plaats van mr. Hendels, wiens candidatuur door zijn uittreding uit de partij vervallen was, Oudegeest als eersten cundidaat voor de Tweede Kamer. In de afd. Amsterdam III is een motie Ingediend om de heeren Wijnkoop en Ccton tot onmiddellijke aftreding als voorzitter en secretaris te nopen. Uit Utrecht schrijft men aan de „Stand." Naar wij met zekerheid vernemen zal de heer Mr. M. Hendels onafhankelijk van eventueele besluiten van de S. D. A. P. in elk geval bij de komende Kamerverkie zingen in Utrecht II candidaat gesteld wor den, ook al mocht het Partijbestuur zijn reeds goedgekeurde candidatuur weer intrek ken, Dank zij de ontegenzeggelijk grootc populariteit van den heer Hendels in Utrecht zal zijn uittreden uit het -socialistisch partij verband, naar men ons van bevoegde zijde mededeelt, op de stemming-verhouding wei nig of geen invloed oefenen. Blijkens een ingezonden stuk in de „Zaand. Ct." is voor het kiesdistrict Zaan dam, naast den nog aan te wijzen ge- meenschappclijken candidaat der liberalen en vrijzinnig-democraten (uit het grostal mr. Bnrgesius, mr. Van Tienen en dr. Bos) een tweede vrijzinnige gesteld, ntl. de heer 'J. C. H. G. van Deun (vrijzinnig-demo craat), gepenaionneerd officier, wonende te Watergraafsmeer, die in bedoeld artikel wordt aangediend als bijzondere verdediger van de belangen der hengelaars, vergun ninghouders, postbeambten en klerken enz. Ml', van Sty rum heeft aanvaard de Ka- mer-candidatuur voor Haarlem, hem aan geboden door een comité van vrije libe ralen. 1 1 1 1 Do Bond van vrijzinnige propaganda- vereenigingen, te 's-Gravenhage gevestigd, zal 28 dezer te Leeuwarden een 'verga dering houden, ter bespreking van de mid delen voor een krachtige propaganda over geheel Friesland. De bondsvoorzitter, de heer W. Koster, zal de zaak inleiden. De groote deputatenvergadering der anti- revolutionnaire partij zal, volgens het ,,N. v, d. D.", dit jaar gehouden worden te Utrecht. Voorzitter van het deput-atencomité is dr A. Kuyper. De Haagsche corr. van de „Maa3b." is, krachtens inlichtingen uit zeer goede bron, gemachtigd mede te deelen, dat in Holland althans van een, in eenigszins nabije toe komst liggende, candidatuur van generaal Chrïstnn bij de R.-Katohlieke partij niets bekend is. De toestand in de S. D. A. F. Te Rotterdam is een. vergadering ge houden van een vijftigtal leden der ,S. D. A. P., ter bespreking van de houding, die zij na het Deventer congresbesluit had den aan te nemen. Zij vonden, waar het congres reeds het royement der redacteu ren van „De Tribune" uitgesproken heeft, geen enkel motief aanwezig, om nog aan het referendum deel te nemen. Integen deel, zou dit, naar men meende, jslechts oponthoud voor de te voeren actie betee- kenen. Men besloot, zich en bloc af to scheiden van do S. D. A. P. en een nieu- -we organisatie op te richten, die een af deeling zal worden der eerlang te consti- tueeren partij. Met algemeene stemmen is besloten, aan het eerste congres dier .nieu we partij voor to stellen, in 'Rotterdam IV mr. M. Mend els candidaat te stellen voor de Tweede Kamer. Het bestuur der nieuwe vereeniging is samengesteld uit vijf leden. Ten slotte is besloten, dat alle besluiten vernietigd zul len zijn, indien het referendum het roye ment niet bekrachtigt. V Nader meldt men, dat mr. Mendels zich bereid heeft verklaard, de hem van Marxis tische zijde aangeboden