Papieren voor Brood. Moot do Groote Turk; weer het gelag be talen? Een strook Novi-Bazar? Het is bijna een axioma; als er iemand bloeden moet, dan moet het de Turk maar zijn! Waarom dan ook nu niet? zal men vragen. Amerika. Het Noord-Amerikaansche Kabinet is de finitief als volgt samengesteld: Philander C. Knox, staatssecretaris, Franklin Mac Veagh Financiën, Jacob M. Dickinsow Oor log, George W. Wickorsham leider van 't Departement van Justitie, Frank H. Ilitzhcoc postmeester-generaal, Geoige Von Lengerke- Meyor Marine, James Wilson Landbouw, Charles Nagel Handel en Arbeid, Richard A. Ballinger Binneniandsche Zaken. Op don 18 Februari 1909 heeft het hui dige ministerie een wetsontwerp doen indie nen, waarbij de gemeentewet gewijzigd wordt, in hoofdzaak overeenkomstig de voorêtellen dei" Staatscommissie voor de gemeente- financiën. Waar wij indertijd in dit blad die voor stellen uitvoerig hebben uiteengezet, zal het onnoodig zijn het wetsontwerp en de memo rie van toelichting opnieuw in extenso te behandelen en zullen wij kunnen "volstaan met daaruit enkele wetenswaardigheden me de te deelen. ££et wetsontwerp is verdeeld in paragra fen. In do eerste paragraaf worden in 15 artikelen alle belangrijke wijzigingen in do regeling van het gemeentebelastingwezen, welke onze' gemeentewet in haat zesden titel geeft, aangegeven. Het is men her innert zich dat een heele boeket belas tingen. En alsof al die belastingen nog niet genoeg zijn heet liet al dadelijk in de Memo rie van Toelichting: ,,Ook behoort aan de gemeentebesturen do bevoegdheid te worden gegeven andere belas tingen, dan de met name genoemde, in te voeren, zoo die naar andere grondslagen dan die eener Rijksbelasting worden geheven. De mogelijkheid om hot gemeente-belasting stelsel geleidelijk te ontwikkelen, nieuwe heffingen in te voeren, blijft dan geopend. Zoo zal do gemeente wellicht overgaan tot de invoering eener bekisting op brandas<-u- ranticn, zij zou debietrcchten kunnen hef fen op bier, wijn, tabak, gevogelte, wild en dergelijke zaken, of rechten op den verkoop van waren in liet klein, of andere belastin gen, waarvan, zoo zij aanRijksbelasfcingen geen concurrentie aandoen, de goedkeuring genist aan de Kroon kan worden overgelaten." Men ziot het: een stortbui van belastin gen valt in de smeekend ten hemel gerichte, leege stadsbeurzen, die dus weldra vol pa pier zullen zijn. al zal dit maar zeer betrek kelijk geldswaardig" zijn. En zou er ha al die welwillendheid nog een gemeentebestuur ziju, dat het dier uit de bekende fabel zou citeercn ,,Le moindre grain de mil ferait mieux mon affaire." Dat zij niet verlichting wil hebben (er staat verluchting, doch de memorie heeft niet weinig, in een regeeringsstuk wat vreemd doende, drukfouten) maar verzwa ring, verzwaring van de smeekend omhoog gehouden beurs, in den vorm van welge- rande rijksdaalders en heusch geldswaardig papier, dan antwoorden de beide ministère in hun memorieWij hebben zelf geen rijksdaalders en bankpapier, wij zijn bijna „angstvallig spaarzaam" en toch kunnen wij er niet komen. De gemeenten worden dus niet geholpen inet geld, niet met brood, maar met papier", niet .met subsidies, maar met de boodschap dat zij degenen, die nu toch al de kosten betalen, de kosten op andere wijze kunnen laten betalen en bovendien enkele niet-ge- meentenoren wat