STADSNIEUWS. Ingezonden Mededeelingen. Asthma kan genezen worden. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken Gemengd Nieuws. rif ihUm, IMIWHUlarftWBT iTMmroa'wiflfüMWiy om dozen dag nan te grijpen, teneinde den heer Pierson, die op wetenschappelijk, staatkundig en algemeen, maatschappelijk ge bied een zóó belangrijke plaats heeft be kleed, openlijk te huldigen voor het veie, door hem in een lang leven van onafgebro ken toewijding tot stand gebracht. Op aan stichting van de redactie van „De Econo mist", heeft zich voor dat doel een comité gevormd, bestaande uit de hoeren: prof. mr. J. baron d'Au In is de Bourouill, mr. iNf. P. van den Berg, 0. M, Lioissevain, mr. LI. Goeman Borgesius, prof. mr. 11. B. Dreven, nu-. A. van Gijn, mr. M. Slew, mr. F. W. van Ni erop, prof. mr. W, A. Peiger, prof. dr. C. A. Vet-rijn Stuart, allen leden van de ,,Pcouoiuist"-redact.ieeu voorts de hee- ren mr. T. M. C. Aseor, mr. W. II, de Beaufort, mr. C. Th. van Deventer, dr. 0, Lely, mr. P. AV, A. Gort van der Linden, jhr. mr. A. F. de Savornin Lobman, mr. Th. 11. de 51 eesten, Joan 11. Nacheuius, dr. W. II. Nolens, mr. R. J. II. Latijn, jhr. mr. J. Röell en mr. II. J. Tasman. Door dit comité zijn bijdragen verzameld, voor do vorming van een ,,Mr. N. G. Pier- son-stichting", een fonds, welks inkomsten bestemd lillen worden om, door toekenning van een eere-medaille aan de auteurs van geschriften, welke daarvoor, naar do mee ning van een commissie van Leoordeeling, in aanmerking verdienen te komen, of op an dere wijze bevorderlijk te zijn aan do studie dor Staathuishoudkunde, in welke weten schap de heer Person zelf zoozeer heeft uitgeblonken. Hot comité heeft voor dit doel in ruime mate medewerking mogen ondervinden, het zijn plan volledig kon venvezen- Sleehts één groote teleurstelling het ervaren. De gezondheidstoestand zoodat lijken, moest van den heer Pierson werd op het eind van het vorig jaar door een ern.-ligc ongesteld heid in die mate geschokt, dat van een hul diging in het openhaar, waarbij de zoo tal rijke vrienden en vereerders van Jt n hec r Pierson in tie gelegenheid konden worden gesteld per lonïijk van hun gevoelens te doen blijken, moest worden itevdon. Gelukkig is herstel der ziekte ingetreden in die mute dat liet comité floor den heer L'ierson, in zijn tijdelijke woning te Hilversum, kon worden ontvangen. Namens het comité voerde als vertegen woordig» v tevens van onze oudste instelling van honger onderwijs prof. mr. II. P>. Dre ven, het woord. In de eerste phuïts verklaarde spr. dut de leden van het comité bovenal dankbaar wa ren over het feit, dat. de staat van de ge zondheid van den heer Pierson zooveel is vooruitgegaan, dat hij hen kon toestaan hein op zijn 7 O en verjaardag in persoon te komen begroeten. Wanneer gij," zoo ging spr. voort. hedenochtend aan uw herinnering hebt. laten voorbijgaan allerlei, wat gij in uw rijke leven gedurende welhaast een halve eeuw, hebt. mogen tot statui brengen, dan zal zeker een gevoel van dankbaarheid n vervuld hebben, dat gij daartoe in staat zijt ge weest. Muur even zeker is het voor ons, naar wij u kennen, dut. een ander gevoel niet hij tl zal zijn opgekomen, een gevoel van trots dat gij zooveel hebt vermocht, te doen. Welnu, wat. ge mm u zelf niet hebt willen bekennen, dat willen wij hier uitspre ken ons huid mag er irotseh op zijn, een man van uw talent en toewijding, van uw veelzijdigheid en werkkracht ouder zijn bur gers te rekenen." Met enkele woorden bracht spr. vervol gens eeltige hoofdzaken