candidatuur voor Rotterdam IV te aanvaarden. V Naar het „Utr. Dbl." vernoemt, zullen, wanneer het dezer dagen te houden refe rendum het besluit van het Congres van Deventer bekrachtigt, ook to Utrecht een aantal leden uit de afdeeling der S. D. A. P. treden, en onmiddellijk een afdee- ting vormen der nieuwe te constitueoren sociaal-democratische partij. Van ongeveer een dertigtal leden, zegt het „Utr. Dbl", moet het besluit al vaststaan, terwijl waar schijnlijk door meer leden dit voorbeeld zal worden govolgd. Uit de S. D. A. P. Als voorstel voor het Faaschcongrcs is door de afdeeling Amsterdam II der S. D. A. P. aangenomen ,,In ons partijprogram worde afzonderlijk genoemd, als grondslag van de erkenning der maatschappelijke waarde van het moeder schap! de eisch van een volledige moeder schapsverzekering." Het ontslag Tan Henri Polak. Het „Hbld," verneemt, dat een aantal vakvercenigingsmannen bij den heer Polak pogingen zullen aanwenden om hem van zijn besluit tot het nemen van ontslag als voorzitter van het Ned. Verbond van Vak verenigingen terug te brengen. Althans in zooverre dat hij voorloopig, b.v. tot de jaar vergadering, de leiding van het N. V. V. in handen houdt. Uit Den Haag schrijft men ons: Jl) verbapd met de rnededeoüng, dat de heer II. Polak, voorzitter van den A. N. D. B., in bet besluit, van het congres der S. D. A. P. te Deventer, reden had gevon den om als voorzitter van hot Nexlerkndsch Verbond van Vakverenigingen af te treden, wordt gemeld dat zijn aftreden niet de min ste verandering brengt in de leiding of samenstelling van het Verbond, daar do lei ding van dit lichaam niet was in handen van den heer Polak, maar in die van den eeraten secretaris, den heer J. Oudegeest, lid van. den Amsterdamschen gemeente raad. De vergadering van het N. V. V. zal in de plaats van den heer Polak een anderen voorzitter aanwijzen, waarmee do zaak zal af- geloopen zijn. K E. T. M. Door B. en W. te Rotterdam is bij den Raad het voorstel ingediend om art. 1 der Tramconcessie zoodanig tc wijzigen, dat de mogelijkheid ontstaat om aan de lijn Hoevestraat—-Boompjes een zoodanige andere route to geven, dat zij op het einde Rcederijstraat niet Oostwaarts maar West waarts langs de Boompjes ombuigt en ver volgens over de Maasbrug naar het Oos telijk deel van het Noordereiland wordt overgebracht. Feijenoord zal hierdoor een dubbele verbinding krijgen met de binnen stad. In hun toelichting wijzen B. en W. er nadrukkelijk op, dat deze wijziging niet is te beschouwen als een uitbreiding, die krachtens art. 6 der concessie in den loop van dit jaar door den Raad aan de Maat schappij kan worden opgelegd. Ned, Vereen, tot afschaffing van aleoho'lsehe dranken. Op Hemelvaartsdag belegt de Zuid-Ilol- landsche Propaganda-commissie der Neder- landsche Vereeniging tot afschaffing van Alcoholhoudende Dranken een openluehtm.ee- ting te Rotterdam. De 23 provinciale :if- dcelingen der Ned. Ver. organiseeren er tochten per spoor of boot heen. De onder werpen, welke behandeld zullen worden, zijn: „Waarom geheelonthouding?", „De vrouw en de alcohol", „Vakorganisatie en G. O." en „Plichten der leden tegenover de Ncd. Ver.". Tot deelneming zullen worden uitgc- noodigd de zuster- en vakvereenigingen in de provincie. Armenzorg. Wijlen mr. P. L. F. Blussé heeft aan de vereeniging Armenzorg te 's-Gravenhage een legaat van f3000 