij «as angstig mevrouw S. le bedroeven dnor te laten bemerken, dat zij wist, dat zij doof win#, en op zekeren dag naast genoemde dame zittende vroeg zij glimlachend ,,U bent toch niet erg doof, mevrouw S.?" XVat zegt ii?" was de vraag, ,„Tk geloof niet. dat tl erg doof bent?" her haalde juffrouw P. iets barder. ,.Ik versla u niet sprak mevrouw S., die zenuwachtig begon te worden. geloof niel, dat u erg doof bont riep mejuffrouw P. met hooge stem. ,-Zeg liet als 't, u blieft nog eens." stamel de de arme mevrouw S. En toen gilde juffrouw P. met het vriende lijkste gezicht haar in het oor: „Ik geloof niet, dat u erg doof bent." er aan gaan denken haar zornerjaponnon nmt ie trekken. Gaal ovunvel de zon achter de wolken schuil en heeft de natuur een triest nan- zien. dan zijn de nooit genoeg geprezen mantelpakken, onmisbaar. Voor dio zomorjaponnen hebben \VQ de eerste plaats de dimt®, soepele weef sels mei moesjes, streepjes, bouqueljes enz. Die brmquetjes zijn evenwel van oen under genre dan vroeger, nu hebben ze een Chitiee.seh of Japansch karakter gekregen in plants van pompadour. Ook do verlengde schouderlijn is al van zeer ouden datum, doch onze grootmoe ders zei ten de mouwen anders in, en dra peerden ze ook anders dan wij tegenwoor dig doen. behalve de gemoosde en gestreepte slof fen, waarover we hierboven spraken, brengt de nieuwe mode een groote collectie in fijne wollen mousseline, percaL en katoen, bijna alle met aiuigeweven randen, waar' door men een aardige, goedkoope gamee- ring verkrijgt. Er zijn op 't oogenhlik ka toentjes in den handel, dio* zoo fijn nDe- werkt zijn, dat men ze, op het eerste n<- zichl voor zijde zou houden'. I'll is dil j.nu ook een bijzonder rijke keuze in zomermantelstuen ziel gekleurde laken man Iels eu jacq uets om op afzon derlijke rokken gedragen te worden, ge- kleurde tatfetas-mankdtjes om op rokken iu de kleur dor taffetas te dragon, en oin- deJijk de zwarte Inffelas-manteltjes, die evt'invel niet, zooals vroeger, op allerlei gekleurde, maar uitsluitend op zwarte rok ken gedragen worden. Alen is dus terug gekomen van bet idéo, dat men een zwarte mantel op alles kan dragen, doch past dit veeleer op ile gekleurde mantels toe. Verder moeien de dames er op bedacht zijn, hall hoeden zooveel mogelijk in do kleur der mantels tc kiezen; op deze wijze zal men een zeker cachet verkrijgen. m •N KATTE KWAAD. MODE. Als de tweede helft van Mei mooie, epn- nige dagen heeft, dan kunnen de dames Jan er Herrit waren in de buurt bekend als een paar recht ondeugende jongens. Was er katitekwaail uitgehaald, bijv. een aschcmrrier omgetrapt, een bolletje getrok ken of iels dergelijks, dan kregen zij altijd de schuld, en zelden tem onrechte. Manr dat komt er van, als men nu een maal zoo'n slechten naam gekregen heeft. Zij waren er steeds op uit, dezen of genen to foppen. Zoo konden zij bijv. zich ergens achter verbergen, en legden een zakdoek midden op do straat; aan dien zakdoek was dan joh dim touwtje gebonden, waar van zij bet einde in do. hand hielden. Als er nu iemand naderbij kwam, die don zakdoek zag liggen en dozen wilde oprapen, dan trokken zij aan het touwtje don zakdoek langzaam naar zich toe, tot dat die persoon ton slotte tot de ontdek king kwam. dat men hom voor den mal gehouden had. Een anderen keer verzonnen zij weer kis anders. Zij doden oen sloen of een stuk tuil' in een zakje, en legden dat neer op do slraat, maar zoo, dat het duidelijk in hot oog viol; was dat gedaan, dan liepen, zo hard weg en kropen op oen plekje, waar men bon niet zien kon, maar zij toch kon den zien wat e. mot liet zakje gebeu ren zou. Kwam eu- nu iemand, die dwaas genoeg was om het zakjé op te rapen ea den inhoud to onderzoeken, dan sehateulenzij hot uit van het lachen, als zij do teleur-' gestelde gezichten zagen. De dienstmeisjes moesten het nok maar al le dikwijls ontgolden: bezems wegnemen^ en die drie, vier huizen verder weer neer zetten, emmers water omtrappen, waren alle werkjes, dio zij o, zoo graag tea uit voer brachten. Hot spie.'kt vanzedf, dat niemand dio handelingen goedkeurde, en zij dikwijlsvan do zijde hunner ouden ernstig beknordWrty don; (Inch, plaar hetgeen zij derlcn nu niet direct, slecht kon genoemd worden en zij. overigens aardige, flinke jongens waren, zag men hun streken nogal eens door ik vingers i\n kwamen zij er lot lieden zondin straf af. On zekeren dag evenwel maakten zij het wal al te bont. Een der buren had oeif toom prachtige kippen, die hij, zooals op kleine plaatsen wel meer gebeurt, soms op stront los lief loope.ii. Daar kamen (te jongens naaf hun idiv op een goeden ri val. Zij ma akten aan een draad klcine,; stukjes brood vast en daaraan een bal papier. Toen de kippen de stukjes brood zagen, liepen zij er natuurlijk dadelijk heen. en pikten ze op; liet gevolg hiervan was) dal ze weldra alle met groote bahlmf papier voor den snavel liepen. Naluurlij* begreep buurman niet, hoe dat gekomeh was, maar na ee.nig nadenken vcrmooilitó hij we,l, dat zijn buurjongens bom een DG lijkn poets gebakken hadden. 'Hij gingdu?j naar He ouders van Jan en Herrit, <lce4 zijn beklag en zei, 'dal, zoo hij weer la» van de jongens had, bij er do politie mo«| in kennis zou stellen. 'Het kostte den vailef der jongens boel wat 'moeite den mancei| weinig lot bedaren te brengen. Jan en Herrit kwamen 'or nu niet z0?: gemakkelijk af als anders. Zij kregen eed. flinke berisping en twee 'dagen huisarrest

Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 10