uit mr. Pierson's veelzijdige werkzaamheden in herinnering. Waar het leven van tien 70-jarige zoo rijk was ami arbeid van allerlei aard. hebben velen behoefte, gevoeld out zoo eindig de spr. „u op dtzen dagen htm hulde te brengen en is de wensch opgekomen, nan die .hulde uiting te geven op een wijze, waar door uw naam blijvend wonlt verbonden aan een stichting tot Itevo ft lering van economische studiën. Namens allen, die daartoe hebben bijge dragen bood apt*, mr. Pierson liet grond- kapitaal der stichting tuut, vergezeld van een album bevattende de luuidte,'keningen der bijdragers. Ten slotte het woord tot mevrouw Pier son richtende, wenschte prof. Ll roven haar toe, dat. zij zich spoedig in hot blijvend her stel van haar echtgenoot, moge verheugen en sprak hij de hoop nit, 'hit.' de jubilaris nog vele jaren gespaard blijve voor haar en voor do economische wetenschap, die hem zoo na aan het hart ligt.. liet album bevat de namen van 358 deel nemers, voorzien van een opdracht van dezen inhoud „In dankbare erkenning van hetgeen door mr. Ni co laas Gerard Pierson, Jen geleerde en staatsman, is gewrocht in cett lang leven, gewijd aan den dienst der wetenschap en aan de belangen van zijn Ion 1. hebben zijn vrienden en vereerders _geweu.--e.lit., door do stichting van een ,,Mr. X. G. Pioreon- fonds" hem te huldizen, en zijn naam (en blijvende aansporing te doen zijn tot beoefe ning van de wetenschap der staathuishoud kunde, in welke hij zelf zoozeer heeft uit gemunt." Do heer Pierson dankte, diep getroffen, voor de hem gebrachte hulde en voor de woorden, waarmede ptof. Greven de gevoe lens van het comité en van de schenkers had vertolkt. Zeker was het waar, dat de grondtoon van zijn stemming heden dank baarheid was, maar daarnaast drong zich ook een gevoel urn deemoed aan hem. op, waar de heer P. met. eenige ontroering in zijn j'cm verzekerde, wanneer hij hetgeen hij in zijn leven had gedaan, vergeleek met wat hij zou hebben willen gedaan hebben. Toch mocht tegenover -zooveel vriendschap eu waardeering als hij thans ondervond, dit gevoel niet oterheersehett. Duur lang spreken hem door zijn medicus aict was vergund, moest hij zich beperken. Doelt dit wilde hij toch uitspreken, dat het comité geen hem sympathieker vonu aan de beoogde huldiging luid kunnen kiezen, dan de stichting um een fonds, bestemd voor de bevordering der wetenschap, waaraan hij •zijn leven luid gewijd. En waar het comité, voor de verdere uitvoering van het denk beeld wei bij voorbaat had willen verklaren, zich te- vet laten op de inzichten, welke daarover bij hem mochten bestaan, stelde hij er prijs op reeds nu het uit te -preken, dut hij, „de staathtushoudkuude", welker beoefening hot fonds prikkelen wil, in na men sin opvat. Met een hernieuwde, warme dankbetui ging voor het optreden en de bemoeiingen, der commissie, sloot de lieer Pierson zijn treffende toespraak. Daarna hieven de heer eu mevrouw Pier son, bijgestaan door huil heide naumgenooten, tnej. G. Waller en de heer N. 0. Pierson .Ir., zich nog vettige oogenblikkcn onder houden met de verschillende leden der com missie, die met groote voldoening koudon consfateeren, dat de jubilaris, al is ook de ernstige ongesteldheid van December niet geheel spoorloos aan hom voorbijgegaan, toch niets heeft verloren v.an zijn ruime en wanne belangstelling in personen en 'zaken en dat er allo uitzicht bent nut dat hij onder den weldadigcn invloed van de rust te Hil versum, eerlang weder met de oude opge wektheid zijn wetenschappelijk werk zal kun nen voortzetten. Generaal Pabst. -j- ïn den ouderdom van 78 jaar is te's-Gra- venltage ontslapen de gep. gen.