besproken. („N. C."). VLAARDINGEN, 25 Februari. Bij de te Utrecht gehouden examens fraaie handwer ken is o. in. geslaagd, mej. M. M. Drost, van hier. VLAARDINGEN, 25 Febr. Door de jRotterdamsche rechtbank is gisteren in staat van failissement verklaard A. Noordhoek Jzil.j mr. broodbakker, Waalstraat 28, met benoeming tot curator mr. P. C. W. baron van der Feltz, candidaat-notoris te Vlaur- dingen. Reehter-commissariB mr. A. A. F. AV. van Romondt. VLAARDINGEN, 25 Febr. De afdee ling Vlaardingen en Vlaardinger-Ambacht van t,Volksonderwijs", houdt haar jaarver gadering op Dinsdag 2 Maart in „De Volkshond". VLAARDINGEN, 25 Febr. Ter hoogte van het Noordguil is gisteravond omstreeks 9 uur door de stoomboot VD VII van cle Viaardingsche stoombootmaatschappij, kapi tein J. van Roon, aangevaren een rnestaakje, welk scheepje binnen weinige oogenblik- ken zonk. De schipper, genaamd Kok, wonende te LTsselmonde, mot een zijner zoons, konden gered worden, een andere zoon van den schipper, oud 1-1 jaar, alsmede de 30-jarige Willem Hofman, gehuwd en vader van 1 kinderen, verdionken. 0VERSCI1IE, 21 Febr. Gisteravond om streeks 9 uur werd de chauffeur van de automobiel II 2030 door een agent van poli tie alhier bekeurd wegens een overtreding der Motorwet. Een v iertal heeren, die zich in de auto bevonden, gaven daarover hun verontwaardiging te kennen en noodigden de vele omstanders uit met hen in „De Ver gulde Koetswagen" iets te gebruiken. Nadat zij eenige rondjes hadden verbruikt, rioodig den zij het onthaalde publiek uit een ver klaring te tcekenen dat do bekeuring on rechtvaardig was en hun van de „gecon stateerde" overtreding niets gebleken was. Geen der aanwezigen voldeed echter aan dat verzoek. Toen het nu op betaling aankwam wei gerden de heeren en wilden vertrekken, maar daartegen protesteerden do aanwezigen, zoodat het tot een vechtpartij kwam. Een der heeren, een ware Hercules, werd na hevig verzet naar de politiewacht overge bracht. Dc auto, die door toedoen der heeren zelf ernstig beschadigd was, kon nu met één passagier minder, zijn reis naar Den Haag voortzetten. STADSNIEUWS. Kamer van Koophandel on Kabrleken. Door do Kamer van Koophandel on Fa brieken alhier, is aan zijn Excellentie den Minister van Financiën hot navolgende adres verzonden: Bij missivo van 20 November 11. betuig den wij Uwe Excellentie onze instemming met het verzoekschrift van de branders aan Uwe Excellentio, inzak© het niet meer krijgen van de vergoeding voor het werken onder Se belemmeringen der Accijnswet geving, in welk verzoekschrift o. m. werd verzocht, dat Uwe Excellentie het daarheen zou leiden, dat een uitvoerpremie op ge distilleerd worde gegeven, van f3 per H.L, van 50 °/o- Wij hebben echter later ge meend, het hierbij niet te moeten laten, maar er ook eens een onderzoek naar te moeten instellen, hoe de uitvoerpremie op gedistilleerd is geregeld, welke door En geland wordt toegekend. Wij hebben uit de verschillende landen, die een uitvoerpremie geven, juist dit land gekozen, vooreerst omdat Engeland haar toekent, niettegenstaande het 't stelsel van vrijhandel huldigt, en vervolgens, wijl het die promie geeft op denzelfden grond, als waarop zij in bovenvermeld request werd verzocht, n.l. om den binnenlandschen brander op gelijken voet te stellen met den buitenlandschen, die niet in dezelfde mate wordt belemmerd door de belasting wetten