1 uw tataat ait DEIE llaiei. Eerste Blad. 62"* laargang. Zondag 7 Februari 1909 No. 12918 Geheimzinnig verleden. Kennisgeving. Kennisgeving. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Fees lÜagen. - Prijs per kwartaal: oor Schied a m en VI aardingen £1.1,25. Franco per pest fl. 1.65.' Prijs per week: Voor Schiedam' en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgt zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven.) ARBEIBEKSTIHSKV Burgemeester en Wethouders van Schiedam, j roepen op gegadigden naar 38 stukjes grond, bestemd voor arbeiderstuinen, groot van 900 tot 1200 M2. tegen oen huurprijs van 'f4 per jaar. De stukjes grond zijn' gelegen huiten den Frankelandsohen dijk, tusschen do Oude en de Nieuwe Spuihaven. Do voorwaarden van verhuring zijn: de verplichting tot: lo. het zelf bewerken, met geen andere hulp dan van huisgenooten 2o. het behoorlijk' onderhouden van den tuin; 3o. het niet bearbeiden op Zondag of algemeen erkende Christelijke feestdagen, tenzij in gevallen, dat het noodzakelijk is, en met, vooraf te vragen, vergunning van den plantsoenopzichter. Verboden is vogels te vangen of te jagen, terwijl zonder vergunning van Burgemees ter en. Wethouders: lo. geen loodsen of hokken mogen ge plaatst worden; 2o. geen vee of pluimgedierte mag ge- Kouden worden; en 3o, geen ingravingen mogen gemaakt wor den in de wegen of de taluds. De inschrijvingen, waarover zoonoodig bij loting wordt heslist, worden ingewacht vóór 18 Februari a.s., 's middags 12 uur. Do verhuring geschiedt aanvankelijk voor een jaar, terwijl huurverniouwing wordt toegestaan, wanneer de verklaring daar toe vóór September is ingekomen. De 'Gemeente behoudt zich het recht voor, om den grond tusschenlijds, tegen billijke 'schadevergoeding, weer terug te nemen. Schiedam, G Februari 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA. Drankwet. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen, ingevolge artikel 12, le lid der Roman naar het Duitsch van GEORG HART WIG. 11} „Uw plichtherhaalde Rewall somber. «En ik ik heb niets aan mijn schrijven toe te voegen, dan dit, dat het mij beslist onmogelijk zou zijn een vraag onbeantwoord m mijn hart op te sluiten, die tot nu toe al mijn denken en voelen in beslag heeft genomen, een vraag, die door mijn groom liefde voor Inge wel op zijde kon Worden geschoven, maar niet, zou kunnen won® vergoten. En dan, als Inge mijn vrouw /ou ajn geworden, en wij tegenover elkaar zou- !ijn staan, ik met mijn oisch, zij met hanr •'•keer, zou u het dan voor onmogelijk hou den, dat we berouw gevoelen over onzen a<lP Ik kan niet gelooven, dat Inge deze verhouding op den duur zou kunnen uit houden, maar indien dit. wel liet geval ware, daar hot haar moeder niet is die wordt be- teterd, ik, de zoon, zou niet kunnen laten angstig haar gedachten na te gaan en to kuchten luiar tot mijn inzien te bekeoren. En nis cr eens kinderen zouden konren m welk een richting zouden wij dezen ffioctcn leiden?" „Dat zijn bezwaren, mijnheer von Rovvail, m u wel vóór uw verloving had kunnen be denken. ijk heb in een droomtoestand verkeerd I 'cb gehoopt, wat ik zoo gaarne'zag ge- 'cu> maar gisteren ben ik uit dien yroom gewekt. TIegewald niet Kronfeld Drankwet ter openbare kennis dat bij hen een verzoek is ingekomen van JACOBUS VAN DER TAS, wonende Villastraat 106, om ver lof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank, in de beneden-lokaliteit van het pand Broersveld no. 55 en herinneren dat, ingevolge het 3e lid van artikel 12 der Drankwet, binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van het verlof, schriftelijk bij hun college bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 