-majoor-tit., de heer C. F. Pabst, die in 1846 als soldaat in dienst getreden, in 1852 werd benoemd tot 2e luitenant, en meerdere jaren in onder seheidene rangen diende bij het regiment grenadiers en jagers, In 1882, na twee jaren luit.-kol. te zijn geweest bij het 5e reg. inf., verliet hij met pensioen den dienst. Na dien werd hem eerst de titulaire rang van kolonel, later die vim generaal majoor toegekend. Het stoffelijk overschot wordt Woensdag a s. half twaalf (van het sterfhuis) ter aarde besteld op lOud Eik- en Duinen". Tweede Kamer-verkiezing. In een te Amsterdam gehouden vergade ring van hot Instuur van het Comité van Verweer tegen -luitingsriwang, aldaar, is met algemectte stemmen besloten om bij de dit. jaar te houden algemcene verkiezingen den leden te verzoeken bij voorkeur hun stem uit te brengen op die camUdak-n, die verklaien tegenstanders tc zijn van over heidsinmenging in het klein- en winkelbe drijf in het algemeen en van Muiting.-dwang in het bijzonder. De resultaten, verkregen bij de verkiezing \oor den gemeenteraad in Den Haag II, waar door he.t comité Voor noemd. de beide eiuu.Hiiut.pn gesteund zijn, die verklaard hadden besliste tegenstanders te zijn van sluitiugsdwang, zijn voor geen gering deel oor/uak van hel bovengenoem de besluit. Hoor de centrale vrijzinnige kiesvereeni- gin» Oveirflrikkee en Goedereede is met al gemcene stommen het aftr. lid mr. R. J. H, Patijn eaudidaat gesteld. Air. Patijn aan vaardde de Candida tuur". 'Het hoofdbestuur van den Bond voor Staatspensionncering heeft 'n manifest uit gegeven, waarin gewezen wordt op hetgeen in Denemarken on in Engeland is gedaan voor de ouden van dagen. Het hoofdbestuur wekt tie kiezers op om bij de a.s. Kamerverkiezingen slechts hen te kiezen, die ernstig willen ntetlmverkea aan de opheffing van do onderdomsellende door invoering van Staatspensioen zonder premiebetaling. De oud-minister De Meester, candidaat der Centrale. Liberale Kiesivereeniging, zal op verschillende plaatsen in het district als spreker optreden. De strijd in de S. D. A. P. De verwezenlijking van liet op de con ferentie run 31 Januari geopnerdo denkbeeld om bij „Het Volk" een wetenschappelijk bijblad onder Marxtettecho redactie uit te geven, waardoor dan ook in de oogen van ongeveer alle ter conferentie atu we/.ige Marxisten de „Tribune" behoorde tc wor den opgeheven, is in zooverre genaderd, dat, na bedanking van v. d. Goes (niet om principieele redenen) mevr. II. Roland Holst zich bereid heeft verklaard, in samenwer king met Wibaut, cle redactie op zich te nemen. („Het Volk." Het Haagsche Raadsbesluit. liet Kou. besluit tot handhaving van het besluit van Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland, waarbij goedkeuring is onthouden aan het Haagsche Gemeenteraadsbesluit tot aankoop van grond voor de stichting van een schouwburg tegen betaling van 1363.500.