I No. 12767 62""' Jaargang. Woensdag 12 Augustus 1908 "buitenland. In 's werelds stroom, *ÏVÏfn?^at 515 8r<mg V00r LOt fce9t Deze courant verschijnt dagelijks, mot uitzon Tering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Viaardingen £1.1.25.Franco pgr post fl. 1.65* Prjjs per week: Voor Schiedam en Viaardingen "10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven.) 918 Zon- »ote Op- erre Prijs der Advertentiën: Van 1—6 regels 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Grooto letters naar do plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 ceafe per advertentie, bij voorafbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor de Redactie No. 123, voor de Administratie No. 103. Bericht. Aan hen, dieop reis gaan, kan de „Schicdamscho Courant" togen vergoe ding der portkosten toegezonden wor den. Schiedam, 11 Aug. 1908. TURKIJE. Aan een Londenseh blad heeft de Jong- Turk Santo Semo eenige bijzonderheden ver telt, „hoe het verkregen werd", hot omkee- ren van het régime n.l. Santo Semo herin nert er aan, dat hij in Sept. 1907 tijdens de Vredesconferentie tot pijnlijke verrassing der Turksche delegatie te Den Haag een Voordracht kwam houden, waarin hij alles voorspelde, wat nu in Turkije is gebeurd. Het eenvoudigste middel om Turkije te her vormen, betoogde Santo Semo toen, was: den sultan zelf ervoor te winfien. Dat werd toen eenigszins sceptisch opgenomen. Ten slotte is het echter toch zoo gekomen. De sultan heeft van den nood een deugd gemaakt. De Jong-Turken begrepen wel, dat zij niets konden beginnen zonder het leger. Sedert acht jaar richtten zij dus hun propaganda vooral tot do officieren. Propagandageschrif ten werden geregeld elke week als aangetee- kende brief aart alle officieren toegezonden. Opmerkelijk ia, hoe in Aziatisch Turkije het constitutionaüsme het moest insloeg. Zoo doende bevond zich de sultan, eigenlijk al jarenlang in do macht van het centraal- bureau der Jong-Turken te Parijs onder lei ding van prins Sabaheddin een zoon van des sultans lievelingszuster. Bij elke gouverneurs- benoeming moest de sultan ervaren, dat de officieren hem dwongen, bepaalde personen niette benoemen. Ofschoon de namen dor afzonderlijke leden, bij het comité aange sloten, zorgvuldig werden geheim, gehouden, zorgde men toch, dat de sultan volkomen op de hoogte was van den aard dor organisatie, die hem langs dezen weg meer en meer in zijn besluiten leidde en beheerschte. Toen Santa Semo te Den Efaag had ge sproken, werd de rede den sultan toegezon den, met een verklaring van den Engelschen premier Balfour erbij, dat de gehoele we reld wenschte, dat do sultan naar de Jong- Turken mocht luisteren. De sultan was zeer onder den indruk en schonk den overbrenger der brieven een som van 500 pond en een Turksche orde. Do sultan maakte zich gelei delijk vertrouwd mot hetgeen de Jong-Tur ken wcnschten en gaf er ten slotte de voor keur aan, rondweg ruimte te geven aan den volksinvloed op de regeering, in plaats van door een geheim comité te worden beheersoht bij elke schrede, die hij 'deed. Overigens schijnt volgens Santo Semo de laatste stoot, dien 'de Jong-Turken aan de Mak moesten geven, verhaast te zijn door het feit, dat. Rusland en Engeland tot samen- ■werking besloten. Zoolang Engeland en Rus land 't oneens bleven, waren wij niet be- MrKd, dat er iets in Macedonië zou ge schieden, waardoor dit van 't rijk zou worden gescheiden. Maar toen Engeland en Rusland vrienden schenen to zullen worden, ontstond do mogelijkheid1, dat Macedonië in het perk der practische politiek werd getrok ken, en wij wenschen het Ottomanische Rijk „een en onverdeeld" den sultan en de volks vertegenwoordiging aan te bieden. Mocht de sultan niet de vercischte waar borgen geven, waaronder nog de eisch, dat hij zijn lijfwacht van 20.000 Albaneezen op heft, dan zou met hulp van het overige leger stellig de sultan worden afgezet en Muhomed Reschad, zijn broeder, in zijn plaats als sultan worden uitgeroepen, van wien bekend is, dat hij