6 Februari 1909. Burgemeester enWethouders voornoemd, M. A. BRANTS. Y. SICKENGA, jï de Openbare School D, te Schiedam (Hoofti* de heer J. Ilage) wordt gevraagd een ONDERWIJZER inct nikte vrije- on ordeoefenlngen. De aanvangsjaarwedde van f 550. wordt verhoogd voor de akte vrije- en ordeoefeningen met f Id. voor de akte handteekenen met £50 voor de hoofdakte met f200. en voor 2, 4, 6, 8, 10, 13 en 16 jarigen dienst bij het lager onderwijs met f 50. voor ieder tjjdvak en voor het bezit der hoofd akte bovendien na 19 en 22-jarigen dienst bij het lager onderwijs mede met f 50. voor ieder tijdvak. Sollicitatiën in le zenden aan het adres van den Burgemeester van Schiedam, voor 21 Februari as. STADS-ZIEKENHUIS. die nog iets over 1908 te vorderen hebben van het Stads-Ziekenhuis alhier, worden dringend verzocht vóór 13 Februari a.s. hunne rekening in te zenden aan de Adjunct-Directrice. De Commissie van Administratie voor het Ziekenhuis te Schiedam, M. A. BRANTS, Yoorzitter. W. A. v. DOLDER Dz.f Secr.-Penn. BUITENLAND. Schiedam, C Febr. 1909. BALKAN-STATEN. Mm schijnt van het Russische bemidde lingsvoorstel niet te zullen mogen veikla- ren, dat het is als 't binnenkomende kindje, dat mot gevlcii en zoete woordjes wordt ingehaald. Het tegendeel is vaar. Tonrechte, of ten onrechte dat zal 'de geschiedenis, dio altijd rechtvaardig is, moeten uitma ken wordt het Russische aanbod be schouwd. als een poging van den Beer, zijn prestige op den Balkan een 'dnchtigen zet vooruit to geven', ten nadeele natuurlijk Do ecne gedachte lokte de andere uit en eindelijk beu ik zoover gekomen, dat ik met zekerheid dien brief heb kunnen schrijven." „YVel had ik moeten bedenken, mijnheer von Rewall, dat het de zoon van uw moe der was, die om de hand van mijn doch ter vroeg." „U durft u waagt het in mijn huis Graaf Hollmar ïnun zijn tegenstander van het hoofd tot do vooten op en met de haas tige woorden,,u zal wel van mij hooren," verliet lfSj het vertrek. Ron nil vloog naar zijn schrijftafel, zette in vliegende haast enkele woorden op papier en na het couvert te hebben gesloten riep liij den bediende, die graaf Ilcllnmr had uit-* gelaten. „Onmiddellijk iemand te paard naar Na men om dezen brief persoonlijk aan mijn heer von Firming tc overhandigen cn op antwoord wachten." Eindelijk scheen Rewall ecnigs/.ins tot rmt tc komen; na een oogenblikje beval hij in te spannen en naar zijn advocaat in hot aangrenzende stadje te rijden on met dezen zijn testament in orde le maken. Juist was hij weer te Kronfeld terugge keerde toen Ewnld von Firming don vóór tuin binnenreed. „Daar ben ik al wat is cr van je dienst?" „Het betreft Dior ja jc moet- mijn se condant zijn." „Je Ilot woord durfde hij nog niet uit te spreken. „Och kom, je houdt me voor den mal." „O neon, waarachtig niet, ik hen op 't oogenblik wel het allerminst lot gekheid maken gestemd." van due mogendheden, met name Oosten rijk, welke op het woelige schiereiland, tot dusverre eonagszins de rol Van voogdijraad vervulden. Nu schijnt hot een feit te zijn, dat zelfs op het huidige oogenblik de juiste détails van het Russische voorstel tor plaatse, ivaar die toch liet eerst bekend mochten wor den geacht, in de Turksche hoofdstad na melijk, nog onbekend zijn. Een reden te meer voor de veronderstelling, dat het voorstel al van den, beginne af aan niet bepaald met warmte is ontvangen. Do „Ycnii Gazeta", een blad dat over bui tengewone middelen beschikt om de ziens wijze ,van. 