meer kunnen laten betalen. Men weet, dat gezaghebbende deskundigen verkaard hebben, dat die nieuwe wijze van belasten niet veel verlichting van den be lastingdruk zal geven en dat, wat niet-ge- meentenaren aan de stadsschatkist zullen hob- ben te betalen, niet zoo heel veel zal zijn, De ministers zijn blijkbaar niet van deze opinie, al is bet oud-lid der commissie, mr. Heemskerk, een van hen. Zij nemen van het plaatselijk heffingsgebied over. Met. enkele wijzigingen intusschen, waarvan wol de belangrijkste is, dat do forensen, mot name de buiten de stad wonenden, die door een bedrijf in de stad verdienen, harder wor den aangepakt dnn de commissie wilde. kien gaat bij do inkomstenbelasting uit van de gedachte, dat het inkomen wordt be last ter plaatse, waar het wordt verworven, tot het daar gekweekte bedrag. Woont de inkoinentrekkcr in een andere gemeente, ('n 7<jn deze inkomsten in beide gemeenten cijnsplichtig Dit is nu ook zoo. Een bewoner van plaats A, die in B. zijn geld verdient, betaalt in A. inkomstenbelasting voor zijn geheele in komen, in plaats B. voor van zijn inko men, tenzij hij tussehentijds verhuist, want dau kan het hem onder de tegenwoordige wet gebeuren, dat hij in B. voor van zijn inkomen betaalt. De staatscommissie achtte die verdeeling onbillijk. Zij wilde f van het inkomen belas ten op de plaats van verdienst (B), j op de plaats van woning (A) Doch de regeering komt daartegen heftig op. Ziehier haar woorden „Hoe men ook over het uitwonen als zoo- „danig moge denken, voor verschillende, wei- „nig welvarende gemeenten is het een hoogst „bedenkelijk verschijnsel en het ware bit- ptere ironie, zoo de wetgever, die zich öp- „maakt om den nood der gemeenten te leni- „gen, een dergelijk, uit fiscaal oogpunt ver derfelijk streven bevorderde. Afgezien dus „nog van andere gewichtige overwegingen, „schijnt het een terugtred, indien althans de ,,z.g. bedrijfsforensen niet naar een in totaal „eenigszins hooger belastbaar inkomen wor den aangeslagen dan de belastingplichtige „die in de gemeente, waar hij zijn inkomen „verwerft, tevens woont. Een billijke verdee- „ling is aldus te treffen, dat aan de ge- „ineente van hoofdverblijf de helft, aan de „plaats waar de inkomsten gekweekt wor den, drievierden worden toegewezen." Wij kunnen niet inzien dat hier argumen ten worden* gebezigd. Er wordt op hoogen toon beweerd voilü tout. De andere wijzigingen in de plannen der commissie zijn niet van groote betee- kenis. De mogelijkheid tot heffing van muta tie-rechten verdwijnt, terwijl van de „belas ting op de waardevermeerdering" liet begrip iets ruimer is genomen. De bepaling, welke bedoelt voor het vervolg de bezwaren uit den weg te ruimen, waarmee de commissie in haar oorspronkelijkon vorm zoo te kam pen had gehad de quasi-onmogelijkheid van een vergelijkende studie der gemeente- finnneidn is geschrapt. Er waren tegen die bepaling „verschillende bedenkingen", welke de memorie Van antwoord niet noemt, cn hot beoogde statistische 'doel kan op eenvoudiger wijze welke de memorie evenmin noemt worden bereikt. Merkwaardig is nog de wijze, waarop de memorie spreekt over het geheim van de aanslagregeling der bedrijf»- en vermogens belasting. Het voorstel wil van dit geheim een Secret de Poliehinelle maken door te bepalen, dat B. en W. en c. cj. „een of meer" gemeenteambtenaren