van zijn land. Nog slechts dcorten tijd geleden werd dit laatste uitdrukkelijk verklaard door den kanselier der schat kist, mr. Lloyd-George, blijkens het hier bij ingesloten exemplaar van: „The Parlia mentary Debates, sixteenth volume of session 190S", (vgl. biz. 73, onder het hoofd: „Spirit Duty Allowances"). Bij het bovenbedoelde onderzoek nu bleek ons, dat de Engelsche uitvoerpremie is gere geld in sectic 3 van de Customs and In land Revenue Act., 1885 (48 en 49 Vict. Ch. 51), en in sectie 5 van de Finance Act. 1902 (2 Edw. 7, Ch. ,7), wan welke twee wetten wij de eer hebben u hierbij een exemplaar te doen toekomen, en dat deze regeling zeer eenvoudig is. Hieruit meenen wij te mogen besluiten, dat het in het leven roepen van een uitvoerpremie ook hier to lande niet veel moeite en tijd zou kosten. Bovendien is het ons in ziens een dwingende eisch van billijkheid en recht, dat, in afwachting van het tot standkomen van de herziening der accijns wetgeving op het gedistilleerd, waarbij vol gens de door Uwe Excellentie verleden jaar in de Memorie van Antivoord gedane toe zegging (een toezegging, waarvoor wij u dankbaar zijn) met de bezwaren van de branders zooveel mogelijk zal worden re kening gehouden, reeds nu aan de bran ders in don vorm van een uitvoerpremie een vergoeding worde gegeven voor het werken onder de accijnswetgeving. Dag in dag uit toch ondervinden de branders, die toch reeds met zoo vele en zoogrooto moeilijkheden te kampen hebben, de scha delijke gevolgen, daaraan verbonden, ter wijl de zooevenbedoelde herziening nog jaren op zich kan laten wachten. Daarom zijn wij dan ook zoo vrij, om aan hot brj onze bovenvermelde missive gedaan verzoek thans nog het verzoek toe te voegen, dat het uwe Excellentie moge behagen, om het daarheen te leiden, dat de bedoelde uitvoerpremie zoo spoedig m o g e 1 ij k worde gegeven. De Kamer van Koophandel en 'Fabrieken te Schiedam. (get.) Mr. W. H. JANSEN, Voorzitter, (got.) Mr. M. KAVELAARS, Secretaris. ZiHeren jubilee. Naar wij vernemen zal de heer E. F. Reder, brouwmeester aan de bierbrouwerij „de Griffioen", op Zondag a.s. gedurende 25 jaar aldaar werkzaam geweest zijn. Talsch geld Volgens aangifte van een kassier hier ter stede zijn twee jonge mensehen op diens kantoor geweest om vreemd goud- en zilver geld te wisselen. Het bleek echter valsclie munt te zijn. De stukken zijn teruggegeven en de jonge lieden zijn daarmee weder vertrokken. Men zij dus voorzichtig met het aan nemen of wisselen van vreemd geld. Kerkbouw. Het bouwen van een kerkgebouw met kos terswoning aan de "VVestvest, hetwelk Zater dag j.l. door het bestuur der afd. Schiedam van den Ned. Protestantenbond werd aanbe steed, is gegund aan den laagsten inschrijver, den heer Jan J. Kantors, tc Rotterdam, voor de som van ƒ30360. stede heeft zich een afdeeling Volksweerbaarheid. Hier ter gevormd van de vereeniging „Volksweer baarheid", waarbij zich heeft aangesloten het hier kortelings opgerichte „Sehie- dnmsch Vrijwi ligerskorps' Her doel van „Volksweerbaarheid" is ten deele reeds in hot woord zelve opnesloten, liet weerbaar niaken van het Nederlandsche volk. Dit doe! zoekt men echter niet enkel te bereiken door de jongelieden te oefenen in den wapenhandel, dit is slechts een der middelen. De hoofdzaak moet zijn de licha melijke èii geestelijke weerbaarheid van het volk; het opwekken van een