constitutionalist is in beginsel. De jong-Turken zijn thans bezig de politie te Konstantinopel té hervormen. Do ambte naren van het oude regime worcfen gaande weg vervangen door mannen, van do nieuwe richting. GEMENGDE MEDEDEELINGKN. met talent het keizerrijk. Zelfs is liij lid van do Commune geweest era. te|r dood veroordeeld, maar hij wist naar Brussel te ontkomen. In, 1879 te Pairijs terug werd, hij KaïmqrM eni in 1903 senator vocxr Cor sica. Rano schreef verscheidene werken op sociaal gebied. Do bakkers te Patrijs hetbhenl bij referen dum met 1040 togen' 848 stemmen het deel nemen aan een eVentueele' algemeen© sta king Verworpen. Te Besamjon staken sedert eenigen tijd de zijdebewerkers. Het begint daar nu, vol gens hot „Potit Journal", to spannen. Om de arbcddsVaardigen; den; toegang to ver sperren zijn er harrökadeni opgesworpen. Een dier arbeiders is zwaar gewond. In stedelijke fabrieken; heeft mtein aantmerKer lijke schade aangericht. België. Koning Leopold tracht zooveel mogdijk Kamerleden te winnen voor 't plan van overname van den Kongo. Hij noodigthen op audiëntie on een dier Kamerleden stond, naar hij aan eert verslaggever zedde, Ver baasd over den! praktischer! blik van' den koning. Dezo zou o. ra. gezegd hebben: „Ik wil niets voor ik verwacht mets van den Kongo, aan welken In mijn geihede leven heb gewijd, alleen' out dit land eblis aanBelgië 'te kunnen aanbieden. Dat ik mij de beschikking' over sommige fondsen (totaal 50 milMoen) heb voorbehouden, had uitsluitend ten doel de voltooiing van som mige weaken af te dwingen ik weet hoe traag de parlementaire machine loopt die anders onuitgevoerd zoudeh rijn ge bleven. Men heeft deze wicatken al te kost baar genoemd, ik echter acht ze nuttijg voor de ontwikkeling van het land. Denk bijv. aan Ostende, dat hot schoonste strand van <le wereld heeft; beitiekkdlijk koirtger loden was het nog onbekend en thans hefeft het reeds de Amerikanen getrokken, die nog voor enkele jaren België met Niedeafltmd verwarden. Opgetogen over hetgeen zij in de schoono badplaats hebben gezien, zijn zij ook een, kijkje gaan nemen in het ove rige België, hebben rij onze nijverheids centra bezocht en daar belangrijke bestel lingen gedaan. i rs uur. per Bui- •du- Soman naar het Duïtsch van PAUL STEINMüLLER. 6) »U moest werkelijk eens een stukie eten, papa." 1 Hij bleef voor haar staan en antwoordde op Bpottenden toon: „Waarvoor zou ik eigen lijk eten?" «Welnu, in do eerste plaats omdat het tijd '3 om te eten en dan u ziet or worke rs siecht en opgewonden uit." „Zoo? Och ja, dat kan wel zijn. Men w zoo don eenen keer meer verdriet en <-rgcrni3 dan den andere. Zoolang men het °g m zich zelf kan verkroppen gaat het nog üg,„Baar 801118 wordt het iemand te mach Toen. hij zag, dat ze een vraag op de ^ppen had, voorkwam hij haar snol door te J-fgcn. „We zuilen er nu maar niet verder er spreken, later zal ik jo er wel eens r v*Jn Vcrtellon. Het is niet goed als men ln gedachten te veel over zaken laat gaan, I !eman<l onaangenaam stemmen. Dus ver- mc110ena wat, als je wilt. Waar ben je m.ddag.gowe^t? Wat doen jo vriendinnen Signe vertelde over Elisabeth Kost, haar Vriendin, die haar begreep en die met Frankrijk. Gister is to Parijs't huwelijk gesloten tus schen. de dochter van president Fallières en zijn secretaris Jean Lanes. Bij do ker kelijke plechtigheid in de MadcCleine was onder do bolangs tellenden onze gezapt te Parijs. Minister Clémenceau is gisteravond naar Karlsbad vertrokken. Te Parijs is op 77-jarigcn, leeftijd, over leden do bekende senator Arthur Itanc, Hij was hoofdredacteur van do Radical" en een republikein van den ouden stempel. Als volgeling van Gambetta bestreed l^j moerig toegegaan bij do behandeling van hot handelsverdrag mot OostonrijkJloinga- rijo. Dragowitsj, oud-radicaal, imoeiiende dat Giorgiwitsj hom voor Pandoor had uitge maakt, duwdo dezen toe: „Gij zijt nog min der dan oen vrouw." Daarop ontstond zulk eon rumoer, dat de zitting geschorst moest worden. Goorgewitsj snelde op