toegang zullen hebben tot de registers van aanslagen in de vermogens- en in de lied rijf- Wasting. Na tuurlijk komt er verplichting tot een geheim houding bij, welke in do memorie wordt aangedikt met hot adjectief „strengste". Men weet wat er van die geheimhouding, gewoon, streng of strengst, terecht zal komen. Was het dan maar niot beter te erkennen, dat Een lo prijs werd toegewezen aan den heer E>. Poot, te Overscliie, voor goudpftl Friesche hoenders (hennen); le pr. voor goudpel Holl. hoenders (hanen); 2c pr. voor zilverpel Holl. hoenders (lianen), en een le pr. voor Plymouth Rocks koekoek, (hennen). do voorstellen ter verruiming geheimhouding, waar zoovelen in heb .ge heim" worden genomen, een wassen neus is? BINNENLAND. Tweede Kamer-verkiezing. De kiesvereeniging ,,'s-Gravenhago" (Li berale Unie) zal tegen de helft van deze maand haar 3 districtsvergaderingen bij eenroepen, tot het aanwijzen van voorloo- pige candidaten voor de Kamerverkiezing in Juni, met het doel, om de definitieve keuze nog vóór hot oindc van deze maand to laten afloopen. Do drie aftredende Kamerleden, mr. J. Limburg, in district I, mr. W. Dolk, in district II, on J. C. Jansen, in district III, stellen zich allen herkiesbaar. Eerste Hulp. Het comité voor het verleenen van eer ste hulp bij ongelukken, voornamelijk zee rampen, ontving van dr. C. W. A. Essers, te Amsterdam, ten geschenke een rader brancard, als bewijs van zijn groote be langstelling in hot werk dezer vereeniging. Adresboek. Nu weder een nieuwe uitgave van het bekende „adresboek, van alle ia Europa verblijfhoudende Indische ambtenaren, of ficieren en weduwen", in bewerking is genomen, zullen belanghebbenden goed doen, met de veranderingen, welke sedert binnenkort zullen plaats hebben, aan het Dopartoment van Koloniën (afd. Pensioe nen), mede to deelen. VLAARDINGEN, 6 Maart. Door den bouwkundige A. Maarleveld, werd heden morgen in den Volksbond namens zijn prin cipaal, den beer C. A. Kuipers, machine- iabrikanl alhier, uitbesteed het maken van een machinefabriek, ketelmakerij, woning en bijkomende werken, op een terrein aan de Persoonshaven, te Rotterdam. Ingeschreven word doon de navolgende personen: Gebrs. Lans, Rotterdam, ƒ22880 K. Assies, Rotterdam, ƒ22840'; Fa. Gebrs C. cn A. v. d. Loo, Rotterdam, ƒ22672. J. K. Cherbeeke, Rotterdam, ƒ19434; A. van Staveren, Rotterdam, ƒ19750; R. en P Oicrweel, Rotterdam, 20561P. den Toorn Rotterdam ƒ19638; S. Verloo, Rotterdam; 22105; fa. G. Key, Rotterdam, ƒ22640, fa. Wolterbeck en v. Dorp, Rotterdam, 22500; K. P. J. Jan pen, Rotterdam. ƒ19800; M. v. d. Spek, Rotterdam, ƒ20220 C. D. S. de Snayen, Vlaardingen, ƒ17162 A. Drop, Vlaardingen, ƒ19957 Jb. v. d. Ende, Vlaardingen, ƒ16299. De gunning is aangehouden. VLAARDINGEN, 6 Maart, Ann den vanwege „Flardinga" te houden vakwed strijd is ook toegevoegd een afdeeling, om vattende het costuumvak, hoedenvak, glans- strijken, nuttige en fraaie handwerken. Zij, die zich voor deelneming daaraan wenschen op te geven, worden uitgenoodigd zich hedenavond tusschen 810 uur in de zaal Harmonie aan te melden. OVERSCHIE, 6 Maart. Voor inzonding op de groote Nationale Tentoonstelling, uitgeschreven door de Leidsche Pluimvee vereeniging, ge*houden in de Groote zaal van „Zomerzorg", aan den Stationsweg te Leiden, zijn toegekend o. a. aan don heer A. van