krachtig natio naliteitsgevoel. De vereeniging „Volksweerbaarheid" telt thans reeds 104 afdeelingen met 12.000 leden. Voorts zijn er 100 schiet- en weor- baarheidsvereenigingen en enkele vrijwilli gerskorpsen; bovendien zijn er gymnastiek-, scherm-, voetbal- en andere sportvereenigin- gen, die alle de weerbaarheid in 't alge meen zeer verhoogen. Hooft,en zijn kring. Hooft's vaderlandsliefde, zich uitend in gevoelvolle poëzie voor land en stad (Am sterdam) was het slot van de vorige rede geweest. Prof. te Winkel kwam hierop aller- eorst terug, om, overgaande tot de gedich ten van Hooft, allereerst die verzen te behandelen, waarin van bijzondere gebou wen in Amsterdam sprake is. Maar veel gewichtiger zijn. de minne liederen. Zij geven ons Hooft in al zijn hartstochtelijkheid, zij doen ons zien, welke vrouwen op Hooft diepen indruk gemaakt hebben. In geschiedkundige volgorde zijn do min neliederen aan I. B. de eerste. Daar Hooft haar in zijn gedichten „prinses" noemt, zullen wij moeten denken aan een doch ter van den burgemeester Boclens. De Amsterdamschc burgemeesters gevoelden zich grooi en vorsten van Europa. Hooft bezingt haar niet alleen om het uiterlijk schoon, maai' bovenal om haar smaak, ver stand. In gedichten aan anderen, prijst hij de fierheid, een enkele maal is zijn zang een samenspraak van gelieven. Zoo het bekende gedicht aan Galathea, dat aan de balconscènc van Romeo en Julia herin nert. Hooft onderscheidt steeds twee vor men der liefde, n.l. minne en liefde. Deze verdeeling, door de Renaissance gebracht, wil minne als hartstocht, liefde als den meer ideëolen vorm opgevat zien. Waar Hooft ook steeds het onderscheid maakt, zijn heide vormen voor hom in Werkelijk heid 4 steeds vereenigd. „Liefde en minne aaneengetuit". (Granida). Hartstochtelijkheid brengt tot overdrij ving. Zoo verklaart Hooft in zijn liederen, aan mej. K. toegewijd, dat hunne harten niet te scheiden te zijn, dat scheiding hem den dood zal brengen. Als echter deze geliefde niet Hooft, maar diens peef aan neemt, en twee jaar later met hem trouwt, kiest Hooft niet den dood, maar maakt een bruiloftsvers op het jonge paar. Dat alles is meer wufte poëzie. In de verzen op B. S. komt de tragische. liet zijn de gedichten op Bregtje Spiegliols, „het blonde Bregtje, dat zoo scherpzinnig was en krachtig van geest". Hooft leerde Rregtje en haar zuster Anna in 1604 ken nen. Eerst weet hij niet aan wie van bei den zijn hart behoort, maar spoedig be- heerscht de liefde voor Üe eerste hem geheel en al. Zijn liefde wordt door het meisje beantwoord, door de moeder be streden. Spreker staat bij deze liefdesge schiedenis uitvoerig stil. Wij weten niet precies hoe het gegaan is, maar naar zijn meoning is do bekende voorstelling van Jan ten Brink onjuist. Spreker gelooft, dat naar de opvattingen der moeder, Hooft geen geschikte partij voor haar dochter was, dat in de moeder de eerzucht-liefde voor het kind doodde en dat ,zij eischtc, dat Bregtje in hare tegenwoordigheid Hooft zijn afscheid zou geven. Zoo opgevat, wordt het lied aan Iphigenea begrijpelijk. Bregtje verklaart, dat hun liefde uit moet zijn voor altijd, maar als Hooft eerst den kende dat haar hart zich van jhem heeft afgewend, haar bij het scheiden in tranen ziet uitbarsten, gevoelt hij, dat zij geofferd wordt. En zijn smart wordt de .aanleiding tot een zijner heerlijkste zangen, Brcgtje's