'de Turksche regeering te loeren kennen, verklaart zich ten gunste van het sluiten ecner directe ovcrcteaiko'mst met Bulgarije, volgens de laatste Voorwaarden door Turkije aangeduid, Aan. don anderen kant commenteert do „Ikdam" het Russische voorstel in gun stige bewoordingen, en een aanzienlijk aan tal afgevaardigden schijnt van oordeel te zijn, dat men bier te doen heeft met ejein billijk aanbod, dat men gevoegelijk zou kunnen aannemen. De „Times" zegt o. a. nog het volgende van het voorstel, waarmede Engeland, zoo als we reeds eerder opmerkten, heit wel eens schijnt te zijn, zoo raict openlijk, dan toch clandestien: De algehcelo goedkeuring, welke Enge land, Frankrijk en Italië aan het Russische voorstel hebben gehecht, 'diende ten gun ste van dat aanbod een zeer machtigen in vloed op Turkije uit te oefenen. De ref dencn, die men in Konstantinopel opgeeft, om het voorstel tc verwerpen, zijn zwak en weinig steekhoudend. Turkije moet thans oen besluit nemen, en wel een zeer belangrijk. Wanneer de Turken dit aanbod defini tief van de hand wijzen, dat den steun heeft van alle mogendheden, die hen se dert don aanvang der crisis hebben bijge staan, dan zouden zij gevaar loepen, de sympathie te verbeuren, onmisbaar voor de zegepraal hunner zaak." Dat is zeer duidelijke taal, cn de Turk zal goed doen, er zich nog eens op te beslapen, alvorens zich de antipatliie zijner machtiige patroons op den hals tc halen. De Bulgaarschc regeeiung hooft medege deeld, dat de belangen van de Oostersohc spoorwegen in geen enkel opzicht zonden worden geschaad door de door Rusland voorgestelde schikking en dat de maat schappij zou worden schadeloos gesteld. Als grondslag zouden daarvoor de huidige ontvangsten worden aangenomen. De Servische minister van financiën heeft bij de Skoepstjina een wetsontwerp inge diend voor een buitengewoon cnadiet Van 33,000,000 dinar ten behoeve Van de uit rusting van hot leger. ik begrijp er nog kinderen, zich over hun grootmoeder „Maar goede kerel niets van „Luister dan ik heb mijn verloving mot Ingeborg Hollmar \erbroken." „Och neen, onmogelijk." „Graaf Hollmar is zoo straks van hier verdokken en zal mij zeker tot ecu duel uit dagen. Zie zoo, nu weet- ie het." „Ik weet nog niets, alleen spijt het mij verdun okl voor jou. En waarom dit alles, Ilany, waarom dan toch?" „Dat kan ik wel gauw vertellen. Omdat ik hot- portret Van mijn moeder niet vnn den wand wil nunen en verbranden. Omdat ik niet wil, dat mijn kinderen, Inge liell- mar's inecnen te moeten schamen „Maar dat is toch zoo in de toekomst ---" „Natuurlijk, dat is het." En nu vertelde hij iu grooto trekken wat er nas voorgevallen. „Bijna zou ik kunnen gelooven, dat ik gedoomd bon vrouwen ongelukkig te ma ken. Indien ik dit maar als vaststaand feit kan aannemen dan zou mijn levenslot veel gemakkelijker rijn te dragen. Want mijn on overwinbare afkeer om ais zelf moordenaar te eindigen verhindert me zelf om het leven tc brengen. In onze familie is goddank oen dergelijke daad nooit voorgekomen cn ook ik veracht do zelfmoord." „Maar Ilany, is het nu noodig zoo fe.1 tegen graaf Hollmar op te treden, omdat hij niet jou ideeën is toegedaan?' „Ik weet wel, dut jij een van diegenen bent, die gelooven on ook niet geiooven, die zich waaikeiiijnlijk niet eens ooit de moeite hebben gegeven over de zaak na te den ken. Hij eeliler heeft wel de zaak overdacht Prijs der Advertentiën: Van 1—6 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de numtners, die Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan liet Bureau te voldoen. Jnterc. Telefoon f voor de Redactie No. 123. 