Dragowitsj too on sloeg hom in' het gezicht en an dere nationalistische afgevaardigden gre pen stoelen, mem werd midden in de zaal handgemeen, maar dank zij do tussch.cn- komst van do ministers em enkele afge vaardigden kwam hot niet tot ernstige hand tastelijkheden. Bij de hervatting der zit ting verklaarde. Agatanowitsj dat hij het scheldwoord had geuit, maar zijn spijt be tuigde en hot introk. Ook Dragowitsj excu seerde zich, waarmee het incident afliep. Duitschland. Vandaag, Dinsda'g brengt koning Edward een, bezoek aan; keizer Wilhelm op het kas teel Friedrichshof to Rronberg, Hot geldt 't gewono jarurlijkscho bezoek tusschen oom en neef. De Duitscihc pais meeiint het ko ninklijk bezoek vrij koel op. De „Lübecker Masclrinenbaugesellsabaft" en do sclieepstimmerwerf Van Koch aldaar maken bekend, dat zij wegenis het geschil bij de „Vulkan", to Stettin AV-ocnsdag- a.s. erienoens hun arbeiders zullen uitsluiten. Denemarken. Het radicale blad, „Poffiitikön," is Zondag ochtend, nog vjerschetnein, ondanks de al- gemeene zettersstakinig. Zatercdagav'oincl, zoo meldt dit blad, waren de onderhandelingen tusschen patroons en' werklieden op niets uitgdoopert. Daarmede, zegt „Politiken", is dus de uitsluiting aan de boekdrukkerijen, papier fabrieken en boekbindei-ijen (en schoen fabrieken?), alsmede do staking Van; letter zetters bij de dagbladen, van Maandagmor gen af zeker. Tenzij er vandaag iets ge heel onverwachte gebeurt, dat een oplos sing kan brengen. Voorloopig zulten5500 man werkeloos worden, nj. 2500 .zetters, 1000 papierfabriokarbeiders, S00 boekbin ders, 200 steendrukkers en 1000 schoen makers. Maar do Vereenigde patroons drei gen, dat, als do werklieden niet toegeven, de uitsluiting zal worden inlgehretid. De letterzetters staken aBJqen oan ,den eisch der steendrukkers, die oen .werkdag van 8 uur inplaats van 8V2 ,uur cdstóhen, te steunen. Dat zij 't niet zullen doen aan, sociaal democratische bladen, vurdt „Poli tlken" onrechtvaardig. haar ougekunstelde vroolijkhoid zulk een goe den invloed op Signe uitoefende. Het gehecle wezen van Elisabeth was zoo met recht het toonbeeld van onbezorgdheid, waarom Signe haar vriendin dikwijls benijdde. Elise vermoei de zich niet met mode- en sporfcvragen, in haar was geen trek van die grootsteedscho ziekelijke vroeg-rijpheid, die de meeste meisjes eigen was, die reeds iets van de we reld hadden gezien, op groote bals hadden gedanst en zich door officieren het hof had den laten maken. Men voelde zich hooger gestemd als men met Elise in het schemer uurtje op de sofa was gezeten en redeneerde. Signe had' met haar vader nog nooit zoo enthousiast gesproken over datgene, wat haar innerlijk loven aanging. Zo spraken elkaar slechts aan tafel; zaken en noodzake lijke bozigheden namen al den tijd van den heer Blanckenfeld in beslag on hij, hield er niet van om in rijn vrijen tijd zware gesprek ken te voeren. Zoo bleef men altijd zeer aan do oppervlakte, sprak over familieaan gelegenheden zonder diep op het wezen der zaak in to gaan. Bovendien scheen Signe meer kind dan jonge dame, zoodat men gewend was haar ook nog geheel als kind te beschouwen. „liet paradijs der jeugd moet zoo lang mo gelijk voor haar blijven bewaard," had haar moeder gezegd. Maar met dit al was in haar binnenste toch reeds het jonkvrouwelijk gevoel ontwaakt, dat langzaam tot meerdere rijp heid geraakte. Rusland. In verband mot de aanstaande hervor ming van hot legerbestuur hoeft do czaair grootvorst Nikolai Nikolajdwitsj vim, hot voorzitterschap van. den raad voor 'slands verdediging ontheven. Perzië. Bij het laatste gevecht te IAttankhart, waar de revolutionairen een ernstige ner derlaag leden, staken do soldaten. Van. don. sjah liet dak van, do bazar in do wijk Oumirkhi in brand en doden daarna pen aanval op de revolutionairen, aan wie zjj hun eenig kanon ontnamen. De verliezen detr regeerinigstroepen waren slechts van geringe beteekenis. Gcdunen.de den nacht bleef het kalm. Den; volgenden ochtend wplrd bet gevecht horvat, daar de