tranen het hoogste beeld van liefde. No rms, de godin der schoonheid, zoo eindigt dit gedicht, kende de schoonheid 'der tra nen niet. Maar nu ze die gezien had, ving zij ze in der roos op, on de dauwdruppelen werden do heerlijkste paarlen, die Venus aan een gouden draad reeg, en'tot haar schoonste lijfsieraad maakte. Zong Hooft van Bregtje: „zij koos den dood boven een liefdeloos leven", hij zeide letterlijk dc waarheid. Een paar malen deed het meisje vruchteloos pogingen, door zelfmoord haar leven te doen eindigen Stierf zij niet in deze pogingen, ze werd zoo verzwakt, dat zij veertien dagen na hun scheiden (Januari 1605) stierf. Anna troost Hooft in zijn smart. Zij had 'het aan de stervende zuster beloofd. En ook hier is het medelijden ,de moeder van do liefde. De moeder, die 'haar oud ste 'dochter voor Hooft heeft zien sterven, wil van deze vereeniging evenmin iets we ten. Haar verzet scheidt do gelieven voor altijd. 1 Christina van Erp ontmoet Hooft in 1610. Ilaar diepe, welluidende stem had op Hooft de grootste bekoring. Zij trof den dichter in zijn zwakke zijde, zijn liefde voor de muziek. Zij werd zijn vrouw, en Hooft dicht geen. minnezangen in dien eersten tijd van liet huwelijk. Dan komen ze los in tweeërlei vorm. 'Zij, die geen persoonlijk karakter dragen en zij, die voor zijn vrouw gemaakt zijn. Dc minne dichten uit den eersten tijd van dit huwe lijk behooren tot zijn besto gedichten. Iu 1624 stierf zijn vrouw, in 1627 hertrouwt Hooft. In de gedichten op zijn tweede echt genoot komt vooral uit, dat Hooft ,tot geen kerkgenootschap behoort en de familie van zijn aanstaande zich tegen hun huwelijk verzet. Hooft's geliefde komt telkens onder dien invloed. Is hij bij haar, dan doet de liefde alle zwarigheden verdwijnen, hij vertrokken, dan dreigt vrees de liefde to verdrijven, liet slot is, dat de liefde de vrees overwint en het spel van schroom en genegenheid, bekoring aan de laatste groep der minnedichten geeft. 28 Febr. Volkshuis. 6 u. Lichtbeeldenavond. 28 s> S. O. V. 8 u Kunst aan het Volk Tweede Beethoven-concert. 28 Tivoli Schouwburg. 2 uur. Rood. kapje. 1 Maart. Consiantia. 8 uur. P. ,de Bruin. Steenen voor Brood. 2 i> Gemeenteraad Schiedam. 2 uur. 2 Vereeniging »De Dageraad", 8 uur, Openb. vergadering: W. A. Vee- nendaal, over Multatuii. 2 Groote Schouwburg. 8 uur. Een faillissement. 3 d Spoel. Vereen. 81/2 uur, Algem. Verg. N. V. Schied. Kunstsmederij en Mach.fabiiek v/h, G. J. Vin cent Sc Co. 3 en 10 Maart. Volkshuis, 8 u. Hooger Volksonderwijs, prof. J. to Winkel, Hooft en zijn kring." Groote Schouwburg., 7l/2 u. Weener Operette. Die Lustige Witwe. Volkshuis, 71/2 uur, Dam-simultaan seance. 13, 20 en 21 Maart. Volkshuis, 8 uur. Dara- wedstrijd. 30 Maart. Nieuwe Veemarkt. Rotterdam. Ten toonstelling Holl. Mij, v. Landbouw. Te Rotterdam eiken avond Circus Variélé Pilë.ging en Casino, CoolsingeL Van vergaderingen, bijeenkomsten, con certen, vermakelijkheden e. d.g. verzoeken wjj steeds geregeld mededeeling, opdat wij lie in onze agenda kunnen opnemen. AGENDA. 25 Febr. Vereen.lokaal, Broersvest, 8 uur Ds. P. Bokma. Tivoli Schouwburg. 8 uur, Nederl Tooneel. Een paladijn. Groote Scnouwburg. 8 u. De wereld waarin men zich verveelt, Tivoli Schouwburg. 8 uur, Concert 15 j. vioolvirtuoos Saseha Colbert- son en Joh. Wysman, Gr, Schouwburg, Opera Vereen A'dam, Der Freischütz. 