Vliet, te Overschie, een 2e prijs voor zijn inzending van hoenders (Braekcls, zilver) en een 2o prijs voor een inzending van konynen (Black and Tan's, voedsters). STADSNIEUWS. „Kortland'' In den Gemeenteraad. In de „Nieuwe Schiedamsche Courant" inden wij een ingezonden stuk van den heer mr. W. H. Jansen, naar aanleiding van ons eerste '(korte) gemeenteraadsver- slag. De aanhef van dat ingezonden stuk luidt Volgens het verslag in de (oude) „Schie damsche Courant" van het verhandelde in de Raadsvergadering van 2 dezer, zou de ondergetcekonde (d. i. mr. W. H. Jan sen, Red. „Sch. Crt."), een oratio heb ben gehouden over de goede bedoelingen van de Bouwmaatschappij Kortland. En omdat dit, meent mr. Jansen, aan leiding tot een misvatting van zijn betoog zou kunnen geven, geeft de heer Jansen een recapitulatie van het door hem in die zitting gesprokene, dat volkomen overeen stemt met het door ons gegeven uitvoerig verslag, zonder eenige aanwijzing, dat ons verslag zijn woorden onder een valsch licht gebracht of de strekking ervan verdraaid voorgesteld heeft. Misschien zal mr. Jansen zich ook wel verschreven hebben, toen hij bij het noemen van de courant tegen wier ver slag hij bezwaar had „(oude) Schied. Courant" schreef, dat zal wel „Nieuwe Schiedamsche Courant" hebben moeten zijn. In bet verslag van onze collega althans lezen wij: „Daarna zet spr. dit is mr. Jansen uiteen hoe verdienstelijk het stro ven van Kortland is", terwijl in haar „In onze vroedschap" wordt gezegd: „Mr.Jan sen hield een lange rede, waarvan de korte zin was, dat Kortland volstrekt niet weigerachtig was om tot straatafstand mede te werken". De eerste aanhaling spreekt dus van de .goede bedoeling", en de tweede getuigt van een „oratie". Het blijkt "hieruit dus, dat, wanneer mr. Jansen meent, dat door eenige opmerkingen omtrent of het teruggeven van het door hem gesprokene oen misvatting kan ont staan, hij zich niet had moeten richten tot ons, maar tot de „Nieuwe Schiedamsche Courant". Zoo zal ook wel do opvatting van onze collega geweest zijn, die het stuk plaat ste, ofschoon de bewoordingen van den aanhef zouden hebben doen vermoeden, dat het stuk in ons blad behoorde te wor den geplaatst. Wij zijn overtuigd, dat, had onze collega niet begrepen, dat de opmerkingen meer betrekking hadden op haar verslag, zij wel op grond van goede persmanieren het stuk zou hebben geweigerd te plaatsen, met verwijzing naar ons blad. Wij meenden goed te doen, het boven staande te zeggen, om ook deze kwestie zoo helder mogelijk te doen zijn. Overigens willen wij constateeren, dat bij beide verslaggevers de rede van mr. Jan sen een ongeveer gelijksoortigen indruk heeft gemaakt. Op Maandag 8 Maart zal het 25 jaar geleden zijn, dat P. Reherman bij de liee- ren Gebr. Hoek in betrekking is geweest. De afdeeling Schiedara van den Nederl. Pro testantenbond houdt morgen een godsdienst oefening waarbij ds. A. Binnerts zal voorgaan. In het Vereenigingslokaal aan de Broers vest treedt Donderdagavond op ds. P. Bokma. De heer M. J, Herman, evangelist te Duin kerken, zal Dinsdagavond in het Yereenigings lokaal aan de Broersvest optreden. In de godsdienstoefeningen van „Je- ruëi", Grutterssteeg, zal Zondagmorgenen -avond voorgaan de heer Boaz, uit 's-Gra- venhage. Men verzoekt ons, 'de aandacht te wil len vestigen op een bericht onder de