—, at et uit in hoofdzaak hierop, dat het Raadsbesluit niet in overeenstem ming is mot eon goed fina.nc.ieel be'heor, dewijl hier voor een aanzienlijk bedrag een terrein is gekocht, bestemd voor den bouw van een schouwburg, zonder dat te vens een op plannen en teekenlngen steu nende raming van het maximum der kos ten, tot dien bouw vereischt, is overge legd. Hierdoor ontbrak voor het gezag, aan welks goedkeuring het Raadsbesluit onder worpen is, de maatstaf Ier beoordeeling van den finaneteelen last, die door aan koop van het terrein in verband niet de borienutung, waarvoor die aankoop is ge schied, op de gemeente zou worden gelegd. En, zoolang men dienaangaande in hel. duister verkeert, kan het vastleggen van oen aanzienlijk bedrag in onroerend goed voor een gemeente, die koopt out het ge kochte voor oen bepaald aangewezen doel ito gebruiken, niet. geacht worden een uit een financieel oogpunt voldoende gerecht vaardigde handeling te zijn. Zandbergen. Naar wij vernemen, is het aantal scheids rechters, ia de zaak tusreheii den ontslagen directeur der Maatschappij tot opvoeding van weozen eu andere minderjarigen in het huis gezin „Zandbergen", oti het bestuur dier tnaateehappij thans compleet. Door het be stuur zijn als zooodanig aangewezen, de hoe ren: mr. E. Belinfnntc, te VGravenltage, en J. E. F». Blankenberg, te Amsterdam; door den ontslagen directeur zijn aangewe zen, de hoeren: mr. J. CL G. Ousting, tc A-scn, en J. M. Vis, tc Zaandijk. Door deze vier is als vijfde lid aangewezen mr, W. L. Luykon Glashorst, substituut-officier van justilie te Am.-tenlam. Alle vijf hoeren hebben zich de aanwijzing laten welge vallen. („Tel.") Dir. belinvoerr. en Ace. Bij de direct» belastingen, invoerrechten en accijnzen zijn t ij d o 1 ij k belast me I. do waarneming van het grenskanloor Uolterhoek: ,T. L. L. van Beelotn, kom mies 2c kl. te Lichtenvoorde, ingang '1 Mei. Benoemd, ingang 1 Maart: lot deur waarder te Rotterdam: It. Tl. Juch, thans te Utrecht. Bevorder d, ingang 1 Maarttot rijks kerk 2e kl. de rijksklerkon 3o klasse: W. C. van der VYiolo, ten kantore Utrecht dir. hel.; A. A. TJlthof, ten kantore Am sterdam (Invoerr.). Verplaatst, ingang 6 dezerde konnn. 3o kl. P. M. C. Scheers, van Latlrop naar Babberik; A. Scholtens, van Roosendaal (tijd.) naar Epen; ,T. Kuiper, van Roosen daal naar Nijswillcr; D. .1. van Faassen, van Roosendaal naar Afferden; N. Ree, van Roosendaal naar Wouw; II. A. Zwart, van 0. en N.-Gastcl (tijd.) naar Goirle; R. Foorthuis, 0. en N.-Gastel (tijd.) naar Ossendrecht; I). Post, van Bergen op Zoom (tijd.) naar Babberik; I. ,T. Mulders, van Borgen op Zoom (tijd.) naar 's Heerenb'erg; W. J. Schaper, van Bergen op Zoom (tijd.) naar Babberik; E. Beekhuis, van A'ier- verlalen (tijd.) naar Broekheurne; C. Huis man, van Viorverlateit (tijd.) naar L'attrop. Ingang 8 dezer: I. Strik, kotnm. 3e kl., van Oudcnbosch (tijd.) naar Bocheltz; M. Krijger, id., van Oudcnbosch (tijd.) naar Denekamp; F. van Tfaneghem, id., van 0. en N.-Gastel (lijd.) naar St. Anna (tijd.); V. Sluiter, id., van O. en N.-Oaatal naar Ter Haar. Ingang 1 Maart: de rijkskt. 2e kl. A. A. Olthof, van kant. Amsterdam (inv.) naar k;uit. Woerden; de kotnm. 2e kl. AV. Lange- dijk, van Denekamp naar Laagsche Paal; P. 11. Mitusze, van St. Anna tiaar Medetn- blikW. C. Ltvijeudijk, van Roermond naar Dtulewaard; B. v. d. Berg, van Ileijthuizen naar Kerk rade (Stn.); II. Buis, van Box meer naar Cuijk; II. Vetiema, van Oss naar Boxmeer; L. Smits, van ATijtnen naar Oss; \\r. J. C'o.x, van Tenia naar Caberg; K. Westendorp, van Caberg naar Gulpen; de kotnm, 3e kl. 1). Sattgers, van Kerkrade (Stn.) naar Roermond; P. Padmos, van Ainsteurade naar Simpclvcld E. Kokmoijer, van Epen naar Kerkrade; A. Maillij, van Nijkwille naar Vaals; W. van Soest, van Kerkrade naar Noorbeek; J. Aatjes, van Vaals naar VenloF. I. van Ilooff, van Eersel tiaar Wellerlooi; E. de Kousetnaeker, van Boxmeer naar A'alkeuburg. De verplaatsing van den kommies 2e kl. VV, F. Marlens van Gulpen naar Nijmegen zal ingaan 1 