25 26 26 27 Ingezonden Mededeeiingen. Slapelooze nachten. Een bewoner van Maasland geeft onder staand een geneesmiddel aan, dat voor alle lijders aan aambeien en prikkelende huiduit slag van groot belang is. De heer W. Verschuur, wonende Maas dijk no. 52, te Maasland, meldde ons den "4on Januari 1905: Sedert lange jaien was ik aangedaan met droge, uitwendige aambeien, waar ik zeer veel hinder van had. De jeuking, hierdoor ontstaan, was somtijds zoo lastig, dat ik niet op mijn stoel kon blijven zitten. Een van mijn kennissen wees inij op Foster's Zalf en ik hen hem hier dankbaar voor, want dadelijk bij aan wending van deze goede zalf, bekwam ik verlichting en geen twee weken waren hier na verloopon, toen ik geheel en al van mijn ellendige kwaal was genezen. Met verbou wen zal ik dan ook Foster's Zalf voor dit euvel aanbevelen." Den oen Augustus 1907 vernamen wij nog van den heer Verschuur: „Nog steeds ben ik genezen van mijn lnstjgc kwaal. Do Zalf heeft- dadelijk wonderen gedaan. Ik heb totaal niets meer bemerkt win mijn aambeien en zal U steeds dankbaar blijven voor Uw uitstekende genezing." Verzeker U dat men U de üehte Fosier'ü Zalf geeft, dezelfde soort die de heer Ver schuur gehud heeft. Ze is te Schiedam ve,- krijgbaar bij de heeren Kappclhof tn Ho- vingh (voorheen Frans Visser). Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwis sel ft 1.75 voor één of 10.voor zen doezen. Rechtzaken. Het Haagsche Gerechtshof, op verbeterde gronden opnieuw rechtdoende, veroordeelde A. K., bode te Viaardingen, tot 14 dagen gevangenisstraf (evenals in eersten aanleg ook de rechtbank te Rotterdam) wegens het aan zjjn schuld te wjjten zijn, dat op da Blaak te Rotterdam, waar hjj zich met zjjn wagen bevond, eene vrouw tegen een anderen wagen werd geduwd, waardoor zjj zoodanig letsel bekwam dat zy gedurende geruimen tijd in een ziekenhuis moest worden vet-: pleegd. De rechtbank te 's-Gravenhage deed lie den uitspraak in dc zaak van S. Brandon, \V. E. Content en A. Elens, zich noemende bestuursleden van de Zuid-ffollandsclte Ilcerensociéteit. Beklaagden werden vrijgc- sproken van het primair ten laste ge legde het deelnemen aan een bij de wc! verboden vereeniging. Ten opzichte van lid subsidiair ten laste gelegde: het houden van een voor het publiek toegankelijk huis van' hazardspel, verklaarde de rechtbank zich on bevoegd met verwijzing der zaak naar dw kantonrechter. De IInng.sche_ rechtbank heeft den tand arts, IT. Hamburg veroordeeld tol 7, c s j aar gevangenisstraf wegens hot zeden misdrijf, strafbaar gesteld bij art, 2-13 vet-, boek van strafrecht, aannemende dat bekU wist, dat dc vrouw in staat van bewustM loosheid of onmacht vorkeerde. Een landbouwer te Mijdrecht had op de snippenjacht het ongeluk een jongen met hagel in het hoofd te treffen. Ter zake ven; door schuld veroorzaken van zwaar lieharth lijk letsel, wond hij door de Utrechtse^ rechtbank tot 7 dagen hechtenis vewotj. Joeid. if Tiet gerechtshof "te Amsterdam sprak hem gisteren in hooger beroep vrij. Bij Kon. besluit van 24 dezor is, mei ingang van 1 Maart, benoemd tot rechter in de arrondissoments-rechtbank te 's-Gra; venhage, mr. A. II. du Mosch, thans reek tor-plaatsvervanger in gemeld college, j. Kerk en School. 14 Ned. Hebv. Kerk. Beroepen te "Wijhe ds. D,Klein-MaS sink te Deventerte Helium (Gr.) I :i vep»U to vyyiic uo. --

Schiedamsche Courant | 1909 | | pagina 2