kleine advertentiën, betreffende een spreek beurt op Dinsdagavond in hot Vereenigings lokaal aan de Broersvest. Deze mededeelmg kon in de „Zondagshode"- niet meer wor den opgenomen, zoodat daar ten onrechte ds. Van den Broek vermeld staat. Het sterfte-perccntage in deze gemeonte bleek te zijn 15 per duizend. Als alle jaren, vermeldt het verslag wat in den loop van het jaar ten opzichte van velerlei, zaken is verricht, wij noe men de rio-leering in de Gorzen, de Bak kerstraat, de Vriendschapstraat, de vuil nisbakken in het Nieuwsticht, de stank van fabrieken en het drogen van beschadigde granen, de nadeelige invloed op boomen ten gevolge van gas in den bodem, door poreus geworden gasbuizen, de lompenbe waarplaatsen, enz. Het systematisch woningonderzoek vlot niet te best. Ex zijn thans weder 954 wo ningen onderzocht, en beschreven; mis schien worden het volgend jaar weer eeni ge wijken gepubliceerd. Ter verbeteringen ten opzichte van licht en lucht werd aangedrongen op aankoop en afbraak van een paar woningen; deze zaak dateert reeds van het vorig jaar. Dit jaar zijri in een aantal woningen privaten geplaatst, waar die tot nog toe niet waren. De woningen in het Bubbor- mansgesticht worden verbeterd. De woningen door „Volkshuisvesting" het vorige jaar gebouwd, konden in alle dee len de goedkeuring der commissie weg dragen. Het verslag maakt voorts melding van do aanvragen door „Volkshuisv." eerst van f400.000, later van f 100.000, die door den Gemeenteraad geweigeid werden en waarhij den eisch was gesteld, van een huurwaarde beneden £2, wat de commissie voor goe de woningen niet mogelijk acht. Er bestaat echter groot gebrek aan zulko woningen en van opschuiving is nog maar weinig sprake. Voorts maakt het verslag melding van de stappen om tot onbewoonbaarverkla ring te komen van eenige woningen. Er deden zich hier dit jaar voor 6 ge vallen van febris typhoidea, waarvan 2 in het ziekenhuis werden opgenomen. Een patiënt stierf. Er kwamen 17 gevallen van roodvonk voor, waarvan er 2 in het ziekenhuis wer den verpleegd. Geen sterfgevallen kwamen in deze voor. Van Diphtheritis kwamen 6 gevallen 2 in het ziekenhuis verpleegd, voor, zonder sterfgevallen. Aan mazelen stierven in het afgeloopen jaar 7 kinderen, aan kinkhoest 2 patiënten. Het bacteriologisch onderzoek van het drinkwater had minder gunstige resulta ten, tengevolge van reparatie aan den na- filter. Ten slotte wordt melding gemaakt van de hier in November op uitgebreide schaal voorgekomen vleeschvergiftiging, waarbij echter geconstateerd wordt, dat do slager, wien dit ongeluk trof, een uitnemende in richting bezit, wat betreft de lokaliteiten waar het vleesch wordt verkocht en be werkt. En voorts van het adres aan B. en W., om in te gaan op het voorstel van den Centralen keuringsdienst van voe dingsmiddelen en gebruiksartikelen te Rot terdam om voor f6 per 100 inwoners daarin te voorzien. Gezondheidscommissie. In druk ig verschenen het verslag van de Gezondheidscommissie alhier over 1908. Daaruit blijkt, dat de commissie eeni ge wijziging heeft ondergaan door het be danken van den heer W. v. d. Most Phzn. en van moj. M. v. d. Ven, die vervan gen werden, respectievelijk door den hoor dr. Ch. F. v. d. Linden en mej. J. A Gazan. De rekening sloot in ontvangst en uit gaaf met fl.066.925, waarbij een gemeen telijke bijdrage ad f656.025, en een rijks bijdrage ad. f 400. Ook dit jaar werd vele malen de be middeling van do commissie ingeroepen ter verbetering van onhygiënische to'estan- den. Indachtig aan het beginsel, dat de commissie slechts een adviseerendc is werden de klachten van slechte woning en riooltoestanden verwezen naar den amb tenaar, belast met hot Bouwtoezicht. Dit bleek steeds afdoende te zyn. 9 Mrt. Groote Schouwburg. 