5 voor de Administratie No. 103. GEMENGDE MEDEDEELÏNGEN. België. De minister van koloniën heeft telegra fisch aan den gouverneur van don Kongo medegedeeld dat de kaoctsjoek-oogsl in de gebieden Abir en Mongalla gestaakt moet worden; tevens verzocht de minister den gouverneur het bestuursstelsel in deze ge bieden te wijzigen voor wat betreft de inning der belastingen. Professor Gody, luitenant Vanmaelde- ghem en het parket hebben een onderzoek ingesteld naar 'de in een voorstad van Brus sel gevonden machine. Prot. Gody heeft verklaard, dal de bom die van Russisch maaksel schijnt te zijn, zeer gevaarlijk' en van zeer groote bracht is. Ware de bom ontploft, dan zou daar door in oen straal van 600 a 700 M. aan zienlijke schade zijn aangericht. Frankrijk. In de Kamer is gisteren de interpella tie over do separatistische b'etoogingen op St. Pierre en Miqueloti behandeld. Dcnys Cochin verweet de regeering hulp te hebben geweigerd aan degenen, die hun kinderen met naar de leekenschool gezon den hadden en de vrije onderwijzers te hebben veroordeeld. De verordening, waar over men zich' op St. Pierre en Miquclon beklaagt, moet worden ingelrokken. De minister van koloniën Millès Lacroix antwoordde, dat het bestuur van St. Pier re eu Miquclon steeds eerlijk en nimmer tiranniek is geweest. De regeering deed haar plicht door te beletten dat er een confessioneele school werd geopend om den strijd tegen de leekenschool aan te binden. De minister voegde er aan toe dal de Amerikaansche consul krachtig tegen deze hctqpgingen voor zijn consulaat is opge komen. Daar de bevolking aldaar zeer aan Frankrijk' gehecht is, is aan den bestuurder bevel gegeven, welwillendheid te betoenen en die slecht voorgelichte bevolking tot betere inzichten te brengen. Het voorstel om tot de orde van den dag over te gaan zonder meer, word ver worpen. Een motie, waarbij de betreurens waardige betoogingen werden veroordeeld, dc regocringsvarklaring werd goedgekeurd en "het vertrouwen werd uitgesproken, dat de in do toekomst onontbeerlijke occono- mische hervormingen op St. Pierre en Miquclon zouden worden ter hand geno men, werd met 4O0 tegen 30 stemmen aan genomen. Italië. Volgons de algemeen gangbare meening, zegt 'de „Gdornale Italia", is tot ontbin ding der Kamer besloten. De nieuwe ver- kiozingen zullen 21 of 22 Maart plaats hebben. en invloed uitgeoefend op Inge's denkwijze. En nu zullen ze straks mijn lood wel ver klaren als dc rechtvaardige bode voor ren ongewroken moord." „Probeer je eens een oogenbik in hun plaats te denkendat- heb je nog nooit ge daan. Ik heb, zooals ie terecht hebt gezegd, eigenlijk geen meening, of liever gezegd, :lc heb me er nooit het hoofd over gebroken cn dat was goed ook, want aan jou zie ik waar toe al dat strijden leidt. "Wel wil ik je reg- gon wat ik van de geschiedenis weetje moeder gang met. den jongen weg niet waar?" „Neen, neen, dat is om te beginnen al onjuist. Ze ging alleen naar het park en Kuno liep van zijn gouvernante weg, haar achterna. Dat heeft die gouvernante voor de rechtbank gezworen, maar daar deze echter een Italiaansehe was, dus een landgenoote vnn mijn moeder, en de eenigc op Kronfeld, die haar trouw is gebleven, geloofde men haar niet en heeft men haar van meineed beschuldigd zonder het natuurlijk te kunnen bewijzen." „Je moeder kwam alleen terug cn zoo als later block was ze bil het moeras ge- woest, waar men het spoor van haar natte japon heeft kunnen vinden. Kinderen, die aan don rand van het woud beo sen zochten, hoorden een gil „Dien hoeft, mijn moreler ook gehoord het schijnt een roofvogel te zijn gnveest," hei nam Rewall somber, „Mijn beste Ilarry, als eenmaal de ver denking op iemand is gevallen, dan wordt tic eerste dc beste kwajongen eerder geloofd dan hij. Nu hoeft je moeder vreomdcr- wijze don geheclen avond niet naar Kuno ge- Als heit regeeringsprogram wordt be schouwd, dat