troepen, van den sjah vastbesloten zijn. den opstand te onderdrukken Voor de aankomst van emir Eddaouled. Nederland on Yeneznela. Bij do directie der Marine te Willems oord is gisteren bevel gekomen, de „Fries land" gereed te maken voor een buiten- landsche reis. V De „Ncw-York Herald" verneemt uit Wil lemstad, dd. 0 dezer: Do kruiser Gelder land vertrekt morgen met geweren en muni tie naar liet eiland Aruba, zoodat de bewo ners zichzelf kunnen verdedigen. Gisteren avond kruiste daar in de buuit een Venezo- laansch oorlogsschip. V Men meldt ons uit 's-Gravenhage liet pantserschip „Heemskerck" vertrekt heden uit Nieuwediep naar de Caraibischo wateren. Van welingelichte zijde wordt heden ge meld, dat do buitenlandsche bestemming waarvoor het heden uit Noorwegen terugver wacht wordend oorlogsschip Friesland, waar over het bevel met 17 dezer wordt opgedra gen aan kapitein ter zee Cohen Stuart, oud minister van Marine, in gereedheid gebracht wordt, hoogst vermoedelijk eveneens zal zijn een tocht naar de Caraibische zee. Australië. Naar d,e Duitsche KabelmaaitschaJppiji uit Sydney Verneemt, is de aankomst van de Amerikaansche linievloot te Auckland. in Nieuw-Zedhmd door, naar schatting, hon derdduizend menschen! aanschouwd en heersebt er onder allo Miankem van do Australische koloniën geweldige geestdrift. EIMANl7.""~ Audiënties. De gewone audiëntie van de ministers van Oorlog en van Marine, op Donderdag 13 en Vrijdag 14 Augustus 190S, zullen niet plaats hebben. Servië. In de Skoepsjifcina is het giste,ren, ru- Dat ze heden zoo openhartig van haar eigen leven iets vertelde, rij, die anders zoo gesloten, was, was alleen daarvan het gevolg, dat ze uiteist bevreesd was haar vader met voldoende afleiding te bezorgen. Maar mijn heer Blanckenfeld kon zich maar niet dwin gen zijn gedachten voldoende te verzamelen; hij sprak wel een paar woorden toen zo zweeg; hij deed ook wel enkele vragen, maar bij de zaak was hij toch eigenlijk niet. „Het doet me plezier Signe, dat jo men schen hebt gevonden, met wie je het zoo goed kunt vindentoch zou ik het beter vinden indien je jo meer met lui van onzen stand bemoeide. Bij zulke verschillende levensbe schouwingen als uit den aard der zaak daar cn hier moeten bestaan, kan. gemakkelijk een klove ontstaan, waarvan je veel last zou krij gen misschien, maar enfin, dat zal je zelf wel bemerken als je meer van het leven hebt gezien nu" hij keek op zijn horloge „moet ik je goeden nacht zeggenik moet nog wat werken cn morgen kunnen we verder redeneoren, niet waar?" Ze dacht nog over rijn woorden na, nog lang nadat zijn voetstappen waren weggestor ven. Wat betcekende dat, dat zij niet zoo dikwijls naar die menschen moest gaan. Moet Elisabeth Kost mij nn ook nog worden ont nomen, noen dat in Godsnaam niet! Haar school- cn jeugdvriendinnen waren beste meisjes, maar sedert kort had zij het gevoel, dat zij haar allen boven het hoofd waren ge groeid. Alleen met Elieo gevoelde zij zich Ridderorde. H. M. de Koningin heeft den Fransehen hoogleeraar in de rechtsgeleerdheid Louis Renault, lid van het permanente hof van Arbitrage, gedelegeerde bij de beide Vredes- conferentiën en die voor Internationaal Pri vaatrecht wien vroeger reeds het comman deurskruis der Orde van Oranje-Nassau was verleend, thans bevorderd tot Grootkruis dier Orde. Onderscheiding. Aan de Burgers E. N. Rijwielfabriek te Deventer is de eer te beurt gevallen een be stelling op een opvouwbaar rijwiel, bestemd voor het privé gebruik van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, te mogen ontvan gen. Dat is een onderscheiding en een groote voldoening voor de oudste onzer rijwiel- fabrieken. Mas. De correspondent te Batavia van het „Hbld." seinde, d.d. 10 dezer, het vol gende: „liet gerucht betreffende Nias be rustte op een overdreven rannort van den controleur. De zending van oorlogsschepen daarheen bleek onnoodig. Binnenkort gaat kapitein Kruisheer daarheen met 8 brigades maréchaussée." De redactie teekent hierbij aan: Yrijdag 1.1. ontvingen