8 uur. Een faillissement. 10 Volkshuis, 8 u. Hooger Volkson- derwijs, prof. J. te Winkel, jllooft en zijn kring." 10 Vereen.lokaal Broersvest. 7% uur. Ned. Jongelings-Verb. Jaarvergad! 11 Vereen.lokaal. 8 uur. ds. P. Bokma. 13, 20 en 21 Maart. Volkshuis, 8 uur. Dam- wed strijd. Em se rWat ervlKrancheni Kunst en Wetenschap. De heer F. A. van den Heuvel zal den 17en dezer veertig jaren werkzaamheid aan het Amstordamsche dagblad „De Tijd" her-- denken. Op 24-jarigen leeftijd werd hij lid der genoemde redactie, waaraan hij sedert 1892 hoofdredacteur is van „De Morgen- post", en ook het Zondagsblad redigeert. Onder den schuilnaam Ravo scheef Van den Heuvel een aantal novellen, waar onder verscheidene in Brabantsch dialect; want ofschoon Hagenaar van geboorte, is hij te Ravenstein opgevoed, zoodat Bra bant 't land zijner jongelingsjaren was, De heer Van den Heuvel geniet de al- gemeene achting zijner collega's in dopers, van wie velen zich nog zijn ijverige en belangstellende werkzaamheid als penning, meester van den Ned. Journalistenkring tot welks oprichters hij behoorde herinneren. Landbouw on Veeteelt, Tot lid der commissie van toezicht op het zuivelconsulentschap in Zuid-Holland, in de plaats van den heer II. van Eesen, is door het Hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw; benoemd de heer J. H. van der Torren Kzn., te Gouda. Gisternamiddag zijn door kommiezen der Rijksbelastingen aangehouden op de Wester kade twee tranderskneehts die in het bezit waren van een hoeveelheid moutwyn, niet gedekt door de vereischte documenten. Door de politie is gisteravond aangehouden de 22-jarige J. P., te Rotterdam woonachtig, die zich even te voren bad schuldig gemaakt, aan diefstal van een coupon stof uit een winkel aan het Broersveld alhier. De ge stolen stof is in beslag genomen en proces verbaal werd opgemaakt. Door een inwoner dezer gemeente is bij de politie aangifte gedaan dat hij eenige dagen geleden is opgelicht door iemand die hem onder valsch voorgeven had bewogen tot afgifte van een bedrag, om hem in de gelegenheid te stellen van hier naar Amster dam te kunnen reizen. Een onderzoek wordt ingesteld. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het commissaaiaal; van politie Sleutel, zwart kinderbontje. To bevragen aan de volgende adresoen: Portemonnaie met geld, Winter, Beier- landschestrnat 57 boekje met spaarzegels, de Bruin, Strijenschestruat 24; damescein tuur, Korpel, Maasstraat 20kinderbontje, Groene weg, Tomvbaan 27; gouden oorknopje niet rood steentje, Lcenders, Broersvest 135 bastaard taxhondje, F. Berger, 6e Achter- steeg 2, te Vlaardingen, sleutel, v. Vliet, Ilelenastraat 17. Springvloed8 Maart n.m. A V, N l) A- 6 Mrt. Volkshuis, 71/2 uur, Dam simultaan- séance, 6 Tivoli Schouwburg. Vereen. Rotterd. Tooneelisten De zwarte dokter. 7 Groote Schouwburg, 8 uur. Oud Heidelberg. 7 Tivoli Schouwburg. 2 uur. Matinee populair, 15 j. Sascha Golbertson. 