Mei 19G9 inplaats van 1. Febr. 1909. Ingetrokken (1e verplaatsing van den kommies 2e kl. J. L. C. van Beetern, van Lichtenvoorde naar Beek (bij Nijme gen). Eervol ontslagen, ingang 15 dezer F. Martens, konunies 3e kl. te AVernhout, ingang 1 Mei 1909. A. A. Cadonau, kom mies-ontvanger te Holterbeek. (Wkl. v. d. Adm. d. D. R., enz.). Financieel ntenws. Nod. Spaar- en Incassobank te Amsterdam. in de jaarlijksche algemeens vergadering van bovenstaande vennootschap werd door do directie verslag uitgebracht over den toestand van de vennootschap, welke alle redenen tot tevredenheid geeft ca de balans en dc wist- en verliesrekening per ultimo December 1908 vastgesteld. Besloten werd na afschrijving van allo onkosten dotatie van de wiskundige eti extra reserve-afschrij ving op oprichtingskosten, aanbrengprovisie en vaste goederen tot een uitkeoring van een dividend van I pet., betaalbaar vanaf 1 Maart a.s. In de vacatures, ontstaan door do periodieke aftreding van Mr. A. J. van Thiol en Mr. X. A. AI. van Agcn, als com missarissen der maatschappij, werd voor zien door hun herbenoeming. AmbachtsondenvSjs. Zaterdag 6 Februari heeft er in de .Am bachtsschool alhier een vergadering plaats gehad, belegd door don schoolopziener in hot arrondissement Schiedam, den hoer A'an der Laan. Door den directeur dier inrichting, don ji.ee,r Gerhard,t, werd ingeleid het onder- I werp: Ambaehitsvonderwijs. Dat dit onder werp belangrijk werd geacht, bleek uit de groote opkomst van onderwijzers en on derwijzeressen uit Schiedam ea omgeving. Do vergadering werd geopend door den schoolopziener, die, na een woord van welkom, liet woord verleende aan den heer Gerhnrdt. In oen eenvoudige, maar duidelijke rede zette deze de geschiedenis van het am- bachtsoTulöi-wijs uiteen. Hoe do ambachts man tijdens do Gilden de achting genoot, waarop hij recht had, en hoe in lateren tijd, vooral door den invloed der stoom machines, voor die achting zekere min achting was, in de plaats gekomen, word door spreker in liet licht gesteld. Dat moest anders worden! En dat wordt ook langzamerhand weer beter. Maar zal het ambacht weer in eere hersteld wor den, dan moet het worden uitgeoefend door bekwame, degelijk onderlegde Ijiedon. En die worden niet gevormd op de werkplaats, waar zij door baas en knechts tot allerlei boodschappen worden gebrudfet en waar van hun opleiding weinig notitie wordt genomen. Neen, daarvoor is noodig prac- tisch onderwijs in het vak, dat elke jongen aieh gekozen "heeft. Hoe dat onderwijs thans in Schiedam voor ieder is te verkrijgen, konden de be zoekers daarna hooren en ziien. Ja, zien ook, want in groepen werden zij rondge leid 'door het gebouw, om dit op zichzelf, maar ook do leermiddelen en de resul taten van het onderwijs in oogensehouw te nemen. Na d.ezen rondgang vervolgde de heer Gerhardt zijn rede, om uiiteen te zetten! hoe er onderwijs wordt gegeven in de ver schillende vakken en klassen. Aan het slot gaf spreker gelegenheid tot het stellen vart vragen en opmerkingetn,. waarvan de heer Van der Hout gebruik maakte, en er op wees, dat Burgeravond school en Ambachtsschool eigenlijk één inrichting behooren te zijn. Ten slotte wekte de heer Dr. Vinkesteijn, voorzitter van de Ambachtsschool-Voreeni- ging, de aanwezigen op, het ambachtsonder- wijs alhier krachtig tc steunen, financieel on cloor propaganda. Ten opzichte van het laatste verwachtte hij veel van de talrijk aanwezige dames. „Immers", zoo sprak hij. „wanneer een dame zich interesseert voor oen zaak, dan vindt zij met een goed ge kozen woord zoo gemakkelijk den weg naa.r het hart, maal ook naar de porlemonnaie van den man." 