we het bericht, dat een gerucht melding maakte van ernstige rustverstoringen op Nins, welke het onmid dellijk vertrek daarheen van oorlogsschepen zouden vereischen. Het blijkt nu, dat de controleur Van Nias, Schroder, in een rapport den Btand van zar ken in zijn afdeelingen ietwat te somber heeft afgeschilderd, zoodat onmiddellijke hulp niet wordt vereiseht. Intusschen blijkt toch versterking der op Nias aanwezige macht met S brigades marechaussée, 160' man, noodig te zijn, ten einde onder het nog grootendeels wilde bergvolkje een geregelden toestand in 't leven te roepen. Tandheelkundige hulp voor militairen. De heer Leo Mee. Son, tandarts te 's-IIage, heeft een adres aan de Tweede Kamer gezonden, waarin hij in overweging geeft waar het Rijk de hoofd- en verdere officieren en mindere militairen in de ge legenheid stelt, zoo noodig voor rekening van bet Rijk specialiteiten voor de ver schillende organen te raadplegen het ge bit, dat tot nu toe geheel onverzorgd blijft, voortaan ook tot de verzorgde organen to doen behooren, waar toch de mondholte juist het uitgangspunt is van verschillende ziekten der spijsverteringsorganen, die op haar beurt weer tot anomaliën der constitutie kunnen leiden. Do militaire geneeskundige dienst is (naar adressant bleek) van de noodzakelijkheid overtuigd, maar do grooto financieele be zwaren werden als tegenwerping aangevoerd. Adressant stelt zich nu voor waar de nauw verwant en zou ze dan met die niet mogen omgaan? Langzaam ging Signe in haar kamer, die pr zoo helder en feestelijk uitzag, op en neer, terwijl liet in haar binnenste donkere nacht was. Ze nam oen boek op cn trachtte te lezen, doch do woorden dwingen niet lot haar door, zoodat ze nog geen bladzij had gelezen toen ze uit haar gepeins werd opge schrikt door de tien nijdige slagen van de klok. Haar moeder kon nu toch al lang zijn uitgerust, ze wilde nu mot haar gaan spro ken. Zo sprong op en streek even het haar glad juist op, het moment dat er werd geklopt en het dienstmeisje binnentrad. „Het .is tijd om naar bed te gaan, niet waar juffrouw; kan ik nog iets voor u doen?" „Neen, maar ik heb nog niet met mama gesproken." „Het is nu al zeer laat en mevrouw gevoelt zich nog uiterst vermoeid." „Ja, maar laat me nu toch door,"zei Signe ecnigszina ongeduldig, daar het meisje haar voor de tweede maal wilde verhinderen haar moeder op te zoeken. „Ik wilde u een boodschap van m. vrouw overbrengen," hernam het meisje volhardend, „Mevrouw wenscht uitdrukkelijk, dat u op uw kamer blijft." „Wat is dat voor geheimzinnigs, daarvan begrijp ik niets. Laat mij maar naar mama gaan om met haar zelf to •spreken." Het meisje gang schouderophalend up sij. „Als u dan met alle geweld wilt gaan, juf frouw, maar ik neem niet de verantwoor ding op mij en dat ge uw mama zult hin deren, dat is zeker." „Hoe zou ik haar hinderen?" „Mevrouw kan op haar kamer niemand ontvangen en daarom wilde ze later hier ko men maar natuurlijk is Signe staarde het meisje, dat midden in haar zin afbrak, verbluft aanwist die er dan ook reeds meer van? Terwijl zij zoo haar best deed om niemand iets door woord of gebaar te verraden, gevoelden de dienstbo den zich als vertrouwden. „Wat beteckcnt dit alles toch?" ontviel haar. liet dienstmeisje kreeg nu plotseling mede lijden met de dochter des huizes, die sedert haar tiende jaar onder haar zorg was geweest. „Dat zal uw mama u wel vertollen," troostte ze. „Nu zou het werkelijk het beste zijn, indien u zich ter ruste legde. Ik wil u wol bij alles behulpzaam zijn." Signe liet zich ontklceden cn het haar borstelen, ze zag hanr bleek gezichtje in haar toiletspiegel weerkaatst en met half oor luisterde ze naar datgene, wat Ksithc ver telde. Deze meende namelijk het nietsvermoe dende onschuldige meisje een weinig to moeten voorbereiden op datgene wat zou vol gen en daartoe vortolde ze wat ze soms op zomeravonden van den portier had gehoord, f Wordt vervolgd.) SCHIEDAMSCHE COURANT ,k S j"i2

Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 1