7 v Tivoli Schouwburg. Kon. Vereen. Het Nederl. Tooneel, Een paladyn. 7 Nutszaid, R'dam. 21/2 u. Sehnitzler- Mossel Concert. 7 Circus. Woiff-Verheij-Matinêe met medew. van Th. Denys. 8 J> Tivoli Schouwburg. 8 u. Concert door Aldo Antonietti. 8 Groote Schouwburg 71/2 uur, Een Walzertraum. 9 t Vereen.lokaal. 8 uur, M. J. Herman Een margarine-proces in Engeland. Reuter seint uit Grimsby, d.d. 5 Maart. Do douane-autoriteiten stolden heden een vervolging in tegen een handelaar in voe dingsartikelen te Sheffield,-die vervalschto Hollandsche margarine invoerde met een waterpercentage van 40 pet. boven de ge stelde limiet van 16 pet. Er werd op gewezen, dat de eenige mo gelijkheid, om fraude tegen te gaan, was een vervolging in tc stellen tegen de impor teurs, die ten slotte hun leveranciers wel zouden dwingen onvervalschte waar te le veren. Den bedoelden importeur werd een boete opgelegd, van 5 pond en 12 sh. 6 p. ver- volgingskosten. Sport. Luchtvaart. Vijftig rijke New-Yorkers hebben op aan stichting van Cortlandt Field Bishop een maatschappij opgericht, met een kapitaal van 360.000 pond sterling, die tot doel heeft, het fabriceeren van vliegtoestellen Deze maatschappij heeft de uitvinding van A. M, Herring en Glenn H, Curtiss ge kocht. Een van deze beide uitvinders zal mede de Amerikaansche Luchtvaartclub vertegenwoordigen in don wedstrijd in Frankrijk, om den Gordon-Bennett-bekcr. Oemengö Nieuws. Naar Amerika. Met het s s. ïRijndam" van de Holland— Amerikalijn vertrokken hedennacht uit Rot terdam naar New-York 304 kajuitspassagiers en 1352 landverhuizers. Misdadige plannen. Volgens het „Haarl. Dagbl," hadden twee beruchte inbrekers te Haarlem het plan opgevat een geldophaler op een eenzame plaats te overvallen. De een zou op den man afspringen en hem peper in de oogen gooien, de ander zou hem met oen breek ijzer neerslaan. Van dit plan is echter niets gekomen want de kerels zijn voor andere misdrij ven geruimen tijd achter slot en grendel gezet. Inmiddels heeft men den gelcüooper van zijn taak ontheven, en een andere manier ge vonden om het geld ter bestemder plaatse te brengen. Schip gezonken. Het vanrtnie van schipper T. B. liep Donderdag bij Hardinxveld tengevolge van Ben göllslag, Yêróürza'afö door voorbijgaande JtCfömb'ooteil, plotseling rol en zonk. Met moeite werd de vrouw van den schipper nog gered, terwijl hun kind, een half jaar oud, niet spoedig te bereiken was en ver dronk. Waf den mensch passeeren kan Een gezeten burger van Antwerpen heeft den vorigen Zondag, toon men in Belgie het „groote carneval" vierde, een avon tuurtje beleefd, welks nasmaak niet van de aangenaamsto was, alhoewel hot zich in den aanvang voordeed onder de geluk kigste auspiciën. De gezeten burger verliet zijn huiselyken haard en liefderijke gade, om zich te gaan storten in den maalstroom van de rucküge carnavalspret, min of meer clandestien. Door een toeval geraakte hij zoo in een bekend clanslokaal, waar het wemelde van domino's en pierrettes. Een vurige Andalusische wierp al rascn haar fonkelenden blik op den in gewone tijden meer dan makken familievader, urt al bood hij ook dapper weerstand, z'F nette beginselen voelde smelten als sneeuv( Ir. »>nwwa»ag<wiiwaisicai»WMgB<w.,.^>ffam^^^<g>ag«iittCEaca 26 ceiNT PEB heele kWuik.h 'V

Schiedamsche Courant | 1909 | | pagina 2