'Onder dank aan den inleider voor zijn ltociende rede, en aan de aanwezigen voor de groote opkomst, sloot daarna de hoer A'an der Laan de vergadering. Alen verzoekt ons mede to doelen dat tob 1-L Februari, 's avonds van 7 tot 9 uur in het Volkshuis gelegenheid zul bestaan, voor hen, die inlichtingen verhuigen of hulp noodig hebben Lij bet doen van de noodige Mappen om hun nuntii op de kiezerslijsten geplaatst te krijgen en daartoe ook gerech tigd zijn. Hoe meer er komen, hoe aange namer het zal zijn voor de commissie, die daartoe in het Volkshuis zal zitting houden. Rijksnormaallessen. De aanmelding van leerlingen voor de Rijksnormaallessen alhier, kan, blijkens de iri dit nummer voorkomende advertentie, vóór '1 Maart geschieden. Tot gymnastiek-leeraar aan deze inrichting is, naar wij vernemen, benoemd de heer Chr. Krijger. Nabij het Roode Rek is Zaterdagavond omstreeks 81/4 uur de arbeidsdraad van den eleetrischen tram gebroken, tengevolge waar van het geheele verkeer stilstond tot onge veer 91/4 uur, toen het verkeer op de baan naar Rotterdam weer kon plaats hebben. De anderen baan kon eerst te ruim 11 uur weer ingebruik genomen worden Een aantal passagiers die met de trams slechts een eind naar hier gebracht werden, moesten het overige van den weg loopen. Ongelukken hebben er niet bij plaats ge had, daar onmiddellijk de noodige maat regelen waren genomen om dert stroom op dat gedeelte af te sluiten. AGENDA. 8 Febr. S, 0. V. aKunst aan het Volk". 8 uur. Echtscheiding. 8 y> Groote Nutszaal, Rotterdam. 8 uur. Kamermuziek vereenig Rosé-Strijjk- kwartet. 8, 9, '10 en 12 Febr. Tivoli Schouwburg. 8 uur. Rotterd. Tooneolisten, De Straatzangeres. 9 Groote Schouwburg. 8 uur. Het Zedeljjk Bewustzijn. 10, 17, 24 Februari, 3 en 10 Maart. Volks huis, 8 u. Hooger Volksonderwijs, prof. J. te Winkel. Hooft en zijn kring." 11 Febr. Volkshuis, 8 uur. Vrijz, Dem. Ver eenig. Lezing van dr. A. van Raalte. 41 5 Vereen, lokaal, Broersvest. 8 uur. Ds. Bokma, 14 Musis Sacrum, 8 uur. Concert door mej. N. Feltzer (piano), F. 0. IJel- mann (viool) en J. van Rjjsselberg (znng)-' 17 Febr, Musis Sacrum, 8 u. Uitvoering N. C. G. 0. Zangver. »Maranatha". Te Rotterdam eiken avond Circus Variété Pflaging en Casino, CooJsingel. Van vergaderingen, bijeenkomsten, con certen, vermakelijkheden e. d. g. verzoeken wij steeds geregeld mededeeling, opdat wjj die in onze agenda kunnen opnemen. Gisteravond zijn 4 jongens van 10 tot 13 jaren, die hier verdwaald waren en «wenende door de politie werden aangetrofle-, naar Rotterdam gebracht om aan hunne daar wo nende ouders te worden teruggebracht. Van een motorwagen brak van morgen om streeks 83/4 uur de koppelstang, Een volgende motor bracht den wagen eerst mee naar lder en nam hem vervolgens mede tiaar de remise. Een beroemd geneesheer wil ait aan alle astSnnaïiJders bewjjzen De treffende verklaring dat Asthma gene zen kan worden, afgelegd door een zoo nel bekende autoriteit als Dr. Rudolph Scliiff. tnann, zal allo asthinalijders belang inboe zemen. De ondervinding van du meeste •asthmalijders is, dat zij weinig of geen ver lichting krijgen door al de tot. nu toe aan- gewende middelen en inderdaad heeft nu® tot nu steeds die ziekte als ongeneeslijk be schouwd. Deze beroemde geneesheer heeft echter na zijn gchcele leven een rtudts ge maakt te hebben van Asthma en gelijksoor tige kwalen, een middel gevonden dat niet alleen de