Gdolitti zich verkiesbaar zou stellen; Marcona, de voorzitter der Kamer, zou hem, opvolgen. Andere berichten noemen Fortis als toe- komstigen minister-president. Nog andere voorzien een kabinet Fortis-Marcora. Oostenrijk. De vergadering der Kamer begon giste ren meit teekenen van afkeuring van del zijde der Tsjechen en toejuichingen van de Duitsohers, toen de ministers in de zaal verschenen, Deze betoogingen vonden haar oorzaak in een door den minister van koop handel in zake hot gebruik der talen in Bohamen uitgevaardigde verordening. Minister-president Bienerth stolde den voorzitter een besluit ter hand en Verliet mat de leden der regeering de zaal. Do voorzitter las daarop het besluit voor, waarin medegedeeld werd dat de zitting gesloten Werd. 1 Daarop begon men leven te maken en ito vechten. Een Tsjech speelde op feen 'trompet, anderen zongen; dc chnistelijk- socdalon hieven het Oostenrijksche volks lied aan, (le socialisten en Duitschers het arbeidslied. Geleidelijk aan liep de zaal leeg. Do plotselinge, sluiting van de zitting van den Rijksraad heeft als oorzaak de dwarsdrijverij der Tsjechische radicalen, die besloten hadden don Rijksraad te beletten over hot wetsontwerp betreffende het ge bruik dei- talen in Rohemen te beraad slagen. De zitting van den Rijksraad zal niet voor over 4 weken hervat worden. Er is ook sprake van de Kamer te ontbinden en nieuwe verkiezingen uit te schrijven. Gisteravond zou er ministerraad gehou den worden om den toestand te bespreken. H o n g a r ij e. Aartshertog Jozef heeft Kossuth, den mi nister van koophandel, naar aanleiding van zijn herstel van een langdurige ziekte, een bezoek gebracht en zich een uur met den minister onderhouden. Dit bezoek wordt beschouwd als een. bewijs van de hooge gunst ten hove, waarin Kossuth zich mag verheugen. In politieke kringen acht men. de stel ling van het kabinet geschokt. De bank- kwestie is niet tot oplossing gebracht kun nen worden. Men koestert niettemin nog dc hoop, dat er op de audiëntie in de vol gende week van Kossuth bij den keizer koning, waarvan men een gunstig resultaat verwacht, een schikking gevonden zal wor den. Denomarken. De Rijksdag heeft gisteren dc met dd Vereenagde S'taten van Noord-Amerika, met vrangd tot hot tijd was om naar bed te gaan en de gouvernante informeerde ook niet naar liet verblijf van Kuno, is dat niet wat opvallend?" „Mijn moeder vroeg niet naar hern, daar zij meende, dat hij bij de kinderjuffrouw was en deze van haar kant waande Kuno bij zijn moeder. Is dat iets vreemds of ver keerds?" „Neen. De bediende beweert echter, dat ?o haastig iots tegen elkaar moeten hebben geroepen, waarna de gouvernante de hand luid uitgestrekt om iets sclutiterends uit de hand van je moeder te ontvangen." „Niets dan achterdocht! Mijn moeder heeft haar een mooien knoop gegeven, die zij onderweg verloren, maar ook had weer gevonden." „Eu bovendien verzekeren alle overige huisgenooten, de gouvernante verscheiden malen triumfanteliik te hebben hooren roe pen dat jij nu toch gelukkig de universcele erfgenaam zou worden, bij welke woorden jc moeder instemmend moet hebben gelachen." „Dit laatste is een gemeene leugen," voer Rewall heftig uit. „Vaar nu bij het feit van het plotseling verdwijnen Van je broer cn den afkeer dor stiefmoeder van hem, al deze geruchten worden verspreid, kun jc het den mensehen toch niet kwalijk nemen, dat 7.e hun oor dcel daardoor laten beïnvloeden. Maar in am woord op je onverwachte medcdeeling kan ik je wel zeggen, dat ik steeds tot jc dienst ben." „Dank je," was het antwoord. (Wcrrdi vervolgd SCHIEDAMSCHE COURANT De Secretaris,

Schiedamsche Courant | 1909 | | pagina 1