zwaarste aanvallen van Asthma en Bronchitis dadelijk verlicht, maar feitelijk duizenden genezen heeft die ongeneeslijk verklaard waren. Het vertrouwen dat Dr. Schiffmann in zijn middel heeft is zoo onbe perkt, dat hij bereid is een gratis monster te laten geven aan ieder die zich daartoe aanmeldt, binnen vier dagen na lieden, bij de firma Knppelhof en llovingh, te Schie dam. Dr. Schiffmann meent dat een proef da meest overtuigende en inderdaad de eenige manier ia om liet verklaarbare vooroordeel van duizenden asthmalijders, die door alle andere middelen te vergeefs hulp zochten, te overkomen. Ofschoon het middel van Dr. Scliiffmnim tegen asthma reeds sedert vele jaren in Holland verkocht is geworden, is het niet onmogelijk dat vele lijders er ttig niet van gehoord hebhort, en out ook die te helpen doet hij clit voorstel. Een gelegenheid om kosteloos een proef te nernen met oen zoo beroemd en afdoend middel, zal zeker door iedere asthmalijder met graagte aange grepen worden. Rotterdamer Maifestspielo. Betreffende de Maifes/tspicte is thans liet volgende vastgesteld A'an Ilooy zingt in de eerste serieSachs v. Rooy of AVhit'ehill den Hollander ;Marg Elb zingt Senta; Print Bohm v. En dert of Afarg Elb Elizabeth in Tannhauser. U-rlus zingt TatuihaUsor en StolzingjUr- lus of Tijsseu: Lohengrin; Frau 'Bohm v. En dert zingt Elisabeth in Lohengrin on Evcben in Die Meistersitiger; Julius Kiefer zingt Wolfram; Stickroth: Beckmesser, In de 2e serie zingt v. Ilooy den Hollan der en Bans Sticks; Mara Elb: Senta; Dr. Branasch: Erek; IJrlus: Tt-isan, Stol- zing en Tamibnuscr, en misschien zingt Whitehill: AVolfram. D'o rest 'ter rollerihezettiug is als in dc cerate serie. Opera-vereeniglng, liet bestuur der Opera-vommiging doelt ons mede, dat de opvoeringen van Weber's „Freischiitz" zijn vaMge.-teld te Amsterdam op 20 dezer, te Rojterdam op 27 Fehruail 011 te VG raven huge op J Maart a.s. Schaken, Het Internationaal Mrcsterttmrnooi zal den löden van deze intutnd te Petersburg aanvangen. Het toumooi wordt gehouden ter nagedachtenis van wijlen Atichaul Tschi- gorin, den Grootmeester der Russische Schaakromantiek. Tot deelname zijn uitgenocxligd hoogstelt! 12 bititenlandsche meesters, waaronder de wereld-kampioen Ln.skcr, Rubinstein, Tarta* kovor, Alaroczy, Hchlechtor, Janow.-ky, Mio ses, Alattco, Vidmar, Dunns, Op uituoodiging van het comité speelt de heer Sjiciior uit. Amsterdam mede, om uui land te vertegenwoordigen. AA'ij kunnen me- dedeelen, dat Lasker bij het comité heelt aangedrongen 0111 den heer Speiior toe te laten. Het lournooi zal ongeveer een maand duren. Voorde Haagsche rechtbank werd heden - op requisitoir van het 0, AI. met gesloten deuren behandeld de strafvervolging inge steld tegen den tandarts 11. H., verdacht van het bekende misdrijf tegen de zeden. Et-wa ren 22 getuigen k charge gedagvaard, zoo mede een aantal getuigen a decharge. Het O. M. werd waargenomen door mr. C, van Lookeren Campagne. Verdediger Wits mr, L. AV. van Gigch. Aanmonstering voor de visscherij, In de laatste dagen heeft het aanmonsteren te Schevoningen voor de aanstaande haring- visscherij een aanvang genomen. Zoo men weet strekt zich de wet tot rege ling van het Arbeidscontract niet uit tot ris arbeidsovereenkomsten welke in het wetboek van Koophandel zijn geregeld. Ontaarde moeder. Zaterdagavond is door een agent van poliW een kinderlijkje, dat geheel naakt op <k Egelantiersgracht te Amsterdam lag) 8811 een politiepost gebracht.

Schiedamsche Courant | 1909 | | pagina 2